Moteris balsuoja 2020 m. spalio 11 d. Seimo rinkimuose Trakų mieste

Vaivorykštinio liberalizmo pergalė rinkimuose kodėl ji įvyko ir ji reiškia?

(atnaujinta 14:05 2020.10.18)
Pirmasis Seimo rinkimų turas įvyko prieš savaitę. Kai kam dar teks pakovoti už mandatus, tačiau jau dabar galima pasvarstyti, kodėl taip netikėtai į priekį išsiveržė liberalių pažiūrų partijos ir politikai

Spalio 11 dieną įvykusiame Lietuvos Seimo rinkimų pirmajame ture surinkusi 24,8 % balsų ir laimėjusi 23 vietas parlamente, daugiamandatėse apygardose laimėjo TS-LKD, antrojoje vietoje palikdama LVŽS su 17,5 % balsų ir 17 mandatų. Ir nors prieš akis dar yra antrasis turas, matyti, kad vaivorykštines Vakarų "vertybes" atstovaujančios jėgos pasiekė žymių laimėjimų. Kaip suprasti?

Kas įvyko — liberalų pergalė

Ogi taip, kad, be to, jog pirmąją vietą užėmė ir taip faktiškai liberalais esantys Landsbergio-Šimonytės "konservatoriai", 9,26 % ir 8 mandatus bei 9,02 % balsų ir taip pat atitinkamus 8 mandatus laimėjo vadinamoji "Laisvės partija", kuriai iš paskos seka panašių pažiūrų Liberalų sąjūdis.

Ir čia — jėgų, nuo pat 2016 metų siekusių parklupdyti LVŽS vyriausybę, pergalė. Ir šiame kontekste, tai — pergalė tų jėgų, kurios tiek žodžiais, tiek darbais atstovauja būtent transnacionalinio Vakarų kapitalo (ir, atitinkamai, postmodernistinio, žodžiu, "vaivorykštinio", projekto) interesams, prieš labiau nacionalinio ir, atitinkamai, į labiau tradicines vertybes orientuoto Lietuvos kapitalo interesams (kurio priešaky — toji pati LVŽS).

Daugeliu pagrindinių klausimų tiek viena, tiek kita pusė laikosi vienų ir tų pačių, Lietuvos "sisteminės" politikos konsensusą sudarančių nuostatų: antitarybiškumo, rusofobijos ir keliaklupsčiavimo prieš Vakarus. Bet kol šiandien laiminčioji pusė su TS-LKD priešakyje pasisako už visišką Lietuvos ištirpimą pūvančio Vakarų pasaulio pelkėje — tiek per neoliberalią ekonominę politiką, tiek per kosmopolitizmą, LGBT ir vadinamųjų vienalyčių santuokų įteisinimą — LVŽS (ir su ja besiblokuojančios jėgos, pavyzdžiui, Voldemaro Tomaševskio lenkai) bent jau mėgina išsaugoti šiokias tokias Lietuvos liekanas.

Ir šiuo požiūriu tegalima kalbėti apie kovą tarp dviejų blogybių, iš kurių mažesnioji, žvelgiant tiek iš plačiųjų Lietuvos liaudies sluoksnių reikalų, tiek iš elementaraus žmogiškumo pozicijų, be abejo yra LVŽS.

Kodėl tai įvyko — šalies nukraujavimas

Tačiau kodėl taip įvyko, jog bent dabar, pirmajame etape, triumfuoja TS-LKD? Triumfuoja vaivorykštė... Triumfuoja landsbergizmas... Žodžiu, ne mažesnė, bet pati didžiausia blogybė?

Atsakyti į šį klausimą galima įvairiai: pavyzdžiui, polittechnologiniu, sakykime, požiūriu, per 4 metus valdžioje, LVŽS spėjo prarasti dalies rinkėjų pasitikėjimą, suskaldyti savo gretas ir, galų gale, diskredituotis paskutiniais, 2020-aisiais metais įvesto COVID-19 karantino metu ir tuo būdu perleido iniciatyvą TS-LKD. Ir iš tikrųjų yra taip.

Vis dėlto, nei vienoje iš mūsų, sakykime, antilandsberginės, barikadų pusės stovykloje nemėgstama galvoti ar juo labiau kalbėti apie tai, kokios yra ilgalaikės to, kas įvyko, priežastys, dar daugiau — apie faktą, kad TS-LKD, "Laisvės partija" ir apskritai vaivorykštinių "vertybių" atstovai per paskutinį dešimtmetį suformavo nors daugumos ir nesudarančią, bet efektingą palaikymo bazę Lietuvos visuomenėje.

Taigi, faktą, kurio priežasčių reikėtų ieškoti pastarųjų 12 metų Lietuvos raidoje, o būtent — tuose socialiniuose-ekonominiuose, kultūriniuose (ideologiniuose) ir demografiniuose poslinkiuose, kurie įvyko mūsų šalyje nuo tada, kai 2008 m. Seimo rinkimus laimėjo ir netrukus po to liūdnai pagarsėjusią "naktinę reformą" įvykdė tuometė Kubiliaus konservatorių ir Valinsko "juokdarių" vyriausybė.

Prezidento rinkimai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Iš tiesų, juk Lietuvos socialinė struktūra per šį laiką smarkiai pakito: viena vertus, į minėtą reformą reaguota taip, kad neapykanta Kubiliui, Landsbergiui ir konservatoriams tapo kone visaliaudine nuostata, kita vertus — per masinę emigraciją Lietuva nukraujavo, netekdama didžiulės dalies to, ką galėtume laikyti daugiau mažiau klasikine darbininkų klase. Tuo tarpu (ne be ES lėšų pagalbos) Lietuvos didmiesčiuose sėkmingai formavosi pasiturinčių ir tiek savimi, tiek esama padėtimi patenkintų miesčionių sluoksnis.

Na, o senesnės, žodžiu, grynai tarybinės lietuvių kartos per šį laiką nemaža dalis spėjo išmirti ir, pagaliau, išaugo juk nauja, ne šiaip "nepriklausomoje" Lietuvoje, bet prie visų dabarties smegenų plovimo technologijų išaugusi karta, kurios sveikesnieji atstovai įprastai išemigruoja, o likusieji, kurie neprasigeria ir nedegraduoja, paprastai taipogi asimiliuojasi miesčioniškoje Vilniaus, Kauno arba Klaipėdos aplinkoje ir taip papildo tokių jėgų, kaip TS-LKD arba "Laisvės partija", elektoratą.

Efektyvi mažuma prieš miegančią daugumą

Štai — realus procesas, kurį landsberginis elito flangas kuo puikiausiai supranta ir kurio tikrosios reikšmės kai kurie jo atstovai (pavyzdžiui, G. Landsbergio "švogeris" Liudvikas Andriulis) net nemėgina slėpti; ir kuriame "drag queen" Tomo Vytauto Raskevičiaus patekimas į Seimą tėra tiktai vyšnia ant gerokai didesnio, Lietuvai ir lietuvių tautai daug pragaištingesnio torto...

Ir vis dėlto, nors šios jėgos tikrai pasididino savo socialinę bazę, pastaroji, kaip minėta, nesudaro daugumos visuomenėje (pavyzdžiui, vien balsavusių Lietuvoje — 47 %, tuo tarpu iš liberalus ir konservatorius parėmusių emigrantų, atseit, "pasaulio lietuvių apygardos", tebalsavo 49 tūkst., išties apgailėtina suma, palyginti su bendrąja lietuvių diasporų mase). Vadinasi, efektyviai organizuojama ir ideologiškai apdirbama mažuma šiuo atveju primeta save daugumai. Beje — pagal visas formaliosios demokratijos taisykles. Ir štai — atitinkami rezultatai...

Galiausiai, toji dauguma, kuriai minėtoji mažuma save primeta, miega. Ir tol, kol daugiau mažiau sočiai gyvens, miegos. Ir labai abejotina, ar LVŽS didesnę jų dalį sumobilizuos antrajame rinkimų į Seimą ture, nors tam tikras "žaliųjų valstiečių" atsigriebimas iš tiesų yra įmanomas. Taigi, klausimas dėl 2020–2024 m. kadencijos Seimo dar lieka atviras.

O ilgalaikėje perspektyvoje, žodžiu, bėgant XXI amžiui, toji pati "mieganti" dauguma neišvengiamai bus paliesta naujausių kapitalizmo raidos tendencijų (būtent: skaitmenizacijos, robotizacijos, vadinamosios "4-osios pramonės revoliucijos"), kas reikš milžinišką, iš tiesų beprecedentį to, ką Marksas vadino "rezervine darbo armija", paprasčiau pasakius — sistemai "nereikalingų", "perteklinių" žmonių skaičiaus išaugumą, taigi, tikrų tikriausią socialinę prarają, su kuria norom nenorom, bet teks kovoti.

Tačiau šitoks uždavinys, aišku, teks ne LVŽS, Darbo partijos ar kitų "sisteminių", nors ir ne landsberginių, bet vis vien valdančiųjų sluoksnių interesus atstovaujančioms jėgoms: jį galėtų spręsti tiktai atitinkamo tarptautinio antikapitalistinio judėjimo dalimi būsianti kairioji patriotinė jėga, kurios idėjos aptarimas priklausytų jau kitiems straipsniams.

Tuo tarpu dabar ir čia belieka tikėtis, kad tam tikras, nors ir ne įspūdingiausias, bet šioks toks sveikosios Lietuvos visuomenės dalies susimobilizavimas prieš konservatorius įvyks. Nuo jo, šiaip ar taip, priklausys ateinantys 4 mūsų gyvenimo metai...

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, Seimo rinkimai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020 (227)
Dar šia tema
Atėję į valdžią konservatoriai panaikins pašalpas, sako Lietuvos valdantieji
Lietuvos žurnalistų sąjungos vadovas paprašytas įvertinti Tapino veiksmus
Valdančiųjų lyderis nurodė, kas nulems Seimo rinkimų rezultatus
Lietuvos lenkų partija reikalauja anuliuoti rinkimų rezultatus
Sapnai ir realybė: kaip pirmaujantys Lietuvos politikai ruošiasi antrajam rinkimų turui
Baltijos šalių ir JAV vėliavos, archyvinė nuotrauka

Baltijos šalys kaip parako statinė: kokio JAV prezidento laukia Lietuva

(atnaujinta 17:38 2020.10.22)
JAV prezidento ir naujos valdžios Lietuvoje rinkimai beveik sutampa. Jų rezultatai gali reikšmingai paveikti padėtį Baltijos regione — net išprovokuoti karštą konfliktą

Naujosios valdžios sudėtis Lietuvoje paaiškės kitą sekmadienį. Jei, žinoma, VRK nepanaikins nešvariausių Lietuvos Seimo rinkimų per 30 nepriklausomybės metų rezultatų. Didelė tikimybė, kad Lietuvos valdžia vėl atsidurs neoglobalistų ir aršių rusofobų — konservatorių — rankose.

Tačiau šįkart nacionalinių patriotų galia įgaus unikalią — vaivorykštės — spalvą. Siekdami suvereniteto, konservatoriai (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) turės dalytis ministrų portfeliais respublikos politinėje arenoje su nauja jėga — Laisvės partija, kuri atvirai propaguoja LGBT bendruomenės vertybes.

Popiežius kišasi į rinkimus

Popiežius Pranciškus likus porai dienų iki antrojo rinkimų turo pareiškė neįkainojamą paramą Lietuvos gėjams ir lesbietėms. "Homoseksualai turi teisę į šeimą. Jie yra Dievo vaikai ir turi teisę į šeimą. Niekas neturėtų būti atstumtas ar kenčiantis dėl to", — sakė pontifikas.

Akivaizdu, kad savo pareiškimu Pranciškus netiesiogiai išreiškė paramą JAV demokratų partijos kandidatui į prezidentus Džo Baidenui. Galų gale jo varžovui, dabartiniam prezidentui Donaldui Trampui, jau seniai buvo priklijuota homofobo etiketė.

Dabar Lietuvos gėjai ir lesbietės, gavę tokią paramą, dar aktyviau propaguos LGBT bendruomenės vertybes Lietuvos įstatymų bazėje. Matyt, artimiausiu metu mokyklų programos bus papildytos "tolerancijos ir lytinio švietimo" pamokomis. Akivaizdu, kad tokių pamokų metu Lietuvos vaikai bus mokomi apie lyčių lygybę ir galimybę pakeisti savo lytį, kuria, matyt, Dievas vaiką apdovanojo per klaidą. Tai kas jis per Dievas, jei daro tokias klaidas?

Trampai, eik gydytis!

Bet grįžkime prie pagrindinių dabartinės rinkimų kampanijos Lietuvoje veikėjų — konservatorių. Užduokime sau klausimą: kurį iš dviejų kandidatų (Baideną ar Trampą) norėtų matyti Baltuosiuose rūmuose "senelis ir kompanija"? Atsakymo nereikia toli ieškoti.

Prisiminkime, kaip prieš ketverius metus TS-LKD dvasinis lyderis Vytautas Landsbergis davė naudingų patarimų tuometiniam kandidatui į JAV prezidentus Donaldui Trampui.

"Mane šiandien gąsdina kai kurie monstrai, bet tai ne pirmas kartas. Man atrodo, kad tai vaiduoklis, sakantis: žiūrėkit, JAV pasitrauks iš NATO, NATO subyrės — ką tada darysite? O mes atsakome: kodėl tau nenuėjus į vieną instituciją pasikonsultuoti dėl sveikatos", — apie Trampo psichikos ligą užsiminė Landsbergis.

Akivaizdu, kad "patriarchas" beveik nepakeitė savo nuomonės per ketverius metus.

Skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas

O galima premjerė būsimoje liberaliųjų konservatorių vyriausybėje Ingrida Šimonytė jau aiškiai pažymėjo artimiausio laikotarpio Lietuvos "plėtros" etapus. Tai yra socialinių programų sumažinimas, siekiant įtikti stambiam verslui. Paprasčiau tariant, pensininkų ir kitų socialiai neapsaugotų Lietuvos visuomenės sluoksnių gelbėjimasis yra jų pačių reikalas, o ne valstybės rūpestis. Šimonytės deklaruojamas mokesčių verslui mažinimas skurdins biudžetą ir storins verslininkų pinigines.

Bet kaip tokia programa atitiks prezidento Gitano Nausedos svajonę apie "gerovės valstybę"?

"Svarbiausia, kad nebūtų karo"

Į valdžią atėjus konservatoriams, Lietuva gali tapti karo lauku tikrąja to žodžio prasme. Sustiprės antirusiška isterija, sustiprės bandymai destabilizuoti padėtį Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, padidės Amerikos karių kontingentas Baltijos regione. Artimiausiu metu branduolinių ginklų dislokavimas Lietuvos teritorijoje yra gana nuspėjamas. Ir visa tai pavers šalį parako statine, kuri gali sprogti nuo menkiausios kibirkštėlės. O degtukai šiai kibirkščiai įžiebti jau pasirodė Džo Baideno rankose.

Jis jau pažadėjo stiprią paramą Baltijos šalims, jei laimės rinkimus. Baideno programoje yra "stiprus atsakas Rusijai" Baltijos šalyse. Pensilvanijos universiteto tarptautinių santykių tyrimo organizacijos "Penn Biden Centre" direktoriaus Maiklo Karpenterio (Michael Carpenter) paskelbtame pranešime sakoma, kad JAV prezidentas Baidenas išsiųs "griežtą įspėjimą Rusijai: negąsdinkite NATO narės".

Kaip žinote, Jungtinės Amerikos Valstijos visada linkusios įžiebti karinius konfliktus toli nuo savo sienų. Viena iš šių vietų pasaulio žemėlapyje, kur galima pamankštinti raumenis, gali tapti ir "Baltijos placdarmas".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
konservatoriai, Lietuva, Laisvės partija, Donaldas Trampas
Dar šia tema
Baidenas pažadėjo Baltijos šalims stiprų atsaką Rusijai pergalės JAV rinkimuose atveju
Trampas pajuokavo, kad amerikiečiai Rusijoje laikomi "trenktais"
Džo Baidenas

Baidenui pralaimėjus nepavyks apkaltinti rusų

(atnaujinta 14:34 2020.10.22)
Jei įvyktų stebuklas ir Baidenas laimėtų rinkimus, Trampas gali paprasčiausiai nepripažinti balsavimo rezultatų arba bent jau neatvykti į inauguracijos ceremoniją, pažeisdamas visas tradicijas

Rinkimai JAV išėjo į finišo tiesiąją, Donaldas Trampas ir Džo Baidenas šiandien paskutinį kartą susitiks per televizijos debatus. Be to, šis susitikimas apskritai gali tapti paskutiniuoju jų gyvenime — aistros Jungtinėse Valstijose dabar yra tokios karštos, kad labai sunku įsivaizduoti šiuos du žmones greta dar kartą. Jei įvyktų stebuklas ir Baidenas laimėtų rinkimus, Trampas gali paprasčiausiai nepripažinti balsavimo rezultatų arba bent jau neatvykti į inauguracijos ceremoniją, pažeisdamas visas tradicijas. Na, o Baidenas tikrai niekada neateis į Trampo inauguraciją — tad ketvirtadienį jie turės paskutinę galimybę pasakyti vienas kitam, ko širdis geidžia. Ir jie visapusiškai pasinaudos šia galimybe.

Trampas pavadins Baideną nusikalstamos grupuotės vadovu ir pareikalaus, kad Džo (kartu su sūnumi Hanteriu) būtų įkalintas. Džo į kalėjimą nesės, tačiau jam pralaimėjus rinkimus žiniasklaida pasakys, kad jam koją pakišo "spalio staigmena" — paskelbti kompromituojantys įrodymai iš Hanterio kompiuterio standžiojo disko, kuriame buvęs viceprezidentas buvo apkaltintas melu ir korupcija. Bet Baidenas būtų pralaimėjęs ir be šios medžiagos, tiesiog todėl, kad Trampui buvo lemta laimėti. Bet kaipgi taip: juk apklausos rodo didžiulį Baideno pranašumą? Juk jos negali būti išgalvotos?

Gali. Nes ant kortos pastatyta žymiai daugiau nei bet kada anksčiau, ir nėra tokio melo, kuris būtų neįmanomas tiems, kurie žaidžia prieš Trampą.

"Aš balotiruojuosi ne tik prieš Baideną, bet ir prieš žiniasklaidą, prieš aukštųjų technologijų gigantus ("Facebook", "Twitter", "Google") ir Vašingtono pelkę", — anądien sakė Trampas.

Taip — ir geriausias to patvirtinimas buvo šio trigalvio monstro reakcija į pateiktus kaltinimų Baidenų šeimai įrodymus. Leidinį "New York Post" tiesiog bandyta užblokuoti — "Google" nematė jo savo paieškoje, o "Facebook" ir "Twitter" neleido dalytis nuorodomis į jį.

Be abejo, žiniasklaida tiesiog stengėsi nepastebėti skandalingo leidinio, o dauguma politikų apsimetė, kad nieko rimto neįvyko, tai yra, visos trys jėgos veikė vienu metu, patvirtindamos Trampo teisumą. Tuo tarpu iškart buvo pareikšti kaltinimai Rusijai — akivaizdu, kad būtent Maskva vėl įsikišo į Amerikos rinkimus, apdrabsčiusi purvais Baideną.

Apie tai diskutavo ne tik komentatoriai ir Kongreso nariai, bet ir žvalgybos pareigūnai. Buvę darbuotojai — nes JAV Nacionalinės žvalgybos direktorius Džonas Ratklifas (John Ratcliffe) teigė, kad informacija iš Baideno kompiuterio "nėra jokios Rusijos dezinformacijos kampanijos dalis". Tačiau penkiasdešimt buvusių žvalgybos pareigūnų (įskaitant Ratklifo pirmtaką Džeimsą Klaperį (James Clapper), kuris buvo pagautas melavęs prisiekus) parašė atvirą laišką, kuriame teigė, kad ši patirtis "verčia rimtai įtarti, kad Rusijos vyriausybė šioje byloje atliko svarbų vaidmenį":

"Elektroninių laiškų, kurie, tikėtina, priklauso JAV viceprezidento Baideno Hanterio sūnui, ir kurių dauguma yra iš laikotarpio, kai jis dirbo vadovaujant Ukrainos dujų bendrovei "Burisma", pasirodymas JAV politikos arenoje turi visus klasikinius Rusijos informacinės kampanijos ženklus."

T. y., Rusija nėra kaltinama fabrikavimu, įrodymų klastojimu prieš Baideną — nors tokių pareiškimų galima išgirsti — ne, ji tiesiog juos išplatino. Bet kaip — jei, pasak Rudžio Džiulianio (Rudy Giuliani) (Trampo advokato ir buvusio Niujorko mero), Hanterio Baideno kompiuterio kietojo disko turinys buvo perduotas FTB prieš septynis mėnesius? Tai yra, Maskva laikė šią medžiagą paslaptyje, rengdama "spalio staigmeną". Ar tai padarė Trampo būstinė ir jo patarėjai, tarp jų ir tas pats Džiulianis? O taip, Džiulianis dirba Putinui... Ir tai ne juokai. Kaip sakė senatorius Krisas Merfis (Chris Murphy): "Šį kartą rusai nusprendė pasinaudoti Amerikos piliečiais kaip savo agentais. Jie bando skleisti savo propagandą pagrindinėje žiniasklaidoje... Ir jiems tai pavyko. Žinote, dabar Rudis Džiulianis iš tikrųjų yra Rusijos agentas".

Taip, žinoma, jei pats Trampas dirba Kremliui, ką tada kalbėti apie jo darbuotojus ir bendrininkus. Juokas juokais, bet būtent šis situacijos vertinimo ir bandymo parduoti amerikiečiams "Rusijos intervenciją" net ir kompromituojančios medžiagos apie Baidenų šeimą istorijoje trūkumas yra geriausias patvirtinimas, kad Trampas jau laimėjo. Kadangi jo oponentai gyvena visiškai išgalvotame pasaulyje — kuriame rusai daro įtaką JAV rinkimų rezultatams, o Trampo pranašumas prieš Baideno skaičiuojamas dviženkliais skaičiais. Ir visa tai vyksta tuo pačiu metu ir niekaip neprieštarauja vienas kitam.

Tačiau realiame pasaulyje matome visai ką kita: didžiulės minios Trampo šalininkų jo nesibaigiančiuose mitinguose visoje šalyje ir visiškas entuziazmo trūkumas retuose Baideno susitikimuose su nedideliu skaičiumi jo rėmėjų. Didėjanti parama Trampui net tarp mažumų (tokių kaip juodaodžiai ir musulmonai), kurios visiškai nepriklauso jo elektoratui. Visiškas Trampo "ryšių su Rusija" įrodymų trūkumas — ir vis nauji Baidenų šeimos melo ir korupcijos įrodymai. Ir svarbiausia, kad realiame pasaulyje amerikiečiai jau seniai nusivylė savo politiniu elitu, viršpartine "Vašingtono pelke" ir todėl vienintelė rimta alternatyva Trampui galėtų būti nesisteminis senatorius Sandersas. Bet būtent dėl jo ​​nesistemiškumo kolektyvas "Baidenas" jo ir neprileido prie rinkimų.

Paprasti amerikiečiai gyvena realiame, o ne propagandos pasaulyje, todėl lapkričio 3 dienos rinkimų rezultatas yra iš anksto nulemtas. Net nepaisant bandymų suklastoti balsus reikalingose "svyruojančiose" valstijose, mobilizuojant pasyvų demokratinį elektoratą balsuoti paštu — nes ir ten pastebimai išaugo iš anksto balsavusių respublikonų skaičius.

Išgalvotas pasaulis pralaimės lapkričio 3 dieną, net jei vėliau pavyks surengti sumaištį, atsisakant pripažinti tikrovę, tačiau ji niekur nedings. Trigalvė hidra tikėsis revanšo ir stengsis jo pasiekti. Ir Amerikos, ir pasaulio mastu — ir čia ji turės pilną teisę kaltinti rusus dėl savo nesėkmių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rusai, Džo Baidenas
Mėlyna vėliava su JT emblema, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: spalio 24-osios šventės

(atnaujinta 18:18 2020.10.23)
Nuo spalio 24 dienos iki metų galo lieka 68 dienos, dienos ilgis — 09 val. 56 min.

Spalio 24 yra 297-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 298-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 68 dienos.

2020 metų spalio 24 dieną saulė teka 08:05, leidžiasi 18:01, dienos ilgis — 09 val. 56 min.

Jungtinių tautų organizacijos diena

1945 metų spalio 24 dieną buvo įkurta Jungtinių tautų organizacija. Tuomet organizacija turėjo 51 šalį narę. Šiuo metu organizacijos veikloje dalyvauja bemaž visos pasaulio šalys. Organizacija buvo įkurta po II-ojo pasaulinio karo, būtent todėl pagrindinis Jungtinių tautų organizacijos tikslas — bendradarbiaujant palaikyti pasaulyje taiką ir teikti humanitarinę pagalbą.

Šią dieną pasaulyje rengiamos konferencijos, parodos, kuriose pristatomi Jungtinių tautų organizacijos pasiekimai. 1971 metais Generalinė asamblėja paskatino šią dieną minėti visose šalyse, kurios yra Jungtinių tautų organizacijos narės.

Pasaulinė informacinių technologijų plėtros diena

1972 metais Jungtinių tautų organizacijos Generalinė asamblėja paskelbė spalio 24-ąją Pasauline informacinių technologijų plėtros diena. Šios dienos tikslas — informuoti visuomenę apie technologines naujienas, didinti vadinamąjį technologinį raštingumą, spręsti informacinių technologijų plėtros problemas.

Šiuo metu nešiojamieji kompiuteriai užvaldo vartotojų namus — šį įrenginį naudoja 84 proc. lietuvių. Dažniausiai nešiojamus kompiuterius lietuviai pasitelkia darbui namuose arba pramogoms – skaityti naujienoms ir pirkti prekėms internetu, o mažiausiai — žaisti kompiuteriniams žaidimams.

Lietuviai įsigytus nešiojamus kompiuterius naudoja ypač aktyviai – beveik 70 proc. apklaustųjų teigė, kad tai daro dažniau nei kartą per dieną.

Spalio 24 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams >>

Lietuvoje 1994 metais buvo įkurta asociacija "Infobalt", kuri tais pačiais metais surengė informacinių technologijų parodą "Infobalt 1994". Asociacijos narės — Lietuvos informacinių technologijų ir telekomunikacijų įmonės, nuolat dalyvavusios kasmetinėje parodoje. Paroda būdavo rengiama spalio pabaigoje, neveltui ir Pasaulinės informacinių technologijų plėtros dienos metu. Deja, nuo 2009 metų parodos reikšmė susilpnėjo.

Tarptautinė klimato kaitos diena

Spalio 24-ąją pasaulyje rengiama akcija, siekiant mažinti šiltnamio dujų koncentraciją, anglies dioksido kiekį nuo dabartinio rodiklio 387 (milijoninių dalelių) iki 350. Mokslininkų (Dr. James Hansen, Dr. Karl-Henrik Robèr, David Suzuki PhD) skaičiavimais, viršijus 350 ribą, Žemėje esančiai gyvybei gresia pavojus. Deja, šiuo metu ši riba jau viršyta ir toliau didėja.

Tarptautinės klimato kaitos dienos proga visose pasaulio šalyse rengiama akcija, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į klimato kaitą, skatinti kurti ir naudoti modernias technologijas, padėsiančias stabdyti žalingų dujų koncentraciją, keisti neatsakingo vartojimo įpročius.

Žmonės, įsitraukę į klimato kaitos akciją stengiasi tausoti vandens ir elektros išteklius, kuo rečiau važinėti automobiliais, keičiant juos į dviračius.

Šią dieną gimė tokie garsus lietuviai kaip gydytojas, knygnešys, spaudos darbuotojas, istorikas Stasys Matulaitis, Petras Variakojis — Lietuvos agronomas, pramonininkas, visuomenės veikėjas; Gustavas Juozupaitis, Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjas, ekonomistas, poetas; Vincas Laurynaitis — Lietuvos literatūrologas, humanitarinių mokslų daktaras; Vladas Budreckas, kunigas, vargonininkas, pedagogas, chorvedys, kompozitorius.

Savo vardadienius šiandien švenčia Audra, Daubara, Daubaras, Daubarė, Dauga, Daugailas, Daugė, Gilbertas, Rapolas, Švitrigailė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai