JAV eskadrinis minininkas Donald Cook, archyvinė nuotrauka

Liūdna tiesa JAV. Kaip eskadrinis minininkas "Donald Cook" tapo puikiu taikiniu

(atnaujinta 16:51 2021.01.27)
Kai potencialus priešas pasirodo šalia Rusijos Federacijos jūrų sienų, jis greitai sutinkamas ir sąlyginai sunaikinamas antžeminių laivų, povandeninių laivų, orlaivių ar pakrančių raketų sistemų. Arba visų vienu metu. Tai yra kasdienis ir daugialypis kovinis mokymas

JAV eskadrinis minininkas "Donald Cook" sausio 23 dieną įplaukė į Juodąją jūrą ir sukūrė standartinę "tikslinę situaciją" efektyviam Rusijos karinio jūrų laivyno mokymui. Krašto apsaugos kontrolės centras lakoniškai pranešė: "Juodosios jūros laivyno pajėgos ir priemonės pradėjo sekti". Tą pačią dieną, pasak žiniasklaidos pranešimų, šeši Rusijos oro ir kosmoso pajėgų koviniai lėktuvai vakarinėje Juodosios jūros dalyje, maždaug 300 km atstumu nuo Krymo pusiasalio, surengė imituotą ataką prieš amerikiečių minininką. Dvi naikintuvų "Su-30" ir "Su-27" poros, taip pat priekinės linijos bombonešių "Su-24" pora, pakilusi iš Krymo oro bazių, pakaitomis nuskrido link jūros taikinio, prie raketinių ir bombų ginklų naudojimo linijos, ir atidirbo priešo neutralizavimą (sąlyginiais smūgiais). 

Reakcija yra pakankamai adekvati destruktyviai JAV karinio jūrų laivyno laivų veiklai netoli Rusijos Federacijos jūros sienų. Prieš du mėnesius to paties tipo naikintuvas "John McCain", ginkluotas sparnuotosiomis "Tomahawk" raketomis, pažeidė Rusijos sieną Petro Didžiojo įlankoje ir į neutralius vandenis buvo išstumtas Ramiojo vandenyno flotilės dideliu laivu "Admiral Vinogradov". Tada JAV karinio jūrų laivyno vadovybė paskelbė nepripažįstanti šios jūros dalies priklausymo Rusijai. Yra didelė tikimybė, kad netoli Krymo pusiasalio pasikartos Tolimųjų Rytų provokacija. Todėl sausio 23 dieną Rusija iškart parodė "Donald Cook" savo pasirengimą imtis ryžtingų veiksmų ir ant tolimų sienų išsklaidė mitą apie Amerikos minininkų "laivybos laisvę" Rusijos Federacijos teritoriniuose vandenyse. 

Be to, Juodosios jūros laivyne vyko veiksmų krizinėse situacijose atidirbimo mokymai. Tada Rusijos karinis jūrų laivynas uždarė tūkstančius kvadratinių kilometrų plaukiojimui šiaurinėje Juodosios jūros dalyje dėl planuojamos kovinės treniruotės. Pastarasis, anot ekspertų, nėra susijęs su "Donald Cook" vizitu, tačiau atspindi didėjančią karinę-politinę įtampą regione. 

"Pikiruojančio bombonešio" taktika 

Minininkas "Donald Cook" gali gabenti daugiau nei 60 sparnuotųjų raketų "Tomahawk", kurių nuotolis yra iki 1600 km (galbūt branduolinė įranga), turi priešpovandenines raketas ASROC, priešlėktuvines raketas "Standard", anti-kovos komponentus "Aegis", kovos informacijos ir kontrolės sistemą, ir tuo esą demonstruoja JAV sąveikos su NATO sąjungininkais stiprėjimą. Vargu ar toks sprogstamasis arsenalas sustiprins regioninį stabilumą. Leiskite jums priminti, kad vienintelis "Aegis" sistemos "karo trofėjus" per 36 veiklos metus buvo "IranAir" keleivinis lėktuvas, numuštas po klaidingo identifikavimo (kaip F-14 naikintuvas). 

Minininko galimybės "prieš krantą" yra reikšmingos, oro gynybos sistemos efektyvumas kovinėje situacijoje nebuvo patikrintas, o sparnuotasis "Tomahawk" nepadės jūrų kovose (priešlaivinė "Tomahawk BGM-109B" versija nebenaudojama jau kelerius metus)."Cook" galinėje dalyje yra tik keturi mažo dydžio ikigarsiniai priešlaiviniai "Harpun". Rusijos laivynas niekada nebuvo palikęs minininko. 

"Donald Cook" yra 6-ojo JAV karinio jūrų laivyno laivyno dalis ir nuo 2014 metų reguliariai pasirodo šalia Rusijos Federacijos sienų Juodojoje ir Baltijos jūroje. Tais pačiais metais minininko įgula (daugiau nei 300 žmonių) labai suartėjo Juodojoje jūroje su Rusijos priekinės linijos bombonešiu "Su-24", kuris aplink jį skrido 12 kartų, tarsi pašiepdamas nekviestus svečius. Pasak JAV Valstybės departamento, tuomet elektroninė karo įranga, esanti "Su-24" laive, pirmą kartą išjungė sudėtingą "Cook" elektroniką ir tokiu būdu demoralizavo amerikiečių jūreivius. Antrą kartą "Su-24" "Cook" įrangą "išjungė" 2018 metų pavasarį. 2021 metais atsakomosios priemonės pastebimai pasikeitė, nes pastaraisiais mėnesiais "Cook" per dažnai lankosi (destabilizuoja) Juodosios jūros regione. 

Kita vertus, ne pats moderniausias ir "jūrinis" bombonešis "Su-24" (išskyrus elektroninę karo sistemą) turi platų lėktuvų ginklų asortimentą, skirtą paviršiniams taikiniams sunaikinti. Pavyzdžiui, didelio tikslumo valdoma "oras-žemė" raketa (kurios nuotolis siekia iki 285 km) valdoma laivo radarų spinduliuote, išvysto 3,6 Macho greitį ir nepalieka jokių galimybių "Arlie Burke" klasės minininkui kovinėje situacijoje. "Su-30" ir "Su-27" naikintuvų galia ir pranašumas yra Juodosios jūros tikrovė, tokia pat liūdna ir JAV kariniam jūrų laivynui, kaip Montreux konvencija, leidžianti ne Juodosios jūros šalių karo laivams išlikti Juodojoje jūroje ne daugiau nei tris savaites. 

Rusija yra priversta stiprinti karinę grupuotę ir pakeisti kovos su JAV ir NATO karinių jūrų pajėgų taktiką pietvakarių kryptimi. Pastaraisiais metais Rusijos Juodosios jūros laivynas gavo šešis dyzelinius-elektrinius povandeninius laivus, keletą fregatų ir mažus raketų laivus, aprūpintus ilgojo nuotolio sparnuotosiomis raketomis "Kalibr". Kryme dislokuoti keturi ilgojo nuotolio priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 "Triumf" padaliniai ir keli priešlėktuvinių raketų sistemų "Pancyr-S" padaliniai. Netoli Sevastopolio netrukus pasirodys nauja perspėjimo apie raketų ataką sistema. 

Rusijos karinis jūrų laivynas taip pat aktyviai plečia savo įtaką Viduržemio jūroje, kur šiandien yra apie 10 karo laivų ir povandeninių laivų, o tai viršija eksploatuojamų JAV karinio jūrų laivyno laivų skaičių. Kaip rašo "Defense News", Rusijos Tolimuosiuose Rytuose dislokuota pakrantės raketų sistema "Bastion" leidžia Maskvai kontroliuoti patekimą į Arktį per Beringo sąsiaurį ir naikinti taikinius Aliaskoje. Kas bus toliau? 

Iškreipiantis JAV karinio jūrų laivyno strategijos veidrodis 

"Rusiją visada erzina amerikiečių laivų buvimas Juodojoje jūroje, nes jie yra ginkluoti tolimojo nuotolio sparnuotosiomis raketomis ir stipria raketų gynyba. Rusai suvokia, kad tokios grėsmės yra strateginės ir niekada neleis tokio tipo arsenalui būti taip arti savo gyvenviečių ar kritinės infrastruktūros". Tai žodžiai Michaelio Kofmano, karinio analitinio tyrimų centro CNA Virdžinijoje direktorius Rusijos klausimams.

Tačiau Vašingtoną erzina ir daugiafunkcių bei strateginių laivyno povandeninių laivų buvimas, strateginių Rusijos raketas nešančių bombonešių skrydžiai šalia JAV krantų (neutraliuose vandenyse ar tarptautinėje oro erdvėje). Vienašalio saugumo nėra, tačiau JAV turi savo strategiją. 

Jungtinių Valstijų karinio jūrų laivyno operacijų vadovas admirolas Maiklas Gildėjus (Michael Gilday) neseniai pažymėjo, kad Vašingtonas negalės susigrąžinti pirmosios vietos pasaulyje pagal jūrų pajėgų skaičių ir būtina išlaikyti dominavimą vandenynuose pasitelkiant naujas technologijas. 

Vandenynų kontrolė yra gyvybiškai svarbi JAV ekonomikai ir politikai, tai yra, "amerikiečių ir jų sąjungininkų laivybos laisvei" ir "jėgų projektavimui" priešo pakrantėje. Atitinkamai pagrindinis Rusijos "nusikaltimas" yra reikšmingas gynybinių pajėgumų stiprinimas. Amerikietiškoje konfrontacijos koncepcijoje: "Rusijos karinis jūrų laivynas plečia savo buvimą visame pasaulyje ir veikia arčiau mūsų krantų... Jei paliksime Rusiją be tinkamos priežiūros, ji ir toliau pažeidinės taisyklėmis paremtą pasaulio tvarką ir kels grėsmę mūsų šaliai". 

Po pompastiško denonsavimo gali pasireikšti provokacijos ir Pentagono operacijos sausumoje ir jūroje (prisiminkime Irako, Jugoslavijos, Afganistano, Libijos, Sirijos istoriją). Todėl Rusijos karinis jūrų laivynas yra priverstas vis tvirčiau grąžinti Amerikos "partnerius" į atšiaurią daugiapolio pasaulio tikrovę. 

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Juodosios jūros laivynas, laivynas, Rusija, JAV
JAV policija, archyvinė nuotrauka

Tai visai kas kita! Kodėl Rusijoje skundimas yra blogis, o JAV žygdarbis

(atnaujinta 22:03 2021.02.26)
Tas, kas galvoja, kad pasibaigus Donaldo Trampo apkaltos procesui, kuris prasidėjo po Baltųjų rūmų šturmo, baigsis "raganų medžioklė" Jungtinėse Valstijose, labai klysta

Jau pusantro mėnesio demokratinė spauda su neslepiamu entuziazmu ir toliau identifikuoja "Kapitolijaus banditus" (taip vadinami Trampą palaikantys protestuotojai Vašingtone), naudodama naujausias veido atpažinimo technologijas.

Tęsiasi masiška galimų to išpuolio dalyvių skundimo kampanija. 18-metės BLM aktyvistės Helen Duke, kuri paskundė motiną ir artimiausius giminaičius policijai, istorija yra gerai žinoma. Dabar liberali bendruomenė draugiškai renka aukas, kad ji galėtų tęsti studijas koledže — motina prarado darbą dėl įskundimo ir nebegali mokėti. Tačiau ši istorija yra tik ledkalnio viršūnė. Masinio draugų ir artimųjų skundimo kampanija išplito visoje šalyje.

Labiausiai mūsų piliečius stebina įprastas (jei ne entuziastingas) nemažos Amerikos visuomenės dalies tokio reiškinio suvokimas. Dar vienas 18-metis Teksaso paauglys Jackson'as Reffitt'as duoda interviu į dešinę ir į kairę apie tai, kaip jis įskundė savo tėvą policijai, ir pastarasis buvo areštuotas dėl šio įskundimo ir apkaltintas dėl ginkluoto įsiveržimo į Kapitolijų.

Sprendžiant iš interviu, vaikino visiškai nekankina abejonės dėl jo poelgio teisingumo, dėl visko kaltinamas Trampas. Pavyzdžiui, atsakydamas į "The Times" klausimus, jaunuolis pasakė: "Mano tėtis mane užaugino ir suteikė tiek daug galimybių gyvenime. Bet jis serga. Visa politinė dienotvarkė serga. Tai, ką jis padarė, yra liga". Kiek metų tėvas bus "gydomas" už grotų, Jackson'ui nerūpi: visa tai — tėvo labui.

Mūsų visuomenė yra sukrėsta tokių pranešimų. Ką bekalbėti, net kai kurie mūsų ekspertai mano, kad toks "gėdingas" reiškinys kaip masinis skundimas yra kažkas naujo Amerikai, būdinga išskirtinai tik šiems laikams. Tuo tarpu JAV tai yra įprastas reiškinys, per dešimtmečius susiformavusi tradicija, tapusi neatsiejama amerikietiškos tapatybės dalimi.

Ten parašyta daugybė darbų, įrodančių skundimo etiką, ypač kai kalbama apie savo darbdavių atidavimą į teisėsaugos rankas. Prieš kelis dešimtmečius visuomenėje buvo įvestas specialus terminas "informatorius", siekiant nutolti nuo neigiamų terminų, tokių kaip "šnipinėjimas" ar "skundimas". Primename, kad dar 2002 metais žurnalas "Time" paskelbė Amerikos informatorius "Metų žmonėmis". Taigi, skundimą JAV vadinti nauju reiškiniu reiškia visiškai nesuprasti, kas yra Amerika.

Tik pirmas dalykas, sukrėtęs daugumą mūsų piliečių, persikėlusių į Valstijas, yra kaimynų, geriausių draugų, giminaičių, praeivių skundimas, vos kam nors kas nors pasirodo įtartina. Amerikiečiai nuo ankstyvos vaikystės mokomi skųsti. Jei kitose šalyse klasėje budintis asmuo turėjo stebėti, ar yra kreidos, ir užtikrinti lentos švarą, tai Amerikos mokyklose ši "pozicija" įpareigoja informuoti apie klasės draugų pražangas. Ir jie skundžia, nes žino, kad kitu atveju bus įskųsti patys. Mūsų moksleivių ir studentų, patekusių į Amerikos švietimo įstaigas, pasakojimų apie šį reiškinį yra labai daug internete.

Rusijos vėliava, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виталий Тимкив

Juokingiausia stebėti, kaip liberalai, kurie patys įskiepijo Rusijos visuomenei apie skundimų nepriimtinumą (ypač 1930 m.), bando pateisinti panašų reiškinį JAV, kuris yra sektinas pavyzdys demokratinėje visuomenėje. Čia yra tipiška Dmitrijaus Valujevo, vieno iš pagrindinių daugumos antirusiškų veiksmų JAV organizatorių, nuomonė (jis yra Laisvosios Rusijos fondo atstovas, judėjimo "Magnitsky Act Initiative" programos direktorius, pastarųjų Navalno rėmimo mitingų koordinatorius Valstijose).

Jis tiesiai paaiškina nesupratingai auditorijai, kodėl skundimas Rusijoje yra blogis, tačiau JAV tai neginčijamas gėris: "Amerikoje, kaip ir bet kurioje demokratijoje, įstatymas yra socialinė sutartis, primetama iš viršaus, o tai reiškia, kad jis iš esmės yra nepopuliarus. Taigi nuolatiniai bandymai apeiti įstatymą, rasti spragų ir išeičių. Kartais įstatymo apėjimas tampa vienintelis būdas išgyventi ar įgyvendinti vieną ar kitą veiklą. Pranešimas apie pažeidimą tampa antiliaudiškas".

Mūsų liberalo požiūriu, viskas yra paprasta: Amerika yra "šviečiantis miestas ant kalvos", o Rusija — "blogio imperija". Todėl negalima laikytis Rusijos įstatymų, jei informuosi, vadinasi, būsi "skundikas", o skundimas JAV yra drąsus pilietiškas poelgis. Be to, šis paaiškinimas gana paplitęs tarp rusų, kurie apsigyveno Valstijose ir meilę tėvynei laiko "praeities reliktu". Jie ramiai paaiškina, kodėl įskųstį kaimyną už antitarybinį anekdotą buvo "žema" ir "niekinga", o skundimai Amerikoje turėtų būti skatinami visais įmanomais būdais, nes "tai neturi stigmos, kuri buvo Sovietų Sąjungoje", ten, sako jie, "nėra tokio susidūrimo tarp valdžios ir žmonių". Na, taip, mes prisimename, juk Trampo šalininkai yra ne žmonės, o "vidaus teroristai". Atitinkamai jų skundimas yra ne konfrontacija, o pilietinės pareigos vykdymas.

Šiuo atžvilgiu nenuostabu, kad mūsų liberalai užsienyje taip lengvai puola rašyti kolektyvinį šmeižtą prieš Rusijos visuomenės veikėjus, reikalaudami skirti jiems griežtą bausmę. Štai kodėl jie reikalauja įvesti visokius "Magnickio sąrašus" (kaip ir tas pats aukščiau minėtas Valujevas) arba "Putino sąrašus". Arba prisiminkite tą patį Navalną su raginimu įvesti sankcijas garsiems rusams, tarp jų ir žurnalistams. Visiškai normalios amerikiečių skundimo kultūros tendencijos.

Taigi, skundimas JAV yra įprastas dalykas. Nors, reikia pripažinti, per pastaruosius du dešimtmečius jie pasiekė visiškai naują lygį. Bet kuris amerikietis dabar žino šūkį:

"If you see something, say something" ("Jei ką nors pamatai, pasakyk ką nors"). Vienas iš demokratų ruporų "The Washington Post" išdidžiai rašo, kad ši frazė tapo šiuolaikinės Amerikos "nacionaliniu devizu". Iš karto po 2001 metų rugsėjo 11 dienos teroro išpuolių masinėje apyvartoje pasirodęs šūkis dabar yra oficialus JAV Valstybės saugumo departamentui.

Bet jei iš pradžių šie budrumo raginimai buvo susiję tik su kova su tarptautiniais teroristais, dabar 74 milijonai JAV piliečių, balsavusių už Trampą, buvo prilyginti "teroristams". Be to, isterijos kurstymas tęsiasi ir po to, kai Džo Baidenas pradėjo eiti prezidento pareigas.

Vienas ryškiausių šios isterijos pavyzdžių buvo "Los Angeles Times" paskelbtas straipsnis, kurį parašė garsi žurnalistė ir televizijos kritikė Virginia Heffernan, su būdinga antrašte: "Ką jūs galite padaryti su savo kaimynu "trampistu"?". "Fox News" vedėjai net stebėjosi: "Mes jau turime nugalėtoją kategorijoje "Blogiausias 2021 metų straipsnis. O dar tik vasaris".

Straipsnyje Heffernan viešai skundžia kaimynus, kurie atvirai palaiko Trampą (Kalifornijoje, kur buvo paskelbtas jos straipsnis, tai jau prilyginama kenkėjiškiems ketinimams). Amerikiečių žurnalistės požiūriu, jie kalti dėl to, kad... nuvalė sniegą nuo tako, vedančio į jos kiemą. Ir tai vadinama "agresyvaus mandagumo veiksmu", nes mieste, kuriame gyvena autorė, "žmonės paprastai nevalo kelių kitiems nemokamai". Todėl, užuot padėkojusi kaimynams, Heffernan lygina juos su islamo teroristais, su "Hezbollah" ir netgi su "mandagiais naciais" ir Antrojo pasaulinio metų prancūzais nacių bendrininkais. Atkreipkite dėmesį, kad kai aktorė Gina Carano palygino demokratų elgesį su nacistine Vokietija, ji buvo nedelsiant pašalinta iš šios profesijos, o "trampistų" lyginimas su naciais demokratinėje spaudoje jau seniai tapo tradicija.

Heffernan savo straipsnyje pareikalavo kaimynų atgailos už palaikymą Trampui ir viešo "trampizmo" atsisakymo. Matyt, po to ji kilniaširdiškai leis jiems sutvarkyti jos kelius. O juk šį viešą kaimyno įskundimą rašo ne bent kas, ir jis skelbiamas solidaus Amerikos leidinio puslapiuose.

Susidaro įspūdis, kad dabar demokratiniai Amerikos laikraščiai ir televizijos kanalai konkuruoja tarpusavyje dėl to, kas jų šalyje ras daugiau "liaudies priešų" ir pareikalaus jų bausmės. Negailėdami epitetų, jie jau skundžia savo kolegas, pavyzdžiui, populiarų "Fox News" televizijos laidų vedėją Tucker'į Carlson'ą vadina "grėsme demokratijai". Ir jie nuolat reikalauja sodinti, uždaryti, uždrausti, pašalinti.

Bet jūs atsimenate, tai yra blogis tik Rusijoje. Amerikoje "valdžia ir visuomenė yra vieninga". Ypač tada, kai iš pusės šios visuomenės atimama teisė į savo nuomonę ir jai tik leidžiama išvalyti kelius nuo sniego. Žinoma, po viešos atgailos.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Rusija, JAV
Iskander-M, archyvinė nuotrauka

Viskas dėl koordinačių sistemų. Pašinianas apie "Iskander" pasakė ne taip

(atnaujinta 15:25 2021.02.26)
Kova su aukštųjų technologijų ir aukšto tikslumo ginklų sistemomis reikalauja tinkamų specialistų mokymų, patikimos žvalgybos ir smūgio grandinės organizavimo, taip pat politinės išminties ir atsakomybės už priimtus sprendimus

Kitoje koordinačių sistemoje pačios pažangiausios raketos gali suveikti "neteisingai", nepasileisti, praskrieti pro taikinius ar sprogti tik "10 procentų pajėgumų".

Vertindamas pastarojo karo Kalnų Karabache rezultatus interviu "1in.am", Armėnijos Respublikos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas suabejojo ​​Rusijos ginklų patikimumu ir koviniu efektyvumu. Pasak jo, operacinio-taktinio komplekso "Iskander" raketos arba visiškai nesprogo, arba sprogo "10 procentų pajėgumų" (paaiškinimo nebuvo). Tuo tarpu valstybės vadovas išreiškė ketinimą vykdyti reikšmingas armijos reformas — struktūrines ir ginkluotės.

AR Gynybos ministerija atsisakė komentuoti dviprasmišką ministro pirmininko pareiškimą apie "Iskander". Galbūt vienas iš patarėjų Pašinianą nepakankamai informavo ar suklaidino. Rusijos raketų sistemų eksploatacinės savybės ir reputacija yra tokios aukštos, kad jų nereikia saugoti nuo profanų.

Neatsitiktinai Rusija kontroliuoja trečdalį pasaulio ginklų rinkos. Rusijos ginklų eksporto apimtis 2020 metais sudarė 13 mlrd. USD. Šie skaičiai ir faktai liudija gynybos produktų, kuriuos dauguma šalių įsigyja už sunkiai uždirbtus pinigus ir už visas išlaidas, kokybę.

Profesionalų rankose "Iskander OTRK" sėkmingai smogia taikiniams Kaukazo kalnuose ir jūroje (pratybų metu), o kovinėje situacijoje — Sirijoje ir šiaurės Afrikoje. Dešimtys šalių norėtų įsigyti tokių ginklų, ir tik nedaugelis turi galimybę gauti "Iskander-E" eksporto modifikaciją. Armėnijai pasisekė, nes beveik nėra balistinių raketų, kurios būtų panašios pagal nuotolį ir tikslumą ir kurios būtų nepagaunamos priešo oro gynybai.

Kvazibalistinis apsėdimas

Rusija nesidalina aukštųjų technologijų galimybėmis su visomis šalimis iš eilės. Atsižvelgiant į tai, Pašiniano interviu yra tarsi perkūnas iš giedro iš dangaus. "Iskander-M" kompleksą Rusijos armija įdiegė 2006 metais. Jis pripažintas geriausiu tarp savo klasės ginklų visoje planetoje, o replika "80-ųjų ginklas" tikrai įžeidžiama.

Atvirai kaltinamas Armėnijos ministro pirmininko pareiškimas dėl Rusijos OTRK leidžia mums padaryti keletą prielaidų ir išvadų. Nekompetencija ar klaidinga informacija gali būti ne pats blogiausias scenarijus (atrodo per daug paprasta). Galbūt viešas Rusijos ginklų diskreditavimas yra "strateginio pasirinkimo klausimas", dalis tam tikros Armėnijos armijos struktūrinės ir kokybinės reformos programos, tada kyla klausimų. Kokių ginklų Jerevanas ketina įsigyti artimiausioje ateityje, pagal kokius standartus turėtų sustiprinti savo gynybinius pajėgumus? Ir, svarbiausia, koks yra naujo karinio vystymosi etapo galutinis tikslas?

Logiška manyti, kad po rudens mūšių Karabache buvo padarytos išvados ir išdėstyti planai. Tačiau sena tiesa sako: "Pergalė visada turi daug tėvų, o pralaimėjimas visada yra našlaitis". Iš interviu su Pašinianu daroma išvada, kad Gynybos ministerijoje ir Generaliniame štabe vyksta daug analitinio darbo, siekiant "įrodyti, sužinoti, pamatyti visą tiesą apie karą", nagrinėjant daugiau nei 1 000 baudžiamųjų bylų. Sunku suprasti, ko čia daugiau — tiesos ieškojimo ir strategijos korekcijos ar "kaltųjų paskyrimo" — vėlesnėms represijoms. Ir kad būtų išvengta pagrindinių pralaimėjimo "tėvų", kurių kiekis objektyviai apsiriboja skaičiumi be nulių, atsakomybės.

Išsamiame interviu apie valstybės saugumą tekste po to, kai "KSSO įsipareigojimai yra suformuluoti tarptautiniu mastu pripažintose Armėnijos ribose", santykiai su organizacija niekur neminimi nė viename pasiūlyme. Tačiau KSSO yra vienintelė patikima parama Armėnijai pokario turbulencijos ir trapios taikos sąlygomis Karabache. Dažnai vartojami žodžiai "revoliucija" ir "Konstitucija" patys savaime nieko nesureguliuos, jie negarantuoja šalies saugumo. Kariuomenė yra bet kurios valstybės stabilumo pagrindas, tačiau diskusijos apie "reikšmingas reformas" be konkretaus veiksmų plano atrodo destruktyvios. Taip pat paviršutiniškos diskusijos apie menką Rusijos ginklų kovinį potencialą su užuominomis apie neišvengiamą korupciją šalies kariuomenėje ir gretimą karinio ir techninio bendradarbiavimo tiekimo sektorių.

Nepagaunami ir nenugalimi

Raketų sistema "Iskander-M" skirta sunaikinti kritinius priešo taikinius (karines bazes, vadavietes ir ryšių centrus, raketų sistemas, orlaivius ir sraigtasparnius aerodromuose) labai tiksliai iki 500 km atstumu. Armėnija turi "Iskander-E" (atstumas iki 300 km). Pagrindiniai komplekso pranašumai: strateginis mobilumas, galimybė slapta atlikti kovinius veiksmus ir paleisti raketas, automatinis skaičiavimas ir didelė tikimybė įvykdyti kovinę misiją ugnies ir elektroninių priemonių atkirčio sąlygomis.

Kovinis efektyvumas padidėjo dėl dviejų rūšių raketų — balistinių ir kruizinių — naudojimo. Pirmosios raketos paleidimo laikas yra kelios minutės, tarpas tarp paleidimų — viena minutė. Raketos skrydžio greitis yra didesnis nei 7200 km / h (tai yra, skrydis trunka 3–4 minutes). Pradinėje ir paskutinėje trajektorijos atkarpoje raketa 9M723K1, kurios pradinė masė apie 4 tonas, išvysto didesnį nei 2000 m / s greitį, juda beveik balistine (neapskaičiuojama) kreive ir manevruoja su perkrova iki 30 g (todėl neįmanoma perimti raketos su visomis esamomis oro gynybos ir priešraketinės gynybos sistemomis).

Kiekvienas "Iskander" paleidimo įrenginys yra mobilus ir autonomiškas. Jis gali veikti bet kur ir bet kada, netgi nepriklausomai nuo žvalgybos palydovų ar orlaivių. Taikymui naudojama programa, inercinė navigacijos sistema, signalai iš GLONASS palydovų.

Raketos gali būti nukreiptos skrydžio metu, kas leidžia atakuoti judančius taikinius, tarp jų priešo karinio laivyno laivus. Paskutiniame etape įjungiama intelektuali optinio nukreipimo galvutė, kuri suteikia unikalų tikslumą. Kovinės galvutės 9M728 arba R-500 nuo taikinio nukrypsta ne daugiau kaip 1 metrą. Didelio tikslumo raketos "Iskander" turi mažą atspindintį paviršių, sudėtingas skrydžio trajektorijas (valdomas dujiniu ir aerodinaminiu vairu). Komplekse yra dviejų tipų raketos: aerobalistinės 9M723, skirtos skristi kvazibalistinėmis trajektorijomis iki 50 km aukštyje; ir kruizinės 9M728 arba R-500, skirtos taikiniams mažame aukštyje.

Raketų sistema "Iskander-M" lenkia geriausius užsienio operacinius-taktinius kompleksus ("LORA", "Lance", "ATACMS", "Pluton") tikslumu, efektyvumu rengiant raketas paleidimui ir kitomis savybėmis. Artimiausias analogas yra Izraelio operacinis-taktinis kompleksas "LORA", kurio nuotolis ir tikslumas yra prastesni (be to, "LORA" raketos juda nuspėjama balistine trajektorija). Amerikiečiai atsilieka — 2020 metais jie atsisakė "antikvarinio" ATACMS komplekso modernizavimo ir ką tik pradėjo kurti didelio tikslumo smūginę raketą M270 MLRS ir HIMARS daugkartinėms paleidimo raketoms, kurių nuotolis yra iki 300 km. Remiantis autoritetingų Rusijos Federacijos specialistų prognozėmis, "Iskander" užsienio analogai pasirodys ne anksčiau kaip 2025 metais.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Kalnų Karabachas, Azerbaidžanas, Armėnija, Iskander
Pirmokai, archyvinė nuotrauka

Nuo kovo 1-osios Vilniuje prasideda priėmimas į mokyklas

(atnaujinta 09:30 2021.02.27)
Prašymus elektroniniu būdu turėtų pateikti būsimųjų pirmokų, keičiančių mokyklas, pereinančių iš progimnazijas į gimnazijas, atvykusių gyventi į sostinę, tėvai

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Nuo kovo 1 dienos prasideda elektroninė registracija į Vilniaus mokyklas kitiems mokslo metams, rašoma sostinės pranešime.

Elektroninius prašymus bus galima teikti iki pat gegužės 31 dienos. Pateikti prašymą kaip visada paprasta ir patogu – tereikia užsiregistruoti svietimas.vilnius.lt, jungiantis per elektroninę bankininkystę ar kitą el. atpažinimo priemonę. Tėveliai kviečiami neskubėti, įvertinti mokyklas, iš kurių renkamasi, maps.vilnius.lt.

Tėveliams svarbu prisiminti, kad jei į pasirinktą mokyklą priimama konkurso būdu, ar mokykla įgyvendina specializuoto ugdymo (inžinerinės/sporto) krypties programas, savitos pedagoginės sistemos elementus, prašymai turi būti pateikti anksčiau – iki kovo 31 dienos.

Prašymus elektroniniu būdu turėtų pateikti būsimųjų pirmokų, keičiančių mokyklas, pereinančių iš progimnazijas į gimnazijas, atvykusių gyventi į sostinę, tėvai. Mokiniai, kurie pereina mokytis į aukštesnio lygmens programą – penktą, devintą (I gimnazijos) ar III gimnazijos klasę – toje pačioje mokykloje, mokyklos direktoriui pateikia laisvos formos prašymą mokykloje.

Skelbiama, kad įsigaliojo nauja tvarka, kaip informuojama apie klasės komplektavimo principus ir auklėtojų skyrimą klasėms – nuo šiol ši tvarka viešinama įstaigų turimuose informaciniuose kanaluose ir priemonėse. Pagal miesto Tarybos sprendimą, informacija dėl laisvų vietų statistikos mokyklose, jos atnaujinimas e. sistemoje turi būti prieinami viešai visiems vilniečiams ir bus pateikiama adresu svietimas.vilnius.lt

 

Pildant prašymą, kiekvienam suteikta galimybė rinktis 3 ugdymo įstaigas, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį į keletą detalių: viena iš trijų pasirinktų mokyklų būtinai turi būti priklausanti pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, be to, trys mokyklos turi būti nurodomos prioriteto tvarka – pradedant nuo tos, į kurią norima labiausiai. Pavyzdžiui, jei labiau norima lankyti mokyklą, nepriklausančią pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, ji nurodoma pirmuoju numeriu, tuomet mokykla pagal gyvenamąją vietą – antruoju arba trečiuoju numeriu.

Nenurodžius mokyklos, priklausančios pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, sistema neleis pateikti prašymo. Pasitikrinti gyvenamajai vietai priklausančias mokyklas galima maps.vilnius.lt.

Internetu užpildyti prašymai automatiškai perduodami visoms pasirinktoms mokykloms, kurios toliau priėmimą organizuoja savarankiškai.

Tegai:
priėmimas į mokyklas