JAV eskadrinis minininkas Arlie Burke

Juodojoje jūroje vėl "sunaikintas" JAV eskadrinis minininkas: kas toliau?

(atnaujinta 17:25 2021.02.03)
Aktyvus aviacijos ir karinio jūrų laivyno pajėgų pasipriešinimas Pentagono manevrams netoli Rusijos krantų yra pagrindinė Rusijos Federacijos saugumo sąlyga. Todėl Rusija yra pasirengusi karo veiksmams ir primena suspaustą spyruoklę

Sausio 28 dieną į Juodąją jūrą įplaukė antrasis šiais metais JAV eskadrinis minininkas "Porter" ir greitai aptiko Juodosios jūros laivyno ir Rusijos aviacijos pajėgas ir įrangą.

Per pratybas sausio 30 dieną aštuoni naikintuvai ir bombonešiai (poroje su Su-30SM, Su-24M, Su-27, Su-34) pakilo iš oro bazių Kryme ir Krasnodaro teritorijoje ir imitavo raketos ir bombos smūgį į laivą vakarinėje Juodosios jūros dalyje. Tuo tarpu amerikiečių sąjungininkės Bulgarijos ir Rumunijos oro pajėgos net nesusigundė arba paprasčiausiai neturėjo laiko imituoti kovinį atsaką. Atkreipkite dėmesį, kad "Porter" buvo išsiųstas bendriems veiksmams su to paties tipo ("Arlie Burke") eskadriniu minininku "Donald Cook", kurį sausio 23 dieną sąlyginai sunaikino Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgos.

Rusijos užsienio reikalų ministerija ne kartą yra pažymėjusi, kad Juodojoje jūroje esančių ne Juodosios jūros šalių karo laivai neprisideda prie stabilumo stiprinimo. JAV ambasada Ukrainoje sausio 28 dieną paskelbė, kad JAV karinio jūrų laivyno eskadrinis minininkas "Porter" Juodojoje jūroje dalyvaus saugumo operacijose remdamas NATO sąjungininkus ir partnerius. Tariamai pagal Montreux konvenciją ir tarptautiniuose vandenyse. Deja, JAV karinis jūrų laivynas nepripažįsta, kad tam tikros jūros teritorijos priklauso Rusijai, ir sąmoningai provokuoja konfliktines situacijas. Anksčiau eskadrinis minininkas "John McCain" pažeidė Rusijos sieną Petro Didžiojo įlankoje (netoli Vladivostoko), ir, kilus grėsmei, kad jį taranuos Ramiojo vandenyno laivyno didysis priešpovandeninis laivas "Admiral Vinogradov", grįžo į neutralius vandenis.

Amerikiečių "laivybos laisvės" demonstravimas tikėtinas ir netoli Krymo pusiasalio. Tokios JAV karinio jūrų laivyno provokacijos vadinamos "pozicijų grūdinimu ir stiprios valios konfrontacija". Sausio ir vasario mėnesiais norintys susipriešinti Juodojoje jūroje pajuto technologinio pažeminimo kartėlį — sveikiname sugrįžus į realybę.

Tarp gyvenimo ir mirties

Sausio 28 dieną amerikiečių eskadriniai minininkai "Donald" Cook" ir "Porter" Juodojoje jūroje surengė operaciją, o NATO šią operaciją paaiškino Rusijos "karinės galios stiprinimu". Pažvelkime į situaciją įdėmiau.

Du "Arlie Burke" klasės raketiniai laivai gali gabenti daugiau nei 120 tolimojo nuotolio (iki 1600 km) ir aukšto tikslumo "Tomahawk" sparnuotųjų raketų, kai kurios jų — su branduolinėmis galvutėmis.

Eskadriniai minininkai taip pat yra ginkluoti priešpovandeninėmis raketomis ASROC, priešlėktuvinėmis raketomis "Standard" ir aprūpinti kovos informacijos ir valdymo sistemomis, priešraketinės gynybos sistemos "Aegis" komponentais. Amerikiečių nuomone, visas šis sprogstamasis arsenalas šalia Rusijos sienų padeda stiprinti regioninį stabilumą ir sąveiką su NATO sąjungininkais. Tiesą sakant, matome apgailėtiną dviejų eskadrinių minininkų pajėgų bandymą sujudinti taikius Juodosios jūros vandenis ir įbauginti Rusiją, kuri labai skiriasi nuo Libijos ar Jugoslavijos. Nežinia, kokios reakcijos tikėjosi Pentagonas, tačiau bandymas surengti karinį spaudimą buvo visiškai apgailėtinas.

Sąlyginis, bet įtikinamas dviejų JAV karinio jūrų laivyno eskadrinių minininkų sunaikinimas sausio pabaigoje rodo, kad realios ginkluotos konfrontacijos situacijoje "sąjungininkų sąveika" Juodosios jūros regione bus kontroliuojama Rusijos. Skirtingai nuo atskirų JAV ir NATO "ne Juodosios jūros" laivų ir orlaivių, nuolat atsirandančių Juodosios jūros horizonte, Rusijos gynybiniai pajėgumai apima integruotą visa ko darbą vienu metu. Esmė yra ne jėgų ir dalyvaujančių išteklių skaičius, o veiklos koncepcijos ir jos įgyvendinimo technologinis lygis. Be to, Rusija turi viską po ranka, jai nereikia sudėtingos tūkstančių kilometrų logistikos.

JAV karinio jūrų laivyno grupė, susidedanti iš dviejų raketų naikintuvų ir tanklaivio "Laramie" Juodojoje jūroje, yra tik sudėtinga tikslinė vieta atliekant kovinės aviacijos, karo ir povandeninių laivų, pakrančių raketų sistemų ir Rusijos aviacijos kosminių pajėgų ir Rusijos laivyno elektroninio karo įrangos mokymo užduotis. Visos pajėgos ir priemonės veikia visą parą, kartu ir beveik sinchroniškai.

Akivaizdžiai nedraugiško dviejų amerikiečių eskadrinių minininkų vizito Rusijoje fone naujausia raketų fregata "Admiral Makarov" paliko pagrindinį tašką ir atliko jūroje kovinio rengimo misijas. Pagal pratybų koncepciją imitacinis priešo laivas ketino smogti Juodosios jūros laivyno pakrantės įrenginiams. Nutraukęs priešo veiksmus, "Admiral Makarov", bendradarbiaudamas su Juodosios jūros laivyno pakrančių raketų sistemomis, sukūrė jūrų kovų algoritmus ir sąlyginai sunaikino priešo laivus raketine "Kalibr-NK" sistema. Fregatos koviniai pajėgumai taip pat buvo apskaičiuoti oro taikiniams.

Anksčiau panašias (tikslines) pratybas su artilerijos šaudymu vykdė patrulinis laivas "Pytlivyj", kuris lygiai taip pat sėkmingai išvedė iš rikiuotės priešo laivą. Visais atvejais netoliese buvo amerikiečių eskadriniai minininkai "Donald Cook" ir "Porter", tikriausiai taip sutapę su Juodosios jūros laivyno kovinio rengimo planais. Sunerimę amerikiečiai į "Juodosios jūros" oro erdvę pasiuntė net "Boeing E-3 Sentry" lėktuvą, kuris realioje kovinėje situacijoje būtų buvęs numuštas prioritetine tvarka.

Iliuziniai sąjungininkai ir tikrovė

Rusijos oro smūgio pratybų metu sausio 23 dieną Rumunijos oro pajėgų naikintuvai bandė apsaugoti amerikiečių eskadrinį minininką "Donald Cook", tačiau laivas, dar prieš sąlyginę aviacijos ir kosmoso pajėgų ataką, tapo "Ball" pakrantės raketų sistemų taikiniu, gavo įspėjimą apie raketų nuskaitymą ir nusitaikymą į jas.

Priminsiu, kad mobilusis kompleksas "Ball" turi iki 64 raketų "X-35" amunicijos apkrovą ir gali sunaikinti priešo laivus iki 280 km nuotoliu, tai yra, "iššaudo" nemažą dalį Juodosios jūros akvatorijos iš Krymo. Tikro konflikto atveju Rumunijos naikintuvai nebūtų galėję "pridengti" JAV karinio jūrų laivyno eskadrinių minininkų ir neišvengiamai taptų pažeidžiamais Kryme dislokuotų Rusijos oro gynybos sistemų "S-400 Triumph" taikiniais 400 km (dangaus virš Konstancos) atstumu. Todėl amerikiečiams ir jų sąjungininkams teko atšaukti bendrų pratybų planą netoli pietvakarinės Rusijos Krymo pakrantės, eskadriniai minininkai "Donald Cook" ir "Porter" buvo prispausti prie Ukrainos teritorinių vandenų.

Bendri dviejų JAV karinio jūrų laivyno laivų ir Ukrainos karinio jūrų laivyno taktinės grupės "PASSEX" tipo mokymai praėjo tyliai ir nepastebimai. Pasak Ukrainos vadovybės, jie dirbo "užtikrindami saugumą Juodojoje jūroje, gerindami Ukrainos karinio jūrų laivyno ir JAV karinio jūrų laivyno įgulų mokymosi gebėjimus ir suderinamumą vykdyti bendras jūrų operacijas kaip tarptautinių taktinių grupių dalis". Ukrainos paviršiniam laivynui atstovavo vienas "Island" klasės patrulinis laivas ir du maži šarvuoti artilerijos laivai "Nikopol" ir "Kostopol". Manoma, kad visi mokymų elementai buvo suplanuoti ir parengti pagal NATO standartus. JAV karinio jūrų laivyno raketinio eskadrinio minininko vadas Thomas Ralstonas laukia naujų "bendrų pratybų su Ukrainos laivynu". Ir niekas nesigėdija, kad technologiškai neįmanoma integruoti silpnai ginkluotų artilerijos laivų ir raketų naikintuvų į bendrą jūrų operaciją.

Ukraina ir Gruzija agresyviai beldžiasi į NATO duris. Bulgarijoje ir Rumunijoje kuriama karinė infrastruktūra ir medžiagų atsargos, taip pat išankstiniai koordinavimo centrai aljanso pajėgų priėmimui ir dislokavimui organizuoti. Rumunijos oro bazė "Câmpia Turzii" tapo JAV strateginių puolamųjų ginklų dislokavimo platforma. Ir visa tai yra augančių galimybių iliuzijos, kurios gali išnykti per kelias minutes.

Amerikos karo laivų iškvietimai į Juodąją jūrą kol kas nepažeidžia Montreux konvencijos ir nėra neįprasti. Ir vis dėlto, buvusio Rusijos karinio jūrų laivyno generalinio štabo viršininko admirolo Viktoro Kravčenkos nuomone, tokiais atvejais Rusija turėtų apsunkinti jų buvimą ten. Su tuo sunku nesutikti. Net jei JAV ir NATO strategai kada nors pažeis Montreux konvenciją, kalbėdami apie buvimo laiką (tris savaites), leistiną tonažą, karo laivų skaičių Juodojoje jūroje, Rusija pasitiks "partnerius" neabejotinai pranašesnėmis jėgomis ir priemonėmis. Rusijos Federacijos ginkluotosios pajėgos yra tikra Juodosios jūros šalių regioninio stabilumo ir nacionalinio saugumo garantija.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Rusijos Federacija, pratybos, Juodoji jūra, minininkas, JAV
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas (dešinėje) ir ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Žozepas Borelis

Žingsnis į priekį, du atgal kodėl ES sankcijos Rusijos atžvilgiu juokingos?

(atnaujinta 15:18 2021.02.24)
Įvyko dar vienas ES užsienio reikalų ministrų susitikimas. Viena iš pagrindinių temų buvo naujos sankcijos Rusijos atžvilgiu. Lietuvos lūkesčiai ir vėl nepasiteisino

Šio susitikimo fonas buvo ypatingas. Po "egzekucijos" Europos Parlamente už "pažeminimą" vizito į Maskvą metu ES diplomatijos vadovas Žozepas Borelis ėmė elgtis "teisingai" ir pareiškė: "Akivaizdu, kad Rusijos kursas ES atžvilgiu yra konfrontacinis. Pono Navalno atveju yra šiurkštus atsisakymas gerbti savo įsipareigojimus, įskaitant atsisakymą atsižvelgti į Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimus".

Šiame kontekste Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis suvažiavimo išvakarėse inicijavo kolegų susitikimą su Navalno štabo vadovu Leonidu Volkovu ir Rusijos antikorupcijos fondo vadovu Ivanu Ždanovu. Tiek tai, tiek Borelio "pažeminimas" Maskvoje, tiek jos atsisakymas vykdyti Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą dėl Navalno privalėjo paskatinti Europos diplomatus pritarti griežtoms sankcijoms Rusijos atžvilgiu, kurios turėtų apimti platų "Putino draugų oligarchų" ratą.

Na, o visų svajonių išsipildymu Lietuvai ir jos bendraminčiams ES taptų "Nord Stream 2" projekto sustabdymas. Kadangi Vokietija priešinasi, Landsbergis net sugalvojo tokį argumentą: "Suteikim Vladimirui Putinui šansą surengti laisvus Dūmos rinkimus šį rudenį, dalyvaujant opozicijai, o iki to laiko sustabdykim "Nord Stream 2" dujotiekį".

Tačiau Berlynas stovi kaip uola. Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas pareiškė, kad ES netylės ir įves papildomas sankcijas Rusijos atžvilgiu, bet kartu pažymėjo, jog net dabartinėje situacijoje reikia galvoti, kaip išsaugoti su ja konstruktyvų dialogą, nes be Maskvos negalima sureguliuoti įvairių tarptautinių konfliktų.

Savo ruožtu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas atvirai pareiškė, kad šalies santykiai su ES sudraskyti į gabalus ir kad Maskva pasiruošusi juos nutraukti. Europiečiai į jo pareiškimą sureagavo nervingai, bet ryžto kaip nors nubausti Rusiją neprarado. Tačiau esminis žodis šiuo atveju — kaip nors. Kaip pažymėjo tas pats Lavrovas — Europoje tiesiai sakoma, kad sankcijos Rusijos atžvilgiu priimamos ne dėl kokio nors tikslo, o tik tam, kad jos veiksmai neliktų nenubausti.

Rusijos ir ES vėliavos
© Sputnik / Владимир Сергеев

Jeigu pabandytume išaiškinti situacijos esmę žmonių kalba, tai "Senoji Europa" tarsi sako Maskvai: jūs supraskite, mes juk turime demokratinių vertybių gynėjų įvaizdį, be to, mus verčia jus spausti amerikiečiai, jau nekalbant apie lietuvius ar lenkus, todėl mes tiesiog priversti įvesti kažkokias sankcijas, bet jos juk simbolinės, ir "Nord Stream 2" mes jiems neatiduosime, todėl neįsižeiskite, ir bandykime draugauti toliau.

Ir šį kartą istorija pasikartojo. Buvo daug ryžtingų kalbų, bet galiausiai "kalnas pagimdė pelę" — individualios sankcijos, dėl kurių sutarė ES užsienio reikalų ministrai, yra Rusijai kaip uodas drambliui. Kitaip tariant — viešai kritikuoju, bet realiai nubaudžiu simboliškai ir tyliai noriu draugauti. Atitinkamai, Lietuvos, kuri manė, kad bent jau dabar ES pasielgs griežčiau Rusijos atžvilgiu, planai vėl žlugo.

Atskirai šiuo atveju reikia pažymėti, kad ministrų susitikimo metu įvyko jų pokalbis su JAV valstybės sekretoriumi Entoniu Blinkenu. Prieš tai naujas Amerikos vadovas Džo Baidenas daug kalbėjo apie būtinybę bendrai kovoti su Rusija. Todėl galima buvo tikėtis, kad Blinkenas ragins kolegas Europoje užimti principingą poziciją Maskvos atžvilgiu. Tačiau rezultatas rodo, kad ES — bent jau kol kas — negirdi Vašingtono. Ir apskritai ministrų pokalbis su JAV valstybės sekretoriumi europiniame pranešime spaudai (https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/fac/2021/02/22/) buvo aprašytas labai abstrakčiai ir glaustai.

Apibendrinant, galima konstatuoti kelis dalykus. Pirma, Rusijos oponentai Amerikoje ir Europoje daro viską, kad ES maksimaliai sugadintų politinius ir (kas svarbiausia) ekonominius (pirmiausia energetinius) santykius su Maskva. Tačiau Berlynas ir jo bendraminčiai nepasiduoda, tęsdami simbolinių sankcijų politiką. Antra, Europos santykiai su JAV vis dar lieka neapibrėžti. Baidenas, regis, suformulavo savo prioritetus kovos už demokratiją srityje, bet kol kas nėra požymių, kad europiečiai ketina besąlygiškai vykdyti visus Vašingtono nurodymus.

Trečia, Rusijai, atrodo, nusibodo supratingai žiūrėti į viešus europiečių kaltinimus, ultimatyvius reikalavimus bei tegul ir simbolines, bet nesibaigiančias sankcijas, ir ji griežtina toną. Kita vertus, Maskva supranta, kad kardinalus santykių su ES apribojimas bus naudingas tik jos priešininkams. Todėl jos griežtesnis tonas yra tarsi perspėjimas Europai, kad jai geriau neperžengti raudonų linijų, kaip to nori amerikiečiai, nes bus atsakas ir jis bus skausmingas.

Sprendžiant iš ES užsienio reikalų ministrų susitikimo rezultatų, geriau girdi Briuselio ausis, kuri klausosi Rusijos, o ne Amerikos.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, sankcijos, Rusija, ES
Dar šia tema
Rusija pasirengusi nutraukti santykius su ES Briuselio iniciatyva
Rusija įvedė atsakomąsias sankcijas ES dėl Navalno bylos
ES paskelbė apie sunkius santykius su Rusija
Rusija tikisi, kad po Borelio vizito į Maskvą santykiai su ES pagerės
Самолет F-35 ВВС США

Galingiausias nevykėlis F-35 taps "nematomas". Bet ne taip, kaip planuota

(atnaujinta 10:17 2021.02.24)
"F-35 Lightning II" daugiafunkcis naikintuvas turėjo tapti Amerikos išskirtinumo ir karinės galios aukštųjų technologijų simboliu, tačiau "žaibo" atveju nurodoma JAV karinio-pramoninio komplekso galimybių riba, tai yra, "penktos kartos" nematomo orlaivio nelaimė

Du trečdaliai Amerikos F-35 parko negali skristi dėl variklio problemų. Orlaivis turi daug rimtų konstrukcijos trūkumų, neišlaikė Pentagono nustatytų bandymų ir vis dar nėra patvirtintas masinei gamybai. Šiandien JAV oro pajėgos yra pasirengusios atsisakyti F-35 paprastesnio F-16 kartos 4+ naikintuvo naudai.

Pirmiausia Pentagonas pasiūlė sumažinti F-35A užsakymą daugiau nei 40 % — nuo 1 763 iki 1 050 lėktuvų. Taip pat JAV oro pajėgos svarsto pateikti senstančio, bet patikimo F-16 "Fighting Falcon" užsakymus. Priverstiniai manevrai.

F-35 naikintuvas-bombonešis buvo eksploatuojamas JAV oro pajėgų daugiau nei penkerius metus, tačiau kenčia nuo lėtinio žemo pasirengimo ir daugybės veiklos problemų. Anksčiau gynybos sekretoriaus pavaduotoja Elen Lord (Ellen Lord) paskelbė, kad 36 % naikintuvų F-35 "Lightning" yra tinkami skrydžiui, likę orlaiviai "veikia tik iš dalies". Kovinės parengties laipsnį mažesniu mastu lemia oro pajėgos, o didesniu mastu — "nepataisomi" konstrukcijos trūkumai, dėl kurių fiziškai sunaikinama slaptoji danga, korpusas, variklis, navigacijos ir piloto gyvybės palaikymo sistemos.

Amerikos sąjungininkų ir partnerių, įsigijusių F-35 už maždaug 100 mln. JAV dolerių (Didžioji Britanija, Norvegija, Izraelis, Italija, Singapūras, Pietų Korėja, Japonija), lūkesčiai, pasirodo, nepasiteisino — orlaivis neatitinka 5-os kartos parametrų, yra toli nuo pasirengimo kovai, tai yra, negali atlikti užduočių, kaip numatyta. Paradoksali "žalio" JAV karinio pramonės komplekso produkto eilė neišnyksta. Jungtiniai Arabų Emyratai neseniai pasirašė penkiasdešimties F-35 tiekimo sutartį. Izraelis paskelbė ketinantis padidinti "žaibo" parką iki trijų eskadrilių (iki 40 transporto priemonių). Ir tai galima paaiškinti tik užmaskuotu mokėjimu "už draugystę" su JAV.

F135 yra galingiausias nevykėlis

Anksčiau buvo pranešta apie slaptosios dangos ir "žaibo" korpuso sunaikinimą skrendant viršgarsiniu greičiu, apie nuolatinius deguonies tiekimo (pilotams) sutrikimus ir F-35 programinės įrangos trukdžius. Inžinieriai bando pašalinti trūkumus, kylančius eksploatacijos metu, tačiau kritinės problemos kaupiasi tarsi nuo kalno riedanti sniego gniūžtė.

JAV karinių oro pajėgų naikintuvą F-35A varo F135 variklis, kurį amerikiečiai laiko "visų laikų galingiausiu naikintuvu". Tačiau tai taip pat yra pagrindinė žemo F-35 našumo priežastis: perkaitus turbinos menčių paviršiaus dangai, ašmenys sutrūkinėja ir variklis greitai nustoja veikti. Kaprizingas F135 reikalauja dažnos priežiūros ir žymiai padidina orlaivio naudojimo išlaidas.

F-35 skrydžio valanda kainuoja 31 tūkst. JAV dolerių, o "senuko" F-16 — mažiau nei 8 tūkst. dolerių. Beje, "Pratt & Whitney" gamina nepakankamai atsarginių F135 variklių taikos metu. Jei rytoj būtų karas, trečdalis lėktuvų F-35 pakiltų į dangų, o tada jų skaičius kasdien mažėtų — net ne dėl priešo oro gynybos, o dėl banalaus metalo nuovargio.

F-16 taip pat laikas keisti

Siekdamos išlaikyti kovinį efektyvumą JAV karinės oro pajėgos priverstos planuoti sumažinti F-35 dalį ir pakeisti juos modernizuotais naikintuvais F-16 "Fighting Falcon" (įdiegti 1979 metais, šiandien yra 790 tokio tipo naikintuvų).

Daugiafunkcis ketvirtosios kartos F-16 lengvojo naikintuvo maksimalus kilimo svoris yra 21,8 tonos, jis gali 9 pakabos vietose gabenti iki 7,7 tonos bombų ir raketų. Kovos spindulys — 1700 km, maksimalus greitis 2200 km / h. Tai nebloga regioninių konfliktų mašina, tačiau žengti žingsnį atgal nuo "penktosios kartos" nėra gerai (technologinė degradacija). Pentagonas ieško kompromisų.

Karinių oro pajėgų štabo viršininkas generolas Čarlzas Braunas jaunesnysis (Charles Brown Jr.) priešinosi "antikvarinių" F-16 įsigijimui ir paragino sukurti visiškai naują lengvų vieno variklio naikintuvų klasę — pigesnę ir paprastesnę nei F-35, bet modernesnę už F-16. Braunas jaunesnysis jas vadino "ketvirtos su puse kartos ar minus penktos kartos" mašinomis. JAV oro pajėgos pradėjo mokslinių tyrimų programą, skirtą įvertinti, ar tikslinga pakeisti naikintuvus F-16 "Fighting Falcon" naujuoju koviniu lėktuvu. Tyrimas bus baigtas iki 2023 metų pradžios.

Problemą apsunkina tai, kad F-35 yra vienintelis "penktosios kartos" naikintuvas, gaminamas Vakarų pasaulyje. Sąlyginai su juo konkuruojantys "Boeing" gaminami naikintuvai F-15 ir F-18 yra ketvirtosios šaltojo karo epochos konstrukcijos kartos ir yra pasenę. JAV sąjungininkai Europoje nesiima kurti savo 5-os kartos naikintuvo, o JK, Lenkija, Belgija, Italija beviltiškai investuoja į amerikiečių F-35 įsigijimą. Bendros "žaibo" plėtros išlaidos viršijo 400 milijardų dolerių, tačiau tai, kaip paaiškėjo, yra tik neracionalaus nacionalinio biudžeto lėšų išleidimo pradžia. Senato ginkluotųjų pajėgų komitetas F-35 pavadino "sugedusios gynybos viešųjų pirkimų sistemos vadovėlio pavyzdžiu", o gerai žinomas politikas (ir pats pilotas) Džonas Makeinas (John McCain), dabar jau miręs, teisingai pažymėjo: "Rekordinis programos F-35 pasirodymas buvo ir skandalas, ir tragedija tiek kainos, tiek tvarkaraščio, tiek atlikimo prasme". "Žaibas" dar ilgai išbandys JAV oro pajėgų ir jų sąjungininkų jėgas. Mes turėsime iškęsti brangias F-35 "užgaidas".

F-35 "nematomo" projekto lėtinių gedimų kontekste sėkmingai skraidantis Rusijos naikintuvo Su-57 technologinis proveržis atrodo ypač optimistiškai ir yra pirmasis iš penktos kartos naikintuvų pasaulyje, įvaldžiusių viršgarsinio greičio raketas. Amerikiečiai priversti pripažinti Rusijos ginklų pranašumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
JAV, naikintuvai
Dar šia tema
Baltijos šalys ruošiasi karui su Rusija: "blickrygas" ar "blickaput"?
Rusijos tankas "Armata" gavo "užsienio pasą"
Rusijos gynybos pramonės naujovės parodoje Emyratuose
NATO būstinė, archyvinė nuotrauka

JAV ir NATO bando demonizuoti Rusiją, sako karo ekspertas

(atnaujinta 10:17 2021.02.25)
Ekspertas pabrėžė, kad panašūs pareiškimai akmbėjos kaltinimai skambėjo tiek iš ankstesnės, tiek iš dabartinės JAV administracijos, tad čia nėra nieko naujo

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Amerikos generolo žodžiai apie Rusijos keliamą grėsmę yra ne kas kita, kaip įprastas pareiškimas, skirtas demonizuoti Rusijos Federaciją, kurią JAV ir NATO laiko potencialiu kariniu priešu, RIA Novosti sakė Rusijos karo ekspertas, vyriausiasis redaktorius žurnalo "Nacionalinė gynyba" Igoris Korotčenka.

Anksčiau Amerikos ginkluotųjų pajėgų Europos vadovybės vadovas ir vyriausiasis NATO sąjungininkų pajėgų Europoje vadas generolas Todas Walters'as sakė, kad Rusija destabilizuoja padėtį visame pasaulyje ir kelia grėsmę JAV ir jos sąjungininkų egzistavimui.

"NATO ir Vašingtonas vis dar laiko Rusiją potencialia karine priešininke. Todėl demonizacija, šmeižto metodų naudojimas, informacinio karo metodai išlieka pagrindiniai praktiniai Pentagono ir Šiaurės Atlanto aljanso politikos aspektai. Tai yra ne kas kita, kaip įprastas rusofobiškas pareiškimas. Pastaraisiais metais girdėjome šimtus tokių pareiškimų", — sakė Korotčenka.

Kartu jis pažymėjo, kad tokie kaltinimai skambėjo tiek iš ankstesnės, tiek iš dabartinės JAV administracijos.

Pasak eksperto, į tokius Vakarų pareiškimus atsakyti nereikia, nes "šuo loja, karavanas juda". Kartu jis pabrėžė, kad Rusija stiprina savo gynybinius pajėgumus užtikrindama galimų grėsmių neutralizavimą.

"Kaip tai darysime, pagal kokius principus — tai išimtinai yra Rusijos karinės-politinės vadovybės reikalas", — pridūrė Korotčenka.

Pareiškimus apie "Rusijos grėsmę" periodiškai pateikia Vakarų politikai, dažniausiai iš Baltijos šalių ir Lenkijos. Maskva ne kartą pabrėžė, kad Rusija niekada nepuls nė vienos iš NATO šalių.

Pasak Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, NATO puikiai žino, kad Maskva neketina nieko pulti, bet tiesiog naudojasi pretekstu dislokuoti daugiau technikos ir batalionų šalia Rusijos sienų. Maskva ne kartą išreiškė susirūpinimą dėl aljanso pajėgų susitelkimo Europoje.

Tegai:
"Rusijos grėsmė", NATO, JAV, Rusija
Dar šia tema
"NATO neprisiekiau": bulgarai pasisakė apie karą su Rusija
NI papasakojo, kaip Rusija karo atveju "perplėš NATO per pusę"
Norvegijos kariuomenės vadas papasakojo apie karą su Rusija