Vakcina ir beždžionės: britų klastotė apie "Rusijos klastotę"

(atnaujinta 11:13 2020.10.25)
Britų žiniasklaida atskleidė dar vieną informacinį Rusijos sabotažą prieš žmoniją. Kelias dienas tai buvo pagrindinė Albiono naujiena

Tik pagalvokite, kiek problemų dabar yra JK: šalyje yra baisi padėtis su pandemija, ištisi regionai sukyla prieš naujas vyriausybės taikomas karantino priemones, derybos su Europos Sąjunga dėl "Brexit" pasiekė aklavietę, o tai gresia ekonomikos žlugimu artimiausiu metu, idėjos dėl Škotijos pasitraukimo palaikymas pasiekė maksimalų lygį, o tai gali sukelti šalies žlugimą. Šiomis sąlygomis Didžiosios Britanijos laikraščių pirmuosiuose puslapiuose skelbiama pagrindinė naujiena: "Pašėlę Russkies skelbia, kad vakcina pavers mus šimpanzėmis".

Beveik visuose laikraščiuose buvo skelbiami juokingi koliažai, kuriuose Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Boriso Džonsono nuotrauka buvo paversta ječiu, o prie jos pridedama antraštė: "Aš myliu savo sniego žmogaus vakciną". Cituojant šaltinį, visos šios žiniasklaidos priemonės nurodė, kad tokios nuotraukos buvo sukurtos ar išplatintos Rusijos valstybės ar Rusijos pareigūnų nurodymu kaip bendros dezinformacijos kampanijos, kuria siekiama apšmeižti būsimą Didžiosios Britanijos koronaviruso vakciną ir paskelbti, kad ši vakcina žmones pavers beždžionėmis, dalis.

Pirminis visų šių įtarimų šaltinis buvo laikraštis "The Times", kuris, prisidengdamas savo paties "tyrimu", išleido keletą sensacingų medžiagų šia tema. Neva nuotraukas redakcijai pateikė "kažkas, įtrauktas į (dezinformacijos — Sputnik) kampaniją, susirūpinęs dėl žalos, kurią ji gali padaryti visuomenės sveikatai". Šis labiausiai "nerimaujantis kažkas" teigė, kad jis kažkaip susijęs su juokingais paveikslėliais.

Bet ką bendro su tuo turi Rusijos valstybė? Šį klausimą pateikė "The Times", palaipsniui sukdamas intrigą. Redakcija pareiškė: "Neaišku, ar šį propagandos bandymą tiesiogiai leido Kremlius, tačiau yra įrodymų, kad kai kurie Rusijos pareigūnai dalyvavo ją organizuojant ir platinant".

Tačiau pagrindiniame straipsnyje teiginys nėra toks kategoriškas: "Kampanija prieš Oksfordo tyrimą galėtų būti siejama su Rusijos valstybės pareigūnais. <...> Šių asmenų dalyvavimas nebūtinai reiškia, kad Kremlius įsakė, patvirtino ar žinojo apie šį propagandos bandymą". Apskritai daugeliui laikraščio skaitytojų taip ir nebuvo paaiškinta pagrindinė intriga, pasirodžiusi beveik visų laikraščių antraštėse (kad visa tai daro Rusija). Mainais jie buvo paraginti nueiti į laikraščio svetainę ir klausytis 40 minučių trukmės tinklalaidės šia tema — neva, viskas ten paaiškinta ir išsamiai įrodyta.

Panašu, kad kitos žiniasklaidos priemonės (tiek Didžiosios Britanijos, tiek Amerikos) taip toli nenuėjo ir pasitikėjo "The Times" tvirtinimu, kad šioje tinklalaidėje yra visi įrodymai apie Rusijos pareigūnų dalyvavimą kuriant interneto "memus", kurie diskredituoja dar neegzistuojančią britų vakciną. Todėl pasirodė daug leidinių, kuriuose ši "Rusijos dezinformacijos kampanija" buvo pristatyta beveik kaip "karinė Gerasimovo doktrinos" dalis — Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininko Valerijaus Gerasimovo strategiją Vakarų žiniasklaida mėgsta nurodyti be jokios priežasties.

Tačiau, paklausius "The Times" tinklalaidės, paaiškėja, kad praktiškai visos transliacijos metu skamba pažadas: dabar mes jums įrodysime Rusijos valstybės dalyvavimą. Ir štai, kalbant apie organizatorius, skamba Rusijos tiesioginių investicijų fondo generalinio direktoriaus Kirilo Dmitrijevo pavardė. Laikraščio žurnalistai su etatinias "kremlinologais" diskutuoja apie Dmitrijevo asmenybę, jo fondą ir net kelia klausimą, ar pats Vladimiras Putinas žinojo apie jų organizuojamą kampaniją. Iš to galima daryti prielaidą, kad "The Times" pagaliau atsekė būtent šių atsakingų už nuotraukų apie "jetį Džonsoną" kūrimą pėdsakus. Bet tada skamba tiesiog nuostabi frazė: "Kirilas Dmitrijevas nėra minimas mūsų turimuose liudijimuose. Ir nėra užuominos, kad jis dalyvavo dezinformacijos kampanijoje". Štai ir viskas! Čia ir baigiasi paslaptingų "Rusijos pareigūnų" pėdsakas, kurį žadėjo laikraštis. Galbūt ekspertas Markas Galeottis, pagarsėjęs savo paviršutiniškomis knygomis apie nusikalstamumą Rusijoje, pateikia nuomonę, kad už kampanijos gali stovėti kai kurie "Kremliaus kunigaikščiai ir baronai". Ar tai ne "įrodymas"?

Tada atsiranda dar viena "slapta informacija iš vidaus": jie sako, kad kai kuriais Rusijos valstybiniais kanalais netgi buvo ruošiamos klastotės apie tai, kad du britų vakcinos bandymo dalyviai mirė, tačiau jų mirtis esą yra kruopščiai slepiama. Ir, neva, tai yra įrodymas, kad vakcina tinka tik beždžionėms, bet ne žmonėms. Tiesa, jie iškart pareiškia: "Kampanija dar neprasidėjo. Galbūt to buvo per daug net Rusijos televizijai". Tai yra, niekas to niekur neskelbė, ir mes nežinome, iš kur šią informaciją gavo tinklalaidės autoriai. Tačiau po to — "The Times" "faktų patikrinimas", kuriame jie "paneigia" neskelbtą "sensaciją". Tai yra kažkas naujo solidžios žurnalistikos praktikoje — pristatyti pasauliui dar negirdėtą gandą, o paskui įnirtingai jį ginčyti.

Iš tiesų vienas iš savanorių, išbandžiusių Didžiosios Britanijos bendrovės "AstraZeneca" vakciną, šią savaitę mirė Brazilijoje. Bet apie tai pranešė pasaulio naujienų agentūros. Ir tai sunku priskirti "Rusijos dezinformacijai".

Taigi, nė vienoje medžiagoje nėra nė vieno fakto, įrodančio Rusijos valstybės, Rusijos pareigūno ar neoficialaus asmens dalyvavimą rengiant juokingus "memus" apie Džonsoną ir COVID. Internetas yra tikrai pilnas šių nuotraukų. Bet bandymas rasti jų pirminį šaltinį visada veda prie paties "The Times" numerio, kuriame jos pirmą kartą buvo paskelbtos. Mes nežinome, ar jos buvo išleistos kažkur anksčiau, tačiau būtent šis laikraštis paskatino jų platinimą pasaulyje.

Jis teigia, kad kai kurie panašūs "memai" buvo išleisti trijuose kukliuose šaltiniuose — dviejuose Didžiosios Britanijos ir viename Briuselio. Tiesa, "EUReporter" svetainėje galite rasti tik vieną netiesiogiai su tuo susijusį vaizdą (visiškai skirtingą). Pasirodo, "The Times" tapo pagrindiniu tokių koliažų platintoju. Net jei manytume, kad kažkas norėjo diskredituoti Didžiosios Britanijos vakciną, pavadindamas ją "tinkamą tik beždžionėms", jis rado efektyviausią ir pigiausią metodą: paprasčiausiai įmetė jį į garsaus britų laikraščio redakciją ir pateikė kaip "Rusijos dezinformacijos įrodymą". Ir viskas — tada "memai" pasklido po internetą. Neįtikėtinas efektas. Bet jei taip yra, paaiškėja, kad "The Times" tapo dezinformacijos (ir greičiausiai ne Rusijos) sklaidos įrankiu.

Tačiau net jei nėra bent kažkokių įrodymų, kad bent kas nors iš Rusijos yra susijęs su visa šia istorija, mes jau matome piktą oficialaus Londono reakciją. Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Dominikas Rabas jau apkaltino Maskvą dėl Oksfordo vakcinos diskreditavimo. Netoli iki naujų sankcijų. Net nesvarbu, kad pats "The Times" teigia, jog vargu ar Kremlius dalyvaus šioje istorijoje. Didžiosios Britanijos ministrai neprivalo skaityti viso straipsnio — užtenka antraštės.

Svarbiausia, kad į klausimą "kam to reikia Rusijai?" laikraščio redakcija atsako paprastai: siekiama pakirsti "pasaulinį pasitikėjimą visomis vakcinomis". Tačiau Rusijai tiesiog neapsimoka pakenkti pasitikėjimui vakcinacija, atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu ji yra vienintelė šalis pasaulyje, jau turinti vakciną nuo koronaviruso. Bet kam šiuo atveju Vakaruose rūpi logika?

Rusijos ambasada Didžiojoje Britanijoje iškart paaiškino, kad prielaida, jog Rusijos valstybė gali vykdyti bet kokią propagandą, siekdama pakenkti britų vakcinos patikimumui, "savaime yra dezinformacijos pavyzdys". Bet atkreipkite dėmesį, kad joks socialinis tinklas neblokuoja šių "sensacijų" iš Didžiosios Britanijos spaudos, netvirtina, kad jas "reikia papildomai patikrinti". Tai nėra skandalas dėl Hanterio Baideno elektroninių laiškų, kuriais diskredituojamas jo tėvas, JAV kandidatas į prezidentus. Šiuo atveju socialiniai tinklai veikė greitai ir griežtai, užblokuodami "New York Post" puslapius, kurie išdrįso paskelbti šią kompromituojamą medžiagą. Tačiau niekas neblokuoja nuorodų į tą patį laikraštį, kuris paskelbė britų "sensaciją" apie Rusiją, vakciną ir beždžiones. Jei čia kalbama apie rusus, tada galima platinti visokius absurdiškus kaltinimus.

Kyla dar vienas logiškas klausimas: kam visa tai britų žiniasklaidai? Tiesą sakant, atsakymas pateikiamas pačioje straipsnio pradžioje. Bent porą dienų visuomenė yra atitraukta nuo diskusijų apie tikrąsias šalies problemas ir dejuoja dėl šių rusų klastingumo. O kai praeis straipsnių apie "beždžionių vakciną" poveikis, į pirmuosius puslapius galima bus įmesti naują "sensaciją", pavyzdžiui, kad tie patys klastingi rusai bandė sužlugdyti 2020 metų Olimpines žaidynes, o drąsios Didžiosios Britanijos specialiosios tarnybos užkirto kelią šiam sąmokslui. Dar porai dienų garantuotas triukšmas ir skandalai. Kad tik niekas nepradėtų reikalauti: tada pateikite bent vieną liudytoją ar įrodymą. To jau per daug.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas, vakcina, Didžioji Britanija, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (157)
Dar šia tema
Rusijoje įvardytas pergalės prieš koronavirusą faktorius
Epidemiologas papasakojo apie galimą šalutinį vakcinos nuo COVID-19 poveikį
JAV ambasada Kijeve atmetė Ukrainos galimybę įsigyti Rusijos vakciną
Į Venesuelą pristatyti rusiški vaistai nuo koronaviruso
Raudonoji aikštė, archyvinė nuotrauka

"Rusai tai padarė": sukurta pasaulio totalitarinė imperija

MIA "Rossija segodnia" rado atsakymą į klausimą, už ką JAV baus Rusiją per ateinančius ketverius metus. Agentūros specialistai šešis mėnesius atliko pagrindinių JAV žiniasklaidos priemonių (kodiniu pavadinimu "Aštuonkojis 3") tyrimus, kuriuose buvo minima Rusija

Išvados: dabar aiškus kontekstas, kuriame Rusija egzistuoja Amerikos žiniasklaidos sferai (taigi ir Amerikos politikai). Ir vaidmuo, kurį ji ten atlieka. Tai reiškia, kad požiūris į Rusiją ir būsimi veiksmai jos atžvilgiu yra maždaug aiškūs.

Džiugi žinia: Amerikos žiniasklaida Rusiją prisimena, myli — dar intensyviau nei 2016-aisiais, kai, atrodytų, "Rusijos isterija" buvo didžiausia (paminėjimų skaičius padidėjo ketvirtadaliu).

Liūdnesnės žinios: praėjus maždaug metams nuo ankstesnės apžvalgos (rekomenduojame susipažinti su 2019 metų rudenį paskelbta medžiaga), niekas nė velnio nepasikeitė.

Iš 1227 paskelbtų straipsnių apie Rusiją nuo šių metų rugpjūčio 1 iki lapkričio 15 dienos teigiamų publikacijų buvo apie nulį. Leidiniai, kuriuos galima vertinti kaip neutralius ("ne, rusai nepaleido toksiškų žymų su Trampo pergale"; "ne, rusai nedarė įtakos rinkimų rezultatams"; "rusai neigia savo kišimąsi į rinkimus"), — 46 vnt., arba 4 procentai iš viso.

Likę 96 procentai — tai net ne kartojimas, bet bukas tos pačios mantros kalimas tikslinei auditorijai: rusai kišasi į rinkimus, rusai įsilaužia į jūsų sąmonę socialiniuose tinkluose, rusai "spaudžia" už Trampą, rusai skleidžia klastotes.

Šis kalimas buvo toks nuobodus ir beviltiškas, kad čia net nėra ką apgalvoti: kažkur biuruose ar atokioje vietoje buvo keletas žurnalistų ir redaktorių, kurie iš tikrųjų niekuo nesidomėjo ir kurie penkis kartus per dieną (kaip, pavyzdžiui, CNN — 570 pranešimų per 106 dienas) išsižiodavo, kad praneštų:
— Putinas svajoja palaikyti savo statytinį Trampą ir įsikišti į mūsų rinkimus,
— Rusija ir toliau bando įsilaužti į mūsų rinkimus,
— Rusijos "troliai" daro įtaką auditorijai,
— socialiniai tinklai nepakankamai kontroliuoja Rusijos įsilaužėlių ir "trolių" veiklą,
— kai balsuoji už Trampą, balsuoji tamsiojo lordo Putino nurodymu.

Tai neturėjo ir, žinoma, neturi nieko bendra su Rusija. Tai yra vidinio žiniasklaidos gyvenimo JAV elementas — šalys, kuriose gyvena menkos erudicijos masės ir tuo pačiu metu vyksta nenutrūkstamas rinkimų ciklas. Šalys, kuriose žiniasklaidos patrankos, pataikančios į vidaus priešus, užduotis yra nuolat bombarduoti auditoriją tomis pačiomis įtaigiomis mantromis, mantromis-pasiūlymais, raginančiais ateiti į kitus rinkimus ir balsuoti už tai, ko jiems reikia (tai, jei kartais pamiršote, vadinama demokratija).

2020-ieji atnešė tik vieną naujovę šiai energingai demokratijai: socialinių platformų gigantai Facebook ir Twitter ėmė cenzūruoti savo valdomą žiniasklaidos erdvę demokratų kandidato Džo Baideno naudai.

Tai yra:
— sujungti kolektyvinės sąmonės apraiškas, šlovinančias Trampą kaip "kovotoją su iškrypėlių mafija" (žr. Qanon uždraudimą), visiškai prisimenant veidrodinį sąmokslą, demonizuojant Trampą kaip Putino marionetę ir baltųjų rasistų globėją.

— nutildyti patį Trampą kiekvieną kartą, kai jis pasako tai, ką "socialinio tinklo pritraukti nepriklausomi ekspertai" laiko netiesa (man pavyko rasti duomenų apie spalio 19-ąją: Trampas buvo užčiauptas 65 kartus, o juk tikrasis beveik visiškas Trampo nutildymas dar laukė priešaky);

— nutraukti net pagrindinės žiniasklaidos tyrimus, skirtus tam, kaip Baidenas ir jo šeima linksminosi Ukrainoje (čia Twitter ir Facebook veikė kartu ir labai efektyviai — dauguma demokratų rinkėjų apie "Baideno jaunesniojo" nuotykius, aprašytus "New York Post" taip ir nesužinojo)...

Tiesą sakant, mes stebėjome totalitarinės XXI amžiaus valstybės kūrimąsi, kuris baigėsi tiesiai prieš mūsų akis. Valstybės, kuriose žiniasklaida išvien reklamuoja fantomus (kaip tas pats Rusijos įsikišimas, kurio, kaip ir lapkričio 5 dieną pareiškė JAV kibernetinio saugumo ir infrastruktūros saugumo agentūros vadovas Kristoferis Krebsas (Christopher Krebs), tiesiog nebuvo), prieštaravimus uždraužia, o po stebuklingo demokratų palaikymo 14 milijonų balsų, abejojančiųjų balsus uždraudžia ir "prastumia" — tų pačių mantrų ritmu — tezę "ne, sukčiavimo nebuvo, Trampas meluoja, meluoja ir trampistai"... Ką čia verta pažymėti.

Rusija, žinoma, niekaip negali paveikti tolesnių JAV administracijos veiksmų. Pirma, todėl, kad Amerikoje nėra "prorusiško lobisto" ir niekada nebuvo "prorusiško lobisto" (juo labiau jų niekada nebuvo tarp respublikonų: pats "prorusiškiausias" JAV politikas iš tikrųjų buvo marginalinė kandidatė į prezidentus iš Demokratų partijos Tulsi Gabbard, kuri dėl kažkokių priežasčių nekvietė bausti Rusijos, dėl ko ji buvo vadinama "Rusijos turtu").

Antra — ir svarbiausia — turime prisiminti vieną paprastą dalyką: jau maždaug dešimtmetį JAV elitas (politinis, žiniasklaidos, bet koks kitas) nežino nė velnio apie Rusiją. Joks Amerikos politikas nevyksta į šią toksišką šalį, nė vienas jų nėra matęs Maskvos, Sankt Peterburgo, Jekaterinburgo, Sibiro ir Kamčiatkos; per eilinę parengtų abipusių smūgių sesiją JT nė vienas iš jų nesusitiko su rusais, išskyrus Rusijos diplomatus; visą informaciją apie Rusiją jiems pateikia giliai patologiški transnacionalinių politinių lesbiečių ir nuobodžių opozicionierių kadrai, kurie stebuklingai išgyvena po mirtinų Putino apnuodijimų. Bet tai, žinoma, yra jų dėmesio periferijoje: visi pagrindiniai priešai dabar yra susitelkę į savo tautą, ir pirmiausia su ja jie kovoja.

Dėl visų aukščiau nurodytų priežasčių neturėtume manyti, kad Rusijai bus taikomi kažkokie įmantrūs kovos ir bausmės metodai.
Norėdami bet kuriai šaliai pritaikyti tikslius ir tikslingus veiksmus, turite tai žinoti. Kas bandė nužudyti aukščiausio lygio valdininką kokiame nors susišaudyme, žino: be ilgo pasiruošimo tai neįmanoma.

Taigi: JAV ne tik nėra labai pajėgios suduoti Rusijai į skaudamą vietą (beveik viskas, į ką buvo galima nusitaikyti, jau padaryta prieš daugelį metų). Tai darosi vis blogiau: jie nesugeba net iš tikrųjų susitelkti ties užduotimi pakenkti Rusijai.

Dėl vienos paprastos priežasties: šiuo metu ten laimėjo žiniasklaidos ir politinė oligarchija, kuri savo vidaus priešininkus laiko pagrindiniais priešais.
Tai reiškia, kad esant poreikiui jie darys spaudimą:
— religingiems konservatoriams, atmetantiems "naują lygybę", tai yra, besąlygiškai privilegijuotą įvairių mažumų padėtį;
— baltaodžiams vyrams už jų pilnavertiškumo idėjas ir gyvenimo būdo pagrindimą;
— tradicinei energijai "žaliosios" naudai.

Todėl fantominė Rusijos grėsmė bus vertinama kaip nereikšminga. Ir nugalima triukšmingais, bet neveiksmingais metodais.

Tai nereiškia, kad niekas negresia Rusijos didiesiems projektams, tokiems kaip "Nord Stream-2". Tačiau nėra pagrindo manyti, kad grėsmė stiprėja.

Žinoma, Rusijos nemėgsta (gal net nekenčia — ko dar tikėtis vienintelės planetos šalies, kuri gali per pusvalandį sunaikinti pasaulio hegemoną, jei kas nutiktų, atžvilgiu).

Bet totalitarinė valstybės struktūra skiriasi nuo įprastos valstybės struktūros tuo, kad pagrindinių priešų ji visada ieško ir randa savo viduje.
Taigi, mes tiesiog turime būti kantrūs.
Ir nusipirkti spragėsių. Arba saulėgrąžų.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
žiniasklaida, grėsmė, JAV, Rusija
ZRK Triumf, archyvinė nuotrauka

Rusijos ginklai: preliminarūs 2020 metų rezultatai

(atnaujinta 16:58 2020.12.01)
Rusijos gynybos pramonės kompleksas ir Rusijos gynybos ministerijos perginklavimo programa baigiamaisiais metais parodė didelį stabilumą ekonominių neramumų sąlygomis, atsižvelgiant į globalius iššūkius ir grėsmes

Pasaulinė ekonomikos krizė, susijusi su koronaviruso pandemija 2020 metais, nepaveikė Rusijos valstybinės ginklų plėtros programos (GPV-2020) ir Rusijos Federacijos padėties tarptautinėje ginklų rinkoje. Rusijos kariuomenės atsargos per metus padidėjo 11 %. "Rosoboroneksport" tiekė užsienio klientams karinės pramonės produkciją, kurios vertė — 10 milijardų dolerių, priėmė apie 50 milijardų dolerių vertės užsakymus ir pasirašė naujų sutarčių už 9 milijardų dolerių.

Nedalyvaudama ginklavimosi varžybose, Rusija nuo 2019 metų išleidžia daugiau nei 1,5 trln. rublių kariuomenės ir karinio jūrų laivyno aprūpinimui, 70 proc. šių lėšų išleisdama šiuolaikiniams gamybos pavyzdžiams. Per metus kariuomenė gavo daugiau nei 2300 vienetų naujų ginklų.

Rusijos laivynas buvo papildytas 35 povandeniniais ir paviršiniais laivais — vien Baltijos laivynas gavo šešis naujus raketinius laivus. Oro gynybos padidėjimas yra keturi pulko priešlėktuvinių raketų sistemos "S-400 Triumph" komplektai ir šeši priešlėktuvinių raketų ir ginklų sistemos "Pantsir" divizijos komplektai.

Įgyvendinant "GPV-2020", šiuolaikinių ginklų lygis armijoje ir laivyne siekė 70 proc., strateginėse branduolinėse pajėgose — 83 proc., aviacijos ir kosmoso pajėgose — 75 proc. Apskritai 2011–2020 metais Rusijos Federacijos valstybinė ginklų plėtros programa buvo visiškai įgyvendinta pirmą kartą, ji užtikrino masinį naujų ir modernių ginklų ir įrangos tiekimą kariuomenei. Įsibėgėjimas tęsiasi, naujaisiais metais kariuomenė gaus daugiau nei 3400 vienetų naujos karinės technikos — nuolatinio parengties vienetų įranga su naujausiais ginklais iki 2022 metų pradžios viršys 71 %.

Problemų žiede

Kartu su antirusiškomis sankcijomis ir nesąžininga Vakarų "partnerių" konkurencija didžiulė Rusijos ginklų eksporto problema tapo pandemija. Atkreipkime dėmesį, kad prognozuojama, jog 2020 metais bendras "kovidinis" pasaulinės ginklų prekybos sumažėjimas sieks 10 %, tačiau Rusija išlaikė savo lyderystės pozicijas. Rusijos ginklai užima maždaug trečdalį pasaulio ginklų rinkos (antroje vietoje po JAV).

Informacija apie karinį ir techninį bendradarbiavimą dažniausiai yra konfidenciali, ir vis dėlto yra žinoma, kad Rusija ir Turkija pasirašė antrąją oro gynybos sistemų S-400 tiekimo sutartį, Egiptas užsakė 500 T-90MS tankų, buvo pasirašyta sutartis dėl universalių sraigtasparnių Mi-38T tiekimo užsienio klientams. Indija yra pasirengusi išleisti 2 milijardus dolerių Rusijos naikintuvams MiG-29 ir Su-30 pirkti. Penktos kartos naikintuvai Su-57E, patobulinti sraigtasparniai Mi-28NE ir laivuose naudojami sraigtasparniai Ka-52K turi didelį eksporto potencialą. Ne mažesnė yra priešlėktuvinių raketų sistemos S-300V4 Antey-4000 ir "Armata" linijos šarvuotos technikos paklausa. Norint suprasti Rusijos lyderystės kainą ateityje, apie 45 % Rusijos ginklų eksporto yra aviacija. Apskaičiuota, kad 2020–2023 metais pasaulio daugiafunkcių naikintuvų eksporto apimtis siekia 110,7 mlrd. USD, kovinių sraigtasparnių — 65,3 mlrd. USD.

Aukštosios technologijos kovinėje rikiuotėje

Besibaigiantys metai yra nuostabūs dėl kiekybinio (masinės gamybos) ir kokybinio (kovinio naudojimo) Rusijos ginklų proveržio. Keli ryškūs bruožai — chronologine tvarka.

Šiuolaikinis ir universalus žvalgybinis ir puolamasis sraigtasparnis Ka-52 "Alligator" buvo išbandytas Sirijos kovos sąlygomis, jis gali nešti 2,8 tonos sveriantį arsenalą ir šiuo metu "bando" sparnuotąsias raketas, kurių nuotolis yra iki 100 kilometrų (analogų pasaulyje nėra). Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgų koviniame formavime — apie 140 šių mašinų.

ZRPK "Pantsir" 2020 metais pirmą kartą to laikmečio sąlygomis "žengė" į karo laivo denį. Oro taikinių pajėgumas ir greitis nuolat auga, jų dydis ir matomumas mažėja. Neracionalu išleisti brangias raketas S-300 ar S-400 pigiems priešo dronams. Kompaktiška jūrinio varianto sistema optimaliai pašalina visų tipų oro taikinius, pradedant 20 km linija ir baigiant laivo bortu.

Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgos pradėjo kovoti su naujausia priešlėktuvinių raketų sistema S-350 "Vitiaz" Leningrado srityje ir šis ginklas leidžia padaryti kokybinį šuolį stiprinant oro gynybą strategine Vakarų kryptimi. Skyriuje yra 12 įrenginių, kurių kiekviename yra po 12 raketų. Iš viso 1 728 raketos, parengtos greitai ir tiksliai, automatiniu režimu pataikė į oro taikinius daugiau nei 120 kilometrų ir iki 30 kilometrų aukštyje. Artėja prie pabaigos priešlėktuvinių raketų sistemos S-500 "Prometėj" bandymai, kurių metu raketa pataikė į taikinį rekordiniu 553 km nuotoliu. Juodosios jūros kryptimi S-500 sistemos iš Krymo grynai hipotetiškai galės numušti agresoriaus naikintuvus ir strateginius bombonešius virš Bukarešto, Ankaros ar Kijevo (visais šiais atvejais atstumas iki taikinio bus mažesnis nei 550 km).

Rusijos laivynas 2020 metais pirmą kartą per 28 metus vienu metu gavo šešis povandeninius laivus: keturis branduolinius — 955A ir 885M projektai ir du dyzelinius-elektrinius 636,3 ir 677 projektai. Dešimt ketvirtosios kartos strateginių povandeninių kreiserių (trys "Boreja" ir septyni "Borejev-A") taps Rusijos atominės triados jūrų pagrindu dešimtmečius ir gabens mažiausiai 160 raketų "Bulava" (tai yra 1600 daugkartinių 100–150 kilotonų užtaisų), kurių didžiausias nuotolis siekia 8000 kilometrų. Rusija greitai kuria naują povandeninių laivų parką, galintį apginti šalies interesus bet kurioje pasaulio vandenyno vietoje.

Pradėta serijinė penktosios kartos naikintuvų Su-57 gamyba. Naujausias naikintuvas gali aptikti oro ir žemės taikinius iki 400 kilometrų atstumu, sekti iki 62 objektų (ir perduoti taikinį kitiems orlaiviams (atakos dronai). Pirmoji partija — 76 naikintuvai RF Gynybos ministerijai, ateityje trys Su-57 oro pulkai užtikrins nuolatinį Rusijos aviacijos pajėgumų padidėjimą.

Naujoji sunkioji tarpžemyninė balistinė raketa "Sarmat", galinti skristi per abu planetos polius, prieš įžengdama į Strateginių raketų pajėgas išlaikė paskutinius bandymus. Pagrindinis skirtumas yra galimybė naudoti naująjį ICBM su JU-71 tipo viršgarsiniais blokais kaip didelio tikslumo nebranduolinį ginklą. Maždaug 15 Machų (7 km/s) atmosferos greičiu bloko kinetinė energija garantuoja sunaikinimą, būdingą branduoliniam smūgiui, be radioaktyvaus užteršimo. Reikšmingas viršgarsinių manevrinių galvučių privalumas yra galimybė labai tiksliai sureguliuoti trajektoriją ir pataikyti į taikinį tūkstančius kilometrų nuo paleidimo taško.

Giliavandenio aparato "Poseidon" su atomine energetikos įranga bandymai patvirtino unikalias nepilotuojamos navigacijos savybes ir praktiškai neribotą diapazoną. Tai yra strateginis tarpžemyninis giliavandenis aparatas, galintis judėti 1000 metrų gylyje iki 10 tūkstančių kilometrų atstumu 100 mazgų (185 km/h) greičiu. 24 metrų ilgio prietaisas gali būti aprūpintas įprasta arba megatonine branduoline amunicija ir skirtas sunaikinti lėktuvnešių grupes, strategines povandeninių laivų bazes ir priešo pakrančių infrastruktūrą.

Raketos paleidimas, archyvinė nuotrauka
Министерство обороны РФ

Rusija sėkmingai baigia viršgarsinės raketos "Zircon" — efektyvaus didelio tikslumo ginklo, neturinčio analogų jokioje kitoje pasaulio šalyje, — bandymus. Spalio mėnesį paleistas iš "Tarybų Sąjungos flotilės admirolo Gorškovo fregatos" Baltojoje jūroje, "Zircon" per keturias su puse minutės pataikė į tikslą Barenco jūroje 450 km atstumu ir patvirtino Rusijos Federacijos Arkties sienų ir Šiaurės jūros kelio gynybos patikimumą. Greitis viršijo 8 Machus, maksimalus skrydžio aukštis siekė 28 kilometrus. Projektas numato raketų greitį iki 9 Machų (daugiau kaip 10 789 km/h) ir daugiau nei 1000 kilometrų skrydžio nuotolį.

Rusijos gynybos ministerija priėmė sprendimą aprūpinti karius minų valymo robotais "Uran-6". Daugiafunkcis robotizuotasis išminavimo kompleksas skirtas pravažiuoti minų laukuose ir didelėms teritorijoms išminuoti (anksčiau išbandytas Sirijoje).

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
ginklai, Rusija
Gruodžio 2

Kokia šiandien diena: gruodžio 2-osios šventės

(atnaujinta 20:37 2020.12.01)
Nuo gruodžio 2 dienos iki metų galo lieka 29 dienos, dienos ilgis —  07 val. 38 min. Šią dieną pasaulyje minima Tarptautinė vergovės panaikinimo diena

Gruodžio 2 yra 336-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 337-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 29 dienos.

2020 metų gruodžio 2 dieną saulė teka 08:19leidžiasi 15:57, dienos ilgis — 07 val. 38 min.

Tarptautinė vergovės panaikinimo diena

1949 metais Jungtinių tautų Organizacija priėmė konvenciją dėl kovos prieš prekybą žmonėmis ir prieš prostituciją.

Lietuvoje grėsmingai plečiasi nauja organizuoto nusikalstamumo rūšis — prekyba žmonėmis. Dar ne taip seniai VRM ir prokuratūra nelaikė prekybos žmonėmis organizuoto nusikalstamumo dalimi. Ši veika buvo kriminalizuota 1998 metų liepos 2 dieną, o nuo 1998 metų liepos 29 ienos asmenys, pažeidę į Baudžiamąjį kodeksą įtrauktą prekybos žmonėmis punktą, gali būti baudžiami.

Pagal Baudžiamojo kodekso 8 (1) straipsnį prekyba žmonėmis laikoma sunkiu nusikaltimu. 131 (3) straipsnis numato, jog asmens pardavimas ar kitoks perleidimas arba asmens įgijimas turint tikslą jį seksualiai išnaudoti, priversti užsiimti prostitucija arba gauti materialinę ar kitokią asmeninę naudą, taip pat asmens gabenimas prostitucijai į Lietuvą arba už Lietuvos ribų yra baudžiamas laisvės atėmimu nuo ketverių iki aštuonerių metų. Ta pati veika, padaryta pakartotinai arba nepilnamečio atžvilgiu, arba grupės iš anksto susitarusių asmenų, arba itin pavojingo recidyvisto, baudžiama laisvės atėmimu nuo šešerių iki dvylikos metų.

Ši diena istorijoje

1841 metais gimė bibliografas bei literatūros istorikas Silvestras Baltramaitis. Mirė 1918 metais.

1884 metais gimė Vaclovas Biržiška, bibliografas, kultūros istorikas. Mirė 1956 metais.

1886 metais gimė Pranas Dovydaitis, lietuvių filosofas, 1918 metų vasario 16 dienos Nepriklausomybės akto signataras. Mirė tremtyje 1942 metais.

1924 metais Karaliaučiuje mirė vienas iš žymiausių lietuvių kalbos tyrinėtojų, profesorius Kazimieras Būga. Gimė 1879 metais.

1934 metais mirė Julijonas Lindė-Dobilas, prozininkas, dramaturgas, kritikas. Gimė 1872 metais.

1996 metais legendinė grupė "Foje" oficialiai pranešė apie savo iširimą.

1997 metais prezidentas Algirdas Brazauskas apdovanojo Lietuvos kamerinio orkestro vyriausią dirigentą Saulių Sondeckį Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino I-ojo laipsnio ordinu.

2003 metais Vilniuje pristatytas naujas aktoriaus ir dainininko Kosto Smorigino solinis albumas "Ponai ir ponios", kuris priminė "kimiųjų" Leonard Cohen (Leonard Koeno) ir Joe Cocker (Džo Kokerio) muziką.

2008 metais eidamas 58-uosius metus mirė Kauno miesto savivaldybės tarybos narys (2003–2004 m.), Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės direktorius Juozas Skirmantas Paukštys.

Savo vardadienį šiandien švenčia Aura, Aurelija, Aurė, Aurėja, Milkanta, Milkantas, Minkinta, Milkintas, Milmantas, Milmantė, Paulina, Svirgailas, Svirgailė, Svirganta, Svirgauda, Svirgaudas, Svirgaudė, Svirgeda, Svirgedas, Vėjūnas, Viviana.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai