Kinžal paleidimas

Kodėl NATO provokuoja, o Rusija užkerta kelią kariniams incidentams

(atnaujinta 16:49 2020.12.29)
Šiuolaikinės supervalstybės karinės operacijos yra pasmerktos sparčiai tobulėti pagal eskalacijos algoritmus — iki visiško priešo sunaikinimo visų rūšių ginklais (arba jo pasidavimo). Rusijai nereikia karo

Maskva renkasi "prastą taiką", aiškiai suprasdama, kad ginklų technologijų srityje atsilikę "partneriai" kol kas negalės peržengti "raudonos linijos".
Rusijos gynybos ministerijos vadovo pavaduotojas Aleksandras Fominas gruodžio 27 dieną sakė: "Aš niekam nepatarčiau bandyti kalbėtis su Rusija "iš jėgos pozicijos". Tokie veiksmai kartu su tuo, kad grasinimai jėga yra tiesioginis JT chartijos pažeidimas, neliks be tinkamo atsako iš mūsų pusės".

Rusijos gynybos ministerija tiesiogiai perspėja "partnerius": "NATO veikla šalia Rusijos sienų gali sukelti rimtų incidentų". Didėjantis Šiaurės Atlanto aljanso buvimas šalia Rusijos sienų ir neatsakingi tam tikrų Vakarų Europos politikų pareiškimai sukelia aštrią reakciją.

Anksčiau Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pažymėjo, kad 2020 metais "Amerikos kovinių lėktuvų ir laivų žvalgybos ir demonstracinių veiksmų intensyvumas netoli Rusijos sienų padidėjo 15 proc. JAV pradėjo perdislokuoti kovinius dalinius iš Vokietijos į Lenkiją ir Baltijos šalis. Amerikos laivų buvimas Arkties regione auga. NATO mokymai, vykstantys vienu metu prie vakarinių, pietinių ir rytinių Rusijos sienų, tapo sistemingi. Vien rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais juose dalyvavo 55 koviniai lėktuvai, įskaitant strateginius bombonešius, ir 12 laivų — didelio tikslumo ginklo nešiklių.

Esant tokiai situacijai, Rusijos Federacija imasi "veidrodinių" priemonių ir aukštųjų technologijų ginklų srityje gerokai lenkia Vakarus.

Maniakiška integracija

Jei Pentagonas ir jo kovos draugai Europoje turėtų bent pusę karinės sėkmės šansų Rusijos operacijų teatre (TMD), Maskva jau seniai pajustų NATO "valdžios projekciją", kurios tikslas būtų "ištaisyti režimą" — siekiant tolesnio šalies teritorijos išnaudojimo Vakarų kolektyviniais interesais. Niekas nepamiršo "sąjungininkų pajėgų" Jugoslavijoje, "dykumų audros" Irake, "Odisėjos aušros" Libijoje. Tačiau Vašingtono ir Briuselio rankos per trumpos ir per silpnos tokiems veiksmams. Aljansas tiesiog neturi atsakymo į Rusijos aukštųjų technologijų "Avangard", "Iskander", "Zirkon", "Kinžal", "Poseidon", "Borej-A" ir "Jaseni-M". Net nėra panašių savybių analogų.

Ir vis dėlto, atsižvelgiant į atsilikimą viršgarsinių ginklų srityje, JAV "integruotos galios" troškimas visose kovos taikymo srityse tebėra nepaliaujamas. 2020 metų pabaigoje Pentagonas paskelbė naują strategiją "Viršenybė jūroje" (tikriausiai "2015 metų jūrinės galios XXI amžiuje" koncepcija jau yra pasenusi). Dokumente numatoma sukurti integruotas JAV karinio jūrų laivyno, jūrų korpuso ir JAV pakrančių apsaugos pajėgų jūrų pajėgas, skirtas dominuoti vandenynuose kitų šalių atžvilgiu (kurių nuomone Vašingtonas nėra suinteresuotas), o "JAV veiksmai per šį dešimtmetį nulems jūrų galios pusiausvyrą likusiam XXI amžiui". 

Kas paskatino Amerikos programą ateinančius 80 metų militarizuoti Pasaulio vandenyną? Žinoma, susirūpinimas didėjančia Kinijos laivyno galia ir "augančiu agresyviu Rusijos elgesiu". Neva Kinijos iniciatyva "Viena juosta — vienas kelias" slepia karinę ekspansiją, kad galėtų kontroliuoti pagrindinius jūrų kelius, o Rusija "konflikto metu gali sukelti kinetinį ar kibernetinį smūgį Vašingtone, Europos sostinėse ar pulti povandeninius ryšių kabelius, o tai turės pasekmių pasaulio ekonomikai".

Strategijos autoriai — pagrindiniai karo lyderiai Michael'as M. Gilday'us, David'as H. Berger'is ir Karl'as Schultz'as — aiškiai pervertino savo susirūpinimą dėl 30 milijonų su jūra susijusių amerikiečių darbininkų likimo, dėl 90 % 5,4 trilijono dolerių vertės prekybos srauto per metus ir informacijos srauto, perduodamo povandeniniais kabeliais (10 trln. USD per metus pagal sandorius).

Admirolai taip pat linkę į pavojingas fantazijas: "Tolimojo nuotolio sistemos ir viršgarsiniai ginklai suteiks visuotinę galimybę smogti antžeminiams taikiniams. Logistikos ir pagalbiniai laivai gabens kurą, papildys įrangą, papildys atsargas, turės darbo jėgos ir remontuos. Pakrančių apsauga užtikrins saugią, patikimą ir veiksmingą jūrų transporto sistemą, reikalingą palaikyti pajėgas kare". Bendromis pastangomis "jūra liks JAV kontroliuojama" (todėl Vašingtonas neratifikavo pagrindinio tarptautinės veiklos dokumento — JT 1982 metų Jūrų teisės konvencijos).

Akivaizdus neapgalvotas neatsakingumas. Ar turiu jums priminti, kad pirmasis JAV ore paleistos viršgarsinės raketos HAWC bandymas gruodžio 25 dieną baigėsi nesėkme, o kitų nėra ir 2020 metais amerikietiškos "tolimojo nuotolio sistemos" niekada nebuvo išbandytos prieš aukštųjų technologijų oponentus, tačiau silpnai ginkluotas Talibanas (be lėktuvų ir karinio jūrų laivyno) iš tikrųjų nugalėjo JAV ir jų sąjungininkus 20 metų trukusioje Afganistano kampanijoje (dalyvaujant iki 100 tūkstančių Amerikos karių operatyvinės veiklos viršūnėje).

"Nesunaikinamas", "ryžtingas" ir "dorybingas" hegemonas (kaip save pateikia JAV) parodė absoliutų neveiksnumą Afganistane. Tikrame kare su "pagrindiniais priešininkais" (Rusijos Federacija ir KLR) JAV karinio jūrų laivyno lėktuvnešių grupės taps gerai matomais tiksliųjų priešlaivinių ir viršgarsinių raketų taikiniais. Pažymėtina, kad Europos NATO sąjungininkų kovinis efektyvumas yra toks pat neaiškus.

Naujoje 2020 metų Pentagono strategijoje tik kartojamos nuvalkiotos tezės: visų pirma JAV interesai, jų kaimynų planetoje nuomonė yra nereikšminga ir ją nuslopins "Integruotos įvairiapusės jūrų pajėgos" (Integrated All-Domain Naval Power) — jūroje, sausumoje, ore, kosmose ir virtualioje erdvėje. Nieko bendro su realybe, bet taip malonu paglostyti savimeilę ir tarnus Europoje senomis geromis legendomis apie "amerikietišką išskirtinumą".

Rusija ir Kinija per daug vertina taikų sambūvį ir plėtrą. Jos išsaugojo istorinę daugelio milijonų aukų atmintį praėjusio amžiaus karuose. Per Antrąjį pasaulinį karą JAV prarado mažiau žmonių nei nuo koronaviruso pandemijos 2020 metais. Amerikos miestai niekada nebuvo bombarduoti. Žiniasklaida ir Holivudas galutinai įtikino Baltuosius rūmus ir Amerikos visuomenę dėl nepažeidžiamumo ir visagalybės tarptautinėje arenoje.

Daugialypės konfrontacijos su JAV ir NATO situacijoje (karinės provokacijos ir neteisėtos sankcijos), kuri nebuvo sukurta Kremliaus iniciatyva, ekonomiškai stabili, branduolinė Rusija taikiai ir tvirtai parodo provokuojančias aljanso "injekcijas" — prie Vidurio Rytų ir Afrikos.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
incidentas, Rusija, NATO
Rusijos atominis povandeninis laivas

Rusijos atsakas į agresyvią politiką kas yra žinoma apie naująjį povandeninį laivą

(atnaujinta 17:11 2021.01.21)
Specialios paskirties branduolinio povandeninio laivo korpuso statyba artėja prie pabaigos, netrukus bus pradėti hidrauliniai bandymai. Rusijos laivynas šį laivą turėtų gauti iki 2027 metų

"Uljanovsk" povandeninis laivas (projektas 09853) buvo nuleistas "Sevmaš" 2017 metais, jo matmenys yra tokie patys kaip "Chabarovsk" (projektas 09851), tačiau projektuojant naudojamos modernesnės sistemos ir mechanizmai.

Vandenyno universali sistema Poseidon, archyvinė nuotrauka
Министерство обороны РФ

Kaip rašo "Military Watch Magazine", šie laivai yra sumažinti strateginių raketų povandeninių laivų kreiserių "Borėj" struktūriniai paveldėtojai. Esminis skirtumas tarp "Uljanovsk" ir "Chabarovsk" bei "Belgorod" (patyręs projekto 949A nešiklis) yra tas, kad naujausias povandeninis laivas pradės tarnybą su kariniu jūrų laivynu kartu su laive esančiomis unikaliomis "Poseidon" termobranduolinėmis torpedomis. Artimiausioje ateityje Rusija planuoja, kad Šiaurės ir Ramiojo vandenyno laivynų kovinėje sudėtyje bus du "Poseidon" nešikliai.

"Poseidon" daugiafunkcė vandenynų sistema yra asimetriškas Rusijos Federacijos atsakas į NATO plėtrą ir pavojingą Pentagono smūgio potencialo koncentraciją Rytų Europoje, į pasaulinės JAV priešraketinės gynybos sistemos formavimąsi, kuri gali būti naudojama prevenciniam Rusijos gynybos potencialo sunaikinimui.

"Poseidon" yra vienas slapčiausių Rusijos karinio jūrų laivyno projektų, tačiau anksčiau paskelbtos apytikslės charakteristikos (ekspertų vertinimai) leidžia visiškai įsivaizduoti unikalios branduolinės atgrasymo sistemos galimybes.

"Uljanovsk" serijinis povandeninis laivas yra "Chabarovsk" koncepcijos tęsinys ir plėtra, jis gali turėti dvigubo korpuso išdėstymą, ilgis yra apie 113 metrų, bendras poslinkis yra apie 10 tūkstančių tonų, darbinis panardinimo gylis yra iki 500 metrų, povandeninis greitis yra didesnis nei 30 mazgų. Autonomija — 120 dienų.

Neribotą diapazoną teikia iš esmės nauja atominė jėgainė. Įgula yra apie 100 žmonių. Tikriausiai šešios "Poseidon" termobranduolinės torpedos bus dedamos į "Uljanovsk" lanką. Be to, povandeninis laivas gali priimti sparnuotąsias raketas "Kalibr-PL", viršgarsines raketas "Zircon" ir savigynos sistemą "Packet-PL" (priešo torpedų atakoms atremti).

Daugiafunkcė vandenyno sistema skirta sunaikinti lėktuvnešių smūgio grupes, dideles karines bazes ir strateginius priešo ekonomikos objektus pakrantės regione. Ir taip pat gali būti atsakingas už nepriimtinos žalos padarymą didžiulei šalies-agresorės teritorijai.

Putino "Matrioška"

Projektų 09851 ir 09853 branduolinių "paskutiniojo teismo dienos" torpedų povandeniniai laivai yra slapti ir galingi, pajėgūs atlikti kovines misijas dideliame gylyje iki keturių mėnesių (be paviršiaus). Jie gali veikti bet kurioje pasaulio vandenyno vietoje.

Savo ruožtu nepilotuojami orlaiviai "Poseidon" yra dar mažiau pažeidžiami ir autonomiškesni, visiškai nenugalimi kovinio naudojimo situacijoje. Daugiafunkcė vandenyno sistema kaip visuma — atominis povandeninis laivas ir termobranduolinės transkontinentinės torpedos laive šiek tiek primena Rusijos inkilą, kurio mūsų atveju geriau netrukdyti. Be rimtos priežasties "Poseidon" sistema niekada neveiks.


"Poseidon" branduolinis bepilotis aparatas yra apie 20 metrų ilgio, 1,8 metro skersmens ir 100 tonų masės. Veikimo nuotolis praktiškai neribojamas, panirimo darbinis gylis yra 1 000 metrų, greitis — 100 mazgų (185 km / h) — parametrai, kurių praktiškai nepasiekia jokios šiuolaikinės potencialaus priešo torpedos.

Be to, povandeninis aparatas su termobranduoline galvute turi kompiuterinį intelektą ir gali veikti savarankiškai kelių tūkstančių kilometrų atstumu nuo nešiklio. Dronas pasirenka gylį ir greitį pagal situaciją. Be to, maksimalus greitis leidžia išvengti bet kokios grėsmės. Hidroakustikos būdu tokio taikinio sekti beveik neįmanoma.

"Poseidon" sugeba judėti, vadovaudamasis jūros dugno reljefu, iki 10 tūkstančių km atstumu. Paskirties taške gula ant dugno ir keletą mėnesių laukia, kol pasirodys kovos signalas arba komanda grįžti į bazę (ilgos bangos gali įveikti vandens pasipriešinimą).

"Poseidon" kovinės galvutės galia yra 100 megatonų TNT ekvivalentu. Be to, kovinė galvutė su kobalto sekcija buvo sukurta siekiant maksimaliai padidinti teritorijos radioaktyvųjį užterštumą.

Manau, kad šios ryškios detalės yra atskleistos specialiai "partneriams", ketinantiems kalbėtis su Rusija "iš jėgos pozicijos". Unikalūs atominių povandeninių laivų ir strateginių torpedų pajėgumai garantuoja pražūtingą atsakomąjį branduolinį smūgį, net jei ilgainiui potencialiam priešininkui pavyks sukurti sausumos ir jūros neperžengiamą raketų gynybos kupolą.

Planuojami keturi povandeniniai laivai su nešikliu yra 24 bepiločiai "Poseidon", dislokuoti vandenynuose, kurie, pasak "Forbes", gali įveikti bet kokią priešo gynybą, sunaikinti lėktuvnešių smogiamąsias grupes ir "padaryti nepataisomą žalą rytinei ar vakarinei JAV pakrantei", tuo tarpu "vargu ar kitos karinės jūrų pajėgos sugebės sukurti ką nors panašaus".

Rusijos revoliucija jūrų strategijoje

Vašingtonas, vykdydamas gana agresyvią užsienio politiką, labai remiasi kariniu jūrų laivynu, siekia valdyti planetą, pasikliaudamas didžiuliu užsienio bazių tinklu.

Rusija reagavo asimetriškai, ir šiandien ji yra pasirengusi gintis jūroje ne tik strateginiais ir daugiafunkciais povandeniniais laivais. Tiesą sakant, Amerikos ekspertai taip pat supranta, kad "Poseidon" yra atsakas į priešraketinių sistemų sukūrimą ir visą kreiserių, naikintuvų ir JAV povandeninių laivų armadą, ginkluotą sparnuotosiomis raketomis "Tomahawk", kurių nuotolis yra iki 2 500 km.

Amerika yra rimtai susirūpinusi dėl Rusijos "Poseidon" pasirodymo ir kankina klausimas: ar galimas šių ginklų panaudojimas karinio konflikto metu atitiks tarptautinės teisės normas? Klausimas retorinis.

Rusijos "Poseidon" atima iš JAV saugumą ir nebaudžiamumą, kurį anksčiau "garantavo" du vandenynai. "Išmanūs" povandeniniai bepiločiai orlaiviai su "termobranduoliniais argumentais" vien dėl savo egzistavimo verčia palaikyti taiką ir didina galimybes derėtis su amerikiečiais. Vienintelė alternatyva gali būti didžiulės Vašingtono išlaidos iš esmės naujų sistemų, skirtų kovoti su "paskutiniojo teismo dienos torpedomis", sukūrimui, tačiau net ir šiuo keliu pastebima technologinė spraga tarp JAV ir Rusijos karinėje srityje nežada sėkmės.

O ateityje dideli antžeminiai laivai — koviniai arba užmaskuoti kaip hidrografiniai, prekybos laivai — gali tapti branduolinių torpedų nešikliais. "Poseidon" sistemai netaikomos ginklų ribojimo sutartys, ji turi didelį eksporto potencialą ir gali būti parduodama tarptautinėje rinkoje — su įprastine kovine galvute.

Spėju, kad Indija ir Kinija pirktų negalvodamos. Kinijos ekspertai jau pareiškė, kad tokios technologijos idealiai tinka giliavandeniams jūrų tyrimams. Iš tiesų, "Poseidon" korpuso stiprumas leidžia nardyti iki 14 kilometrų gylio.

Kaip bebūtų, Rusijos strateginis tarpžemyninis giliavandenis laivas su atomine jėgaine turi didelę ateitį. O iš savo humanistinės "jėgos pozicijos" Maskva visada yra pasirengusi lygioms ir taikioms deryboms su nepatogiausiais partneriais.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
povandeninis laivas, Rusija
Dainininkas Filipas Kirkorovas

"Neįleidžiamoji" kultūra. Lietuva suskirstė artistus į teisingus ir nelabai

(atnaujinta 14:16 2021.01.21)
Dviejų Lietuvos Seimo parlamentinių komitetų nariai pasisakė tik už draudimą įvažiuoti į šalį artistams, palaikantiems "priešiškus režimus", o URM operatyviai sureagavo ir penkeriems metams nuleido sienos užkardą prieš Filipą Kirkorovą

Kiekviename kampe šaukdama apie žodžio laisvę, Lietuvos valdžia užčiaupia burnas tiems, kas nesutinka su jų požiūriu į vykstančius procesus vienoje ar kitoje planetos dalyje. Viskas yra naujosios Amerikos galios doktrinos, kuri užčiaupė burną net prezidentui Donaldui Trampui, rėmuose.

Tiesa, Lietuvoje šie metodai buvo naudojami jau seniai. Lietuvos pseudopatriotai yra Rusijos atlikėjų persekiojimo pradininkai. Vienu metu įvažiavimas į šalį jau buvo uždraustas Aleksandrovo dainų ir šokių ansambliui, Tureckio chorui, dainininkams Grigorijui Lepsui ir Olegui Gazmanovui. Taigi, Lietuvos gyventojų labai nenustebino Filipo Kirkorovo įtraukimas į "asmenų, kuriems uždrausta įvažiuoti į Lietuvą", sąrašą.

Daugelis tik gūžtelėjo pečiais ir pasukiojo pirštu ties smilkiniu. Šią naujieną pakomentavo oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova:

"Absurdui ir iš tikrųjų vien tokių kaltinimų kvailumui papildomų komentarų nereikia. Apskritai pažymime, kad represinis požiūris į artistus tapo tikru jaunų Europos demokratinių šalių požymis".

Lietuvos "draudėjų" pateikti argumentai atspindi rusofobijos gilumą ne tik Baltijos šalyse, bet ir pasaulyje. Jie sako, kad Rusijos menininkai yra "minkštoji galia", neleidžianti Lietuvos žmonėms pamiršti draugystės ir geros kaimynystės laikų vieningoje TSRS tautų šeimoje.

Filipas Kirkorovas
© Sputnik / Владимир Трефилов

"Pagrindinis mūsų didžiųjų kaimynų uždavinys yra išlaikyti mus šioje kultūrinėje ir informacinėje erdvėje, sukelti nostalgiškus jausmus", — su kartėliu sako Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis.

Tiesa, tokių nostalgiškų žmonių Lietuvoje yra daug. Bilietai į Rusijos atlikėjų koncertus didžiuliuose sporto ir koncertų kompleksuose visada būna išparduoti. Matyt, tai gąsdina Lietuvos valdžią, kuri per 30 nepriklausomybės metų nesugebėjo Lietuvos gyventojų sukiršinti su rusais. O fantazijos, kad Rusija vėl "okupuos" Lietuvą, sukasi tik karščiuojančiose Lietuvos politinio elito, kurio didžioji dalis yra buvę sovietų nomenklatūros nariai, smegenyse. Pakanka kelių pavyzdžių iš naujausios istorijos. Buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaite dėstė Aukštojoje partinėje mokykloje, buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius buvo vienas iš Lietuvos komjaunimo vadovų. O visa konservatorių viršūnė, vadovaujama Vytauto Landsbergio, sovietmečiu gyveno sočiai ir laimingai. Žmonės viską prisimena.

O šiandien jaunieji Landsbergio-Grybauskaitės darbų tęsėjai pralenkia savo mokytojus. Jie ketina įtraukti į sąrašą tų, kuriems neleidžiama patekti į šalį, tuos menininkus, kurie "viešai ar savo kūryba išreiškia paramą agresyviai Rusijos ar kitos valstybės, pažeidžiančios tarptautinę teisę, užsienio politikai arba abejoja Lietuvos konstitucinėmis vertybėmis, teritoriniu Lietuvos sąjungininkų vientisumu."

O Vytauto Landsbergio pasekėjų jauniklių priešakyje yra anūkas Gabrielius. Senelis jam patikėjo vadovauti Lietuvos užsienio politikos frontui. Įdomu, kokiu fronderizmu pagarsės puikios šeimos palikuonis užsienio reikalų ministro kėdėje.

Pavyzdžiui, buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė įėjo į istoriją kaip pirmoji, Rusiją pavadinusi "teroristine valstybe". 2014 metų vasario mėnesį, kilus Maidano isterijai aplink Ukrainą, ji atvirai šiurkščiai elgėsi su Rusijos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi Lietuvoje Aleksandru Udalcovu. Kaip tada rašė laikraštis "Lietuvos rytas" (2014 metų vasario 5 dieną), skiriamųjų raštų priėmimo metu Grybauskaitė pradėjo pokalbį su Udalcovu klausimu: "Ar jūs dar neužspringote lietuvišku pienu?" O vėliau pokalbio metu ji paklausė diplomato: "Tai kada gi jūs pagaliau mus uždusinsite "Gazpromo" dujomis?"

Naujasis Rusijos Federacijos ambasadorius Aleksejus Isakovas į Lietuvą atvyko 2020 metų gruodžio 13 dieną. Bet iki šiol jis nebuvo kviečiamas į rūmus Daukanto aikštėje, kad būtų įteikti skiriamieji raštai.

Ar prezidentas Gitanas Nausėda jį priims, ar eis savo pirmtakės pėdomis? Bet net jei prezidento rūmuose bus laikomasi diplomatinės etikos normų, tai Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje, su kuria ambasadorius turės glaudžiai bendrauti per visą kadencijos laiką, Aleksejus Viktorovičius gali tikėtis bet kokių netikėtumų. Nereikėtų stebėtis.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
draudimas atvykti, Užsienio reikalų ministerija, Filipas Kirkorovas
Google logotipas, archyvinė nuotrauka

"Google" pagrasino išjungti interneto paiešką Australijoje

(atnaujinta 10:32 2021.01.22)
Korporacija pareiškia, kad valdžios institucijų reikalavimas sumokėtų žiniasklaidai už jų naujienų turinio naudojimą, sunaikintų paieškos principus ir paieškos sistemų verslo modelį

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. "Google" pagrasino išjungti interneto paiešką Australijoje, kurios valdžia planuoja priimti įstatymus, kurie netinka įmonei, rašo "Sydney Morning Herald".

Australijos žiniasklaida kaltina "Google" ir "Facebook" uždirbant pelną jo sąskaita.

Australija rengia teisės aktus, kuriuose reikalaujama, kad technologijų gigantai derėtųsi su vietos leidėjais ir transliuotojais dėl turinio mokesčių. Jei nebus susitarta, kainą nustatys valstybės paskirtas arbitras.

"Išnagrinėję teisės aktus turime padaryti išvadą, kad nematome būdo, kaip šiuo atveju galėtume toliau teikti savo paslaugas Australijoje", — per klausymą Australijos Senate sakė Mel Silva, didžiausios pasaulyje interneto paieškos sistemos "Google" regioninis direktorė.

Australijos vyriausybės praėjusią vasarą pasiūlytas įstatymo projektas šiuo metu svarstomas šalies Senate. Priėmus šį įstatymą technologinės kompanijos (pirmame kodekso įgyvendinimo etape tai bus tik "Google" ir "Facebook") privalės mokėti Australijos žiniasklaidos priemonėms už naujienų turinio paskelbimą savo platformose.

"Tai nėra grėsmė, tai yra realybė", — pridūrė ji.

Pasak direktorės, įstatymo aktas susideda iš to, kad "Google" turės mokėti atskiroms žiniasklaidos priemonėms už nuorodas į jų naujienas paieškos rezultatuose ir jų kaupikliuose. Silva tai pavadino "slidžiu šlaitu", kuris sunaikins esamus paieškos sistemų verslo modelius.

Tuo pat metu korporacija siūlo alternatyvų šios problemos sprendimą: sudaryti sutartį su Australijos žiniasklaida remiantis "Google News Showcase" paslauga, apimančia mokėjimus už naujienų turinį. Bendrovė ketina per trejus metus investuoti 1,3 mlrd. JAV dolerių į problemos sprendimą.

Savo ruožtu ministras pirmininkas Skotas Morisonas pareiškė, kad vyriausybė neatsakys į grasinimus.

Facebook atstovas taip pat paskelbė galimybę blokuoti Australijos socialinio tinklo naujienų skiltį.

Tegai:
Australija, Facebook, Google
Dar šia tema
Google "įrašė" Putiną į populiarios frazės vertimą
Privatumo politika: nuo laisvės skleidėjų iki monstrų
Rusija turi išmokti pamoką, kurią Trampas praleido