JAV karinių oro pajėgų aviacijos stebėjimo orlaivis OC-135

"Nepaliko pasirinkimo": link ko JAV prezidentas pastūmėjo RF aviacijos ir kosmoso pajėgas

(atnaujinta 07:52 2021.03.27)
Pirmasis specializuotas stebėjimo orlaivis "Tu-214ON" pakilo 2011 metais, antrasis — po dvejų metų. Po kelerių metų šiuos orlaivius priėmė Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgos, jos išlaikė tarptautinį sertifikatą

Tolimojo nuotolio radaro stotys, galinga sekimo įranga ir visų strateginių sričių aprėptis — panaikinus Jungtinių Valstijų iniciatyva išardytą Atviro dangaus sutartį, Rusija nusprendė paversti stebėjimo orlaivį "Tu-214ON" kariniu žvalgybinis orlaivis. Apie naujas šių unikalių specialių skrydžių galimybes — RIA Novosti autorius Nikolajus Protopopovas.

Stebėjimo įrankis

Jungtinės Valstijos bandė blokuoti mašinų patekimą į stebėjimo skrydžius, pirmiausia nepaaiškindamos priežasčių, o tada nurodė faktą, kad neva prireikė papildomo laiko ir konsultacijų su specialistais, kad patvirtintų naują įrangą.

214-asis savo pirmąjį ir vienintelį skrydį virš JAV teritorijos atliko 2019 metų balandžio mėnesį. Pakilęs iš "Rosecrans" aerodromo jis skrido virš Kolorado, Naujosios Meksikos ir Teksaso valstijų. Taigi Rusija patikrino keletą didelių karinių objektų: "White Sands" raketų poligoną, "Fort Bliss" bazę, nacionalines laboratorijas Sandijoje ir Los Alamose bei chemikalų sandėlį Pueblo.

"Tu-214ON" buvo užsakytas JAV antirusiškų sankcijų laikotarpiu. Be kita ko, Vašingtonas sugriežtino reikalavimus Maskvai Dono rėmuose. Visų pirma jie uždraudė skraidymą mažu aukščiu virš Vašingtono, ribotus stebėjimo skrydžius virš Havajų ir Aleutų salų ir atsisakė suteikti stebėtojams nakvynę JAV.

2020 metų gegužės pabaigoje prezidentas Donaldas Trampas paskelbė JAV pasitraukimą iš susitarimo dėl tariamų Rusijos pakartotinių sutarties pažeidimų. Sausį Maskva taip pat pradėjo pasitraukimo iš Atviro dangaus sutarties procesą.

Передача спецбортов Ту-214 для Управления делами президента РФ
Пресс-служба КАПО им. С.П.Горбунова
Rusijos stebėjimo orlaivis "Tu-214ON"

Ateities dizainas

Bet stebėjimo orlaiviai neliks be darbo — jie bus aprūpinti papildoma įranga ir paversti žvalgybiniais lėktuvais. Be to, šiomis transporto priemonėmis galima stebėti Rusijos karinių objektų saugumą, įvertinti įvairių ginklų bandymų rezultatus ir armijos manevrų efektyvumą.

JAV ir Rusijos vėliavos
© Sputnik / Michael Klimentyev

Anot Vladimiro Verbos, koncerno "Vega" ("Ruselectronics" dalis), kuris kuria 214-ųjų įrangą, generalinio dizainerio, lėktuvuose sumontuotos sistemos turi unikalių galimybių oro stebėjimo srityje.

"Be abejo, jie bus naudingi ginkluotosioms pajėgoms sprendžiant įvairiausias užduotis", — sakė jis interviu RIA Novosti. — Pavyzdžiui, kontroliuoti karių ir objektų matomumą, kartografuoti, įvertinti ledo situaciją".

Kovo pradžioje buvo pranešta, kad vienas iš "stebėtojų" jau atliko skrydį nauju pajėgumu: jis patikrino karinių objektų, esančių Krymo ir Krasnodaro teritorijos pakrantėse, įskaitant Sevastopolio ir Novorosijsko karines jūrų bazes, maskavimą. išbandytas oro gynybos sistemos sugebėjimas aptikti oro taikinius pasyvios vietos režimu.

Verba paaiškino, kad radiotechninis kompleksas "Tu-214ON" yra labai panašus į naujausių žvalgybinių lėktuvų "Tu-214R", tačiau jo savybės dėl sutarties sąlygų yra sąmoningai "grubios".

Боинг OC-135B Открытое небо
JAV karinių oro pajėgų aviacijos stebėjimo orlaivis OC-135

"Be aerofotografinės įrangos, yra papildoma stebėjimo įranga, į šoną žiūrintis radaras, ekranas ir IR įranga", — patikslina bendras dizaineris.

"Tu-214ON" skaitmeninė kamera tiksliai nustato objektų koordinates visame vaizdo lauke, realiuoju laiku ir operatoriaus nurodytu masteliu rodo pagrindinio paviršiaus vaizdus.

"Skaitmeninė aerofotografija grindžiama tuo, kad kiekvienam kanalui gaunami atskiri kadrai, o po apdorojimo gaunamas didelio tikslumo vaizdas su keliais sluoksniais. Galite jį peržiūrėti bet kokiu sluoksnių deriniu", — sako Verba.

Самолёт авиационного наблюдения Ту-214ОН (Открытое небо)
© Sputnik / Максим Блинов
Aviacijos stebėjimo orlaivis "Tu-214ON" ("Atviras dangus")

Neišmainoma nuoroda

Remiantis kūrėjų patikinimu, orlaivį galima lengvai perstatyti, kad atitiktų naujus reikalavimus, ir be jokių ypatingų išlaidų. Tai patvirtina specializuoti ekspertai.

Taigi, gerbiamas Rusijos karo lakūnas Vladimiras Popovas prisiminė, kad pagal sutartį "Tu-214ON" buvo įrengti kompleksai, skirti fotografuoti vietovę, žemėlapius, nustatyti atskaitos taškus, aptikti ir identifikuoti objektus per nuotraukas ir optoelektroninę įrangą, visos šios informacijos perdavimo sistemas. per kosmosą ar žemės linijas iki valdymo taškų.

"Vykdydami peržiūrą, jie akivaizdžiai pridės "savą-svetimą" sistemą ir automatizuotas sistemas, skirtas perduoti informaciją į aviacijos ir sausumos pajėgų vadavietes ir valdymo taškus", — sako generolas. — Visa tai paprasčiausiai negalėjo būti išvežta į užsienį, o tai reiškia, kad kodai dažniai gali būti išslaptinti. Juk pagal sutarties sąlygas orlaivyje galėtų būti ir užsienio specialistai — NATO atstovai".

Eksperto teigimu, papildoma žvalgybinių orlaivių pora iš esmės nepakeis situacijos, tačiau vis dėlto praplės aviacijos ir kosmoso pajėgų kovinius pajėgumus: "Jei jie bus palikt [Specialios paskirties aviacijos skyriuje Sputnik]. Jie, pavyzdžiui, įsikūrę Čkalovskyje, gali būti greitai dislokuoti per pratybas įvairiomis strateginėmis kryptimis".

Apskritai, vertindamas žvalgybinių lėktuvų vaidmenį, Popovas pabrėžė, kad šiandien be jo neapsieinama, net atsižvelgiant į sukurtą kosmoso žvalgybos sistemą.

"Prieš pradedant streikuoti reikalinga žvalgyba iš oro, kad būtų galima išsiaiškinti situaciją", — aiškina generolas. "Nuolatinis stebėjimas atliekamas siekiant pašalinti netikėtos atakos faktorių. Daugelis pilotų dabar mėgsta skristi su vadinamosiomis programėlėmis — įvairiais GPS imtuvais. Visos šios programėlės pasirodys visiškai nenaudingas".

Окружной этап конкурса Авиадартс-2019 в Краснодарском крае
© Sputnik / Виталий Тимкив
Pilotai aerodrome šalia bombonešio Su-24M

Kaip pavyzdį jis pateikė operaciją "Dykumų audra", kurios metu amerikiečiai sąmoningai sumažino GPS sistemos tikslumą, rankiniu būdu įvesdami nedidelius nukrypimus nuo realių rodiklių. Irakiečiai, taikydami į tai operacinių-taktinių kompleksų raketomis, nuolat praleido.

Jie bandė dėl nesėkmių kaltinti sovietinę techniką ir net reikalavo konfiskuoti, tačiau iš TSRS atsiųsti specialistai greitai išsiaiškino situaciją. Rankiniu būdu apskaičiavus taikinių koordinates, raketos atsigulė su mažiausiu apskritimo nuokrypiu.

Tegai:
Rusijos oro ir kosmoso pajėgos, orlaivis, JAV, Rusija
JAV, Pentagonas

"Gebės numušti rusiškas raketas": JAV buvo anonsuotas naujas perėmėjas

(atnaujinta 10:22 2021.04.10)
Amerikiečiai pradėjo eilinį priešraketinės gynybos sistemos, apimančios žemyninę šalies dalį, modernizavimo etapą

Kovo pabaigoje Pentagonas išrinko "Lockheed Martin" ir "Northrop Grumman" koncernus, kad sukurtų naujos kartos perėmėją (Next-Generation Interceptor — NGI). Institucijoje tikina, kad priešpriešiniame kurse jis gebės numušti naujas Rusijos ir Kinijos raketas. RIA Novosti medžiagoje rašo autorius Andrejus Kocas.

Prieš "Avangard"

Tikimasi, kad perspektyvios priešraketinė gynyba pradės kovos pareigas 2020-ųjų viduryje ir galiausiai taps Amerikos priešraketinės gynybos sistemos šerdimi. Pentagonas nusprendė persiginkluoti abejojant, ar jų parėmėjai paėjgus sulaikyti naujas Rusijos ir Kinijos tarpžemyninės balistinės raketas. Pirmiausia kalbama apie skrydžio maršo atkarpą (Ground-Based Midcourse Defense — GMD).

NGI programa startavo praėjusių metų balandį, kai JAV priešraketinės gynybos agentūra (MDA) kreipėsi į pramonės atstovus su prašymu dėl būsimo perėmėjo projekto variantų. Naujos priešraketinės gynybos sukūrimui skirta 5,9 mlrd. dolerių ir penkerius metus. Kartu su "Lockheed Martin" ir "Northrop Grumman" konkurse dalyvavo ir GMD priešraketinės gynybos gamintojas "Boeing", tačiau jo pasiūlymai Pentagono nesudomino.

"Atsižvelgiant į dvi įmones, dalyvaujančias projekte, priešraketinės gynybos agentūra gaus daug naudos, — sakė MDA direktorius viceadmirolas Džonas Hillas. — Kai ji bus priimta, ji taps pagrindu JAV priešraketinės gynybos sistemai 2030-aisiais ir vėliau. Mes tikimės, kad jos pajėgumų pakaks atremti viską, ką potencialūs priešininkai gali į mus mesti".

Perspektyvi priešraketinė priemonė ir jos taktinės bei techninės savybės — kol kas tai didelė paslaptis. Vis dėlto Pentagonas ne kartą pabrėžė, kad JAV priešraketinė gynybos sistema turi sugebėti perimti moderniausias kovines galvutes, įskaitant hipergarsines. Ko gero, NGI bus "paaštrinta" pirmiausia prieš naujausias Rusijos raketų sistemas "Avangard".

Neaišku, kaip tiksliai amerikiečiai ketina perimti manevruojančią kovinę galvutę. Pagrindinis skirtumas tarp priešraketinės gynybos sistemos ir zenitinės yra tas, kad ji nukreipiama į tašką, kuriame po tam tikro laiko pasirodys priešo taikinys. Kadangi kovinio vieneto "Avangard" trajektorija yra labai nenuspėjama, už Atlanto esantys konstruotojai turės sugalvoti ką nors labai nekasdieniško.

Naujoji priešraketinė gynyba

Šiandien pagrindinis JAV nacionalinės priešraketinės gynybos sistemos komponentas — apie 60 antžeminių GMD raketų, dislokuotų Aliaskoje ir Kalifornijoje. Jos sugeba perimti balistinius taikinius maršo trajektorijos ruože. Taikinį paskiria išankstinio perspėjimo ir sekimo radaro sistema, raketų ir jų galvučių įveikimas — susidūrimo kursuose. Kovos galvutė kinetinė, sunaikinanti taikinį susidūrusi kaktomuša. Tačiau perėmėjų bandymai atskleidė jų žemą efektyvumą — numušė tik pusę mokomųjų raketų.

Naikintuvas Su-37, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Федоренко

Amerikiečiai ne kartą bandė tobulinti kontinentinės priešraketinės gynybos sistemą. Dirbo ties galimybe priešraketinėse raketose įrengti daugiafunkcę žudymo mašiną (Multi-Object Kill Vehicle — MOKV). Testai parodė, kad naujovė nėra perspektyvi. Praėjusio dešimtmečio viduryje buvo pradėta programa "Redesigned Kill Vehicle" (RKV), skirta sukurti naują kovinę dalį, kuri pakeistų esamus kinetinius už atmosferinius perėmėjus. Tam skyrė 5,8 milijardo dolerių. Koncernai "Raytheon", "Boeing" ir "Lockheed Martin" turėjo baigti plėtrą iki 2025 metų, tačiau 2020 metų rugpjūčio mėnesį priešraketinės gynybos sistemų agentūra sutartį nutraukė. Remiantis JAV žiniasklaidos pranešimais, priežastis — "konstruktyvios gaminio problemos".

Būtent tada Pentagonas paskelbė, kad daugiau nebeinvestuoti į GMD platformos modernizavimą, reikalingas iš esmės naujas perėmėjas. Kol nebus priimta perspektyvi technologija, Vašingtonas ketina sustiprinti žemyninės JAV priešraketinę gynybą kitų jėgų ir priemonių sąskaita.

Viskas gynybai

Visų pirma kalbama apie laivus, turinčius "Aegis" kovos informacijos ir valdymo sistemą, ir priešraketinę šeimyną "Standard". Dauguma šių vimpelų dabar veikia Ramiajame vandenyne. Atnaujintos daugiasluoksnės priešraketinės gynybos sistemos koncepcijoje daroma prielaida, kad kai kurie "Arlie Burke" eskadriniai minininkai ir "Ticonderoga" kreiseriai nuolat budės prie Amerikos krantų.

Problema ta, kad priešraketinė šeimyna "Standard" yra sukurta sunaikinti trumpojo ir vidutinio nuotolio raketas ir iš tikrųjų negali perimti tarpžemyninių balistinių taikinių. Priešraketinės gynybos agentūra pažymi, kad naujos koncepcijos sėkmė daugiausia priklauso nuo naujausios modifikacijos Standard SM-3 Block IIA perėmėjo bandymų. Pernai jis Havajų salose numušė taikinį, imituojantį TBR kovos galvutę.

Be to, MDA neatmeta "Aegis" antžeminio varianto — "Aegis Ashore" — dislokavimo JAV, ypač Havajuose. Tokių kompleksų elementus, priminsime, amerikiečiai dislokavo Lenkijoje ir Rumunijoje. Norėjo ir Japonijoje, tačiau Tokijas atsisakė.

Dar vienas nacionalinės priešraketinės gynybos sistemos sluoksnis bus antžeminės trumpojo nuotolio priešraketinės sistemos THAAD, dislokuotos visų pirma Pietų Korėjoje ir Guame. Šiems ginklams atnaujinti agentūra praėjusiais metais paprašė 273 mln. Daroma prielaida, kad THAAD paskutinėje trajektorijos fazėje numuš raketines galvutes. Kiek šių kompleksų prireiks Jungtinių Amerikos Valstijų pridengimui, nepranešama.

Amerikiečiai dar tik pradeda kurti naują priešraketinės gynybos sistemą, tuo tarpu Rusijoje šią darbai vyksta pilnu pajėgumu. Lapkritį Gynybos ministerija dar kartą sėkmingai išbandė perspektyvią raketą A-235 "Nudol" Sary-Šagan bandymų poligone Kazachstane. Skirtingai nuo dabartinės A-135 sistemos, kuri pridengia Maskvą ir Centrinį pramonės regioną, "Nudol" — mobili. Tai yra, ją bus galima dislokuoti bet kurioje šalies vietoje.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Rusija, priešraketinės gynybos sistema, JAV
Lietuvos kariškiai

Patriotizmo neužtenka. Vaikus Lietuvoje norima paversti "kariais-didvyriais" 

(atnaujinta 23:55 2021.04.10)
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas rūpinasi Lietuvos jaunimo morale ir kovos dvasia. Žengdamas koja kojon, jis pasiūlė sukurti žaidimą vaikams, kuriame visi jausis "kariais-didvyriais" nugalėdami priešus

Praėjusią vasarą artimiausi Baltijos šalių partneriai ES ir NATO — lenkai — nusprendė pasidomėti lietuvių, latvių ir estų pasirengimu kovoti su Rusija vardan NATO interesų. Jie sako, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos vyriausybės reguliariai deklaruoja savo ištikimybę aljanso konfrontacijos su Maskva eigai ir savo piliečių pasirengimą paimti M-16 šautuvus ir dalyvauti militarizuojant rytinį flangą. Bet kaip yra realybėje?

Lenkijos rinkos ir socialinių tyrimų instituto kartu su gynybos informacijos portalu "Defense24.pl" atliktos apklausos rezultatai sukrėtė sociologus ir Šiaurės Atlanto aljanso generolus. Paaiškėjo, kad 60 procentų lietuvių, 44 procentai latvių ir 43 procentai estų, kilus karui su "rytine kaimyne", pirmiausia bandys užtikrinti savo artimųjų saugumą. Bet tik 17 procentų Lietuvos gyventojų, 16 procentų Latvijos ir 24 procentus Estijos gyventojų kariautų su Rusija su kulkosvaidžiu rankose.

Dabar aišku, kodėl per vadovavimo ir štabo pratybas NATO generolai Europoje atvirai pareiškia, kad ginkluoto konflikto atveju Rusijos tankai per kelias valandas nesustos nuo Baltarusijos iki Kaliningrado ir paskutiniai galimo pasipriešinimo taškai. Lietuvos, Latvijos ir Estijos kariuomenės bus sutramdytos per dvi–tris dienas.

Lietuvoje tada sakė, kad "eisime į miškus ir, kaip ir mūsų "didvyriški protėviai", vykdysime partizaninį karą su "okupantais".

Pažymėtina, kad panaši lenkų jaunimo apklausa Lietuvoje buvo atlikta prie ankstesnės liberaliųjų konservatorių vyriausybės (2008–2012 metais) tiesiog po įvykių Pietų Osetijoje ir Abchazijoje 2008 metų rugpjūčio 8 dieną. Ir tada daugiau nei 60 procentų jaunų lietuvių teigė, kad neketina imti ginklo, "jei Rusija puls".

Pasirodo, kad daugiau nei dešimt metų lietuvių propaganda "Rusai puola" buvo veltui? "Kaip taip?" — piktinosi uolus rusofobas ir karštas "patriotas" Laurynas Kasčiūnas. Jis sakosi įsigilinęs į šią problemą ir radęs ryškią spragą patriotiniame jaunimo ugdyme. Pasirodo, kad dalykas "Nacionalinis saugumas ir gynyba" įvedamas tik 38 iš tūkstančio šalies mokyklų. Ir tai neprivalomai!

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

O būtina, kad kiekvieną dieną kiekvienoje iš 9–11 klasių būtų pamoka, kurioje mokytojai kalbėtų apie didvyrišką Lietuvos karių praeitį. O įvairaus amžiaus moksleiviams taip pat reikėtų sukurti kompiuterinį žaidimą, kuriame, matyt, visi pasidabins šarvais, paims kardą ir kovos su "barbarų" ordomis iš rytų.

Kitame žaidimo lygmenyje, kaip suprantu, 1941 metų modelio vokiečių "Schmeiser" turėtų pasirodyti Lietuvos "kario-didvyrio" rankose, o ant rankos — tvarstis su užrašu "policininkas". O bonusinius taškus šiame žaidime, matyt, galima uždirbti už barbarus, suvertus ant ieties, už Panerių miške sušaudytus žydus ir namuose su savo vaikais sudegintus komunistus. O aukščiausiame lygmenyje — daugeliui didvyrių — už susprogdintą Baltarusijos atominę elektrinę.

Na, jei patriotiškai nusiteikusį žaidėją staiga užmuša T-34 šūvis, arba apsukrus NKVD pareigūnas prieina prie jo iš nugaros ir iš revolverio šauna į nugarą, tada neverta nusiminti — jam bus pastatytas auksinis paminklas, vardas įamžintas marmure ir auksinėmis raidėmis užrašytas virtualioje Lietuvos istorijoje. Auksas — už tūkstančius nužudytų žydų ir bolševikų. O jei mažiau — tada sidabras.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
vaikai, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), Laurynas Kasčiūnas
Amazon įkūrėjas Džefas Bezosas

"Forbes" paskelbė turtingiausių žmonių planetoje reitingą

(atnaujinta 18:28 2021.04.10)
Iš viso šiais metais "Forbes" reitinge yra 2 755 milijardieriai —- 660 žmonių daugiau nei 2020 metais

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Elonas Muskas, kuriam priklauso akcijų paketai bendrovėse "SpaceX" ir "Tesla", pakilo į antrąją vietą kasmetiniame "Forbes" turtingiausių žmonių pasaulyje reitinge su 151 milijardo dolerių turtu, per metus padidinęs savo turtą šešis kartus, rodo reitingo duomenys.

Tai yra 126,4 milijardo dolerių daugiau nei prieš metus, kai jis buvo 31 vietoje, o turtas siekė 24,6 milijardo dolerių. Pagrindinė priežastis, kaip nurodo "Forbes", tai "Tesla" akcijų kotiruočių augimas aštuonis kartus nuo praėjusių metų reitingo paskelbimo.

Tuo pačiu metu "Amazon" įkūrėjas Džefas Bezosas išlieka reitingo lyderiu ketvirtus metus iš eilės. Jo turtas išaugo 64 milijardais dolerių iki 177 milijardų dolerių, sakoma žurnalo 35-ajame kasmetiniame turtingiausių žmonių pasaulноу reitinge.

Trečią vietą reitinge užėmė grupės "Louis Vuitton Moët Hennessy" prezidentas Bernaras Arno su 150 milijardų dolerių turtu. Žurnalas pažymi, kad per metus jo turtas beveik padvigubėjo.

Ketvirtoje vietoje yra "Microsoft" įkūrėjas Bilas Geitsas, jo turtas išaugo 26 mlrd. dolerių per metus iki 124 mlrd.

Penktoje vietoje yra "Facebook" vadovas Markas Zukerbergas — jo turtas vertinamas 97 mlrd. dolerių, tai yra 42,3 mlrd. daugiau nei prieš metus.

Iš viso šiais metais "Forbes" reitinge yra 2 755 milijardieriai —- 660 žmonių daugiau nei 2020 metais. Jų bendras turtas pasiekė rekordinius 13,08 trln. dolerių, tai yra 5,08 trln. daugiau nei pernai. Sąraše yra daugiau nei 100 dalyvių iš Rusijos. Naujokų reitinge yra 493. Iš sąrašo iškrito 84 žmonės, iš jų 23 — dėl mirties.

Tegai:
Forbes
Dar šia tema
"Forbes" paskelbė 50 naujų milijardierių sveikatos apsaugos srityje
"Forbes" pasakojo, kaip 2020 metais išaugo turtingiausių pasaulio žmonių turtas
"Forbes": JAV turi ruoštis blogiausiam karui su Rusija