Kalėdos Trakuose, archyvinė nuotrauka

Kalėdos Trakuose: šokolado rekordas ir Kalėdų Senelių susirinkimas

207
(atnaujinta 14:46 2017.11.30)
Jau septintąjį kartą Trakuose vyksta kalėdinių renginių maratonas, truksiantis ilgiau nei mėnesį

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Trakuose gruodžio 1-ąją, 17:00, kai bus įžiebta eglė, startuoja Kalėdų Senelių sostinė, praneša Trakų rajono savivaldybė.

Trakų gyventojų ir svečių laukia dideli netikėtumai — eglė atspindės vieną iš Trakų legendų, kurią bus galima tiesiog pamatyti, įėjus į žaliaskarės vidų.

Susirinkusius pasveikins Lietuvos vyriausiasis Senelis Kalėda, atlėkęs į senąją sostinę ne rogėmis, bet šventiškai žėrinčiu Trakų traukinuku. Kalėdinių renginių metu traukinukas kursuos po miestą ir net veš iki Užutrakio.

Linksmybės, pramogos, margaspalvė kalėdinė mugė, kūrybinės dirbtuvės "Kalėdų fabrikas", Kalėdinis paštas, žaidimai su Trakų nykštuku, pasimatymai medinėje Kalėdų Senelio rezidencijoje, net egzotiškosios alpakos iš Trakų apylinkių neleis nuobodžiauti nei mažiems, nei dideliems gruodžio 16–17 dienomis.

Kalėdų Senelių susirinkimas

Trakai — ne tik senoji, bet ir visos Lietuvos Kalėdų Senelių sostinė. Gruodžio 16-ąją Trakus užplūs neįtikima gausybė Kalėdų Senelių, kurie suvažiuos iš visų Lietuvos regionų: Aukštaitijos, Žemaitijos, Mažosios Lietuvos, Suvalkijos, Dzūkijos. Tikimasi, kad Kalėdų Senelių sulėks apie tris dešimtis.

Vakarop Trakus aplankys Kalėdų Senelis net iš Gruzijos, Telavio miesto, vedinas pulku šokėjų ir dainininkų.

Šokolado rekordas

Gruodžio 17 dieną bus siekiama rekordo, kokio Lietuvoje dar nebuvo. Visi, kas norės, galės lieti ilgiausią šalyje, o gal ir visame pasaulyje, šokolado plytelę, kurią padės pagaminti "AJ šokolado" meistrai.

Ši plytelė bus neįprasta — tai simbolinis šokolado kelias nuo sostinės Gedimino bokšto iki Trakų pilies. Šis šokolado kelias iš Vilniaus vingiuos su stotelėmis, kelio ženklais, pastatais iki pat Galvės ežere raudonuojančios pilies. Jau pastatytu neįprastu keliu vėliau bus galima ir pasivaišinti.

Kalėdų Senelių sostinės renginiai baigsis per Tris Karalius. Čia už aktyvų dalyvavimą šventiniuose renginiuose bus įteiktas laimėtojo prizas — kelionė į Stokholmą, vyks padėkos vakaras konkurso "Trakai — senovinių žibintų miestas" dalyviams.

207
Tegai:
Kalėdos, Trakai
Temos:
Linksmų Kalėdų! (177)
Dar šia tema
Kalėdos Druskininkuose: pasaka didžiausiame Lietuvos kurorte
Kalėdos Vilniuje 2017
Kur ir kaip bus įžiebtos šventinės eglutės Lietuvoje
Sukurti sau kalėdinę nuotaiką kviečia ekskursija po Vilniaus senamiestį
Lukiškių aikštė

Vilniuje nuo liepos 6-osios vyks istorinių lietuviškų filmų savaitė

(atnaujinta 23:51 2020.07.03)
Lukiškių aikštėje didžiuliame ekrane nuo 21:00 kas vakarą Lietuvos sostinės gyventojai ir svečiai kviečiami pažiūrėti vis kitą istorinį filmą po žvaigždėmis, visi kino seansai — nemokami

VILNIUS, liepos 4 — Sputnik. Vilnius kviečia Valstybę švęsti Lukiškių aikštėje su geru lietuvišku kinu — nuo liepos 6-osios visą savaitę čia laukia populiarių istorinių kokybiškų filmų vakarai, praneša miesto savivaldybės spaudos tarnyba.

Šventinę Liepos 6-ąją nuo 21:00 bus galima stebėti ir tiesioginę LRT transliaciją nuo Karaliaus Mindaugo tilto — bus galima išvysti, kaip 12-ąjį kartą visame pasaulyje vienu metu suskambės "Tautiška giesmė".

Iškart po himno giedojimo, nuo 21:05, kinas "Gimtinė" žiūrovus perkels į ne tokią jau tolimą praeitį — 1992-uosius. Ekrane atgims kelerių metų Nepriklausomos Lietuvos vaizdas iš Amerikos į gimtinę grįžusios Viktorijos (akt. Severija Janušauskaitė) ir už Atlanto gimusio jos sūnaus Kovo akimis.

Antradienio, liepos 7 dienos, vakarą bus parodytas filmas "Tarp pilkų debesų", liepos 8 dieną — drama "Emilija iš Laisvės alėjos". Liepos 9 dieną prie ekrano Lukiškių aikštėje pakvies dokumentinis filmas "Pakilau skrydžiui". Liepos 10-ąją jautrus kinas "Širdys" nukels į praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio Lietuvą, sanatoriją, kur sergantieji širdies ligomis viltingai laukia donorų. Liepos 11-osios vakaras primins carinę Lietuvą ir kovas už laisvę, teisingumą, meilę — bus galima išvysti legendą "Tadas Blinda. Pradžia", kuri primins vertybes, dėl kurių verta gyventi, kautis ir mirti.

Visi kino seansai — nemokami.

Sekmadieniai skirti šeimoms, tad liepos 12 dieną, 11:00, vaikų lauks popietė su animatoriais. Kinas "Istorija pagal mus" pakvies pažinti Lietuvos istoriją kitaip, supažindins vaikus su svarbiais mūsų šalies istoriniais įvykiais, žymiais žmonėmis, jų nuveiktais darbais ir kasdienybe. Vaikai turės galimybę ir patys suvaidinti žinomus Lietuvos istorijos įvykius ir susikurti "mini" filmą apie istorinį įvykį. Lukiškių aikštėje lauks edukacija ir geras laikas su draugais, prisimenant įdomiausius Lietuvos istorijos faktus.

Tegai:
nemokami kino seansai, filmai, Valstybės diena, Lietuva, Vilnius
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
Lietuvos zoologijos sodas kviečia į gimtadienį, kuris šurmuliuos tris dienas
Vilniuje atnaujintas Baltojo tilto aikštynas
Liepos 6-oji — Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena
Mindaugo paminklas, archyvinė nuotrauka

Kur Vilniuje švęsti Liepos 6-ąją? Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos renginiai 2020

(atnaujinta 23:54 2020.07.02)
Vilniečius ir miesto svečius liepos 6-ąją sostinė kviečia švęsti Lietuvos valstybingumo kūrėjo Mindaugo karūnavimo dieną ir kartu giedoti "Tautišką giesmę"

Liepos 6-ąją — Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną — Vilniuje vyks iškilminga Lietuvos valstybės vėliavų iškėlimo ceremonija, tradicinis bėgimas "Valstybė — tai Tu", daugybė renginių laukia Valdovų rūmuose, o vakare vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami kartu giedoti Lietuvos himną. 

Vėliavų iškėlimo ceremonija

Pirmadienį, liepos 6-ąją, 12:00–12:30, Simono Daukanto aikštėje vyks Lietuvos valstybės ir Lietuvos valstybės vėliavų iškėlimo ceremonija.

Garbės bėgimas "Valstybė — tai Tu"

Iškart po vėliavų pakėlimo ceremonijos tradicinio renginio "Valstybė — tai Tu" dalyviai — bėgikai ir dviratininkai — pradės simbolinį garbės bėgimą ir važiavimą dviračiais. Jų maršrutas apims senąją miesto gynybinę sieną.

Dalyvių skaičius nebus ribojamas — laukiamas kiekvienas norintis. Kiekvienas, sumokėjęs 5 eurų registracijos mokestį, dovanų gaus Vyčio vėliavą, kurią neš bėgimo ar važiavimo metu. Renginio programa:

Dalyviai 10:00–11:45 Simono Daukanto aikštėje registruojasi bėgimui arba važiavimui dviračiu. Išdalinamos vėliavos. 12:30 dalyviai išlydimi iš S. Daukanto aikštės ir pradeda bėgimą ir važiavimą dviračiais. 13:30 bėgimas ir važiavimas dviračiais baigiamas Valdovų rūmų kieme. Renginio pabaiga 14:00. Bėgimo trasos ilgis — 5 kilometrai, dviračių trasa — 10 kilometrų. 

Пробежка Valstybė - tai tu
Bėgimas "Valstybė – tai Tu"

Renginiai Valdovų rūmuose

10:00–18:00

Paroda "Archeologijos atodangos. Nauji tyrimai Valdovų rūmuose"

Parodoje pristatomi 2019–2020 m. archeologinių tyrimų metu Valdovų rūmų požemiuose aptikti radiniai: XIII a. pab. – XIV a. keramika, juvelyriniai dirbiniai, unikalios importinės keramikos ir retų stiklinių taurių šukės, rytietiškos abstrakcijos šachmatų figūros ir zooarcheologinė medžiaga. 

Su lankytojo bilietu.

11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

Ekskursija "Istorinio valstybingumo ženklai Valdovų rūmuose"

Muziejaus gidų vedamos ekskursijos apie Lietuvos istorinio valstybingumo sklaidą ir ženklus.

Su lankytojo bilietu (gido paslauga nemokama).

Дворец великих князей литовских
© CC BY-SA 2.5 / wikipedia / Poznaniak / Palace of the Grand Dukes of Lithuania
Valdovų rūmai

11:00–16:00 

Kūrybinė studija "Laisvės aitvarai su Vyčiu"

Valdovų rūmų prieigos nuo Katedros aikštės pusės

Atvira kūrybinė studija, kurioje galima nusispalvinti Vyčiu padabintą aitvarą. Aitvarų ruošiniai — su Vyčio atvaizdais iš istorinių ir archeologinių šaltinių.

Studija nemokama, aitvarų ruošinius galima įsigyti Valdovų rūmų muziejaus kasose.

14:00–14:30

Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto bronzinio biusto perdavimo Valdovų rūmų muziejui ceremonija

Didžioji renesansinė menė

Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto 500-ųjų gimimo metinių proga Lietuva gauna ypatingą dovaną — Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams kultūros mecenatas, verslininkas Pranas Kiznis ir Vyčio paramos fondas perduoda šio valdovo bronzos skulptūrą. 

Renginyje dalyvauja kultūros mecenatas ir verslininkas Pranas Kiznis, kolekcininkas, Vyčio paramos fondo atstovas Vilius Kavaliauskas, skulptorius Olesius Sydorukas, Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Renginys nemokamas, prašoma registruotis iš anksto.

21:00–22:40

Amilcare Ponchielli opera "Lietuvai" (I Lituani)

Valdovų rūmų Didysis kiemas

Šventinės programos kulminacijai Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras bei Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai pristato bemaž dešimtmetį brandintą bendrą projektą — XIX a. antrosios pusės garsaus italų operos kūrėjo, Džakomo Pučinio (Giacomo Puccini) ir Pjetro Maskanjo (Pietro Mascagni) mokytojo, Amilkarės Ponkjelio (Amilcare Ponchielli) operos "Lietuviai" ("I Lituani") koncertinę versiją.

Ši žymi romantinė opera sukurta pagal garsaus italų rašytojo Antonijaus Gizlanconio (Antonio Ghislanzoni) libretą, įkvėptą Adomo Mickevičiaus istorinės poemos "Konradas Valenrodas".

Liepos 6 dieną, pažymėdami Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirtus jubiliejinius metus ir minėdami Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, Valdovų rūmų muziejus bei Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras kviečia klausyti šios operos koncertinio atlikimo lietuvių kalba. 

"Tautiška Giesmė" aplink pasaulį

21:00

Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami Lietuvos himną giedoti Neries krantinėse tarp Karaliaus Mindaugo ir Žvėryno tilto. Šiemet "Tautiškos giesmės" giedojimo tonas bus paduotas pačioje sostinės širdyje — nuo Gedimino pilies bokšto.

Вильнюс, Башня Гедиминаса
© Depositphotos / _fla
Gedimino pilis
Tegai:
renginiai, Valstybės diena, Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena
Bikinis, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 5-osios šventės

(atnaujinta 19:15 2020.07.03)
Liepos pirmasis sekmadienis Lietuvoje paskelbtas Globėjų diena, šiemet taip liepos 5-oji, ir būtent šią dieną prieš daug metu pasaulyje pasirodė pirmaisi bikinis

Liepos 5 yra 186-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (šiemet, keliamaisiais metais — 187-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 179 dienos.

2017 metais Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatyme liepos pirmasis sekmadienis paskelbtas Globėjų diena. Šiemet globėjams skirta visa savaitė — nuo birželio 29 dienos iki liepos 5 dienos.

Šiuo metu Lietuvoje vaikus globoja 3 839 šeimos, ir jose auga 4 936 vaikai.  

Katalikai šią dieną mini Šv. Antaną Mariją Zakarijų (1502–1539). Kunigas, rūpestingos ir turtingos motinos našlės pastangomis mokėsi, studijavo mediciną Paduvoje. Grįžęs ėmė laisvalaikiu mokyti vargšus paauglius tikėjimo. Dirbo negailėdamas savęs ir išsekęs anksti mirė.

Istorijoje ši diena pasižymėjo bikinio atsiradimu. Šią dieną 1946 metais Paryžiuje buvo pristatytas pirmas bikinis.

Liepos 5 dieną vardadienius mini Antanas, Butginas, Mantmilė, Karolina, Filomena.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai