Anapilio vila. Archyvinė nuotrauka

Aplankyk Palangos kurorto muziejų virtualioje erdvėje ar realybėje

253
(atnaujinta 11:53 2017.01.16)
"Anapilio" viloje sukurtas muziejus siūlo pasivaikščioti po savo sales ir susipažinti su eksponatais net neišėjus iš namų — virtualios ekskursijos metu, o norintiems viską pamatyti savo akimis muziejus pirmą kartą atvers duris sausio 18 dieną.

VILNIUS, saus 14 — Sputnik. Praėjo beveik šimtas metų nuo pirmų pasvarstymų kurti Palangos krašto muziejų, ir 2013 metų rugpjūčio 29 dieną Palangos miesto savivaldybės tarybos spendimu, buvo nuspręsta įsteigti Palangos kurorto muziejų. Šiuo metu muziejuje, kuris įsikūrė ekscentriškojoje "Anapilio" viloje, dirba penki darbuotojai. Kol kas muziejus kviečia į virtualią ekskursiją, o sausio 18 dieną jo durys atsivers pirmiems lankytojams.

"Asmenukių diena"

Palangos kurorto muziejus prisijungia prie tarptautinės iniciatyvos ir skelbia sausio 18-tą dieną "Asmenukių diena", praneša Palangos savivaldybė.

Taip siekiama pristatyti "Anapilio" viloje įsikūrusį muziejų kaip atvirą, aktyvią ir šiuolaikišką įstaigą, kurioje galima kūrybiškai pažvelgti į eksponatus ir aplinką, linksmai ir netradiciškai praleisti laiką.

Tad kurorto gyventojai ir svečiai kviečiami aplankyti ir iš naujo atrasti senąjį "Anapilį", nusifotografuoti su muziejaus eksponatais, darbuotojais ir vaiduokliais bei dalintis nuotraukomis socialiniuose tinkluose.

Įėjimas nemokamas.

Susitikimai ir pokalbiai jūrinėmis temomis

Kol vakarai dar ilgi, lai šviečia jūra — Palangos kurorto muziejus visus palangiškius kviečia į įdomius susitikimus ir pokalbius jūrinėmis temomis. 

Estijos muziejus pristatė virš 500 eglutės papuošalų
© Sputnik . Андрей Петров, Вадим Анцупов

Nuo sausio 19 dienos iki vasario 16 dienos kiekvieną ketvirtadienį į "Anapilio" vilą susitikti su visuomene atvyks ypatingi svečiai — jūros ir mokslo žmonės, ir kiekvienas dovanos palangiškiams jūros įkvėptas istorijas.

Palangos miesto garbės pilietis, akademikas Vladas Žulkus papasakos gero filmo vertų istorijų apie vikingus Lietuvoje ir atskleis, kokie lobiai slypi Baltijos dugne.

Legendinis kovinių plaukikų vadas Valerijus  Krisikaitis išduos narų paslaptis ir pavojingus romantiškus nuotykius po vandeniu.

Vienintelio Lietuvoje burlaivio "Brabanderis" kapitonas Valdemaras Vizbaras pasakos nuotykius pasaulio vandenyse, o su laivybos istoriku Romualdu Adomavičiumi lankytojai galės prakalbinti senąjį kurėną, išgirsti ir pamatyti dar daugybę įdomių dalykų.

"Anapilio" vilos architektūra

Vila priskiriama seniesiems Lietuvos pajūrio kurorto architektūros statiniams. Ji tai pat yra ir viena pirmųjų grafų Tiškevičių šeimos vilų, išlikusių iki šių dienų. Kol kas nėra žinomi nei šios vilos statybos projektai, nei architektas. Visa pastato istorija yra atkuriama remiantis senaisiais palangiškių atsiminimais bei senosios Palangos miesto planais ir ikonografija.

Istorijos tyrinėtojai teigia, jog vila statyta XIX amžiaus pabaigoje (1898 metais). Šį teiginį pagrindžia pirmasis Palangos atvirukų albumas, kuriame ir buvo išspausdinta pirmoji šio pastato nuotrauka 1898 metais. "Anapiliui" būdingi Šveicarijos užmiesčio vilų bruožai: siluetas paįvairintas įvairių formų bokšteliais, erkeriais, patys pastatai iš visų pusių apjuosti prieangiais bei atviromis galerijomis.

"Anapilio" ikonografija savo gausumu nepasižymi. Esama vos keletas XIX amžiaus pabaigai priskiriamų fotografijų, kuriose matyti autentiškos vilos išorinės formos, naujos vilos fasadų aplikacijų lentelėmis raštas.

"Vila (su nedideliais pakeitimais) yra išlaikiusi savo pirminį tūrį, siluetą bei kiaurapjūvio aplikacijas fasaduose", — priėjo išvadą vilos istorinę bei ikonografinę medžiagą išanalizavusi istorikė Morta Baužienė.

Vilos savininkai

Savo gyvavimo pradžioje "Anapilio" vila priklausė paskutinio Palangos grafo Felikso Tiškevičiaus motinai grafienei Sofijai Tiškevičienei. Nuo jos vardo vila ilgą laiką buvo vadinama "Sofijos" (arba Zofijos) vardu. Mirus Sofijos vyrui grafui Juozapui Tiškevičiui, vila atiteko Marijai Tiškevičiūtei.

Pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui, vila buvo parduota Lietuvos Ūkio bankui. Pagrindiniai jo akcininkai tuo metu buvo broliai Jonas ir Juozas Vailokaičiai, kurie ypatingai mėgo Palangą. Čia poilsiaudavęs Lietuvos prezidentas Aleksandras Stulginskis su žmona. Taip pat viloje apsilankydavo žinomi Lietuvos kultūros, meno, mokslo ir politikos žmonės, tarp kurių poetas Maironis, aktorius ir kunigas Juozas Vailokaitis, dainininkas Kipras Petrauskas.

Vilos kasdienybę, kai joje šeimininkavo broliai Vailokaičiai, aprašė aktorius ir kunigas Mykolas Vaitkus.

"Štai ir ta pagarbintoji Vailokaičių vila, Anapilis, kadais buvusi ar ne kretingiškės Marijos Tyškevičiūtės, viena iš įmantriausiųjų Palangos vilų, medinis barokinis pastatas su bokštais bokšteliais, didžiuliam pušų alkely. Aukšti langai atdari, ir pro juos, kaip iš avilio, girdėti balsų mišinys. Įėjova. Didžiulė patalpa, pilna vasarotojų, vyrų bei moterų, stovinčių bei sėdinčių, su stiklais rankose, iškaitusiais veidais, šalia staliukų, kur apkrauti savų bei svetimų vaisių, įvairių formų bei spalvų butelių bei ropinių. Ir visa tai skendi melsvose dūmų bangose ir gyvam klegesy. Viena kita grupė sustojusi prie staliukų, kur įnirtusios poros lošia šachmatus arba šaškes", — rašė Vaitkus.

Sovietmečiu vila buvo nacionalizuota, o Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, ji perėjo Palangos kultūros centro žinion (1996 metais). Greitu metu viloje įsikūrė akustinės muzikos klubas "Anapilis", mėginęs atkurti Vaitkaus vaizdžiai aprašytas vilos gyvenimo akimirkas.

Pirmaisiais "Anapilio" atgimimo metais čia buvęs kone garsiausias muzikinis klubas Lietuvos pajūryje. Deja, bėgant metams, vila imta rūpintis vis mažiau ir ji ėmė nykti.

Šiuo metu vila yra tik iš esmės išlaikiusi savo pirminę išvaizdą. Pirmoji vilos rekonstrukcija įvyko 1934 metais. Jos metu daugiausiai dėmesio buvo skirta šiaurinei pastato daliai, taip pat pristatytas ir antras aukštas. Sovietmečiu pakeistas vilos išplanavimas, įrengta daugiau gyvenamosios paskirties kambarių antrame aukšte ir mansardoje.

Legendos

"Anapilio" vila savo vardą gavo po Pirmojo pasaulinio karo, kai buvo parduota jau minėtiems broliams Vailokaičiams. Viena palangiškių pasakojama legenda byloja apie vilos savininkės Sofijos Tiškevičienės pomėgį kviesti vėles. Esą grafienė virš palėpės buvo įsirengusi slaptą "veidrodžių" kambarį, kurio dėka iškviestos vėlės nebegalėdavo iš jo ištrūkti ir grįžti į savo pasaulį. Taipogi kalbama, kad viloje vaidendavosi pačios Sofijos ir jos pasikorusios tarnaitės vėlės.

Vietiniai gyventojai vilą aplenkdavo ir dėl iš ten sklindančių vėjo vargonų skleidžiamą garsų. Yra pasakojama, jog grafienė Sofija Tiškevičienė buvusi silpnos sveikatos ir vos tik pasijausdavo blogiau, eidavo klausytis vėjo vargonų skleidžiamų garsų, kurie jai padėdavo nusiraminti.

Paveldo objektas

Į Lietuvos Respublikos Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą vila buvo įtraukta 1997 metais dėl savo tūrio, planinės struktūros, fasadų architektūros, medžiagiškumo bei autentiškų medinių konstrukcijų (tokių kaip dekoratyviniai gegnių galai, frontonų kiaurapjūviai ornamentai, dekoratyvinės balkonų tvorelės).

2005 metais "Anapilis" pripažintas valstybės saugoma Nekilnojamąja kultūros vertybe.

253
Tegai:
virtuali ekskursija, Palangos krašto muziejus, "Anapilio" vila, Palangos savivaldybė, Palanga, Lietuva
Dar šia tema
Atėjo laikas susigrąžinti lietuviškas vertybes iš užsienio
Kultūros naktis: Lietuvos muziejai nemokamai
Kaziuko mugė 2019

Kaziuko mugė Vilniuje persikelia į internetą

(atnaujinta 23:41 2021.02.23)
Dabar vietoj kelių dienų amatininkai ir ne maisto gaminių kūrėjai galės parduoti savo unikalius gaminius ištisus metus

VILNIUS, vasario 21 — Sputnik. Tradicinė Kaziuko mugė Vilniuje perkeliama į internetą, praneša sostinės savivaldybės spaudos tarnyba.

Internete mugė truks ne kelias dienas, o ištisus metus. Mugė prasidės kovo 4 dieną, 14:00, Craftson.lt tinklalapyje.

Amatininkai ir ne maisto gaminių kūrėjai, norintys atidaryti savo internetinę parduotuvę virtualioje mugėje, gali užsiregistruoti el. paštu info@craftson.lt.

Kaziuko mugės ištakos siekia XVII amžių ir manoma, kad šimtmečius gyvuojantis kasmetis renginys nevyko tik Antrojo pasaulinio karo metais. Šiais metais didžiausios pavasario šventės planus pakoregavo pasaulinė pandemija.

"Akivaizdu, kad kovą planuota Kaziuko mugė Vilniuje tikrai neįvyks. Sausį svarstėme galimybę perkelti renginį į balandį, tačiau matydami situaciją ir visų pirma galvodami apie žmonių saugumą, nusprendėme šiais metais Vilniaus senamiestyje mugės neorganizuoti. Kad ir kokie būtų karantino ribojimų sušvelninimai balandžio — gegužės mėnesiais, galimybė saugiai suorganizuoti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančią šventę yra praktiškai neįmanoma", — paaiškino mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė.

Vienas iš šio projekto iniciatorių Renaldas Gražys pažymėjo, kad platforma internete padės sujungti kūrybiškumą ir meistrystę, tradiciją ir šių dienų galimybes lengvai, o svarbiausia saugiai įsigyti kažką originalaus, gražaus ir ypatingo.

Tradicinė mugė kviečia amatininkus, meistrus, ūkininkus parduoti savus, nemasinės gamybos, liaudies ir amatų, žemės ūkio ir maisto produktus bei kitus etninio paveldo gaminius, pagamintus iš tradicinių žaliavų.

Lietuviams mugė simbolizuoja pavasario pradžią ir rengiama savaitgalį po respublikos globėjo Šv. Kazimiero dienos (kovo 4 d.).

Tradicinė Kaziuko mugė Vilniuje perkeliama į internetą, praneša sostinės savivaldybės spaudos tarnyba.

Internete mugė truks ne kelias dienas, o ištisus metus. Mugė prasidės kovo 4 dieną, 14:00, Craftson.lt tinklalapyje.

Amatininkai ir ne maisto gaminių kūrėjai, norintys atidaryti savo internetinę parduotuvę virtualioje mugėje, gali užsiregistruoti el. paštu info@craftson.lt.

Kaziuko mugės ištakos siekia XVII amžių ir manoma, kad šimtmečius gyvuojantis kasmetis renginys nevyko tik Antrojo pasaulinio karo metais. Šiais metais didžiausios pavasario šventės planus pakoregavo pasaulinė pandemija.

"Akivaizdu, kad kovą planuota Kaziuko mugė Vilniuje tikrai neįvyks. Sausį svarstėme galimybę perkelti renginį į balandį, tačiau matydami situaciją ir visų pirma galvodami apie žmonių saugumą, nusprendėme šiais metais Vilniaus senamiestyje mugės neorganizuoti. Kad ir kokie būtų karantino ribojimų sušvelninimai balandžio — gegužės mėnesiais, galimybė saugiai suorganizuoti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančią šventę yra praktiškai neįmanoma", — paaiškino mero pavaduotoja Edita Tamosiūnaitė.

Vienas iš šio projekto iniciatorių Renaldas Gražys pažymėjo, kad platforma internete padės sujungti kūrybiškumą ir meistrystę, tradiciją ir šių dienų galimybes lengvai, o svarbiausia saugiai įsigyti kažką originalaus, gražaus ir ypatingo.

Tradicinė mugė kviečia amatininkus, meistrus, ūkininkus parduoti savus, nemasinės gamybos, liaudies ir amatų, žemės ūkio ir maisto produktus bei kitus etninio paveldo gaminius, pagamintus iš tradicinių žaliavų.

Lietuviams mugė simbolizuoja pavasario pradžią ir rengiama savaitgalį po respublikos globėjo Šv. Kazimiero dienos (kovo 4 d.).

Tegai:
Vilnius, Kaziuko mugė

Kaip Lietuvoje žiemą varė: nufilmuotas Užgavėnių minėjimas

(atnaujinta 21:00 2021.02.20)
Lietuvių folkloro kolektyvo nariai parodė, kaip tradiciškai vyksta šventės minėjimas

Folkloro ansamblis "Jorė" paskelbė vaizdo įrašą apie tai, kaip Lietuvoje buvo varoma žiema Užgavėnių metu. Vaizdo įrašas paskelbtas ansamblio Facebook paskyroje.

Vaizdo įraše galima pamatyti, kaip folkloro kolektyvo dalyviai žaidžia žaidimus, važinėja rogutėmis, šildosi prie laužo ir šoka.

Per Užgavėnes Lietuvoje įprasta šaukti: "Žeima žeima, biek iš keima!" — ir sudeginti Morės iškamšą — žiemos simbolį.

Šventės metu vyksta maskaradas, žmonės vaišinasi blynais, šoka prie laužų. Be Morės, per Užgavėnes tradiciniai dar du veikėjai: riebus Lašininis — žiemos įsikūnijimas, tinginystės, apsileidimo, persivalgymo simbolis, ir plonas Kanapinis — pavasario įsikūnijimas, darbštumo, pasninko simbolis. Užgavėnių metu būtinai vyksta Kanapinio ir Lašininio kova, kurioje Kanapinis visuomet nugali Lašininį ir taip paskelbia atėjusį pavasarį, Gavėnią, darbų pradžią ir tinginystės pabaigą.

Kadangi Užgavėnės švenčiamos prieš prasidedant Didžiajai gavėniai (pasninko laikui), šventės metu visi stengiasi gerai pavalgyti. Buvo tikima, kad kuo daugiau suvalgysi — tuo geriau ir turtingiau gyvensi.

Tegai:
Lietuva, šventė, Užgavėnės
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis

Gruzijoje užsitraukęs gėdą Pavilionis išplatino pareiškimą dėl padėties Tbilisyje

(atnaujinta 14:53 2021.02.26)
Anksčiau Lietuvos socialdemokratai paragino parlamentarą atsistatydinti dėl jo neprofesionalaus elgesio derybose Tbilisyje
VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis kartu su Europos ir JAV parlamentarais išplatino pareiškimą dėl padėties Gruzijoje. Apie tai pranešė Seimo spaudos tarnyba.

Pareiškime pabrėžiama, kad didžiausios opozicinės partijos "Vieningasis nacionalinis judėjimas" lyderio Nikanoro Melijos areštas pademonstravo "demokratijos ir laisvės pažeidžiamumą" Gruzijoje. Politikai paragino šalies žmones susivienyti, kad politinėmis priemonėmis išspręstų pastaraisiais metais iškilusias problemas, o ne "imtis kitų taikomos taktikos, kuria kenkiama Gruzijos žmonių interesams".

"Po Parlamento rinkimų prasidėję ir iki šiol tebesitęsiantys padėtį destabilizuojantys, antidemokratiniai veiksmai rodo, kad visi esantieji valdžioje yra asmeniškai atsakingi už nuosaikumo išlaikymą, o jeigu tai nėra daroma, kyla padarinių visai tautai. Nėra abejonių dėl Sakartvelo, kaip laisvos Europos šeimos nario, statuso, tačiau jam kyla pavojus dėl smurto ir išpuolių prieš laisvę", — sakoma pranešime.

Be Pavilionio po pareiškimu pasirašė Čekijos, Lenkijos, Latvijos, JAV, Estijos, Vokietijos, Britanijos atstovai.

Anksčiau Lietuvos politikas atsidūrė skandalo centre dėl savo kalbos Tbilisyje, kur jis pagrasino Gruzijai sankcijomis, jei bus sulakytas pagrindinės opozicinės partijos "Vieningasis nacionalinis judėjimas" lyderis Nikanoras Melija. Valdančiosios partijos "Gruzijos svajonė" ministras pirmininkas Iraklijus Garibašvilis pavadino Pavilionio pareiškimus "nepriimtinais ir piktinančiais".

Po to Pavilionis buvo pakviestas į Seimo valdybą paaiškinti kelionės į Gruziją aplinkybes, o socialdemokratai paragino deputatą atsistatydinti. Daugelis politikų pasmerkė parlamentaro elgesį per derybas, manydami, kad Pavilionis elgėsi neprofesionaliai ir pakenkė Lietuvos reputacijai.

Padėtis Gruzijoje paaštrėjo po to, kai buvo sulaikytas didžiausios buvusio prezidento Michailo Saakašvilio opozicijos partijos "Vieningas nacionalinis judėjimas" lyderis Nika Melija. Jis buvo areštuotas partijos "Vieningas nacionalinis judėjimas" biure. Po kelių valandų opozicija paskelbė apie gatvės protestų pradžią.

Melija dalyvavo byloje dėl riaušių organizavimo 2019 metų birželio 20 dieną. Jis atsisakė mokėti paskirtą piniginį užstatą. Prokuratūra pareikalavo, kad jam būtų skirtas kardomasis kalinimas, kol bus atliekamas tyrimas. Praėjusią savaitę teismas patenkino prokuratūros prašymą.

Savo ruožtu Melija apkaltino Gruzijos valdžią bandymu izoliuoti jį nuo politinių procesų ir faktiškai paskelbė nepaklusnumą teismo nuosprendžiui.

Tegai:
Gruzija, Seimas, Lietuva, Žygimantas Pavilionis