JAV vėliava

"Taip, mes suklastojome rinkimus, bet tai jūsų labui"

(atnaujinta 22:09 2021.02.20)
Pažymima, kad kai kuriose apylinkėse pareigūnai tiesiog užsirakindavo iš vidaus ir uždengdavo langus plakatais, kad stebėtojai negalėtų šnipinėti lauke. Liko tik skanduoti: "Nustok skaičiuoti!"

Žmogaus teisių aktyvistai ir "BigTech" žmonės tvarkingomis ​​eilėmis puolė į prezidento Baideno administraciją. Jų indėlis į demokratų partijos kandidato pergalę buvo tikrai milžiniškas. Tačiau tik neseniai paaiškėjo, ką šie draugužiai iš tikrųjų žaidė 2020 metais ir kaip išvis atrodė prezidento kampanija realybėje.

Pavyzdžiui, lyderio konferencijos dėl pilietinių ir žmogaus teisių prezidentę Vanitą Guptą neseniai Džo Baidenas pasiūlė į JAV generalinio prokuroro padėjėjo pareigas. Kiek daugiau nei prieš metus, 2019 metų lapkričio mėnesį, Vanita kartu su kitais žmogaus teisių gynėjais susitiko su Marku Cukerbergu ("Facebook" įkūrėju) ir Džeku Dorsiu ("Twitter" įkūrėju).

Žmogaus teisių aktyvistai pasidalijo savo nelaime su IT korporacijų vadovais: demokratinis interneto "trolis" neveikė prieš Trampistus. Jie pasiūlė nestandartinį žingsnį — išvalyti trampistus iš socialinių tinklų apskritai. Cukerbergas ir Dorsis sutiko. Per 2020 metus žymiausi konservatorių kalbintojai išskrido iš interneto erdvės, o paprastų prezidento šalininkų paskyros buvo masiškai blokuojamos. Tai baigėsi tuo, kad pats Trampas buvo "pašalintas" iš visur.

Nepaisant to, prieš metus pagrindinis pilkas Baideno kampanijos iškilumas buvo nepatenkintas. Pagal Maiklo Podhorzerio (Michael Podhorzer) (draugams — Poda) skaičiavimus, Trampas vis tiek turėjo laimėti 2020 metų lapkričio mėnesį. Paradoksalu, bet jį audringai palaikė būtent Podhorzerio palaikomos "mėlynosios apykaklės".

Faktas tas, kad Podhorzeris visai nėra viešas politikas ir netgi kaip politinis strategas yra žinomas tik siauruose ratuose. Daugelį metų jis dirbo Amerikos darbo federacijos prezidento patarėju — Amerikos profesinių sąjungų AFL-CIO kongrese. Beveik visada Amerikos profesinių sąjungų pusiau mafijos struktūros buvo patikima parama demokratų partijai.

Tačiau 2016 metais daugelis sąjungos narių staiga suprato, kad kairiųjų retorika jiems nieko neduoda, ir masiškai balsavo už respublikonų milijardierių. Iki 2020 metų tokių disidentų turėjo būti dar daugiau — Trampas užtikrintai kovojo su nedarbu ir sumažino mokesčius.

Tačiau profesinių sąjungų vadovybė buvo natūraliai alergiška Trampui. Faktas yra tas, kad jis sutrukdė jiems praturtėti. Kai kurie atskirų profesinių sąjungų lyderiai kartais sudaro sutartis su darbdaviais (įskaitant federalines agentūras), kad jiems būtų užtikrintas "išpūstas" darbas. Tada šiam darbui jie samdo neturinčius teisių migrantus, kuriems mokami tiesiogine to žodžio prasme centai. Darbdavio ir profsąjungos vadovo atlyginimų skirtumas yra padalintas per pusę.

Ankstesni mafijos klanai aktyviai dalyvavo šiuose smūgiuose ir mažinimuose, tačiau dabar įprasta sakyti, kad "Amerikoje nėra mafijos". Tačiau grįžimas niekur nedingo. Profesinių sąjungų vadovybė aktyviai stengiasi užtikrinti, kad į šalį būtų įvežama kuo daugiau migrantų — ir tai tiesiogiai prieštarauja vietinių darbuotojų interesams.

Trampas neįsileido migrantų, todėl jį pašalinti iš savo posto ėmėsi Maiklas Podhorzeris. Dar 2019 metais jis subūrė tūkstančius buvusių pareigūnų, Obamos administracijos pareigūnų, teisininkų, žmogaus teisių aktyvistų ir įmonių vadovų, kad sukurtų tai, kas šiandien oficialiai vadinama "demokratijos gelbėjimo sąmokslu". Išvertus į žmonių kalbą, tai yra rinkimų sukčiavimo technologijos.

Išsamią informaciją apie šią įmonę neseniai atskleidė populiarus žurnalas "Time". "Viskas skamba kaip sąmokslo teoretiko kliedesys, — rašo žurnalistė Molly Ball, — bet iš tikrųjų tai buvo turtingų ir autoritetingų žmonių <...>, kurie pakeitė įstatymus ir balsavimo taisykles, formatavo spaudą ir perėmė visos visuomenės kontrolę, sąmokslas". 

Sąmokslininkai pirmiausia aptarė koronaviruso temą. Pandemija leido valstijų vyriausybėms nustatyti balsavimą paštu. Todėl vietoj kelių procentų paštu 2020 metais balsavo beveik pusė Amerikos rinkėjų. Dar ketvirtadalis balsavo iš anksto. Tai suteikė negirdėtą erdvę skaičiuoti balsavimo biuletenius rinkimų apylinkėse.

Sąmokslininkai taip pat užsiėmė tiesioginiu kyšininkavimu ant žemės. Kongreso nariai demokratai iš valstybės biudžeto išmušė 400 milijonų dolerių finansinei pagalbai rinkimų apylinkėms. Marko Cukerbergo ir jo žmonos filantropinis fondas paaukojo dar 300 milijonų "paramos".

Gatvės kovos tema "Black Lives Matter" (BLM) tapo galingu verslo spaudimo įrankiu. Savininkams buvo aiškiai užsimenama, kad jei jie palaikytų Trampą, minios pogromistų sunaikintų visas jų parduotuves. Net JAV Prekybos rūmai palaipsniui pasidavė, paskelbdami bendrą pareiškimą su profsąjungomis — jų, atrodo, klasių priešais.

Rinkimų dieną tie patys BLM aktyvistai, rinkdamiesi rinkimų apylinkes ir gąsdindami civilius gyventojus, sukūrė "saugią erdvę" rinkimams. 

Pažeidimas pasiekė kulminaciją rinkimų dieną. Lapkričio 4 dieną Detroite stebėtojai bergždžiai bandė patekti į rinkimų apylinkes, kad galėtų sekti skaičių. Vietinis žmogaus teisių aktyvistas Artas Rejesas pakvietė savo, kaip jis vadina, "apmokytus aktyvistus", ir jie išvijo stebėtojus.

Kitose apylinkėse pareigūnai tiesiog užsirakindavo iš vidaus ir uždengdavo langus plakatais, kad stebėtojai negalėtų šnipinėti lauke. Liko tik skanduoti: "Nustok skaičiuoti!"

Tuomet stebėtojai veltui skundėsi spaudai — esą tie patys biuleteniai daug kartų buvo perduodami per skaičiavimo mašiną, kad negaliojantys biuleteniai būtų skaičiuojami kartu su galiojančiais. Tačiau žurnalistai iš jų atvirai juokėsi.

Apylinkių papirkimas, šantažas ir grasinimai, gausūs administraciniai ištekliai, masinės atakos prieš stebėtojus, pogromai — visos nešvarios technologijos, kurias amerikiečiai taip mėgsta priskirti užsienyje jiems netinkantiems režimams, buvo naudojamos 2020 metų prezidento rinkimuose. Apie tai atvirai rašė didžiausias Amerikos žurnalas.

Vladimiras Putinas
© Sputnik / Михаил Климентьев

Tada tie patys žmonės mokys visą pasaulį, kaip teisingai vykdyti rinkimus. Kas yra demokratija. Žodžio laisvė. Kaip grasinti sankcijomis. Mokys, kaip suskaičiuoti balsus ir kiek pakviesti stebėtojų.

Sąmokslininkų cinizmas prubloškė daugelį amerikiečių. "Niekada nemačiau tokio įžūlumo. Dieve, gelbėk Ameriką! — jie rašo socialiniuose tinkluose. — "Mes suklastojome rinkimų rezultatus, bet tai jūsų labui".

Akivaizdu, kodėl šios specialios operacijos detales nuspręsta atskleisti spaudoje. Jų pačių žmonėms tai yra ženklas neatsipalaiduoti ir ruoštis jau 2024 metų rinkimams, ypač todėl, kad Trampo apkaltos niekada nepraėjo.

Trampistams tai yra tiesioginis bauginimas. Straipsnyje "Time" nupieštas išties paranojiškas pasaulis, kuriame bet kokia struktūra yra prigrūsta demokratinių "operatyvininkų", kur oligarchai supirkinėja visas valdžios šakas, kur senosios gerosios Amerikos šalininkus išduoda ir spaudžia visi. Po to bet kuris trampistas bijos patekti į politiką, juolab, kad jam jau gresia represijos iš kiekvienos pusės.

Visam pasauliui toks pasirodymas yra greito moralinio Amerikos politikos degradavimo simptomas. Kažkada paprastų pažiūrų žmonės visame pasaulyje galėjo iš tikrųjų ir nesavanaudiškai paskęsti JAV interesuose — netgi savo šalies nenaudai. Jie tikrai turėjo keletą idealų, spindėjo kruša ant kalno, viskas.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Džo Baidenas, Donaldas Trampas, JAV
Konservatoriai Seime

Sėsk ir užsičiaupk: Lietuvos konservatoriai jau atvirai šiurkštūs su rinkėjais

(atnaujinta 13:49 2021.03.02)
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė nusileido iki atviro šiurkštumo ne tik politinių oponentų, bet ir rinkėjų atžvilgiu. Ji teigė, kad tie, kuriems nepatinka ši valdžia, per kitus rinkimus galės išsirinkti tuos, kurie patiks

Ukrainiečiai turi posakį, labai glaustai apibūdinantį dabartinį Lietuvos valdančiosios valdžios požiūrį į savo žmones, kuris pažodžiui skamba taip: "Matė akys, ką perka, tai valgykit ir nesispyriokit".

Konservatoriai valdžioje buvo tik keturis mėnesius ir jau spėjo parodyti savo chamizmą iš visų pusių. Pirmiausia, Lietuvos užsienio reikalų ministras, Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis kartu su bendrapartiečiu, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininku Žygimantu Pavilioniu tėškė purvo į veidą "Belorus" sanatorijos Druskininkuose darbuotojams, kurie liko be pragyvenimo šaltinio dėl ES sankcijų. Priminsime, kad aršiausi šių sankcijų šalininkai ir iniciatoriai buvo būtent Lietuvos konservatoriai — Seimo ir Europos Parlamento deputatai.

Tada tas pats Pavilionis šiurkščiai elgėsi Tbilisyje, kur nuvyko "sutaikyti" valdančiųjų ir Gruzijos opozicijos. Taip jis sugadino santykius tarp Vilniaus ir strateginės partnerės Kaukaze. O Gruzijos žiniasklaida subtiliai nutylėjo, kur Gruzijos valdantieji "pasiuntė" Pavilionį. Užsienio politikos komiteto vadovas po poros dienų grįžo, tiesiogine to žodžio prasme, uodegą pabrukęs ir net oficialiai spaudos konferencijoje nepranešė apie savo nuopelnus, kaip to reikalauja Seimo darbo tvarkos taisyklės.

O pats Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas Gabrielius Landsbergis, lankydamasis Ukrainoje ir Moldovoje, elgėsi iššaukiamai ir kategoriškai.

Užėmęs "vyresniojo brolio poziciją" jis dalino net ne rekomendacijas, o nurodymus Kijevui ir Kišiniovui, "kaip elgtis". Jis reikalavo Ukrainos atsisakyti pirkti elektrą iš Baltarusijos. Atseit, šalkite, ukrainiečiai, bet jokiu būdu nepirkite elektros iš Astravo, nes Lietuvoje Baltarusijos atominė elektrinė yra pripažinta grėsme nacionaliniam saugumui. Mainais už jūsų paklusnumą suteiksime šiek tiek koronaviruso vakcinos. Tiesa, jei bus perteklius. Landsbergis subtiliai nutylėjo, kad pačioje Lietuvoje yra problemų su vakcinų tiekimu.

O apie vizito Kišiniove rezultatus galima spręsti iš to, ką Landsbergiui išvykus garsiai pareiškė Moldovos prezidentė, arši rusofobė Maja Sandu. Ji teigė sveikinanti Rusijos "Sputnik V" koronaviruso vakcinos registraciją kartu su "Pfizer" ir "BioNTech" bei "AstraZeneca" vakcinomis. Trumpai tariant, "Lietuvos taikdarys" buvo "pasiųstas kuo toliau" ir Kišiniove.

O dabar skandalingą konservatyvių diplomatų elgesį palaikė ir tariamai nepartinė ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Ji mūru stojo už Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką, Laisvės partijos parlamentarą Tomą Vytautą Raskevičių. Tokiame atsakingame Seimo komitete Raskevičius rūpinasi tik LGBT bendruomenės teisių gynimu, nepaisydamas likusių Lietuvos gyventojų teisių. Matyt, vyriausybės vadovės nuomone, tai yra pagrindinis Žmogaus teisių komiteto tikslas. O kam nepatinka Raskavičiaus darbas, tegu sėdi ir tyli iki kitų rinkimų.

"Dabar rinkimų rezultatai yra tokie, ir jeigu žmonėms nepatinka ši valdžia, nepatinka šie komitetų pirmininkai, nepatinka ši premjerė ir ministrai — jie 2024 metais galės ateiti ir išsirinkti tokius pirmininkus, kurie jiems patinka", — skandalingą Šimonytės pareiškimą cituoja žiniasklaida.

Be to, ministrė pirmininkė užsiminė, kad Stambulo konvencijos priėmimas ir tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimas ne už kalnų. O prezidentas Gitanas Nausėda šiandien yra tik smulkus sraigtelis politinėje valdžios struktūroje. Jo nuomonė įvairiais Lietuvos vidaus ir užsienio politikos klausimais Vyriausybei mažai rūpi.

"Aš tikrai netildysiu savo kolegų Seime, jeigu jie nori šiuos klausimus kelti. Jei jau institucijos (prezidentūra ir Vyriausybė — Elta) negali rasti sprendimo tarpusavyje, tai turbūt yra institucijų, kurios galėtų į šiuos klausimus atsakyti, kaip tai buvo Lenkijoje, kur į šį klausimą atsakė Konstitucinis Teismas", — sakė Šimonytė, komentuodama konservatorių parlamentarų pasiūlymą į ES viršūnių susitikimus siųsti ne prezidentą, o ministrą pirmininką.

Tokie premjerės komentarai neliko nepastebėti ne tik paprastų rinkėjų, bet ir politinių oponentų.

"Ilgai laukti nereikėjo! Po rinkimų praėjo vos 4 mėn., o konservatorių lyderė I. Šimonytė visus mus pasiuntė ant trijų raidžių! Jei būtu 2009 m. tai matyt kulkomis, kaip prie Seimo sausio 19 d., sušaudytu!" — socialiniuose tinkluose rašė Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

Priminsime, kad 2009 metų sausio 19 dieną prie Lietuvos Seimo vyko atviri susirėmimai su policija. Pasipiktinę tuo metu taip pat valdančių konservatorių "naktine reforma", Lietuvos žmonės išėjo į gatves, tačiau buvo išvaikyti su guminėmis kulkomis ir policijos lazdomis. Tai buvo pirmasis ir paskutinis masinis žmonių veiksmas prieš vyriausybę šiuolaikinėje istorijoje. Nuo to laiko Lietuvoje — ramybė, sklandumas ir Dievo malonė.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
konservatoriai, Ingrida Šimonytė
Oro uostas

Ar įsileis į Europą "su politiškai neteisinga vakcina"

(atnaujinta 16:49 2021.03.01)
Apibendrindama diplomatinių atstovybių vadovų nuotolinio susitikimo rezultatus, Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, kad sutarta dėl būtinybės įvesti skiepijimo pažymėjimą, be kurio nebus leista atvykti į ES

Susitarimas vis dar yra tik pradinis, projekto detalės bus pristatytos po trijų mėnesių. Niekam ne paslaptis, kas yra išsami informacija, o tai taikoma ir paskiepytų asmenų pasui.

Visų pirma, nėra aišku, ką daryti su žmonėmis, kurie turi kontraindikacijų skiepijimui. Dar daugiau ar mažiau aiškus yra laikinų kontraindikacijų atvejis — pavyzdžiui, neseniai persirgta koronaviruso infekcija. Čia, kaip ir su kitomis infekcinėmis ligomis, pakanka šiek tiek palaukti ir tada drąsiai skiepytis.

Tačiau yra ir nuolatinių, lėtinių ligų: o kaip yra su jomis sergantiems? Tikriausiai, bus apribota teisė judėti. Be to, lėtiniai negalavimai yra sunkūs, o sergantieji netrukus mirs. Nėra žmogaus, nėra problemos. Ir nėra čia ko lėtinėmis ligomis sergantiems keliauti po Europą.

Tačiau tai dar ne viskas. Dabar pasaulyje yra daugybė vakcinų ir jų tikriausiai bus dar daugiau — o kokios vakcinos suteiks teisę gauti ES sertifikatą?

Su euroatlantiniu trejetu "Pfizer / BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca" tikriausiai nebus jokių biurokratinių kliūčių. "Pasiskiepijai "Pfizer" — gali keliauti", antraip išeis kažkokia priešprieša.

Tačiau naudojant Rusijos ("Sputnik V" ir "EpiVacCorona") ir kinų ("Sinovac Biotech", "CanSino Biologics", CNBG — "Sinopharm") vakcinas viskas gali būti sudėtingiau. Kad ir kokios jos būtų veiksmingos, tačiau tol, kol jas oficialiai patvirtins Briuselio vartotojų priežiūros institucijos, jomis pasiskiepiję piliečiai greičiausiai negaus sienos kirtimui reikalingo sertifikato.

Kadangi nedemokratinės kilmės vakcinos savybės yra ne tik medicininis, bet ir politinis klausimas. O kas atsitinka, kai kišasi politika, tai yra "demokratijos kova prieš totalitarizmą", galime pamatyti iš "Nord Stream-2" pavyzdžio, kai Rusijos dujos yra šimtą kartų pavojingesnės nei "Cyclone-B". Kaip žinote, "jei geometrinės teoremos paveiktų žmonių interesus, dėl jų būtų kariaujama". Ir jei nepripažįstant nedemokratiškos kilmės vakcinos galima sukelti užsienio imperijai nemalonumų — kodėl to nepadarius?

Neseniai (vasario 17 dieną) Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen pareiškė: "Rusijos vakcinacijos nuo COVID-19 strategija glumina. Kodėl Rusija teoriškai siūlo milijonus dozių kitoms šalims, tačiau nepadarė pažangos skiepydama savo gyventojus? Tai klausimas, į kurį reikia atsakyti".

Sunku pasakyti, kokia yra pakankama pažanga. Ar tikslinga Europos pareigūnams kelti šią temą, kai pačioje Europoje pažangos akivaizdžiai nepakanka? Priešingu atveju Vengrija nebūtų pirkusi "Sputnik V", o Čekija, Austrija, Italija nesvarstytų apie tai, kam mums reikalinga "Sputnik V", kai kiekviename žingsnyje skiepijama "Pfizer"?

Galbūt Frau Ursula piktinasi XIX amžiaus pabaigos grūdų eksporto praktikos atkūrimu — "Badausim, bet išvešim". Sunku tiksliai pasakyti, ar dabartinė Sveikatos apsaugos ministerija vadovaujasi tuometinio finansų ministro Vyšnegradskio principais. Dar sunkiau suprasti, kaip tai susiję su Rusijos vakcinos veiksmingumo klausimu. Tai yra arba veiksminga, arba ne. Rusijos pažanga skiepijant savo gyventojus vargu ar gali būti pagrindinis Briuselio rūpestis.

Kitas reikalas, kai reikia bet kokia kaina atsisakyti Rusijos vakcinos. Visų pirma nelaikyti vakcinacijos Rusijos skiepais pagrindu išduoti vizos sertifikatą. Kai kalbama apie geležinę uždangą, tada, žinoma, visos priemonės pateisinamos.

Žinoma, ne viskas priklauso nuo Ursulos ir jos bendražygių. Be norinčiųjų atriboti Rusiją interesų, tam pasitelkiant bet kokį pretekstą ar dingstį, yra ir kitų interesų grupių.

Pavyzdžiui, nors Rusijos gyventojų pajamos smarkiai sumažėjo, jie vis dar nepasiekė visiško skurdo ribos, todėl išvykstamasis turizmas nėra visiškai nereikšmingas. Ir daugybė Europos šalių (Italija, Prancūzija, Graikija ir kt.), kuriose turizmas iki infekcijos atsiradimo davė nuo dešimties iki penkiolikos procentų BVP ir suteikė darbą didelei daliai gyventojų, šios šalys net sapnuoja, kaip grįžta "ikikovidiniai" laikai ir turistų iš Rusijos pinigai. Idėjiškai tvirtos Frau von der Leyen interesai čia nėra tokie įdomūs — katastrofiška jų pačių piniginės būklė yra daug svarbesnė.

Žinoma, galima įkvėpti europiečius ideologo bendražygio Suslovo žodžiais — "Mes netaupome ideologijos sąskaita" — ir vizų sertifikavimo srityje, tačiau tokia ilgalaikė politika yra kupina įvairių netikėtumų. Principas "savi marškiniai yra arčiau kūno" nebuvo atšauktas, o nuolat jį pažeidinėti — pavojinga.

Taigi, klausimas, kurios vakcinos po trijų mėnesių patvirtins prašančiojo įvažiuoti patikimumą, taps karštų diskusijų tarp Frau von der Suslov ir smulkių buržuazinių principų šalininkų "Dėl manęs — kad ir šuo, kad tik kiaušinius dėtų".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Salantas

Aplinkosaugininkai aptiko galimą taršos šaltinį Salantų miestelyje

(atnaujinta 18:01 2021.03.02)
Pasitelktos gausesnės aplinkosaugininkų pajėgos Salantų miestelyje šiandien tęsė taršos šaltinio paieškas

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Kretingos rajono Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras kreipėsi į Lietuvos geologijos tarnybą, kad, pasitelkus geologų turimą techniką, būtų galima surasti po žeme esančius nepažymėtus vamzdžius, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime.

Pasitelktos gausesnės aplinkosaugininkų pajėgos Salantų miestelyje šiandien tęsė taršos šaltinio paieškas. Kadangi trasos yra po žeme, aplinkosaugininkai nusprendė už 30 metrų nuo paskutinio užteršto šulinio jas atkasti rankiniu būdu ir rado schemose nepažymėtą vamzdį.

Kadangi turimi planai neatitinka realios situacijos, ieškoti taršos šaltinio yra vienas būdas – kasti pagal vamzdžio kryptį. Kasama kas keliasdešimt metrų.

Preliminariais duomenimis, teka kuras, skirtas krosnims kūrenti. Įvykio vietoje budintys priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai prižiūri, kad teršalai nepatektų už boninių užtvarų, ir užterštą vandenį pumpuoja į specialias talpas.

Aplinkosaugininkams padeda seniūnijos darbuotojai.

Vakar, kovo 1 dieną, vakare gautas pranešimas apie teršalų tekėjimą į tvenkinį Salantų miestelyje. Kad teršalai neplistų Salanto upe, aplinkosaugininkai iš karto informavo ugniagesius gelbėtojus. Ugniagesiai taršos vietą aptvėrė boninėmis užtvaromis ir taip sustabdė teršalų plitimą.

Taip pat buvo iškviesta Aplinkos apsaugos agentūros laboratorija paimti mėginių. Teršėjui gresia bauda ir jis turės atlyginti apskaičiuotą žalą aplinkai.

Tegai:
aplinkos tarša