Kremlius

Pasaulį turėtų valdyti šeši, įskaitant Rusiją

(atnaujinta 12:34 2021.03.28)
Rusija įtraukta. Įtraukta į nepaprastą "Šešetuką", "valstybių koncertą", kuris turėtų valdyti pasaulį per prasidėjusį labai pavojingą pereinamajį laikotarpį nuo "Vakarų dominavimo" prie nežinoma ko

Tai, žinoma, yra tik asmeninė dviejų amerikiečių, Ričardo Haaso ir Čarlzo Kupčano, nuomonė, tačiau kai Haasas ką nors sako, tai visada yra įvykis. Priminsime, kad šis asmuo — nekeičiamas Užsienio santykių tarybos vadovas — būtų gerai atrodęs konkurso dėl pirmojo pasaulyje pasaulio tvarkos ir kitos diplomatijos specialisto vardo finale. Jau nekalbant apie tai, kad jis chroniškai įtariamas vadovavęs "globainiam užkulisiams, kurie slapta valdo pasaulį".

Šį kartą, žinoma, atsiras daug norinčių įsižeisti ant jo iš "savųjų", nes Haasas nepalieka akmens ant akmens nuo Džo Baideno diplomatinės komandos pretenzijų atkurti pasaulį, kur valdo Vakarai, demokratija ir kitos puikybės. Bet šiuo atveju Haasą apsaugo jo firminis šaltumas ir negailestingumas: vaikinai, jūsų pokalbiai — palankūs vargšams, bet čia viskas rimta ir čia be kvailių.

Taigi, tarp šešių pirmaujančių valstybių, kurios turėtų perkelti pasaulį į naują erą, atsidūrė ir Rusija. O kodėl — juk jos nėra tarp pirmųjų šešių pasaulio ekonomikų? Atsakymas: "bet Rusija — didžiausia atominė valstybė, ji tarptautiniuose reikaluose  smogia stipriau, nei galima tikėti iš jos svorio kategorijos. Rusijos santykiai su Kinija, Jungtinėmis Valstijomis ir kaimynine Europos Sąjunga rimtai paveiks 21-osios amžiaus geopolitiką. Maskva taip pat pradėjo išnaujo patvirtinti savo įtaką Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje. Kremlius nusipelno vietos prie stalo".

Tai reiškia bent jau tai, kad per pastaruosius dvidešimt metų Rusija viską darė teisingai. Tai malonu girdėti. Bet pažvelkite į likusius penkis siaurojo rato narius: žinoma, JAV ir Kinija, paskui Indija, Japonija ir... Europos Sąjunga. Vokietija? O kiek ji turi divizijų? Prancūzija? Mes gi sakėme, kad Haasas yra šaltakraujis žmogus. Gerai, kad iš viso prisiminė apie Europą, net kolektyvinę.

Be to, be diplomatijos jis susidorija su visa pasaulio valdymo sistema, esančia šiuo metu. Išplėsti JT Saugumo Tarybos sudėtį? Ji ir be to yra paralyžiuota, chaosas tik sustiprės. Dvidešimt pirmaujančių ekonomikų grupė, sukūrta gaisrine tvarka po 2008 metų krizės? Taip, daugelis augančių valstybių iš ten, tokių kaip Turkija ar Indonezija, bus nepatenkintos — tegul ir lieka nepatenkintos. "G7", kuri be Rusijos (ir Kinijos) virto Vakarų klubu kaip politikos vertybių sistema? Haasas vienu sprigtu atmeta tai į šalį.

Kyla klausimas, iš kur toks negailestingumas? Atsakymai dar negailestingesni. Pagrindinis iš jų: ​​baigiasi du šimtai metų Vakarų viešpatavimo pasaulyje. Vakarai praranda ne tik "materialų dominavimą", bet ir ideologinį pranašumą bei patrauklumą. Mūsų šimtmetis yra ir bus ideologiškai įvairus. Vakarams, kaip maksimumas, pavyks netrauktis atgal toliau. Ir tai nežinoma — atsižvelgiant į jų vidinį susiskaldymą ir nesantaiką. Vaikinai, nuoširdžiai tai pripažinkime ir daugiau nejuokinkime žmonių (pastarasis, pakartosime, yra skirtas demokratams iš užsienio politikos aplink Baideno kūną).

Kas nutiks, jei palikti viską taip, kaip yra, tai yra, nesudaryti šio "Didžiojo šešetuko", kuris šiandien kartu sudaro apie 70% pasaulio ekonomikos ir ypač karinių išlaidų: pasaulis bus padalytas į mažiausiai du opozicinius blokus (Rusijos su Kinijos ir Vakarų), tuo metu neseniai sustiprėjusios "vidurinės" valstybės laimingai sustums abu hegemonus tarpusavyje, ekonomikoje ir bet kur, iš to turėdamos nemažai naudos. O tokia situacija veda į pasaulinį karą, iš kurio bus sunku išsivaduoti.

Tai reiškia, kad "Šešetuko" prasmė yra tame, kad prie vieno stalo nuolat — ne kartą per metus — sėdės būtent tų valstybių atstovai, kurios kitu atveju neišvengiamai rimtai ginčytųsi. Jokio  skirstymo į teisingus ir neteisingus neturi būti, valstybės — jos yra, ir tai yra svarbiausia.

Beje, tą pačią dieną, kai buvo paskelbtas Haaso straipsnį, pasirodė trumpas Rusijos ir Kinijos dokumentas (pagal Sergejaus Lavrovo vizito Kinijoje rezultatus). Jis vadinasi bendru pareiškimu "kai kuriais pasaulinio valdymo klausimais šiuolaikinėmis sąlygomis". Nuostabu, bet ši deklaracija iš esmės sutampa su Haasu. Ir nepamirškime praėjusių metų Maskvos iniciatyvos sušaukti penkių branduolinių valstybių vadovų viršūnių susitikimą: vėlgi apie tą patį.

Galima lengviau atsikvėpti: kitoje pusėje taip pat yra normalių žmonių, su kuriais galime kažkuo susitarti. Bet šie žmonės nebūtinai yra geri, mūsų ar kažko kito atžvilgiu. Haaso planas nusėtas spąstais. Pavyzdžiui, šis dalykas vadinasi "valstybių koncertas", pavyzdys — tai, kas buvo Europoje po Napoleono. Viską sprendė Didžioji Britanija, Rusija, Prancūzija, Prūsija ir Austrijos imperija. Tačiau tas eksperimentas baigėsi blogai: vienas koncerto dalyvis (Didžioji Britanija) jau amžiaus viduryje pradėjo karą prieš kitą (Rusiją). Geras priminimas.

Kita vertus, o kas pasakė, kad dabartinis "koncertas" truks amžinai? Tai yra perėjimas iš vienos eros į kitą, ir dar anksti galvoti toliau.

Dar: tai, kad projekte nėra Europos, tačiau yra europiečių ir Rusijos nekenčiama struktūra — ES, taip pat sunku pavadinti gera žinia.

Daug klausimų kyla dėl praktinio idėjos įgyvendinimo. Jos autoriai mato nuolat veikiantį sekretoriatą iš šešių diplomatijos genijų, kuris sėdi neutraliame taške, pavyzdžiui, Ženevoje ar Singapūre. Jei prireiks valstybių vadovų — jie bus pašaukti į viršūnių susitikimą. Šioje naujoje pasaulio sostinėje taip pat turėtų dirbti visų organizacijų, tokių kaip Arabų lyga ar ASEAN, atstovai: prireikus jie taip pat bus pašaukti ant kilimo. Tačiau sunkiausia bus pasiekti pagrindinį dalyką, dėl kurio šis dalykas yra kuriamas: konsensusą. Tam prireiks daug protingų žmonių, o kur jų gauti?

Ir paskutinis, iš smulkmenų, išsibarsčiusių Haaso ir Kupčano tekstuose. Jie mano, kad grįžta — nors ir pereinamam laikotarpiui — stiprių valstybių era. Bet jiems teks spręsti konfliktines situacijas — nebūtinai tarp valstybių. Pridursime, kad 2020 metai buvo dviejų pasaulinių lobistų — informacijos ir medicinos — "gastrolės", dažnai veikiančių virš valstybių. Rezultatas akivaizdus. Ir kas po to pasakys, kad globalizmo era turėtų būti "korporacijų amžius", o valstybės paseno? Įdomi mintis.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija

Tegai:
Rusija
Džo Baidenas

Kodėl Baidenui reikia išvaryti rusus Čekijos?

(atnaujinta 16:30 2021.04.22)
Dabar solidarumas pasireiškia tuo, kad abi Atlanto pusės turi palaikyti vienodai blogus santykius su Rusija, ir jei JAV ir Rusijos santykiai blogės, Europa neturi teisės atsilikti

Kas yra "Atlanto solidarumas"? Ne, tai nėra penktasis sutarties dėl NATO formavimo straipsnis apie kolektyvinę gynybą puolant vieną iš sąjungininkų. Dabar solidarumas pasireiškia tuo, kad abi Atlanto pusės turi palaikyti vienodai blogus santykius su Rusija, ir jei JAV ir Rusijos santykiai blogės, Europa neturi teisės atsilikti. Ir nesvarbu, ką galvoja Berlynas ar Paryžius — reikia sukurti padidėjusios įtampos atmosferą, kurioje europiečiai net neturės laiko apmąstyti tai, kas vyksta.

Kai tik JAV įvedė naujas sankcijas Rusijai, kurios apėmė mūsų diplomatų išsiuntimą, Lenkija suskubo tris Rusijos ambasados ​​darbuotojus paskelbti persona non grata. Tačiau tai buvo tik apšilimas prieš pagrindinę salvę — Čekijos sprendimą išsiųsti 18 Rusijos diplomatų ir apkaltinti gerai žinomus iš "Skripalių bylos" Boširovą ir Petrovą dėl sprogimo kariniuose sandėliuose 2014 metais.

"Tai buvo didžiausias išpuolis prieš mūsų teritoriją nuo 1968 metų", — sako Čekijos parlamentas, o vyriausybė reikalauja, kad likusios ES šalys pasmerktų "Rusijos sabotažą" ar net patvirtintų kai kurias naujas sankcijas.

Visa tai vyksta turint omenyje jau kelias savaites besitęsiantį dviejų pagrindinių Vakarų temų vystymą ir Rusijos plakimą — dėl "numatomos Rusijos invazijos į Ukrainą" baimės ir "lėto Aleksejaus Navalno žudymo" kalėjime.

Joanne'a Rowling ir Benedict'as Cumberbatch'as prašo Putino suteikti Navalnui medicininę pagalbą (tarsi kas nors jam jos nesuteiktų), o Emanuelis Makronas siūlo Rusijai paskirti keletą "raudonų linijų", kurių ji neturėtų peržengti (pirmoji vieta, žinoma, Ukraina), tačiau tuo tarpu reikalauja sąžiningo dialogo.

Ne visi atlaikys tokį spaudimą, todėl nenuostabu, kad buvęs Estijos prezidentas Ilvesas labai išsigando ir pasiūlė uždrausti bet kokias keliones iš Rusijos į Europą, tai yra, įšaldyti visas vizas, kad apsaugotų europiečius nuo "nesąžiningos valstybės" agresijos, kaip sako Ilvesas. Na, kaip gali būti kitaip? Galų gale, "ant kortos pastatytas pavojus Europos saugumui. Gana".

Iš tiesų, gana kvailioti, viskas taip paprasta — reikia nuleisti "geležinę uždangą", uždaryti Rusiją ir tuo pačiu priimti Ukrainą į NATO. Juk Ukrainos ambasadorius Vokietijoje neseniai pareikalavo, kad vokiečiai užtikrintų ("kuo greitesnį ir be jokių išlygų") Nezaležnajos patekimą į karinį aljansą, nes "būtent Vokietija turi prisiimti istorinę atsakomybę už fašistų nusikaltimus prieš Ukrainos žmones". Na, taip — tada jūs mus žudėte, o dabar turite saugoti. Nuo ko? Taip, nuo tų pačių rusų, su kuriais tada kovojote. Kas neaišku? Imkite rusų žemes, kol duoda.

Visas šis beprotiškas prieglobstis, be abejo, nėra naudingas Europai — jai jau dabar atėjo tikrai sunkūs laikai (pandemija tik dar labiau sustiprina apleistas problemas), o jai primetamas santykių paaštrinimas su Rusija.

Aišku, ko reikia esantiems už Atlanto: kad artėjančiose derybose tarp Baideno ir Putino (kaip mato Vašingtonas) Amerikos prezidentas galėtų užimti galingojo poziciją, veikti kaip neginčijamas Vakarų pasaulio lyderis. Priešingu atveju bus blogai, juk Putinas jau yra Vakarų suskaldymo meistras (kaip sugebėjo visus įtikinti atlantistai), todėl neturėtumėte suteikti jam pagrindo viešai abejoti, kad Baidenas yra tikrasis viso Atlanto bloko vadovas.

Tačiau realybė tokiems planams nėra palanki — nėra vienybės nei tarp ES, nei su JAV, o pačioje Europoje apskritai nėra lengva. Tačiau ką ten Europoje — svarbiausiose ES šalyse auga prieštaravimai tarp elito. Vokietijos valdančiosios partijos negali nuspręsti, kas po Merkel taps kancleriu; tarp Prancūzijos valdžios auga įtampa, susijusi su nebe iliuzine galimybe, kad nesisteminė Marine Le Pen po metų taps prezidente. Kokia Ukraina, koks Navalnas, kokios "raudonos linijos"?

Esmė net ne daugumos Europos elito (jau nekalbant apie gyventojus) nenoras toliau eiti santykių su Rusija degradavimo keliu — mes kalbame apie problemas jų pačių šalyse, apie problemas ES, kurias reikia spręsti čia ir dabar, nesiblaškant dėl dirbtinai paūmėjusių konfliktų.

Bet neįmanoma nesiblaškyti, juolab, kad vienu metu sukasi kelios temos: Ukraina, Navalnas, "Rusijos žudikai iš GRU Europoje" (iš pradžių jie apnuodijo Skripalius, o štai dabar per klaidą, tai yra, anksčiau laiko jie susprogdino Čekijos sandėlį) — visa tai turėtų būti labai baisu europiečiams ir sukelti natūralią (sankcinę) politikų reakciją.

Tačiau kažkas rodo, kad visos dabartinės pastangos niekur nenuves ir "sprogimas sandėlyje Vrbeticoje" negali būti išpūstas iki "apnuodijimo Solsberyje" lygio. Nei propagandos efekto, nei pasekmių Europos ir Rusijos santykiams — tada Europa vis tiek buvo stipriau prisirišusi prie anglosaksų (labas, "Brexit") ir Trampo baimės (o jei jis tikrai rezga sąmokslą su Putinu prieš ES?).

Oficiali Rusijos URM atstovė Marija Zacharova
© Photo : Пресс-служба МИД РФ

Dabar Europai beveik neįmanoma siekti, kad sustiprėtų santykiai su Rusija, o proatlantinių ir rusofobiškų jėgų spaudimas Europos elite susiduria su pasipriešinimu ne iš rusofilų, o iš eurocentrinės elito dalies, kuri tikrai nenori prarasti realios situacijos savo šalyse kontrolės vaikydamasi vaiduokliškos kontrolės Ukrainoje.

"Raudonos linijos" dabar nubrėžtos ne Europos rytuose, ypač jos rusiškoje dalyje (o atlantistai vis tiek negalės jų ten nustatyti), bet Vakarų Europos šerdyje.

O jų peržengimas — tiek santykiuose su savo tautomis, tiek su nacionaliniu suverenitetu — yra pavojingas pačiam Europos elitui.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Europa, Čekija, JAV, Rusija
Dar šia tema
20 Čekijos diplomatų palieka Rusiją, Čekiją — 18
Ambasados Rusijoje darbas yra paralyžiuotas, pareiškė Čekijos URM vadovas
Čekija paragino NATO paskelbti bendrą pareiškimą dėl Rusijos
Ingrida Šimonytė

Kur pinigai, Ingrida? Lėšų ES paskirstymas Lietuvoje "įslaptintas"

(atnaujinta 15:55 2021.04.22)
Vyriausybė slapta rengia planą, kaip atkurti koronaviruso pandemijos pažeistą ekonomiką ir paskirstyti Lietuvai iš ES konsoliduoto biudžeto skirtas lėšas. Prezidentas ir opozicija jau išreiškė susirūpinimą dėl neskaidrių ministrų kabineto veiksmų

Kaip žinoma iš Europos Komisijos pranešimų, krizei dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje įveikti iš ES biudžeto bus skirta beveik 2,2 mlrd. eurų. Suma įspūdinga. Kokiais tikslais vyriausybė ketina pinigus išleisti?

Gedimino pilis, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondas yra unikali galimybė pakelti Lietuvos ekonomiką į aukštesnį lygį, pagerinti Lietuvos žmonių gyvenimą. Vyriausybės pateiktame plane turi būti aiškūs atsakymai, kaip jį įgyvendinus pasikeis Lietuvos ekonomikos struktūra, žmonių pajamos ir socialiniai rodikliai", — vyriausybei sako profesionalus ekonomistas, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

O atsakymas — tyla. Opozicija taip pat domisi, kur valdančiosios partijos ketina išleisti tiek pinigų. O vyriausybės konsultacijas su verslo bendruomene, opozicijoje esančių "valstiečių" ("Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos") lyderis Ramūnas Karbauskis pavadino "pasityčiojimu".

Ką norėjo pasakyti Karbauskis? Nesunku atspėti. Akivaizdu, kad didžioji dalis Europos pagalbos atiteks Lietuvos privačioms įmonėms, vienaip ar kitaip susijusioms su konservatoriais ir liberalais. Visi kiti gaus tik "likučius nuo ponų stalo".

Prisimenant garsiausius korupcijos skandalus naujausioje Lietuvos istorijoje, nesunku pastebėti, kad beveik kiekvienoje kyšo konservatorių ausys. Tai ir didžiausia afera dėl naftos bendrovės "Mažeikių nafta" pardavimo amerikiečiams, už kurią iš nuskurdusio Lietuvos biudžeto buvo sumokėta beveik milijardas litų. Vėliau — nešvarūs darbai dėl Ignalinos atominės elektrinės uždarymo ir naujos atominės elektrinės statybos planai, kuriems buvo sukurtos dvi korporacijos — LEO LT ir Visagino atominė elektrinė. Po to dviejų komercinių bankų — "Snoro" ir Ūkio banko — skandalingi bankrotai. Sako, kad Lietuvos galingieji gerai pasitrynė rankas prie SGD terminalo "Independence" projekto. Kiek pinigų iš visų mokesčių mokėtojų kišenių į politikų kišenes ir slaptus partijos fondus ištekino visi šie "projektai"? Tikriausiai net patys aferų iniciatoriai nesuskaičiuoja.

O dabar laukia naujas iššūkis. Kaip "gražiai ir nepastebimai" išplėšti bent pusę iš 2,2 milijardo eurų, kuriuos ketinama nutekinti iš konsoliduoto Europos Sąjungos biudžeto į Lietuvą?

Naivus prezidentas Gitanas Nausėda dar per rinkimų kampaniją piešė spalvingą "gerovės valstybės" vaizdą rinkėjams. O dabar yra reali galimybė bent iš dalies įgyvendinti šias rožines svajones. Juk mažai Lietuvai du milijardai eurų yra reikšminga suma. Jei su ja bus elgiamasi racionaliai ir sąžiningai, tai gali pajausti dauguma šalies gyventojų. Ypač vargšai ir socialiai pažeidžiami. Anksčiau Nausėda pabrėžė, kad šie pinigai turėtų būti nukreipti struktūrinėms reformoms, o vyriausybės planas turėtų būti kuo labiau derinamas su savivaldybėmis, universitetais ir kitais socialiniais partneriais.

Bet vargu ar to imsis vietos milijonieriai — pagrindiniai dabartinės nutarties rėmėjais. Juk seniai žinoma, kad konservatoriai yra pagrindiniai stambaus verslo lobistai, priešingai nei buvę valdantieji "valstiečiai" ir "lenkai", ginantys vidutinio ir smulkiojo verslo interesus.

Pavyzdžių nereikia toli ieškoti. Pirmąją daugiamilijoninę kompensaciją už nuostolius, patirtus dėl pandemijos, gavo turizmo sektoriaus monopolistas — "Novaturas", kuriame dirba mažiau nei šimtas darbuotojų. Ir tai tuo metu, kai, remiantis Lietuvos turizmo verslo asociacijos informacija, turizmo sektoriuje dirba daugiau nei 55 tūkst. Asociacija taip pat priminė, kad smulkusis ir vidutinis turizmo verslas sukuria 70 procentų Lietuvos turizmo BVP, tačiau jis negavo jokios realios ir išskirtinės vyriausybės paramos, skirtingai nei "Novaturas".

Taigi, mes atidžiai stebime finansų magų rankas, pasisavinančias milijardus dolerių investicijų į Lietuvą iš Europos biudžeto.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
lėšos, Ingrida Šimonytė
Vaistai

SAM: kompensuojamųjų vaistų sąrašas papildytas naujais vaistais

(atnaujinta 15:40 2021.04.22)
Pažymima, kad šiais sprendimais siekiama pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą pacientams, kuriems slaugai ir gydymui reikalingos medicinos pagalbos priemonės  

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Praplėstas Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašas naujais kompensuojamaisiais vaistais, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Pažymima, kad nuo balandžio 22 dienos pacientams bus prieinama daugiau kompensuojamųjų vaistų, o nuo liepos 1 dienos pagerintas medicinos pagalbos priemonių prieinamumas. 

"Nauji kompensuojamieji vaistai tapo prieinami didesniam pacientų ratui, kuriems nustatytas plaučių ar kasos vėžys, nestabili krūtinės angina, skydliaukės karcinoma, psoriazė ir inkstų ląstelių karcinoma", — teigiama pranešime.  

Tuo pačiu šie vaistai, išskyrus vaistus, skirtus skydliaukės karcinomai ir psoriazės gydymui, bus pilnai prieinami pacientams nuo šių metų balandžio 22 dienos, įsigaliojus Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno pakeitimui. 

Pabrėžiama, kad kainyno pakeitime, kuris įsigalioja balandžio 22 dienos, yra įrašytos levonorgestrelio spiralės (Fleree 13,5 mg vartojimo į gimdos ertmę sistema). Šis vaistinis preparatas galės būti skiriamas tik pilnametėms merginoms (18–20 metų amžiaus), kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos. 

"Nuo liepos 1 d. priimtas sprendimas padidinti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių — sauskelnių kiekį iki 60 vnt. per mėnesį asmenims, esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui. Iki šiol buvo kompensuojama 45 vnt. sauskelnių per mėnesį", — teigiama SAM pranešime.

Teigiama, kad bus kompensuojamos insulino pompų keičiamosios dalys vyresniems nei 24 metų amžiaus pacientams. Šiuo metu jos kompensuojamos tik asmenims iki 24 metų amžiaus, o šiais sprendimais siekiama pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą pacientams, kuriems slaugai ir gydymui reikalingos medicinos pagalbos priemonės.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), vaistai