Aleksejus Navalnas

Kodėl Navalnas žaidžia "Novičiok" su vokiečiais?

(atnaujinta 18:56 2020.10.05)
Istorija su "Novičiok" Navalnui palaipsniui rimsta — tiksliau, baigiasi jos pirmoji dalis. Priešingai pesimistų, kurie manė, kad Berlynas bus priverstas panaudoti Navalno bylą politikai Rytų fronte pakeisti, nuogąstavimams, jau aišku, kad "Nord Stream-2" nesustabdys

O būtent projekto sustabdymas taptų svarbiu simboliniu gestu, parodančiu esminį posūkį Europos politikoje. Tuo tarpu triukšmas aplink Aleksejų Navalną auga — ką tik pasibaigusiame ES viršūnių susitikime vėl buvo pasmerktas "cheminio ginklo naudojimas" ir paraginta ištirti incidentą, pažadėjus grįžti prie ES reakcijos į "žiaurų išpuolį" kitame viršūnių susitikime po dviejų savaičių. Pats Navalnas davė pirmąjį interviu vokiečių žurnalui "Spiegel" — jame jis tiesiogiai apkaltino Vladimirą Putiną jo apnuodijimu.

Tuo metu jo logika yra geležinė — jei jis buvo apnuodytas "Novičiok" medžiaga, tai reiškia, kad įsakymą galėjo duoti tik prezidentas, nes tik Rusijos specialiosios tarnybos turi šį baisų nuodą. Na, taip, viskas yra susieta su "Novičiok", tačiau Rusijoje jo panaudojimas nebuvo aptiktas, o keistu būdu nuodų pėdsakai buvo rasti darant tyrimus Vokietijoje. Vokiečiai taip ir nepasidalijo savo duomenimis su rusais, tačiau jie ir toliau reikalauja išsiaiškinti "Novičiok" panaudojimą. Klausimas, ar buvo "Novičiok", laikomas kvailu ir netinkamu. Žinoma, buvo, jūsų reikalas yra tik pripažinti ir surasti užpuolikus.

Nors, kam ieškoti, jei pats Navalnas jau rado užsakovą, o Vakarų visuomenė jau antrą mėnesį įtikinėja, kad tai yra tokia Rusijos tradicija — visus, nepageidaujamus Kremliui, nuodyti baisiais nuodais. Nieko tokio, kad tai yra visiškai neefektyvu, tačiau aiškiai nurodo į užsakovą. O tiems, kurie abejoja, nedrąsiai nurodydami į keistą kruvinos Lubiankos ir galingojo Putino (paties Trampo lėlininko, kaip mus moko) apsileidimą, esą, kodėl jie pirmiausia su Skripaliu apsiriko, o paskui ir su Navalnu išsidavė? — nedelsdami aprašo skaudžius tokių abejonių padarinius. Jei ne Putinas, tai tada iš viso pasaulio pabaiga.

"Spiegel": "O jei visgi tai buvo ne Putinas?"

Navalnas: "Jei tai buvo ne jis, viskas būtų daug blogiau. Užtenka vieno puodelio "Novičiok", kad apnuodytų visus pagrindinės Berlyno metro stoties keleivius. Jei prieigą prie kovinės medžiagos turėtų ne trys žmonės, o trisdešimt, tai yra pasaulinė grėsmė. Tai būtų baisu."

Taip, geriau neatsipalaiduoti, Navalnas perspėja išsigandusius vokiečius, po incidento su juo "Novičiok" bandymai nesustos:

"Stebėtinai aiškūs Vokietijos vyriausybės žodžiai, tikriausiai, mažiau susiję su mano asmeniu. Greičiau tai supratimas, kokiu pavojingu keliu eina Rusija. Jei Kremlius dalyvauja tokiose operacijose, kodėl gi nenunuodytų kažkokio vokiečių politiko, kuris pasisako, pavyzdžiui, prieš "Nord Stream-2"?"

Tuo pačiu metu interviu Navalnas neragina sustabdyti "Nord Stream-2" — vis dėlto tai neturi prasmės, nes Merkel vis tiek nepakeis savo pozicijos, o Rusijoje tokie žodžiai sukeltų tik pasipiktinimą. Bet jis pataria Berlynui imtis "priemonių prieš konkrečius piktadarius", nes "kol Rusijos elitas gali naudotis Europos infrastruktūra, niekas nepasikeis. <...> Jiems bus skaudu, jei Europa pagaliau uždarys jiems sienas, konfiskuos jų turtą ir nebeleis jiems įvažiuoti".

Angela Merkel
© Sputnik / Сергей Гунеев

Juos reikia atkirsti nuo Europos — kam? Kad sustiprintų konfliktą tarp Rusijos ir Vakarų — juk taip ir įvyks, ir nepaisant to, kad pastaraisiais metais Rusijoje tęsėsi elito nacionalizavimas, o Putinas to ėmėsi dar gerokai prieš prasidedant konfrontacijai su Vakarais dėl Krymo. Jau grįžęs į Kremlių 2012 metais, jis pradėjo aktyviai atpratinti elitą nuo dvigubo lojalumo, o po 2014 metų šis procesas paspartėjo. Vakarų sankcijos tam netgi padėjo, tačiau tai nereiškia, kad Rusijos pilietis turėtų paraginti užsienio valstybes įvesti sankcijas savo piliečiams.

Nors, kokie jie yra saviškiai Navalnui — jie gi žudikai! Jis ir anksčiau juos nuolat nužmogindavo, o dabar sako, kad "mes kovojame su siaubingais blogiukais, pasirengusiais sunkiausiems nusikaltimams". Mes, tai yra, ne Navalnas, o beveik visa rusų tauta — jis vokiečiams pasakoja tas pačias pasakas, kaip ir mūsų "greito Putino žlugimo liudininkai": "Sistema kovoja už savo išlikimą, ir mes ką tik pajutome pasekmes", "jo (Putino) galvoje kažkas pasikeitė", "Europos priemones prieš konkrečius piktadarius palaikys 95 procentai Rusijos piliečių". Tai yra, Navalnas parduoda vokiečiams ir apskritai Vakarams tą realybę, kurioje daugelį metų gyvena mūsų "kovotojai prieš režimą" — dar šiek tiek, ir Putinas kris, ypač, jei užsienis mums padės.

Akivaizdu, kad kaltinimai prezidentui — "Aš tvirtinu, kad už šio poelgio stovi Putinas, kitų versijų neturiu" — Rusijoje sukėlė labai aštrią reakciją. Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas Navalną pavadino "begėdžiu ir niekšu", kurį "nuoširdžiai gelbėjo visi — nuo pilotų ir gydytojų iki prezidento". Visą situaciją su Navalno nunuodijimu inscenizavo Vakarai, "kad sukurtų įtampą Rusijoje ir neleistų apginti Baltarusijos suverenitetą", pasakė Volodinas, o pats Navalnas "aiškiai dirba su Vakarų šalių specialiosiomis tarnybomis ir valdžia".

Ne Navalnas dirba su CŽV, o CŽV dirba su Navalnu — patikslino Kremlius. Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pasakė, kad CŽV specialistai dirba su Navalnu ir "duoda jam įvairias instrukcijas", ir jau "ne pirmą kartą". Navalnas pasipiktino ir nusprendė paduoti į teismą Peskovą, kad tas įrodytų jo ryšius su Amerikos žvalgyba. Bet ką čia įrodyti? Mūsų Atlanto oponentai jau seniai rodo ne tik padidėjusį susidomėjimą Navalnu — šis laikotarpis baigėsi dar prieš jo studijas Jeilyje, jie deda į jį labai konkrečias viltis. Navalnas nėra "CŽV projektas" — jis yra savotiška bendra įmonė, įkurta šalies provakarietiškų jėgų iš oligarchijos ir liberalų elito, tačiau vėliau į įstatinį kapitalą pateko ir Vakarų "partneriai". Nėra prasmės spėlioti, kas turi kontrolinį bendros įmonės "Navalnas" akcijų paketą — nors viešnagės Vokietijoje metu akcijos gali būti perskirstytos.

Bet ar Navalnas apskritai sugrįš į Rusiją? Taip, nes jam reikia kovoti, kad pasiektų savo tikslą. Kokį? Rusijos santvarkos ir krypties keitimas. Taip Navalnas apibūdina šiandienos siaubą:

"Vyksta susidūrimas tarp tų, kas pasisako už laisvę, ir tų, kas nori mus nustumti atgal į praeitį, į keistą stačiatikių Sovietų Sąjungos imitaciją, papuoštą kapitalizmu ir oligarchais".

O štai kaip Navalnas apibūdina "politines skiriamąsias linijas Rusijoje":

"Dalis visuomenės pakartoja Putino retoriką, kad šalis turėtų eiti ypatingu keliu. Kalbama apie tam tikros monarchijos, pagrįstos kažkokiomis dvasinėmis vertybėmis, sukūrimą. Priešingoje pusėje stovi žmonės, kurie, kaip ir aš, tai laiko melu ir veidmainyste ir kurie yra įsitikinę, kad Rusija gali vystytis tik pagal Europos modelį".

Na, tai yra, viskas yra paprasta — yra Putino "nuzombinti" žmonės, kurie tiki ypatingu Rusijos keliu, su stipria valstybe (tai, kas niekingai vadinama "SSRS imitacija"), ir valdžia, kuri grindžiama "kažkokiomis" (tai yra, neegzistuojančiomis ar nesuprantamomis Navalnui) dvasinėmis vertybėmis, kurias palaiko visuomenė.

Ir yra Europos pavyzdys šiems amžinai atsiliekantiems Rusijos barbarams — kitoje vietoje Navalnas sako norintis, "kad Rusija eitų europietišku vystymosi keliu".

Viskas sena kaip pasaulis — vakariečiai ir slavofilai? Ne — Navalnas nori būti aukščiau, jis tiesiog yra "kovotojas prieš autoritarizmą" ir už "valdovų renkamumą", dėl ko jis netgi "tam tikrą laiką bandė sujungti liberalų ir nacionalistų stovyklą". Mes, žinoma, prisimename: Bolotnaja 2011 metais, nesėkmingas provakarietiškas ir oligarchinis revanšas, kuris prisidengė siaurai mąstančiais "demokratais" ir "nacionalistais". Būtent tada pakilo Navalno žvaigždė — ir tada šis "projektas" patraukė rimčiausių išorinių žaidėjų dėmesį.

Ir dabar Navalnas pasisako prieš vienvaldinės (ne monarchinės, o savarankiškos, suverenios) santvarkos ir valdžios statybą Rusijoje, prieš tvarką, pagrįstą visai tautai bendromis moralinėmis vertybėmis (tai yra, stačiatikybė ir apskritai visas šitas nesuprantamas "dvasingumas"), siūlydamas užuot ieškojus savo kelio eiti Europos, Vakarų keliu.

Gera programa, aktuali — ir, svarbiausia, masinė. Tačiau dalis metropolinės visuomenės jau beveik tris dešimtmečius kovoja už kažką panašaus ir prieš viską, kas nacionališka — ir dabar nekantriai laukia greito Navalno, kuris "stebuklingai išsigelbėjo", sugrįžimo. Ir jis, žinoma, sugrįš — tik reikės paaiškinti apie "Novičok". Ir turės atsakyti už šmeižtą — prieš teismą, tegul ir ne Dievo.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

Tegai:
"Novičiok", Rusija, Vokietija, Aleksejus Navalnas
Temos:
Incidentas su Rusijos opozicionieriumi Navalnu (53)
В Вильнюсе состоялось торжественное шествие поляков в честь первой письменной конституции Полонии

"Lenkų klausimas" Lietuvoje. Kas atsakingas neapykantos kurstymą?

(atnaujinta 15:18 2020.10.21)
Andrius Tapinas triumfuoja. Kartu su televizoriaus meistru. Kam Tapinui televizorius? Tapinui reikia viską sužiūrėti. Nes ponas Tapinas turi savo televiziją. Ir daug partnerių kitose televizijose. O dar tie lenkai...

Kitą dieną po I rinkimų turo savo džiaugsmą Tapinas liejo ir savo Facebook laiko juostoje. Įspėjo ir lenkus.

Visuomenininkas Tapinas: "Mes laimėjom" — sako man meistras, atėjęs pajungti televizoriaus".

Tapinas tęsia: "Mes tikrai laimėjom. Turėjom planą, kurio laikėmės. Darėm daug nematomo darbo, bendravom su žmonėm, su kuriais šiaip gal ir nebuvo labai smagu bendrauti. Išėjom iš mūsų burbulo, skatinom diskusiją apie tautines mažumas, visomis įmanomomis priemonėmis mėginom aktyvuoti žmones".

Tapinas aktyvavo nacionalinį klausimą ir Tapino mecenatai laimėjo.

Visuomenininkas Tapinas: "Mes laimėjom. Ir matant, koks skirtumas yra tarp kairės ir dešinės, 5 mandatai, išslydę iš Karbauskio rankų, 5 mandatai, dėl kurių Skvernelis paguldė savo savigarbą, yra aukso vertės ir pilietinės visuomenės pergalė".

Tapinas patikslino, kas iškovojo pergalę Lietuvos "pilietinei visuomenei".

Tapinas: "Taip pat noriu nuoširdžiai pasveikinti Aušrinę Armonaitę ir visus Laisvės partijos žmones. <...> Seimas bus daug įdomesnis ir atviresnis, kai ten dirbs tokie žmonės kaip Tomas Raskevičius, Evelina Dobrovolska, Vytautas Mitalas ir kiti".

Tapinas pasiuntė žinutę ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkui Valdemarui Tomaševskiui.

Visuomenininkas Tapinas: "Waldemar Tomaszewski /Valdemar Tomaševski, ar sakiau, kad nelotumėt ant "Laisvės kelio"? Sakiau. Tai va ir nepykit tada".

Visuomenininkas A.Tapinas Mes laimėjom 1
Screenshot
Visuomenininkas Tapinas: "Mes laimėjom"

Per Seimo rinkimus Tapinas darė daug "nematomo darbo". Jo politinio verslo partneris daug atviresnis. Pramogų verslo patriarchas, buvęs Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas kulką Valdemarui Tomaševskiui pasiūlė be įspėjamosios žinutės. Kai dabar bando išsisukti nuo baudžiamosios atsakomybės, Valinskas teigia, kad pajuokavo.

Tačiau prokuratūra pranešė jau pradėjusi ikiteisminį tyrimą. Ikiteisminis tyrimas dėl neapykantos kurstymo pradėtas dėl Valinsko interviu delfi.lt, kur šis, komentuodamas rinkimų rezultatus, pareiškė, kad tokius kaip Tomaševskis reikėtų šaudyti.

"Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris, gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto, yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyti, šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėti nuo jo", — pareiškė Valinskas.

Šios ištraukos viešai prieinamame interviu nebėra, tačiau ją galima rasti perfilmuotą iš interviu internete.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę tam, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės ar kitų savybių. Už tai gresia laisvės atėmimas iki trejų metų.

Į Lietuvos Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį dėl šio pasisakymo kreipėsi Lenkijos Seimo pirmininko pavaduotojas Piotras Zgoželskis (Piotr Zgorzelski), jis teigė esąs nuliūdintas buvusio Seimo pirmininko Valinsko neapykantos kalbos.

"Nors aš visada palaikysiu teisę į kritiką kaip demokratijos laisvos valstybės pagrindą, manau, kad jos riba yra smurto skatinimas, net jeigu, o gal ypač, kai kalbama apie didžiausią politinį konkurentą", — rašoma kreipimesi.

Zgoželskis teigia norintis atkreipti Pranckiečio dėmesį į šį pasisakymą.

Į Valinsko pasisakymus sureagavo ir Lenkijos diplomatai.

Pasak Lenkijos ambasadorės Lietuvoje Uršulės Doroševskos (Urszula Doroszewska), už tokius pasisakymus, kuriuose galima įžvelgti grasinimus ir neapykantos kurstymą, — baudžiama.

Anot Doroševskos, viešoje erdvėje negali būti vietos neapykantos kalbai.

"Reiškiu savo pasipiktinimą dėl Arūno Valinsko viešai išsakytų žodžių apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininką, europarlamentarą Valdemarą Tomaševskį ir šios partijos rinkėjus, kad "tokius reikėtų šaudyti, šiaip jau. Po vieną į metus". Norėčiau pabrėžti, kad niekam negalima grasinti mirtimi, o viešas kurstymas padaryti nusikaltimą yra baudžiamas. Viešoje erdvėje nėra vietos neapykantos kalbai. Tikiuosi, kad Lietuvos visuomenė tinkamai sureaguos. Žodžio laisvė turi savo ribas tuo momentu, kai kitų teisės ar laisvės yra pažeidžiamos".

LLRA-KŠS per Seimo rinkimus surinko 4,82 proc. rinkėjų balsų, tad neperkopė 5 proc. kartelės daugiamandatėje apygardoje ir į Seimą nepateko. Per pirmąjį turą vienmandatėse apygardose į Seimą išrinkti du LLRA-KŠS kandidatai. Į antrąjį turą pateko dar du šios partijos kandidatai.

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją su skundu, kuriuo prašoma negaliojančiais pripažinti Seimo rinkimų rezultatus daugiamandatėse apygardose.

Partija teigia, kad dėl "Laisvės TV" kampanijos prieš partijos lyderį ir partiją buvo šiurkščiai pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.

Tapino kryptingas, gerai apgalvotas ir labai aktyvus veikimas prieš Valdemarą Tomaševskį ir jo vadovaujamą partiją prasidėjo prieš mėnesį iki Seimo rinkimų.

Kampanijai prieš "Voldemortą" buvo surastos ir paskirtos lėšos. Dėl kurių Tapinui tenka aiškintis Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK).

"Iššovė" į LLRA-KŠS vadovą ir Valinskas. Kol kas tik žodžiu. Valinsko žodis gali būti mirtinas ginklas.

Tapiną ir Valinską sieja kūrybinė veikla. Abu dalyvauja bendruose komerciniuose žiniasklaidos projektuose. Turi šis duetas sąsajų ir su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais (TS-LKD).

Tapinas niekada neslėpė simpatijų šiai politinei jėgai. Jo organizuojamose akcijose dažnai galima pastebėti pirmose gretose stovinčius konservatorių lyderius.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos nepatekimas į Seimą pirmiausia buvo naudingas konservatoriams.

Po I rinkimų turo politinė aritmetika tapo pakankamai aiški. Jeigu Valdemaro Tomaševskio partija būtų perkopusi 5 procentų barjerą — nežymiai, bet daugiau balsų turėtų centro kairės blokas su Ramūno Karbauskio Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga priekyje.

Taip neįvyko. Todėl, neturėtų kilti abejonių, kam LLRA-KŠS pralaimėjimas buvo pirmiausia naudingas. Konservatoriai, kartu su naujai sukurta Laisvės partija, visada akcentavo, kad LLRA-KŠS yra su Kremliumi susijusi partija ir jos veikla prieštarauja valstybės nacionaliniams interesams.

Tai akivaizdi veidmainystė. Nes Lietuvos sostinėje, Vilniuje, būtent Laisvės partija ir konservatoriai valdžioje yra LLRA-KŠS dėka. Jie kartu yra vienoje koalicijoje. Tačiau sostinėje veikia kiti "vertybiniai" principai. Valdžios kėdžių principai.

Tapinas ir Valinskas pritilo. Tyli ir šio dueto "Ko".

Kur dingo kviestiniai ir nuolatiniai komentatoriai, kurie daugybę kartų per dieną "sąžiningai" kala į galvą visuomenei "teisingą" nuomonę? Kur LRT laidos ir pokalbių forumai, narstantys "neteisingą" pasisakymą? Kur didieji humoristai ir tautos sąžinė — žurnalistikos žvaigždės?

LRT atsakymas — mes "Valinsko šaudymui" nepritariam. To betrūko, kad pasakytumėte: pritariame ir palaikome. Valinskas net nemėgina aiškintis. Čia toks jo humoras. Jis gi pokštininkas. Jūsų bėdos, jeigu nesuprantat jo subtilaus humoro.

Valinskas „vaizdingai sušaudė“ Tomaševskį 2
Screenshot
Valinskas "vaizdingai sušaudė" Tomaševskį 2

Lietuvos visuomenė galvoja kitaip nei visuomeninis transliuotojas. Valinsko pasisakymas vis dėlto sukėlė didelį atgarsį. Lenkijoje. Lietuvos lenkams tai irgi nepanašu į pokštą.

Šiuose rinkimuose, pasitelkus vadinamuosius nepriklausomus visuomenininkus, už nedeklaruotas lėšas viena politinė jėga vykdė agitaciją prieš kitą politinę jėgą.

Bet kuri antiagitacija irgi yra agitacija ir turi būti deklaruota, kaip numato įstatymai. LRT "Auksinio proto" vedėjo Valinsko viešai išsakyti žodžiai yra įžūlus neapykantos kurstymas. Niekaip nederantis su demokratijos principais ir įstatymais. Peržengiantis elementaraus žmoniškumo ribas. Ir visokie Lietuvos pramogų verslo patriarcho pasiteisinimai ir išvedžiojimai atrodo silpnai ir neįtikinamai.

Lietuvos politinė kultūra, pakantumas kitai nuomonei ir pagarba žmogui šiuose rinkimuose žengė didelį žingsnį atgal.

Vis dėlto politikai reaguoja. Buvę.

Buvęs aplinkos ministras Valentinas Mazuronis: "Bando vaikinas išsukti savo s....ę. Ne kažkas išeina. Žodis ne paukštis, išsprūdo ir nebepagausi. Visai nesvarbu kokį patriotą, juokautoją ar laisvių gynėją bandysi vaizduoti. Tik gilyn skęsta ir mūsų valstybei gėdą daro".

Žodis ne paukštis, išsprūdo ir nebepagausi 3
Screenshot
Žodis — ne paukštis, išsprūdo ir nebepagausi

Buvęs vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius: "Aš noriu atsiprašyti visų savo draugų, pažįstamų ir nepažįstamų lenkų už vieno Lietuvos eterio klouno ir per neįtikėtiną likimo pokštą politikos nevykelio, tapusio Seimo pirmininku pasisakymą Delfi TV laidoje, kuri, laikantis geriausių dvaro žurnalistikos tradicijų buvo nedelsiant "sutvarkyta” ir neapykantą bei smurtą kurstantis tekstas skubiai pašalintas".

Gintaras Furmanavičius prognozuoja: "Be jokios abejonės mano labai negerbiamam Arūnui Valinskui už šį pasisakymą nieko nebus. Prokuratūra ras pretekstą nutraukti pradėtą įkiteisminį tyrimą. Daugų daugiausiai kas nors pagrasins pirštuku ir pasakys nu-nu-nu".

Valinskui kas nors pagrasins pirštuku ir pasakys nu-nu-nu“ 4
Screenshot
Valinskui kas nors pagrūmos pirštuku ir pasakys nu-nu-nu"

Nors ir buvę politikai, nors tik Facebook, bet sureagavo operatyviai.

Kilus skandalui sureagavo ir esami. Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda bei premjeras Saulius Skvernelis.

"Aš kreipiuosi į visus gerus žmones Lietuvoje. Žinote, sakoma, kad didžiausios niekšybės pasaulyje yra padaromos tuomet, kai žmonės yra abejingi. Nebūkite abejingi. Duokite atkirtį šitiems žmonėms, kurie prarado bet kokį saiką, prarado bet kokį padorumą ir žmogiškumą", — paklaustas sakė prezidentas Nausėda.

Lietuvos prezidentas klausė, kur mes nusirisime ir kur eisime, jei toleruosime tokius pasisakymus. "Šiandien mes kalbame galbūt apie konkretų užsipuolimo objektą, kažkas galbūt kikena į kumštį, kad ne mane čia liečia, tas žmogus kažkoks keistais ryšiais susijęs, galbūt ir gerai jam čia užvažiavo. Galbūt rytoj mes pradėsime kalbėti, kad reikia pagrasinti ir jo šeimai. Kur mes nusirisime ir kur mes einame?"

Į Valinsko pasisakymą sureagavo ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Savo Facebook'o laiko juostoje jis neįvardijo, kad kalba būtent apie Valinską. Valinskas apibūdinamas tik kaip "aktyvus visuomenės atstovas".

Iš tolesnio pateikiamo vertinimo matyti, kad kalbama būtent apie Valinsko pasisakymą, skirtą V. Tomaševskiui.

"Šis pareiškimas sukrėtė ir šokiravo, o tarptautinėje erdvėje yra pasitinkamas su didžiule nuostaba ir klausimais: kodėl tai buvo pasakyta, kaip tiksliai buvo pasakyta, ką tai reiškia? Ką tai sako visų pirma ne tiek apie pareiškimo autorių, kiek apie šiuolaikinę Lietuvą, kurią norime matyti kaip vakarietišką, atvirą visiems ir tolerantišką. Ką pagaliau tai sako apie kiekvieną iš mūsų?" — svarsto Skvernelis.

"Negalime intelektu, ironija, sarkazmu ar kitais būdais pridenginėti pagiežos ir neapykantos", — išdėstė premjeras.

Valinskas sukrėtė ir šokiravo Skvernelį 5
Screenshot
Valinskas sukrėtė ir šokiravo Skvernelį

O tuo tarpu trečiadienį Vilniaus apygardos administraciniame teisme bus bandoma įrodyti, kad Vilniaus miesto tarybos sprendimas pavadinti bevardę gatvę tragiškai žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kačinskio vardu užgavo dalies mūsų bendrapiliečių tautinius, patriotinius jausmus, papiktino, įskaudino, pakurstė nesantaiką ir priešiškumą.

Lenkijos prezidento Lecho Kačinskio vardas užgavo lietuvius 6
Screenshot
Lenkijos prezidento Lecho Kačinskio vardas užgavo lietuvius

Taigi, "lenkų klausimas" Lietuvoje turi įvairių pavidalų. Ir iš politinės dienotvarkės nebus išbrauktas. Visuomenininkai Valinskas ir Tapinas primins.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Valdemaras Tomaševskis, Arūnas Valinskas, lenkai, Seimo rinkimai, Andrius Tapinas, Lietuva
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
"Lenkų klausimas" rado atsakymą: Lietuvoje kurstoma nacionalinė nesantaika
Politologas: net Lenkijoje jau sureaguota į išpuolį prieš lenkus Lietuvoje
Skvernelis: pasisakome prieš bet kokį nesantaikos kurstymą
 CNN pastatas

Olimpinis-Navalno skandalas: JAV ir Didžioji Britanija gelbsti tai, kas vertingiausia

(atnaujinta 14:41 2020.10.21)
JAV ir Didžiosios Britanijos Rusijai pateikti kaltinimai dėl kibernetinių išpuolių Pietų Korėjos ir Japonijos olimpinių žaidynių atžvilgiu sukėlė šiek tiek gluminamą Rusijos reakciją

Sumišimo priežastis yra paprasta: eilinės nepagrįstos užuominos apie absurdiškus Maskvos nusikaltimus taikai ir sportui atrodo beprasmės — tiek propaguojant antirusišką darbotvarkę, tiek imantis priemonių Rusijai "nubausti".

Viena vertus, Vakarams sunkiai sekasi vykdyti rusofobišką žiniasklaidos kampaniją. Incidentas su Aleksejumi Navalnu nebuvo iki galo parengtas. Lyg ir nėra būtinybės paleisti šviežią "antį", ypač tokiame aukštame užsienio reikalų agentūrų vadovų ir pagrindinių specialiųjų tarnybų lygmenyje. Kita vertus, ankstesnė patirtis, įskaitant istoriją su rusų tinklaraštininku, rodo, kad bet kuriuo atveju negalima tikėtis, jog bus imtasi tikrai rimtų ir skaudžių priemonių prieš Maskvą.

Tuo tarpu Vašingtono ir Londono pareiškimai vienu metu liudija, kad egzistuoja bendri tikslai, kurių siekia abi sostinės. Bet apie ką konkrečiai gali būti kalba?

Panašu, kad atsakymą greičiausiai galima rasti Tokijaus ir Seulo reakcijoje į kaltinimus. Japonijos vyriausybė atsisakė komentuoti, skirdama laiką rinkti "svarbią informaciją". Pietų Korėjos valdžia taip pat nusprendė tylėti.

Akivaizdu, kad abiejų šalių pareigūnai ir specialiosios tarnybos — beje, pagrindiniai Vakarų sąjungininkai regione — nebuvo iš anksto informuoti apie JAV ir Didžiosios Britanijos operaciją ir dabar turi konvulsiškai orientuotis vietoje, kad neprašautų pro šalį ir užimtų reikiamą poziciją. Kaip ir, pavyzdžiui, Japonijos olimpinis komitetas, kuris patikino, kad nejaučia kibernetinių atakų poveikio savo darbui.

Taigi, labai tikėtina, kad pagrindinis naujos antirusiškos kampanijos tikslas, kad ir kaip būtų keista, yra visai ne Rusija, o visas kitas pasaulis — ir pirmiausia patys Vakarai. Rusofobiška dienotvarkė čia veikia tiesiog kaip patogus įprastas įrankis, o ne galutinis tikslas.

Informacinis-propagandinis dominavimas yra esminė JAV hegemonijos dalis. JK tradiciškai jas palaiko šiuo klausimu, nes būtent įtakingiausių angliškų žiniasklaidos priemonių abipus Atlanto visuma paprastai vadinama pasauline žiniasklaidos srove. Ypatingas abiejų šalių artumas bendradarbiaujant politinėje ir specialiųjų tarnybų srityje taip pat yra gerai žinomas jau seniai.

Laipsniškas Jungtinių Valstijų kaip supervalstybės degradavimas ir ryškus Jungtinės Karalystės įtakos užkulisiams silpnėjimas tarptautinėje arenoje pastaraisiais metais tapo įprastu reiškiniu. Tačiau šie procesai daugiausia veikia ekonominius, biurokratinius ir kai kuriuos politinius mechanizmus.

Tuo tarpu yra sričių, kuriose iki šiol išliko nenuginčijamas dviejų galių pirmumas. Kaip neįmanoma abejoti Amerikos armijos viršenybe NATO, taip ir jokia žemyninės Europos žiniasklaida nėra pajėgi konkuruoti įtakoje su britų "The Times" ar Amerikos "CNN". Jau nekalbant apie tai, kad užjūrio šalyse yra tokių galingų viešosios nuomonės manipuliavimo įrankių kaip Twitter ir Facebook kontrolės centras.

Griežta Vašingtono politika prieš "RT" ar kinų kilmės "TikTok" patvirtina, kad jie puikiai supranta tokių struktūrų svarbą. Tačiau valstybės priprato prie to, kad geopolitiniai oponentai turi savo labai rimtus žiniasklaidos įtakos išteklius ir tiesiog imasi priemonių apriboti jų darbą pas save.

Konkurentų atsiradimas pačiuose Vakaruose būtų daug jautresnis Amerikos ir Didžiosios Britanijos specialiosioms tarnyboms ir propagandos tandemui. O vyksta būtent tai — ir Navalno byla tapo jiems itin nemalonių ir nepageidaujamų procesų įrodymu.

Iš Rusijos skandalas aplink tinklaraštininką gali atrodyti kaip ankstesnių procesų tęstinumas, tačiau iš tikrųjų jis yra unikalus savaip, nes tai visiškas Berlyno kūrinys.

Taip, Vokietija panaudojo standartinę rusofobišką darbotvarkę, tačiau ji perėmė ją iš savo "vyresniųjų partnerių" ir panaudojo savarankiškame žaidime.

Vokiečiai kontroliuoja Navalną. Jis sako tai, ko jiems reikia: nuo "Nord Stream-2" apsaugos iki "smeigtukų", adresuotų amerikiečiams, kurie jam nerodo didelio palaikymo. Kelias dienas pagrindinis naujienų šaltinis pasauliui buvo vokiečių leidiniai, o anglų kalba žiniasklaida buvo priversta visa tai cituoti ir pakartoti.

Šiame kontekste istorija apie Rusijos GRU įsilaužėlius, puolančius olimpiadą, įgyja labai ypatingą prasmę. Tiesą sakant, amerikiečiai ir britai, pasitelkdami juos, bando visiškai pašalinti Navalno temą iš naujienų darbotvarkės, nes tai iš tikrųjų yra jų konkurentų projektas. Be to, Vašingtonui ir Londonui svarbu atgauti kontrolę pasaulinėje žiniasklaidos-politinėje erdvėje, kurią kurį laiką sumenkino vokiečių vadovaujama Europa.

Na, jie paprasčiausiai negalėjo sugalvoti geresnio būdo, kaip išmušti pleištą pleištu, tai yra, vieną antirusišką temą kita.
Nors abi pusės naudoja retoriką, kuri yra labai nedraugiška Rusijai, iš esmės ji yra naudinga Rusijai (ir daugeliui kitų šalių), nes padidina konfliktų lygį Vakaruose ir skatina tolesnį jų nuosmukį.

Na, tai, kad Vokietijai pirmą kartą pavyko — nors ir trumpam — perimti pasaulio politinės ir informacinės erdvės kontrolę, turėtų būti suvokiama ne kaip unikali taisyklės išimtis, bet kaip pirmoji kregždė. JAV ir Didžiajai Britanijai reikėtų pamažu ruoštis žiniasklaidos dominavimo praradimui, nes dabar joms meta iššūkį ne tik geopolitiniai konkurentai, bet ir artimiausi jų sąjungininkai.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
kibernetinės atakos, Aleksejus Navalnas, Olimpinės žaidynės
Policijos kontrolė per karantiną

Vyriausybė paskelbė karantiną 12-oje savivaldybių

Pasak premjero, yra savivaldybės, kurios yra geltonojoje zonoje, tačiau, jei situacija jose negerės, gali pereiti ir į raudonąją zoną

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Lietuvos vyriausybė nusprendė paskelbti karantiną 12-oje savivaldybių nuo spalio 26 iki lapkričio 9 dienos. Tai buvo aptarta Ministrų kabineto posėdyje.

Tuščia mokyklos klasė
© Sputnik / Алексей Майшев

Atsižvelgiant į nepalankią koronaviruso epidemiologinę situaciją, karantiną buvo pasiūlyta įvesti Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybių teritorijose.

Šios savivaldybės pateko į raudonąją zoną. Kaip sakė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, yra savivaldybių, kurios dabar yra geltonojoje zonoje, tačiau, jei situacija jose negerės, gali pereiti ir į raudonąją zoną. Tada jose bus skelbiamas karantinas.

Įvedus karantiną šiose savivaldybėse ribojamas tarpmiestinio ir priemiestinio viešojo transporto intensyvumas, asmenys viešoje vietoje turi būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, vyresni nei 6 metų vaikai turi dėvėti kaukes, valstybės ir savivaldybių institucijose darbas organizuojamas ir gyventojai aptarnaujami nuotoliniu arba daliniu nuotoliniu būdu, prekybos vietose ribojamas lankytojų skaičius.

Taip pat, draudžiamas pacientų lankymas ligoninėse, išskyrus terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą.

Draudžiamas gyventojų lankymas visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose. Rekomenduojama religinėms bendruomenėms apeigas organizuoti vengiant susibūrimų arba jų visai atsisakyti.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad Ministrų kabinetas nusprendė pratęsti karantiną Raseiniuose, kuris buvo įvestas spalio 9 dieną ir turėjo baigtis šį penktadienį. Dabar režimas galios iki lapkričio 6 dienos.

Trečiadienio duomenimis, nuo pandemijos pradžios respublikoje iš viso nustatyta 8 239 COVID-19 atvejai, 4483 žmonės serga, 3599 pasveiko, nuo infekcijos mirė 120 žmonės. Per pastarąją dieną buvo užfiksuotas naujas rekordas — nustatyta 311 koronaviruso atvejų.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 40,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 1,1 mln. žmonių.

Tegai:
karantinas, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Marijampolės meras žada naujus griežtus apribojimus dėl didelio COVID-19 skaičiaus