Baltoji sinagoga Joniškyje, archyvinė nuotrauka

Joniškyje vyks iškilmingas Baltosios sinagogos atidarymas

40
Šeštadienį Joniškio miesto šventės metu po restauracijos duris atvers vienas seniausių miesto pastatų, kurio architektūroje persipina vėlyvojo klasicizmo ir romantizmo stilių bruožai

VILNIUS, liepos 7 Sputnik. Šį šeštadienį, liepos 8 dieną, 12:00 Joniškyje iškilmingai atidaroma Baltoji sinagoga, praneša portalas eeagrants.lt.

Joniškio miesto centre esanti Baltoji sinagoga yra vienas seniausių miesto pastatų, kurio architektūroje persipina vėlyvojo klasicizmo ir romantizmo stilių bruožai.

Kartu su vėliau pastatyta Raudonąja sinagoga sudaro unikalų XIX amžiaus sinagogų kompleksą. Nedaug trūko, kad šis unikalus kompleksas būtų išnykęs — po Antrojo pasaulio karo Baltoji sinagoga buvo paversta sandėliu, vėliau — sporto sale, jos interjeras sunaikintas, o Raudonoji sinagoga stipriai nukentėjo nuo gaisro ir invazyvių pertvarkymų sovietmečiu.

Белая синагога в Йонишкисе
Žiūrovams pritaikytas ir sinagogos balkonas

Dar 2011 metais buvo restauruota ir visuomenės poreikiams pritaikyta Raudonoji sinagoga.

Šiemet pagal Kultūros ministerijos vykdomą programą "Kultūros ir gamtos išsaugojimas ir atgaivinimas" sutvarkyta ir Baltoji sinagoga — atliktas vidaus patalpų kapitalinis remontas, baigti anksčiau pradėti fasadų tvarkybos darbai. Įgyti baldai ir reikalinga kompiuterinė, apšvietimo ir įgarsinimo įranga sudarė puikias sąlygas įvairiems renginiams vykti.

Sinagogoje taip pat įrengta interaktyvi ekspozicija, leidžianti geriau pažinti Joniškio istoriją.

Белая синагога в Йонишкисе
Interaktyvi ekspozicija

Abiems sinagogoms skirta Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo parama (EEA Grants) ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšos. Šiais metais atgaivintai Baltajai sinagogai skirta 350 tūkstančių eurų dydžio parama, kuri sudarė net 90% projekto vertės. Nuosavomis lėšomis (10%) prisidėjo Joniškio miesto savivaldybė.

Šios investicijos leido užbaigti vertingo sinagogų komplekso atgaivinimo darbus ir taip prisidėjo prie viešosios miesto infrastruktūros gerinimo, turistinio miesto patrauklumo ir geresnio žydų istorijos pažinimo bei puoselėjimo. Joniškio istorijos ir kultūros muziejui perduotas sinagogų kompleksas jau spėjo tapti bendruomenei svarbia ir aktyviai naudojama kultūrinių renginių erdve.

Vietos bendruomenei ir visai Lietuvai reikšmingo objekto atidarymas vyks Joniškio miesto šventės metu.

40
Tegai:
atidarymas, Baltoji sinagoga, Joniškis
Temos:
Žydų bendruomenė Lietuvoje (57)
Dar šia tema
Alytuje atstatoma žydų kultūros dominantė — mūrinė sinagoga
Istorikas siūlo Vilniuje atkurti žydų kultūrą
Mix: senovės žydų kultūra pasitelkiant šiuolaikines technologijas
Žydų kultūrinis paveldas bus prieinamesnis visuomenei