Policijos kontrolės punktas Lietuvoje karantino metu, archyvinė nuotrauka

"Šizofrenijos" apraiškos Lietuvoje visuomenėje. Kas nugalės COVID-19 ar sveikas protas?

(atnaujinta 22:39 2020.12.19)
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Lietuvai diagnozavo šizofreniją

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga turi psichiatrijos gydytojo kvalifikaciją. Jam suteiktas biomedicinos mokslų daktaro laipsnis. Iki tapdamas sveikatos apsaugos ministru Aurelijus Veryga dirbo Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU), buvo Sveikatos psichologijos katedros profesorius. Pono Verygos, kaip psichiatro, kompetencija abejoti nederėtų.

Paklaustas, kaip vertina tai, kad net ir kasdien augant naujiems užsikrėtimų COVID-19 skaičiams žmonės ir toliau plūdo į prekybos centrus, buvęs ministras tai pavadino beprotybe. "Čia kaip kokia šizofrenija — vieni nebetelpa į ligonines, kiti nebetelpa į prekybos centrus. Kitaip nei beprotybe negaliu to pavadinti", — žiniasklaidai sakė Aurelijus Veryga.

Šizofrenija buvo filmuojama, fotografuojama. Šizofrenijos vaizdais mirgėjo socialinis tinklas Facebook.

Žurnalistas Vytautas Matulevičius net negalėjo patikėti savo akimis.

Vytautas Matulevičius: "Sunku patikėti akim. Vaizdas prie Vilniaus "Akropolio", kurį parodė LRT. Ir tai tuo metu, kai naujų užsikrėtusiųjų skaičius kasdien skaičiuojamas tūkstančiais. Ir kai šalies valdžia, įskaitant ką tik išrinktąją, nuolat apeliuoja į piliečių sąmoningumą".

„Akropolio” šizofrenija 1
Screenshot
"Akropolio" šizofrenija

Buvęs Valstybės kontrolierius, būsimasis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žadėjo 130 punktų veiksmų planą, kuris įveiktų pandemiją Lietuvoje. Po trijų dienų ekonomistas, socialinių mokslų daktaras, o dabar ir sveikatos apsaugos ministras Dulkys savo planą sutrumpino iki trijų tikslų.

Pagrindiniai išsikelti tikslai — greitesnis kontaktą turėjusiųjų izoliavimas, kad teigiamų testų skaičius neviršytų penkių procentų, o pačių atvejų skaičius būtų mažesnis nei 200.

Dar po kelių dienų ministras pareiškė, kad sveikatos apsaugos sistema jau po dviejų savaičių gali neatlaikyti.

"Tačiau noriu labai sąžiningai pasakyti, kad jei visi nesilaikysime taisyklių, ieškosime išimčių, toliau kursime tas situacijas, sistema gali neatlaikyti po kokių 2 savaičių", — žiniasklaidai sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Pagal "New York Times" pateiktus pastarųjų 7 dienų skaičiavimus Lietuva užėmė pirmąją vietą pasaulyje pagal diagnozuotų koronaviruso atvejų skaičių 100 tūkst. gyventojų.

JAV leidinys pateikia nuolat atnaujinamus koronaviruso skaičiavimus, o pagal vieną jų Lietuva tapo pasaulinės pandemijos "lydere". Amerikiečių skaičiavimai rodo, kad pastarųjų 7 dienų naujų atvejų vidurkis mūsų šalyje siekia 2 718. Tačiau, pagal 100 tūkst. žmonių tenkantį vidurkį (97,4), Lietuva atsidūrė pačiame lentelės viršuje.

Su dideliu iššūkiu susiduria ne tik Lietuvos sveikatos apsaugos sistema, bet ir asmeniškai ministras Arūnas Dulkys. Tuo įsitikinusi LRT Tyrimų skyriaus vadovė Indrė Makaraitytė. Tuo bando įtikinti LRT portalo skaitytojus.

Savo tyrimą žurnalistė pavadino "Išdulkinkim" Dulkį". Minimą Makaraitytės veiksmą su ministru Dulkiu atlieka Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda. Tyrimą Makaraitytė reklamuoja savo Facebook laiko juostoje.

LRT Tyrimų skyriaus vadovė Indrė Makaraitytė: "Pirmi pasaulyje. Šiandien mirė 44 žmonės. Kasdien — po naują rekordą. Man kyla keli svarbūs klausimai. Kad Gintanas Nausėda prižadėjo akylai stebėtį Arūną Dulkį ir atleisti iškart iš pareigų, jei kas nors nesiseks, galima suprasti. Bet kodėl su tuo pačiu Prezidentu mes iki tokios būklės atkeliavome? Ir kodėl už milijoną klaidų Prezidentas nereikalavo nei Aurelijaus Verygos galvos, nei asmeninės  Sauliaus Skvernelio atsakomybės?"
„Išdulkinkim“ Dulkį” 2
Screenshot
"Išdulkinkim" Dulkį"

"Likime namuose", "atšaukime alkoholio pardavimo ribojimus", "legalizuokime žolę". Šitie trys dalykai gerai vienas kitą papildo. Alkoholio klausimu net skubama — kol karantinas nesibaigė. Kaip sako liaudies išmintis — bare su draugais gerai, bet vienam namuose — geriausia. "Vienas namuose — aš darau ką noriu".

Negali daryti ką nori Seimo nariai. Seimo nariai turi tesėti duotus pažadus savo rinkėjams.

Laisvės partija ir valdančioji koalicija laikosi savo pažado rinkėjams ir įregistravo nedidelio kiekio psichoaktyvių medžiagų dekriminalizavimo projektą. Apie tai savo Facebook'e pranešė Aušrinė Armonaitė.

LR ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė: "Siūlome naikinti baudžiamąją atsakomybę už nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimą be tikslo jas platinti. Už tai grėstų administracinė atsakomybė: įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 100 eurų".

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė: "Tai yra vakar dienos pakeitimai. Juos būtina priimti kuo greičiau. Bausmių adekvatumą reikia keisti ir kituose straipsniuose, bet tam reikia daugiau atidumo, atsargumo ir kruopštumo. Tikiu, kad Evelina Dobrovolska Teisingumo ministerijoje tai padarys".

Aušrinei Armonaitei tai jau yra trečias bandymas legalizuoti "žolytę". Ir ji tiki, kad su valdančiosios koalicijos palaikymu šįkart pavyks.

Aušrinė Armonaitė: "Tai taip pat man asmeniškai jau yra trečias bandymas įveikti šią geležinę uždangą. Tikiu, kad su visos valdančiosios koalicijos palaikymu mums šįkart pavyks".

Suktinės dekriminalizacija 3
Screenshot
Suktinės dekriminalizacija 3

Tauta jau džiaugiasi.

Viktoria Unik: "Tai narko kurjeriai vežios kiekvienam klientui po 5gr! O pardavimą pavadins sveikatingumo konsultacija..."

Domas Griškevičius: "Turint omenyje, kad po įstatymo projektu pasirašė 39 Seimo nariai, praktiškai iš visų frakcijų (TS-LKD, Laisvės, liberalų, LSDP, DP ir Mišrios grupės), manau, jog šansas yra".

Dovydas Krištaponis: "Jau tik laiko klausimas beliko, žalia šviesa uždegta! Ačiū dar kartą Jums, jog gelbėjat nekaltus žmones! Dauguma už, tai viskas jau kaip ir aišku! Kylam po truputį iš dugno!"

Ąžuolas Bagdonas: "Būkit geri žmonės, atšaukit kvailus, žeminančius apribojimus alkoholio prekybai. Na kodėl suaugęs žmogus sekmadienį vyno gali nusipirkti 14.59, bet jau nebe 15.00? Tokios nesąmonės žlugdo tikėjimą blaiviu protu".

Tautos balsas 4
Screenshot
Tautos balsas

Išrinktieji įsiklauso į Tautos balsą. Įskaitant ir Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. Seimo pirmininkė alkoholio pardavimo laiko ribojimo atšaukimui pritartų  iš esmės.

Savo poziciją dėl prekybos alkoholiu Viktorija Čmilytė-Nielsen išdėstė savo Facebook laiko juostoje. 

Atkreipusi dėmesį, kad tai nėra svarbiausias klausimas šiandien, Seimo pirmininkė priminė ir pabrėžė, kad ji nuosekliai, kaip ir Liberalų sąjūdis, buvo prieš neveikiančius ir neadekvačius draudimus.

Seimo pirmininkė: "Gal jau užteks "parodomųjų" priemonių ir akcijų? Laikas imtis kokybiškos ir adekvačios teisėkūros".

Seimo pirmininkė alkoholio pardavimo ribojimą atšauktų 5
Screenshot
Seimo pirmininkė alkoholio pardavimo ribojimą atšauktų

Tikėtina, tautiečiai greitai ne tik galės taurelę pakelti kada panorėję, bet nebaudžiami ir dūmelį patraukti. Lietuvos politikams dabar tai aktualiausi teisėkūros klausimai.

Šizofrenija yra lėtinis psichikos sutrikimas, kuriuo sergant sutrinka tikrovės suvokimas, mąstymo nuoseklumas. Asmenys, sergantys šiuo sutrikimu, patiria haliucinacijas ir kliedesius. Šizofrenija gali atsirasti bet kuriame amžiuje, bet kurioje šalyje. Ir nepriklausomai nuo Jūsų statuso visuomenėje.

Būkime sveiki visi visomis prasmėmis!

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas, Aurelijus Veryga
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1091)
Dar šia tema
Veryga paaiškino, kodėl situacija su COVID-19 Lietuvoje tapo nekontroliuojama
Seimo pirmininkė mano, kad komendanto valandos neprireiks
COVID-19 ir didžiausio mirtingumo fone Lietuvos prezidentas prisiminė TSRS
Daugiau nei 50 per parą: Lietuvoje prognozuojamas mirštamumo nuo COVID-19 šuolis
Protestai prieš socialinių tinklų blokavimą Varšuvoje

Mirtinas triukas: Lenkija meta iššūkį JAV

(atnaujinta 12:54 2021.01.15)
Lenkijos teisingumo ministerija rengia įstatymo projektą, kuris uždraus socialiniams tinklams trinti pranešimus ir blokuoti vartotojus, jei jie nepažeidžia nacionalinių teisės aktų

Šis sprendimas yra tiesiogiai susijęs su JAV vykdomu informaciniu susidorojimu su Donaldu Trampu ir jo šalininkais.

Lenkijos pareigūnai į tai, kas vyksta, reagavo labai aštriai. Ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis rašė, kad "korporacijų gigantų algoritmai ar savininkai negali nuspręsti, kurios nuomonės yra teisingos, o kurios — ne". Jis pažymėjo, kad "cenzūra, kuri yra totalitarinių ir autoritarinių režimų prerogatyva, dabar grįžta kaip naujas komercinis mechanizmas, skirtas kovai su kitaip mąstančiaisiais".

Savo ruožtu Lenkijos teisingumo ministerijos valstybės sekretorius Sebastianas Kaleta teigė, kad Trampo Facebook paskyros pašalinimas buvo veidmainiškas, politiškai motyvuotas ir "tolygus cenzūrai".

Lenkijos dešiniesiems, tarp jų ir valdančiajai "Teisės ir teisingumo" partijai, įtampa su Vakarų socialiniais tinklais yra dažnas reiškinys. Lapkritį Facebook atjungė parlamento deputato Janušo Korvino-Mikės (Janusz Korwin-Mikke), kuris turėjo 780 tūkstančių sekėjų, paskyrą. Politikas žinomas dėl skandalingų ultradešiniųjų pareiškimų.

Derėtų pagerbti Lenkijos valdžią, kuri dabar rodo daug daugiau atsparumo, nuoseklumo ir principų laikymosi nei užjūrio respublikonai, kurių reikšminga dalis suskubo atgailauti, išsižadėti praeities ir smerkti Trampą. Daugelis užsienio politikų nusprendė atsiriboti nuo beveik toksiško buvusio JAV prezidento, kaip tą padarė Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu, kuris pašalino bendrą nuotrauką iš Twitter, kuri ilgą laiką buvo jo paskyros viršelis.

Ir visa tai vyksta tuo metu, kai Varšuvos aplinkybės yra labai sunkios, o perspektyvos — labai miglotos.

Donaldas Trampas Lenkijos valdžiai reiškė kur kas daugiau nei tik dar vieną vyresnio ir pagrindinio Lenkijos geopolitinio partnerio prezidentą. Jiems tai buvo tikras bendramintis vidiniame Vakarų pasaulio susiskaldyme, kuris pastaraisiais metais augo. Jų pozicijos sutapo tiek aktualiausiomis politinėmis temomis (tokiomis kaip skepticizmas Europos Sąjungai), tiek esminiais ideologiniais klausimais (tvirtas tradicinių vertybių laikymasis).

Dabar Trampas ne tik nugalėtas. Jo nugalėtojai aiškiai siekė sunaikinti savo konkurentus politiškai ir informacinėje erdvėje, pasitelkdami metodus, kurie dar visai neseniai atrodė neįsivaizduojami. Kol kas kalbame tik apie vidinius Amerikos procesus, tačiau akivaizdu, kad esant tokiam naujosios administracijos radikalumui ir ideologiniam užtaisui, labai trumpo laiko klausimas, kada Vašingtonas taip pat atkreips dėmesį į užsienio politikos partnerius, kurie neparodo tinkamo sąmoningumo laipsnio ir atsidavimo pažangiausioms idėjoms.

O Lenkija kartu su Vengrija yra priešakyje raginančiųjų atsitokėti švietimo pagal naujausius ideologinius standartus ir pažangios politinės praktikos kryptimi.

Tiesą sakant, pavojaus varpai nuskambėjo iškart po Baideno pergalės rinkimuose. Pavyzdžiui, gruodį "The New York Times" paskelbė Roberto M. Geitso, buvusio gynybos sekretoriaus, tarnavusio respublikono Bušo jaunesniojo ir demokrato Obamos, skiltį. Kalbėdamas apie naujojo prezidento užsienio politiką jis tiesiai šviesiai parašė, kad JAV turi "nustatyti pasekmes tokioms NATO valstybėms narėms kaip Turkija, Vengrija ir vis labiau Lenkija, kurios juda autoritarizmo link (arba visiškai jį priima)".

Kažkas gali paklausti: o kaipgi antirusiškas vektorius, kuris visada buvo ilgalaikio Varšuvos ir Vašingtono bendradarbiavimo pagrindas? Ar JAV atsisakys partnerystės su lenkais, susilpnindama savo pozicijas pagrindinėje konfrontacijos su Rusija šalyje? Be to, Lenkijos valdžios institucijų rusofobijos mastą galima įvertinti kaip išskirtinį.

Tačiau esmė ta, kad amerikiečiams nekyla jokių problemų. Nepriklausomai nuo to, kurios politinės jėgos vadovaus Lenkijos valstybėje — dabartiniai reakcionieriai ar jų liberalieji oponentai — Lenkija bet kokiu atveju vykdys griežtą antirusišką politiką ir palaikys bendradarbiavimą su JAV.

Tačiau po antrosios naujos administracijos Vašingtone nereikės ištverti piktinančių dalykų, tokių kaip nacionalizmas, homofobija, parama Katalikų bažnyčiai, antiimigrantinė politika, abortų apribojimai ir kt.

Lenkijai įprastas ir labai patogus nusiteikimas, leidęs žaisti didėjančiuose ES ir JAV prieštaravimuose, lieka praeityje. Dabar tai taps vienu iš taškų, kur Vašingtono ir Briuselio interesai susilies bendru noru nubausti užsispyrusius reakcionierius, turinčius per didelių geopolitinių ambicijų ir linkusius stiprinti nepriklausomybę.

Matyt, Lenkijos valdžia tai žino. Ir ji nusprendė būti aktyvi — panaudodama patį nacionalinio suvereniteto šaltinį, kurį taip uoliai pumpavo daugelį metų.

Tačiau vienas dalykas yra pasiekti sėkmę, atsižvelgiant į skirtumus tarp Europos ir Amerikos, ir visai kas kita — tapti jų bendros politikos objektu ir atlaikyti bendrą spaudimą. Reginys žada būti įdomus.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Donaldas Trampas, JAV, Lenkija
Vytautas Landsbergis

"Durnių laivui" Vytauto citatos. Kur atsidūrė Lietuva po sausio 13 dienos

(atnaujinta 16:11 2021.01.14)
Lietuva švenčia 30 metų tragiškų įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto sukaktį. Oficialių šaltinių duomenimis, tądien žuvo 14 žmonių. Nuo šios nakties prasidėjo naujausioji Lietuvos istorija, kurią vieni vadina nepriklausomybe, kiti — landsbergizmo diktatūra

Kiekvienais metais, artėjant Sausio 13-ajai, straipsnio autorius išima iš lentynos ir vėl perskaito unikalią knygą, kurios šiandien negalima rasti parduotuvėse nė su žiburiu. Tai Vytauto Petkevičiaus "Durnių laivas". Šis vardas nežinomas jaunajai kartai. Jis yra po purvo sluoksniu, sutankintu Landsbergio jauniklių. Po tuo pačiu purvo ir užmaršties sluoksniu dešimtys pavardžių tų, kurie stovėjo prie Sausio 13-osios įvykių ištakų. Oficialiai istorijai liko tik vienas vardas — Vytautas Landsbergis. Sakoma, kad jis vienas yra švyturys, išvedęs Lietuvos žmones iš tarybinės tamsos į pažadėtąją pasaulinės demokratijos šalį.

Apibendrinant 30 metų kelią, kuriuo "mesijas" veda Lietuvos žmones, galima pasitelkti klasikinį Oto fon Bismarko teiginį: "Revoliucijas sugalvoja romantikai, vykdo fanatikai, o jų rezultatais naudojasi niekšai".

Per tris "nepriklausomybės" dešimtmečius visi demokratijos ženklai buvo sunaikinti Lietuvoje. Specialiųjų tarnybų ir valdžios struktūrų triumfas buvo įtvirtintas dar vadovaujant prezidentei Daliai Grybauskaitei. Jos valdymo metu buvo sunaikinta viena iš dviejų sisteminių partijų — Lietuvos socialdemokratų partija, o jos įkūrėjas, pirmasis šalies prezidentas šiuolaikinėje istorijoje Algirdas Brazauskas buvo palaidotas nepasimeldus pagrindinėje Lietuvos šventovėje, lydimas landsberginių liūliavimo ir kreivo profesoriaus pianisto šypsnio.

Paskutinis bandymas išsaugoti bent dvišalę sistemą Lietuvoje buvo 2016 metų rinkimai. Tada neabejotiną pergalę vietoj socialinių demonstracijų, palikusių politinį pjedestalą, iškovojo "valstiečiai" — Ramūno Karbauskio vadovaujama "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga". Tačiau jiems trūko politinės patirties slaptose intrigose. Ir praėjusį rudenį Lietuvoje karaliavo konservatorių autokratija, kuriai nominaliai vadovavo Gabrielius Landsbergis, bet iš tikrųjų jo senelis Vytautas.

Šiandien iš spalvingų "patriarcho" posakių Mao stiliumi jau galima pridėti ir milijonais egzempliorių tiražu išleisti "Didžiojo Vytauto II citatų knygą". Darau prielaidą, kad leidinys jau rengiamas publikuoti.

Jubiliejaus datai dar viena Lietuvos "mesijo" išmintis, kad 1990–1991 metais Lietuva nenorėjo klausytis Kremliaus bokštų nurodymų: "Imperija [TSRS — Sputnik] buvo pikta, išsigandusi ir nubausta, bet nepalūžo <...> Lietuva tarybų imperijai sakė: "Mes nesame jūsų dvaras ir ne jūsų baudžiauninkai. Gyvensime pagal laisvųjų tautų chartiją, kurios vardas demokratija".

Štai čia knygos "Durnių laivas" pratarmėje apie "Lietuvos demokratijos triumfą" parašė Vytautas Petkevičius. Prieš 20 metų jis pamatė, kur Landsbergis vedė Lietuvos žmones: "Šiandien nedaugelis "Sajūdžio" iniciatyvinės grupės narių drįsta blaiviai vertinti savo pačių veiksmus ir pripažinti, kad jų dėka "dainuojančioji revoliucija" mūsų šalies istorijoje tapo tik dar lietuvių tautai neregėto ekonominio, kultūrinio ir moralinio nuosmukio pradžia. Humanitariniu požiūriu mums visiškai nepasisekė, ji per greitai išsigimė ir tapo nežmoniška. Tai yra mažumos revoliucija daugumos sąskaita, kuri mus sugrąžino į tarpukarį. Laikui tarsi nepavaldūs landsbergistai ne tik neįtvirtino nepriklausomybės, taip lengvai atkurtos, tai atėmė iš mūsų piliečių pagrindines laisves — laisvę gyventi, valgyti, laisvę dirbti, kurti, auklėti raštingus vaikus. Žmonių ramybė, apie kurią mes, judėjimo įkūrėjai, tada net negalvojome, šiandieninėje Lietuvoje yra visiškai sugriauta, ir tam sutrukdyti negalėjo net Bažnyčia".

Knyga "Durnių laivas", išleista 2004 metais, — savotiška alternatyvi naujausia Lietuvos istorija, atskleidžianti tamsius ne tik Vytauto Landsbergio gyvenimo, bet ir jo tėvo Vytauto Landsbergio-Žemkalnio, kuris Antrojo pasaulinio karo metu bendradarbiavo su nacių okupantais, puslapius.

Būtent dėl ​​"suteptos tėvo atminties" Vytautas Landsbergis tampė po teismus Petkevičių iki rašytojo mirties 2008 metais. Bet ir po Petkevičiaus mirties Landsbergis nenurimo. Po metų jam pavyko priversti Vilniaus apygardos teismą apkaltinti mirusį Petkevičių šmeižtu.

Petras Gražulis
© Sputnik / Владислав Адамовский

Teismo nuosprendyje sakoma, kad knygoje "Durnių laivas" yra tiesos neatitinkančių ir Landsbergio bei jo tėvo garbę ir orumą žeminančių teiginių, o už tai Petkevičiaus vaikai turėtų būti laikomi atsakingais. Originali teisminė kazuistika demokratinėje Lietuvoje.

"Jie anksčiau laiko įvarė mano tėvą į kapą, taip pat mėtė purvą — jis neva melagis ir panašiai <...> Apart teismo yra gyvenimas", — teismo sprendimą komentavo rašytojo dukra Liudmila Petkevičiūtė.

Šiandien Vytauto Landsbergio bendražygiai ir pasekėjai nori įrašyti jį į istoriją kaip pirmąjį "prezidentą", o jam iškeliavus anapilin, matyt, kanonizuoti. Būsimas jaunų lietuvių kartas "Landsbergio jaunikliai" auklės ne pagal Naująjį testamentą, o pagal "Vytauto citatas". Ir tikrai ne pagal "Durnių laivą".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Sausio 13-oji, Vytautas Landsbergis, Lietuva, TSRS
Temos:
Sausio 13-osios byla
Elektros tiekimo linijų atramos

"LitPol Link" jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos buvo atjungta dėl gedimo

(atnaujinta 12:56 2021.01.16)
Gedimas nustatytas vienoje iš dviejų linijų tarp Alytaus ir Lenkijos Elko. Šiuo metu tiriamos avarijos priežastys.

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Lietuvos perdavimo operatorius "Litgrid" pranešė, kad dėl avarijos šeštadienio rytą atjungta "LitPol Link" jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos.

Atjungimas įvyko 9:09 Lietuvos laiku, kai Lietuvai buvo perduota 492 megavatų galia.

Elektros tiekimas užtikrinamas rezerviniais pajėgumais. Teigiama, kad elektros vartotojai nepatyrė jokių trukdžių.

Gedimas nustatytas vienoje iš dviejų linijų tarp Alytaus ir Lenkijos Elko. Šiuo metu veikia antroji atsarginė linija.

Nustatomos gedimo priežastys, atliekamas patikrinimas.

Praėjusių metų gruodį Švedijos Nybro keitiklio stotyje įvyko gedimas, dėl kurio "NordBalt" energijos jungtis trims dienoms sustabdė darbą. Vėliau nepriklausomas elektros tiekėjas "Elektrum Lietuva" teigė, kad tai turėjo įtakos savaitės elektros energijos brangimui Lietuvoje.

Lietuva, Latvija ir Estija 2025 metais nori išeiti iš BRELL energijos žiedo (Baltarusija, Rusija, Estija, Latvija, Lietuva) ir prisijungti prie žemyninės Europos energetinės sistemos. Šalys kartu su Europos Komisija pasirašė memorandumą. Baltijos šalys planuoja sinchronizuotis su Europa per Lenkiją — per jau pastatytą "LitPol Link"jungtį ir "Harmony Link" jūrų kabelį.

Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL, šalis turės energijos tiekimą tik per Lenkijos ir "NordBalt" energijos jungtį, kuri veikia su nuolatiniais trikdžiais. Be to, gali padidėti tarifai galutiniams vartotojams.

Tegai:
LitPol Link, elektra
Dar šia tema
Apie naudą negalvoja: kaip Lenkija pasipelnys iš Lietuvos žlugus BRELL
Arčiau pasitraukimo iš BRELL: baigta linijos Lietuvos elektrinė–Vilnius rekonstrukcija
Ekspertas: pasitraukusi iš BRELL Lietuva atsidurs ant išlikimo slenksčio