Seimo rūmai

Skaldyk ir valdyk. Naujoji vyriausybė Lietuvoje nori sukiršinti rusus ir lenkus

(atnaujinta 21:23 2020.11.07)
Per pastaruosius du dešimtmečius visos į valdžią pretendavusios partijos patyrė susiskaldymą. Dabar atėjo eilė mažai, bet monolitinei LLRA-KŠS, kuri pradėjo stiprėti dirbdama valdančiojoje koalicijoje su LVŽS

Po garsių grasinimų "nužudyti po vieną per metus", nukreiptų prieš lenkus iš "Tomaševskio komandos" iš šoumeno, buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko lūpų, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda nusprendė stoti krūtine gindamas Lietuvos lenkus. Tačiau tik tuos, kurie jau seniai nekenčia LLRA-KŠS lyderio Valdemaro Tomaševskio ir nuolat bando suskaldyti ne tik partiją, bet ir jos politinę bendruomenę su rusais iš Rusų aljanso.

Skaldyk ir valdyk

Frazę "Skaldyk ir valdyk" pirmą kartą Makedonijos valdovas Filipas II, Aleksandro Makedoniečio tėvas, ištarė ketvirtame amžiuje prieš Kristų. Pilypas daugelį amžių nustatė valstybės valdžios formavimo principą, o įvairių valstybių vyriausybės, susidedančios iš nevienalyčių dalių, kurios dabar vadinamos tautinėmis mažumomis, dažnai to griebsis. Pagal šį principą geriausias tokios valstybės valdymo būdas yra priešiškumo kurstymas ir naudojimas tarp jos dalių, gyventojų sluoksnių.

Šiuolaikinėje Lietuvoje šis principas plačiai naudojamas priešpastatant TSRS ideologijai, kur visos tautos gyveno "broliškoje tautų šeimoje". Dvasinis konservatorių lyderis Vytautas Landsbergis yra "skaldyk ir valdyk" principo meistras. Dar "Sąjūdžio" aušros metu, pasitelkdamas slaptas intrigas prieš organizatorius, Vytautas Landsbergis sugebėjo užgrobti ne tik šios organizacijos valdžią, bet vėliau tapti Aukščiausiosios Tarybos pirmininku tapus nepriklausomos Lietuvos "pirmuoju de facto lyderiu".

Slaptų intrigų meistrai

Per 30 šiuolaikinės istorijos metų visos politinės partijos išgyveno skilimo laikotarpius. Ir tik viena partija buvo sustiprinta ir patobulinta. Tai yra Vytauto Landsbergio kūdikis — Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.

Pažymėtina, kad skilimai vyko partijose, kurios sparčiai rinko reitingus tarp rinkėjų ir buvo pasirengusios nustumti konservatorius nuo politinio Olimpo. Pakanka prisiminti žaibišką Liberalų sąjūdžio kilimą 2016-ųjų rinkimų išvakarėse. Ir staiga už kyšį pagautas partijos lyderis Eligijus Masiulis. Todėl politinėje arenoje pasirodė "švari" Laisvės partija, kuriai vadovavo energinga Aušrinė Armonaitė. Šiandien tai yra trečioji naujosios valdančiosios koalicijos jėga.

O valdant socialdemokratams-valstiečiams, velionio pirmojo Lietuvos prezidento Algirdo Brazausko sukurta kadaise monolitinė Lietuvos socialdemokratų partija (SDPL) patyrė triuškinamą skilimą. Nuodėmė taip kalbėti, bet, laimei, jis neišgyveno iki tokios gėdos, kai Lietuvoje pasirodė dvi beveik vienodą santrumpą turinčios partijos — Gintauto Palucko SDPL ir Gedimino Kirkilo SDLPL.

Per pastaruosius du dešimtmečius visos į valdžią pretendavusios partijos išgyveno skilimą — Arūno Valinsko Tautos prisikėlimo partija, Viktoro Uspaskicho Darbo partija.

Taip, ir vis dar valdančios "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" (LVŽS), vadovaujamos Ramūno Karbauskio, gretose buvo kilę rimtų neramumų. Už bendrapartiečių išdavystę Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis gavo "aukštą vietą" "Liberalų sąjūdžio" gretose. Prie LVŽS skilimo ranką pridėjo ir jaunas, sportiškas buvęs parlamentinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto  pirmininkas Vytautas Bakas. Visa tai galiausiai padėjo "valstiečiams" pralaimėti praėjusiuose rinkimuose.

"Teisingos" ir "neteisingos" tautinės mažumos

O dabar atėjo eilė nedidelei, bet monolitinei LLRA-KŠS, kuri pradėjo stiprėti dirbdama valdančiojoje koalicijoje su LVŽS.

Smūgis buvo atliktas iš dviejų pusių. Pirma, vienintelė "Rusų aljanso" atstovė Seime Irina Rozova buvo drabstoma purvais. Neužteko tik laiko, Seimo narei Irinai Rozovai būtų paskelbta apkalta vien todėl, kad ji atsidūrė netinkamoje vietoje netinkamu laiku Tarpparlamentiniame ortodoksų forume Gruzijoje.

Po to jie užsipuolė LLRA-KŠS lyderį, europarlamentarą Valdemarą Tomaševskį. Jam priminė viską. 2012 metų gegužės 9 dieną jis prie švarko atlapo buvo prisisegęs Šv. Jurgio juostą, kritikavo "patriarchą" ir konservatorius ir ragino nesikišti į Baltarusijos vidaus reikalus, kai tuo tarpu Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Tichanovskaja buvo priimta aukščiausiu lygiu Vilniuje.

Pulti "neteisingus" lenkus ir rusus buvo patikėta "žurnalistui-teroristui" Andriui Tapinui. Jam buvo leista viskas — nuo tiesioginio melo ir faktų klastojimo iki nurodymų, už kuriuos "teisingus" kandidatus balsuoti. Ir visa tai nepaisant to, kad nei Tapinas, nei jo "Laisvės TV" nebuvo registruota Valstybinėje rinkimų komisijoje kaip rinkimų kampanijos dalyviai. O po to, kai visą nešvarų reikalą atliko Tapinas ir LLRA-KŠS liko už naujojo Seimo slenksčio, prie persekiojimo prisijungė pats prezidentas Gitanas Nausėda.

Net per antrojo turo balsavimą Naujosios Vilnios vienmandatėje apygardoje prezidentas taip pakomentavo savo pasirinkimą rinkimų apylinkėje.

"Gyvenimas tampa vis lengvesnis ir paprastesnis. Pirmajame etape pagalvojau, bet dabar net neturėjau apie ką galvoti. Pirmiausia, tai, kad žmogus tikrai tarnautų Lietuvai, kad jo sąžiningumas, padorumas nekeltų abejonių, o tokiu atveju politiniai įsivaizdavimai, ideologijos yra antrinis dalykas. Dar esu įsitikinęs, kad Lietuvą galima mylėti ir būnant konservatoriumi, ir socialdemokratu, ir liberalu, ir būnant kitoje partijoje", — po balsavimo žurnalistams sakė Nausėda.

Primename, kad antrajame ture rajone, kuriame gyvena prezidentas, LLRA-KŠS kandidatė Romualda Poševeckaja kovojo prieš konservatorę Moniką Navickienę. Ir ar tikrai kas nors pagalvojo, kad Nausėda balsavo už Poševeckają?

O dabar Lietuvos valstybės vadovas ėmėsi atvirai palaikyti LLRA-KŠS politinius oponentus tarp Lietuvos lenkų. Oficialiu lygiu jis surengė nuotolinę konferenciją su "lenkų bendruomenės" atstovais, diskusijų klubu ir lenkų kilmės Lietuvos mokslininkais — visais, kurie pasisako už lenkų asimiliaciją į Lietuvos visuomenę. Jie aptarė platų klausimų spektrą ir aktyvistų parengtą strategiją "Vilniaus kraštas 2040". Reikėtų priminti, kad būtent Vilniaus krašte beveik visa Lietuvos lenkų tautinė mažuma gyvena kompaktiškai. Tai beveik šeši procentai šalies gyventojų (apie 200 tūkst. žmonių).

"Svarbiausia, kad šis dokumentas yra atviras ir skatina dialogą. Siūlau tęsti diskusijas ir lenkų bendruomenės viduje, ir su Lietuvos valstybės institucijomis dėl šios strategijos tobulinimo ir įgyvendinimo", — sakė prezidentas, pabrėždamas, kad daugelis svarbiausių pasiūlymų — dėl inovatyvaus švietimo, kultūros, skaitmeninės ekonomikos, pilietinės visuomenės stiprinimo ir Vilniaus krašto ekonominės plėtros — sutampa su anksčiau visuomenei pristatyta Gerovės Lietuvos vizija." — cituoja Lietuvos žiniasklaida Lietuvos prezidento administracijos pranešimo spaudai ištrauką.

Akivaizdu, kad artimiausiu metu aplink "teisingus" lenkus jie pradės kurti tautinių mažumų teisių gynėjų aurą. Jiems bus skiriamos dotacijos esamos plėtros ir naujų žiniasklaidos priemonių lenkų kalba plėtrai, joms padės visi valstybės ištekliai organizuojant kultūrinius ir masinius renginius. Ir svarbiausia yra tai, kad oficialiai Varšuvai bus sukurtas spalvingas paveikslas apie meilę, su kuria konservatorių vadovaujama Lietuvos vyriausybė elgiasi su vietiniais lenkais, kurie niekada nesutiks  politiškai bendradarbiauti su Lietuvos rusais su šūkiu "Kartu mes stiprūs!".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS), partijos
Sutuoktiniai

Kaip santuokos metai atsispindi sutuoktinių veiduose

(atnaujinta 00:51 2020.12.06)
Devintajame dešimtmetyje mokslininkai iškėlė hipotezę, kad po daugelio santuokos metų vyras ir žmona gali išoriškai supanašėti lyg brolis ir sesuo

Anksčiau versija buvo patvirtinta, tačiau mokslininkai iš Stanfordo universiteto ja suabejojo: jų duomenimis, sutuoktinių panašumą lemia visiškai kiti veiksniai. Kokie būtent, aiškinosi RIA Novosti autorė Alfija Jenikejeva.

Vienas veidas dviem

1987 m. Mičigano universiteto (JAV) specialistai paprašė savanorių poromis išdėlioti nepažįstamų žmonių nuotraukas. Nuotraukos buvo pasirinktos atsižvelgiant į išorinį panašumą. Pirmoji dalyvių grupė gavo jaunų žmonių ir merginų nuotraukas vestuvių metais, antroji — kuriose jie nufotografuoti po 25 santuokinio gyvenimo metų.

Tie, kurie žiūrėjo jaunavedžių nuotraukas, dažniau klydo ir pateikė tiek mažai teisingų atsakymų, kad tyrėjai juos laikė atsitiktinumu. Tačiau savanoriai teisingai sudarė pagyvenusias poras. Kita vertus, jie pažymėjo: veido bruožų panašumas nėra toks ryškus — greičiau tos pačios išraiškos ir raukšlės.

Mokslininkai nusprendė: tai yra pakankamas pagrindas hipotezei, kad bėgant metams vyras ir žmona išvaizda tampa panašūs. Praleisdami daug laiko kartu, sutuoktiniai nesąmoningai kopijuoja vienas kito veido išraiškas. Kaip įrodymą tyrėjai pateikė švedų psichologo Olafo Dimbergo darbą: jo eksperimente savanoriai automatiškai šypsojosi ar raukėsi, žiūrėdami į žmonių, turinčių tokią išraišką, nuotraukas. Amerikos ekspertai padarė išvadą, kad tos pačios emocijos, patirtos per ilgą gyvenimą kartu, paveikia kraujagysles ir veido raumenis. Todėl nepažįstamas žmogus, žiūrėdamas į sutuoktinius "su stažu", randa daug bendro.

Mylėti save

2006 metais Liverpulio universiteto (Britanija) mokslininkai patvirtino savo kolegų amerikiečių išvadas apie išorinį sutuoktinių panašumą. Tiesa, jie reiškinį paaiškino kitaip: jų nuomone, žmogus tiesiog pasirenka partnerį, panašų į save.

Savanoriams buvo parodytos 320 vyrų ir moterų — susituokusių porų — nuotraukų. Tyrimo dalyviai apie tai nežinojo. Jų buvo paprašyta įvardyti apytikslį žmonių nuotraukose amžių, įvertinti jų patrauklumą ir rasti bendrų bruožų.

Savanoriai laikė panašiais tuos vyrus ir moteris, kurie buvo susituokę kelerius metus — ir kuo santuoka ilgesnė, tuo labiau tai buvo pastebima. Tyrėjai padarė prielaidą, kad veido bruožai, panašūs į mūsų pačių, mums atrodo patrauklesni. Todėl išoriškai panašūs žmonės dažniau susituokia, o laikui bėgant panašumas tik stiprėja.

Po ketverių metų šią prielaidą įrodė Ilinojaus universiteto (JAV) mokslininkai. Savanoriai tyrinėjo priešingos lyties nepažįstamų žmonių nuotraukas, tarp kurių buvo ir jų pačių nuotrauka — tik pakeista: kompiuterinė programa mergaites pavertė jaunais vyrais, o vyrus — moterimis. Bet apskritai veido bruožai liko tie patys. Beveik visi dalyviai laikė save patraukliausiais, ir jei tarp nuotraukų vietoje jų atvaizdo atsidūrė (taip pat perdaryta) jų motinos ar tėvo nuotrauka, tada jie pasirinko ją.

Pašalinti žmogiškąjį faktorių

Visai neseniai šias išvadas iš dalies patvirtino Stanfordo universiteto specialistai. Anot jų, žmonės tikrai teikia pirmenybę kuo panašesniems į save partneriams. Tiesa, laikui bėgant panašumas nedidėja, o kai kuriais atvejais, priešingai — mažėja.

Tyrėjai pašalino žmogiškąjį faktorių ir, be savanorių, į nuotraukų analizės procesą įtraukė dirbtinį intelektą — VGGFace2 veido atpažinimo algoritmą. Tai, jų nuomone, turėjo garantuoti objektyvesnius rezultatus.

Dalyviai ir kompiuterinė programa ištyrė beveik tūkstančio susituokusių vyrų ir moterų nuotraukas. Kaip ir 1983 m. tyrime, jie pirmiausia įvertino jaunų žmonių nuotraukas, o po to jų nuotraukas po 20–69 metų vedybinio gyvenimo.

Eksperimentas parodė, kad nuotaka ir jaunikis dažniausiai iš tiesų yra panašūs išvaizda — savanoriai ir veido atpažinimo algoritmas padarė tokias išvadas. Tačiau hipotezę, kad vyras ir žmona bėgant metams įgyja daugiau bendrų bruožų, paneigė ir žmonės, ir dirbtinis intelektas. Kai kurie savanoriai netgi pažymėjo, kad po kelerių santuokos metų sutuoktiniai nebėra tokie panašūs vienas į kitą, kaip šeiminio gyvenimo pradžioje.

Darbo autoriai pabrėžia: jų išvados negali būti pritaikytos visiems žmonėms planetoje. Pirma, imtis yra nedidelė — tik 517 susituokusių porų. Antra, jie paėmė tik baltų heteroseksualių vyrų ir moterų nuotraukas. Be to, jie neatsižvelgė į tyrinėjusių savanorių amžių ir tautybę. O šie veiksniai, pasak mokslininkų, gali turėti įtakos nuotraukų vertinimui.

Tegai:
mokslas, šeima, sutuoktiniai
Tanklaivis naftos terminale Kinijoje

Kinija išstūmė JAV naftos perdirbimo srityje: ar Rusijai tai bus naudinga

(atnaujinta 00:29 2020.12.06)
Pekinas deda viltis į benziną ir dyzeliną, padidindamas jo perdirbimo pajėgumus. Jau kitais metais Kinija pagal šį rodiklį aplenks Jungtines Valstijas

Didelė tikimybė, kad amerikiečiai nusileis ir BVP atžvilgiu. Tačiau, kaip pažymi analitikai, kinams gali kliudyti antroji pandemijos banga, rašoma RIA Novosti autorės Irinos Badmajevos medžiagoje.

Lyderio kaita

KLR valstybinio statistikos biuro duomenimis, spalio mėnesį naftos perdirbimas šalyje padidėjo pustrečio procento ir pasiekė istorinį rekordą — 14,09 milijono barelių per dieną. JAV rugsėjį buvo tik 13,5 mln.

Ir kinai neketina sustoti. Kitų metų pabaigoje darbą pradės dvi naujos naftos perdirbimo įmonės, teigiama Tarptautinės energetikos agentūros lapkričio mėnesio ataskaitoje. Buvo planuojama, kad tai įvyks tik 2023 metais.

Statomos dar keturios — jų bendras pajėgumas sieks 1,2 milijono barelių per dieną. Tiek daug yra perdirbama, pavyzdžiui, visoje Britanijoje.

Kinija jau kelis dešimtmečius stengiasi patenkinti augančią benzino ir dyzelino paklausą. Pastangos nenuėjo veltui.

"Nuo 2000 metų šalis trigubai padidino naftos produktų gamybą. Iki 2025 metų naftos perdirbimas pasieks 20 milijonų barelių per dieną", — pažymi informacijos ir analitikos centro "TeleTrade" vyriausiasis ekonomistas Markas Goichmanas.

Jungtinės Valstijos praras savo lyderystę, kurią išlaikė nuo pereito šimtmečio, jau 2021 metais, mano agentūros pašnekovas.

Amerikiečiai uždaro naftos perdirbimo gamyklas dėl mažų maržų, kurios krito po naftos kainų kritimo. Praėjusiais metais juodasis auksas ne kartą atnaujino savo minimumus. Pavyzdžiui, kovo 18 dieną "Brent" naftos kaina sumažėjo 15 proc. ir pirmą kartą nuo 2003 metų jos kaina siekė 24,52 dolerio už barelį.

Pasaulinė degalų paklausa taip pat sumažėjo. Todėl naftos perdirbimas sumažėjo rekordiškais 1,7 milijono barelių. Be to, liūto dalis atiteko būtent Amerikos naftos perdirbimo gamykloms. "Vienos gamyklos uždaromos, o kitoms reikia investicijų į modernizavimą ir atsigavimą po uraganų, kurie kasmet vyksta Meksikos įlankos pakrantėje, kur ir yra didelė JAV perdirbimo pajėgumų dalis", — patikslina Markas Goichmanas.

Рабочий на нефтеперерабатывающем заводе в Гирине, Китай
© AP Photo / Ng Han Guan
Darbininkas naftos perdirbimo gamykloje Kinijoje

Žalioji energija: kas laimės, o kas pralaimės?

Dar viena Kinijos sėkmės priežastis — veiksminga kova su koronavirusu, mano "Alor Broker" analitikas Aleksejus Antonovas. KLR ekonomika atsigauna ir demonstruoja atsparumą, o Europoje ir Jungtinėse Valstijose ji toliau krenta.

Neatsitiktinai kinai pirmauja ne tik naftos perdirbimo, bet ir metalurgijos srityse. "Faktinis pirminių išteklių vartojimo centras — Kinija — dabar plėtoja aukštesnio perdalijimo perdirbimo pramonę",— sako Markas Goichmanas.

Tos pačios tendencijos pastebimos ir Indijoje, ir Artimuosiuose Rytuose, pažymi ekonomistas. Dėl to net ir Azijos regione, pavyzdžiui, Singapūre, uždaromi kai kurie pasenę Vakarų kompanijų objektai.

Be to, JAV ir Senasis pasaulis palaipsniui atsisako angliavandenilių, naudodami alternatyvius energijos šaltinius. Kinija gi nėra suvaržyta griežtais aplinkosaugos įsipareigojimais.

"JAV deda viltis į žaliąją energetiką, suteikdamos Kinijai nešvarios gamybos aikštelės vaidmenį. Ekonomiškai išsivysčiusios šalys finansuos perėjimą prie atsinaujinančių išteklių likusių sąskaita ir dar privers jas mokėti "ekologinius mokesčius". Baltųjų rūmų administracijoje tuo užsiims politinis sunkiasvoris Džonas Keris, kuris taps specialiuoju atstovu klimato klausimais prie naujo prezidento", — sako investicijų bendrovės "Hamilton" ekspertas Antonas Grinšteinas.
Солнечные батареи на фоне Нью-Йорка
© AP Photo / Mark Lennihan
Saulės baterijos Niujorko fone

Priklausančiai nuo naftos Rusijai žalias scenarijus yra susijęs su didėjančiomis įmonių sąnaudomis ir biudžeto pajamų sumažėjimu. "Išlaikant žaliavų struktūrą, Rusijai vidaus ekonomikai naudingiau, kad JAV išlaikytų lyderio pozicijas naftos perdirbimo srityje", — mano pašnekovas.

Rusija turėtų rimtai susimąstyti apie kitus iždo papildymo šaltinius, kad po 15–20 metų būtų galima pakeisti naftos pajamų trūkumą, priduria Markas Goichmanas.

Artimiausioje perspektyvoje, atsižvelgiant į padidėjusį naftos produktų vartojimą Kinijoje, būtina persiorientuoti į žaliavų eksportą šia kryptimi.

Pandemija: Azijos scenarijus  

Tačiau viskas kada nors baigiasi. Yra didelė tikimybė, kad jau 2025 m. KLR gamybos pajėgumų padidėjimas viršys paklausą. Kinijos naftos ir dujų korporacijos "CNPC" duomenimis, po penkerių metų šalyje gali būti naftos produktų perteklius 1,4 mln. barelių per parą dydžio.

"Dabar, esant įtemptiems santykiams su JAV, Kinijos naftininkus skatina noras atsirevanšuoti už užsienio prekybos apribojimus. Ir tokiu būdu pakelti valstybės prestižą", — mano Aleksejus Antonovas.

Todėl, ekstrapoliuojant dabartines tendencijas trejiems ar penkeriems metams į priekį, galima tikėtis lyderystės pokyčių ne tik naftos perdirbimo pramonėje, bet ir pagal pagrindinį ekonominį rodiklį — BVP dydį.

Женщина проходит мимо НПЗ в районе Тхоукуавань в Гонконге
© AFP 2020 / Isaac Lawrence
Moteris eina pro naftos perdirbimo gamyklą Honkonge

"Prieš pandemiją Kinijai truko penkerių metų, kad aplenktų Amerikos ekonomiką. Dabar, dėl efektyvesnės kovos su koronaviruso plitimu, kinai gali prasiveržti į priekį anksčiau", — sako Antonas Grinšteinas.

Kitas klausimas, ar JAV yra pasirengusios atiduoti savo pozicijas. Amerikos valdantieji bandė išspręsti problemą ekonomiškai ir diplomatiškai, pažymi analitikas. Bet tai nesuveikė. Ir dabar prezidentą-verslininką keičia prezidentas-politikas.

Be to, staigus naftos perdirbimo produktų paklausos padidėjimas Kinijoje yra susijęs su epidemiologinės padėties pagerėjimu. Tačiau Azijoje neatmetama antroji banga. Susirgimo protrūkiai jau užfiksuoti Indonezijoje, Japonijoje ir Pietų Korėjoje. Tai gali radikaliai pakeisti jėgų pusiausvyrą tarp JAV ir Kinijos.

Tegai:
Rusija, naftos produktai, Kinija
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva mano, kad gali pagerinti ekonomiką su Kinijos pagalba
Skurdo nebėra. Ką Kinija nugalės toliau?
Amerikos ekspertas: neišvengiama konkurencija tarp JAV ir Kinijos ieškant mėnulio
Gruodžio 6

Kokia šiandien diena: gruodžio 6-osios šventės

(atnaujinta 01:22 2020.12.06)
Nuo gruodžio 6 dienos iki metų galo lieka 25 dienos, dienos ilgis — 07 val. 29 min. Šią dieną 2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė

Gruodžio 6 yra 340-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 341-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 25 dienos.

2020 metų gruodžio 5 dieną saulė teka 08:25, leidžiasi 15:54, dienos ilgis — 07 val. 29 min.

Šv. Mikalojus, Arklių diena 

Lietuvoje gruodžio 6 dieną yra minima Arklių diena. Krikščionybėje arklių ir arklininkų globėjais laikomi Šv. Floras ir Šv. Lauras. Šv. Mikalojus laikomas keliauninkų globėju, tačiau būtent jo vardo diena paskelbta Arklių diena.

Šiandien vis mažiau Lietuvos ūkių augina arklius. Šis gyvūnas tapęs vienu iš tautinio tapatumo simboliu. Žirgas lietuvių istorijoje, tautosakoje ir buityje atliko daug funkcijų: nuo pagrindinio pagalbininko sunkiuose ūkio darbuose iki ištikimo draugo išjojant į karą. Darbiniam arkliui, atliekančiam sunkius darbus, lietuvis jautė didelę pagarbą ir artimumą. Gyvenimas be arklio buvo praktiškai neįsivaizduojamas. Todėl žirgo ir lietuvio draugystė dažnas naratyvas tautosakoje, įvairiuose pasakojimuose apie mūsų senolių kasdienybę.

Šį diena istorijoje

1520 metais gimė Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Mirė 1551 metais.

1791 metais Varšuvoje Lenkijos ir Lietuvos valdovo Stanislovo Augusto privilegija Telšiams buvo patvirtintos Magdeburgo teisės. Privilegijos originalas iki šiol saugomas Žemaičių "Alkos" muziejuje Telšiuose.

1940 metais Vilniaus rotušėje įkurtas Vilniaus valstybinis miesto muziejus, 1941-aisiais pertvarkytas į Vilniaus valstybinį dailės muziejų.

1991 metais atidaryta Lietuvos ambasada Paryžiuje.

1999 metais Seime prasidėjo pirmoji Europos Sąjungos ir Lietuvos jungtinio parlamento komiteto sesija.

2002 metais pirmą kartą Lietuvos sostinėje buvo įžiebtas pasaulio Kalėdų eglučių parkas, kurį pagal savo šalių tradicijas papuošė ir pristatė užsienio šalių atstovybės.

2007 metų naktį į gruodžio 6-ąją per apiplėšimą savo namuose nužudytas dienraščio "Lietuvos rytas" fotografas Viktoras Kapočius. 

2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė. Šį titulą parlamento vadovei suteikė dienraščio "Lietuvos rytas" priedas — žurnalas "Stilius".

2009 metais Šiauliuose pašventinta nauja katalikų šventovė — Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia.

Savo vardadienį šiandien švenčia Bilmantas, Bilmantė, Bilminas, Bilminė, Bylenė, Bylenis, Koleta, Miglė, Mikalojus, Mikas, Mikita, Norvydė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai