Naktinis Vilniusas, archyvinė nuotrauka

Kaip praleisti kovo 17-19 dienų savaitgalį Vilniuje

140
(atnaujinta 15:44 2017.03.17)
Savaitgalį Vilnios upė nusidažys žaliai, nes bus švenčiama Šv. Patriko diena, be to, vilniečiai kviečiami švęsti Pavasario lygiadienio šventę, prisijungti prie Europos senosios muzikos dienos minėjimo arba užsikrėsti mados infekcija mados festivalyje

VILNIUS, kovo 17 — Sputnik. Sputnik Lietuva parinko įdomiausius kultūros renginius iš gausybės pasiūlymų Vilniuje.

1. Šv. Patriko dieną — Vilnelės virsmas žalia

Šį savaitgalį ir visą ateinančią savaitę Airijoje ir didžiausiuose pasaulio miestuose, tokiuose kaip Niujorkas, Čikaga, Londonas ar Sidnėjus švenčiama pagrindinio Airijos globėjo Šv. Patriko diena.

Prie didžiųjų miestų jau šeštus metus iš eilės jungiasi ir Vilnius. Airijos respublikos ambasadorius David Noonan kviečia visus į Užupio respubliką, stebėti kaip sužaliuos Vilnelė. Dažai, naudojami upės vandens nudažymui, yra nekenksmingi ir greitai išsiskaido savaime.

Зеленая Вильняля в честь Святого Патрика
Žalia Vilnelė Užupyje Švento Patriko dienos proga

Programa prasidės 13:30 — prie Užupio tilto svečius pasitiks DJ Leprehaun. Po to lankytojų lauks gyvos muzikos koncertas su Live Home Jazz Band, su John Nelson ir Live Home Jazz Band.

15:00 svečius pasveikins Airijos ambasadorius David Noonan, Užupio premjeras Falcon Gorodeckis ir prasidės Vilnelės virsmas žalia, kuris tęsis pusę valandos.

Kur? Prie Užupio tilto. 

Kada? Kovo 18 dieną 13:30.

2. VU botanikos sode — Žemės dienos ir paukščių grįžimo šventė

Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose vyks Žemės dienos ir paukščių grįžimo šventė.

Ornitologas Gediminas Petkus Botanikos sodo Informacinio centro salėje šventės dalyviams papasakos ir parodys, kokie įvairūs gali būti inkilai ne tik paukščiams, bet ir drugiams, bitėms, šikšnosparniams ir netgi boružėlėms.

Скворечники
© Photo : madeinvilnius.lt
Inkilai

Paskaitos metu bus rodomi vaizdo reportažai, supažindinama su įvairių rūšių zylėmis, varnėnais, bukučiais, lipučiais, musinukėmis, klykuolėmis, pelėdomis ir kitais paukščiais. 

"Po paskaitos pakviesime kabinti inkilus ant VU Botanikos sodo medžių. Šventės metu bus galima pasigaminti savo inkilą, sužinoti, kokios paukščių rūšys gyvena inkiluose, kaip teisingai juos iškabinti, į kurią pusę reikėtų juos atgręžti ir dar daug kitų įdomių ir svarbių dalykų", — pasakoja šventės organizatoriai.

Įėjimo bilietas į VU Botanikos sodą yra 1,5 euro, moksleiviams, studentams ir pensininkams — 1 euras, ikimokyklinio amžiaus vaikams nemokamai. Jeigu atsinešite savo inkilą — į Botanikos sodą taip pat galėsite įeiti nemokamai.

Kur? Vilniaus universiteto Botanikos sodas (Kairėnų gatvė 43, Vilnius). 

Kada? Kovo 18 dieną 13:00.

3. Pavasario lygiadienio šventė "Tiltai" 

Pavasaris Lietuvoje neateina be tradicinių žemės budinimo apeigų. Nuo senų senovės čionykščiai žmonės stengėsi budinti gamtą ir išsijudinti iš žiemos stingulio patys. Pavasario lygiadienis — tai mistinis laikas, kuomet diena lygi nakčiai. Po jo dienos tik ilgesnės, šilumos ir saulės vis daugiau.

Palaikydamas tradiciją budinti ir išsibudinti, Vilniaus etninės kultūros centras kasmet kviečia vilniečius kartu sujudinti žemę ir žmones Šventaragio slėnyje.

Šiemet šventė "Tiltai" apjungs pagrindines pavasario laikotarpio šventes — Lygiadienį, 40-ties paukščių šventę, Velykas, Jurgines — per jas visas senovės lietuviai pagarbindavo gamtą, atlikdavo apeigas, kurios, tikėdavo, skatina žemės vaisingumą, lemia gerą derlių.

Праздник Tiltai
© Photo : madeinvilnius.lt
Pavasario lygiadienio šventės "Tiltai" minėjimas

Kiekviena šventė skirta vis kitai gamtos stichijai.

Lygiadienio metu pagerbiama Saulė, šviesa, ugnis. Keturiasdešimties paukščių dieną pasitinkami parskrendantys paukščiai — gyvybės nešėjai. Per šv. Velykų šventę ne tik garbinamas prisikėlęs Kristus, bet ir marginami margučiai — pradžios, vaisingumo simbolis. Taip pat šlakstomasi vandeniu, siekiant apsaugoti šeimą, ūkį, sėklą, ruošiamą sėjai. Jurginių metu pirmą kartą išvarydavo gyvulius ganytis, o piemenims duodavo margučius, kad būtų sėkminga ganiava. Visų švenčių metu jaunimas supdavosi, įsūpuodamas naujus metus.

Šventės akcentus kurs skulptoriai Vytautas ir Kęstutis Musteikiai, fakyrų grupė "Žongliravimo menas", Vilniaus miesto moksleiviai uždegs ugnies ženklus ir muzikos garsais viską palydės projektas "Tabalai".

Kur? Šventaragio slėnyje (prie Lietuvos nacionalinio muziejaus). 

Kada? Kovo 18 dieną 20:00.  

4. Senosios muzikos diena

Jungdamasis prie Europos senosios muzikos dienos minėjimo, Valdovų rūmų muziejus kviečia į visos dienos programą.

Lankytojų laukia interaktyvios instaliacijos, paskaitos, edukaciniai užsiėmimai ir koncertas.

"Sužinokite, kas muzikos komponavimo technikai buvo būdinga tiek Baroko epochoje, tiek šiandien, išbandykite save kompozitoriaus amplua ir suraskite ekspozicijose išsibarsčiusius muzikos instrumentus!" — kviečia renginio organizatoriai.

Kur? Valdovų rūmai. 

Kada? Kovo 18 dieną 10:00.

5. Mados festivalis "Mados infekcija"

19-ą kartą vykstančio festivalio "Mados infekcija" įvaizdžio įkvėpimo šaltinis — vos 14-a metų oficialiai Vokietijoje veikusi Bauhaus meno mokykla, ilgainiui peraugusi į vieną unikaliausių XX amžiaus vidurio architektūros modernizmo srovių. 

Architektas ir Bauhaus meno mokyklos įkūrėjas Walter Gropius kaip vieną esminių minčių įvardijo visų kūrybinių industrijų priklausomybę viena nuo kitos, nes tik bendradarbiaujant galima sukurti didingą meninį rezultatą.

Bauhaus meno mokykla garsėjo įspūdingais uždarais vakarėliais ir karnavalais, padėjusiais suburti tvirtą bendruomenę. Ekspromtu gimusios idėjos tapdavo įkvėpimu vėliau kuriamiems darbams, spektakliams, baletui.

Фестиваль Mados infekcija
© Photo : madeinvilnius.lt
Festyvalio "Mados infekcija" dalyviai

Šiemet dvi dienas Šiuolaikiname meno centre vyksiantis festivalis vilioja jaunatviškomis idėjomis.

Šviežienos įneš rudenį vykusiame konkurse "Injekcija" nugalėję dizaineriai. Žiūrovai galės įvertinti konkurso "Injekcija" nugalėtojus ir daugiau jaunų, nuosekliai kūrybinę veiklą tęsiančių bei mados virusą sėkmingai skleidžiančių dizainerių.

Festivalis pradžiugins ir žinomais vardais. Naujausias kolekcijas parodys ne vienerius metu "Mados infekcijoje" dalyvaujantys, garsūs šalies dizaineriai — Laura Dailidėnienė, Kristina Kruopienytė, Diana Paukštytė, Lina Gudavičiūtė ir Sandra Straukaitė.

Šių metų festivalyje bus ir svečių iš iš Lenkijos.

Į kiekvieną renginio vakarą perkamas atskiras bilietas, kainuojantis nuo 15 iki 50 eurų. Bilietus į festivalį platina "Tiketa".

Kur? Šiuolaikinio meno centras (ŠMC). 

Kada? Kovo 17-18 dienomis.

6. Pirmoji "VILNIUS ART WALK" ekskursija

Kiek kartų eidami pro vieną ar kitą Vilniaus galeriją neužsukote į ją dėl tuščios erdvės įspūdžio? Kiek kartų nepavyko aplankyti planuotos parodos dėl laiko stokos ir vis užsitęsiančio atidėliojimo? Kiek kartų norėjosi sužinoti daugiau apie parodos idėją, nei yra pateikta anotacijoje?

Naujos iniciatyvos "Vilnius Art Walk" tikslas — kad tokių kartų būtų mažiau. Projektą inicijuojantys Vilniaus dailės akademijos studentai nuo kovo 18 dienos kviečia į ekskursijų po Vilniaus galerijas ir meno centrus ciklą.

Vilnius Art Walk проводит экскурсии по выставкам
© Photo : MUU Media Base
Ekskursija

"Vilnius Art Walk" — kas antrą šeštadienį vyksiančios ekskursijos po įdomiausias šiuolaikinio vizualiojo meno parodas. Jų metu bus aplankomos trys-keturios meno erdvės, kuriose esančius kūrinius pristatys menotyrininkės. Be to, ekskursijų dalyviai turės galimybę pabendrauti su parodų autoriais, kurie atskleis mažiau žinomus kūrybinės kasdienybės užkulisius. 

Pasivaikščiojimų pabaigoje bus tęsiamos diskusijos apie meną vaišinantis "Etno" arbata.

Kovo 18 dieną organizatoriai kviečia į pirmąją ekskursiją po keturias Vilniaus senamiestyje veikiančias parodas: (AV17) galerijoje — Džiugo Šukio ir Mato Janušonio skulptūros parodą "Sutapimas", Pamėnkalnio galerijoje — Rodiono Petroffo parodą "Abejonės ir ginčai", galerijoje "Meno niša" — solinę Elenos Balsiūkaitės-Brazdžiūnienės tapybos parodą "Šančių misterijos", galerijoje "Vartai" — Pauliaus Andriuškevičiaus kuruojamą grupinę parodą "Kūnas ir tamsa".

Kur? AV17 galerija. 

Kada? Kovo 18 dieną 12:30

7. Labdaringi Deivydo Praspaliausko pusryčiai

Tik šį sekmadienį pusryčiaudami restorane "Grey" Jūs turėsite galimybę mėgautis virtuvės virtuozu vadinamo Deivydo Praspaliausko kurtais pusryčiais ir padėsite "Maisto bankui" pamaitinti nepasiturinčius.

Kur? Restorane "Grey". 

Kada? Kovo 19 dieną 10:00.

140
Tegai:
afiša, kultūra, renginiai, savaitgalis, Mados infekcija, Europos senosios muzikos diena, Pavasario lygiadienio šventė, Šv. Patriko diena, Vilnius
Notre Dame po gaisro

Notre Dame rekonstrukcijai surinkta 830 milijonų eurų aukų

(atnaujinta 11:45 2021.04.15)
Pasak Prancūzijos kultūros ministrės, surinkta suma leis pradėti nuo gaisro nukentėjusios katedros restauraciją, Notre Dame planuojama vėl atidaryti 2024 metais

VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Prancūzijos kultūros ministrė Roselyne Bachelot pranešė, kad surinkta 830 milijonų eurų auka Notre Dame katedrai, kuri 2019 metais nukentėjo nuo gaisro, restauruoti.

"Buvo surinkta 830 milijonų eurų aukų, absoliučiai precedento neturinti suma. Žinoma, aš esu teisingo ir skaidraus šio fondo panaudojimo garantas", — pasakė Bachelot, atsakydama į klausimus Senate.

Ministrė pažymėjo, kad surinkta suma leis pradėti Notre Dame restauraciją.

Kultūros ministerijos vadovė patikino, kad Notre Dame vėl bus atidaryta 2024 metais.

Didžiausias istorijoje gaisras Notre Dame katedroje kilo 2019 metų balandžio 15 dieną. Ugnis apėmė atraminę konstrukciją, sugriuvo smailusis bokštas. Pats pastatas ir pagrindiniai meno kūriniai bei katedroje saugomos relikvijos išliko. Gaisras siejamas su restauravimo darbais. Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas paskelbė apie savo ketinimą atkurti Notre Dame per penkerius metus, nors daugelis ekspertų teigia, kad rekonstrukcija užtruks 10–15 metų.

Tegai:
Prancūzija, Notre Dame
Šveicarijos moneta su Einšteino portretu

Šveicarijos moneta su Einšteino portretu pripažinta mažiausia pasaulyje

(atnaujinta 11:04 2021.04.15)
Miniatiūrinė moneta buvo išleista 2020 metais, jos skersmuo — tik 2,96 milimetro, o svoris — 0,063 gramo

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Gineso rekordų knygos sudarytojai pripažino Šveicarijos auksinę monetą su fiziko Alberto Einšteino portretu mažiausia, pranešė šalies pinigų kalykla.

Moneta buvo išleista 2020 metais, jos skersmuo — tik 2,96 milimetro, o svoris — 0,063 gramo.

"Gineso rekordų knygoje auksinė ¼ franko moneta pripažinta mažiausia progine moneta pasaulyje. Nepaisant jos miniatiūrinio dydžio, monetos aversas ir reversas nukaldinti mašininiu būdu", — sakoma pranešime.

Monetos averse, be fiziko portreto, nurodomi išleidimo metai, reverse — nominalas, Šveicarijos kryžius ir konfederacijos pavadinimas.

Šiai monetai buvo pagaminta speciali pakuotė — su didinamaisiais stiklais ir lempa. Iš viso buvo išleisti 999 egzemplioriai, juos kolekcininkai iškart išpirko.

Tegai:
kolekcinės monetos, monetos, Šveicarija
Dar šia tema
Lietuvos bankas parodė 2 eurų proginę monetą, skirtą Aukštaitijai — video
Vyras pažiūrėjęs po kojomis rado beveik 1 mln. eurų
Baltarusis bandė įvežti į Lietuvą senovines aukso ir sidabro monetas
Neįprastas radinys mokytojos namuose padarė vyrą turtuoliu
AstraZeneca

PSO papasakojo apie europiečių mirštamumą nuo COVID: 160 žmonių per minutę

(atnaujinta 22:42 2021.04.15)
Nepaisant didelio koronaviruso aukomis tapusių pacientų skaičiaus, Europoje yra signalų apie infekcijų sumažėjimą

VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Nuo COVID-19 mirė daugiau nei milijonas europiečių, trumpai informuodamas sakė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos departamento vadovas Hansas Kliugė, praneša RIA Novosti.

Padėtis dėl koronaviruso pandemijos Europos regione yra rimta, sakė jis.

"Praėjusią savaitę peržengėme 1 milijono COVID-19 mirčių ribą Europos regione... Kiekvieną savaitę pranešama apie 1,6 milijono naujų infekcijų. Tai yra 9 500 kas valandą arba 160 žmonių per minutę", — sakė jis.

Tuo pačiu metu yra signalų apie galimą naujų koronaviruso atvejų sumažėjimą kai kuriose Europos šalyse. Pačius signalus, kuriuos jis pavadino ankstyvais, jis pabrėžė, kad ne mažiau svarbu, kaip virusas plis tarp žemyno gyventojų.

Džonso Hopkinso universiteto duomenimis, daugiausia užsikrėtusių žmonių Europos žemyne ​​užfiksuota Prancūzijoje — 5,2 milijono.

Vakcinacija Europoje

PSO išplatino 171 milijoną septynių koronaviruso vakcinų dozių, skirtų naudoti Europoje. Pirmąją vakcinos dozę, pasak jo, gavo beveik 13 % Europos regiono gyventojų, o antrąją — 7 %.

Daugybė Europos šalių atsargiai skiepijasi "AstraZeneca". Kai kurios valstybės nusprendė sustabdyti vakcinos naudojimą, kol bus gautos PSO ir EVA išvados.

Europos vaistų agentūra pareiškė, kad skiepijimas šiuo vaistu gali sukelti trombozės riziką.

PSO teigia, kad tikėtina sąsaja tarp "AstraZeneca" vakcinos ir kraujo krešulių, tačiau ji dar nepatvirtinta, ir priduria, kad reikia atlikti daugiau tyrimų.

Tegai:
mirtis, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje