Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Archyvinė nuotrauka

Stiprios bibliotekos stipri visuomenė: baigiasi Bibliotekų metai

112
(atnaujinta 11:33 2016.12.16)
Baigiantis Bibliotekų metams gausios bibliotekininkų bendruomenės atstovai ir jų socialiniai partneriai iš visos Lietuvos susirinks į baigiamąjį renginį.

VILNIUS, gruod 13 — Sputnik. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks renginys, skirtas Bibliotekų metų pabaigai paminėti.

Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

Bibliotekų metų uždarymo renginyje susirinks gausios bibliotekininkų bendruomenės atstovai ir jų socialiniai partneriai iš visos Lietuvos. Patiems aktyviausiems iš jų Bibliotekų metų globėja Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė įteiks vardines padėkas.

Bibliotekų metų minėjimo įgyvendinimui buvo skirta 450 tūkstančių eurų valstybės biudžeto lėšų, iš jų 300 tūkstančių — naujoms knygoms ir kitiems leidiniams įsigyti.

Lietuvos nacionalinei bibliotekai, kaip teigia generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas, šie Bibliotekų metai — iš tiesų išskirtiniai: atnaujinta Nacionalinė biblioteka rugsėjo mėnesį atvėrė duris po aštuonerių metų rekonstrukcijos. Per tris pastaruosius veiklos mėnesius joje apsilankė beveik 60 tūkstančių lankytojų, registravosi beveik 3 tūkstančiai naujų vartotojų, įvyko apie 100 renginių.

Lietuvoje šiuo metu veikia 2,5 tūkstančio bibliotekų, jose dirba beveik 6 tūkstančiai profesionalių darbuotojų. Daugiau nei milijonas registruotų skaitytojų, arba kas antras šalies gyventojas, bibliotekose 2015 metais apsilankė 23 milijonus kartų. Šalies bibliotekose sukaupta daugiau nei 107 milijonai knygų ir kitų informacijos išteklių.

112
Tegai:
bibliotekos rekonstrukcija, Bibliotekų metų pabaigos renginys, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Renaldas Gudauskas, Dalia Grybauskaitė, Lietuva, Vilnius
Dar šia tema
Biblioteka: baldai pirkti pagal ekonominio naudingumo kriterijų
Žiniasklaida: Mažvydo biblioteka nelinkusi taupyti
Šarūno Barto filmo Sutemose filmavimas

Paskelbtas Kanų kino festivalio atrinktų filmų sąrašas, jame ir lietuvio filmas

(atnaujinta 16:28 2020.06.04)
Oficialioje šių metų festivalio programoje, kurią sudaro 56 filmai, įvardytas ir Šarūno Barto filmas "Sutemose"

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Pierre Lescure ir Thierry Frémaux paskelbė oficialią 73-iojo Kanų kino festivalio programą, sudarytą iš 56 filmų, pranešama oficialiame atrankos tinklalapyje.

Kanų kino festivalis
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Į sąrašą pateko Wes'o Anderson'o "Prancūzų dispečeris" ir François Ozono "1985 metų vasara" (angl. "Summer of 1985"). Be to, įvardytas Lietuvos režisieriaus Šarūno Barto filmas "Sutemose".

"Šiuos filmus lydės festivalio logotipas, kai jie bus rodomi kino teatruose ir kitose peržiūrose", — sakoma oficialiame pranešime.

Iš viso ekspertai peržiūrėjo 2067 juostas. Jų skaičius šiemet pirmą kartą viršijo du tūkstančius. Praėjusiais metais atrankos komisija rinko iš 1845 darbų.

Festivalis turėjo būti surengtas šių metų gegužės 12–23 dienomis, tačiau kovo 19 dieną buvo nuspręsta jį atidėti į liepos pradžią, o balandį organizatoriai paskelbė, kad šou šiais metais nevyks įprastu formatu, tačiau oficiali programa bus pristatyta.

Festivalio generalinis direktorius Thierry Frémaux anksčiau pranešė, kad 73-iajam Kanų kino festivaliui atrinktus filmus planuojama išleisti iki 2021 metų pavasario, šie filmai negalės dalyvauti kitų metų atrankoje. Jis taip pat tikisi, kad kitais metais atrankos žiuri vėl taps amerikiečių režisierius Spike'as Lee.

Tegai:
kinas, Lietuva, Kanų festivalis
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
"Oskaro" apdovanojimui bus priimti ir "online" išėję filmai
Dainininkė Sia pristatė singlo "Together" vaizdo klipą ir tapo kino režisiere
Vilniaus oro uostas virto autokino teatro erdve ir rodo "Kino pavasario" seansus
Venecijos kino festivalis nebus atšauktas
Mirė teatro ir kino aktorius Gediminas Girdvainis
 Aktorius Gediminas Girdvainis, archyvinė nuotrauka

Mirė teatro ir kino aktorius Gediminas Girdvainis

(atnaujinta 14:52 2020.06.04)
Pelnęs žiūrovų meilę ir kritikų pripažinimą aktorius visada išliks kino ir teatro kultūros bendruomenės atmintyje kaip savo srities meistras ir žmogus su atsakingu požiūriu į profesiją

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Vakar, eidamas 77-uosius metus, mirė aktorius Gediminas Girdvainis.

Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis komiteto ir savo vardu reiškia užuojautą teatro ir kino aktoriaus Gedimino Girdvainio artimiesiems, kolegoms, jo talento gerbėjams ir kultūros bendruomenei, rašoma Seimo pranešime.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis išreiškė užuojautą dėl aktoriaus Gedimino Girdvainio mirties.

"Netekome ypač talentingo aktoriaus, nuoširdaus, atviro ir drąsaus žmogaus. Gedimino Girdvainio sukurti vaidmenys visada išliks reikšminga Lietuvos teatro ir kino istorijos dalimi", — teigia šalies vadovas.

"Lietuvos kultūra neteko išskirtinio talento aktoriaus, kuris sukūrė įsimintinų vaidmenų teatro scenose, kino filmuose. Jo darbai yra įvertinti įvairiais apdovanojimais, už didelius nuopelnus skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija. Dėl Gedimino Girdvainio mirties reiškiu nuoširdžią užuojautą artimiesiems, bičiuliams ir visai šalies kultūros bendruomenei", — sakoma premjero užuojautoje.

Pelnęs žiūrovų meilę ir kritikų pripažinimą aktorius visada išliks kino ir teatro kultūros bendruomenės atmintyje kaip savo srities meistras ir žmogus su atsakingu požiūriu į profesiją.

Gediminas Girdvainis gimė 1944 metais. 1969 metais baigė Lietuvos konservatoriją. Nuo 1994 metų dirbo Vilniaus mažajame teatre, sukūrė ryškių vaidmenų Rimo Tumino spektakliuose. Yra vaidinęs Šiaulių ir Jaunimo teatruose.

Литовский актер Гедиминас Гирдвайнис
Aktorius Gediminas Girdvainis.

Aktoriaus kūrybinėje biografijoje — arti 120 vaidmenų teatre, kine ir televizijoje. Iš pastarojo meto darbų būtų galima išskirti Šprichą Michailo Lermontovo "Maskarade" (rež. Rimas Tuminas), Luką Lukičių Nikolajaus Gogolio "Revizoriuje" (rež. Rimas Tuminas), Čebutykiną Antono Čechovo "Trijose seseryse" (rež. Rimas Tuminas), Pasiuntinį Sofoklio "Oidipe karaliuje" (rež. Oskaras  Koršunovas), Heneką Tadeušo Slobodzianeko (Tadeusz Słobodzianek) "Mūsų klasėje" (rež. Jana Ros, (Yana Ross), taip pat vaidmenį spektaklyje pagal Martino Crimpo "Laimės respublikoje" (rež. Mantas Jančiauskas).

Актер Государственного молодежного театра Гедиминас Гирдвайнис (слева)  в сцене из спектакля Полет воздушного змея
© Sputnik / Шишков
Aktorius Gediminas Girdvainis spektaklio metu.

Per savo gyvenimą sukūręs kelias dešimtis įsimintinų personažų, už nuopelnus 2004-aisiais aktorius apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi.

Tegai:
Gediminas Girdvainis
Temos:
Metų netektys — 2020
Koronaviruso tyrimai

Susijusi bėda. Mokslininkai papasakojo apie hipertenzijos pavojų esant COVID-19

(atnaujinta 12:11 2020.06.05)
Tiems, kurie nevartojo vaistų nuo hipertenzijos, mirties rizika dar labiau padidėjo. Iš 140 žmonių, kurie nevartojo antihipertenzinių vaistų, mirė 11 (7,9 %), vaistus vartojusiųjų mirtingumas sudarė 3,2 %

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Tarptautinė mokslininkų komanda nurodė padidėjusią mirštamumo nuo koronaviruso riziką dėl hipertenzijos, praneša RIA Novosti, cituodama tyrimą "European Health Journal".

Mokslininkai ištyrė 2877 Kinijos Uhano ligoninės pacientų duomenis. Paaiškėjo, kad hipertenzija sirgo 29,5 % (850 pacientų), hipertenzija sergančių pacientų mirštamumas buvo 4 % (34 iš 850 pacientų), o tarp hipertenzija nesergančių pacientų tik 1,1 % (22 iš 2027).

Tiems, kurie nevartojo vaistų nuo hipertenzijos, mirties rizika dar labiau padidėjo. Iš 140 žmonių, kurie nevartojo antihipertenzinių vaistų, mirė 11 (7,9 %), vaistus vartojusiųjų mirtingumas sudarė 3,2 %.

Pažymima, kad kai kuriuos klausimus dar reikia ištirti.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija.

Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 386 tūkst. žmonių.

Tegai:
liga, mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Maskvoje taikomas eksperimentinis COVID-19 gydymo metodas
Naujų koronaviruso atvejų skaičius Lietuvoje vėl auga — susirgo 7 žmonės