Naktinis Vilniusas, archyvinė nuotrauka

Kaip praleisti kovo 17-19 dienų savaitgalį Vilniuje

136
(atnaujinta 15:44 2017.03.17)
Savaitgalį Vilnios upė nusidažys žaliai, nes bus švenčiama Šv. Patriko diena, be to, vilniečiai kviečiami švęsti Pavasario lygiadienio šventę, prisijungti prie Europos senosios muzikos dienos minėjimo arba užsikrėsti mados infekcija mados festivalyje

VILNIUS, kovo 17 — Sputnik. Sputnik Lietuva parinko įdomiausius kultūros renginius iš gausybės pasiūlymų Vilniuje.

1. Šv. Patriko dieną — Vilnelės virsmas žalia

Šį savaitgalį ir visą ateinančią savaitę Airijoje ir didžiausiuose pasaulio miestuose, tokiuose kaip Niujorkas, Čikaga, Londonas ar Sidnėjus švenčiama pagrindinio Airijos globėjo Šv. Patriko diena.

Prie didžiųjų miestų jau šeštus metus iš eilės jungiasi ir Vilnius. Airijos respublikos ambasadorius David Noonan kviečia visus į Užupio respubliką, stebėti kaip sužaliuos Vilnelė. Dažai, naudojami upės vandens nudažymui, yra nekenksmingi ir greitai išsiskaido savaime.

Зеленая Вильняля в честь Святого Патрика
Žalia Vilnelė Užupyje Švento Patriko dienos proga

Programa prasidės 13:30 — prie Užupio tilto svečius pasitiks DJ Leprehaun. Po to lankytojų lauks gyvos muzikos koncertas su Live Home Jazz Band, su John Nelson ir Live Home Jazz Band.

15:00 svečius pasveikins Airijos ambasadorius David Noonan, Užupio premjeras Falcon Gorodeckis ir prasidės Vilnelės virsmas žalia, kuris tęsis pusę valandos.

Kur? Prie Užupio tilto. 

Kada? Kovo 18 dieną 13:30.

2. VU botanikos sode — Žemės dienos ir paukščių grįžimo šventė

Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose vyks Žemės dienos ir paukščių grįžimo šventė.

Ornitologas Gediminas Petkus Botanikos sodo Informacinio centro salėje šventės dalyviams papasakos ir parodys, kokie įvairūs gali būti inkilai ne tik paukščiams, bet ir drugiams, bitėms, šikšnosparniams ir netgi boružėlėms.

Скворечники
© Photo : madeinvilnius.lt
Inkilai

Paskaitos metu bus rodomi vaizdo reportažai, supažindinama su įvairių rūšių zylėmis, varnėnais, bukučiais, lipučiais, musinukėmis, klykuolėmis, pelėdomis ir kitais paukščiais. 

"Po paskaitos pakviesime kabinti inkilus ant VU Botanikos sodo medžių. Šventės metu bus galima pasigaminti savo inkilą, sužinoti, kokios paukščių rūšys gyvena inkiluose, kaip teisingai juos iškabinti, į kurią pusę reikėtų juos atgręžti ir dar daug kitų įdomių ir svarbių dalykų", — pasakoja šventės organizatoriai.

Įėjimo bilietas į VU Botanikos sodą yra 1,5 euro, moksleiviams, studentams ir pensininkams — 1 euras, ikimokyklinio amžiaus vaikams nemokamai. Jeigu atsinešite savo inkilą — į Botanikos sodą taip pat galėsite įeiti nemokamai.

Kur? Vilniaus universiteto Botanikos sodas (Kairėnų gatvė 43, Vilnius). 

Kada? Kovo 18 dieną 13:00.

3. Pavasario lygiadienio šventė "Tiltai" 

Pavasaris Lietuvoje neateina be tradicinių žemės budinimo apeigų. Nuo senų senovės čionykščiai žmonės stengėsi budinti gamtą ir išsijudinti iš žiemos stingulio patys. Pavasario lygiadienis — tai mistinis laikas, kuomet diena lygi nakčiai. Po jo dienos tik ilgesnės, šilumos ir saulės vis daugiau.

Palaikydamas tradiciją budinti ir išsibudinti, Vilniaus etninės kultūros centras kasmet kviečia vilniečius kartu sujudinti žemę ir žmones Šventaragio slėnyje.

Šiemet šventė "Tiltai" apjungs pagrindines pavasario laikotarpio šventes — Lygiadienį, 40-ties paukščių šventę, Velykas, Jurgines — per jas visas senovės lietuviai pagarbindavo gamtą, atlikdavo apeigas, kurios, tikėdavo, skatina žemės vaisingumą, lemia gerą derlių.

Праздник Tiltai
© Photo : madeinvilnius.lt
Pavasario lygiadienio šventės "Tiltai" minėjimas

Kiekviena šventė skirta vis kitai gamtos stichijai.

Lygiadienio metu pagerbiama Saulė, šviesa, ugnis. Keturiasdešimties paukščių dieną pasitinkami parskrendantys paukščiai — gyvybės nešėjai. Per šv. Velykų šventę ne tik garbinamas prisikėlęs Kristus, bet ir marginami margučiai — pradžios, vaisingumo simbolis. Taip pat šlakstomasi vandeniu, siekiant apsaugoti šeimą, ūkį, sėklą, ruošiamą sėjai. Jurginių metu pirmą kartą išvarydavo gyvulius ganytis, o piemenims duodavo margučius, kad būtų sėkminga ganiava. Visų švenčių metu jaunimas supdavosi, įsūpuodamas naujus metus.

Šventės akcentus kurs skulptoriai Vytautas ir Kęstutis Musteikiai, fakyrų grupė "Žongliravimo menas", Vilniaus miesto moksleiviai uždegs ugnies ženklus ir muzikos garsais viską palydės projektas "Tabalai".

Kur? Šventaragio slėnyje (prie Lietuvos nacionalinio muziejaus). 

Kada? Kovo 18 dieną 20:00.  

4. Senosios muzikos diena

Jungdamasis prie Europos senosios muzikos dienos minėjimo, Valdovų rūmų muziejus kviečia į visos dienos programą.

Lankytojų laukia interaktyvios instaliacijos, paskaitos, edukaciniai užsiėmimai ir koncertas.

"Sužinokite, kas muzikos komponavimo technikai buvo būdinga tiek Baroko epochoje, tiek šiandien, išbandykite save kompozitoriaus amplua ir suraskite ekspozicijose išsibarsčiusius muzikos instrumentus!" — kviečia renginio organizatoriai.

Kur? Valdovų rūmai. 

Kada? Kovo 18 dieną 10:00.

5. Mados festivalis "Mados infekcija"

19-ą kartą vykstančio festivalio "Mados infekcija" įvaizdžio įkvėpimo šaltinis — vos 14-a metų oficialiai Vokietijoje veikusi Bauhaus meno mokykla, ilgainiui peraugusi į vieną unikaliausių XX amžiaus vidurio architektūros modernizmo srovių. 

Architektas ir Bauhaus meno mokyklos įkūrėjas Walter Gropius kaip vieną esminių minčių įvardijo visų kūrybinių industrijų priklausomybę viena nuo kitos, nes tik bendradarbiaujant galima sukurti didingą meninį rezultatą.

Bauhaus meno mokykla garsėjo įspūdingais uždarais vakarėliais ir karnavalais, padėjusiais suburti tvirtą bendruomenę. Ekspromtu gimusios idėjos tapdavo įkvėpimu vėliau kuriamiems darbams, spektakliams, baletui.

Фестиваль Mados infekcija
© Photo : madeinvilnius.lt
Festyvalio "Mados infekcija" dalyviai

Šiemet dvi dienas Šiuolaikiname meno centre vyksiantis festivalis vilioja jaunatviškomis idėjomis.

Šviežienos įneš rudenį vykusiame konkurse "Injekcija" nugalėję dizaineriai. Žiūrovai galės įvertinti konkurso "Injekcija" nugalėtojus ir daugiau jaunų, nuosekliai kūrybinę veiklą tęsiančių bei mados virusą sėkmingai skleidžiančių dizainerių.

Festivalis pradžiugins ir žinomais vardais. Naujausias kolekcijas parodys ne vienerius metu "Mados infekcijoje" dalyvaujantys, garsūs šalies dizaineriai — Laura Dailidėnienė, Kristina Kruopienytė, Diana Paukštytė, Lina Gudavičiūtė ir Sandra Straukaitė.

Šių metų festivalyje bus ir svečių iš iš Lenkijos.

Į kiekvieną renginio vakarą perkamas atskiras bilietas, kainuojantis nuo 15 iki 50 eurų. Bilietus į festivalį platina "Tiketa".

Kur? Šiuolaikinio meno centras (ŠMC). 

Kada? Kovo 17-18 dienomis.

6. Pirmoji "VILNIUS ART WALK" ekskursija

Kiek kartų eidami pro vieną ar kitą Vilniaus galeriją neužsukote į ją dėl tuščios erdvės įspūdžio? Kiek kartų nepavyko aplankyti planuotos parodos dėl laiko stokos ir vis užsitęsiančio atidėliojimo? Kiek kartų norėjosi sužinoti daugiau apie parodos idėją, nei yra pateikta anotacijoje?

Naujos iniciatyvos "Vilnius Art Walk" tikslas — kad tokių kartų būtų mažiau. Projektą inicijuojantys Vilniaus dailės akademijos studentai nuo kovo 18 dienos kviečia į ekskursijų po Vilniaus galerijas ir meno centrus ciklą.

Vilnius Art Walk проводит экскурсии по выставкам
© Photo : MUU Media Base
Ekskursija

"Vilnius Art Walk" — kas antrą šeštadienį vyksiančios ekskursijos po įdomiausias šiuolaikinio vizualiojo meno parodas. Jų metu bus aplankomos trys-keturios meno erdvės, kuriose esančius kūrinius pristatys menotyrininkės. Be to, ekskursijų dalyviai turės galimybę pabendrauti su parodų autoriais, kurie atskleis mažiau žinomus kūrybinės kasdienybės užkulisius. 

Pasivaikščiojimų pabaigoje bus tęsiamos diskusijos apie meną vaišinantis "Etno" arbata.

Kovo 18 dieną organizatoriai kviečia į pirmąją ekskursiją po keturias Vilniaus senamiestyje veikiančias parodas: (AV17) galerijoje — Džiugo Šukio ir Mato Janušonio skulptūros parodą "Sutapimas", Pamėnkalnio galerijoje — Rodiono Petroffo parodą "Abejonės ir ginčai", galerijoje "Meno niša" — solinę Elenos Balsiūkaitės-Brazdžiūnienės tapybos parodą "Šančių misterijos", galerijoje "Vartai" — Pauliaus Andriuškevičiaus kuruojamą grupinę parodą "Kūnas ir tamsa".

Kur? AV17 galerija. 

Kada? Kovo 18 dieną 12:30

7. Labdaringi Deivydo Praspaliausko pusryčiai

Tik šį sekmadienį pusryčiaudami restorane "Grey" Jūs turėsite galimybę mėgautis virtuvės virtuozu vadinamo Deivydo Praspaliausko kurtais pusryčiais ir padėsite "Maisto bankui" pamaitinti nepasiturinčius.

Kur? Restorane "Grey". 

Kada? Kovo 19 dieną 10:00.

136
Tegai:
afiša, kultūra, renginiai, savaitgalis, Mados infekcija, Europos senosios muzikos diena, Pavasario lygiadienio šventė, Šv. Patriko diena, Vilnius
Vilnius, archyvinė nuotrauka

"Bonjour": Vilnius kviečia į prancūziškas atostogas

(atnaujinta 22:04 2020.07.09)
Nuo penktadienio iki sekmadienio sostinėje vyks “Prancūziškos atostogos" — mieste skambės prancūziška muzika ir rengiami spektakliai

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Ateinantį savaitgalį, liepos 17–19 dienomis, Vilniuje vyks "Prancūziškos atostogos", praneša miesto savivaldybė. 

Nuo penktadienio iki sekmadienio sostinėje nepritrūks prancūziškos muzikos, teatro ir maisto — būtent kultūra ir gastronomija yra tai, kas viso pasaulio turistams labiausiai asocijuojasi su prancūzais.

"Prancūziškų atostogų" Vilniuje pradžios akcentas — prancūzų žvirbliuku vadinamos Edith Piaf dainų repertuaro koncertas. Legendinės dainininkės dainas liepos 17–ąją, penktadienį, Konstantino Sirvydo skvere atliks Evelina Sašenko. 

Šeštadienį, liepos 18-ąją, Užupyje vyks prancūzų menininko Phil Von šokio monospektaklis "Human Lost & Found", o Senamiestyje — prancūzų poezijos bei muzikos improvizacija "Po Paryžiaus dangum", kurią rengia aktorė ir režisierė Birutė Mar. 

Be to, visą savaitgalį prancūziškos gastro kultūros širdimi Vilniuje taps Halės turgus.

"Romantiška muzika, elegantiški vakarai restoranuose, iškylos parkuose, tipiški prancūziški desertai su kava, "Michelin" žvaigždučių verti patiekalai nuneš jus toli toli, du tūkstančius kilometrų pietvakarių kryptimi", — žada Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros "Go Vilnius" direktorė Inga Romanovskienė. 

Visą vasarą "Atostogų Vilniuje" savaitgaliais siūlomos nuolaidos nakvynei, pramogoms ir maitinimui. Pigiau bus galima ir atvykti į Vilnių — nuolaidas suteikia projekto partneriai "LG Keleiviams", "Kautra", "BusTuras", "Citybee", pigų parkavimą Vilniaus centre pasiūlys "Unipark".

Informaciją apie nuolaidas ir specialius pasiūlymus galima rasti projekto svetainėje, jais pasinaudoti bus galima su specialiu promo kodu "PrancūzijaVilniuje".

Tegai:
atostogos, Vilnius
Dar šia tema
Pasikeitė atostogų įpročiai: mažėja vienišų keliautojų
Nauja irklavimo bazė Kaune, nuotrauka iš įvykio vietos

Kaunas atidaro naują irklavimo bazę: vyks nemokomas koncertas ant vandens

(atnaujinta 19:24 2020.07.08)
Ketvirtadienį kauniečiai kviečiami iš arčiau apžvelgti naująją Kauno sporto mokyklos "Bangpūtys" irklavimo bazę ir atšvęsti jos atidarymą

VILNIUS, liepos 9 — Sputnik. Kaune, Lampėdžio ežero pakrantėje, atidaroma nauja irklavimo bazė, praneša miesto savivaldybė. 

Lampėdžio ežero pakrantėje per dvejus metus iškilusi nauja, viena moderniausių Europoje Kauno sporto mokyklos "Bangpūtys" irklavimo bazė atvers duris jau liepos 9-ąją, 19 valandą.

Atidarymo koncertas

Atidarymo ceremonija kauniečius pasitiks simboliškai — iš vandens. Žiūrovai koncertą galės stebėti tik atplaukę nuosavu bei nuomotu vandens transportu — valtimis, baidarėmis — ar tingiai besiirstydami po ežerą ant pripučiamo plaukimo rato. Neturint nuosavos valties ar baidarės, pastarąją bus galima išsinuomoti krante. 

Nuo 19 val. publiką pasitiks scenoje virš vandens įsikūręs didžėjus. 20 val. prasidės iškilminga atidarymo ceremonija simboliškai pakeliant naujutėlaičio elingo vartus.

Гребная база в Каунасе
Nauja irklavimo bazė Kaune

Šventinį vakarą vainikuos ir per Lampėdžio ežerą nuvilnys Monikos Pundziūtės-Moniqué su grupe gyvai atliekamos dainos. Koncertas ant vandens kauniečiams ir visiems miesto svečiams nemokamas.

Kauno miestas į naujo vandens sporto centro statybas investavo 3 mln. eurų. Vyriausybės finansavimas siekia 2 mln. eurų ir bus panaudotas likusiam itin svarbiam darbui — irklavimo trasos gilinimui, kad 2 km ilgio tiesioji atitiktų pačius aukščiausius standartus.

Tegai:
nemokamas koncertas, koncertas, Kaunas
Dar šia tema
Kaune Marių ir Palemono gatvių geležinkelio pervažą pakeitė požeminis tunelis
"Kauno energija" mažina šilumos kainą
Ne "viso gero", o "iki pasimatymo" — kauniečiai atsisveikino su Šarūnu Jasikevičiumi
Lietuvos geležinkelių pastatas, archyvinė nuotrauka

"Lietuvos geležinkeliai" išsikrausto istorinio pastato Vilniuje

(atnaujinta 14:54 2020.07.10)
Ilgus metus LTG simboliu buvęs pastatas Mindaugo gatvėje bus perduotas Lietuvos visuomenei. Skaičiuojama, kad bendrovei tai leis sutaupyti daugiau nei 700 tūkst. eurų per metus

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. "Lietuvos geležinkeliai" (LTG) paliks istorinį pastatą Vilniuje ir perduos jį valstybei. Apie tai pranešama įmonės Facebook paskyroje.

"Bendrovės pagrindiniame administraciniame pastate dirbantys žmonės iki metų pabaigos persikels į Vilniaus stoties teritorijoje esančius įvairius pastatus, o ilgus metus bendrovės simboliu buvęs pastatas Mindaugo g. 12 bus perduotas Lietuvos visuomenei", — skelbiama pranešime.

Kaip pažymi LTG, šiuolaikiškos bendrovės poreikiams pastatas Mindaugo gatvėje jau nėra tinkamas, tačiau Vilniaus panoramą puošiantys "rūmai" galėtų puikiai tarnauti kaip viešbutis ar kitas visuomenei atviras objektas.

Tuo tarpu bendrovės administracija persikelia į Vilnius Connect teritoriją Geležinkelio gatvėje.

Вид на здание Литовские железные дороги в Вильнюс
"Lietuvos geležinkelių" pastatas Mindaugo g. 12

"Per pusmetį išsikelsime iš pastato, dauguma įsikurs arčiau geležinkelio — ir tiesiogine, ir juridine prasme. Įmonių buveinės bus įregistruotos Geležinkelio gatvėje esančiuose LTG pastatuose. Aplink geležinkelio stotį įsikurs ir didžioji dalis Mindaugo g. dirbusių darbuotojų. Jau dabar šalia stoties turime įrengę 40 mobiliųjų darbo vietų — bet kuris LTG darbuotojas pasirinktą dieną gali rezervuotis darbo vietą ir ten dirbti", — savo Facebook paskyroje praneša bendrovės Komunikacijos direktorius Mantas Dubauskas. 

Skaičiuojama, kad išsikėlus iš Mindaugo gatvės, bendrovė gali sutaupyti daugiau kaip 700 tūkst. eurų per metus.

Pastatą Mindaugo gatvėje suprojektavo rusų ir lenkų architektas Tadeušas Marija Rostvorovskis. XX amžiuje jis priklausė Polesės geležinkelio direkcijai.