Pirmieji COVID-19 skiepai Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, archyvinė nuotrauka

"Šventintas vanduo" ir parodomieji Kalėdiniai stebuklai: kaip Lietuva kovoja su COVID-19

(atnaujinta 17:34 2020.12.30)
Kol Prezidentūra per tuščius viešųjų ryšių triukus Jo Ekscelencijai ieško vietos valstybės sąrangoje, scenoje pasirodė Viktoras Uspaskichas. Su "šventintu vandeniu"

Prieš kelias savaites visuomenei plačiai buvo pranešta, kad prezidentas Gitanas Nausėda, gavęs informaciją iš Europos Komisijos, telefonu pasikalbėjo su Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte apie būtinybę pagreitinti pasirengimo vakcinacijai nuo COVID-19 darbus. Ir užtikrinti vakcinacijos proceso efektyvumą.

Dar Prezidentūros visuotinai buvo paskelbta, kad Vyriausybės vadovė informuota apie tai, kad Europos vaistų agentūra registruos pirmąją vakciną gruodžio 21 dieną ir kad pirmajai vakcinai pasiekus Lietuvą gruodžio 26 dieną reiktų jau kitą dieną pradėti skiepyti.

Anokia čia naujiena. Pavėluotas veiksmas. Apie tai buvo galima skaityti jau visą savaitę. Sužinoti iš visų portalų pranešimų. Arba bent iš televizijos žinių, po to, kai vakcinacijos procesą viešame posėdyje aptarė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas su pareigūnais bei ekspertais.

Vyriausybės vadovei šita informacija tikrai ir be prezidento skambučio buvo žinoma.

Sunku būtų įtarti, kad premjerė gavus pirmą siuntą ją būtų užrakinusi šaldytuve ir neleistų skiepyti. Arba nežinojo, kad vakcinacijai reikia ruoštis. Didžiosios ligoninės jau turėjo ne tik planus, bet ir apmokytą personalą.

Prezidentui turbūt labiau vertėtų susirūpinti kitu dalyku: skiepyti tai kol kas (pagal dabartinius planus) nelabai yra kuo. Pirma partija yra tik 10 000 skiepų. (Gruodžio 28 dieną SAM paskelbė, kad į Tarptautinį Vilniaus oro uostą buvo pristatyta antroji farmacijos kompanijų "BioNTech" ir "Pfizer" bendrai sukurtos vakcinos siunta — Sputnik).

Vien Vilniaus universiteto Santaros klinikose yra beveik 7 000 medikų, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikose dar daugiau nei 7 000, LSMU Kauno ligoninėje apie 3 500 medikų. Tai tik du centrai. Viso medikų šalyje 40 000.

Prezidentas sako, kad nauja vakcinų partija bus sausį. Čia labai svarbu būtų žinoti kelis dalykus: konkrečiai kada? Koks kiekis? Ir kurios vakcinos?

Atsakymų reikia iš Prezidento. Jei Jo Ekscelencija kažkodėl jau ėmėsi skiepų logistikos temos.

Visuomenei ir pačiam Gitanui Nausėdai naudingiau būtų, jei Prezidento veikimas vis dėlto būtų jo konstituciniuose rėmuose kaip valstybės vadovo.

Įkvepiantis kreipimasis į piliečius ir raginimas laikytis karantino priemonių. Ir, žinoma, asmeninis pavyzdys. Moralinė parama medikams. Pažadas pasiskiepyti vienam pirmųjų, kaip visuomenės nuraminimo dėl skiepų saugumo veiksmas. Kiti panašūs svarbūs dalykai tokios krizės metu, kuriuos gali atlikti vienijanti moralinė lyderystė.

Gitanui Nausėdai tai tiktų daug labiau nei dabar nelabai įtikinamai vaidinamas nuolat vėluojančio vakcinavimo prižiūrėtojo vaidmuo. Ir Prezidentūra stengiasi.

Jo Ekscelencija prieš Šv. Kalėdas vaizdo kreipimesi į tautiečius paprašė visų pagalbos Lietuvai. Paragino bendrauti per nuotolį, likti namuose. Tačiau Kalėdų su šeima sutikti iš Vokietijos į Lietuvą grįžo paties prezidento G. Nausėdos vyriausioji dukra G. Nausėdaitė. Prezidentūrai teko teisintis.

Jo Ekscelencija ragino likti namuose 1
Screenshot
Jo Ekscelencija ragino likti namuose

Prezidento vyriausiasis patarėjas bei Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovas Simonas Krėpšta žiniasklaidai teigė, kad prezidento vyriausioji dukra Gedailė Nausėdaitė, iš Vokietijos grįžusi į Lietuvą Kalėdoms, laikėsi visų saugumo reikalavimų.

Paklaustas, ar Prezidento šeima neturėtų susilaikyti nuo bendravimo su artimaisiais ir taip būti pavyzdžiu kitiems, Krėpšta teigė, kad geras pavyzdys — laikytis šalyje nustatytų reikalavimų, o tai, pasak jo, Nausėdos šeima ir darė.

Kalėdos — dovanų metas.  

"Nuoširdžiai dėkojame tiems, kurie gydo COVID-19 pacientus, už jų sunkų darbą ir atsidavimą, — Kūčių dieną savo Facebook laiko juostoje parašė valstybės vadovas. — Per jų rankas vyksta stebuklai — žmonės grąžinami į gyvenimą, suteikiama vilties, mažinamas skausmas. Jų profesionalumas ir atjauta padeda Lietuvai įveikti pandemiją."

Prezidento tarnyba išplatino ir pranešimą apie Nausėdos su sutuoktine aplankytus medikus ir jiems įteiktą dovaną.

"Šv. Kūčių dieną Prezidentas kartu su pirmąja ponia perdavė VUL Santaros klinikų, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės medikams kūčiukų ir padėkojo už jų darbą. Taip pat ketvirtadienį švenčių dvasia jie dalinosi su vienišais žmonėmis. Užsiregistravę Lietuvos "Carito" savanoriais Prezidentas kartu su pirmąja ponia bendravo su vienais pasilikusiais senjorais", — rašė prezidento atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis.

Jo Ekscelencija visos savo komandos vardu medikams už jų sunkų darbą padovanojo tris dėžes kūčiukų. Tris dėžes kūčiukų ant šlapio ligoninės asfalto. Dovanos vertė — maždaug 90 eurų.

Tris dėžes kūčiukų ant šlapio ligoninės asfalto 2
Screenshot
Tris dėžės kūčiukų ant šlapio ligoninės asfalto

Prieš šventes Prezidentūra už daugiau kaip 110 000 eurų įsigijo du naujus automobilius.

Po kūčiukų įteikimo ceremonijos prezidentas paskelbė, kad tapo "Carito" savanoriu ir kartu su pirmąja ponia telefonu pabendravo su Romute, Genovaite ir Romualdu. Tai yra trigubai daugiau savanoriavimo nei pirmojo karantino metu, kai prezidentas atliko vieną skambutį.

Kalėdos — ne tik dovanų metas. Kalėdos — stebuklų metas.

Tuo metu, kai Lietuvoje buvo pradėta skiepyti nuo koronaviruso, o Prezidentūra per tuščius viešųjų ryšių triukus Jo Ekscelencijai ieškojo vietos valstybės sąrangoje, Uspaskichas viešai pareiškė sukūręs stebuklingą vandenį, kuris padeda žmonėms įveikti šį užkratą ir sukuria imunitetą.

"Tai visai nauja receptūra. Iš kinų gavome šio viruso energetinį kodą ir sukūrėme struktūrizavimo aparatą, tunelį. Šis vanduo sukuria ląstelinį imunitetą ir paruošia organizmą kovai su COVID-19", — taip socialiniame tinkle Facebook vykusioje tiesioginėje transliacijoje savo produktą pristatė Uspaskichas.

Kalėdų dovaną Lietuvos žmonėms 3
Screenshot
Kalėdinė dovana Lietuvos žmonėms

Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas teigė, kad jo sukurtą vandenį Lietuvoje jau geria apie tūkstantis žmonių, tarp jų — ir jo puspenktų metų anūkė, kuriai vanduo dar atstoja ir skiepus nuo dvidešimties ligų.

"Virusas mutuoja, bet šis vanduo jau dabar užprogramuotas nuo šešių koronaviruso atmainų", — savo prekę gyrė Uspakichas ir pabrėžė, kad nuo pavasario jo naujuoju produktu bus galima gydyti erkinį encefalitą ir kitas ligas — širdies, kepenų, inkstų, kraujotakos, plaučių.

Kalėdinę dovaną Lietuvos žmonėms pateikęs Uspaskichas būti Kalėdų Seneliu neketina: už vandenį žmonėms teks susimokėti.

Puslitrinis vandens buteliukas kainuoja pusantro euro, tačiau vieno jo nusipirkti nepavyks, reikia pirkti visą 24 buteliukų pakuotę, kurios kaina — 36 eurai.

Tik gerdamas vandenį 24 dienas, pasak pono Uspaskicho, žmogus pasveiks nuo koronaviruso arba įgis imunitetą. Bet tik pusmečiui. Praėjus šešiems mėnesiams "gydymo" kursą teks kartoti.

Stebuklingo vandens platinimu šalyje užsiima Darbo partijos aktyvistai.

Viktoro Uspaskicho „šventintą vandenį“ galima įsigyti nurodytais kontaktais 4
Screenshot
Viktoro Uspaskicho "šventintą vandenį" galima įsigyti nurodytais kontaktais

Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska perspėjo dėl dezinformacijos apie COVID-19, kurios taikinyje atsidūrė Viktoro Uspaskicho pranešimai socialiniame tinkle Facebook.

"Pandemija yra didelis iššūkis ne tik Lietuvai, tačiau ir visam pasauliui. Lietuva tebėra raudonojoje, labiausiai paveiktoje, zonoje. Europarlamentaro post’as apie vandenį, kuris sukuria imunitetą ir gydo nuo COVID-19, o taip pat tai, kad kaip vandens platintoja nurodoma LR Seimo narė, labai neramina", — savo Facebook laiko juostoje sureagavo ministrė ir pridūrė, kad visuomenės susitelkimas kovai su klaidinga informacija leis greičiau grįžti į įprastą gyvenimą.

Apie pono Uspaskicho "gydomojo vandens" vartojimą pasisakė ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Ministrė teigė, kad apie šią situaciją buvo kalbėta ir pirmadienį surengtame Vyriausybės ekstremalių situacijų posėdyje: "Dezinformacija — rimtas iššūkis ir rimta problema, tad buvo nuspręsta pavesti Teisingumo ir vidaus reikalų ministerijoms pateikti siūlymus kaip būtų galima kovoti su tokia ir panašaus pobūdžio dezinformacija, kuri daro didelė žalą visuomenei".

Blogos reklamos nebūna. Pono Viktoro Uspaskicho dezinformacinį vandenį reklamuoja net dvi ministrės. Aprašė ir parodė visa pagrindinė žiniasklaida. Yra ko iš pono Viktoro Uspaskicho pasimokyti Prezidentūros viešųjų ryšių valdininkams. Labai jau valdiškai dirba. Blankiai. Be fantazijos.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Viktoras Uspaskichas, Gitanas Nausėda, Lietuva, koronavirusas, COVID-19, Kalėdos
Naikintuvas F-35А

Pervertino save: kodėl JAV vėl atidėjo serijinę F-35 gamybą

(atnaujinta 00:17 2021.01.18)
JAV Gynybos departamentas eilinį kartą atšaukė F-35 "Lightning II" serijinės gamybos pradžią. Naikintuvas nėra pasirengęs koviniams bandymams, kuriuos turėjo pereiti dar prieš ketverius metus

Jungtinės Valstijos akivaizdžiai pervertino savo technologines galimybes ir 2021 metų sausio mėnesį "didžiausia ginklų programa pasaulio istorijoje, kurios vertė didesnė nei 1,6 trln. dolerių", sustojo ties 615 nedidelės modifikacijos "penktosios kartos" F-35 su daugybe "genetinių klaidų".

Už ginkluotės įsigijimą atsakinga JAV Gynybos departamento sekretorė Elen Lord atšaukė planuotą masinę F-35 Lightning II serijinę gamybą 2021 metų kovo mėnesį. Pagrindinė priežastis — techninės problemos. Naikintuvas turi eilę rimtų trūkumų ir neįrodė savo efektyvumo kovojant su šiuolaikinėmis priešlėktuvinės gynybos sistemomis.

Įvairios F-35 modifikacijos buvo gaminamos nuo 2011 metų, naikintuvas oficialiai gautas į ginkluotę 2014 metais. Iki šiol buvo pastatyta daugiau nei 600 iš planuotų 3200 "nematomų" lėktuvų, tačiau oficialus Pentagono sprendimas dėl serijinės F-35 gamybos — tai yra kovotojo kovinio pasirengimo, skirto rimtoms problemoms spręsti, garantas, "kokybės ženklas" užsienio klientams ir Amerikos mokesčių mokėtojams, taip pat gamybos efektyvumo ir aptarnavimo po pardavimo patvirtinimas. JAV gynybos departamentas neturi sprendimo — užsienyje nėra didelio pasirengimo kovai, tikros kokybės ir paklausos.

F-35 perspektyvos yra neskaidrios, teigiamas Pentagono sprendimas keletą metų iš eilės atidedamas. Praeis mėnesiai, kol išrinkto prezidento Džo Baideno administracijos paskirta nauja specialistų komanda gaus visą informaciją nepriklausomam techniniam patikrinimui ir sprendimui dėl serijinės F-35 gamybos — iki 2046 metų. "Nematomųjų" išvedimas iš eksploatacijos numatytas nuo 2070 metų. Planai fantastiški. Praktinė eksploatacija nuvilia specialistus. F-35 Lightning II daugeliu parametrų atsilieka nuo penktos kartos: ikigarsinis kreiserinis greitis, matomumas radaruose, didelis avaringumas. Lėktuvo branduolinių ginklų nešiotojo sertifikacija numatyta 2023 metų sausiui, tačiau po visų F-35 nesėkmių šis etapas gali būti perkeltas.

Amerikietiška svajonė

F-35 Lightning II eksploatavimo išlaidos yra daug didesnės nei ketvirtosios kartos naikintuvų, todėl vyriausybės pareigūnus priverčia abejoti tikslingumu įsigyjant daugybę šių lėktuvų. Tačiau investicijos į F-35 programą yra tokios reikšmingos, kad jos neįmanoma atšaukti. Be JAV, pinigus investavo Belgija, Didžioji Britanija, Lenkija, Italija ir kitos šalys. Amerikiečių žurnalas "Military Watch" sausio 3 dieną pranešė: vienintelis Vakarų pasaulio penktosios kartos naikintuvas F-35 "yra labai toli nuo visiško pasirengimo kovai ir gali būti netinkamas didelio intensyvumo kovinėms operacijoms iki 2025 metų".

Naikintuvas F-35
© Sputnik / Антон Балашов

Jau ketvirtus metus už F-35 gamybos programą atsakingi oficialus atstovai negalėjo tiksliai nustatyti naikintuvo pasirengimo koviniams bandymams datos. Net imitacinis centras nėra pasirengęs išbandyti kompleksinių "Žaibo" ginklų sistemų. Dėl atsarginių dalių trūkumo rangovas 2020 metais sulėtino gamybą. Anksčiau JAV gynybos departamentas ne kartą atsisakė priimti naujus F-35 dėl technologinių defektų (nuo korpuso korozijos iki programinės įrangos), aptiktų dviejuose šimtuose penktos kartos mašinose. Savo ataskaitoje Pentagonas pažymėjo, kad F-35 tarnybos trukmė "gali būti vos 2100 skrydžio valandų". Iš pradžių naikintuvas buvo suprojektuotas 8000 skrydžio valandų (iki keturiasdešimties metų tarnybos).

Esant tokiai krūvai trūkumų, dešimtys įvairios modifikacijos naikintuvų F-35 paradoksaliai parduodami užsienio partneriams ir veikia aštuoniose šalyse (įskaitant JAV). Didžiosios Britanijos, Graikijos, Danijos, Izraelio, Jungtinių Arabų Emyratų, Kataro ir Japonijos oro pajėgos šiandien tikisi savo "nematomųjų". Pavyzdžiui, vien Izraelio oro pajėgos užsakė 50 naikintuvų F-35 ir norėtų įsigyti dar dvi dešimtis "nematomųjų" orlaivių.  

"Žaibo" pilotavimui išmokyti daugiau nei 1200 pilotų, o F-35 aptarnavimui — dešimt tūkstančių technikų. Atsižvelgdamas į tai, "Lockheed Martin" netgi sugebėjo sumažinti modifikacijos F-35A kainą nuo pradinių 250 milijonų iki 80 milijonų dolerių. Amerikos marketingas yra daug pranašesnė už technologijas JAV. "Žaibas" neprivalo skristi gerai, jei gerai parsiduoda.

Kenksmingas prisitaikėlis

F-35 Lightning II nelaimių serija leidžia prognozuoti sunkų mašinos likimą ateinančiais metais. Ir jei naujausias amerikiečių naikintuvas taikiai eksploatuojant yra technologiškai pažeidžiamas, susitikimas kovinėje situacijoje, pavyzdžiui, su Rusijos penktosios kartos naikintuvu Su-57, priešlėktuvinių raketų sistema S-400 ar elektroninio karo priemonėmis, akivaizdu, jai blogai baigsis. "Nematomieji" turi prisitaikyti prie atšiaurios realybės.

Rusijos naikintuvai Su-57
© Sputnik / Андрей Катаев

Pagrindinių penktos kartos amerikiečių naikintuvo trūkumų kiekį pavyko sumažinti iki penkių, nors ir tai yra daug mašinai, kuri kainuoja nuo 80 milijonų dolerių (modifikacija oro pajėgoms) iki 130 milijonų dolerių (modifikacija laivynui). Viršgarsinis greitis grasina sunaikinti sklandytuvą, slaptą dangą ir antenas orlaivio uodeginėje dalyje. Tačiau Pentagonas — nėra "Lockheed Martin" priešas ir ištikimai pakoregavo eksploatacijos F-35 charakteristiką, kuris dabar laikomas ikigarsiniu naikintuvu, galinčiu greitai įsibėgėti. Specialioje instrukcijoje nurodomas sekundžių skaičius, kurį leidžiama pagreitinti iki 1,2 Macho modifikuojant laivyną (F-35B) ir jūrų korpusą (F-35C). Pasirodo, kad tokiu būdu įmanoma pašalinti konstrukcijos trūkumus.

Priminsiu, kad penktosios kartos amerikiečių naikintuvo F-22 Raptor sukūrimas anksčiau buvo pripažintas nesėkmingu. Nepatikimos radijo bangas sugeriančiosios dangos, F22 matomumas labai aukšto diapozono radaruose, kurių nuotolio radiusas yra iki 750 kilometrų, kosminė gamybinės transporto priemonės kaina (350 mln. dolerių) —visa tai lėmė, kad 2009 metų programa buvo sumažinta maždaug 25 proc. plano, buvo pagaminti tik 187 naikintuvai. Brangiai kainuojanti priežiūra iš esmės pakenkė visos F-22 programos gyvybingumui. 2020 metų Lapkričio 29 dienos JAV vyriausybės atskaitomybės biuro (GAO) duomenimis, penktosios kartos JAV karinių oro pajėgų naikintuvas F-22 Raptor išliko prasčiausiu orlaiviu pagal pasirengimą darbui — dėl itin didelių priežiūros ir eksploatavimo išlaidų. Jei taikos metu maždaug pusė šių mašinų parko yra tinkama, kas bus kare?

Naujausio naikintuvo F-35 Lightning II atveju istorija vystosi ta pačia kryptimi. JAV vyriausybės audito tarnyba anksčiau pažymėjo, kad su F-35 technine priežiūrą lieka tikėtis geriausio, o Pentagono galimybės remontuoti F-35 atsilieka nuo grafiko. Anot Elen Lord, kariuomenė negali sau leisti sumokėti F-35 išlaikymo išlaidų: "Naujausio ir moderniausio kariuomenės naikintuvo išlaikymas per ateinančius metus taps dideliu iššūkiu... ir greičiausiai toliau kenks koviniam pasirengimui".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
naikintuvai, JAV
Dar šia tema
Taikinys neutralizuotas: Kamčiatkoje MiG-31 perėmė "priešo" lėktuvą
"Universalus kovinis paukštis": "The National Interest" susižavėjo rusišku Su-35
Rusijos naikintuvas Su-57 užkariauja pasaulį. Kas toliau?
Protestai Minske

Užsienio politikos subtilybės. Kaip Lietuvos elitas kuria savo "vertybinį" įvaizdį

(atnaujinta 00:07 2021.01.18)
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka išlaikė valdžią. Rusijos ir Baltarusijos santykiai nepablogėjo. O Lietuvoje jaučiamasi nugalėtojais. Savo pačių įsivaizduojamame pasaulyje. Ir vaizduotei ribų nėra

Lietuvos užsienio politika turėtų duoti naudos. Eiliniam Lietuvos piliečiui. Kaip kitaip pamatuoti jos naudą.
Lietuvos politinio elito gaunamą naudą iš Lietuvos užsienio politikos išmatuoti paprasčiau. Matosi plika akimi. Nes matuoti galima pareiškimų, simbolinių akcijų ir atrakcijų matais. Taip pat matuoti fotosesijų bei žodžių skaičiais socialiniuose tinkluose. Išmatuoti kuriamu įvaizdžiu. Kuris skirtas ne užsieniui. Skirtas vidaus naudojimui vidaus politikoje.

Ko siekta akcijomis ir atrakcijomis Lietuvoje, ko tikėtasi Baltarusijoje?

Kad pavyks sustabdyti Astravo AE statybas? Pavyko?

Astravo AE jau veikia pilnu pajėgumu. Jos gaminamą elektrą perka Lietuvos kaimynė Latvija.
Kad Rusijos įtaka Baltarusijoje sumenks ir Lukašenka ims labiau bendradarbiauti su Vakarais?
Ne, Baltarusijos krizės akivaizdoje Rusija nenusisuko. Nuo Baltarusijos nusisuko Vakarai. Nusisukdami dar pasiūlė ir sankcijas. Ne be Baltarusijos kaimynės Lietuvos akcijų ir atrakcijų pagalbos...
Lietuvoje tikėtasi, kad opozicija privers Baltarusijos prezidentą Lukašenką trauktis. Ir ką iš viso to šiandien turi Lietuva?

Blėstantį romantizmą. Kurį periodiškai tenka pakurstyti. Nes užsienio politika padeda Lietuvos politiniam elitui ne tiek pasiekti apčiuopiamų rezultatų savo bendrapiliečiams, kiek gerai atrodyti. Vidaus politikos turguje. Matome, kaip užsienio politika tapo įrankiu vidaus konkurencinėje kovoje.
Tie, kurie teisingai "vertybiškai" kalba ir garsiau šaukia, atrodo tikresni laisvės kovotojai ir demokratai. "Tikrieji idealistai".

Paprasta ir nieko nekainuoja. O svarbiausia — nereikia sunkiai dirbti ir ką nors asmeniškai aukoti. Pavadinate Rusiją "teroristine valstybe", Aleksandrą Lukašenką diktatoriumi, pateikiate Baltarusijos prezidentui ultimatumą — ir jūsų fanai bei sekėjai laimingi. Visi jaučiasi laimėję. "Vertybių" mūšį. Beveik ezoterika. Parapsichologija.
O juk užsienio politika ne apie politines santvarkas svetur. Užsienio politika — apie valstybių interesus. Savo valstybės interesus. Savo valstybės piliečių gerovę.

Ekonomikos ministrė Aušrinė Armonaitė garsiai pareiškė, kad laikini Lietuvos ekonominiai sunkumai dėl sankcijų Baltarusijai yra vertybiškai pateisinami.

"Mano vertybinė nuomonė — laikini ekonominiai sunkumai yra pateisinami, kai gini žmogaus teises, laisves ir bendrai pamatines amžinas vertybes", — interviu BNS sakė ekonomikos ministrė Aušrinė Armonaitė.

"Bet kokios sankcijos, ar tai būtų Baltarusija, Rusija, ar tai būtų Iranas, ar bet kuri pasaulyje šalis, turi ekonominių pasekmių. Bet jos įvedamos ne veltui — tam, kad apgintume žmogaus teises", — sakė ji.

O kaip Lietuvos piliečių teisės oriai gyventi savo gerovės valstybėje? Ministrė šiuo klausimu savo nuomone nepasidalino.  

Dėl Europos Sąjungos įvestų sankcijų gruodį buvo įšaldytos Druskininkuose veikiančios "Belorus" sanatorijos sąskaitos, nes šią sanatoriją formaliai valdo Baltarusijos prezidento administracija.
"Belorus" darbuotojai — pagrindinė Minsko diktatoriaus atrama? Gal ten vandens ir purvo procedūromis kankinami tikrieji Baltarusijos demokratai?

Dar iš fotosesijų mums sako, kad Baltarusijos diktatūrą remia ir Klaipėdos uostas, skiriantis 31 proc. savo veiklos apimčių baltarusių trąšoms.

Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Tichanovskaja jau paragino Lietuvą įvesti sankcijas ir Klaipėdos uostą naudojančiai trąšų gamintojai "Belaruskalij".

"Belaruskalij" europinių sankcijų sąraše kol kas nėra, Lietuvos Vyriausybės atstovai nekomentuoja, ar pritartų jos įtraukimui į juodąjį sąrašą. Bet jeigu jau Svetlana Tichanovskaja pageidauja, kodėl gi ne.
Baltarusijos valdžia sako, kad gali stabdyti naftos eksportą per Klaipėdos uostą ir nukreipti krovinius į Rusijos uostus. Naftos produktų eksportuotoja "Belaruskaja neftenaja kampanija" neseniai nusprendė nebepratęsti ilgalaikės sutarties dėl krovinių gabenimo geležinkeliais su bendrove "LTG Cargo".

Užsienio politika tarsi pirmiausia privalo tarnauti žmonėms, užtikrinti "gerovės valstybę". O mes tokią turime? Nes tada gintume savo piliečius. Arba tegul Lietuvos politinis elitas paaiškina savo piliečiams, kaip Baltarusijos demokratijai kenkia dzūkų sanatorijos vonių plovėjos ar Klaipėdos uostininkai.


Bekariaudami vadinamuosius informacinius karus netapome intelektualiai atsparesni. Priešingai — atbukome. Ir plačiai atvėrėme savo smegenis nuosavai propagandai.

"Vertybiškai" teisinga orientacija, patriotinė poza socialiniuose tinkluose, žiniasklaidoje, retorika politikoje tapo nuosavos, lietuviškos propagandos kreivų veidrodžių atspindys.

Vaizduotei ribų nėra. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis garsiai pareiškė, kad Lietuva yra pasirengusi svarstyti Baltarusijos vardo keitimą. Jei to pageidautų baltarusiai. Kol kas to pageidauja tik Svetlana Tichanovskaja.

Ministras šį klausimą jau aptarė su Baltarusijos opozicijos lydere Svetlana Tichanovskaja.

Pasak ministro, lietuvių vartojamame valstybės pavadinime turėtų atsispindėti tai, kad šalies pavadinimas "Belarus" reiškia "Baltąją Rusią".

"Vardas, kuriuo mūsų kaimynų šalį vadiname, neturėtų įtvirtinti okupacijos metais nusistovėjusio Baltarusijos, kaip Rusijos dalies, supratimo", — BNS sakė G. Landsbergis.

"Belarus — reiškia "Baltoji Rusia", o ne Rusija, ir tai turi atsispindėti varde, kurį vartojame. Jeigu baltarusiai pageidaus, mielai šį klausimą svarstysime, kaip kad jau esame pakeitę Gruzijos vardą į Sakartvelą. Žinoma, kad gavę kreipimąsi prašytume ir kalbininkų konsultacijos", — pridūrė ponas Landsbergis.

Pone Landsbergi, paprasčiau būtų Lietuvos Respublikos Seime kokia nors neįpareigojančia rezoliucija pakeisti pačios Lietuvos valstybės pavadinimą. Pavyzdžiui į "Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė Nr. 2". Tuomet ir Baltarusija, dalis Rusijos, ir net dalis Ukrainos taptų Lietuva. Juk precendentų jau būta. Pervadintas pats Lietuvos Seimas ir net Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.

Bet gali atsirasti rizika. Tuomet "Baltoji Rusia"-Baltarusija pati gali pareikšti pretenzijas Didžiajai Lietuvai. Bent jau imtis lyderystės ginant Lietuvos piliečių teises į darbą. "Baltoji Rusia"-Baltarusija pasirūpintų "Belorus" sanatorijos bedarbiais.    

Europos Sąjungos sankcijų paveiktos Druskininkų "Belorus" sanatorijos darbuotojai antradienį susirinko į simbolinę akciją ir prašė Lietuvos valdžios pagalbos.

Šalia sanatorijos tvoros buvo išdėliotos dešimtis žvakučių. Ant sanatorijos tvoros buvo iškabinti plakatai su užrašais: "Kur dėsite 400 bedarbių?", "Kodėl sankcijos taikomos Lietuvos žmonėms?", "Prezidente, ginkite jus išrinkusius Lietuvos žmones", "Prezidente, kur žadėta gerovės valstybė?".

Šalia įėjimo į sanatoriją buvo įrengta instaliacija su vaikams, kurie gydomi sanatorijoje, skirtais neįgaliųjų vežimėliais. Ant plakatų su vaikų nuotraukomis parašyta: "Tai mūsų pacientai. Kas jiems suteiks pagalbą?".

Šį kartą niekas iš Lietuvos politinio elito fotosesijai neatvyko. Nesifotografavo "Belorus" sanatorijos fone, su vaikams, kurie gydomi sanatorijoje, skirtais neįgaliųjų vežimėliais. Nepanoro Lietuvos politinis elitas savo teisingai "vertybiško" įvaizdžio susigadinti.

Tegai:
politika, Lietuva, Baltarusija
Žmogus su antrankiais

Privalomos saviizoliacijos nesilaikiusiam vyrui skirtas areštas

(atnaujinta 01:00 2021.01.18)
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. COVID-19 sergančiam ir saviizoliacijos tvarką pažeidusiam įtariamajam paskirtas 60 parų areštas, rašoma Policijos departamento pranešime.

Sausio 14 dieną apie 17 valandą Vilniuje, Sodų g., parduotuvėje, kilus konfliktui dėl karantino taisyklių pažeidimo, paaiškėjo, kad vyras be nosį ir burną dengiančios apsauginės kaukės pažeidė ir privalomos saviizoliacijos tvarką — Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos įspėtas apie susirgimą COVID-19 virusu, nepaisė įspėjimų ir reikalavimų, apsilankė prekybos centre, taip sukeldamas pavojų kitiems asmenims užsikrėsti pavojinga užkrečiamąja liga.

Tą pačią dieną pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo.

Įtariamasis savo kaltę pripažino, jam paskirtas 90 parų areštas. Vėliau paskirta bausmė vienu trečdaliu sumažinta ir skirta galutinė 60 parų arešto bausmė.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
pažeidimas, karantinas
Dar šia tema
Molėtiškis griežtai nubaustas už saviizoliacijos nesilaikymą
Lenktynės saviizoliacijos metu nepilnamečiams baigėsi griovyje — video
Vilniuje per savaitę nustatyti šeši saviizoliacijos pažeidimai