Дебаты бывшего вице-президента Джо Байдена и президента Дональда Трампа

Koks JAV prezidentas yra naudingas Rusijai?

(atnaujinta 14:14 2020.11.02)
Ar Rusijai rūpi Amerikos rinkimų rezultatai? Galų gale, kas belaimėtų lapkričio 3 dieną, abiejų šalių santykiuose niekas iš esmės nepasikeis

Sumišimas pačiose Jungtinėse Valstijose augs nepaisant Trampo pergalės ar pralaimėjimo, tad atrodytų, koks skirtumas, kuo vardu bus JAV prezidentas ateinančius ketverius metus.

Tai yra populiarus požiūris Rusijoje, bet iš esmės neteisingas.

Baltieji rūmai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Наталья Селиверстова

JAV prasidėjo sisteminės krizės laikotarpis — tai yra ir jos, kaip nacionalinės valstybės, vidinė krizė, ir aplink ją pastatytos pasaulio tvarkos, Atlanto globalizacijos modelio krizė. Neįmanoma numatyti šių procesų augimo laiko ir greičio, tačiau nėra abejonių, kad jie yra tarpusavyje susiję ir maitina vienas kitą. Todėl Rusija negali būti abejinga pačių JAV padėčiai — juk nuo to priklauso jų elgesys pasaulio arenoje.

Be to, čia nėra paprasto ryšio — būtų labai paprasta manyti, kad Rusijai naudingos susiskaldžiusios ir įklimpusios į neramumus Valstijos, nes tada jos turės mažiau jėgų ir galimybių atlikti išorinę veiklą. Jau vien todėl, kad neramumai būna skirtingo pobūdžio — iš kruvino XIX amžiaus pilietinio karo Amerika iš tikrųjų išėjo sustiprėjusi ir po pusšimčio metų ėmėsi pasaulio dominavimo kurso.

Dabar, žinoma, situacija yra kitokia, tačiau net beveik neišvengiamas vidinių problemų augimas JAV nereiškia greito jų pasitraukimo iš geopolitinės aukštumos. Amerika ir toliau trauksis, bet mums svarbu, kad ji įgytų organizuotą, prasmingą pobūdį. Nes šiuo atveju yra mažiau chaotiškų, ekstravagantiškų veiksmų iš serijos "šiandien Vašingtonas pralaimi, o rytoj pereina į kontrataką ir netyčia pradeda branduolinį karą".

Rusijai, be abejo, naudinga tai, kad Valstijos vis labiau rūpintųsi savimi. Tačiau problema ta, kad neramumai, kuriais visus gąsdina Trampo oponentai, greičiausiai atsiras tik jam pralaimėjus. Be to, jei dabartinis prezidentas bus paskelbtas pralaimėjusiu rinkimus, susiskaldymas bus dar rimtesnis nei tuo atveju, jei jis būtų perrinktas: jo šalininkai netikės sąžininga Baideno pergale. Amerika yra padalinta į dvi dalis — bet jei Trampas turi visiškai nuoširdžių šalininkų masę, tai Baidenas jų paprasčiausiai neturi. Už jį balsuos Trampo priešininkai — visi tie, kuriuos ketverius metus Amerikos elitas ir žiniasklaida gąsdino šiuo "baisiu homofobu, seksistu ir fašistu". Todėl Trampo pralaimėjimas kelia didelę vidinio konflikto JAV riziką, tuo tarpu Baideno administracijos užsienio politika Rusijos atžvilgiu tikrai bus daug mažiau pelninga.

Baidenas nepradės naujų karų ir neskirs naujų sankcijų. Ir esmė net ne ta, kad jis jau apkaltino Rusiją bandymu užkirsti kelią jo išrinkimui, skelbdamas medžiagą iš jo sūnaus kompiuterio kietojo disko. Jis tiesiog grįš prie senosios Amerikos politikos vykdymo, to, ko nori globalistiškai nusiteikusi elito dalis: Amerika turi ganyti tautas ir toliau kurti globalų Atlanto projektą — na ir kas, jei jis nepavyko, o jie taip ir nemano, būdami tikri, kad viską vis dar galima ištaisyti ir išsaugoti.

JAV prezidento Donaldo Trampo rėmėjas su Hanterio Baideno nuotrauka Erie tarptautiniame oro uoste, Pensilvanijoje
 
© REUTERS / BRENDAN MCDERMID

Tai yra savižudiškas kelias Amerikai (ir kaip nacionalinei valstybei, ir kaip "Atlanto pasaulinės tvarkos" susitelkimo taškui), tačiau Baidenas, tai yra, Amerikos elitas, bandys grąžinti į šį kelią šalį ir kartu su juo likusį pasaulį, kuris jau yra (kas akivaizdžiai, o kas slapta) atsisveikino su pasaulio tvarka, išdėstyta aplink vienintelę supervalstybę. Akivaizdu, kad Baidenui bus nepaprastai sunku pakeisti kursą, juolab, kad jo administracija daugiausia panirs į vis sunkesnes vidaus politines problemas. Bet pats keršijančių demokratų požiūris bus būtent toks.

Atsižvelgiant į tai, Trampo perrinkimas akivaizdžiai yra daug naudingesnis pasauliui. Ir abiem atvejais. Jei Trampo pergalė sukels užsitęsusią ir gilią (iki suskilimo) krizę Jungtinėse Valstijose, Amerika susilpnės — ir kuo ilgiau ji bus užsiėmusi savo reikalais, tuo daugiau planeta judės link naujos kontrolės ir atsvarų sistemos, naujos post-amerikietiškos jėgų pusiausvyros sukūrimo. Kritiškai pavojingas gali būti tik tas variantas, kai visiškai išyra Jungtinės Valstijos ir žlunga branduolinės energetikos valdymo sistema, tačiau toks scenarijus vidutinės trukmės laikotarpiu yra visiškai neįtikėtinas.

Jei po pergalės Trampui pavyks atremti atakas ir išlaikyti valdžią, tai antroji jo kadencija bus daug labiau "pagal Trampą" nei pirmoji. Net neįgijęs Kongreso kontrolės, jis vykdys savarankiškesnę politiką — tiek dvišaliuose santykiuose su įvairiomis šalimis, tiek tarptautinėje arenoje. Kaip ir anksčiau, jis darys spaudimą, sunkiai derėsis ir didins palūkanas, tačiau jis taps labiau aptartas.

Ir svarbiausia, kad Trampo perrinkimas palaidos ne tik Atlantistų viltis, kad 2016-ieji buvo tik nelaimingas atsitikimas ir viską galima lengvai atkurti. Tai pakeis Amerikos sąjungininkų ir satelitų nuotaiką visame pasaulyje. Amerika niekada nebus tokia pati, o tai reiškia, kad būtina sukurti naują santykių sistemą tiek su ja, tiek visame pasaulyje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Džo Baidenas, Donaldas Trampas, Rusija, JAV
Dar šia tema
Gedimino kalną papuošė užrašas "Trump": kodėl lietuvių "patriotai" negali be pono?
Trampas apie Baidenų reikalus: "Rusai mano, kad esame išprotėję"
Lietuva sustiprins "Didžiąją Kinijos sieną". Ar gal visgi susiprotės?
Ekspertas įvertino susirėmimų po JAV rinkimų tikimybę
Sutuoktiniai

Kaip santuokos metai atsispindi sutuoktinių veide

(atnaujinta 18:07 2020.12.05)
Devintajame dešimtmetyje mokslininkai iškėlė hipotezę, kad po daug santuokos metų vyras ir žmona gali išoriškai būti panašūs į brolį ir seserį

Anksčiau versija buvo patvirtinta, tačiau mokslininkai iš Stanfordo universiteto ja suabejojo: jų duomenimis, sutuoktinių panašumą lemia visiškai kiti veiksniai. Kokie būtent, aiškinosi RIA Novosti autorė Alfija Jenikejeva.

Vienas veidas dviem

1987 m. Mičigano universiteto (JAV) specialistai paprašė savanorių poromis išdėlioti nepažįstamų žmonių nuotraukas. Nuotraukos buvo pasirinkti atsižvelgiant į išorinį panašumą. Pirmoji dalyvių grupė gavo jaunų žmonių ir merginų nuotraukas vestuvių metais, antroji — kuriose jie nufotografuoti po 25 santuokinio gyvenimo metų.

Tie, kurie žiūrėjo jaunavedžių nuotraukas, dažniau klydo ir pateikė tiek mažai teisingų atsakymų, kad tyrėjai juos laikė atsitikimu. Tačiau savanoriai teisingai sudarė pagyvenusias poras. Tuo pačiu metu jie pažymėjo: veido bruožų panašumas nėra toks ryškus — greičiau tos pačios išraiškos ir raukšlės.

Mokslininkai nusprendė: tai yra pakankamas pagrindas hipotezei, kad bėgant metams vyras ir žmona išvaizda tampa panašūs, naudai. Praleisdami daug laiko kartu, sutuoktiniai nesąmoningai kopijuoja vienas kito veido išraiškas. Kaip įrodymą tyrėjai pateikė švedų psichologo Olafo Dimbergo darbą: jo eksperimente savanoriai automatiškai šypsojosi ar niūrėjo, žiūrėdami į žmonių, turinčių tokią išraišką, nuotraukas. Amerikos ekspertai padarė išvadą, kad tos pačios emocijos, patirtos per ilgą gyvenimą kartu, paveikia kraujagysles ir veido raumenis. Todėl nepažįstamas žmogus, žiūrėdamas į sutuoktinius su stažu, randa daug bendro.

Mylėti save

2006 metais Liverpulio universiteto (Britanija) mokslininkai patvirtino savo kolegų amerikiečių išvadas apie išorinį sutuoktinių panašumą. Tiesa, jie reiškinį paaiškino kitaip: jų nuomone, žmogus tiesiog pasirenka sau partnerį panašų į save.

Savanoriams buvo parodytos 320 vyrų ir moterų — susituokusių porų nuotraukos. Tyrimo dalyviai apie tai nežinojo. Jų buvo paprašyta įvardyti apytikslį žmonių nuotraukose amžių, įvertinti jų patrauklumą ir rasti bendrų bruožų.

Savanoriai laikė panašiais tuos vyrus ir moteris, kurie buvo susituokę kelerius metus — ir kuo santuoka ilgesnė, tuo labiau tai buvo pastebima. Tyrėjai padarė prielaidą, kad veido bruožai, panašūs į mūsų pačius, mums atrodo patrauklesni. Todėl išoriškai panašūs žmonės dažniau susituokia, o laikui bėgant panašumas tik stiprėja.

Po ketverių metų šią prielaidą įrodė Ilinojaus universiteto (JAV) mokslininkai. Savanoriai tyrinėjo priešingos lyties nepažįstamų žmonių nuotraukas, tarp kurių buvo ir jų pačių nuotrauka — tik pakeista: kompiuterinė programa mergaites pavertė jaunais vyrais, o vyrus — moterimis. Bet apskritai veido bruožai liko tie patys. Beveik visi dalyviai laikė save patraukliausiais, ir jei tarp nuotraukų vietoj jų atvaizdo atsidūrė (taip pat perdaryta) jų motinos ar tėvo nuotrauka, tada jie pasirinko ją.

Pašalinti žmogiškąjį faktorių

Visai neseniai šias išvadas iš dalies patvirtino Stanfordo universiteto specialistai. Anot jų, žmonės tikrai teikia pirmenybę kuo panašesniems į save partneriams. Tiesa, laikui bėgant panašumas nedidėja, o kai kuriais atvejais, priešingai, mažėja.

Tyrėjai pašalino žmogiškąjį faktorių ir, be savanorių, įtraukė dirbtinį intelektą — VGGFace2 veido atpažinimo algoritmą — analizuoti nuotraukas. Tai, jų nuomone, turėjo garantuoti objektyvesnius rezultatus.

Dalyviai ir kompiuterinė programa ištyrė beveik tūkstančio vedusių vyrų ir moterų vaizdus. Kaip ir 1983 m. tyrime, jie pirmiausia įvertino jaunų žmonių nuotraukas, o po to jų gi nuotraukas po 20–69 metų vedybinio gyvenimo.

Eksperimentas parodė, kad nuotaka ir jaunikis dažniausiai iš tiesų yra panašūs išvaizda — savanoriai ir veido atpažinimo algoritmas padarė tokias išvadas. Tačiau hipotezę, kad vyras ir žmona bėgant metams įgyja daugiau bendrų bruožų, paneigė ir žmonės, ir dirbtinis intelektas. Kai kurie savanoriai netgi pažymėjo, kad po kelerių santuokos metų sutuoktiniai nebėra tokie panašūs vienas į kitą, kaip šeimos gyvenimo pradžioje.

Darbo autoriai pabrėžia: jų išvados negali būti pritaikytos visiems žmonėms planetoje. Pirma, imtis yra nedidelė — tik 517 susituokusių porų. Antra, jie paėmė tik baltų heteroseksualių vyrų ir moterų nuotraukas. Be to, jie neatsižvelgė į tyrinėjusių savanorių amžiųs ir tautybę. O šie veiksniai, pasak mokslininkų, gali turėti įtakos nuotraukų vertinimui.

Tegai:
mokslas, šeima, sutuoktiniai
Tanklaivis naftos terminale Kinijoje

Kinija išstūmė JAV naftos perdirbimo srityje: ar Rusijai tai bus naudinga

(atnaujinta 18:07 2020.12.05)
Pekinas sudeda viltis į benziną ir dyzeliną, padidindamas jo perdirbimo pajėgumus. Jau kitais metais Kinija pagal šį rodiklį aplenks Jungtines Valstijas

Didelė tikimybė, kad amerikiečiai nusileis ir BVP atžvilgiu. Tačiau, kaip pažymi analitikai, kinams gali pakliudyti antroji pandemijos banga, rašoma RIA Novosti autorės Irinos Badmajevos medžiagoje.

Lyderio kaita

KLR valstybinio statistikos biuro duomenimis, spalio mėnesį naftos perdirbimas šalyje padidėjo pustrečio procento ir pasiekė istorinį rekordą — 14,09 milijono barelių per dieną. JAV rugsėjį buvo tik 13,5 mln.

Ir kinai neketina tuo sustoti. Kitų metų pabaigoje darbą pradės dvi naujos naftos perdirbimo, teigiama Tarptautinės energetikos agentūros lapkričio mėnesio ataskaitoje. Buvo planuojama, kad tai įvyks tik 2023 metais.

Statomos dar keturios — jų bendras pajėgumas sieks 1,2 milijono barelių per dieną. Tiek daug yra perdirbama, pavyzdžiui, visoje Britanijoje.

Kinija jau kelis dešimtmečius stengiasi patenkinti augančią benzino ir dyzelino paklausą. Pastangos nenuėjo veltui.

"Nuo 2000 metų šalis trigubai padidino naftos produktų gamybą. Iki 2025 metų naftos perdirbimas pasieks 20 milijonų barelių per dieną", — pažymi informacijos ir analitinio centro "TeleTrade" vyriausiasis ekonomistas Markas Goichmanas.

Jungtinės Valstijos praras savo lyderystę, kurį išlaikė nuo užpraeito šimtmečio, jau 2021 metais, mano agentūros pašnekovas.

Amerikiečiai uždaro naftos perdirbimo gamyklas dėl mažų maržų, kurios krito po naftos kainų kritimo. Praėjusiais metais juodasis auksas ne kartą atnaujino savo minimumus. Pavyzdžiui, kovo 18 dieną "Brent" naftos kaina sumažėjo 15 proc. ir pirmą kartą nuo 2003 metų jos kaina siekė 24,52 dolerio už barelį.

Pasaulinė degalų paklausa taip pat sumažėjo. Todėl naftos perdirbimas sumažėjo rekordiškais 1,7 milijono barelių. Be to, liūto dalis atiteko būtent Amerikos naftos perdirbimo gamykloms. "Vienos gamyklos uždaromos, o kitoms reikia investicijų į modernizavimą ir atsigavimą po uraganų, kurie kasmet vyksta Meksikos įlankos pakrantėje, kur ir yra didelė JAV perdirbimo pajėgumų dalis", — patikslina Markas Goichmanas.

Рабочий на нефтеперерабатывающем заводе в Гирине, Китай
© AP Photo / Ng Han Guan
Darbininkas naftos perdirbimo gamykloje Kinijoje

Žalioji energija: kas laimės, o kas pralaimės

Dar viena Kinijos sėkmės priežastis — veiksminga kova su koronavirusu, mano "Alor Broker" pagrindinis analitikas Aleksejus Antonovas. KLR ekonomika atsigauna ir demonstruoja atsparumą, o Europoje ir Jungtinėse Valstijose ji toliau krenta.

Neatsitiktinai kinai pirmauja ne tik naftos perdirbimo, bet ir metalurgijos srityse. "Faktinis pirminių išteklių vartojimo centras, Kinija dabar plėtoja aukštesnio perdalijimo perdirbimo pramonę",— sako Markas Goichmanas.

Tos pačios tendencijos pastebimos ir Indijoje, ir Artimuosiuose Rytuose, pažymi ekonomistas. Dėl to net ir Azijos regione, pavyzdžiui, Singapūre, uždaromi kai kurie pasenę Vakarų kompanijų objektai.

Be to, JAV ir Senasis pasaulis palaipsniui atsisako angliavandenilių, naudodami alternatyvius energijos šaltinius. Kinija gi nėra suvaržyta griežtais aplinkosaugos įsipareigojimais.

"JAV sudeda viltis į žaliąją energetiką, suteikdamos Kinijai nešvarios gamybos aikštelės vaidmenį. Ekonomiškai išsivysčiusios šalys finansuos perėjimą prie atsinaujinančių išteklių likusių sąskaita ir dar privers jas mokėti "ekologinius mokesčius". Baltųjų rūmų administracijoje tuo užsiims politinis sunkiasvoris Džonas Keris, kuris taps specialiuoju atstovu klimato klausimais prie naujo prezidento", — sako investicijų bendrovės "Hamilton" ekspertas Antonas Grinšteinas.
Солнечные батареи на фоне Нью-Йорка
© AP Photo / Mark Lennihan
Saulės baterijos Niujorko fone

Priklausančiai nuo naftos Rusijai žalias scenarijus yra susijęs su didėjančiomis įmonių sąnaudomis ir biudžeto pajamų sumažėjimu. "Išlaikant žaliavų struktūrą, Rusijai vidaus ekonomikai naudingiau, kad JAV išlaikytų lyderio pozicijas naftos perdirbimo srityje", — mano pašnekovas.

Rusija turėtų rimtai susimąstyti apie kitus iždo papildymo šaltinius, kad po 15–20 metų būtų galima pakeisti naftos pajamų trūkumą, priduria Markas Goichmanas.

Artimiausioje perspektyvoje, atsižvelgiant į padidėjusį naftos produktų vartojimą Kinijoje, būtina persiorientuoti į žaliavų eksportą šia kryptimi.

Pandemija: Azijos scenarijus  

Tačiau viskas linkusi baigtis. Yra didelė tikimybė, kad jau 2025 m. KLR gamybos pajėgumų padidėjimas viršys paklausą. Kinijos naftos ir dujų korporacijos "CNPC" duomenimis, po penkerių metų šalyje gali būti naftos produktų perteklius 1,4 mln. barelių per parą dydžio.

"Dabar, esant įtemptiems santykiams su JAV, Kinijos naftininkus skatina noras atsirevanšuoti už užsienio prekybos apribojimus. Ir tokiu būdu pakelti valstybės prestižą", — mano Aleksejus Antonovas.

Todėl, ekstrapoliuojant dabartines tendencijas trejiems ar penkeriems metams į priekį, galima tikėtis lyderystės pakaitos ne tik naftos perdirbimo pramonėje, bet ir pagal pagrindinį ekonominį rodiklį — BVP dydį.

Женщина проходит мимо НПЗ в районе Тхоукуавань в Гонконге
© AFP 2020 / Isaac Lawrence
Moteris eina pro naftos perdirbimo gamyklą Honkonge

"Prieš pandemiją Kinijai truko penkerių metų, kad aplenktų Amerikos ekonomiką. Dabar, efektyvesnės kovos su koronaviruso plitimu dėka, kinai gali prasiveržti į priekį anksčiau", — sako Antonas Grinšteinas.

Kitas klausimas, ar JAV yra pasirengusios atiduoti savo pozicijas. Amerikos valsantieji bandė išspręsti problemą ekonomiškai ir diplomatiškai, pažymi analitikas. Bet tai nesuveikė. Ir dabar prezidentą- verslininką keičia prezidentas- politikas.

Be to, staigus naftos perdirbimo produktų paklausos padidėjimas Kinijoje yra susijęs su epidemiologinės padėties pagerėjimu. Tačiau Azijoje neatmetama antroji banga. Susirgimo protrūkiai jau užfiksuoti Indonezijoje, Japonijoje ir Pietų Korėjoje. Tai gali radikaliai pakeisti jėgų pusiausvyrą tarp JAV ir Kinijos.

Tegai:
Rusija, naftos produktai, Kinija
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva mano, kad gali pagerinti ekonomiką su Kinijos pagalba
Skurdo nebėra. Ką Kinija nugalės toliau?
Amerikos ekspertas: neišvengiama konkurencija tarp JAV ir Kinijos ieškant mėnulio
Nemiega

Gydytojas paaiškino, kaip atsikratyti naktinių košmarų

(atnaujinta 15:03 2020.12.05)
Pasak specialisto, norint gerai išsimiegoti, reikia gerai pragyventi dieną, nes stresai ir pervargimas neleidžia atsipalaidoti

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Norint atsikratyti naktinių košmarų, reikia vengti pervargimo ir nedidinti streso, tokius patarimus davė interviu leidiniui "Večerniaja Moskva" profesorius, medicinos mokslų daktaras Romanas Buzunovas.

"Pažiūrėjote naujienas 15 minučių ryte, nebereikia stebėti ir sekti informacijos, neapsunkinkite streso. Pažvelkite pro langą, jei įmanoma, pasivaikščiokite. Reguliari fizinė veikla yra geriausia priemonė nuo streso ir nerimo. Eikite pasivaikščioti, ženkite dešimt tūkstančių žingsnių, pabėgiokite. Nekelkite savo tonuso kofeinu" , — pasakė somnologas.

Pasak gydytojo, "norint gerai išsimiegoti, reikia gerai pragyventi dieną".

Jis pridūrė, kad košmarai, kuriuos žmonės mato sapnuose, skirstomi į dvi kategorijas.

Gydytojas papasakojo, jog pirmosios kategorijos košmarai —jei žmogus periodiškai sapnuoja įvairius siužetus. Tai yra savotiškas daugialypės terpės situacijų pakartojimas, kai smegenys bando rasti išeitį. Jei situacija išsisprendžia, smegenys prisitaiko ir pamiršta apie tai, kas nutiko.

Antroji kategorija — tai įkyrūs košmarai. Žmogus reguliariai grįžta prie bauginančio sapno ir negali priimti sprendimą, pamiršti ir prisitaikyti, paaiškino profesorius.

Tegai:
sveikata, miegas
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Kardiologas įvardijo pavojingiausias miego pozas
Nuovargiu pasiskundusi moksleivė miegodama mirė nuo koronaviruso
Gydytoja papasakojo, ar miegant reikia bijoti priepuolių