Svetlana Tichanovskaja, archyvinė nuotrauka

Tiсhanovskajos uolumas sankcijų prieš Minską klausimu išgąsdino net Lietuvą

(atnaujinta 00:10 2020.12.14)
Linkevičius, būdamas Užsienio reikalų ministerijos vadovu, paskutinį žodį skyrė Baltarusijos reikalams. Jis paragino ES šalis "daryti kaip Lietuva" ir iškelti bylas prieš saugumo pajėgas

O "prezidentė Sveta" paprašė įvesti sankcijas "Belaruskalij", kuris produkciją eksportuoja per Klaipėdos uostą.

Svetlana Tichanovskaja, Lietuvos pripažinta Baltarusijos "lyderė", toliau "vadovauja" iš Vilniaus biuro. Beveik kiekvieną dieną ji pateikia visuotinio masto iniciatyvas. Ji paragino visas demokratines šalis iškelti baudžiamąsias bylas prieš Baltarusijos saugumo pareigūnus, kurie, jos nuomone, padarė "nusikaltimus žmoniškumui". Taigi, suprantame, kad Tichanovskaja ir kompanija į nusikaltėlių kategoriją įtraukia visus tuos, kurie šalyje nustato konstitucinę tvarką, saugodami Baltarusijos piliečius nuo chuliganų ir teroristų.

"Mes sveikiname Lietuvos generalinės prokuratūros sprendimą pradėti baudžiamąjį tyrimą dėl Chorošino bylos visuotinės jurisdikcijos ribose. Kviečiame kitas šalis sekti Lietuvos pavyzdžiu ir pradėti tirti režimo nusikaltimus žmonijai", — spaudos konferencijoje sakė Svetlana Tichanovskaja.

Kažkodėl Baltarusijos pilietis Maksimas Chorošinas, kuris keistu būdu laisvai išvyko į Lietuvą, pateikė prašymą Lietuvos teisėsaugai. Jis teigė, kad "pareigūnai, apkaltinę jį dalyvavimu opozicijoje, sumušė jį lazdomis ir kumščiais, o jis kelis kartus neteko sąmonės". Ir, remdamasis tokiais "liudijimais", Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis priima sprendimą iškelti baudžiamąją bylą dėl "nusikaltimo žmoniškumui"! O juk panašios formuluotės bylos buvo iškeltos prieš nacius, kurie nužudė milijonus Antrojo pasaulinio karo metais. O čia gyvas ir sveikas Chorošinas sėdi spaudos konferencijoje jaukioje Lietuvos naujienų agentūros salėje.

"Tarptautinė bendruomenė vieningai sutaria dėl universalios jurisdikcijos būtinumo ir svarbos ginant esmines žmogaus teises bei stabdant, užkardant sunkius tarptautinius nusikaltimus, tačiau tokios bylos visgi yra retos ir keliančios labai daug teisinių klausimų. Todėl suprantu, kad ir šis ikiteisminis tyrimas bus itin sudėtingas, atidžiai visų stebimas, ir tikrai niekas šiandien negali pasakyti, kada ir kuo jis baigsis", — žiniasklaida cituoja Evaldą Pašilį.

Ar tokie atvejai yra labai reti? Bet ką daryti su mitingais Prancūzijoje ar Vokietijoje, kai naudojamos ašarinės dujos, lazdos ir guminės kulkos? Lietuvos generalinis prokuroras, matyt, apie tai nežino.

Bet grįžkime prie pagrindinės Baltarusijos opozicijos asmens — Svetlanos Tichanovskajos. Visi blaiviai mąstantys europiečiai ir ne tik seniai suprato, kad Tichanovskaja yra tik iniciatyvų, kurios gimsta jos kuratorių iš Lietuvos galvose, vertėja. Štai ir Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka tai patvirtino. Neseniai jis pacitavo telefoninį pokalbį su Tichanovskaja, kurį perėmė Baltarusijos KGB.

"Svetlana sako: vaikinai, ko jūs iš manęs reikalaujate, aš nieko nesprendžiu", — Lukašenką cituoja "Telegram" kanalas "Pul pervogo", artimas prezidento spaudos tarnybai.

Ir štai nauja "prezidentės Svetos" iniciatyva. Ji ragina Lietuvą taikyti ekonomines sankcijas ne asmenims — prezidentui Lukašenkai ir saugumo pajėgoms, bet vienai didžiausių valstybinių įmonių Baltarusijoje — koncernui "Belaruskalij". Ir tik todėl, kad įmonės vadovybė esą "persekioja savo darbuotojus už protestus prieš Aleksandro Lukašenkos režimą". Kiek yra tokių, kuriuos "persekioja"? Tichanovskaja apie tai kukliai nutyli. Kaip nutyli ir apie tūkstančių įstatymų besilaikančių įmonės darbuotojų, galinčių nukentėti nuo sankcijų, likimą. Štai toks "lyderės" rūpestis dėl savo bendrapiliečių.

Tokios Tichanovskajos komandos iniciatyvos nustebino net Lietuvos vadovybę. Juk "Belaruskalij" vis tiek liūto dalį savo produkcijos eksportuoja per Klaipėdos uostą. Ir bet kokios sankcijos koncernui automatiškai palies Lietuvos ekonomiką.

"Viena vertus, taip, jeigu įmonė dirba režimui, ji galėtų būti sankcionuojama, antra vertus, visada pasižiūrima į tai, ar tai nenuskriaus eilinių žmonių ir, pavyzdžiui, jeigu įmonėje dirba daug žmonių, o "Belaruskalij" turbūt dirba keletas dešimčių tūkstančių žmonių, ar tai neatsilieps tų paprastų žmonių, darbininkų, gerovei", — kalbėjo Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė. 

Taigi, gal dabartiniai Svetlanos Tichanovskajos kuratoriai "nuėjo per toli"? Gal laikas juos pakeisti. Vyriausiasis Baltarusijos kuratorius Linas Linkevičius atsisveikina su mylimu skyriumi, kuriam jis nuolat vadovavo ištisus aštuonerius metus. Estafetė perduota naujajam užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui. Dabar jis bus atsakingas už Baltarusijos darbotvarkę.

O kaip naujoji konservatorių ir liberalų Vyriausybė veiks Baltarusijos atžvilgiu? Dar šauniau. Seimo pirmininkė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen su šypsena praneša, kad Baltarusijos opozicijai nuspręsta skirti kasmetinę Laisvės premiją. Matyt, tai svarbiau Lietuvai nei jos pačios nominantai. O prizas bus įteiktas asmeniškai Svetlanai Tichanovskajai.

O Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė, kuri vadovauja Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, nuėjo dar toliau. Galimus finansinius Klaipėdos uosto nuostolius dėl sankcijų "Belaruskalij" ji pavadino "trumpalaikiais politiniais nuostoliais".

"Yra žmogaus teisių klausimai, kurie yra vertybiniai ir amžini, ir yra ekonominiai interesai, kurie yra trumpalaikiai. Taip, taip galėtų turėti neigiamų pasekmių Lietuvos ekonomikai, bet tai galėtų turėti teigiamų pasekmių Baltarusijos režimo baigčiai", — teigė Armonaitė.

Taigi, sprendžiant iš Armonaitės žodžių, uoste ir su juo susijusiose įmonėse dirbančių vietinių klaipėdiečių gerovę galima paaukoti vardan Lukašenkos priešininkų, kurie rado Lietuvoje prieglobstį, gerovės. O svarbiausia — vardan namų šeimininkės prezidentės Svetlanos Tichanovskajos tarptautinio įvaizdžio.

Klaipėdos uosto direktorių Algį Lataką sukrėtė Tichanovskajos pasiūlymas ir jį patvirtinantis ekonomikos ministrės Armonaitės "taip".

"Ekonomine prasme uostui turėtų labai neigiamos įtakos, nes ta dalis krovinio yra labai didelė, o "Belaruskalij" krovinys per Klaipėdos uostą važiuoja ir didelėmis apimtimis, tai ekonomine prasme iš tikrųjų tai būtų labai didelis nuostolis", — žiniasklaida cituoja Lataką. 

Uosto direktorius taip pat teigė, kad per metus Klaipėdos krantinėse perkeliama apie 12 milijonų tonų baltarusiškų trąšų. Dauguma jų yra "Belaruskalij" kroviniai. Ir jei jie bus prarasti dėl Tichanovskajos pasiūlytų sankcijų, tai ateityje vargu ar bus įmanoma šį srautą susigrąžinti.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
sankcijos, "Belaruskalij", Baltarusija
Temos:
Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų (580)
Dar šia tema
Baltarusiams uždrausta keliauti į Lietuvą per antžeminius pasienio patikros punktus 
Rusijos Federacijos taryba pakomentavo ETPA pranešimą apie padėtį Baltarusijoje
Europos Vadovų Taryba nurodė EK ieškoti būdų blokuoti energiją iš Astravo AE
Ekspertas: Lietuva pati verčia Baltarusiją perorientuoti krovinius į Rusiją
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ir Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba

Išjunkite jungiklius ir šalkite. Lietuva davė Ukrainai draugišką patarimą

(atnaujinta 16:53 2021.02.25)
Gabrielius Landsbergis savo vizito Ukrainoje metu padarė daugybę garsių pareiškimų. Jis pažadėjo "rusofobijos broliams" ukrainiečiams padėti tiekti vakciną nuo koronaviruso. Jis taip pat palaikė Kijevo planus atsijungti nuo Rusijos ir Baltarusijos elektros sistemų

Vizito Ukrainoje metu jaunasis Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas Gabrielius Landsbergis davė laisvę savo vaizduotei. Šalies, kurioje gyvena mažiau nei trys milijonai žmonių, atstovas dalijo visuotinio masto pažadus. Jis pažadėjo pateikti vakciną 40 milijonų Ukrainos gyventojų ir grąžinti Krymą Kijevui, netgi palaikė Ukrainos energetikos sistemos atjungimą nuo Rusijos ir Baltarusijos iki 2023 metų pabaigos. Tiesa, pamiršau paminėti, kad pati Lietuva atsijungs nuo BRELL energijos žiedo tik iki 2025 metų pabaigos.

Imperatoriški valstybės, kurią pasaulio žemėlapyje gali rasti tik vienas iš tūkstančio žemiečių, užmojai stebina ir jaudina. Gal net mažiau. Taigi, kalbėdamas trumposios konferencijos metu su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmitrijumi Kuleba, Gabrielius Landsbergis pasijuto esąs ne tik "didysis brolis", bet bent jau Ukrainos Vakarų kolonijos gubernatorius, atvykęs patikrinti kontroliuojamos teritorijos.

"Suprantu ministro ir Ukrainos Vyriausybės susirūpinimą, jog šalį pasiekia nepakankamas vakcinų kiekis, todėl pasiūliau suteikti pagalbą Ukrainai, kai tik Lietuva turės galimybę ir bus pasiruošusi dalintis vakcinomis", — sakė Landsbergis.

Tiesa, jis kažkodėl nepaminėjo, kad pačioje Lietuvoje masinės vakcinacijos planai žlunga būtent dėl ​​nereguliaraus vakcinos tiekimo. O Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ašarodamas ragina pasaulio farmacijos gigantus padidinti vakcinų gamybą. Na, tai nesvarbu. Svarbiausia — pasirodyti prieš Ukrainos politinę aukštuomenę ir, tapšnojant per petį, pateikti rekomendacijas dėl veiksmų Europos mastu.

Jūs, ukrainiečiai, jau sukėlėte 2014 metais Euromaidaną pagal 1991 metais įvykusios Vilniaus neužmirštuolių spalvos revoliucijos modelį. Mūsų pavyzdžiu buvo sužlugdyta ekonomika ir žemės ūkis. Buvo priimtas žemės pardavimo įstatymas. Šauniai padirbėta. O dabar kita užduotis. Skubiai išjunkite elektros iš Rusijos ir Baltarusijos tinklų jungiklius. Ir nesvarbu, kad praeityje šaltu oru elektros tiekimas iš priešo energijos sistemų išgelbėjo ne tik Ukrainą, bet ir pačią Lietuvą. Beje, taip pat dėl naujos Baltarusijos atominės elektrinės, kurią Vilnius prašo visų politinių jėgų sustabdyti.

"Nuo sovietinių laikų Ukrainos elektros tinklas buvo vieningas tinklas, apimantis Baltarusiją ir Rusiją. Tačiau mes norime atsijungti nuo šio tinklo ir padaryti Ukrainos elektros tinklą integruota Europos tinklo dalimi. Mes planuojame tai padaryti iki 2023 metų pabaigos", — Landsbergiui pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos vadovas Dmitrijus Kuleba.

Tai, kad Krymas ir Donbasas buvo prarasti per Euromaidaną, yra laikinas dalykas. Šiuo metu griežtas Lietuvos užsienio reikalų ministras kalbės JT, skųs pasaulio lyderius, o svarbiausia — Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, ir Krymas greitai grįš į šiltą Kijevo glėbį. Nejaugi abejojate Vilniaus stiprybe ir politine įtaka pasaulio įvykiams?

Iš Kijevo Gabrielius Landsbergis vyks į Kišiniovą. Ten jis taip pat patikins prezidentą ir visus moldavus, kad juos patikimai saugo Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, besidriekianti nuo Baltijos iki Juodosios jūros.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Gabrielius Landsbergis, Lietuva, Ukraina
Elektros tiekimo linijos

Būsena nervinga. Lietuva suprato, kad Rusijos ir Latvijos energetika jai nepavaldi

(atnaujinta 17:35 2021.02.25)
Jei Ryga mano, kad jai reikia tiekti elektros energiją iš Rusijos ir yra patenkinta "Inter RAO" siūlomomis kainomis, tiekimas bus vykdomas visiškai laikantis "NordPool" energijos biržos taisyklių. O iš ten, žinoma, pateks į Lietuvą

Vasario pradžioje Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys įtikinamai įrodė, kad ne tik nesąžiningos žiniasklaidos priemonės, bet ir atskirų šalių vyriausybės nariai gali profesionaliai kurti netikras naujienas.

Psask ministro, maždaug pusė elektros energijos, tiekiamos Lietuvai iš trečiųjų šalių, gaminama Baltarusijos atominėje elektrinėje. Remiantis duomenimis, Lietuva jau sumokėjo beveik keturis milijonus eurų už elektrą, pagamintą Astravo AE. Tai reiškia, kad taikoma elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodika netrukdo Baltarusijai prieigos prie Lietuvos energetikos sistemos.

Iš karto stebina tai, kad ministras droviai nenurodė "turimų duomenų" šaltinio, ir šiuo atveju tai būtų gana logiška. Tačiau logiška — tai ne apie aukšto lygio Lietuvos Respublikos politikus.

Kone akimirksniu į mūšį puolė Lietuvos prezidento patarėja užsienio reikalų klausimais Asta Skaisgirytė: "Vyriausybė turi imtis priemonių, kad ši elektra nepatektų į rinką, laukiame pasiūlymų, kaip tai galima padaryti. Prezidentas svarsto apie Valstybės gynybos tarybos posėdį dėl Astravo AE. Jis taip pat aptars elektros energijos patekimą iš Astravo atominės elektrinės į Baltijos rinką su kolegomis iš Latvijos ir Estijos". Ir taip toliau... Lietuvoje yra daugybė politikų, jie yra pasirengę greitai ir nekontroliuojamai nutraukti elektros linijų laidus.

Lietuvos politikų pasakos ir atšiauri gyvenimo tikrovė

Nė vienas iš šių Lietuvos politinių lyderių nesijaudina dėl fakto, kurį lengva patikrinti visiems besidomintiems. Norint tai padaryti, pakanka apsilankyti oficialioje Lietuvos Respublikos elektros perdavimo sistemos operatoriaus "Litgrid" svetainėje. Lietuvių ir anglų kalbomis juodu and balto parašyta: ruožo Baltarusija–Lietuva srautas yra lygus nuliui. Ir šis nulis atsirado ne šiandien ar vakar, o 2020 metų lapkričio 4 dieną, iškart po to, kai buvo paleistas pirmasis BelAE maitinimo blokas, kuris nuo to momento tapo bendros Baltarusijos energetikos sistemos dalimi.

Pažymėtina, kad pagrindinės Rusijos ir Lietuvos teritorijos energetinės sistemos nėra sujungtos elektros linijomis, todėl Rusijos elektros tiekimas Lietuvai vyko maršrutu Rusija–Baltarusija–Lietuva. Atsižvelgdama į šį faktą, Sputnik Lietuva dar 2020 metų lapkričio mėnesį išsiuntė užklausą Rusijos valstybinės įmonės "Inter RAO", turinčios išskirtines teises eksportuoti elektrą, spaudos tarnybai. Mūsų portalas jau paskelbė oficialų spaudos tarnybos atsakymą: "Sutartis dėl elektros tiekimo visame Baltarusijos ir Lietuvos ruože nutraukta".

Žiniasklaidoje pasirodžius Lietuvos politikų pareiškimams, Sputnik Lietuva dar kartą išsiaiškino, kaip atrodo elektros tiekimo į Lietuvą situacija, atsakymas patvirtino, kad pokyčių neįvyko: "Per Baltarusiją iš Rusijos nėra komercinių tiekimų dėl Baltarusijos–Lietuvos ruožo uždarymo". Todėl turime dvigubą patvirtinimą, kad Lietuvos energetikos ministras sąmoningai iškreipia tikrovę. Tačiau šis akivaizdus melas tarnavo kaip pretekstas kurstyti prieš Baltarusiją nukreiptas nuotaikas, ką mielai darė kiti atsakingi Lietuvos politiniai veikėjai. Tačiau šiuo konkrečiu atveju tiksliau juos vadinti neatsakingais: nėra elektros tiekimo iš Baltarusijos į Lietuvą ir nėra keturių milijonų eurų įmokų. Kur dingo ši suma? Tegul ministro paklausia atitinkamos Lietuvos Respublikos kontroliuojančios ir prižiūrinčios institucijos, nesikiškime į jų veiklą.

"NordPool" energijos biržos taisyklės

Tačiau visiškai įmanoma, kad tokiu būdu Lietuvos prezidento patarėjai ruošia savo vadovą deryboms su Latvijos ir Estijos prezidentais, negalvodami apie tai, kokie juokingi atrodys jo galimi reikalavimai "užkirsti kelią elektrai iš Astravo AE patekti į Baltijos rinką".

Lietuvos politikai bando pamiršti dar vieną faktą, žinomą visiems, kas bent kiek įsivaizduoja rėmus, kuriuose veikia Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikos sistemos.  

Esmė ta, kad "NordPool" biržoje visos prekybos operacijos vykdomos pagal "NordPool" galiojančias taisykles. Bendrovė "Inter RAO" dirba pagal tas pačias taisykles — niekas jėga neprimeta elektros energijos tiekimo, ji perkama ir parduodama kasdieniuose ir kituose aukcionuose. Panašiai, tuo pačiu pagrindu Lietuva turi galimybę pirkti elektrą iš Švedijos naudodama "NordBalt" kabelį ir iš Lenkijos naudodama "LitPol" elektros tiekimo liniją.

Sėdėti ant dviejų kėdžių nepavyks — norėdama nutraukti elektros energijos srautus iš Rusijos BES (bendros energetikos sistemos), Lietuva turės arba kaip nors priversti "NordPool" keisti taisykles, kurios yra vienodos jos 14 valstybių, arba tiesiog palikti "NordPool", tuo pačiu atsisakydama elektros tiekimo iš Švedijos ir Lenkijos. Apskritai nesunku nuspėti, kad visos šios suklastotos netikros žinios pasibaigs be jokių apčiuopiamų rezultatų — jos sukels tam tikrą triukšmą ir nusiramins, paglosčiusios savimeilę ir priešišką Baltarusijai bei Rusijai elektoratą.

Elektronams Šengeno vizos nereikia

Lietuvos politikų nervinės būklės priežastys taip pat lengvai suprantamos. Atsakydama į Sputnik Lietuva užklausą, bendrvė "Inter RAO" patvirtino, kad nuo lapkričio 5 dienos pradėjo tiekti ir toliau tiekia rusišką elektrą atkarpoje Pskovo sritis–Latvija. Prisiminkime, kad "Inter RAO" neturi gamybos pajėgumų Pskovo srityje, o "Pskovskaya GRES" savininkas yra OGK-2, dukterinė "Gazprom Energoholding" įmonė.

Baltijos šalių politikai ne kartą pareiškė, kad ketina reikalauti iš "Inter RAO" elektros kilmės sertifikatų. "Inter RAO" agentūrai Sputnik Lietuva patvirtino, kad jei toks prašymas bus įformintas, šį sertifikatą nustatyta tvarka pateiks įgalioti Rusijos prekybos ir pramonės rūmai. Ir nėra pagrindo abejoti, kad šiame sertifikate net nebus užsimenama apie Baltarusijos AE egzistavimą, atsispindės tik faktai: "Inter RAO" perka elektrą iš OGK-2, elektra gaminama dujomis kūrenamoje "Pskovskaya GRES".

Žinoma, visi energetikai, dirbantys šiame regione, puikiai žino, kad Pskovo srities vartotojai tuo tarpu nepatiria jokio diskomforto — visus trūkstamus kiekius galima kompensuoti srautais iš Baltarusijos, su kurios elektros sistema Rusijos BES jungia trys aukštos įtampos elektros linijos. Ar BelAE generatorius bus naudojamas tokiems tiekimams, ar ne — nė vienos iš Baltijos šalių neturėtų dominti, Rusija ir Baltarusija kuria santykius nedalyvaujant nereikalingoms trečiosioms šalims, tarp jų ir be tokios svarbios Žemės planetai organizacijos kaip Lietuvos Respublikos valstybės gynimo taryba.

Kad ir ką pasakytų Lietuvos politikai, realybė nuo to nepasikeis. Latvija mano, kad jai reikia elektros energijos tiekimo iš Rusijos, ją tenkina "Inter RAO" siūlomos kainos, o tai reiškia, kad tiekimas bus vykdomas laikantis "NordPool" energijos biržos taisyklių.

Šios taisyklės yra tokios, kad Lietuva, kuriai po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo trūksta elektros energijos, yra priversta pirkti elektrą ir iš Latvijos — tais atvejais, kai ji gali pateikti palankiausią kainą. Be abejo, Lietuvos politikai mato visus šiuos paprastus derinius: Lietuva moka už elektros tiekimą Latvijai, Latvija — "Inter RAO", o kažkur ten, kur Lietuvos politikai negali pasiekti, Pskovo srities vartotojai gali pervesti pinigus "Belenergo", kad ši valstybinė Baltarusijos organizacija turėtų galimybę sumokėti Rusijai paskolą už BelAE statybą.

Tuo tarpu niekas nepažeis jokių prekybos taisyklių, visi pasieks savo tikslus: vartotojai Latvijoje, Lietuvoje ir Pskovo srityje gaus reikiamą elektrą, o pinigai, keliaudami per įvairių įmonių ir organizacijų sąskaitas, kaip ir tikėtasi, ateis į paskirties vietą — į Rusijos valstybės biudžeto sąskaitas. Ar šiuo atveju nukentės Lietuvos saugumas, yra įdomus klausimas, bet tegul į tai atsako Lietuvos valstybės saugumo institucijos. Ar Lietuvos prezidentas nori priversti šypsotis kolegas iš Latvijos, reaguojančius į jo tekstą apie "Baltarusijos elektros energijos blokavimą"? Kodėl gi ne, nes net nuo menkos šypsenėlės bent vienas mažas mikrobas tikrai žus organizme. Pandemijos metu tai yra nepaprastai naudinga.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
elektra, Rusija, Latvija, Lietuva
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Lietuva išlieka ES šalių pagal mirštamumą nuo COVID-19 dešimtuke

(atnaujinta 21:02 2021.02.25)
Remiantis ECDC duomenimis, per pastarąsias dvi savaites Lietuvoje buvo nustatyta 79,81 atvejo milijonui gyventojų

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Lietuvoje per pastarąsias 14 dienų sergamumas COVID-19 buvo žemesnis už ES vidurkį, rodo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenys.

ES šalių vidurkis buvo 283,62 atvejo šimtui tūkstančių gyventojų, o Lietuvoje — 261,05 atvejo.

Lietuva užima 15 vietą tarp ES šalių. Latvijoje sergamumas yra 509,47 atvejo, o Estijoje — 703,47.

Kalbant apie mirštamumą, per pastarąsias 14 dienų Lietuvoje buvo nustatyta 79,81 atvejo milijonui gyventojų. Taigi, pagal šį rodiklį Lietuva užima 9 vietą.

Latvijoje mirčių skaičius yra 106,41, Estijoje — 51,92.

Čekija pirmauja pagal sergamumą ES (1 120,03 atvejo 100 tūkst.), o didžiausias mirštamumas užfiksuotas Slovakijoje — 239,29 atvejo.

Tegai:
koronavirusas, COVID-19, mirtingumas, Lietuva