3D akiniai ir bilietai į kino teatrą, archyvinė nuotrauka

Festivalyje "Kino pavasaris" įvyks net 16 lietuvių filmų premjerų

99
(atnaujinta 13:56 2017.02.23)
Vilniaus tarptautiniame kino festivalyje šiemet lietuviško kino mėgėjų laukia daug premjerų, jų režisieriai kvies kartu pasvarstyti apie finansinę krizę, mirtį, be to, bus pristatomi ir keli animaciniai lietuvių kūrėjų darbai

VILNIUS, vasario 23 — Sputnik. Didžiausiame Lietuvoje kino festivalyje "Kino pavasaris" šiemet šalies režisieriai pristatys tris pilnametražius ir 13 trumpametražių filmų, praneša Lietuvos kino centras.

Filmas apie Joną Meką, Audriaus Stonio ir Linos Lužytės dokumentikos, Tomo Ramanausko ir Gedimino Šiaulio animaciniai debiutai kine ir pirmoji galimybė pamatyti 2008-ųjų ekonominę krizę reflektuojantį "Šventąjį" — tai tik keletas štrichų iš kovo 23-ąją prasidedančio "Kino pavasario" lietuvių filmų programos.

Команда фестиваля Kino pavasaris представила фильмы литовских режиссеров
"Kino pavasario" komanda pristato lietuvių kino kūrėjų filmus

Viena iš lietuvių filmų programos sudarytojų Mantė Valiūnaitė antradienį Vilniuje, Martyno Mažvydo bibliotekoje įvykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo, kad programa atspindi šių metų festivalio šūkį "Nauji vėjai".

"Daug debiutinių filmų, drąsus naujų kino formų ieškojimas, atviras žvilgsnis į mus supančią tikrovę. Visų laukiamas proveržis Lietuvių kine išties prasidėjo, tereikia įdėmiai stebėti jame vykstančius procesus", — sakė Valiūnaitė. 

Stiprūs pilnametražiai

Tarp laukiamiausių naujų lietuvių filmų yra Andriaus Blaževičiaus pilnametražis debiutas "Šventasis". Drama realistiškai ir su juodu humoru vaizduoja 2008 metų ekonominės krizės paveiktą Lietuvą ir joje bandantį išlikti jauną vyrą, puikiai įkūnytą Mariaus Repšio.

Oficiali "Šventojo" premjera Lietuvoje įvyks rudenį, tačiau "Kino pavasaryje" bus surengtas išskirtinis šio, konkurse "Nauja Europa — nauji vardai" dalyvausiančio filmo seansas.

"Tai buvo pirmoji ekonominė krizė mano kartos žmonėms, ji paveikė visus gyvenimo aspektus. Manau, apie tai labai svarbu kalbėti", — sakė Blaževičius, filmo scenarijų kūręs su naujos kartos lietuvių scenaristėmis Marija ir Tekle Kavtaradzėmis.

Vienas aktyviausių Lietuvos režisierių Audrius Stonys "Kino pavasaryje" pristatys savo naujausią filmą "Moteris ir ledynas".

Išskirtinė dokumentika pasakoja apie mokslininkę Aušrą Revutaitę, kuri trisdešimt metų viena gyvena kalnuose Azijoje. 3 500 metrų aukštyje ji tyrinėja klimato pokyčius Tuiksiu ledyne.

"Devynis mėnesius per metus ten neįmanoma patekti. Kai galiausiai susitikome, mokslininkė perskaitė mano scenarijų ir pasakė, kad tik 10% jo atitiko realybę. Filmuojant ir tų 10% nebeliko. Ten, kur ji gyvena, yra net ne kita šalis — ten kita planeta", — prisiminė Stonys.

Atskirą padėką režisierius išreiškė filmo operatoriui Audriui Kemežiui, kuris įspūdingus gamtos vaizdus užfiksavo kamerą keliant "pagaliais ir virvėmis".

Naują filmą festivalyje parodys ir režisierė Lina Lužytė. Režisierė pristato vokietės Sigrid Klausmann dokumentinį filmą "Palaukit mūsų!", prie kurio ji prisidėjo. Lužytė jam filmavo vaikų, keliaujančių į mokyklą istorijas iš tokių šalių kaip Indija, Nepalas, Meksika ar Dramblio kaulo krantas.

"Dramblio kaulo krante sutikau mergaitę, kuri vergauja kavos plantacijose ir apskritai negali eiti į mokyklą. Meksikoje vaikų kelią į mokyklą lydėjo vandens užterštumas, ten labai pasireiškia klimato kaita. Jau turime vaikų istorijas iš 27 pasaulio šalių. Šio projekto tikslas papasakoti apie vaikus iš kuo daugiau skirtingų pasaulio šalių", — kalbėjo Lužytė.

Festivalyje įvyks išskirtinė animacinė-dokumentinė premjera "Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas". Filmas vaizduoja poliglotą vokietį Jurgį Zauerveiną, dainos "Lietuviais esame mes gimę" eilių autorių, aktyvų Rytų Prūsijoje gyvenusių lietuvių judėjimo dalyvį. Norvegės Anne Magnussen ir lenko Pawelo Debski režisuotą juostą prodiusavo lietuvė Živilė Gallego.

Представление фильма Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas
Filmo "Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas" pristatymas

"Kino pavasaryje" taip pat pirmą kartą Lietuvoje bus parodytas menininko Douglaso Gordono filmas "Neturėjau, kur eiti", kurio centre — kultinė Lietuvos ir pasaulio meno asmenybė, avangardinio kino pionierius Jonas Mekas.

Kaip ir tikėtasi, šis filmas bus kitoks. Didžiąją dalį laiko žiūrovai ekrane matys juodą ekraną, tačiau toks formatas tik įrodys garso kine galią ir paveikumą.

Trumpametražių premjeros: sugrįžimai ir ilgai laukti debiutai

"Kino pavasario" trumpametražių lietuviškų filmų programoje įvyks 3D animacinio filmo "Kaukai" premjera. 10-ies minučių kino pasaka prasideda tragiška kiškio žūtimi, tačiau jo kūnelyje buvusios stebuklingos būtybės užgimsta naujai.

Debiutuojantis režisierius Gediminas Šiaulys šio liūdno, bet šviesaus ir poetiško filmo ėmėsi, kai reikėjo dukrai paaiškinti, kas yra mirtis.

"Užtrukom, dukra jau ir užaugo", — konferencijoje juokavo Šiaulys.

Anot Šiaulio, šis filmas galėtų būti "metodinė medžiaga" tėvams, norintiems vaikus supažindinti su sudėtinga, bet neišvengiama tema.

Mirtis bus nagrinėjama ir kitame ilgai lauktame animaciniame vesterniškame filme "Po mirties, prieš pragarą". Jo autorius — vienas kino teatro "Pasaka" įkūrėjų, žinomas reklamos ekspertas Tomas Ramanauskas, anksčiau rašęs ir kino recenzijas. Savo debiutinį filmą jis kūrė net septynerius metus.

Režisierė Kamilė Milašiūtė į festivalį sugrįžta trumpametražiu vaidybiniu filmu "Motinos diena". Naujasis filmas kviečia pažinti vaikus iš socialiai remtinų šeimų.

"Pradėjau lankytis dienos centre "Mes". Filmavau vaikus, turėjau labai daug dokumentinės medžiagos, bet dėl etinių priežasčių negalėjau jos viešinti. Vienas iš vaikų papasakojo apie tradiciją motinos dienai vogti gėlies — iš to gimė filmas, kuriame vaidina patys centro vaikai. Jie vagia gėles, bet ne visi turi, kam jas įteikti", — paaiškino režisierė.

"Kino pavasaryje" įvyks ir "Sidabrine gerve" už debiutinį filmą "Triukšmadarys" apdovanoto režisieriaus ir žurnalisto Karolio Kaupinio naujos trumpo metro juostos "Budėjimas" premjera. Šįkart režisieriaus dėmesio centre — ne nykstanti mokykla, bet ligoninė ir ten paskutines motinos valandas skaičiuojanti šeima.

Šiemet nebuvo sudaryta atskira programa "Lietuviai svetur", tačiau užsienio lietuvių filmai į "Kino pavasario" programą vėl įtraukti, taip  išlaikant ryšį tarp Lietuvoje likusių ir kitose šalyse gyvenančių kūrėjų.

Vienas tokių darbų yra Londone studijas baigusios Elvinos Nevardauskaitės ir Davido Heinemanno dokumentinis darbas "Atmink, iš molio esi" pasakojantis apie nykstančią molinių plytų gamyklą. O taip pat — menininkės, kuratorės Gerdos Paliušytės naktinė kelionė po Amsterdamą "Troškimas, kad pavyktų".

Išskirtiniame seanse bus pirmą kartą parodytas Rimanto Oičenkos dokumentinis filmas "Holivudas pasiūlė per mažai", kuris pasakoja apie mitais apipintos Vilnius "Ozo kino salės" sielą, vieną labiausiai prisiekusių kino gerbėjų Lietuvoje Valdemarą Isodą.

Studentų filmų konkurso prizas — kelionė į Kanus 

Intriguoja ir studentų filmų konkursinė programa, kurioje dalyvauja geriausi Lietuvos studentų filmai tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio universitetų.

Geriausio filmo kūrėjams atiteks 1 000 eurų prizas ir kelionė į Kanų festivalyje vyksiančias prodiuserių kūrybines dirbtuves "Marche du Film".

Šiemet visų atrinktų filmų režisierės yra merginos. Studentų trumpametražių programoje dalyvauja Saulės Bliuvaitės "Gyvenimas yra gražus ir niekad nesibaigia", Vismantės Ruzgaitės "Kosminis triušis", Ievos Lukauskaitės "Mažoji elegija", Anouk Chambazos ir Julijos Paškevičiūtės "Pasivaikščiojimas augalų pasaulyje", Emilijos Juzeliūnaitės "Pokalbiai", ir Ievos Šakalytės "Tulpių nėra".

Dar šeši lietuvių trumpametražiai, jau anksčiau parodyti Lietuvos kino festivaliuose, kvies į tradicinę "Kino pavasario" trumpametražių filmų naktį.

Kovo 11-ąją "Kino pavasaris" tradiciškai vykdys lietuvišką kiną palaikančią akciją: tą dieną bilietai į lietuviškų filmų seansus bus pigesni.

Vilniaus tarptautinis kino festivalis "Kino pavasaris" — didžiausias kino festivalis Lietuvoje, vykstantis kiekvieną pavasarį nuo 1995 metų. Festivalio metu pristatomi įdomiausi, naujausi nekomercinio ir autorinio kino kūriniai, pripažintų režisierių retrospektyvos, žiūrovai turi galimybę susitikti su į Lietuvą atvykstančiais kino kūrėjais.

99
Tegai:
lietuviškas kinas, kino festivalis, Kino pavasaris, Vilnius
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį (127)
Dar šia tema
Lietuviškas kinas: 2016-jųjų pasiekimai ir ateities planai
Amerikiečių dainininkė Grimes

Elono Masko mylimoji nusprendė parduoti savo sielą

(atnaujinta 19:22 2020.05.29)
Indie pop žvaigždė Grimes nepradėjo "smulkintis" ir atidarė parodą, kurioje kiekvienas mokus kolekcininkas gali ne tik nusipirkti jos paveikslus, bet ir pasivaržyti dėl dainininkės nemirtingosios dalies

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Amerikiečių dainininkė Grimes, kuri neseniai pagimdė vaiką nuo Elono Masko, ir toliau stebina: žvaigždė ketina parduoti savo sielą naujo meno projekto ribose.

2020 metų gegužės pradžioje 32 metų dainininkė pagimdė kūdikį, kurio tėvas — garsusis milijardierius ir "Tesla" bei "Space X" įkūrėjas. Po to internete buvo aptarinėjamas vardas, kurį tėvai davė savo kūdikiui. Neįprasta santrumpa suneramino ne tik gerbėjus, bet ir JAV įstatymus, po to pora turėjo atlikti keletą pakeitimų ir pervardyti savo sūnų.

Kaip pranešė leidinys "Bloomberg", po vaiko gimimo Grimes vėl pasinėrė į kultūrinį gyvenimą ir sukrėtė gerbėjus. Žvaigždė atidarė savo pirmąją parodą, kurioje, be meno eksponatų, pateikė pardavimui ir savo sielą.

Kūrinys "Išpardavimas" — tai yra dainininkės sielos dalelė, patvirtinta pagal visus teisinius kanonus: dokumentą "dėl nuosavybės" parengė patyrę teisininkai ir pati Grimes.

Šaltinio teigimu, žvaigždė iš pradžių planavo parduoti savo sielą už 10 milijonų dolerių, nes ji "nenorėjo, kad kas nors ją nusipirktų". Tačiau dėl dabartinės koronaviruso pandemijos ir ekonominės krizės Grimes nusprendė surengti aukcioną ir leisti gerbėjams savarankiškai įvertinti jos esybę.

Tegai:
JAV, Elonas Maskas
Dar šia tema
Elonui Maskui ir dainininkei Grimes gimė vaikas
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku
Miškas, archyvinė nuotrauka

Pirmoji vasaros diena bus saulėta, temperatūra kils aukščiau 20 laipsnių

Šiluma laikysis ir antradienį, aukščiausia temperatūra numatoma iki 16–21 laipsnio šilumos,  pietrytiniuose rajonuose vietomis palis

VILNIUS, birželio 1 - Sputnik. Artimiausią parą sausiems Lietuvos orams ir toliau įtaką darys anticiklonas, iš šiaurinių platumų ims veržtis vėsesnis oras, praneša Hidrometeorologijos tarnyba.

Rotušes aikštė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Pirmadienį bus nepastoviai debesuota, lietaus tikimybė išliks maža. Pūs stiprus šiaurinių krypčių vėjas, kai kur gūsiai sieks 15–17 m/s. Įdienojus temperatūra pakils iki 16–21 laipsnio.

Birželio 2-os naktį be lietaus, dieną pietrytiniuose rajonuose vietomis palis. Naktį šiaurės, šiaurės rytų vėjas aprims, dieną vėl sustiprės, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. 

Temperatūra naktį 5–10, dieną 16–21, pietrytiniuose rajonuose vietomis 13–15 laipsnių šilumos.

Tegai:
vasara