Kapitolijus

Kodėl JAV "keturių gauja" ieško rusiško pėdsako "Kapitolijaus šturme"

(atnaujinta 23:14 2021.01.24)
Valdžia Amerikoje perėjo "keturių gaujai", tačiau laikui bėgant mes sudaužysime jos šunų galvas — štai ką galėtų atsisveikindamas pasakyti Donaldas Trampas, jei panaudotų 45 metų senumo kinų politinę kalbą

Tačiau, nors prieš patį Trampą jau sėkmingai naudojama tiek neapykantos kalba, tiek totalitariniai metodai, o jis pats užsimena apie Baideno ryšius su kinais, Amerikos politinėje kovoje terminas "keturių gauja" kol kas nenaudojamas. Bet jis apibūdina naują valdžios konfigūraciją - su vieninteliu skirtumu, kad originalioje "gaujoje" buvo trys vyrai ir viena moteris (Mao žmona Jiang Qing), tuo tarpu amerikietiškoje versijoje viskas atvirkščiai.

78-erių prezidento Baideno kompanijoje yra ne tik 56-erių Kamala Haris, bet ir 80-metė Nancy Pelosi ir 73-erių Hilari Klinton. Pirmieji trys net oficialiai užima pirmąsias tris Amerikos valdžios hierarchijos eilutes - o buvusi pirmoji ponia turi visas teises į vietą keturiese kaip asmuo, iš kurios pavogta pergalė praėjusiuose prezidento rinkimuose. Trampas pavogė – su Vladimiro Putino pagalba. Taip, tai yra oficiali komunistų partijos, atsiprašau, tai yra, JAV demokratų partijos, istorijos versija. Ir ne tik istorijos – net po to, kai Trampas paliko Baltuosius rūmus, demokratai ir toliau ieškos rusiško pėdsako. Tai yra, Putino vaiduoklio Vašingtone bus ieškoma taip pat  kruopščiai, kaip ir per praėjusius ketverius metus.

Tai paaiškėjo paskelbus Klinton ir Pelosi pokalbį, kuris vyko kaip podcast'o "Tu ir aš" dalis, kurį veda buvusi pirmoji ponia. Ponios diskutavo apie Trampą ir negalėjo nepaminėti Putino. Tačiau įdomiausia, kokiame kontekste jie jį paminėjo.

Pradėjo kalbėti apie "Kapitolijaus šturmą" — ir Klinton apgailestavo, kad tikroji Trampo neapykantos demokratijai gylis niekada nebus atskleistas. Bet ji išreiškė viltį, kad vieną dieną paaiškės, kam prezidentas yra "įpareigotas":

"Norėčiau išgirsti jo telefono įrašus ir sužinoti, ar jis kalbėjo su Putinu tą dieną, kai sukilėliai šturmavo Kapitolijų".

Būtina atlikti atskirą sausio 6-osios riaušių tyrimą, tokį pat, kaip ir 2001 metų rugsėjo 11 dienos įvykių, sakė Klinton, prašydama Pelosi nuomonės šiuo klausimu.

Pirmininke palaikė šią idėją ir priminė, kad ji jau sakė Trampui, kad „su jumis, pone prezidente, visi keliai veda pas Putiną":

"Nežinau, ką Putinas prieš jį turi politiškai, finansiškai ar asmeniškai, bet tai, kas nutiko praėjusią savaitę, jam yra dovana, nes Putinas nori pakenkti demokratijai mūsų šalyje ir visame pasaulyje. Ir šie žmonės, galbūt nesąmoningai, yra Putino marionetės. Jie darė Putinui naudingą darbą, kai vykdė tai pagal JAV prezidento kurstymą sukilti".

Tai yra, dabar jie ne tik bando pritraukti Trampą už bandymą sukilti ir užgrobti valdžią (apie tai jau buvo kalbėta), bet bandys jį pritraukti ir už tai, kad jis buvo paskatintas ar derinosi su Putinu. Tai, kad Trampas sausio 6-ąją nekalbėjo su Putinu (Kremlius jau pranešė, kad, žinoma, jokio pokalbio nebuvo), niekam nerūpi: yra užsakymas, reiškia, bus ir paiešką. Bet kam to reikia "keturių gaujai"?

Vidiniai politiniai motyvai aiškūs – reikia sunaikinti Trampą, kuris ketverius metus buvo kaltinamas palaikantis ryšius su Putinu ir Rusija. Be to, kaltinimai nebuvo tiesiog nepagrįsti – pati mintis ieškoti Trampo "ryšius su Rusija" buvo tikro sąmokslo prieš pirmiausia kandidatą į prezidentus, o paskui ir išrinktą JAV prezidentą dalis. Šio sąmokslo, kurio metu buvo suklastoti "Rusijos pėdsakų" įrodymai, tyrimą Trampas inicijavo visais įmanomais būdais – ir net jam išvykus, respublikonai Kongrese toliau ieškos tikrųjų "Trumpo medžioklės" užsakovų.

Akivaizdu, kad sąmokslas prieš Trampą kilo ne pačiose specialiosiose tarnybose, stygos negali vesti į Baltuosius rūmus, tai yra į Obamos-Baideno administraciją ir Hilari Klinton būstinę. Kad patiems neatsidurti teisme, reikia ir toliau šaukti "Trampas yra Putino marionetė". Būtent tuo dabar užsiims "keturių gauja". Be to, "Rusijos kišimosi" temos išplėtimas nuo 2016 metų iki 2021 metų sausio įvykių leidžia pakeisti fokusą. Jei ne visi amerikiečiai tiki virtualiu "Putino kišimusi" per praėjusius rinkimus ir ne visi tikintieji tam teikia didelę reikšmę, tai su "Putino marionačių Kapitolijaus šturmo" kadrais galima pradėti naują pasirodymą.

Tai, kad tokios propagandos veiksmingumas bus ne tik abejotinas, bet ir destruktyvus Amerikos visuomenės vienybės liekanų išsaugojimui (juk aišku, kokią reakciją sukels pasakojimai, kad "buvęs prezidentas surengė Kapitolijaus šturmą Putino nurodymu" pas Trampo rinkėjus), Klinton nerūpi. Ji ketina visiškai atsikratyti trumpistų - pavyzdžiui, ji jau paragino atsistatydinti tuos senatorius ir kongresmenus, kurie palaikė Trampo pareiškimus dėl rinkimų sukčiavimo. Tai reiškia, kad "keturių gauja" išprotėjo ir daro statymus ant visuomenės skilimo?

Tačiau reikalas yra tas, kad bent dalis "gaujos" – Klinton ir Pelosi – mano, kad klasių kovos gilinimo rezultatas, tai yra, trumpistų medžioklė, nesuskaidys visuomenės, o sustiprins demokratų galią, tai yra demokratiją. Vargu ar Baidenas palaiko šį beprotišką ir savižudišką tikėjimą – bet čia kyla klausimas, kas yra "gaujos" vadas.

Akivaizdu, kad tiek formaliai, tiek faktiškai vadas yra pats Baidenas - ir jo asmeninio racionalumo laipsnis, nepaisant visų amžiaus problemų, yra daug didesnis nei pas Klinton ir Pelosi. Bet tik kieno rankose bus iniciatyva, kas vadovaus naujos administracijos politikai? Per Trampo metus demokratai jau pavertė Kongresą tikra "revoliucijos būstine" - ir dabar Pelosi kartu su Klinton gali bandyti primesti savo "revoliucinės operos" libretą demokratiniams Baltiesiems rūmams.

Bet kokiu atveju Baidenas pirmiausia turės įtvirtinti savo valdžią "keturių gaujoje", tai yra padaryti taip, kad išprotėjusios senutės (o kaip dar vadinti paneles, kurios tiki, kad Putinas vadovauja Trampui?) savo represijomis neprivertų JAV prie realio "kultūrinės revoliucijos" masto maišto (o Kinijoje sukėltą chaosą pavyko suvaldyti tik padedant armijai). Vidaus politinių problemų fone Baidenui išnyksta ir antroji Klinton-Pelosi plano dimensija – užsienio politika.

Ji, be abejo, taip pat egzistuoja, nes temos "šturmas Kapitolijuje yra Trampo ir Putino darbas" propagavimas apsunkina ir taip įtemptus Rusijos ir Amerikos santykius, riboja Baideno veiksmų laisvę šia kryptimi, kas atitinka ir Klinton-Pelosi idėjai. Akivaizdu, kad Kremlius jau yra įpratęs, kad Putiną pavertė Amerikos vidaus politikos baidykle ir žiūri į tai kaip į ligos apraišką, kaip į neišvengiamą blogį, blogį, kuris kenkia pirmiausia tiems, kurie nebegali be "Putino intrigų paieškų". Tai yra, jie bet kokiu atveju kalbėsis su Baidenu – net jei versija apie "Putino dalyvavimą“ šturme Kapitolijuje nuskambės iš naujojo prezidento lūpų. Tačiau šis pokalbis bus, tarkime, nelabai lygus - juk bus sunku rimtai vertinti žmogų, kuris ne tik įtaria tave bandymu surengti perversmą jo šalyje, bet ir garsiai kalba apie tave akivaizdžią nesąmonę. Dar svarbiau, kad jis nesugeba apginti savo politinio kurso – juk akivaizdu, kad Baidenui nereikalinga dar viena priežastis ginčams su Maskva.

Todėl tiek Baideno nepriklausomybės prezidentūroje, tiek jo požiūrio į JAV ir Rusijos santykius išbandymas bus ne START III pratęsimas - tai įvyks bet kokiu atveju, o reakcija į idėją ieškoti "rusiško pėdsako" Kapitolijaus šturme. Baidenas beveik neabejotinai nepalaikys Klinton-Pelosi idėjos, nes jis nori valdyti pats.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Amerika, JAV
Dar šia tema
Trampas pasakė atsisveikinamąją kalbą
Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas: JAV pačios pamynė demokratijos standartus
Žiniasklaida: Kapitolijus nepriėmė Pentagono pagalbos kovoje su riaušėmis
Džo Baidenas pradėjo eiti JAV prezidento pareigas
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ir Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba

Išjunkite jungiklius ir šalkite. Lietuva davė Ukrainai draugišką patarimą

(atnaujinta 16:53 2021.02.25)
Gabrielius Landsbergis savo vizito Ukrainoje metu padarė daugybę garsių pareiškimų. Jis pažadėjo "rusofobijos broliams" ukrainiečiams padėti tiekti vakciną nuo koronaviruso. Jis taip pat palaikė Kijevo planus atsijungti nuo Rusijos ir Baltarusijos elektros sistemų

Vizito Ukrainoje metu jaunasis Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas Gabrielius Landsbergis davė laisvę savo vaizduotei. Šalies, kurioje gyvena mažiau nei trys milijonai žmonių, atstovas dalijo visuotinio masto pažadus. Jis pažadėjo pateikti vakciną 40 milijonų Ukrainos gyventojų ir grąžinti Krymą Kijevui, netgi palaikė Ukrainos energetikos sistemos atjungimą nuo Rusijos ir Baltarusijos iki 2023 metų pabaigos. Tiesa, pamiršau paminėti, kad pati Lietuva atsijungs nuo BRELL energijos žiedo tik iki 2025 metų pabaigos.

Imperatoriški valstybės, kurią pasaulio žemėlapyje gali rasti tik vienas iš tūkstančio žemiečių, užmojai stebina ir jaudina. Gal net mažiau. Taigi, kalbėdamas trumposios konferencijos metu su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmitrijumi Kuleba, Gabrielius Landsbergis pasijuto esąs ne tik "didysis brolis", bet bent jau Ukrainos Vakarų kolonijos gubernatorius, atvykęs patikrinti kontroliuojamos teritorijos.

"Suprantu ministro ir Ukrainos Vyriausybės susirūpinimą, jog šalį pasiekia nepakankamas vakcinų kiekis, todėl pasiūliau suteikti pagalbą Ukrainai, kai tik Lietuva turės galimybę ir bus pasiruošusi dalintis vakcinomis", — sakė Landsbergis.

Tiesa, jis kažkodėl nepaminėjo, kad pačioje Lietuvoje masinės vakcinacijos planai žlunga būtent dėl ​​nereguliaraus vakcinos tiekimo. O Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ašarodamas ragina pasaulio farmacijos gigantus padidinti vakcinų gamybą. Na, tai nesvarbu. Svarbiausia — pasirodyti prieš Ukrainos politinę aukštuomenę ir, tapšnojant per petį, pateikti rekomendacijas dėl veiksmų Europos mastu.

Jūs, ukrainiečiai, jau sukėlėte 2014 metais Euromaidaną pagal 1991 metais įvykusios Vilniaus neužmirštuolių spalvos revoliucijos modelį. Mūsų pavyzdžiu buvo sužlugdyta ekonomika ir žemės ūkis. Buvo priimtas žemės pardavimo įstatymas. Šauniai padirbėta. O dabar kita užduotis. Skubiai išjunkite elektros iš Rusijos ir Baltarusijos tinklų jungiklius. Ir nesvarbu, kad praeityje šaltu oru elektros tiekimas iš priešo energijos sistemų išgelbėjo ne tik Ukrainą, bet ir pačią Lietuvą. Beje, taip pat dėl naujos Baltarusijos atominės elektrinės, kurią Vilnius prašo visų politinių jėgų sustabdyti.

"Nuo sovietinių laikų Ukrainos elektros tinklas buvo vieningas tinklas, apimantis Baltarusiją ir Rusiją. Tačiau mes norime atsijungti nuo šio tinklo ir padaryti Ukrainos elektros tinklą integruota Europos tinklo dalimi. Mes planuojame tai padaryti iki 2023 metų pabaigos", — Landsbergiui pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos vadovas Dmitrijus Kuleba.

Tai, kad Krymas ir Donbasas buvo prarasti per Euromaidaną, yra laikinas dalykas. Šiuo metu griežtas Lietuvos užsienio reikalų ministras kalbės JT, skųs pasaulio lyderius, o svarbiausia — Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, ir Krymas greitai grįš į šiltą Kijevo glėbį. Nejaugi abejojate Vilniaus stiprybe ir politine įtaka pasaulio įvykiams?

Iš Kijevo Gabrielius Landsbergis vyks į Kišiniovą. Ten jis taip pat patikins prezidentą ir visus moldavus, kad juos patikimai saugo Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, besidriekianti nuo Baltijos iki Juodosios jūros.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Gabrielius Landsbergis, Lietuva, Ukraina
Elektros tiekimo linijos

Būsena nervinga. Lietuva suprato, kad Rusijos ir Latvijos energetika jai nepavaldi

(atnaujinta 17:35 2021.02.25)
Jei Ryga mano, kad jai reikia tiekti elektros energiją iš Rusijos ir yra patenkinta "Inter RAO" siūlomomis kainomis, tiekimas bus vykdomas visiškai laikantis "NordPool" energijos biržos taisyklių. O iš ten, žinoma, pateks į Lietuvą

Vasario pradžioje Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys įtikinamai įrodė, kad ne tik nesąžiningos žiniasklaidos priemonės, bet ir atskirų šalių vyriausybės nariai gali profesionaliai kurti netikras naujienas.

Psask ministro, maždaug pusė elektros energijos, tiekiamos Lietuvai iš trečiųjų šalių, gaminama Baltarusijos atominėje elektrinėje. Remiantis duomenimis, Lietuva jau sumokėjo beveik keturis milijonus eurų už elektrą, pagamintą Astravo AE. Tai reiškia, kad taikoma elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodika netrukdo Baltarusijai prieigos prie Lietuvos energetikos sistemos.

Iš karto stebina tai, kad ministras droviai nenurodė "turimų duomenų" šaltinio, ir šiuo atveju tai būtų gana logiška. Tačiau logiška — tai ne apie aukšto lygio Lietuvos Respublikos politikus.

Kone akimirksniu į mūšį puolė Lietuvos prezidento patarėja užsienio reikalų klausimais Asta Skaisgirytė: "Vyriausybė turi imtis priemonių, kad ši elektra nepatektų į rinką, laukiame pasiūlymų, kaip tai galima padaryti. Prezidentas svarsto apie Valstybės gynybos tarybos posėdį dėl Astravo AE. Jis taip pat aptars elektros energijos patekimą iš Astravo atominės elektrinės į Baltijos rinką su kolegomis iš Latvijos ir Estijos". Ir taip toliau... Lietuvoje yra daugybė politikų, jie yra pasirengę greitai ir nekontroliuojamai nutraukti elektros linijų laidus.

Lietuvos politikų pasakos ir atšiauri gyvenimo tikrovė

Nė vienas iš šių Lietuvos politinių lyderių nesijaudina dėl fakto, kurį lengva patikrinti visiems besidomintiems. Norint tai padaryti, pakanka apsilankyti oficialioje Lietuvos Respublikos elektros perdavimo sistemos operatoriaus "Litgrid" svetainėje. Lietuvių ir anglų kalbomis juodu and balto parašyta: ruožo Baltarusija–Lietuva srautas yra lygus nuliui. Ir šis nulis atsirado ne šiandien ar vakar, o 2020 metų lapkričio 4 dieną, iškart po to, kai buvo paleistas pirmasis BelAE maitinimo blokas, kuris nuo to momento tapo bendros Baltarusijos energetikos sistemos dalimi.

Pažymėtina, kad pagrindinės Rusijos ir Lietuvos teritorijos energetinės sistemos nėra sujungtos elektros linijomis, todėl Rusijos elektros tiekimas Lietuvai vyko maršrutu Rusija–Baltarusija–Lietuva. Atsižvelgdama į šį faktą, Sputnik Lietuva dar 2020 metų lapkričio mėnesį išsiuntė užklausą Rusijos valstybinės įmonės "Inter RAO", turinčios išskirtines teises eksportuoti elektrą, spaudos tarnybai. Mūsų portalas jau paskelbė oficialų spaudos tarnybos atsakymą: "Sutartis dėl elektros tiekimo visame Baltarusijos ir Lietuvos ruože nutraukta".

Žiniasklaidoje pasirodžius Lietuvos politikų pareiškimams, Sputnik Lietuva dar kartą išsiaiškino, kaip atrodo elektros tiekimo į Lietuvą situacija, atsakymas patvirtino, kad pokyčių neįvyko: "Per Baltarusiją iš Rusijos nėra komercinių tiekimų dėl Baltarusijos–Lietuvos ruožo uždarymo". Todėl turime dvigubą patvirtinimą, kad Lietuvos energetikos ministras sąmoningai iškreipia tikrovę. Tačiau šis akivaizdus melas tarnavo kaip pretekstas kurstyti prieš Baltarusiją nukreiptas nuotaikas, ką mielai darė kiti atsakingi Lietuvos politiniai veikėjai. Tačiau šiuo konkrečiu atveju tiksliau juos vadinti neatsakingais: nėra elektros tiekimo iš Baltarusijos į Lietuvą ir nėra keturių milijonų eurų įmokų. Kur dingo ši suma? Tegul ministro paklausia atitinkamos Lietuvos Respublikos kontroliuojančios ir prižiūrinčios institucijos, nesikiškime į jų veiklą.

"NordPool" energijos biržos taisyklės

Tačiau visiškai įmanoma, kad tokiu būdu Lietuvos prezidento patarėjai ruošia savo vadovą deryboms su Latvijos ir Estijos prezidentais, negalvodami apie tai, kokie juokingi atrodys jo galimi reikalavimai "užkirsti kelią elektrai iš Astravo AE patekti į Baltijos rinką".

Lietuvos politikai bando pamiršti dar vieną faktą, žinomą visiems, kas bent kiek įsivaizduoja rėmus, kuriuose veikia Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikos sistemos.  

Esmė ta, kad "NordPool" biržoje visos prekybos operacijos vykdomos pagal "NordPool" galiojančias taisykles. Bendrovė "Inter RAO" dirba pagal tas pačias taisykles — niekas jėga neprimeta elektros energijos tiekimo, ji perkama ir parduodama kasdieniuose ir kituose aukcionuose. Panašiai, tuo pačiu pagrindu Lietuva turi galimybę pirkti elektrą iš Švedijos naudodama "NordBalt" kabelį ir iš Lenkijos naudodama "LitPol" elektros tiekimo liniją.

Sėdėti ant dviejų kėdžių nepavyks — norėdama nutraukti elektros energijos srautus iš Rusijos BES (bendros energetikos sistemos), Lietuva turės arba kaip nors priversti "NordPool" keisti taisykles, kurios yra vienodos jos 14 valstybių, arba tiesiog palikti "NordPool", tuo pačiu atsisakydama elektros tiekimo iš Švedijos ir Lenkijos. Apskritai nesunku nuspėti, kad visos šios suklastotos netikros žinios pasibaigs be jokių apčiuopiamų rezultatų — jos sukels tam tikrą triukšmą ir nusiramins, paglosčiusios savimeilę ir priešišką Baltarusijai bei Rusijai elektoratą.

Elektronams Šengeno vizos nereikia

Lietuvos politikų nervinės būklės priežastys taip pat lengvai suprantamos. Atsakydama į Sputnik Lietuva užklausą, bendrvė "Inter RAO" patvirtino, kad nuo lapkričio 5 dienos pradėjo tiekti ir toliau tiekia rusišką elektrą atkarpoje Pskovo sritis–Latvija. Prisiminkime, kad "Inter RAO" neturi gamybos pajėgumų Pskovo srityje, o "Pskovskaya GRES" savininkas yra OGK-2, dukterinė "Gazprom Energoholding" įmonė.

Baltijos šalių politikai ne kartą pareiškė, kad ketina reikalauti iš "Inter RAO" elektros kilmės sertifikatų. "Inter RAO" agentūrai Sputnik Lietuva patvirtino, kad jei toks prašymas bus įformintas, šį sertifikatą nustatyta tvarka pateiks įgalioti Rusijos prekybos ir pramonės rūmai. Ir nėra pagrindo abejoti, kad šiame sertifikate net nebus užsimenama apie Baltarusijos AE egzistavimą, atsispindės tik faktai: "Inter RAO" perka elektrą iš OGK-2, elektra gaminama dujomis kūrenamoje "Pskovskaya GRES".

Žinoma, visi energetikai, dirbantys šiame regione, puikiai žino, kad Pskovo srities vartotojai tuo tarpu nepatiria jokio diskomforto — visus trūkstamus kiekius galima kompensuoti srautais iš Baltarusijos, su kurios elektros sistema Rusijos BES jungia trys aukštos įtampos elektros linijos. Ar BelAE generatorius bus naudojamas tokiems tiekimams, ar ne — nė vienos iš Baltijos šalių neturėtų dominti, Rusija ir Baltarusija kuria santykius nedalyvaujant nereikalingoms trečiosioms šalims, tarp jų ir be tokios svarbios Žemės planetai organizacijos kaip Lietuvos Respublikos valstybės gynimo taryba.

Kad ir ką pasakytų Lietuvos politikai, realybė nuo to nepasikeis. Latvija mano, kad jai reikia elektros energijos tiekimo iš Rusijos, ją tenkina "Inter RAO" siūlomos kainos, o tai reiškia, kad tiekimas bus vykdomas laikantis "NordPool" energijos biržos taisyklių.

Šios taisyklės yra tokios, kad Lietuva, kuriai po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo trūksta elektros energijos, yra priversta pirkti elektrą ir iš Latvijos — tais atvejais, kai ji gali pateikti palankiausią kainą. Be abejo, Lietuvos politikai mato visus šiuos paprastus derinius: Lietuva moka už elektros tiekimą Latvijai, Latvija — "Inter RAO", o kažkur ten, kur Lietuvos politikai negali pasiekti, Pskovo srities vartotojai gali pervesti pinigus "Belenergo", kad ši valstybinė Baltarusijos organizacija turėtų galimybę sumokėti Rusijai paskolą už BelAE statybą.

Tuo tarpu niekas nepažeis jokių prekybos taisyklių, visi pasieks savo tikslus: vartotojai Latvijoje, Lietuvoje ir Pskovo srityje gaus reikiamą elektrą, o pinigai, keliaudami per įvairių įmonių ir organizacijų sąskaitas, kaip ir tikėtasi, ateis į paskirties vietą — į Rusijos valstybės biudžeto sąskaitas. Ar šiuo atveju nukentės Lietuvos saugumas, yra įdomus klausimas, bet tegul į tai atsako Lietuvos valstybės saugumo institucijos. Ar Lietuvos prezidentas nori priversti šypsotis kolegas iš Latvijos, reaguojančius į jo tekstą apie "Baltarusijos elektros energijos blokavimą"? Kodėl gi ne, nes net nuo menkos šypsenėlės bent vienas mažas mikrobas tikrai žus organizme. Pandemijos metu tai yra nepaprastai naudinga.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
elektra, Rusija, Latvija, Lietuva
Vasario 26-oji

Kokia šiandien diena: vasario 26-osios šventės

(atnaujinta 17:36 2021.02.25)
Vasario 26 yra 57-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 308 dienos

Šiandien saulė teka 07:19, leidžiasi 17:46, dienos ilgumas 10 val. 27min.

Mėnulis (delčia) teka 01:43 val., leidžiasi 10:32 val.

Savo vardadienį šiandien švenčia Aleksandras, Aurimė, Izabelė, Jogintas, Sandra, Valburga.

Vasario 26-oji Lietuvos istorijoje

1806 metais gimė gydytojas ir kultūros veikėjas Kazimieras Vilčinskis. Jis savo lėšomis leido ir spausdino "Vilniaus albumą" Paryžiuje bei Londone. Mirė 1895 m.

1885 metais gimė Aleksandras Stulginskis, Lietuvos visuomenės ir valstybės veikėjas, 1918 metų Vasario 16 Lietuvos Valstybės atkūrimo akto signataras, antrasis Lietuvos prezidentas. Mirė 1969 m.

1902 metais gimė poetas, kunigas, vienuolis jėzuitas Pranciškus Masilionis. Mirė 1980 m.

1943 metais gimė politikė, pirmoji Lietuvos ministrė pirmininkė po Nepriklausomybės atkūrimo (1990–1991 m.) Kazimira Danutė Prunskienė.

1998 metais įvyko prezidento Valdo Adamkaus inauguracijos iškilmės.

2012 metais eidamas 80-uosius metus mirė skulptorius Lionginas Virbickas.

Vasario 26-oji pasaulio istorijoje

1531 metais žemės drebėjimo aukomis Portugalijoje tapo dešimtys tūkstančių žmonių, sugriauta didesnė Lisabonos miesto dalis.

1797 metais Anglijos bankas pirmą kartą apyvarton išleido vieno svaro banknotus.

1815 metais Napoleonas Bonapartas pabėgo iš tremties Elbos saloje.

1871 metais Prancūzija ir Vokietija pasirašė Versalio taikos sutartį.

1935 metais pirmą kartą viešai pademonstruotas radaro veikimas.

1936 metais Adolfas Hitleris Saksonijoje atidarė pirmąją "Volkswagen" automobilių gamyklą.

1952 metais Vintstonas Čerčilis paskelbė, jog Didžioji Britanija pasigamino atominę bombą.

1995 metais Kinija ir JAV pasirašė susitarimą, padėjusį išvengti prekybos karo; Kinija įsipareigojo gerbti autorines teises, prekybinius firmų ženklus bei patentus.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai