Paroda Šv. Florijonas – ugniagesių globėjas, archyvinė nuotrauka

Trakų pilyje pirmąkart surengta paroda "Šv. Florijonas ugniagesių globėjas"

49
Aplankyti parodą, kurioje pristatomi unikalūs XVIII–XXI amžių kūriniai, verta ne tik ugniagesiams, bet ir kitų profesijų, susijusių su ugnimi atstovams, kadangi Šventasis Florijonas globoja ir juos

VILNIUS, gegužės 22 — Sputnik. Trakų salos pilyje veikia parodą "Šventasis Florijonas — ugniagesių globėjas", praneša Pšriešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

"Kiekvieno ugniagesio garbės reikalas apsilankyti šioje parodoje", — teigia Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas.

Parodoje eksponuojamos 62 skulptūros, septyni tapybos darbai, 36 graviūros ir šventųjų paveikslėliai, 46 medaliai, banknotai, fotonuotraukos, atvirukai ir kiti taikomosios dailės eksponatai, kuriuose pavaizduotas šis šventasis.

Jaunas muzikantas, nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Владимир Сорока

Beje, Šv. Florijonas globoja ne tik ugniagesius, bet ir kitų profesijų, susijusių su ugnimi atstovus: kepėjus, kalvius, kaminkrėčius. Į šį šventąjį pagalbos taip pat gali kreiptis aludariai, krosnininkai, pirtininkai ir puodžiai.

Pasak Poviliūno, tokia paroda Lietuvoje surengta pirmą kartą.  

"Mūsų muziejus surengė jau trečiąją šventųjų ir Lietuvos globėjų ciklo parodą. Pirmoji buvo skirta šventajam Jonui Nepomukui, antroji — šventajam Jurgiui, o ši trečioji — šventajam Florijonui", — sakė Poviliūnas.

"Pažiūrėjom, ką turime savo rinkiniuose, gavom eksponatų iš privačių kolekcijų, iš Trakų ugniagesių, Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos.  Eksponatų parodai paskolino Kretingos, Nacionalinio M. K. Čiurliono dailės ir Šiaulių "Aušros" muziejai, kolekcininkai. Beje, kiekvienai parodai išleidžiame specialius medalius ir ženkliukus", — pridūrė Poviliūnas. 

Paroda buvo atidaryta gegužės 4-ąją, Šv. Florijono — ugniagesių globėjo dieną. Ji veiks iki šių metų liepos 31 dienos.Direikoriaus teigimu, surengti tokią parodą mintis kilo bendraujant su Trakų priešgaisrine gelbėjimo tarnyba.

Parodoje pristatomi unikalūs XVIII-XXI amžių kūriniai. Greta senųjų meistrų skulptūrėlių ir graviūrų ekponuojami ir Trakų istorijos muziejaus menininkų Kazimiero Barišausko ir Virginijaus Stančiko specialiai šiai parodai sukurti darbai, dailininko profesoriaus Giedriaus Kazimierėno tapytas paveikslas, Antano Vaičekausko sukurtas proginis medalis.

Kaip teigė Poviliūnas, paroda sulaukia dėmesio — apie tai liudija įrašai atsiliepimų knygoje, kurie atsiranda kiekvieną dieną.

"Tačiau apie šventąjį Florijoną žmonės yra mažai girdėję — kaip jis atkeliavo į Lietuvą, kaip tapo ugniagesių globėju? Pirmiausia jo kultas išgarsėjo jo gimtinėje Austrijoje, vėliau Čekijoje, po kurio laiko dalis jo palaikų buvo perkelta į Lenkiją. XVI amžiuje šis kultas paplito Lietuvoje, o vėliau ir visoje Lietuvos didžiojoje kunigaikštystėje. Florijonas globoja visus, kurie dirba su ugnimi", — sakė Poviliūnas.

49
Tegai:
ugniagesiai, paroda, Trakų pilis, Paroda "Šventasis Florijonas – ugniagesių globėjas", Šventasis Florijonas, Trakai
Temos:
Yra ką pamatyti: parodos Lietuvoje (88)
Dar šia tema
Vieno ugniagesio gelbėtojo istorija: sieloje aš esu maištininkas
Gaisrų sergėtojų dieną — gražių merginų nuotraukos
Kalėdos Kaune

Šventinę nuotaiką kauniečiams atveš Kalėdinis autobusas

(atnaujinta 13:56 2020.11.30)
Kalėdinis autobusas atkeliaus net į 11 Kauno mikrorajonų kiemų bei į Kauno ligoninių kiemus 

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Šiais metais kalėdinę nuotaiką į Kauno miesto gyventojų kiemus atneš šventinis autobusas, praneša miesto savivaldybė.

Рождественский автобус в Каунасе
Kalėdinis autobusas Kaune

Šiais metais kalėdinis laikotarpis artinasi kiek kitoks, nei įprasta: centrinėse miestų aikštėse nešurmuliuos kalėdiniai miesteliai,  o dalis šventinių įpročių, pavyzdžiui dovanų pirkimas ar  vakarėliai, kelsis į virtualią erdvę. Tačiau "Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022" komanda kviečia miestiečius išlaikyti šventinę dvasią. 

"Kadangi įprastiniuose kalėdiniuose koncertuose šiemet lankytis negalime, kartu su Kauno miesto savivaldybe bei žinomais atlikėjais nusprendėme juos dovanoti kauniečiams kitaip.  Dvi savaites iki pat Kalėdų vis kitame Kauno mikrorajono kieme lankysis Kalėdų motyvais pasipuošęs autobusas. Iš šio kalėdinio "radijo ant ratų" girdėsis dovana gyventojams – puikiai pažįstamų Lietuvos atlikėjų specialiai Kaunui padovanotos kalėdinės dainos: jų pačių atrinktos iš kalėdinio repertuaro ar įrašytos šiam projektui", – apie sumanymą pasakoja "Kaunas 2022" rinkodaros vadovė Irutė Tumaitė.

Kalėdinis autobusas atkeliaus net į 11 Kauno mikrorajonų kiemų bei į Kauno ligoninių kiemus išreikšti palaikymą šiuo metu sunkiai dirbantiems medikams.

Organizatoriai kviečia gyventojus aktyviai laukti autobuso, pasipuošiant kiemus ar savo namų langus kalėdinėmis lemputėmis  ir kitomis šventinėmis dekoracijomis.

Tegai:
Kaunas, šventė, Kalėdos
Temos:
Linksmų Kalėdų!
Dar šia tema
Be Kalėdų miestelių ir traukinuko: Vilniaus valdžia papasakojo, kokios Kalėdos bus šiemet
Su Kalėdų eglute ir "Šiaurine žvaigžde": kokios bus 2020-ųjų Kalėdos Klaipėdoje? 
Siurreali gražuolė: Vilniuje įžiebta pagrindinė šalies Kalėdų eglė
Eglutės įžiebimas ir šventinės dekoracijos: Vilnius papuoštas Kalėdoms
Kadrai iš filmo

"Hario Poterio" režisierius papasakojo, ko bijojo filmavimo aikštelėje

(atnaujinta 14:16 2020.11.29)
Režisierius taip pat teigė, kad jis nusiramino tik po pirmo bandomojo žiūrovų juostos peržiūrėjimo Čikagoje

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Filmų "Haris Poteris ir burtininkų akmuo" bei "Haris Poteris ir paslapčių kambarys" režisierius Chrisas Columbusas  atskleidė tai, ko bijojo pirmosios franšizės dalies filmavimo metu, praneša "Collider".

Interviu leidiniui jis prisipažino nuolat jaučiantis didelę atsakomybę.

Jis turėjo pasirinkti aktorius, išsiaiškinti, koks bus ekrane J.K.Rowlingo sukurtas pasaulis ir kaip parodyti stebuklą. Jis pajuto, kad negali suklysti.

"Pirmasis filmas man buvo ypač sunkus. Pirmas dvi savaites kiekvieną dieną galvojau, kad mane atleis iš darbo. Viskas buvo gerai, bet bijojau, kad jei kažkas negerai, jie man parodys duris. Šias emocijas turėjau slėpti, mokėti normaliai bendrauti su žmonėmis ir sukurti šiltą atmosferą filmavimo aikštelėje", — pridūrė jis.

Režisierius taip pat teigė, kad jis nusiramino tik po pirmo bandomojo žiūrovų juostos peržiūrėjimo Čikagoje. Tai truko maždaug tris valandas. Ir vaikams, ir tėvams  labai patiko. Galutinė versija buvo trumpesnė: dvi valandos ir 32 minutės.

Columbusas taip pat pasidalijo, kad darbas ties antruoju filmu jam suteikė daug daugiau malonumo, nes jis jautėsi daug laisvesnis.

Tegai:
Haris Poteris
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku
Londono centre pasirodė paminklas Hariui Poteriui
Hario Poterio draugas sukūrė Instagram paskyrą ir pirmą kartą parodė savo mažąją dukrą
Data

Kokia šiandien diena: gruodžio 4-osios šventės

(atnaujinta 22:43 2020.12.03)
Nuo gruodžio 4 dienos iki metų galo lieka 27 dienos, dienos ilgis — 07 val. 36 min. Savo vardadienį šiandien švenčia Barbora, Lingailė, Osmundas, Vainotas

Gruodžio 4 yra 338-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 339-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 27 dienos.

2020 metų gruodžio 4 dieną saulė teka 08:20, leidžiasi 15:56, dienos ilgis — 07 val. 36min.

Šv. Barbora

Gruodžio 4-oji — Šv. Barboros varduvės.

Šv. Barbora laikoma globėja visų, kurie mirė ne sava mirtimi, t.y. per nelaimingą atsitikimą, ypač nuo gaisro. Taip pat tikima, kad jai meldžiantis apsisaugoma nuo žaibo, gaisrų.

Anot legendos, Barbora buvusi Mažosios Azijos turtuolio Dioskuro dukra. Tėvas labai saugojo dukrą ir net uždarė bokšte, kad jos nesuviliotų nuolatiniai gerbėjai. Barbora įtikėjo, apsikrikštijo ir buvo už šį poelgį tėvo pasmerkta. Romėnų valdžia ją kankino ir nukirsdino tėvo kardu. Tikima, kad po jos mirties tėvą nutrenkė žaibas.

Barbora vaizduojama su karūna ant galvos, su suknele ir ilgu apsiaustu. Dažniausiai ji kairėje rankoje laiko kalaviją, o dešinėje taurę arba palmės šakelę.

Savo vardadienį šiandien švenčia Barbora, Lingailė, Osmundas, Vainotas.

Ši diena istorijoje

1533 metais sulaukęs 3 metų amžiaus Ivanas IV, vėliau persivadinęs Ivanu Rūsčiuoju, tapo Rusijos caru.

1642 metais mirė kardinolas Rišeljė — faktinis Prancūzijos valdovas Liudviko XIII karaliavimo metais.

1679 metais sulaukęs garbingo 91-erių metų amžiaus mirė žymus anglų filosofas Tomas Hobsas.

1791 metais Londone pradėtas leisti seniausias pasaulyje sekmadieninis laikraštis "Observer".

1892 metais gimė Ispanijos diktatorius (1936–1975) generolas Fransiskas Frankas.

1918 metais Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Vudrovas Vilsonas atvyko į Paryžiaus taikos konferenciją, kur buvo aptartos Versalio Taikos sutarties pasirašymo sąlygos.

1980 metais lėktuvo katastrofoje netoli Lisabonos žuvo Portugalijos premjeras Fransiskas Sa Karneiras.

1991 metais Libane paleistas laisvėn ilgiausiai įkaitu laikytas amerikietis: žurnalistas Teris Andersonas nelaisvėje išbuvo 2 454 dienas.

1994 metais teroristas viename Stokholmo naktinių klubų nužudė tris ir sužeidė 21 lankytoją.

1998 metais Turkijos vyriausybės daliniai per susirėmimus pietrytinėje šalies dalyje nukovė 22 kurdų sukilėlius.

2010 metais populiariausios, 29 metus rodytos Vokietijos televizijos laidos "Wetten, dass...?" ("Norite lažintis ... ?") buvo nuspręsta neberodyti, kai vienas varžybų dalyvis, milijonams žiūrovų stebint tiesioginę transliaciją, buvo sunkiai sužeistas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai