Kapitolijus

"Mes jau kariaujame!": prarado Rusija ir kas laukia po Trampo

(atnaujinta 20:29 2021.01.23)
Nepaisant to, kad daugumos mūsų piliečių simpatijos yra Trampo pusėje, grynai praktine prasme, jo ir "senosios Amerikos", kurią jis simbolizuoja Rusijai, pralaimėjimas yra labiau naudingas nei žalingas

Sausio 20 dieną 74 metų amerikiečių ikona Donaldas Trampas perdavė prezidento postą "jaunosios Amerikos" ikonai, 78 metų Džozefui Baidenui.

Paradoksalumas to, kad jaunystė kiek labiau sukriošusi nei senatvė, tėra tik maža dalis paradoksų, kurie sukrės pasaulį ateinančiais mėnesiais.

Tiesą sakant, Džo Baidenas yra ne tiek prezidentas, kiek prezidento apvalkalas. Ir reikalas ne tik tas, kad jis greičiausiai nesulauks savo kadencijos pabaigos. Tiesiog Baideno — valstybės veikėjo, turinčio pusšimtį metų patirties šioje srityje — asmenybė visiškai nenusipelno analizės: jis išgyveno per daug epochų ir per daug Amerikos ir jau seniai išmoko "prisitaikyti", paprasčiausiai išreikšti interesus tų, kurie stovi už jo. Tas, kas aštuntajame dešimtmetyje prieštaravo bendram baltųjų ir juodaodžių ugdymui, o 2020 metais juodaodžiams paaiškino, kad jie nėra tikri juodaodžiai, jei nebalsuoja už jį, iš esmės gali įgauti bet kokį pavidalą.

Todėl pačių pirmųjų iš Baideno laukiamų naujovių sąrašas apie jo asmenines pažiūras nepasako beveik nieko ir labai daug — apie jį į valdžią išstūmusios Amerikos elito grupės poreikius.

Trumpai tariant, naujovės yra "visko, kas atėjo iš Trampo, panaikinimas".

1. Grįžti prie Paryžiaus klimato susitarimo.

2. Panaikinti Trampo draudimą atvykti į Jungtines Valstijas iš daugelio šalių, kuriose naujos religinės idėjos pasauliui skleidžiamos teroro išpuolių keliu.

3. Sustabdyti "Keystone" dujotiekio, kurį anksčiau sustabdė Obama ir pradėjo Trampas, statybas.

4. Sušvelninti imigracijos draudimus ir prieglobsčio suteikimo sąlygas.

Ir visa tai tik pradžia.

Rusijos URM
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Kritikai šiuo klausimu su liūdesiu teigia, kad Baidenas veikia ne remdamasis sveiku protu, o kaip akla lobistų grupių reikalavimų kombinacija (tas pats vamzdynas yra "gerai ištirtas" pavyzdys: akivaizdu, kad vykdant bet kokią JAV vyriausybės žaliąją politiką angliavandeniliai bus reikalingi dešimtmečiams ir bet koks vamzdynams alternatyvus jų transportavimo būdas bus blogesnis ir kenksmingesnis aplinkai. Tačiau žalieji nenori vamzdžių, ir Baidenas juos pražudys).

Bet būtent todėl, kad pats Baidenas yra beformis ir beasmenis kaip dvasia iš "Hario Poterio", jis, tiesą sakant, ir pasodintas į atsakingą postą.

Dėl to kitas klausimas jums ir man daug aktualesnis: iš kurios Amerikos Baidenas, Haris ir jų komanda išplauks, kurią Ameriką anuliuos, kurios Amerikos niekada nebematysime.

Dėl akivaizdžių priežasčių dabar ši senoji Amerika sutelkta į kadenciją baigiantį prezidentą Trampą. Žmogus, kuriam gresia net baudžiamasis persekiojimas, yra labai nemėgstamas.

Čia verta atkreipti dėmesį į paradoksą: nors daugumos mūsų piliečių simpatijos yra Trampo pusėje, grynai praktine prasme, jo ir "senosios Amerikos", kurią jis simbolizuoja Rusijai, pralaimėjimas yra labiau naudingas nei žalingas.

Svarbiausias triukšmingo prezidento nuopelnas yra jo švelnus viceprezidentas Maikas Pensas: "Aš didžiuojuosi, kad likus kelioms dienoms iki mūsų administracijos darbo pabaigos paskelbiu, jog mūsų administracija yra pirmoji, per kelis dešimtmečius nepradėjusi naujo karo".

(Šiuo atžvilgiu, beje, būdingas oponentų atsakas. "Independent" cituoja kelis kritikus, kurie prisimena "Kapitolijaus šturmą" ir šaukia: "Betgi mes 11 dienų gyvename karo būsenoje!" Kai kurie prieina iki to, kad suverčia kaltę Trampui dėl 400 000 amerikiečių, mirusių nuo koronaviruso.)

Tačiau iš tikrųjų tai yra faktas: Trampo administracija nepradėjo jokių naujų karinių intervencijų — nepaisant daugybės akimirkų, kai atrodė, kad intervencija netrukus įvyks.

Prisiminkime, beje, šias akimirkas:

a) Šiaurės Korėja: 2017 m. planetos žiniasklaida vaikėsi idėją, kad netrukus prasidės didelis, galbūt net branduolinis karas tarp JAV ir KLDR. Trampas teigė, kad "galinga armada" juda pusiasalio link, Pietų Korėjoje buvo dislokuotos priešraketinės sistemos, Trampas pareiškė, kad KLDR apskritai gali būti sunaikinta, tačiau viskas baigėsi sankcijomis ir derybomis;

b) Sirija: 2018 m. balandžio mėn., remdamosi "Baltųjų šalmų" sukurptu vaizdo įrašu, JAV ginkluotosios pajėgos kinematografiškai smogė Sirijos Arabų Respublikai šimtu "Tomahawks". Tačiau praktinių rezultatų beveik nebuvo — regis, vidutiniškai 33 raketos sužeidė vieną civilį;

c) Iranas: 2020 m. pradžioje per Amerikos raketų išpuolį (Irako sostinėje Bagdade) nužudytas Irano generolas Soleimanis. Iranas į tai atsakė pradėdamas raketų smūgius Amerikos bazėse toje pačioje šalyje. Kelias dienas pasaulio žiniasklaida "stovėjo ant ausų" laukdama didelio mūšio, tačiau karas vėl neprasidėjo.

Visi šie dalykai turi kai ką bendro. Visais šiais atvejais Trampas nė minutės nedvejojo panaudodamas ką nors skraidančio ar plūduriuojančio jėgai pademonstruoti, tačiau jis niekada neperėjo nuo grynos savivalės (jei norime — ir ugnies) prie realaus karo, kuris dėl akivaizdžių priežasčių, be savivalės, agresoriui taip pat nustato pareigas...

Be to, Amerikos administracija visais momentais sustojo prieš jėgą, galinčią sukelti nepriimtiną žalą. Kalbant apie KLDR ir Iraną, kalbėta apie pačias šalis, kurios turi įspūdingą gynybinį potencialą, Sirijos atveju — neišvengiamą, įsikišimo atveju, susidūrimą su oficialia valdžia-Damasko globėja — Rusija. Kuri, tarp kitko, yra geros formos branduolinė imperija.

Tai verčia manyti, kad Trampas karų atsisakė ne iš meilės taikai, o dėl blaivios nuovokos, kad dabartinė Amerika neatlaikys tikro karo.

Kalbant apie Rusiją. Nepaisant to, kad iki paskutinių Trampo prezidentavimo dienų jo oponentai, tarp jų ir Kongreso pirmininkė Nensė Pelosi, vadino jį "Putino marionete", iš tikrųjų kadenciją baigęs JAV prezidentas nebuvo mums draugiškas.

Tai yra, matyt, jis jautė asmeninę simpatiją mūsų prezidentui. Tačiau politikams tai retai reiškia praktines nuolaidas. Juk mes patys, prijausdami Trampui ir trampistams, maištaujantiems prieš jų pažangius aukštųjų technologijų oligarchus ir 58 lytines tapatybes, vargu ar sutiktume su "Nord Stream-2" sužlugdymu "grynai iš draugiškumo". Tačiau Trampas padarė viską, kad sužlugdytų mūsų dujotiekį.

Be to, kaip sakoma sename posakyje, rezultatas rodomas suvestinėje. Nė viena Amerikos administracija Rusijai neskyrė tiek sankcijų, kiek Trampas. Ir nė vienas Amerikos prezidentas neturėjo tiek mažai kontakto su mūsų šalimi kaip Trampas.
Taip, žinoma, "jam neleido". Tačiau pasaulinės politikos pasaulyje šis pasiteisinimas — apie nieką. Rezultatas vis dar rodomas rezultatų suvestinėje: ten, kur apie šimtus milijonų žmonių, tokie paaiškinimai kaip "jis buvo pakeliui", neveikia. Jei visus šiuos ketverius metus jo rankos buvo trumpos, tai kodėl jis nuėjo į prezidentus su tokiomis trumpomis rankomis?

Ir, galiausiai, pagrindinis dalykas.

Trampas atstovavo "senajai", sunykusiai Amerikai — baltųjų heteroseksualių krikščionių Amerikai ir prie jų prisijungusiems įvairiaspalviams žmonėms, kuriems progresyvi mintis jau buvo sugalvojusi idiomą "daugiatautis baltumas" (kalbant apie visus žmones, kurie perėmė baisią baltųjų mąstyseną, darboholizmą, heteroseksualumą, krikščionybę, vyriškumą ir kt.).

Jo oponentai atstovauja naujajai Amerikai — su socialinio egalitarizmo idėjomis pagal tam tikrus laukinius parametrus, su daugybinėmis tapatybėmis (seksualine ir socialine), su kairiųjų šališkumu, su neaiškiu kultūriniu kodeksu, su žaliuoju radikalizmu, su bandymais ideologiškai manipuliuoti neišsprendžiama tikrove.

Ko gero, "Rusijos kryptimi" šie žmonės bus aktyvesni už savo pirmtakus ta prasme, kad vietiniai užsienio agentai, paskendę dėl tradicinio lesbofeminizmo ant vėjo jėgainių, gaus daugiau viešųjų ryšių ir palaikymo iš jų ir pradės drąsiau skleisti sarkazmus apie atsilikusią "Rašką" ir pažangias visuotines vertybes.

Bet į ką norėčiau atkreipti dėmesį.

Tiesiog dėl savo originalios mozaikos, išradingumo ir sąmoningos daugelio pažangių idėjų fantazijos naujoji Amerika, vadovaujama jų, greičiausiai bus sąmoningai silpnesnė nei senoji Amerika. Ir akivaizdu, kad mažiau pavojinga.

Ta, kuri sumaniai privatizavo baisaus karo rezultatus, kuriame patyrė mažiausiai nuostolių iš visų kitų galių.
Ta, kuri prieš 30 metų meistriškai nugalėjo mūsų tėvus pasaulinėje konfrontacijoje.
Ta Amerika, kuri savo istorijos pabaigoje nerado sau kito atstovo, kaip tik ekscentrinį raudonplaukį milijardierių šoumeną.

Taigi, grynai žmogiškai ir su mums būdingu dosnumu, užuojauta seniems priešams, kuriuos dabar praradome mes, vis dar su optimizmu žvelgiame į naująją Ameriką ir ruošiamės ją sutikti pasaulio arenoje.

Vargu ar ji, mananti, kad gyvena "pilietiniame kare", turės jėgų tokiu pat intensyvumu pretenduoti į lyderystę pasaulyje.

Su paskyrimu, pone Baidenai.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Džo Baidenas, Donaldas Trampas, Rusija, JAV
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020 (108)
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas (dešinėje) ir ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Žozepas Borelis

Žingsnis į priekį, du atgal kodėl ES sankcijos Rusijos atžvilgiu juokingos?

(atnaujinta 15:18 2021.02.24)
Įvyko dar vienas ES užsienio reikalų ministrų susitikimas. Viena iš pagrindinių temų buvo naujos sankcijos Rusijos atžvilgiu. Lietuvos lūkesčiai ir vėl nepasiteisino

Šio susitikimo fonas buvo ypatingas. Po "egzekucijos" Europos Parlamente už "pažeminimą" vizito į Maskvą metu ES diplomatijos vadovas Žozepas Borelis ėmė elgtis "teisingai" ir pareiškė: "Akivaizdu, kad Rusijos kursas ES atžvilgiu yra konfrontacinis. Pono Navalno atveju yra šiurkštus atsisakymas gerbti savo įsipareigojimus, įskaitant atsisakymą atsižvelgti į Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimus".

Šiame kontekste Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis suvažiavimo išvakarėse inicijavo kolegų susitikimą su Navalno štabo vadovu Leonidu Volkovu ir Rusijos antikorupcijos fondo vadovu Ivanu Ždanovu. Tiek tai, tiek Borelio "pažeminimas" Maskvoje, tiek jos atsisakymas vykdyti Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą dėl Navalno privalėjo paskatinti Europos diplomatus pritarti griežtoms sankcijoms Rusijos atžvilgiu, kurios turėtų apimti platų "Putino draugų oligarchų" ratą.

Na, o visų svajonių išsipildymu Lietuvai ir jos bendraminčiams ES taptų "Nord Stream 2" projekto sustabdymas. Kadangi Vokietija priešinasi, Landsbergis net sugalvojo tokį argumentą: "Suteikim Vladimirui Putinui šansą surengti laisvus Dūmos rinkimus šį rudenį, dalyvaujant opozicijai, o iki to laiko sustabdykim "Nord Stream 2" dujotiekį".

Tačiau Berlynas stovi kaip uola. Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas pareiškė, kad ES netylės ir įves papildomas sankcijas Rusijos atžvilgiu, bet kartu pažymėjo, jog net dabartinėje situacijoje reikia galvoti, kaip išsaugoti su ja konstruktyvų dialogą, nes be Maskvos negalima sureguliuoti įvairių tarptautinių konfliktų.

Savo ruožtu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas atvirai pareiškė, kad šalies santykiai su ES sudraskyti į gabalus ir kad Maskva pasiruošusi juos nutraukti. Europiečiai į jo pareiškimą sureagavo nervingai, bet ryžto kaip nors nubausti Rusiją neprarado. Tačiau esminis žodis šiuo atveju — kaip nors. Kaip pažymėjo tas pats Lavrovas — Europoje tiesiai sakoma, kad sankcijos Rusijos atžvilgiu priimamos ne dėl kokio nors tikslo, o tik tam, kad jos veiksmai neliktų nenubausti.

Rusijos ir ES vėliavos
© Sputnik / Владимир Сергеев

Jeigu pabandytume išaiškinti situacijos esmę žmonių kalba, tai "Senoji Europa" tarsi sako Maskvai: jūs supraskite, mes juk turime demokratinių vertybių gynėjų įvaizdį, be to, mus verčia jus spausti amerikiečiai, jau nekalbant apie lietuvius ar lenkus, todėl mes tiesiog priversti įvesti kažkokias sankcijas, bet jos juk simbolinės, ir "Nord Stream 2" mes jiems neatiduosime, todėl neįsižeiskite, ir bandykime draugauti toliau.

Ir šį kartą istorija pasikartojo. Buvo daug ryžtingų kalbų, bet galiausiai "kalnas pagimdė pelę" — individualios sankcijos, dėl kurių sutarė ES užsienio reikalų ministrai, yra Rusijai kaip uodas drambliui. Kitaip tariant — viešai kritikuoju, bet realiai nubaudžiu simboliškai ir tyliai noriu draugauti. Atitinkamai, Lietuvos, kuri manė, kad bent jau dabar ES pasielgs griežčiau Rusijos atžvilgiu, planai vėl žlugo.

Atskirai šiuo atveju reikia pažymėti, kad ministrų susitikimo metu įvyko jų pokalbis su JAV valstybės sekretoriumi Entoniu Blinkenu. Prieš tai naujas Amerikos vadovas Džo Baidenas daug kalbėjo apie būtinybę bendrai kovoti su Rusija. Todėl galima buvo tikėtis, kad Blinkenas ragins kolegas Europoje užimti principingą poziciją Maskvos atžvilgiu. Tačiau rezultatas rodo, kad ES — bent jau kol kas — negirdi Vašingtono. Ir apskritai ministrų pokalbis su JAV valstybės sekretoriumi europiniame pranešime spaudai (https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/fac/2021/02/22/) buvo aprašytas labai abstrakčiai ir glaustai.

Apibendrinant, galima konstatuoti kelis dalykus. Pirma, Rusijos oponentai Amerikoje ir Europoje daro viską, kad ES maksimaliai sugadintų politinius ir (kas svarbiausia) ekonominius (pirmiausia energetinius) santykius su Maskva. Tačiau Berlynas ir jo bendraminčiai nepasiduoda, tęsdami simbolinių sankcijų politiką. Antra, Europos santykiai su JAV vis dar lieka neapibrėžti. Baidenas, regis, suformulavo savo prioritetus kovos už demokratiją srityje, bet kol kas nėra požymių, kad europiečiai ketina besąlygiškai vykdyti visus Vašingtono nurodymus.

Trečia, Rusijai, atrodo, nusibodo supratingai žiūrėti į viešus europiečių kaltinimus, ultimatyvius reikalavimus bei tegul ir simbolines, bet nesibaigiančias sankcijas, ir ji griežtina toną. Kita vertus, Maskva supranta, kad kardinalus santykių su ES apribojimas bus naudingas tik jos priešininkams. Todėl jos griežtesnis tonas yra tarsi perspėjimas Europai, kad jai geriau neperžengti raudonų linijų, kaip to nori amerikiečiai, nes bus atsakas ir jis bus skausmingas.

Sprendžiant iš ES užsienio reikalų ministrų susitikimo rezultatų, geriau girdi Briuselio ausis, kuri klausosi Rusijos, o ne Amerikos.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, sankcijos, Rusija, ES
Dar šia tema
Rusija pasirengusi nutraukti santykius su ES Briuselio iniciatyva
Rusija įvedė atsakomąsias sankcijas ES dėl Navalno bylos
ES paskelbė apie sunkius santykius su Rusija
Rusija tikisi, kad po Borelio vizito į Maskvą santykiai su ES pagerės
Самолет F-35 ВВС США

Galingiausias nevykėlis F-35 taps "nematomas". Bet ne taip, kaip planuota

(atnaujinta 10:17 2021.02.24)
"F-35 Lightning II" daugiafunkcis naikintuvas turėjo tapti Amerikos išskirtinumo ir karinės galios aukštųjų technologijų simboliu, tačiau "žaibo" atveju nurodoma JAV karinio-pramoninio komplekso galimybių riba, tai yra, "penktos kartos" nematomo orlaivio nelaimė

Du trečdaliai Amerikos F-35 parko negali skristi dėl variklio problemų. Orlaivis turi daug rimtų konstrukcijos trūkumų, neišlaikė Pentagono nustatytų bandymų ir vis dar nėra patvirtintas masinei gamybai. Šiandien JAV oro pajėgos yra pasirengusios atsisakyti F-35 paprastesnio F-16 kartos 4+ naikintuvo naudai.

Pirmiausia Pentagonas pasiūlė sumažinti F-35A užsakymą daugiau nei 40 % — nuo 1 763 iki 1 050 lėktuvų. Taip pat JAV oro pajėgos svarsto pateikti senstančio, bet patikimo F-16 "Fighting Falcon" užsakymus. Priverstiniai manevrai.

F-35 naikintuvas-bombonešis buvo eksploatuojamas JAV oro pajėgų daugiau nei penkerius metus, tačiau kenčia nuo lėtinio žemo pasirengimo ir daugybės veiklos problemų. Anksčiau gynybos sekretoriaus pavaduotoja Elen Lord (Ellen Lord) paskelbė, kad 36 % naikintuvų F-35 "Lightning" yra tinkami skrydžiui, likę orlaiviai "veikia tik iš dalies". Kovinės parengties laipsnį mažesniu mastu lemia oro pajėgos, o didesniu mastu — "nepataisomi" konstrukcijos trūkumai, dėl kurių fiziškai sunaikinama slaptoji danga, korpusas, variklis, navigacijos ir piloto gyvybės palaikymo sistemos.

Amerikos sąjungininkų ir partnerių, įsigijusių F-35 už maždaug 100 mln. JAV dolerių (Didžioji Britanija, Norvegija, Izraelis, Italija, Singapūras, Pietų Korėja, Japonija), lūkesčiai, pasirodo, nepasiteisino — orlaivis neatitinka 5-os kartos parametrų, yra toli nuo pasirengimo kovai, tai yra, negali atlikti užduočių, kaip numatyta. Paradoksali "žalio" JAV karinio pramonės komplekso produkto eilė neišnyksta. Jungtiniai Arabų Emyratai neseniai pasirašė penkiasdešimties F-35 tiekimo sutartį. Izraelis paskelbė ketinantis padidinti "žaibo" parką iki trijų eskadrilių (iki 40 transporto priemonių). Ir tai galima paaiškinti tik užmaskuotu mokėjimu "už draugystę" su JAV.

F135 yra galingiausias nevykėlis

Anksčiau buvo pranešta apie slaptosios dangos ir "žaibo" korpuso sunaikinimą skrendant viršgarsiniu greičiu, apie nuolatinius deguonies tiekimo (pilotams) sutrikimus ir F-35 programinės įrangos trukdžius. Inžinieriai bando pašalinti trūkumus, kylančius eksploatacijos metu, tačiau kritinės problemos kaupiasi tarsi nuo kalno riedanti sniego gniūžtė.

JAV karinių oro pajėgų naikintuvą F-35A varo F135 variklis, kurį amerikiečiai laiko "visų laikų galingiausiu naikintuvu". Tačiau tai taip pat yra pagrindinė žemo F-35 našumo priežastis: perkaitus turbinos menčių paviršiaus dangai, ašmenys sutrūkinėja ir variklis greitai nustoja veikti. Kaprizingas F135 reikalauja dažnos priežiūros ir žymiai padidina orlaivio naudojimo išlaidas.

F-35 skrydžio valanda kainuoja 31 tūkst. JAV dolerių, o "senuko" F-16 — mažiau nei 8 tūkst. dolerių. Beje, "Pratt & Whitney" gamina nepakankamai atsarginių F135 variklių taikos metu. Jei rytoj būtų karas, trečdalis lėktuvų F-35 pakiltų į dangų, o tada jų skaičius kasdien mažėtų — net ne dėl priešo oro gynybos, o dėl banalaus metalo nuovargio.

F-16 taip pat laikas keisti

Siekdamos išlaikyti kovinį efektyvumą JAV karinės oro pajėgos priverstos planuoti sumažinti F-35 dalį ir pakeisti juos modernizuotais naikintuvais F-16 "Fighting Falcon" (įdiegti 1979 metais, šiandien yra 790 tokio tipo naikintuvų).

Daugiafunkcis ketvirtosios kartos F-16 lengvojo naikintuvo maksimalus kilimo svoris yra 21,8 tonos, jis gali 9 pakabos vietose gabenti iki 7,7 tonos bombų ir raketų. Kovos spindulys — 1700 km, maksimalus greitis 2200 km / h. Tai nebloga regioninių konfliktų mašina, tačiau žengti žingsnį atgal nuo "penktosios kartos" nėra gerai (technologinė degradacija). Pentagonas ieško kompromisų.

Karinių oro pajėgų štabo viršininkas generolas Čarlzas Braunas jaunesnysis (Charles Brown Jr.) priešinosi "antikvarinių" F-16 įsigijimui ir paragino sukurti visiškai naują lengvų vieno variklio naikintuvų klasę — pigesnę ir paprastesnę nei F-35, bet modernesnę už F-16. Braunas jaunesnysis jas vadino "ketvirtos su puse kartos ar minus penktos kartos" mašinomis. JAV oro pajėgos pradėjo mokslinių tyrimų programą, skirtą įvertinti, ar tikslinga pakeisti naikintuvus F-16 "Fighting Falcon" naujuoju koviniu lėktuvu. Tyrimas bus baigtas iki 2023 metų pradžios.

Problemą apsunkina tai, kad F-35 yra vienintelis "penktosios kartos" naikintuvas, gaminamas Vakarų pasaulyje. Sąlyginai su juo konkuruojantys "Boeing" gaminami naikintuvai F-15 ir F-18 yra ketvirtosios šaltojo karo epochos konstrukcijos kartos ir yra pasenę. JAV sąjungininkai Europoje nesiima kurti savo 5-os kartos naikintuvo, o JK, Lenkija, Belgija, Italija beviltiškai investuoja į amerikiečių F-35 įsigijimą. Bendros "žaibo" plėtros išlaidos viršijo 400 milijardų dolerių, tačiau tai, kaip paaiškėjo, yra tik neracionalaus nacionalinio biudžeto lėšų išleidimo pradžia. Senato ginkluotųjų pajėgų komitetas F-35 pavadino "sugedusios gynybos viešųjų pirkimų sistemos vadovėlio pavyzdžiu", o gerai žinomas politikas (ir pats pilotas) Džonas Makeinas (John McCain), dabar jau miręs, teisingai pažymėjo: "Rekordinis programos F-35 pasirodymas buvo ir skandalas, ir tragedija tiek kainos, tiek tvarkaraščio, tiek atlikimo prasme". "Žaibas" dar ilgai išbandys JAV oro pajėgų ir jų sąjungininkų jėgas. Mes turėsime iškęsti brangias F-35 "užgaidas".

F-35 "nematomo" projekto lėtinių gedimų kontekste sėkmingai skraidantis Rusijos naikintuvo Su-57 technologinis proveržis atrodo ypač optimistiškai ir yra pirmasis iš penktos kartos naikintuvų pasaulyje, įvaldžiusių viršgarsinio greičio raketas. Amerikiečiai priversti pripažinti Rusijos ginklų pranašumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
JAV, naikintuvai
Dar šia tema
Baltijos šalys ruošiasi karui su Rusija: "blickrygas" ar "blickaput"?
Rusijos tankas "Armata" gavo "užsienio pasą"
Rusijos gynybos pramonės naujovės parodoje Emyratuose
Kirpykla

Kirpėjas aukcione pardavė pirmojo kliento registraciją apsikirpti po karantino

(atnaujinta 16:42 2021.02.24)
Pradinė pasiūlymo, pavadinto "Pirmoji registracija apsikirpti po 10 savaičių karantino 2021 metų kovo 1 d., 08:00", kaina siekė 288 eurus

VILNIUS, vasario 24 — Sputnik. Kirpėjas iš Bairoito miesto (Bavarija, Vokietija) Andreasas Nuislis (Andreas Nuysl) "eBay" platformoje pateikė pirmojo kliento registraciją apsikirpti po karantino. Apie tai pranešė agentūra "DPA".

Мост через реку Нерис в Вильнюсе
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pradinė pasiūlymo, pavadinto "Pirmoji registracija apsikirpti po 10 savaičių karantino 2021 metų kovo 1 d., 08:00", kaina siekė 288 eurus. Nuo vasario 12 iki vasario 20 dienos imtinai ji padidėjo iki 422 eurų. Už šią kainą paslaugą įsigijo 43 metų vyras.

Be 422 eurų, Nuisliui pavyko surinkti dar 1 310 eurų aukų. Visi šie pinigai bus skirti padėti vaikams per vieną iš labdaros organizacijų.

Kirpyklos Vokietijoje buvo uždarytos dėl karantino priemonių nuo praėjusių metų gruodžio 16 dienos. Vasario 10 d. Vokietijos valdžia nusprendė pratęsti karantino režimą iki kovo 7 d. su atskiromis išlygomis. Pakeitimais numatyta nuo kovo 1 dienos atidaryti kirpyklas — tik su sąlyga, kad bus laikomasi higienos taisyklių.

Tegai:
karantinas, kirpėjas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje