JAV kariai Afganistane

Kodėl Rusija yra pasirengusi išgelbėti Ameriką nuo karo ir gėdos

(atnaujinta 12:57 2021.02.21)
NATO gynybos ministrai rengė dviejų dienų vaizdo konferenciją — tai pirmasis aukščiausiojo lygio susitikimas nuo Džo Baideno atėjimo į valdžią JAV

Šio susitikimo rezultatai turės plataus masto pasekmes visam pasauliui — bet net ne todėl, kad ministrai aptars naujos strateginės aljanso koncepcijos, kurioje ne tik Rusija, bet ir Kinija bus įvardijama kaip pagrindinė priešininkai. Tai, žinoma, labai svarbu, tačiau pastaraisiais metais atlantistai nenuilstamai stengėsi vienyti Rusijos ir Kinijos aljansą, todėl nėra nieko netikėto. Tačiau aukščiausiojo lygio susitikime bus priimtas dar vienas sprendimas, kurio pasekmė gali būti kruvinos žudynės artimiausiais mėnesiais.

Visuotinai žinoma, kad Donaldas Trampas tapo pirmuoju Amerikos prezidentu per daugelį dešimtmečių, kuriam valdant JAV nepradėjo nė vieno naujo karo, tačiau, be to, jis taip pat bandė nutraukti esamus, grąžinti Amerikos karius namo. Visų pirma, iš Afganistano — prieš metus Vašingtonas pasirašė susitarimą su Talibanu, kontroliuojančiu didžiąją šalies dalį, dėl Amerikos kariuomenės išvedimo.

Jie (įskaitant PKK atstovus) turėtų būti visiškai išvesti iki gegužės 1 dienos — tai yra, iki pilnos Afganistano deokupacijos liko tik šiek tiek daugiau nei du mėnesiai. Trampui pavyko sumažinti kontingentą nuo dešimties iki 2,5 tūkstančio, tačiau be amerikiečių Afganistane vis dar yra 7,5 tūkstančio NATO karių. Natūralu, kad juos taip pat reikia išvesti — na ir jie nebūtų likę ten be amerikiečių. Tačiau dabar sprendimas išvesti karius gali būti atšauktas — būtent šį variantą ir svarsto NATO gynybos ministrai.

Naujoji Amerikos administracija nenori išeiti Afganistano — formaliai sprendimas atmesti kariuomenės išvedimą dar nėra priimtas, tačiau Vašingtonas jau paskelbė, kad "peržiūri susitarimą" ir "svarsto, ar Talibanas vykdo savo įsipareigojimus". Atsižvelgiant į tai, kad naujasis valstybės sekretorius Antony Blinkenas pernai sakė, kad JAV turėtų likti Afganistane, klausimas gali būti laikomas išspręstu. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas neseniai skundėsi, kad sprendimas dėl "misijos Afganistane" nebus lengvas:

"Mes galime likti ir tęsti savo karinį dalyvavimą. Arba galime palikti Afganistaną ir rizikuoti, kad šalis vėl taps teroristų prieglobsčiu. Nėra lengvo pasirinkimo. <...> Talibanas turi tesėti pažadus sumažinti smurtą ir nutraukti ryšius su teroristinėmis grupėmis. Vietoj to mes matome nepriimtiną smurtą iš Talibano pusės, kuris taip pat nukreiptas prieš gydytojus, teisėjus ir žurnalistus".

Stoltenbergas atvirai perdeda: Talibanas gerbia įsipareigojimus, prisiimtus susitarime su amerikiečiais, susijusius su NATO pajėgų nepuolimu. Kalbant apie Afganistano vidaus konfliktus, jų sustabdyti neįmanoma, tačiau jų pagrindinė priežastis yra būtent besitęsianti Amerikos okupacija. Jei dabar Vašingtonas nuspręs atšaukti (oficialiai — atidėti, bet tai nekeičia esmės) kariuomenės išvedimą, Afganistane prasidės plataus masto karas. Talibanas jau valdo tris ketvirtadalius šalies teritorijos — jei amerikiečiai juos apgaus su kariuomenės išvedimu, jie vėl atnaujins visaverčius karo veiksmus prieš NATO durtuvuose sėdinčią Kabulo vyriausybę. Ir prieš amerikietiškus okupantus taip pat — nejaugi to siekia Baidenas?

Amerikiečių problema yra ta, kad jie negali palikti Afganistano išlaikydami draugišką su jais režimą — tai visiškai atmesta. Beveik dvidešimt metų okupacijos Jungtinėms Valstijoms atnešė tik neapykantą įvairioms Afganistano visuomenės grupėms. Įskaitant tuos kolaborantus, kurie dabar yra valdžioje, jie puikiai supranta, kad kai tik amerikiečiai išeis, jų laikas baigsis.

Vienintelis galimas kompromisinis variantas, kuris leistų išvengti postamerikietiško karo visų prieš visus, būtų koalicinės vyriausybės sukūrimas — ir kaip tik tai, matyt, buvo aptarta slaptuose JAV ir Talibano sutarties prieduose. Tačiau Kabulo valdžia bijo eiti į kompromisus su Talibanu, todėl nuo sutarties pasirašymo praleido visus metus, visais įmanomais būdais buvo delsiama tikrų Afganistano vidaus derybų pradžią. Laukė valdžios pasikeitimo Vašingtone? Žinoma. Bet ar Baidenas yra pasirengęs išlaisvinti naują karo Afganistane etapą, vėl ten nusiųsdamas tūkstančius amerikiečių kareivių (ir tuo pačiu jis turės perkelti tiek vokiečius, tiek kitas NATO nares)? Ir visa tai tam, kad galiausiai paliktų Afganistaną po metų ar dvejų ar trejų, tik daug nepalankesnėmis JAV sąlygomis?

Iš pradžių JAV norėjo įsitvirtinti Afganistane, kad įtvirtintų įtaką visoje Centrinėje Azijoje, įskaitant kaimyninę Rusiją ir Kiniją. Tačiau, kaip parodė pastarieji 20 metų, amerikiečiai neturėjo patikimos paramos Afganistane, jau nekalbant apie tai, kad Talibanas niekur nedingo ir toliau kontroliuoja didžiąją šalies dalį. Iš pradžių Trampui nerūpėjo visuotinės atlantistų kontrolės visame pasaulyje planai — todėl jis buvo pasirengęs išvesti savo karius ir pamiršti Afganistaną. Baidenas, kaip ir visa jo globalistų komanda, tiki Amerikos sugebėjimu išlikti pasaulio hegemonu, nors tam jokių sąlygų nėra. Tačiau net ir dabartiniai Vašingtono lyderiai supranta, kad išsilaikyti Afganistane neįmanoma, todėl visiškas amerikiečių pasitraukimas vadovaujant Baidenui atrodo gana tikėtinas net ir po to, kai buvo atsisakyta Trampo įsipareigojimų gegužės 1 dieną.

Dabar Vašingtonas turės dvi tolesnių veiksmų variantus.

Pirmas — Talibanas atnaujins karo veiksmus, JAV užaugins kontingentą, bandys padrąsinti Afganistano armiją, tačiau visa tai baigsis kaip įprasta, tai yra niekuo. Po ko amerikiečiai vėl pradės derybas su Talibanu — bandydami jiems įvesti naują susitarimą, tačiau galiausiai viskas apsiribos bandymu susitarti dėl naujos kariuomenės išvedimo datos. Bandymas bus nesėkmingas, ir viename iš puolimu talibai užims Kabulą. O amerikiečiams teks skubiai evakuotis iš savo karinių bazių gėdingai.

Antrasis variantas kol kas dar galimas, tačiau Amerikai tam reikalinga Rusija. Jie turi įtikinti Talibaną, kad dabartinis atsisakymas išvesti karius yra laikina priemonė ir jie turi naują okupacijos pabaigos datą. Tai reiškia, kad JAV nenutraukia 2020 metų vasario mėnesio susitarimo — jos tik šiek tiek keičia savo įsipareigojimų vykdymą. Ar gali Talibanas tai padaryti? Taip, bet tik su viena sąlyga: jei prasidės tikros Afganistano vidaus derybos. Tam, kad tai padarytų, būtina labai stipriai spausti Kabulo valdžios institucijas — tai turėtų padaryti ne tik JAV, bet ir Rusija bei Kinija. Tiesą sakant, Talibanui reikės griežtų didžiųjų valstybių garantijų, kad vyks Amerikos kariuomenės išvedimas, o Kabulo valdžia turi susidurti su tuo, kad neturi nieko kito, kaip tik susitarti su Talibanu dėl jėgų konfigūracijos ir pusiausvyros postamerikietiškame Afganistane.

Rusija būtent tai ir verčia daryti amerikiečius — kaip tapo žinoma, iki vasario pabaigos Maskvoje turi būti surengtas daugiašalis susitikimas dėl Afganistano susitarimo "išplėsto trejeto" formatu. Rusija, Jungtinės Valstijos, Kinija ir dvi Afganistano kaimynės, darančios jai didelę įtaką — Pakistanas ir Iranas. Nors Irano dalyvavimas vis dar kelia abejonių (iraniečiai iš principo nenori sėsti prie vieno stalo su amerikiečiais), Baideno administracija jau yra pasirengusi susitikimui, apie tai trečiadienį pranešė specialusis Rusijos prezidento pasiuntinys Afganistane Zamiras Kabulovas.

Kabulovo pareiškimai nuskambėjo sovietų kariuomenės išvedimo iš Afganistano 32-ųjų metinių proga — tačiau mūsiškiai ten buvo devynerius metus, o amerikiečiai — daugiau nei 19. Jei žinoma Vašingtone nugalės rūpestis dėl savo nacionalinių interesų — juk jokia Rusija nėra reikalinga norint likti Afganistane. Viskas, ko reikia, yra beprotiškas tikėjimas savo visagalybe ir išskirtinumu — tuo netiki nei afganai, nei rusai, nei visas pasaulis. Ir patys amerikiečiai, kurie negyvena "Vašingtono pelkėje".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Afganistanas, karas, JAV, Rusija
Konstitucijos prospektas, archyvinė nuotrauka

O pasiūlys? Lietuva ir jos "ekonominė diplomatija"

(atnaujinta 15:30 2021.03.05)
Lietuvos ekonomikos ministrė Aušrinė Armonaitė pasisako už biudžeto užpildymą ir paskelbia kelionę į tolimus kraštus ieškant naujų prekybos sutarčių

Ekonomikos forume Vilniuje Lietuvos ekonomikos vadovė garsiai pareiškė apie "ekonominės diplomatijos" plėtrą. Ambicinguose planuose yra siekis pritraukti užsienyje gyvenančius lietuvius reklamuoti lietuvišką produkciją tolimiausiose rinkose.

"Ne visada tai buvo prioritetas, bet mes turime būti matomesni. Mūsų ekonomikos variklis yra eksportas, o atstovybių, tinklų galėtume, mūsų požiūriu, turėti ir daugiau", — Lietuvos verslo forume sakė Armonaitė.

Bet to, ką ir kaip reklamuoti pasaulinėse parodose ir ekonomikos forumuose, Armonaitė neatskleidė. Ministrės reikalas yra šaukti šūkį ir leisti pačiam verslui vystyti garsias politikų idėjas. Šalis, kurioje gyvena tiek, kiek vieno didžiausių pasaulio miestų mikrorajone, ketina konkuruoti su pasaulio magnatais? Kaip? Dempingu? Juk juokinga!

Anksčiau bent jau pieno gamintojai galėjo tiekti savo produktus didžiulei Rusijos rinkai. Kaimynystėje. Nereikia važiuoti toli, transporto išlaidos geležinkeliu yra minimalios, o tai reiškia, kad lengviau konkuruoti kainų segmente. Bet jei lietuviškus sūrius pristatytume į Paryžių, Londoną ar Niujorką, tuomet patys galite įsivaizduoti, kokiomis kainomis juos reiktų įdėti į prekybos centrų lentynas, kad jie būtų parduoti. Dirbti nuostolingai tik dėl paprasto prancūzo, kuris perskaitytų "Made in Lithuania" etiketę ir paklaustų: "Kur tai?" Ir visa Lietuvos tauta nušvis iš pasididžiavimo.

Tačiau verslas, kaip žinote, nesupranta sentimentalumo. Patys verslininkai žino, kas, kur ir kiek pasaulyje yra ne blogiau ir net geriau nei politikai. O pinigai, kaip žinia, mėgsta tylą ir netoleruoja propagandistų ir politikų kišimosi, kai jiems į ratus kaišiojami pagaliai.

Ryškiausias tokių "pagalių" pavyzdys yra aistros dėl "Nord Stream-2" dujotiekio. Aplinkui lūžta supervalstybių ietys. Bet Lietuva taip pat bando į šį mūšį įterpti trigrašį, broliškai siekdama, kad Ukraina ir toliau parazituotų dėl Rusijos dujų tranzito į Europą. O kokia nauda paprastam lietuviui iš to, kad ukrainiečiai uždirba pinigus? Atsakymas — daina apie demokratiją, žmogaus teises, Krymo okupaciją ir Navalno laisvę.

Tiesa, Vilniaus nuomonė šioje pasaulinėje akistatoje pernelyg nevargina pagrindinių žaidėjų. Tačiau Lietuva vis dėlto užėmė savo sektorių pertvarkant Europos energetiką. Būtent Vilnius kelia politines aistras aplink Baltarusijos atominę elektrinę. Ir jis taip užsidega, kad yra pasirengęs nušalti ausis ir šildyti krosnis malkomis, tačiau neįleisti į savo energetinę sistemą nė kilovato baltarusiškos elektros energijos.

Kovodami dėl elektros tinklų švaros jie yra pasirengę mokėti tikruosius pinigus iš valstybės iždo. Tuo pačiu pamiršdamas, kad bet koks euro centas biudžete yra mokesčiai iš jų pačių verslininkų ir visų Lietuvos gyventojų kišenių.

Ryškus pavyzdys. Konkursas dėl elektros energijos grupės "Ignitis grupė" valstybinės įmonės — "Energijos skirstymo operatorius" (ESO) — transformatorių pirkimo. Pagal visas pasaulio ekonomikos taisykles, konkurenciją laimi įmonė, kuri už mažiau pinigų siūlo kliento nurodyto lygio ir kokybės prekes ar paslaugas. Bet tai pagal pasaulio ekonomikos, o ne Lietuvos taisykles. Čia galioja savo taisyklės.

Iš pradžių konkurso nugalėtoja buvo paskelbta "Ekobana", kuri pasiūlė tiekti Lietuvos energetikams Minsko elektrotechnikos gamyklos pagamintus transformatorius už penkis milijonus eurų. Bet tada įsikišo aukšta politika. Kaipgi tai?! Mes čia, Lietuvoje, maitiname, gerbiame pagrindinį Lukašenkos priešą — "prezidentę" Svetlaną Tichanovskają, o mes patys mokėsime pinigus vienai didžiausių valstybinių įmonių Baltarusijoje, kur "ypač aktyviai buvo slopinami darbininkų protestai prieš Lukašenką"?! Jokiu būdu! Geriau sumokėti beveik puse milijono daugiau įmonei SLO Lithuania, kuri pasiūlė tiekti Bulgarijos gamintojo transformatorius už 5,429 milijono eurų.

Pusė milijono — ne pinigai turtingai Lietuvai kalbant apie europines vertybes ir žmogaus teises kaimyninėje Baltarusijoje. O vyriausybės ministrai šių nuostolių nekompensuos iš savo kišenės. Jų atlyginimai išliks dideli, kaip ir buvo. O gal net išrašys premiją už nedidelę pergalę Baltarusijos fronte.

Bet ar naujieji "ekonominės diplomatijos" dirigentai visame pasaulyje kalbės apie tokias Lietuvos ekonomikos žaidimo taisykles ? Štai kur klausimas.

Ministrė Armonaitė skundėsi, kad prekybos atašė pareigybės Lietuvos ambasadose iki šiol buvo sukurtos trylikoje šalių — Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Norvegijoje, Baltarusijoje, Nyderlanduose, Izraelyje, JAV, Suomijoje ir bendroje diplomatinėje misijoje Kinijoje, Pietų Korėjoje, Mongolijoje ir Vietname. Ministerija planuoja stiprinti ekonominę diplomatiją JAV, Taivane, Japonijoje, Pietų Korėjoje, taip pat Europoje — Vokietijoje ar Danijoje.

Kokie yra komercinių atašė atlyginimai ir pagal kokius rodiklius vertinamas jų darbas? Apie tai niekur neminima. Matyt, paprastam mokesčių mokėtojui nereikia žinoti, kur išleidžiami jo pinigai.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, Aušrinė Armonaitė, diplomatas, ekonomika
Bellingcat įkūrėjas Eliotas Higinsas, archyvinė nuotrauka

Melagienų fabrikas ir tikri jo savininkai

(atnaujinta 20:14 2021.03.04)
"Bellingcat" pastaruoju metu vėl atsidūrė naujienose. Personažas, kurį žiniasklaida reklamuoja kaip jo kūrėją, "Eliotas Higinsas" išleido knygą

Jo kolega "Christo Grozev", dar žinomas kaip "Morisas Rakušickis", pažadėjo naujų "apreiškimų". Šių "apreiškimų" kaina jau seniai žinoma — klastotės apie Donbase numuštą "Boeing", apie cheminę ataką Gutoje, apie Skripalių ir Navalno apnuodijimą niekada nesivargino patikimumu.

Apie šiuos prasimanymus rimtai kalbėti neįmanoma — jie tiesiog kompromituoja tiriamosios žurnalistikos žanrą. Daug įdomesnis yra paties "Bellingcat" pagrindas. Kaip atsirado šis netikras fabrikas?

2010 metų pradžioje JAV karinės žvalgybos Afganistane vadovas Maiklas Flinas (Michael Flynn) paskelbė įdomų pranešimą "Fixing Intel".

Partizaninis karas kėlė iššūkius, su kuriais nerangios žvalgybos struktūros negalėjo susidoroti. Flinas ir jo bendraautoriai paragino kolegas imti informaciją iš visų, kurie buvo pasirengę ja dalytis: vietinių gyventojų, žurnalistų, NVO ir moterų organizacijų atstovų, JT darbuotojų, pilietinių aktyvistų.

Reikėjo informacijos ne tik apie kariuomenę, bet apie viską, kas vyko šalyje. Kartu išslaptinti viską, kas įmanoma, gausiai pateikiant surinktą informaciją NATO sąjungininkams, žurnalistams, NVO, apskritai visiems.

Teisingai suformuota ir paduota informacija tapo ginklu. Ji vietos gyventojams parodė, kaip okupantai jais rūpinasi, atplėšdami gyventojus nuo partizanų. Iš išorės tai leido pademonstruoti ryškų Amerikos demokratijos įvaizdį, kuris atnešė teisėtvarką į Vidurio Rytus. Specialiai atrinkti analitikai turėjo rūšiuoti informaciją — Flinas patarė išrinkti "talentingiausius ir alkaniausius". Jie turėjo pastebėti visas smulkmenas, mokėti dirbti su geolokacija ir su atviraisiais šaltiniais. Apibendrindami autoriai citavo amerikiečių žvalgybos veteraną Samuelį Vilsoną: "90 % informacijos, — manė buvęs JAV gynybos žvalgybos agentūros vadovas, — gaunama iš atvirų šaltinių. <...> Tikrasis žvalgybos herojus yra Šerlokas Holmsas, ne Džeimsas Bondas".

Maždaug tuo metu britų armijos karininkas Bobas Sylis (Bob Seely) tarnavo Afganistane. Anglijos laikraščiai jį vadina skautu, tačiau jokių įrodymų nepateikiama. Galbūt nuo 2008 iki 2017 metų Irake, Afganistane, Libijoje ir Sirijoje Bobas Sylis tikrai buvo užsiėmęs kuo nors kitu.

Nors ir dabar, tapęs viešoju politiku, Sylis elgiasi kaip Štirlicas. Jis nepaskelbė nė vienos nuotraukos, kurioje būtų įamžinti jo artimieji, tėvai ar paslaptingoji žmona. Jo žmona įvardinta kaip "Nata Rasimas", tačiau informaciniame lauke jos pėdsakų nėra. Sylis visur pasirodo vienas ir, beje, aktyviai kovoja už homoseksualų teises.

Jo biografija savaip įdomi. Sylis kilęs iš kilmingos šeimos, kuri prieš šimtmetį buvo viena turtingiausių Anglijoje. Jo kilmė skamba kaip eilėraštis — ten vien baronai, baronetai, valdytojai, ministrai, parlamentarai. Visi sūnūs mokėsi Harou mieste, kartais Vinstonas Čerčilis ar princas Filipas tapdavo krikštatėviais. Neseniai Sylis tapo susijęs su aktoriumi Benediktu Kumberbaču (Benedict Cumberbatch), taip pat garsiu aristokratu. Kaip didžiausią Vaito salos žemės savininką, vietiniai 2017 metais Sylį išrinko į Parlamentą pagal šeimos tradiciją. Ten konservatorių parlamentaras propaguoja agresyviai antirusišką darbotvarkę.

Baigęs Harou, 1990-ųjų pradžioje Bobas Sylis dirbo stringeriu posovietinėje erdvėje. Jis rašė pranešimus iš Kijevo, Tiraspolio, Čečėnijos. Pagrindinis jo darbdavys buvo "The Times".

2012 metų pradžioje internete pasirodė tinklaraštis "Juodukas Mozė". Tai Frenko Zapos (Frank Zappa) dainos pavadinimas. Sylis mėgsta roko muziką, kurį laiką netgi dirbo Didžiosios Britanijos "MTV" ir gražiai groja gitara.

Vėliau žiniasklaida "Juoduką Mozę" pavadins "puikiu tinklaraštininku", tačiau iš tikrųjų jo skaityti yra absoliučiai neįmanoma. Tai tik laikraščių straipsnių rinkinys — nuobodus, monotoniškas, nejuokingas.

Pirmą kartą "Mozė" aptarė asmens duomenų vagystės iš Ruperto Murdocho (Rupert Murdoch) skandalą. Tada visuomenei kilo rimtų įtarimų, kad Australijos žiniasklaidos magnatui dirba korumpuoti žvalgybos pareigūnai. Tinklaraštis "Mozė" stropiai nukreipė skaitytojus nuo šios temos, visas rodykles nukreipęs į Skotland Jardą. Tačiau niekas jo neskaitė. Vienas ar du komentarai — maksimumas, kurio sulaukdavo "puikus tinklaraštininkas" iš savo auditorijos.

Po kurio laiko "Mozė" pereina prie Sirijos temos. Neatrastas tinklaraštininkas, matyt, daro tai, ką turėjo padaryti "gabus ir alkanas" analitikas Flinas ataskaitoje. Jis peržiūri į YouTube įkeliamus vaizdo įrašus iš Sirijos ir juos įrėmina tinkamais pavadinimais. Pvz.: "Apie tuziną negyvų kūdikių su žaizdomis nuo šrapnelių!"

Tačiau tinklaraštininkas neanalizuoja informacijos, bet iškart viską pritaiko prie atsakymo. Jis vienareikšmiškai kaltina Sirijos valdžią dėl Hulos tragedijos, nors tolesnis tyrimas parodė, kad žudynes įvykdė kovotojai. Tai visai ne intelektas, o gryna, distiliuota propaganda.

Tada jį "surado" ir pristatė visuomenei "The New York Times" karo korespondentas, buvęs jūrų pėstininkas, kuris vienu metu vadovavo laikraščio Maskvos biurui "CJ Chivers". Jis skelbia ginklų eksporto iš Kroatijos į Siriją tyrimą. Jo straipsnyje teigiama, kad medžiagą pateikia tinklaraštininkas, rašantis slapyvardžiu "Juodukas Mozė". Iš tikrųjų jo vardas yra "Eliotas Higinsas".

Didžiosios Britanijos ir Amerikos žiniasklaida pradeda reklamuoti Eliotą Higinsą. "Kuklus akiniuotas žmogus", "inteligentiškas botanikas", "geek'as" — ir tuo pačiu jis atskleidžia Sirijos režimo "nusikaltimus". Šis vardas nurodo į garsųjį poetą, pavardė panaši į "Pigmaliono" šou herojų — labai lengva įsiminti. Tačiau, nepaisant to, kad Higinsas aštuonerius metus pozavo žiniasklaidoje, apie jo tėvus nieko nežinoma. Taigi, jo vardą ir pavardę galima lengvai sugalvoti — "highly likely", kaip mėgsta sakyti mūsų partneriai.

Nėra duomenų, kad jis iš tikrųjų gyvena Lesteryje su žmona turke ir dviem vaikais. Visiškai nesuprantama, kaip jis uždirbo pinigus, jei tiesiogine to žodžio prasme ištisas paras leisdavo YouTube. Kas sumokėjo už jo būstą ir pragyvenimo išlaidas — nejaugi ne visą darbo dieną pašte dirbanti žmona?

Ir kaip bakalauro studentas, kuris buvo išmestas iš visų darbų, nemokėjo jokių užsienio kalbų, netarnavo armijoje ir, jo paties pripažinimu, "susigaudo ginkluose ne geriau nei bet kuris "X-Box" žaidėjas" staiga virto profesionaliu karo analitiku?

Buvo daug dalykų, kurių pats Higinsas negalėjo paaiškinti. 2013 metais jam simpatizuojantis "New Yorker" korespondentas paklausė, kodėl jis pasirinko šį vardą savo tinklaraščiui. "Netyčia", — atsakė tinklaraštininkas.

"Bellingcat" buvo įrašytas Higinso vardu, o jame ėmė rodytis nauji antirusiški "apreiškimai". Nė vienas iš jų nebuvo patvirtintas įrodymais. Tačiau kiekvienas tapo pretekstu vykdyti informacinius išpuolius prieš Rusiją ir paskesnes sankcijas.

Per šį laiką Bobas Sylis tapo visuomenės politiku ir gerbiamu karo analitiku. Parlamentaras kuria vis daugiau karingų tekstų. Po "Brexit" Didžioji Britanija pagal jo planą turėtų tapti "globali" — tai yra, primesti savo valdymą visiems "partneriams". Sylis paskyrė Rusijai savo pagrindinio priešo vaidmenį. Jis susiedavo visas savo baimes su Rusija — tai Rusija siunčia savo šnipus, tai užsiima dezinformacija, tai apskritai "veda prieš mus trečią pasaulinį karą ir laimi!".

"Dešimt būdų apsisaugoti nuo agresyvios Rusijos", "Penkiasdešimt Rusijos instrumentų hibridiniame kare prieš Vakarus" — Sylis akivaizdžiai turi kažkokią nesveiką poziciją Rusijos tema. Kažkas jam tikriausiai nutiko 90-aisiais posovietinėje erdvėje.

Kaip karo analitikas, jis plėtoja "netradicinio karo" temą — tai yra dezinformaciją, propagandą, provokacijas, aktyvius įvykius socialiniuose tinkluose. Būtent tai daro "Bellingcat".

Sylis padarė politinį pasirodymą 2018 metais. Jis surengė "Bellingcat" spaudos konferenciją parlamente apie Skripalių istoriją. "Štai mūsų šiuolaikinis Šerlokas Holmsas, — supažindino kolegas su Higinsu ir Grozevu, — jų skaitmeniniai detektyviniai tyrimai yra tiesiog unikalūs".

Nuo tada parlamentaras atvirai tarnavo "Bellingcat". Jis supažindino Eliotą Higinsą su "Atlantic Council" ir Kembridžo Henrio Džeksono draugija — agresyviausiais rusofobiškų idėjų centrais. Dievas žino, kokius santykius palaiko "geek'as iš Lesterio" ir aristokratas iš Vaito salos, tačiau labiausiai juos jungia neapykanta Rusijai.

Įdomu tai, kad vienas ryškiausių Bobo Sylio protėvių, generolas Džonas Sylis (John Seely), pirmasis Motistono baronas, visą gyvenimą draugavo su Čerčiliu, užėmė aukštus postus šalyje ir tuo pat metu, nuvykęs į Vokietiją, buvo visiškai sužavėtas fiurerio: "Ponas Hitleris, — sakė jis grįžęs pas Anglijos perus, — yra visiškai sąžiningas, nuoširdus ir nesavanaudiškas". Tikriausiai Hitlerio "Drang nach Osten" idėją paveldėjo Sylis.

Jo kolegos "Bellingcat", paslaptingojo žiniasklaidos vadovo Christo Grozevo, globėjas taip pat neturi gerų jausmų mūsų šaliai. Karlas iš Habsburgų-Lotaringijos, su kuriuo Grozevas draugavo visą gyvenimą, iki šiol traumuotas dėl savo protėvių turto praradimo. Tapęs Habsburgų namų vadovu, jis, skirtingai nei tėvas, neatsisakė savo teisių į imperijos žemes. Jam posovietinė erdvė yra prarasta tėvonija. Beje, Habsburgo žmona Frančeska Taisen (Francesca Thyssen) yra legendinio vokiečių pramonininko, kuris dosniai rėmė Hitlerio atėjimą į valdžią ir jo ginklus, anūkė.

Elito šeimoms klanams Vakaruose limitrofų teritorijos aplink Rusiją yra tiesiog niekieno žemė, medžioklės plotai. Vietiniai gyventojai, nepaisant jų progresyvumo ar atsilikimo, yra tik augalijos ir gyvūnijos įvairovė. Tokie įrankiai kaip "Bellingcat" yra puikus ginklas hibridiniam karui.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
rusofobija, Rusija, žiniasklaida, melagingas pranešimas
Vakcina nuo koronaviruso

Naujos koronaviruso padermės sumažino vakcinų veiksmingumą

(atnaujinta 12:16 2021.03.05)
Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 variantus, kilusius iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Vašingtono universiteto medicinos mokyklos Sent Luise mokslininkai įrodė, kad trys naujos greitai plintančios SARS-CoV-2 koronaviruso padermės yra atsparios antikūnams prieš pradinę viruso formą, atsirandantiems skiepijant arba pasveikus nuo COVID-19. Tyrėjų straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Nature Medicine".

Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 variantus, kilusius iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos, sako mokslininkai. Nors kai kurie žmonės sukuria pakankamai antikūnų, kad būtų apsaugoti nuo šių atmainų, susilpnėjęs imunitetas yra rizikos faktorius vyresnio amžiaus žmonėms.

Vakcinos nukreiptos į koronaviruso S-baltymą, kuris užtikrina viruso gebėjimą užfiksuoti ląsteles ir patekti. Beveik metus pandemijos metu koronaviruso mutacijos nepaveikė šios molekulės, tačiau naujose padermėse buvo rasta reikšmingų pokyčių, kurie galėjo sumažinti vaistų ir vakcinų, atpažįstančių S baltymą, veiksmingumą.

Tyrėjai ištyrė antikūnų kiekį žmonių, kurie pasveiko po SARS-CoV-2 infekcijos ar buvo paskiepyti Pfizer vakcina, kraujyje. Jie taip pat ištyrė antikūnus pelių, žiurkėnų ir beždžionių kraujyje, vakcinuotus eksperimentine COVID-19 vakcina, sukurta Vašingtono universiteto medicinos mokykloje, kurią galima suleisti per nosį. Paaiškėjo, kad įprasto antikūnų lygio pakako neutralizuoti padermę iš JK, tačiau kitiems dviem koronaviruso variantams reikėjo 3,5–10 kartų daugiau antikūnų.

Nors mokslininkai negali pasakyti, kaip naujos galimybės paveiks pandemiją, mokslininkai tikisi, kad vakcinos nepraras efektyvumo ir koronavirusas nesukels atsparumo vaistams.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje