Žemaitis Petras Bieliauskas, archyvinė nuotrauka

Susukti ir paragauti žemaitišką kastinį galima Jonavos rajono Ragožių kaime

527
Žemaitis Petras Bieliauskas stengiasi išsaugoti lietuvių kulinarinį paveldą ir pažindina lietuvius ir užsieniečius su kulinarijos paveldui priklausančiu unikaliu pasaulyje gaminiu — žemaitišku kastiniu

VILNIUS, birželio 16 — Sputnik. Žemaitis Petras Bieliauskas Vidurio Lietuvos gyventojus pažindina su kulinarijos paveldui priklausančiu unikaliu pasaulyje gaminiu — žemaitišku kastiniu, praneša Žemės ūkio ministerija.

"Nesvarbu, kuriame Lietuvos krašte patiekalai ragauti, juose visada būdavo iš kartos į kartą perduodamų regiono tradicijų ir meilės maistui — tik taip pagamintas patiekalas tampa ne tik būdu alkiui numalšinti, bet ir atskira istorija", — tokiais principais vadovaujasi ir Petras Bieliauskas.

Moka gaminti tik lietuviai

Kastinys — Žemaitijoje dar pagonybės laikais per vestuves ar krikštynas gamintas patiekalas iš grietinės, sviesto ir rūgpienio, pagal skonį išsuktą masę pagardinant įvairiomis žolelėmis.

Kaip teigia Lietuvos kulinarijos paveldo žinovai, šio patiekalo nemoka gaminti jokia kita tauta pasaulyje, tad nenuostabu, kad Europos Komisija 2014 metais lietuvišką pieno produktą "Žemaitiškas kastinys" įtraukė į Garantuotų tradicinių gaminių registrą. Apmaudu tik tai, kad anksčiau iš kartos į kartą perduodamas receptas bei žemaitiško kastinio gamybos būdas pamažu tampa egzotika ir šis gaminys ruošiamas tik entuziastų.

Vienas tokių — žemaitis Bieliauskas, save vadinantis meilės tremtiniu, nes 1989 metais atvyko paskui žmoną į jos gimtinę Vidurio Lietuvoje — Jonavą — čia ir liko.  

Bieliauskas pažymėjo, jog kai beveik prieš du dešimtmečius jis atvažiavo į Jonavą, atkreipė dėmesį, kad čia niekas nesuka kastinio, kai kurie net nežinojo, koks tai patiekalas.  

"Ėmiau jį gaminti — taip atsirado būrys nuolatinių ragautojų, kurie ilgainiui ėmė periodiškai prašyti jo pagaminti. Pradžioje žmonės tiesiog atnešdavo man reikalingų produktų, aš susukdavau kastinį ir atiduodavau jo prašiusiems, kad skanautų ir taip susipažintų su žemaitiška kultūra, tačiau vėliau, padidėjus paklausai, pagalvojau, kad be edukacijos, galiu iš to ir uždirbti. Kaip pats juokiuosi, anksčiau visos Panemunės pilys priklausė Žemaitijai, o dabar aš taikiai, be karo, sugrąžinu buvusias žemaičių žemes, tad kulinarinio paveldo sertifikatu sutvirtintas "Petro kastinis" tam tikra prasme yra kultūrinė žemaičių invazija aukštaičių krašte", — šypsosi Petras.

Petro ir Jolantos Bieliauskų šeima atrado būdą, kaip populiarinti žemaitišką kastinį ir pratinti prie jo vietinius bei regiono svečius: Jonavos rajono Ragožių kaime įsikūrusioje sodyboje šeimininkai organizuoja edukacines programas, kurių metu lankytojai ne tik supažindinami su šio produkto gamybos metodu, bet gali jo ir paragauti — šviežią, ką tik susuktą gaminį palyginti su kelias valandas pastovėjusiu ir įvertinti jų skonį bei kokybę.

"Pažintines programas pradėjome rengti, kad žmonės savo akimis pamatytų, kaip kastinys gaminamas, nes ne visi įsivaizduoja, kad jį pagaminti reikia ne tik laiko, bet ir fizinės jėgos, o dalis iš viso apie tokį žemaitišką patiekalą nebuvo net girdėję. Dabar kviečiu įmonių kolektyvus ar pavienius asmenis iš visos Lietuvos, kad atvažiuotų ir paragautų tikro autentiško žemaitiško kastinio su bulvėmis, kad žinotų, kuo skiriasi su meile namuose pagamintas produktas nuo pramoniniu būdu gamintų parduotuvėse. Ir akivaizdu, kad žmonėms tai patinka: lankytojų srautas vis gausėja, dažni svečiai pas mus ir užsieniečiai — jiems žemaitiška kalba, aplinka ir kastinys yra egzotika, nes pas juos tokie dalykai seniai pamiršti", — sako Bieliauskas.

Kokybiškiems produktams — parama

Siekdami išskirti savo gaminamus produktus iš kitų tos pačios grupės produktų, Europos gamintojai savo gaminius žymi specialiais kilmės ženklais, nurodančiais, kad šių gaminių pavadinimai yra saugomi, patys produktai yra kokybiški ir pagaminti pagal autentišką receptą.

Augant lietuviškų gaminių eksportui, produktų įtraukimas į ES saugomų produktų registrus aktualiu tampa ir mūsų šalies gamintojams. Be to, tokius produktus gaminantys ūkininkai gali gauti ir paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos (KPP) priemonę "Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos". Parama gali būti skiriama penkerius metus, o didžiausia galima paramos suma — net 2 776 eurus per metus.

Paraiškas dar galima teikti iki šių metų birželio 30 dienos. Pagal šią priemonę šaukimai bus organizuojami ir rugpjūčio-spalio mėnesiais.

Daugiau informacijos apie teikiamą paramą pagal KPP galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse.

527
Tegai:
lietuvių kulinarinis paveldas, senovės žemaičių patiekalas, žemaitiškas kastinys, Petras Bieliauskas, Ragožiai, Jonavos rajonas, Lietuva
Dar šia tema
Šventiniam stalui — "Velykų boba"
Dzūkijos miškų dovana — grybų padažas
Kalėdinė žąsis
Vaizdo įrašo apie robotą Eriką kadras

Pirmą kartą robotui filme skirtas pagrindinis vaidmuo

(atnaujinta 17:41 2020.06.28)
Fantastiniame veiksmo filme, kuriame bus pasakojama apie mokslininką, kuris bando sukurti tobulą žmogaus DNR molekulę, pagrindinį vaidmenį atliks robotas su dirbtiniu intelektu

VILNIUS, birželio 28 — Sputnik. Robotas su dirbtiniu intelektu vardu Erika, kurį sukūrė Hirošis Išiguro (Hiroshi Ishiguro) ir Kohejus Ogava (Kohei Ogawa), atliks pagrindinį vaidmenį naujame mokslinės fantastikos veiksmo filme "b". Tai yra pirmasis toks įvykis kino pasaulyje, praneša "THR".

Tomas Kruzas
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Anot leidinio, filme bus pasakojama apie mokslininką, kuris bando sukurti tobulą žmogaus DNR molekulę. Galiausiai jis supranta, kad jo darbas atneš daugiau blogio nei naudos. Pagrindinis veikėjas padeda Erikai, kurią jis ir sukūrė, pabėgti iš laboratorijos [juostos kūrėjai nenurodė, kaip robotas yra susijęs su genetiniais eksperimentais — Sputnik].

"Skirtingai nuo realių aktorių, kurie vaidindami pasitelkia savo jau turimą patirtį, Erika buvo sukurta nuo nulio. Turėjome modeliuoti jos judesius ir emocijas naudodamiesi vienas prieš vieną sesijomis, kad išvystytume ją kaip personažą", — pakomentavo projekto prodiuseris Semas Chozė (Sam Khoze).

Kol kas nežinoma, kas filmuos šį filmą. Režisierius dar neišrinktas.

"THR" pažymi, kad juostos biudžetas sieks 70 milijonų dolerių, o filmavimas prasidės 2021 metais Europoje.

Tegai:
kinas, robotas
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
Dirbtinis intelektas baigs kurti dešimtąją Bethoveno simfoniją
JAV išbandė dirbtinį intelektą oro mūšyje — video
Rusijoje sukurtas dirbtinis intelektas, lavinantis mąstymo įgūdžius
NASA testuos robotą, skirtą gyvybės paieškoms kitų planetų vandenynuose
Kinijos ligoninė "išsinuomojo" robotus vaistų pristatymui — video
Uhane daugiau nei 30 robotų padeda kovoti su koronavirusu
Robotai vietoje absolventų: kaip įteikiami diplomai pandemijos metu
Amerikiečių aktorė Emma Roberts

Serialo "Amerikietiška siaubo istorija" žvaigždė pirmą kartą taps mama

(atnaujinta 17:12 2020.06.26)
Anot užsienio bulvarinių leidinių, "gražuolės" Džiulijos Roberts dukterėčia ir jos mylimasis aktyviai repetuoja naują vaidmenį

VILNIUS, birželio 26 — Sputnik. Amerikiečių aktorė Ema Roberts (Emma Roberts) pirmą kartą taps mama: tokia žinia nudžiugino visus serialo "Amerikietiška siaubo istorija" gerbėjus.

Koronaviruso pandemija skirtingai paveikė garsių porų gyvenimus: kai kurios jų nesugebėjo išlaikyti karantino testo, o kai kurios tik sustiprėjo. Prie pastarųjų galima priskirti Holivudo "gražuolės" Džiulijos Roberts (Julia Roberts) dukterėčios santykius.

Remiantis užsienio žiniasklaidos pranešimais, 29-erių aktorė Ema Roberts (Emma Roberts) ir jos 35-erių vaikinas Garetas Hedlundas (Garrett Hedlund) ruošiasi savo pirmojo vaiko gimimui.

View this post on Instagram

#throwbackthursday ❤️ *sorry mom @kellygrace1313 for getting mad at you for posting this without asking* 📸 @kpreiss

A post shared by Emma Roberts (@emmaroberts) on

Su savo išrinktuoju serialo aktorė susitikinėja šiek tiek daugiau nei metus. Prieš tai Roberts tai susitikinėdavo, tai išsiskirdavo su savo kolega — Evanu Pitersu (Evan Peters). Romanas buvo skandalingas ir dažnai atkreipė policijos ir spaudos dėmesį.

O dabartinis žvaigždės mylimasis daug metų susitikinėjo su Kirsten Dunst, tačiau greitai pabėgo, kai tik aktorė užsiminė apie vedybas.

Tegai:
kinas, JAV
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
Nėščia Katy Perry atidėjo vestuves dėl koronaviruso
Avarija

Kauno rajone įvyko avarija dalyvaujant policijos pareigūno automobiliui

(atnaujinta 08:30 2020.07.02)
Policijos duomenimis, į pareigūno automobilį įsirėžė paskui važiavęs automobilis, nukentėjo pareigūno mašinoje esanti keleivė

VILNIUS, liepos 1 — Sputnik. Kauno rajone automobilis atsitrenkė į transporto spūstyje stovėjusį policijos pareigūno automobilį, praneša Lietuvos policija.

Incidentas įvyko trečiadienį, liepos 1 dieną, apie 16:00 Ramučiuose. Anot pranešimo, automobilis "BMW 320", vairuojamas 1975 metais gimusio vyro, atsitrenkė į automobilį "Škoda Octavia", vairuojamą ne tarnybos metu neuniformuoto blaivaus Kauno apskrities Vyriausiojo kolicijos komisariato pareigūno (gimusio 1988 metais).

Pažymima, kad pareigūno automobilis nuo smūgio atsitrenkė į priekyje stovėjusį automobilį "Mercedes Benz ML 350".

Pranešama, kad eismo įvykio metu nukentėjo automobilio "Škoda Octavia" keleivė (gimusi 1988 metais), ji paguldyta į ligoninę.

Tegai:
Lietuva, policija, Kauno rajonas, eismo įvykis
Dar šia tema
Lazdijų rajone į avariją pateko neblaivus Lietuvos kariuomenės šauktinis
Lietuvos šiaurės rytuose įvyko mirtina avarija su dviem automobiliais ir motociklu
Per Jonines Lietuvoje eismo įvykių metu žuvo dvi vairuotojos
Kokie vairuotojų įpročiai per karščius gali sukelti avarijas