Kompanijos Pfizer biuras Niujorke

Koronavirusas visgi nugalėjo Amerikos prezidentą

(atnaujinta 15:59 2020.11.14)
Politiniu požiūriu, pagrindiniu nukentėjusiu dėl pirmosios JAV ir Europos vakcinos nuo COVID-19 atsiradimo tapo asmeniškai JAV prezidentas Donaldas Trampas, kuris Twitter skundžiasi nešvariais "Pfizer" ir JAV pareigūnų iš medicinos ir farmakologijos srities žaidimais

Jei atmestume stilistines pretenzijas (juk yra dešimtys milijonų amerikiečių rinkėjų, kuriems labai patinka Trampo stilius), tada galima pastebėti, kad jo twit-tiradoje visgi yra dalis tiesos.

Štai kuo nepatenkintas prezidentas:

Vladimiras Putinas
© Sputnik / Алексей Никольский

"Kaip jau seniai sakiau, "Pfizer" ir kiti paskelbs vakciną tik po rinkimų, nes neturėjo drąsos tai padaryti anksčiau. Taip pat Maisto ir vaistų administracija (FDA) turėjo apie tai paskelbti anksčiau, ne politiniais tikslais, o kad gelbėtų gyvybes!

Jei Džo Baidenas būtų prezidentas, jūs neturėtumėte vakcinos dar ketverius metus ir FDA niekada nebūtų taip greitai ją patvirtinusi. Biurokratija sunaikintų milijonus gyvybių!

FDA ir demokratai nenorėjo, kad aš laimėčiau dėl vakcinos prieš rinkimus, todėl vietoj to apie ją paskelbta penkiomis dienomis vėliau — kaip aš jau sakiau!"

Susiklosčiusioje situacijoje JAV prezidentas gali kaltinti tik save: epidemijos sąlygomis pagrindiniais specialistais, formuojančiais valstybės politiką kovos su koronavirusu srityje, buvo paskirti ekspertai, kurie nuoširdžiausiai nekentė paties Trampo ir ne tik sabotavo jo strategiją, bet ir puikavosi tuo, maudydamiesi šlovės ir dievinimo iš pagrindinių Amerikos žiniasklaidos priemonių pusės spinduliuose. Tai, ką verslininkas Trampas laikė logišku — paskirti į konkrečias pareigas ekspertus, turinčius daug regalijų ir neatsižvelgiant į gana akivaizdžią politinę orientaciją, galėjo suveikti verslumo aplinkoje, tačiau nesuveikė valstybės vadovavimo sąlygomis, nes valdininkai iš Amerikos medicinos ryžtingai iškėlė savo politinės stovyklos interesus aukščiau pacientų, ekonomikos ar visos šalies interesų.

Beje, paties Trampo negalima apkaltinti sąmokslo teorijų propagavimu ir atpirkimo ožių paieškomis. Tai paprasčiausiai neatitinka realybės — ir net daugiau: prezidento priešai žiniasklaidoje su neslepiamu malonumu prieš dvi savaites rašė apie atidėtą "Pfizer" vakcinos rezultatų paskelbimą kaip apie didžiulę politinę sėkmę būtent prezidento rinkimų kampanijos palūžimo ir jo pažado "parodyti vakciną prieš rinkimus" žlugimo kontekste. Jei tai pavyktų, vakcinos demonstravimas galėtų turėti svarbią reikšmę tam tikram rinkėjų segmentui. Žinoma, mažai tikėtina, kad teigiamos žinios apie vakciną kaip nors paveiktų "Baideno stiprų elektoratą", tai yra Amerikos kapinių gyventojus, tačiau ant bendro optimizmo bangos, kuri kiltų iš tokių naujienų paskelbimo, politiniai technologai-demokratai, kurie specializuojasi rinkėjų nekromantijoje, turėtų į rinkimų apylinkes "atvežti" daugiau rinkėjų-"zombių", kad užtikrintų jų kandidato pergalę.

Spalį leidinys "Fiercepharma" su tam tikra nuostaba pranešė, kad "Pfizer" sprendimas paskelbti vakcinos tyrimų rezultatus lapkričio pabaigoje yra esminis pozicijos pokytis:

"Tai yra aiškus nukrypimas nuo ankstesnių Alberto Burlos (Albert Bourla) ("Pfizer" generalinio direktoriaus— Sputnik) komentarų, kuriuose žodis "spalis" buvo nuolat vartojamas kaip raktinis — tuo metu, kai prezidentas Donaldas Trampas reklamavo vakciną prieš lapkričio 3 dienos rinkimus ir paminėjo "Pfizer". "Šiuo metu mūsų modelis, geriausiu atveju, numato, kad sulauksime atsakymo iki spalio pabaigos", — anksčiau televizijos laidoje "Today Show" pasakė Burla. Rugsėjį vykusio skaitmeninio pristatymo metu jis taip pat pasakė, kad bendrovė tikisi pirmųjų rezultatų spalio pabaigoje ir kuo skubiau sieks FDA patvirtinimo. Spalį "bus atskleista tiesa", — pareiškė jis "The Washington Post".

Labiausiai tikėtinas (ir gana logiškas) paaiškinimas yra tas, kad farmacininkams buvo padarytas spaudimas neoficialiais ir politiniais kanalais — ir tarptautinės farmacijos kompanijos nusprendė, kad teigiamų duomenų paskelbimo atidėjimas siekiant užtikrinti politinės sistemos stabilumą ir "giliosios valstybės" pergalę yra teisingas sprendimas. Verta pastebėti, kad duomenų apie vakciną paskelbimas sutapo su masiniu Džo Baideno pripažinimu rinkimų nugalėtoju, ir visiškai logiška, kad šiomis sąlygomis nebuvo jokios prasmės atidėti teigiamų žinių iki lapkričio pabaigos. O ir Amerikos medicinos valdininkai, kurie anksčiau periodiškai reiškė skepticizmą dėl tokių sparčių darbų, staiga ėmė džiaugtis gautais duomenimis ir taip pat patvirtino eksperimentinį koronaviruso gydymo metodą, ko iš jų nebuvo galima tikėtis prieš rinkimus.

Į šią situaciją verta įsigilinti būtent politiniu požiūriu, tačiau ne tam, kad pagailėtume prezidento Trampo, nors šiuo atveju jis pasirodė esąs tikras pareigūnų, korporacijų ir pagrindinių Amerikos žiniasklaidos priemonių sąmokslo įkaitas. Tai nėra esmė. Svarbu suprasti, kad kai Amerikos valdininkai ir pagrindinės žiniasklaidos priemonės kaltina Rusiją ir Kiniją vakcinos nuo koronaviruso sukūrimo politizavimu, jie iš tikrųjų užsiima savo elgesio ir motyvacijos projekcija į supančią realybę. Būtent jie buvo pasirengę perkelti tyrimų terminus (be to, į abi puses!) kad gautų gana konkrečių politinių rezultatų, demonstruodami faktinį pasirengimą paaukoti savo piliečių gyvybes, kad rinkimuose laimėtų jiems reikalingas kandidatas.

Baisu įsivaizduoti, kokiu politiniu būdu Vašingtonas, nepriklausomai nuo konkretaus prezidento pavardės, panaudotų vakciną tuo atveju, jei turėtų pasaulinę monopoliją jos gamybai. Jei Amerikos valdininkai yra pasirengę laikyti savo piliečius įkaitais, su likusiu pasauliu jie elgtųsi kaip paskutiniai šantažuotojai. Mūsų planetos laimei, dabar yra Rusijos ir Kinijos vakcinos, o vieninteliai, kas gali nukentėti nuo "vakcininio nacionalizmo", yra JAV ir Europos Sąjungos gyventojai, ir čia galima pamatyti planetos pokovidinės ateities simbolį.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Europa, koronavirusas, vakcina, JAV, Donaldas Trampas
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (162)
Petras Gražulis, archyvinė nuotrauka

Lietuvos kultūrą! Kaip apsinuoginęs Gražulio draugas pakėlė lietuvių kultūros lygį

(atnaujinta 12:16 2020.12.04)
Seimo narys Petras Gražulis ir nežinomas ponaitis susilaukė didžiulio Lietuvos žiniasklaidos dėmesio. Nublanko vyriausybės formavimo peripetijos, net pandemija

Lietuviškoje veidaknygėje žaibiškai išplito ekrano nuotraukos iš nuotoliniu būdu vykusio Seimo Kultūros komiteto posėdžio. Jame užfiksuota, kaip šalia parlamentaro Petro Gražulio pasirodo pusnuogis vyras ir padeda jam spręsti kilusius techninius nesklandumus.

Anot komiteto pirmininko Vytauto Juozapaičio, situacija, kai posėdį stebi pašaliniai asmenys, nėra normali, kadangi taip gali būti paveikiami priimami sprendimai.

Pirmasis apie posėdžio įrašą savo Facebook laiko juostoje paskelbė žurnalistas ir visuomenininkas Andrius Tapinas. Ponas Tapinas net susitapatino su Petru Gražuliu — atnaujino savo veidaknygės viršelio nuotrauką. Pono Tapino Facebook'o viršelyje dabar puikuojasi trys veidai. Pono Tapino, pono Gražulio ir nežinomo ponaičio.

Tapinas susitapatino su Gražuliu 1
Screenshot
Tapinas susitapatino su Gražuliu

Nežinomą ponaitį savo veidaknygėje identifikavo ponas Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

Buvęs Petro Gražulio partinis bendražygis Remigijus Žemaitaitis: "Naujasis ar senasis Petro Gražulio draugas Dobilas Sinkevičius".

„Nežinomas“ ponaitis sudalyvavo Seimo Kultūros komiteto posėdyje 2
Screenshot
"Nežinomas" ponaitis sudalyvavo Seimo Kultūros komiteto posėdyje

Remigijus Žemaitaitis: "Jei prisipažinti, kad myli! Tai daryk tik viešai ! Sveikinam Petrą pagaliau žengus šį svarbų ir reikšmingą žingsnį. Tikiuosi sekantis žingsnis bus šeimos kūrimas gal Ispanijoje..."

Seimo narys R.Žemaitaitis sveikina Seimo narį P.Gražulį 3
Screenshot
Seimo narys R. Žemaitaitis sveikina Seimo narį Gražulį

Gražulis pasipiktino, kad žiniasklaida neteisingai nušvietė įvykį ir neslėpė pagiežos žodžių Tapino pusėn.

Žiniasklaidai Gražulis teigia, kad nuotoliniu būdu vykdant posėdį jis gali dalyvauti jame iš kur panorėjęs.

"Nuotolinis posėdis vyko ne kabinete, o tai buvo mano Seimo bendrabučio kambaryje. Anksti ryte atvažiavo sūnus. O aš dariau posėdį. Ir taip išėjo, kad ėmė striginėti, tai man sūnus padėjo", — savo versiją išdėstė Gražulis.

Pasak Kultūros komiteto pirmininko Vytauto Juozapaičio, praeitos kadencijos komitetas nuotolinius posėdžius rengė nuo kovo mėnesio ir didesnių problemų niekada nekildavo, nebent įbėgdavo mažametis vaikas. Tačiau jei ekrane pasirodo pusnuogiai vyrai, tai yra jau kitas klausimas, žiniasklaidai sakė Juozapaitis.

"Klausimas, kodėl jie pusnuogiai darbo metu. Aišku, galima sakyti, kad tai žmogaus privatus gyvenimas, bet čia jis jungiasi į Seimo posėdį. O mes priėmėme tokią nutartį, kad privalomai Seimo nariai turi įsijungti vaizdą. Šiandien Gražulis pirmą kartą dalyvavo (...) ir gana aktyviai, pasiūlymų, komentarų teikė, bet buvo sudėtinga su jo prisijungimu, nes rodant vaizdą garso nebuvo", — tvirtino Kultūros komiteto pirmininkas.

Lietuviškoje veidaknygėje "sensaciją" aptarinėjo žurnalistai, politikai, politologai. Nepraleido progos ir komikai.

Progos aptarti situaciją, į kurią įsipainiojo Gražulis, nepraleido ir komikas Olegas Šurajevas.

Olegas Šurajevas: "Šiandien yra diena, kai pasaulis truputį apsivertė: Gražulis, pasirodo, nėra toks homofobas, kaip nori atrodyti. Karbauskis irgi namuose slapta pasikabinęs LGBT vėliavą, Širinskienė netiki Dievu, Veryga žostkai geria ir šnioja, Skvernelis Counter Strike niekada nežaidė už mentus, Kepenis yra pasidaręs visus įmanomus skiepus, Paksas gyvas, Zuokas slapta prideda žmonėms pinigų į pašto dėžutes, o Skardžius nėra korumpuotas gaidys", — šmaikštavo savo Facebook laiko juostoje komikas Šurajevas.

Seimo narys Gražulis apvertė komiko Šurajevo pasaulį 4
Screenshot
Seimo narys Gražulis apvertė komiko Šurajevo pasaulį

Komiškiausioje padėtyje visoje šioje istorijoje atsidūrė Seimo Kultūros komitetas. Ir visa Lietuvos kultūra.

Jeigu ne Petras Gražulis ir jo "nežinomas" draugas, Seimo Kultūros komiteto posėdis per 24 valandas nebūtų sulaukęs beveik 200 000 peržiūrų. Tuo pat metu vykęs Seimo Ekonomikos komiteto posėdis per 24 valandas sulaukė vos 201 peržiūrą.

Vien ekonomika sotūs nebūsi. Kas galėtų paneigti, kad Lietuvos žmonėms reikia ir lengvai suvokiamo kultūrinio turinio.

Už Lietuvos kultūrą, Petrai! 5
Screenshot
Už Lietuvos kultūrą, Petrai!

Už Petrą Gražulį ir Lietuvos kultūrą, vyrai!

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Seimas, Petras Gražulis
Dar šia tema
Nuotolinio posėdžio metu už Gražulio nugaros pasirodė apsinuoginęs vyriškis
Gražulis atskleidė, kas buvo tas pusnuogis vyras, pasirodęs per nuotolinį posėdį
Irena Degutienė, archyvinė nuotrauka

Ypatinga pensija "ypatingus nuopelnus"? Kuo išgarsėjo buvusi Lietuvos Seimo pirmininkė

(atnaujinta 16:00 2020.12.03)
Kadenciją baigusi Vyriausybė, vadovaujama Sauliaus Skvernelio, priėmė konformistinį sprendimą skirti valstybinę pensiją buvusiai Seimo pirmininkei (2009–2012 metais) Irenai Degutienei. Kuo gi pagarsėjo ilgametė buvusi Seimo narė?

Per praėjusius Seimo rinkimus tarp partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" (TS-LKD) pastebėta keistenybė. Konservatorių sąraše autorius nerado Irenos Degutienės pavardės. Tačiau prieš ketverius metus ji kartu su Landsbergiu Jaunesniuoju buvo partijos kandidatų sąrašo priekyje. Tiesa, finišo tiesiojoje vidiniame partijos reitinge buvo tik ketvirta. Tačiau galiausiai konservatoriai ją pasiuntė į atsakingą vicepirmininko postą nuo opozicijos valdant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS).

Senąją gvardiją — į pensiją

Po šiltos Seimo pirmininko pavaduotojos kėdės atsėdėjusi dar vieną parlamentinių įgaliojimų kadenciją (2016–2020), ilgametė VIP konservatorė Irena Degutienė buvo... išsiųsta į pensiją. Bet ji dar ne tokia sena: 71 metai yra gražiausias politiko amžius. Pavyzdžiui, 78 metų Džo Baidenas netrukus gali tapti didžiųjų JAV prezidentu.

Taigi, kas nutiko, kad konservatoriai atsisakė tokios patyrusios politikės? Tai paprasta. Jaunosios atžalos, vadovaujamos vainikuoto anūko Gabrieliaus Landsbergio, nustūmė į užkampį senąją gvardiją, kuri anksčiau taip pat bandė patraukti nemirtingąjį Vytautą Landsbergį nuo didžiosios politikos.

Prisiminkime, kad tai įvyko 2000-ųjų pradžioje. Konservatorių partijos garbės pirmininkas, "pirmasis faktinis nepriklausomos Lietuvos vadovas" Vytautas Landsbergis buvo išsiųstas į garbės tremtį pirmosiose naujai į Europos Parlamentą iš Lietuvos atvykusių Europos parlamentarų gretose. O prie partijos vairo stojo ambicingas Andrius Kubilius. Jo komandoje tada buvo jauni ir energingi to meto politikai, tokie kaip Rasa Juknevičienė, Irena Degutienė, Audronius Ažubalis, Ingrida Šimonytė ir kiti. Tada visi jie tapo ministrais pirmojoje Kubiliaus vyriausybėje 1999–2000 metais, kai atsistatydino ministras pirmininkas Rolandas Paksas, o vėliau — 2008–2012 metų vyriausybėje.

Partijos auksas

Būtent Kubiliaus vyriausybės ministrai išgarsėjo didžiausiais sukčiavimais Lietuvos ekonomikoje. Visų pirma, 1999 metais didžiausia regione Mažeikių naftos perdirbimo gamykla buvo pusvelčiui atiduota "American Williams International". Būtent dėl ​​šio neskaidraus susitarimo premjero postą paliko "kylanti konservatorių žvaigždė" Rolandas Paksas, kuriam konservatoriai vis tiek neatleido tos išdavystės.

O "antrojo atėjimo" į Ministrų kabinetą metu Kubiliaus vyriausybė jau buvo įvykdžiusi keletą šimtmečio aferų. Iš pradžių buvo apkarpytas padirbto projekto biudžetas, skirtas naujos Visagino AE statybai vietoje uždarytos Ignalinos. Ant Pietų Korėjos platformos padėtas SGD terminalo "Independence" pagrindas. O vėliau po peiliu buvo pakištas vienas didžiausių tuo metu komercinių bankų Lietuvoje — "Snoras". Tokiu būdu, matyt, jie ženkliai papildė konservatorių "skrynias partijos auksu".

Ir visose šimtmečio aferose mirgėjo Irenos Degutienės vardas. Iš pradžių kaip darbo ir socialinės apsaugos ministrės (1996–2000), vėliau — Seimo pirmininkės 2009–2012 metais. Būtent vadovaujant Degutienei Seimas užfiksavo savotišką "Snoro" bankroto įstatymų peržiūros greičio rekordą. Vos per kelias valandas Finansų ministerijos, kuriai vadovavo dabartinė Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, paruošti įstatymai buvo apsvarstyti ir priimti per tris svarstymus. Jie nenuilstamai dirbo net naktimis. Konservatoriai labai mėgsta "naktines reformas".

Tylenė rekordininkė

Būtent tada Irena Degutienė išgarsėjo visoje šalyje. Jos sūnus verslininkas, neaišku kokio verslininkiško instinkto paskatintas, likus vos kelioms valandoms iki bankroto paskelbimo sugebėjo iš "Snoro" banko atsiimti savo įmonės pinigus. O Degutienės vyrui tą pačią akimirką pavyko sutvarkyti Santariškių klinikų, kuriose jis dirbo vieno filialo vadovu, pinigus. Prasidėjęs skandalas galėjo pasiųsti į teisiamųjų suolą Seimo pirmininkę Ireną Degutienę, kuri, kaip spėjama, galėjo pasidalinti slapta informacija apie artėjantį "Snoro" bankrotą.

Valdantiesiems konservatoriams šiaip ne taip pavyko nutildyti skandalą. O Generalinėje prokuratūroje, kur atitinkamą prašymą pateikė partijos "Tvarka ir teisingumas" deputatas Petras Gražulis, byla, matyt, buvo "užraukta". Pats Gražulis iki šiol žagsi nuo prisiminimų apie tą politinės karjeros momentą. O dabar Lietuvos generalinė prokuratūra prašo jau dabartinio Seimo panaikinti Seimo nario Gražulio teisinę neliečiamybę.

Tai buvo konservatorių triukas atimti deputato Gražulio, kuris įtariamas prekyba poveikiu, imunitetą. Įdomu, ar jie atims iš jo neliečiamybę, ar ne?

Savų didvyrių nepalieka

Bet grįžkime prie Irenos Degutienės ir senosios konservatorių gvardijos. Į garbės tremtį Europos Parlamente konservatorių jaunimas išsiuntė buvusį ministrą pirmininką Andrių Kubilių ir buvusią gynybos ministrę (2008–2012 m.) Rasą Juknevičienę. Atokiau nuo vidaus piniginių reikalų. O buvusiai Seimo pirmininkei Irenai Degutienei senatvės pensijai buvo paskirta kukli 232 eurų valstybinė pensija. Matyt, už tylą dėl tų "ypatingų nuopelnų" papildant "partijos aukso" atsargas.

Pažymėtina, kad buvęs Seimo pirmininkas (2016–2020 m.) Viktoras Pranckietis taip pat prašė skirti Degutenei skirti valstybinę pensiją. Seimo narys Pranckietis — jau ne "valstietis", o valdantysis liberalas. Iš tiesų politikoje nėra žodžio "išduoti", yra žodis "numatyti". Žiūrėk, galbūt kada nors konservatoriai prisimins, kaip Pranckietis didvyriškai kišo pagalius į ratus tų, kurie jį delegavo į Seimo pirmininko postą. Gal ir jam senatvėje atskils valstybinė pensija.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
valstybinė pensija, Irena Degutienė
Vaizdas iš TKS į Žemę

"Gebės numušti kosminius laivus": "National Interest" susižavėjo S-500 galimybėmis

(atnaujinta 20:35 2020.12.04)
Straipsnio autoriaus manymu, be palydovų ir erdvėlaivių naujausias Rusijos zenitinių raketų kompleksas gali tapti tikra "sidabrine kulka" sunkiai aptinkamiems naikintuvams F-35

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Amerikos žurnalo "The National Interest" autorius susižavėjo naujausios Rusijos priešlėktuvinių raketų sistemos S-500, kuri galės sunaikinti žemos orbitos palydovus ir kai kurių tipų erdvėlaivius, charakteristikomis.

S-400 Triumf
© Sputnik / Отдел информационного обеспечения Балтийского региона

S-500 kompleksai vienu metu gali aptikti ir numušti iki dešimties balistinių raketų kovinių galvučių, skriejančių keturių mylių per sekundę greičiu, rašo leidinys. Priešraketinė platforma gali naudoti kelias radarų sistemas, kad būtų galima vienu metu aptikti skirtingų tipų taikinius: orlaivius, sraigtasparnius, bepiločius orlaivius ir raketas.

S-500 sistemos atsako laikas bus šešiomis sekundėmis trumpesnis nei ankstesnio modelio — S-400 "Triumf". Tai buvo pasiekta dėl modifikuotų radarų. Tikimasi, kad didžiausias naujo zenitinių raketų komplekso nuotolis sieks apie 600 kilometrų. Per praėjusius valstybinius bandymus sistema jau sugebėjo numušti taikinį 481 kilometro atstumu, o tai yra 80 kilometrų daugiau nei bet kurioje iš esamų priešlėktuvinių raketų sistemų, sakoma straipsnyje.

Straipsnio autorius patikslina, kad be palydovų ir erdvėlaivių Rusijos zenitinių raketų kompleksas gali tapti tikra "sidabrine kulka" nematomiems naikintuvams F-35.

"Dar reikia išaiškinti, kiek tokių sistemų Rusija galės pagaminti per ateinantį dešimtmetį", — apibendrina straipsnio autorius.

Tikimasi, kad darbai kuriant oro gynybos ir priešraketinę gynybos sistemą S-500 bus baigti 2021 metais.

Naujausią zenitinių raketų kompleksą S-500 kuria koncernas "Almaz-Antej", kuris specializuojasi ginklų, skirtų oro gynybai, kūrime.

Tegai:
ginklai, Rusija, JAV
Dar šia tema
Staigus smūgis nesuveiks: "Prometėjaus" sistema Baltijos šalyse "pamatys" viską
Suvereniteto apsauga: kas ketina pirkti Rusijos oro gynybos sistemą S-500
Rusijos ginklai: preliminarūs 2020 metų rezultatai