Briuselis, archyvinė nuotrauka

Europa kuria "netiesos ministeriją" kovai su Rusija

(atnaujinta 12:16 2020.12.12)
Europa vėl grasina Rusijai griežtomis ir negailestingomis sankcijomis. Šį kartą — už neva klaidingos informacijos apie koronavirusą skleidimą

Tai teigiama Europos Komisijos pranešime skambiu pavadinimu "Veiksmų planas demokratijai". Šį dokumentą praėjusią savaitę Briuselyje pristatė už teisingumo klausimus atsakinga Europos Komisijos narė Vera Jurova, pareiškusi, kad Rusijos ir Kinijos išpuoliai prieš Europos demokratiją nuo šiol "neliks nenubausti", kadangi, remiantis šia ataskaita, kitais metais rengiamos teisėkūros iniciatyvos, kurių tikslas yra nubausti įvardintus "pažeidėjus". 

Tai toli gražu ne pirmas kartas, kai Vakarų pareigūnai apkaltina Rusiją klaidingos informacijos skleidimu, kuris "griauna" demokratijos pagrindus ir Europos kovą su COVID-19 epidemija. Dar pavasarį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigė:

"Kalbant apie Europos užsienio tarnybos pareiškimus apie dezinformaciją, kurią mūsų šalys tariamai skleidė dėl visko, kas siejama su koronavirusu, man net nekorektiška tai komentuoti, nes mums nebuvo pateiktas nė vienas faktas, patvirtinantis tokius įtarimus. Tiesą sakant, mes neprašome pateikti mums šių faktų. Mes jau įpratę, kad mūsų Vakarų kolegos vis dažniau bando rasti vienijančių motyvų fikcijose apie rusų ar dar kažkokį grasinimą".

"Informacinės specialiosios pajėgos"

Tačiau vienas dalykas — įvairių veikėjų pareiškimai, o čia Europos Komisija parengė ataskaitą, kurios pagrindu rengiama teisėkūros iniciatyva. Todėl buvo net įdomu pagaliau susipažinti su Rusijos "nuodėmių" Europos atžvilgiu įrodymų baze. Bet paaiškėjo, kad vienintelis "Rusijos ir Kinijos ardomojo darbo", nukreipto prieš Europos pastangas kovoti su koronavirusu, įrodymas yra Europos Sąjungos "informacinės specialiosios pajėgos" "East Stratcom Task Force", oficialios Europos užsienio tarnybos padalinys, sukurtas informaciniam karui prieš Rusijos valstybę.

Ši struktūra, kaupianti savo platformoje "EUvsDisinfo" "Kremliui palankios dezinformacijos duomenų bazę", pati ne kartą buvo įkliuvusi su klastotėmis. Ir kai jos "ekspertai" nusprendė, kad gali, lygiai taip pat nepagrįstai, kaip kaltina Rusijos žiniasklaidą, pačios Europos Sąjungos žiniasklaidą priskirti "Kremliui palankiai propagandai", Nyderlandų parlamento deputatai netgi reikalavo juos uždaryti. Nuo tada "informacinės specialiosios pajėgos" išmoko savo pamoką ir stengiasi neliesti Vakarų Europos žiniasklaidos priemonių. Tačiau jų metodai nepasikeitė: jie toliau rašo apie Rusiją. Ir daugiau nei abejotinos antirusiškos struktūros ataskaita yra vienintelis mūsų "kaltės" įrodymas, už kurį jau ruošiamos naujos sankcijos.

Klastočių klastotė 

Europos Komisijos ataskaitoje teigiama, kad "EUvsDisinfo" duomenų bazėje jau yra "daugiau nei 500 prokremliškos dezinformacijos apie COVID-19". Pačios "informacinės specialiosios pajėgos" praneša, kad tokių pavyzdžių jau turi daugiau nei 640. Jie tvirtina, kad ši kampanija duoda vaisių ir kelia pavojų patikliems europiečiams. Kaip to patvirtinimas nurodytas toks faktas: "Trečdalis Didžiosios Britanijos piliečių mano, kad degtinę galima naudoti kaip rankų dezinfekavimo priemonę". Degtinė (!) — kokių dar reikia rusų kaltės įrodymų? Tikrai, niekas kitas negalėjo pakišti tokios minties britams. Gaila, kad šie "Rusijos ekspertai" nenurodo, kas iš rusų pasiūlė degtinę išoriniam, o ne vidiniam naudojimui.

Net paviršutiniška duomenų bazės, kurią Europos Komisija panaudojo kaip oficialių kaltinimų Rusijai pagrindą, analizė rodo, kad didžiąja dalimi ją sudaro nuorodos į kažkieno privačią nuomonę arba išteklius, kurie visiškai neturi nieko bendro su Rusijos valstybe. Ir pačios "EUvsDisinfo" išvados dažniausiai yra visiškai subjektyvios ir nesusijusios su tikrove.

Be to, kartais jiems net nerūpi tai, kad valstybinė žiniasklaida Rusijoje kritikuoja nuomonę, kurią patys "EUvsDisinfo" apibrėžia kaip "prokremlišką". Pavyzdžiui, Europos kovotojai su dezinformacija nurodo privatų "YouTube" kanalą, propaguojantį nuomonę, kad 5G technologijų plėtra buvo epidemijos priežastis. Tačiau faktas yra tas, kad būtent šis kanalas nuolat puola Rusijos valstybinę televiziją, nes ji pašiepia šią sąmokslo teoriją. Vadovaudamiesi Europos informatorių logika, Rusijos valstybiniai televizijos kanalai patys kovoja su "prokremlišku" požiūriu. Bet kažkodėl "EUvsDisinfo" tokios išvados nepadaro.

Pagrindinė šių "kovotojų su klastotėmis" technika yra labai primityvi: jie iš konteksto išima Rusijos pokalbių šou eksperto nuomonę ir duoda ją kaip piktą Kremliaus planą. Nepaisoma to, kad toje pačioje laidoje skamba visiškai priešingi požiūriai ir jie netgi sudaro daugumą. Bet paimkite eksperto citatą iš priešingos pusės ir perduokite ją kaip "Kremliaus nuomonę" — ir gausite visiškai kitokį vaizdą.

Nors ataskaitos rengėjams niekada netrukdė jų pačių "įrodymų" tiesioginis prieštaravimas. Pavyzdžiui, viename iš pranešimų apie "Rusijos dezinformaciją apie koronavirusą" jo autoriai pareiškė, kad Rusijos valstybinė žiniasklaida "aiškiai saugo Kiniją nuo tarptautinės kritikos". Pagrįsdami savo teiginį, jie pateikė nuorodą į "RIA Novosti" pranešimą su Dmitrijaus Peskovo citata, kurioje jis atmeta sąmokslo teorijas apie dirbtinę COVID-19 kilmę. Tuo pačiu metu vienas pagrindinių "kaltinimų" Rusijai, kuris nuolat girdimas visose "EUvsDisinfo" ataskaitose, yra tvirtinimas, kad dirbtinės viruso kilmės teorija yra "pasikartojantis Kremliui palankus dezinformacijos naratyvas". Pasirodo, kad Peskovas pasisako prieš "prokremlišką naratyvą". Panašu, kad Europos "informacinės specialiosios pajėgos" yra vienintelis organas, turintis teisę nuspręsti, ką galvoja Kremlius.

Štai dar vienas Europos kovotojų pateiktas "Rusijos dezinformacijos" pavyzdys. Spalio mėnesį jie, su nuoroda į Rusijos žiniasklaidą, paskelbė prielaidą, kad galų gale Ukrainos valdžia, a priori atsisakydama Rusijos vakcinos, gaus naudos iš jos perpardavimo iš Europos pagal į Roterdam+ panašią schemą, kai Rusijos dujos buvo tiekiamos Ukrainai kaip europietiškos. "EUvsDisinfo" ryžtingai paneigia šią prielaidą, tačiau nuslepia nuo savo skaitytojų (atitinkamai ir nuo Europos Komisijos) faktą, kad Rusijos žiniasklaida citavo garsų Ukrainos tinklaraštininką Anatolijų Šarijų ir jo interviu Ukrainos televizijos kanalui. Akivaizdu, kad "kovotojai su Rusijos klastotėmis" tokią "smulkmeną" laikė neverta dėmesio. Ir jai būtų pranešę — tada pagal eurokomisarės Jurovos logiką sankcijos turėtų būti įvestos ir Ukrainai.

Iš tokių nutylėjimų, montažo, iškraipymų, nuorodų į šaltinį nebuvimo ir tiesioginių manipuliacijų sudaryta "Rusijos dezinformacijos duomenų bazė", kuri grindžia griežtus Rusijos kaltinimus Europos Komisijos pranešime. Be to, daugumoje "East Stratcom Task Force" darbo grupės pranešimų yra nepagrįstų kaltinimų (manykite, klastočių) dėl Rusijos koronaviruso vakcinos.

Europos "tiesos ministerija"

Europos Komisijos komisarė Jurova, grasindama imtis ryžtingų veiksmų kovoje su "Rusijos dezinformacija", "ramino" Vakarų žurnalistus: "Mes nesiekiame tapti "tiesos ministerija". Ir tada pridūrė: "Naujosios technologijos turėtų būti emancipacijos, o ne dezinformacijos įrankis. Nenoriu, kad rinkimai taptų nešvarių metodų varžybomis. Mes jau matėme "Cambridge Analytica" ir "Brexit" referendumą". 

Tai pasakiusi, pati Europos pareigūnė ištarė visišką klastotę, nes visi kaltinimai dėl Rusijos kišimosi į "Brexit" pasirodė esą tušti. Pavyzdžiui, neseniai Didžiosios Britanijos teismas privertė "The Observer" žurnalistę Kerolę Cadvaladrą (Carole Cadwalladr) atsiprašyti išstojimo iš Europos Sąjungos kampanijos rėmėjo Arono Bankso (Arron Banks), kurį ji kelerius metus nepagrįstai kaltino "darbu Kremliaus naudai". Bet, kaip matote, EK komisarai ir toliau skleidžia melagingą pasakojimą, kad kažkas kišosi į Didžiosios Britanijos referendumą.

Ir čia tampa aišku, ką minėjo Jurova: Europos Komisija tikrai neketina kurti "tiesos ministerijos". Sprendžiant pagal nešvarius antirusiškos informacinės kampanijos metodus iš oficialaus Europos Sąjungos padalinio, galima manyti, kad Briuselis jau sukūrė savo "netiesos ministeriją". Net Orvelas tokio dalyko nebuvo sugalvojęs.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
dezinformacija, ES, Rusija
Dar šia tema
"Nepriimtinos žiniasklaidos priespauda": Rusija pasmerkė žurnalistų sulaikymą Latvijoje
Vakarai — ukrainiečiams: kariaukite su Rusija iki paskutinio "laboratorinio triušio"
Rusija užėmė antrąją vietą šalių reitinge pagal aviatechnikos kiekį oro pajėgose
Rusijos atominis povandeninis laivas

Rusijos atsakas į agresyvią politiką kas yra žinoma apie naująjį povandeninį laivą

(atnaujinta 17:11 2021.01.21)
Specialios paskirties branduolinio povandeninio laivo korpuso statyba artėja prie pabaigos, netrukus bus pradėti hidrauliniai bandymai. Rusijos laivynas šį laivą turėtų gauti iki 2027 metų

"Uljanovsk" povandeninis laivas (projektas 09853) buvo nuleistas "Sevmaš" 2017 metais, jo matmenys yra tokie patys kaip "Chabarovsk" (projektas 09851), tačiau projektuojant naudojamos modernesnės sistemos ir mechanizmai.

Vandenyno universali sistema Poseidon, archyvinė nuotrauka
Министерство обороны РФ

Kaip rašo "Military Watch Magazine", šie laivai yra sumažinti strateginių raketų povandeninių laivų kreiserių "Borėj" struktūriniai paveldėtojai. Esminis skirtumas tarp "Uljanovsk" ir "Chabarovsk" bei "Belgorod" (patyręs projekto 949A nešiklis) yra tas, kad naujausias povandeninis laivas pradės tarnybą su kariniu jūrų laivynu kartu su laive esančiomis unikaliomis "Poseidon" termobranduolinėmis torpedomis. Artimiausioje ateityje Rusija planuoja, kad Šiaurės ir Ramiojo vandenyno laivynų kovinėje sudėtyje bus du "Poseidon" nešikliai.

"Poseidon" daugiafunkcė vandenynų sistema yra asimetriškas Rusijos Federacijos atsakas į NATO plėtrą ir pavojingą Pentagono smūgio potencialo koncentraciją Rytų Europoje, į pasaulinės JAV priešraketinės gynybos sistemos formavimąsi, kuri gali būti naudojama prevenciniam Rusijos gynybos potencialo sunaikinimui.

"Poseidon" yra vienas slapčiausių Rusijos karinio jūrų laivyno projektų, tačiau anksčiau paskelbtos apytikslės charakteristikos (ekspertų vertinimai) leidžia visiškai įsivaizduoti unikalios branduolinės atgrasymo sistemos galimybes.

"Uljanovsk" serijinis povandeninis laivas yra "Chabarovsk" koncepcijos tęsinys ir plėtra, jis gali turėti dvigubo korpuso išdėstymą, ilgis yra apie 113 metrų, bendras poslinkis yra apie 10 tūkstančių tonų, darbinis panardinimo gylis yra iki 500 metrų, povandeninis greitis yra didesnis nei 30 mazgų. Autonomija — 120 dienų.

Neribotą diapazoną teikia iš esmės nauja atominė jėgainė. Įgula yra apie 100 žmonių. Tikriausiai šešios "Poseidon" termobranduolinės torpedos bus dedamos į "Uljanovsk" lanką. Be to, povandeninis laivas gali priimti sparnuotąsias raketas "Kalibr-PL", viršgarsines raketas "Zircon" ir savigynos sistemą "Packet-PL" (priešo torpedų atakoms atremti).

Daugiafunkcė vandenyno sistema skirta sunaikinti lėktuvnešių smūgio grupes, dideles karines bazes ir strateginius priešo ekonomikos objektus pakrantės regione. Ir taip pat gali būti atsakingas už nepriimtinos žalos padarymą didžiulei šalies-agresorės teritorijai.

Putino "Matrioška"

Projektų 09851 ir 09853 branduolinių "paskutiniojo teismo dienos" torpedų povandeniniai laivai yra slapti ir galingi, pajėgūs atlikti kovines misijas dideliame gylyje iki keturių mėnesių (be paviršiaus). Jie gali veikti bet kurioje pasaulio vandenyno vietoje.

Savo ruožtu nepilotuojami orlaiviai "Poseidon" yra dar mažiau pažeidžiami ir autonomiškesni, visiškai nenugalimi kovinio naudojimo situacijoje. Daugiafunkcė vandenyno sistema kaip visuma — atominis povandeninis laivas ir termobranduolinės transkontinentinės torpedos laive šiek tiek primena Rusijos inkilą, kurio mūsų atveju geriau netrukdyti. Be rimtos priežasties "Poseidon" sistema niekada neveiks.


"Poseidon" branduolinis bepilotis aparatas yra apie 20 metrų ilgio, 1,8 metro skersmens ir 100 tonų masės. Veikimo nuotolis praktiškai neribojamas, panirimo darbinis gylis yra 1 000 metrų, greitis — 100 mazgų (185 km / h) — parametrai, kurių praktiškai nepasiekia jokios šiuolaikinės potencialaus priešo torpedos.

Be to, povandeninis aparatas su termobranduoline galvute turi kompiuterinį intelektą ir gali veikti savarankiškai kelių tūkstančių kilometrų atstumu nuo nešiklio. Dronas pasirenka gylį ir greitį pagal situaciją. Be to, maksimalus greitis leidžia išvengti bet kokios grėsmės. Hidroakustikos būdu tokio taikinio sekti beveik neįmanoma.

"Poseidon" sugeba judėti, vadovaudamasis jūros dugno reljefu, iki 10 tūkstančių km atstumu. Paskirties taške gula ant dugno ir keletą mėnesių laukia, kol pasirodys kovos signalas arba komanda grįžti į bazę (ilgos bangos gali įveikti vandens pasipriešinimą).

"Poseidon" kovinės galvutės galia yra 100 megatonų TNT ekvivalentu. Be to, kovinė galvutė su kobalto sekcija buvo sukurta siekiant maksimaliai padidinti teritorijos radioaktyvųjį užterštumą.

Manau, kad šios ryškios detalės yra atskleistos specialiai "partneriams", ketinantiems kalbėtis su Rusija "iš jėgos pozicijos". Unikalūs atominių povandeninių laivų ir strateginių torpedų pajėgumai garantuoja pražūtingą atsakomąjį branduolinį smūgį, net jei ilgainiui potencialiam priešininkui pavyks sukurti sausumos ir jūros neperžengiamą raketų gynybos kupolą.

Planuojami keturi povandeniniai laivai su nešikliu yra 24 bepiločiai "Poseidon", dislokuoti vandenynuose, kurie, pasak "Forbes", gali įveikti bet kokią priešo gynybą, sunaikinti lėktuvnešių smogiamąsias grupes ir "padaryti nepataisomą žalą rytinei ar vakarinei JAV pakrantei", tuo tarpu "vargu ar kitos karinės jūrų pajėgos sugebės sukurti ką nors panašaus".

Rusijos revoliucija jūrų strategijoje

Vašingtonas, vykdydamas gana agresyvią užsienio politiką, labai remiasi kariniu jūrų laivynu, siekia valdyti planetą, pasikliaudamas didžiuliu užsienio bazių tinklu.

Rusija reagavo asimetriškai, ir šiandien ji yra pasirengusi gintis jūroje ne tik strateginiais ir daugiafunkciais povandeniniais laivais. Tiesą sakant, Amerikos ekspertai taip pat supranta, kad "Poseidon" yra atsakas į priešraketinių sistemų sukūrimą ir visą kreiserių, naikintuvų ir JAV povandeninių laivų armadą, ginkluotą sparnuotosiomis raketomis "Tomahawk", kurių nuotolis yra iki 2 500 km.

Amerika yra rimtai susirūpinusi dėl Rusijos "Poseidon" pasirodymo ir kankina klausimas: ar galimas šių ginklų panaudojimas karinio konflikto metu atitiks tarptautinės teisės normas? Klausimas retorinis.

Rusijos "Poseidon" atima iš JAV saugumą ir nebaudžiamumą, kurį anksčiau "garantavo" du vandenynai. "Išmanūs" povandeniniai bepiločiai orlaiviai su "termobranduoliniais argumentais" vien dėl savo egzistavimo verčia palaikyti taiką ir didina galimybes derėtis su amerikiečiais. Vienintelė alternatyva gali būti didžiulės Vašingtono išlaidos iš esmės naujų sistemų, skirtų kovoti su "paskutiniojo teismo dienos torpedomis", sukūrimui, tačiau net ir šiuo keliu pastebima technologinė spraga tarp JAV ir Rusijos karinėje srityje nežada sėkmės.

O ateityje dideli antžeminiai laivai — koviniai arba užmaskuoti kaip hidrografiniai, prekybos laivai — gali tapti branduolinių torpedų nešikliais. "Poseidon" sistemai netaikomos ginklų ribojimo sutartys, ji turi didelį eksporto potencialą ir gali būti parduodama tarptautinėje rinkoje — su įprastine kovine galvute.

Spėju, kad Indija ir Kinija pirktų negalvodamos. Kinijos ekspertai jau pareiškė, kad tokios technologijos idealiai tinka giliavandeniams jūrų tyrimams. Iš tiesų, "Poseidon" korpuso stiprumas leidžia nardyti iki 14 kilometrų gylio.

Kaip bebūtų, Rusijos strateginis tarpžemyninis giliavandenis laivas su atomine jėgaine turi didelę ateitį. O iš savo humanistinės "jėgos pozicijos" Maskva visada yra pasirengusi lygioms ir taikioms deryboms su nepatogiausiais partneriais.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
povandeninis laivas, Rusija
Dainininkas Filipas Kirkorovas

"Neįleidžiamoji" kultūra. Lietuva suskirstė artistus į teisingus ir nelabai

(atnaujinta 14:16 2021.01.21)
Dviejų Lietuvos Seimo parlamentinių komitetų nariai pasisakė tik už draudimą įvažiuoti į šalį artistams, palaikantiems "priešiškus režimus", o URM operatyviai sureagavo ir penkeriems metams nuleido sienos užkardą prieš Filipą Kirkorovą

Kiekviename kampe šaukdama apie žodžio laisvę, Lietuvos valdžia užčiaupia burnas tiems, kas nesutinka su jų požiūriu į vykstančius procesus vienoje ar kitoje planetos dalyje. Viskas yra naujosios Amerikos galios doktrinos, kuri užčiaupė burną net prezidentui Donaldui Trampui, rėmuose.

Tiesa, Lietuvoje šie metodai buvo naudojami jau seniai. Lietuvos pseudopatriotai yra Rusijos atlikėjų persekiojimo pradininkai. Vienu metu įvažiavimas į šalį jau buvo uždraustas Aleksandrovo dainų ir šokių ansambliui, Tureckio chorui, dainininkams Grigorijui Lepsui ir Olegui Gazmanovui. Taigi, Lietuvos gyventojų labai nenustebino Filipo Kirkorovo įtraukimas į "asmenų, kuriems uždrausta įvažiuoti į Lietuvą", sąrašą.

Daugelis tik gūžtelėjo pečiais ir pasukiojo pirštu ties smilkiniu. Šią naujieną pakomentavo oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova:

"Absurdui ir iš tikrųjų vien tokių kaltinimų kvailumui papildomų komentarų nereikia. Apskritai pažymime, kad represinis požiūris į artistus tapo tikru jaunų Europos demokratinių šalių požymis".

Lietuvos "draudėjų" pateikti argumentai atspindi rusofobijos gilumą ne tik Baltijos šalyse, bet ir pasaulyje. Jie sako, kad Rusijos menininkai yra "minkštoji galia", neleidžianti Lietuvos žmonėms pamiršti draugystės ir geros kaimynystės laikų vieningoje TSRS tautų šeimoje.

Filipas Kirkorovas
© Sputnik / Владимир Трефилов

"Pagrindinis mūsų didžiųjų kaimynų uždavinys yra išlaikyti mus šioje kultūrinėje ir informacinėje erdvėje, sukelti nostalgiškus jausmus", — su kartėliu sako Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis.

Tiesa, tokių nostalgiškų žmonių Lietuvoje yra daug. Bilietai į Rusijos atlikėjų koncertus didžiuliuose sporto ir koncertų kompleksuose visada būna išparduoti. Matyt, tai gąsdina Lietuvos valdžią, kuri per 30 nepriklausomybės metų nesugebėjo Lietuvos gyventojų sukiršinti su rusais. O fantazijos, kad Rusija vėl "okupuos" Lietuvą, sukasi tik karščiuojančiose Lietuvos politinio elito, kurio didžioji dalis yra buvę sovietų nomenklatūros nariai, smegenyse. Pakanka kelių pavyzdžių iš naujausios istorijos. Buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaite dėstė Aukštojoje partinėje mokykloje, buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius buvo vienas iš Lietuvos komjaunimo vadovų. O visa konservatorių viršūnė, vadovaujama Vytauto Landsbergio, sovietmečiu gyveno sočiai ir laimingai. Žmonės viską prisimena.

O šiandien jaunieji Landsbergio-Grybauskaitės darbų tęsėjai pralenkia savo mokytojus. Jie ketina įtraukti į sąrašą tų, kuriems neleidžiama patekti į šalį, tuos menininkus, kurie "viešai ar savo kūryba išreiškia paramą agresyviai Rusijos ar kitos valstybės, pažeidžiančios tarptautinę teisę, užsienio politikai arba abejoja Lietuvos konstitucinėmis vertybėmis, teritoriniu Lietuvos sąjungininkų vientisumu."

O Vytauto Landsbergio pasekėjų jauniklių priešakyje yra anūkas Gabrielius. Senelis jam patikėjo vadovauti Lietuvos užsienio politikos frontui. Įdomu, kokiu fronderizmu pagarsės puikios šeimos palikuonis užsienio reikalų ministro kėdėje.

Pavyzdžiui, buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė įėjo į istoriją kaip pirmoji, Rusiją pavadinusi "teroristine valstybe". 2014 metų vasario mėnesį, kilus Maidano isterijai aplink Ukrainą, ji atvirai šiurkščiai elgėsi su Rusijos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi Lietuvoje Aleksandru Udalcovu. Kaip tada rašė laikraštis "Lietuvos rytas" (2014 metų vasario 5 dieną), skiriamųjų raštų priėmimo metu Grybauskaitė pradėjo pokalbį su Udalcovu klausimu: "Ar jūs dar neužspringote lietuvišku pienu?" O vėliau pokalbio metu ji paklausė diplomato: "Tai kada gi jūs pagaliau mus uždusinsite "Gazpromo" dujomis?"

Naujasis Rusijos Federacijos ambasadorius Aleksejus Isakovas į Lietuvą atvyko 2020 metų gruodžio 13 dieną. Bet iki šiol jis nebuvo kviečiamas į rūmus Daukanto aikštėje, kad būtų įteikti skiriamieji raštai.

Ar prezidentas Gitanas Nausėda jį priims, ar eis savo pirmtakės pėdomis? Bet net jei prezidento rūmuose bus laikomasi diplomatinės etikos normų, tai Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje, su kuria ambasadorius turės glaudžiai bendrauti per visą kadencijos laiką, Aleksejus Viktorovičius gali tikėtis bet kokių netikėtumų. Nereikėtų stebėtis.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
draudimas atvykti, Užsienio reikalų ministerija, Filipas Kirkorovas
Nord Stream-2

Ekspertas įvertino EP rezoliuciją dėl "Nord Stream-2"

(atnaujinta 11:45 2021.01.22)
Jis taip pat pažymėjo, kad neseniai ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Žozepas Borelis teigė, kad "Nord Stream-2" yra privatus projektas ir Europos Sąjunga negali jo sustabdyti

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Europos Parlamento rezoliucija dėl sankcijų Rusijos valdininkams ir dujotiekio "Nord Stream-2" statybos nutraukimo jokiu būdu neturės įtakos projekto užbaigimo eigai teisiniu požiūriu, nes tai yra politinė deklaracija, o ne ES valstybėms narėms privalomas dokumentas, RIA Novosti sakė Nacionalinio energetinio saugumo fondo generalinis direktorius Konstantinas Simonovas.

"Jei mes imsimės išimtinai teisinės pusės, tai jokiu būdu neturės įtakos, nes šiuo atveju mes kalbame ne apie kokį nors įstatymą ar dokumentą, privalantį Europos Sąjungos ir jų šalių valdžios institucijoms, mes kalbame tiesiog apie politinę deklaraciją", — komentavo jis.

Pasak jo, Europos Parlamento galios neleidžia priimti dokumentų, kurie tikrai blokuotų "Nord Stream-2" statybas. Jis taip pat pažymėjo, kad neseniai ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Žozepas Borelis teigė, kad "Nord Stream-2" yra privatus projektas ir Europos Sąjunga negali jo sustabdyti.

Angela Merkel
© Sputnik / Сергей Гунеев

Ekspertas pažymėjo priimto nutarimo politinio aspekto svarbą ir iliustravo kovą dėl "Nord Stream-2" su šiek tiek pakeista Josifo Stalino citata.

"'Tačiau politiniu aspektu deklaracija atspindi tai, kad, kaip sakė klasikas, klasių kova auga artėjant prie komunizmo — artėjant "Nord Stream-2" pabaigai, kova aplink jį sustiprėja, o visi mūsų oponentų argumentai ir visos kortos yra panaudojamos. Spaudimas projektui, taip pat ir Vokietijos valdžios institucijoms, pasiekia maksimalų lygį", — sakė ekspertas.

Ketvirtadienį, sausio 21 dieną, Europos Parlamento nariai balsų dauguma priėmė rezoliuciją (kuri nėra privaloma) dėl Aleksejaus Navalno arešto Rusijoje, kuriame jie reikalavo, kad Europos Sąjunga "neleisti užbaigti projekto "Nord Stream-2",taip pat "jautriai sustiprino" ribojančias priemones Rusijos Federacijai, susijusias su jo areštu.

"Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, siekiančios tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES, taip pat nemažai Europos šalių.

Astravo AE
© Sputnik/ Виктор Толочко

Sausio 1 dieną JAV Senatas balsavo už gynybos biudžetą 2021 metams. Dokumente, be kita ko, numatyta išplėsti sankcijas prieš "Nord Stream-2".

Gruodžio mėnesį Vokietijos vandenyse buvo baigta statyti 2,6 kilometro ilgio dujotiekio atkarpa. Dabar būtina pakloti atkarpą Danijos vandenyse, remiantis preliminariais žiniasklaidos vertinimais, jos ilgis sieks apie 150 kilometrų.

Dėl naujų JAV apribojimų Norvegijos bendrovė "Det Norske Veritas — Germanischer Lloyd" (DNV GL), Šveicarijos bendrovė "Zurich Insurance" ir Danijos bendrovė "Ramboll" atsisakė bendradarbiauti su "Nord Stream-2".

Tegai:
Europos Parlamentas, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba