JAV doleriai, archyvinė nuotrauka

TVF sugalvojo, kaip išgelbėti pasaulį: Rusijai dėl to gresia skurdas

(atnaujinta 14:50 2020.10.19)
Sprendžiant iš TVF vadovo pareiškimų, didžiausia tarpvalstybinė finansinė institucija norėtų grįžti į 1944 metus arba bent jau pakartoti 1944-uosius, pasiteisindama COVID-19 pandemija

Už aukštų TVF vadovybės žodžių apie būtinybę padėti pasauliui įveikti ekonomines ir humanitarines epidemijos pasekmes, tikriausiai slypi kažkas daugiau, ir tik itin naivus žmogus gali patikėti humanistiniais finansinės struktūros lyderių, kurių reputacija besivystančiose šalyse yra pelnytai su didžiuliu minuso ženklu, samprotavimais. Niekada nemačiau, kaip kiti šios Vašingtono organizacijos skolininkai sumažino socialines programas ir pardavė valstybines įmones už atlygį vardan to, kad įvykdytų "TVF reikalavimus ekonomikos atkūrimui".

Turime pagerbti amerikiečių oponentus: visi G7 elito-neokolonijiniam klubui nepriklausančių šalių bandymai perimti TVF kontrolę dar neapsivainikavo sėkme, nepaisant to, kad tam tikra pažanga didinant Kinijos (ar net Rusijos) įtaką sprendimų priėmimo procese organizacijos viduje vis tik buvo užfiksuoti. Tačiau apskritai pagrindinis besivystančių šalių kreditorius vis dar orientuotas į  "globalizmo" versijos, kuri jokiu būdu negali būti vadinama sąžininga, propagavimą.

Jei COVID-19 epidemijos pradžioje Vakarų žiniasklaida ir ekspertai jaudinosi dėl šios globalizmo versijos gyvenimo ir bijojo de-globalizacijos, tai dabar "globalus Šailokas" teigia, kad jai reikia dar vienos Bretton Woods konferencijos, tai yra, jau veikianti (nustatytos sukūrus patį fondą 1944 metais) globalizacijos schema tapo pagrindine epidemijos auka, o nors "lavonas dar neatšalęs", bet pasauliui reikia skubiai išleisti naują versiją, turinčią patobulintą įvaizdį, paremtą pažadais neskatinti visiško kanibalizmo darbotvarkės.

"Nors mes tikimės, kad sutiksime Andorą kaip savo 190-ąją narę, TVF darbas liudija bendradarbiavimo ir solidarumo vertybes, kuriomis grindžiama žmonijos seserystė ir brolybė. Šiandien mes susiduriame su nauju "Bretton Woods" momentu. Pandemija ekonomikos katastrofa, kuri šiais metais pasaulio ekonomiką sumažins 4,4%, o iki kitų metų sumažins gamybą 11 trilijonų dolerių, ir neapsakoma žmonių neviltis, susidūrus su milžiniška suirute ir didėjančiu skurdu pirmą kartą per dešimtmečius. Ir vėl susiduriame su dviem didelio masto užduotimis: kovoti su krize šiandien ir sukurti geresnį rytojų".

Neverta ginčytis su teze dėl būtinybės kovoti su pasauline ekonomine krize šiandien, tačiau koncepcija, kad TVF sukurs "geresnį rytojų" visai žmonijai, yra įmanoma ir reikalinga, ypač todėl, kad apeliuojama į 1944 metų Bretton Woods konferencijos patirtį kaip į kažką gero ir įtikinamo tik Vašingtono pareigūnui. Verta priminti vieną apokrifinį epizodą iš tos konferencijos, kurioje 44 skirtingų šalių atstovai pasirašė TVF chartiją. Į konferenciją pakviesti sovietų diplomatai išvyko susipažinę su siūlomomis taisyklėmis naujai gimusiam pasaulinio fondo kreditoriui, sakydami organizatoriams, kad susidariusi struktūra paprasčiausiai bus "Volstryto filialas". Spėjimas visiškai išsipildė ir tokiomis formomis, kurias tarybiniai derybininkai vargu ar galėjo numatyti.

Yra pagrindo įtarti, kad savotiškas "Bretton Woods 2.0" veiks pagal tuos pačius principus. Pavyzdžiui, TVF generalinis direktorius besivystančias šalis kamuojančios epidemijos ir ekonominės katastrofos metu dėl tam tikrų priežasčių yra labai susirūpinęs dėl šių šalių jau surinktų skolų skaidrumo. Norint suprasti tikrąją nerimo priežastį, prireiks vertimo iš Vašingtono biurokratinės kalbos ir trumpos istorinės apžvalgos.

Štai ką TVF siūlo dabar:

"Turime siekti didesnio skolų skaidrumo ir didesnio skolintojų koordinavimo. Mus skatina Didžiojo dvidešimtuko diskusijos dėl bendros valstybės skolų sprendimo sistemos ir mūsų raginimas sukurti geresnę valstybės skolų sprendimo struktūrą, įskaitant privataus sektoriaus dalyvavimą. Mes remiame jų politiką".

Atrodo, kad tai "už viską, kas gera, ir prieš viską, kas bloga", tačiau lygiai taip pat, kaip amerikiečių diplomatų lūpose skambanti frazė "taisyklėmis pagrįstos pasaulio tvarkos laikymasis" reiškia "Rusija turi grąžinti Krymą", taip ir šiuo atveju užkoduota formuluotė "skolų skaidrumas" — tai ne apie skaidrumą, o apie Kiniją. Vasario mėnesį Japonijos ekonomikos leidinys "Quartz" rašė apie TVF ir Pasaulio banko kovą su Kinijos įtakos augimu besivystančiose šalyse:

"TVF taip pat nerimauja dėl Kinijos įtakos, kuri, nors ir nėra pati didžiausia kreditorė, tapo itin įtakingu kapitalo šaltiniu Afrikos šalyse, kurios dėl silpnų ekonominių parametrų turi mažai galimybių. <.. .> Kinija siūlo patogų finansavimą ir tolesnę paramą per savo valstybines įmones reikalingiems infrastruktūros projektams visame žemyne. Pasak Pasaulio banko prezidento Davido Malpasso, problema yra skaidrumo stoka. Viena iš praktinių problemų. Dabar susiduriame su tuo, kad kai kurie naujieji kreditoriai nėra Paryžiaus klubo nariai, todėl manau, kad kai mes kalbame apie tai, žmonės kartais turėtų suprasti, kad kalbama apie Kiniją ", — sakoma pranešime. — Kinijos struktūros padidino skolinimo apimtį, kas tam tikra prasme yra gerai. Norime daugiau paskolinti besivystančioms šalims. Tačiau <...> jų sutartyse dažnai yra neatskleidimo sąlyga, draudžianti Pasaulio bankui ar privačiam sektoriui pamatyti, kokios yra sutarties sąlygos".

TVF
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Apskritai TVF norėtų, kad klausimą, ar Kinija nurašys skolas ne tik valstybės struktūrų ar bankų, bet ir privačių įmonių lygmeniu, spręs ne pati Kinija dvišalėse derybose, o kai kurių daugiašaliu formatu, dalyvaujant TVF ir Vakarų šalims. Tai atrodo ne kaip bandymas sukurti naują pasaulinę finansinę broliją, bet kaip noras bet kokia kaina išlaikyti besivystančiose šalims esamą ir iš tikrųjų neokolonijinę skolinimo schemą, kuriai Pekinas labai trukdo. Be to, remdamasis tais pačiais svarstymais, kodėl fondo valdymas neturėtų reikalauti, kad Rusija "nurašytų" tris milijardus dolerių, kuriuos Ukraina skolinga euroobligacijomis? Kaltinti Maskvą dėl nepakankamo skaidrumo ir nenoro padėti labiausiai nuo koronaviruso nukentėjusiai šalia, būtų būdinga Vašingtono fondo stiliui.

Kitas principas, kuriuo remdamasis TVF kurs šviesią pasaulinę ateitį, yra tiesioginė grėsmė Rusijos ekonominiam saugumui ir biudžetui:
"Kaip parodė pandemija, nebegalime ignoruoti sveikatos apsaugos priemonių, negalime sau leisti ignoruoti klimato pokyčių — tai yra trečiasis mūsų reikalavimas. Didžiausią dėmesį skiriame klimato pokyčiams, nes jie yra labai svarbūs makrolygmeniu ir kelia didelę grėsmę augimui ir klestėjimui. Tai taip pat labai svarbu žmonėms ir planetai. <...>

Mūsų tyrimai rodo, kad turėdami tinkamą ekologiškų investicijų ir aukštesnių anglies dioksido kainų derinį, iki 2050 metų galime pasiekti nulinį išmetamųjų teršalų kiekį ir padėti sukurti milijonus naujų darbo vietų. Mes turime istorinę galimybę sukurti ekologiškesnį pasaulį — taip pat labiau klestintį ir su daugiau gerai apmokamų darbo vietų. Esant žemoms palūkanų normoms, tinkama investicija šiandien gali išmokėti keturis kartus didesnius dividendus: užkirsti kelią nuostoliams ateityje, skatinti ekonominę naudą, išgelbėti gyvybes ir atnešti socialinę ir aplinkosauginę naudą visiems".

Praktiškai tai reiškia: Vakarų šalys, kurios 150 metų turėjo galimybę džiaugtis sparčios technologinės pažangos, kurią įgalino masinis angliavandenilių naudojimas, rezultatais, išliks turtingos, o likusiam pasauliui bus taikoma žeminanti amžino skurdo prievarta po "klimato apsaugos" ženklu iš esmės tai reiškia pigios elektros energijos, prieinamo benziną, prieinamų šildymo kainų žiemą uždraudimą ir netgi atims elementarią galimybę gauti nepertraukiamą elektros energijos tiekimą.

Vienintelės žaliosios energijos sukurtos darbo vietos yra darbo vietos tarptautiniams pareigūnams, ekoaktyvistams ir pelnas Europos ir Amerikos žaliosios energijos bendrovių akcininkams, kurie gali priverstinai parduoti savo produktus už išpūstas kainas vyriausybės ir vartotojų sąskaita.

"Aukštos anglies dioksido kainos", apie kurias kalba TVF vadovas, yra "anglies tarifų", kuriuos ES periodiškai grasina įvesti Rusijai, keršydama už įžūlumą turėti savo pigių dujų ir savo pigios naftos, pranašas.

Jei Rusijai bus įvesti anglies tarifai, Rusijos eksportuotojai (ir Rusijos biudžetas kartu su socialinėmis programomis) praras dešimtis milijardų dolerių per metus, tačiau Gretos Thunberg gerbėjai ir žaliosios ekonomikos šalininkai bus patenkinti. Šviesi ateitis, kurią vaizduoja TVF, yra distopija, parašyta Ezopo kalba, verta Orvelo: ekologija — tai skurdas, skaidrumas — tai pavaldumas Vašingtonui ir TVF. Prieš mus yra tikrai istorinis momentas, bet ne "Bretton Woods 2.0", o tam, kad galiausiai pribaigtume globalizacijos monstrą, kuris gimė JAV 1944 metais.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
skurdas, Rusija, pandemija, Tarptautinis valiutos fondas (TVF)
Sutuoktiniai

Kaip santuokos metai atsispindi sutuoktinių veide

(atnaujinta 18:07 2020.12.05)
Devintajame dešimtmetyje mokslininkai iškėlė hipotezę, kad po daug santuokos metų vyras ir žmona gali išoriškai būti panašūs į brolį ir seserį

Anksčiau versija buvo patvirtinta, tačiau mokslininkai iš Stanfordo universiteto ja suabejojo: jų duomenimis, sutuoktinių panašumą lemia visiškai kiti veiksniai. Kokie būtent, aiškinosi RIA Novosti autorė Alfija Jenikejeva.

Vienas veidas dviem

1987 m. Mičigano universiteto (JAV) specialistai paprašė savanorių poromis išdėlioti nepažįstamų žmonių nuotraukas. Nuotraukos buvo pasirinkti atsižvelgiant į išorinį panašumą. Pirmoji dalyvių grupė gavo jaunų žmonių ir merginų nuotraukas vestuvių metais, antroji — kuriose jie nufotografuoti po 25 santuokinio gyvenimo metų.

Tie, kurie žiūrėjo jaunavedžių nuotraukas, dažniau klydo ir pateikė tiek mažai teisingų atsakymų, kad tyrėjai juos laikė atsitikimu. Tačiau savanoriai teisingai sudarė pagyvenusias poras. Tuo pačiu metu jie pažymėjo: veido bruožų panašumas nėra toks ryškus — greičiau tos pačios išraiškos ir raukšlės.

Mokslininkai nusprendė: tai yra pakankamas pagrindas hipotezei, kad bėgant metams vyras ir žmona išvaizda tampa panašūs, naudai. Praleisdami daug laiko kartu, sutuoktiniai nesąmoningai kopijuoja vienas kito veido išraiškas. Kaip įrodymą tyrėjai pateikė švedų psichologo Olafo Dimbergo darbą: jo eksperimente savanoriai automatiškai šypsojosi ar niūrėjo, žiūrėdami į žmonių, turinčių tokią išraišką, nuotraukas. Amerikos ekspertai padarė išvadą, kad tos pačios emocijos, patirtos per ilgą gyvenimą kartu, paveikia kraujagysles ir veido raumenis. Todėl nepažįstamas žmogus, žiūrėdamas į sutuoktinius su stažu, randa daug bendro.

Mylėti save

2006 metais Liverpulio universiteto (Britanija) mokslininkai patvirtino savo kolegų amerikiečių išvadas apie išorinį sutuoktinių panašumą. Tiesa, jie reiškinį paaiškino kitaip: jų nuomone, žmogus tiesiog pasirenka sau partnerį panašų į save.

Savanoriams buvo parodytos 320 vyrų ir moterų — susituokusių porų nuotraukos. Tyrimo dalyviai apie tai nežinojo. Jų buvo paprašyta įvardyti apytikslį žmonių nuotraukose amžių, įvertinti jų patrauklumą ir rasti bendrų bruožų.

Savanoriai laikė panašiais tuos vyrus ir moteris, kurie buvo susituokę kelerius metus — ir kuo santuoka ilgesnė, tuo labiau tai buvo pastebima. Tyrėjai padarė prielaidą, kad veido bruožai, panašūs į mūsų pačius, mums atrodo patrauklesni. Todėl išoriškai panašūs žmonės dažniau susituokia, o laikui bėgant panašumas tik stiprėja.

Po ketverių metų šią prielaidą įrodė Ilinojaus universiteto (JAV) mokslininkai. Savanoriai tyrinėjo priešingos lyties nepažįstamų žmonių nuotraukas, tarp kurių buvo ir jų pačių nuotrauka — tik pakeista: kompiuterinė programa mergaites pavertė jaunais vyrais, o vyrus — moterimis. Bet apskritai veido bruožai liko tie patys. Beveik visi dalyviai laikė save patraukliausiais, ir jei tarp nuotraukų vietoj jų atvaizdo atsidūrė (taip pat perdaryta) jų motinos ar tėvo nuotrauka, tada jie pasirinko ją.

Pašalinti žmogiškąjį faktorių

Visai neseniai šias išvadas iš dalies patvirtino Stanfordo universiteto specialistai. Anot jų, žmonės tikrai teikia pirmenybę kuo panašesniems į save partneriams. Tiesa, laikui bėgant panašumas nedidėja, o kai kuriais atvejais, priešingai, mažėja.

Tyrėjai pašalino žmogiškąjį faktorių ir, be savanorių, įtraukė dirbtinį intelektą — VGGFace2 veido atpažinimo algoritmą — analizuoti nuotraukas. Tai, jų nuomone, turėjo garantuoti objektyvesnius rezultatus.

Dalyviai ir kompiuterinė programa ištyrė beveik tūkstančio vedusių vyrų ir moterų vaizdus. Kaip ir 1983 m. tyrime, jie pirmiausia įvertino jaunų žmonių nuotraukas, o po to jų gi nuotraukas po 20–69 metų vedybinio gyvenimo.

Eksperimentas parodė, kad nuotaka ir jaunikis dažniausiai iš tiesų yra panašūs išvaizda — savanoriai ir veido atpažinimo algoritmas padarė tokias išvadas. Tačiau hipotezę, kad vyras ir žmona bėgant metams įgyja daugiau bendrų bruožų, paneigė ir žmonės, ir dirbtinis intelektas. Kai kurie savanoriai netgi pažymėjo, kad po kelerių santuokos metų sutuoktiniai nebėra tokie panašūs vienas į kitą, kaip šeimos gyvenimo pradžioje.

Darbo autoriai pabrėžia: jų išvados negali būti pritaikytos visiems žmonėms planetoje. Pirma, imtis yra nedidelė — tik 517 susituokusių porų. Antra, jie paėmė tik baltų heteroseksualių vyrų ir moterų nuotraukas. Be to, jie neatsižvelgė į tyrinėjusių savanorių amžiųs ir tautybę. O šie veiksniai, pasak mokslininkų, gali turėti įtakos nuotraukų vertinimui.

Tegai:
mokslas, šeima, sutuoktiniai
Tanklaivis naftos terminale Kinijoje

Kinija išstūmė JAV naftos perdirbimo srityje: ar Rusijai tai bus naudinga

(atnaujinta 18:07 2020.12.05)
Pekinas sudeda viltis į benziną ir dyzeliną, padidindamas jo perdirbimo pajėgumus. Jau kitais metais Kinija pagal šį rodiklį aplenks Jungtines Valstijas

Didelė tikimybė, kad amerikiečiai nusileis ir BVP atžvilgiu. Tačiau, kaip pažymi analitikai, kinams gali pakliudyti antroji pandemijos banga, rašoma RIA Novosti autorės Irinos Badmajevos medžiagoje.

Lyderio kaita

KLR valstybinio statistikos biuro duomenimis, spalio mėnesį naftos perdirbimas šalyje padidėjo pustrečio procento ir pasiekė istorinį rekordą — 14,09 milijono barelių per dieną. JAV rugsėjį buvo tik 13,5 mln.

Ir kinai neketina tuo sustoti. Kitų metų pabaigoje darbą pradės dvi naujos naftos perdirbimo, teigiama Tarptautinės energetikos agentūros lapkričio mėnesio ataskaitoje. Buvo planuojama, kad tai įvyks tik 2023 metais.

Statomos dar keturios — jų bendras pajėgumas sieks 1,2 milijono barelių per dieną. Tiek daug yra perdirbama, pavyzdžiui, visoje Britanijoje.

Kinija jau kelis dešimtmečius stengiasi patenkinti augančią benzino ir dyzelino paklausą. Pastangos nenuėjo veltui.

"Nuo 2000 metų šalis trigubai padidino naftos produktų gamybą. Iki 2025 metų naftos perdirbimas pasieks 20 milijonų barelių per dieną", — pažymi informacijos ir analitinio centro "TeleTrade" vyriausiasis ekonomistas Markas Goichmanas.

Jungtinės Valstijos praras savo lyderystę, kurį išlaikė nuo užpraeito šimtmečio, jau 2021 metais, mano agentūros pašnekovas.

Amerikiečiai uždaro naftos perdirbimo gamyklas dėl mažų maržų, kurios krito po naftos kainų kritimo. Praėjusiais metais juodasis auksas ne kartą atnaujino savo minimumus. Pavyzdžiui, kovo 18 dieną "Brent" naftos kaina sumažėjo 15 proc. ir pirmą kartą nuo 2003 metų jos kaina siekė 24,52 dolerio už barelį.

Pasaulinė degalų paklausa taip pat sumažėjo. Todėl naftos perdirbimas sumažėjo rekordiškais 1,7 milijono barelių. Be to, liūto dalis atiteko būtent Amerikos naftos perdirbimo gamykloms. "Vienos gamyklos uždaromos, o kitoms reikia investicijų į modernizavimą ir atsigavimą po uraganų, kurie kasmet vyksta Meksikos įlankos pakrantėje, kur ir yra didelė JAV perdirbimo pajėgumų dalis", — patikslina Markas Goichmanas.

Рабочий на нефтеперерабатывающем заводе в Гирине, Китай
© AP Photo / Ng Han Guan
Darbininkas naftos perdirbimo gamykloje Kinijoje

Žalioji energija: kas laimės, o kas pralaimės

Dar viena Kinijos sėkmės priežastis — veiksminga kova su koronavirusu, mano "Alor Broker" pagrindinis analitikas Aleksejus Antonovas. KLR ekonomika atsigauna ir demonstruoja atsparumą, o Europoje ir Jungtinėse Valstijose ji toliau krenta.

Neatsitiktinai kinai pirmauja ne tik naftos perdirbimo, bet ir metalurgijos srityse. "Faktinis pirminių išteklių vartojimo centras, Kinija dabar plėtoja aukštesnio perdalijimo perdirbimo pramonę",— sako Markas Goichmanas.

Tos pačios tendencijos pastebimos ir Indijoje, ir Artimuosiuose Rytuose, pažymi ekonomistas. Dėl to net ir Azijos regione, pavyzdžiui, Singapūre, uždaromi kai kurie pasenę Vakarų kompanijų objektai.

Be to, JAV ir Senasis pasaulis palaipsniui atsisako angliavandenilių, naudodami alternatyvius energijos šaltinius. Kinija gi nėra suvaržyta griežtais aplinkosaugos įsipareigojimais.

"JAV sudeda viltis į žaliąją energetiką, suteikdamos Kinijai nešvarios gamybos aikštelės vaidmenį. Ekonomiškai išsivysčiusios šalys finansuos perėjimą prie atsinaujinančių išteklių likusių sąskaita ir dar privers jas mokėti "ekologinius mokesčius". Baltųjų rūmų administracijoje tuo užsiims politinis sunkiasvoris Džonas Keris, kuris taps specialiuoju atstovu klimato klausimais prie naujo prezidento", — sako investicijų bendrovės "Hamilton" ekspertas Antonas Grinšteinas.
Солнечные батареи на фоне Нью-Йорка
© AP Photo / Mark Lennihan
Saulės baterijos Niujorko fone

Priklausančiai nuo naftos Rusijai žalias scenarijus yra susijęs su didėjančiomis įmonių sąnaudomis ir biudžeto pajamų sumažėjimu. "Išlaikant žaliavų struktūrą, Rusijai vidaus ekonomikai naudingiau, kad JAV išlaikytų lyderio pozicijas naftos perdirbimo srityje", — mano pašnekovas.

Rusija turėtų rimtai susimąstyti apie kitus iždo papildymo šaltinius, kad po 15–20 metų būtų galima pakeisti naftos pajamų trūkumą, priduria Markas Goichmanas.

Artimiausioje perspektyvoje, atsižvelgiant į padidėjusį naftos produktų vartojimą Kinijoje, būtina persiorientuoti į žaliavų eksportą šia kryptimi.

Pandemija: Azijos scenarijus  

Tačiau viskas linkusi baigtis. Yra didelė tikimybė, kad jau 2025 m. KLR gamybos pajėgumų padidėjimas viršys paklausą. Kinijos naftos ir dujų korporacijos "CNPC" duomenimis, po penkerių metų šalyje gali būti naftos produktų perteklius 1,4 mln. barelių per parą dydžio.

"Dabar, esant įtemptiems santykiams su JAV, Kinijos naftininkus skatina noras atsirevanšuoti už užsienio prekybos apribojimus. Ir tokiu būdu pakelti valstybės prestižą", — mano Aleksejus Antonovas.

Todėl, ekstrapoliuojant dabartines tendencijas trejiems ar penkeriems metams į priekį, galima tikėtis lyderystės pakaitos ne tik naftos perdirbimo pramonėje, bet ir pagal pagrindinį ekonominį rodiklį — BVP dydį.

Женщина проходит мимо НПЗ в районе Тхоукуавань в Гонконге
© AFP 2020 / Isaac Lawrence
Moteris eina pro naftos perdirbimo gamyklą Honkonge

"Prieš pandemiją Kinijai truko penkerių metų, kad aplenktų Amerikos ekonomiką. Dabar, efektyvesnės kovos su koronaviruso plitimu dėka, kinai gali prasiveržti į priekį anksčiau", — sako Antonas Grinšteinas.

Kitas klausimas, ar JAV yra pasirengusios atiduoti savo pozicijas. Amerikos valsantieji bandė išspręsti problemą ekonomiškai ir diplomatiškai, pažymi analitikas. Bet tai nesuveikė. Ir dabar prezidentą- verslininką keičia prezidentas- politikas.

Be to, staigus naftos perdirbimo produktų paklausos padidėjimas Kinijoje yra susijęs su epidemiologinės padėties pagerėjimu. Tačiau Azijoje neatmetama antroji banga. Susirgimo protrūkiai jau užfiksuoti Indonezijoje, Japonijoje ir Pietų Korėjoje. Tai gali radikaliai pakeisti jėgų pusiausvyrą tarp JAV ir Kinijos.

Tegai:
Rusija, naftos produktai, Kinija
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva mano, kad gali pagerinti ekonomiką su Kinijos pagalba
Skurdo nebėra. Ką Kinija nugalės toliau?
Amerikos ekspertas: neišvengiama konkurencija tarp JAV ir Kinijos ieškant mėnulio
JTO, archyvinė nuotrauka

Alkis ir migracija: JT prognozuoja "katastrofiškus 2021 metus"

(atnaujinta 17:25 2020.12.05)
Dėl COVID-19 pandemijos išaugo žmonių skaičius, kuriems gresia mirtis nuo bado, nuo 135 milijonų iki 270 milijonų žmonių

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Ateinančiais 2021 metais pasauliui gresia sunkiausia humanitarinė krizė per 75 metus, jei šalys neteiks reikiamo finansavimo, sakė Davidas Beasley, JT Pasaulio maisto programos (WFP) direktorius, parneša RIA Novosti.

Jis pažymėjo, kad per pastaruosius ketverius metus, daugiausia dėl ginkluotų konfliktų, prie bado slenksčio esančių žmonių skaičius išaugo nuo 80 milijonų iki 135 milijonų.

"Tačiau dėl COVID žmonių, kurie tiesiogine to žodžio prasme eina link mirties nuo bado, skaičius išaugo nuo 135 milijonų iki 270 milijonų", —  sakė Beasley specialiame JT Generalinės asamblėjos posėdyje, skirtame kovai su COVID-19.

Anot jo, "2021 metai bus tiesiog pražūtingi, remiantis tuo, ką matome šiame etape".

"Kadangi mes išleidome 19 trilijonų dolerių, šių pinigų greičiausiai nebus ir 2021 metais. Vyksta ekonomikos nuosmukis, o poreikiai padvigubėjo", — pabrėžė jis.

"Dabar pažodžiui žvelgiame į 2021-uosius, kurie taps sunkiausios humanitarinės krizės metais nuo Jungtinių Tautų įkūrimo momento", — sakė Beasley.

Tačiau, pasak jo, jei pavyks surinkti reikalingas lėšas, tada bus galima išvengti destabilizacijos, bado ir migracijos.

"Kaip sakau daugeliui savo draugų ir lyderių visame pasaulyje, kitais metais mes negalėsime visko finansuoti. Taigi turime teikti pirmenybę destabilizacijos, bado ir migracijos problemoms", — sakė WFP vadovas.

Jis pažymėjo, kad jei pavyks investuoti į šių problemų sprendimą, "mes galėsime išgyventi 2021 metus".

Tegai:
krizė, prognozė, Jungtinių Tautų organizacija (JTO)
Dar šia tema
Mokslininkai įvardijo medžiagą, veiksmingą prieš COVID-19
Per ankstyvas senėjimas — dar viena COVID-19 pasekmė
Atskleista Rusijos vakcinos nuo COVID-19 nedidelės kainos priežastis