Vilnius, archyvinė nuotrauka

Vilniaus afiša: kaip praleisti sausio 19-21 dienas

56
(atnaujinta 16:51 2018.01.19)
Šitą savaitgalį Lietuvos sostinėje vyks Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, sausų pusryčių valgymo čempionatas, be to, nemokamos ekskursijos ir kepto sūrio degustacija

VILNIUS, sausio 19 — Sputnik. Savaitgalį sostinės gyventojai ir svečiai kviečiami nesėdėti namuose, nes mieste veikia čiuožyklos, rengiamos nemokamos ekskursijos, be to, vyks sausų pusryčių valgymo čempionatas, trumpųjų filmų festivalis ir daug kitų renginių.

Čiuožyklos

Šiemet nemokamos atviros čiuožyklos įrenginėjamos prie 18 sostinės mokyklų — Žirmūnų gimnazijos, Fabijoniškių mokyklos, Gerosios Vilties progimnazijos, Jono Pauliaus II gimnazijos, Grigiškių gimnazijos, "Minties" gimnazijos, Taikos progimnazijos, Pranciškaus Skorinos gimnazijos, Baltupių progimnazijos, Naujamiesčio mokyklos, Sofijos Kovalevskajos progimnazijos, Salininkų gimnazijos, Juzefo Ignacijaus Kraševskio gimnazijos, Barboros Radvilaitės progimnazijos, "Spindulio" progimnazijos, Vytės Nemunėlio pradinės mokyklos, VGTU inžinerijos licėjaus, Trakų Vokės gimnazijos.

Čiuožyklos veiks tol, kol leis oro sąlygos. Visos čiuožyklos nemokamos, tačiau reikia atsinešti savo pačiūžas.

Atviros čiuožyklos Vilniuje
Atviros čiuožyklos Vilniuje

Nuo sausio 13 dienos čiuožykla  veikia ir vilniečių pamėgtame Vingio parke.  Už estrados įrengta čiuožykla veikia darbo dienomis nuo 12:00 iki 21:00, savaitgaliais ir švenčių dienomis — nuo 10:00 iki 21:00.  Čiuožyklos nuomos kaina — 4 eurai už 1 valandą, čiuožiant savomis pačiūžomis — 3 eurai už 1 valandą. Šią šiuožyklą parke įrengė Vilniaus ekstremalių sporto šakų klubas "Arena". Sužvarbę čiuožėjai netoliese gali įsigyti karštos kavos ar arbatos.

Каток в парке Вингиса
Čiuožykla Vingio parke

Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

Vienuoliktasis su puse Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis vyks sausio 18-20 dienomis Vilniuje kino centre "Skalvija" bei kino teatre "Pasaka". Šis festivalis yra didžiausias trumpametražių filmų renginys Baltijos šalyse.

Festivalio metu bus rodomos dvi Nacionalinės konkursinės programos, geriausi pastarųjų metų trumpieji filmai iš viso pasaulio, programa vaikams ir specialiai parengtos kino programos, atliepiančios pastarųjų metų politines ir socialines aktualijas. 

Daugiau informacijos apie festivalį galima rasti jo tinklalapyje.

11,5-asis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis
11,5-asis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

Naktinė Panorama su Caffeine

Penktadienį, sausio 19 dieną 23:30 kino teatre "Pasaka" prasidės viena ilga atradimų naktis kino salėje — 11,5-asis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis tradiciškai organizus kino naktį.

Filmų programoje "Naktinė Panorama su Caffeine" surinkti ryškiausi 2015-2017 metais kurti trumpieji filmai iš viso pasaulio. Svarbiausius kino festivalius apkeliavę darbai vienai nakčiai atvyks ir į Vilnių.  Filmai bus rodomo originalo kalba su angliškais subtitrais.

Programa "Filmukai vaikams"

Šeštadienį, sausio 20 dieną, 13:00 prasidės jau trečius metus rengiama Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio programa "Filmukai vaikams".

Programa vienu metu vyks "Skalvijoje" (Goštausto gatvė 2) ir kino teatre "Pasaka" (Šv. Ignoto gatvė 4/3). Ji skirta patiems mažiausiems kino mylėtojams, tačiau nepaliksianti abejingų ir vyresnių šeimos narių.

Festivalio lankytojams pristatomi 7 animaciniai ir vaidybiniai filmai, padedantys ugdyti mažųjų žiūrovų pasaulėžiūrą ir supažindinantys su kokybišku kinu, kuris yra ne tik pramoga, bet ir žinių šaltinis.

Programą parengė festivalio partneris — Clermont-Ferrand trumpametražių filmų festivalis (Prancūzija), turintis ilgametę patirtį rengiant kino edukacijos užsiėmimus ir filmų programas vaikams. Filmai be dialogų.

Programa skirta 3-8 metų vaikams ir jų tėveliams.

Programa Filmukai vaikams/VTTFF
Programa "Filmukai vaikams"/VTTFF

Sausų pusryčių valgymo čempionatas

Šeštadienį, sausio 20 dieną, visi vilniečiai ir miesto svečiai galės išbandyti savo meilę sausiems pusryčiams. Sausų pusryčių baras "Pienas ne vienas", Pylimo gatvėje, 21, kviečia į pirmąjį Baltijos šalyse sausų pusryčių valgymo čempionatą.

"Vietoj duonos ir šlapenkos pusryčiams vis dar renkiesi dribsnius su pienu? Turi tokį skrandį, į kurį tilptų neribotas skaičius maisto? Tada turbūt čia tavo šansas pelnyti šlovę ir amžiną pagarbą sausų pusryčių pasaulyje", — vilioja organizatoriai.

Čempionato taisyklės yra labai paprastos — duodamos 5 minutės, per kurias galima valgyti tiek "Corn Flakes" sausų pusryčių su pienu, kiek telpa. Daugiausiai dubenėlių spėjęs įveikti dalyvis taps laimėtoju.

Dalyvavimas yra nemokamas. Tačiau reikia organizatoriai jau skelbia, kad išrinko dešimt laiminguolių.

Renginys prasideda 18:00 bare "Pienas ne vienas".

Кукурузные хлопья
© Pixabay
Dribsniai

Nemokamos ekskursijos Lietuvos nacionaliniame muziejuje

Lietuvos nacionalinio muziejaus ekskursijų vadovai sausio ir vasario mėnesiais šeštadieniais kvies į nemokamas ekskursijas, kurios supažindins su gausiausiu baltų archeologijos paveldu, leis pasinerti į didingą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpį, trukusį 500 metų, nusikelti į laikus, kai siautė permainų uraganas — buvo keičiamos valstybių sienos ir žmonių savimonė.

Ekskursijos vyks registracijos formoje nurodytu metu ir papildomai nekainuos, reikės tiesiog įsigyti lankymo bilietą.

Sausio 20 dieną 13:00 vyks ekskursija "Istorijos ženklai senojoje Lietuvoje" (Naujasis arsenalas, Arsenalo gatvė 1).

Национальный музей и памятник Гедиминасу
© Sputnik / Александр Липовец
Lietuvos nacionaliniы muziejus

Nemokama kepto sūrio degustacija

Šeštadienį, sausio 20 dieną,14:00 "SAY CHEESE" (Gedimino prospektas 3A) kviečia kaip pridera atšvęsti  Sūrio mylėtojų dieną.

"Kepsime žiemos sezono šveicarišką sūrį Vacherin Fribourgeoise AOP, kuris yra vienas iš dažniausiai vartojamų sūrių Šveicarijoje, puikiai tinkantis kepti šaltą žiemą ar gaminti fondiu (Akropolis ir Gedimino pr. 3A). Vaišinsime išskirtiniais sezoninių sūrių ir pagardų deriniais (Akropolis ir Gedimino pr. 3A). Visą dieną galios specialūs pasiūlymai meniu patiekalams (Gedimino pr. 3A). Visą dieną galios specialūs pasiūlymai mūsų asortimentui (Akropolis ir Gedimino pr. 3A)!" — vilioja organizatoriai.

Nemokama kepto sūrio degustacija
Nemokama kepto sūrio degustacija

Lietuvos nepriklausomybės akto pristatymas

Sekmadienį, sausio 21 dieną, 14:00 Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje — Signatarų namuose — pirmą kartą visuomenei bus pristatytas profesoriaus Liudo Mažylio Vokietijos Federacinės Respublikos užsienio reikalų ministerijos Politiniame archyve rastas 1918 metų vasario 16 dienos Nutarimas dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo.

Dokumentas Signatarų namuose bus eksponuojamas tose pačiose patalpose, kur ir buvo pasirašytas.

Čia tuo metu veikė Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti Centro komitetas. Ši draugija buvo ne tik viena iš 1914-1918 metais legaliai veikusių ir savo tautai oficialiai atstovavusių draugijų, bet ir politikų sambūris.

Signatarų namų lankymas nemokamas, nuo 10:00 iki 18:00 kasdien, išskyrus pirmadienius.

Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto perdavimo Lietuvai ceremonija
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Akto originalas
56
Tegai:
degustacija, nemokama ekskursija, afiša, Sausų pusryčių valgymo čempionatas, Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, Vilnius
Temos:
Yra ką pamatyti: parodos Lietuvoje (88)

Nicole Kidman suvaidino rusę Mašą naujame seriale video

(atnaujinta 11:00 2021.05.04)
Aktorė seriale suvaidino sveikatingumo centro direktorę, emigrantę iš Rusijos, kuri savo praktikoje naudoja netradicinius psichoterapinius metodus

Išleistas naujo serialo su Nicole Kidman anonsas. Aktorė suvaidino pagrindinį vaidmenį Lianos Moriarty romano "Devyni visiškai nepažįstami žmonės" (angl. "Nine Perfect Strangers") ekranizacijoje.

Megapolių gyventojai atvažiuoja į sveikatingumo centrą. Jie tikisi įveikti stresą ir pradėti naują gyvenimą. Kidman herojė — pansionato direktorė, emigrantė iš Rusijos vardu Maša. Sprendžiant iš anonso, jos psichoterapiniai metodai toli gražu nėra tradiciniai.

Nicole Kidman taip pat suvaidino pagrindinį vaidmenį kito Lianos Moriarty romano — "Didelio mažo melo" (angl. "Big Little Lies") ekranizacijoje. Už Celestos Wright, kuri tapo savo vyro smurtautojo auka, vaidmenį ji 2018 metais gavo "Auksinio gaublio" apdovanojimą mini serialo ar filmo per televiziją geriausios aktorės nominacijoje.

Be Nicole Kidman seriale "Devyni visiškai nepažįstami žmonės" suvaidino Melissa McCarthy, Luke'as Evans'as, Samara Weaving ir kiti. Projektas bus išleistas "Hulu" platformoje. Kol kas premjeros data neskelbiama.

Tegai:
kinas
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
Pugačiova nusifilmavo vaizdo klipe Kozlovskio filmui "Černobylis"
Paaiškėjo, koks filmas atidarys Kanų kino festivalį
Ryškiausios 93-osios "Oskarų" apdovanojimų ceremonijos suknelės
Lietuvos dailininkas Valentinas Antanavičius

Lietuvos dailininkas Valentinas Antanavičius mini 85-ąjį jubiliejų

(atnaujinta 14:57 2021.05.03)
Tapytoją, asambliažų kūrėją, scenografą, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą, ordino "Už nuopelnus Lietuvai" Riterio kryžiumi apdovanotą Antanavičių jubiliejaus proga pasveikino Kultūros ministerija ir ir artimieji

VILNIUS, gegužės 2 — Sputnik. Šiandien tapytojas, scenografas, asambliažų kūrėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Valentinas Antanavičius švenčia 85-metį.   

Jubiliejaus proga dailininką pasveikino Kultūros ministerija.

"Turbūt daugeliui žmonių jūsų kūryba pirmiausia asocijuojasi su nonkonformistine laikysena, dėl kurios savo kritinių metaforų kupinus darbus plačiajai visuomenei galėjote pristatyti tik mūsų nepriklausomybės atkūrimo priešaušriu. Šiandien bene geriausiai esate žinomas ir atpažįstamas kaip talentingas asambliažų kūrėjas, kuriuose savita maniera aktualizuojate mūsų kasdienybės reiškinius. Sveikindamas šios sukakties proga linkiu Jums negęstančios kūrybinės ugnies, jėgų ir idėjų naujiems prasmingiems darbams", — sakoma kultūros ministro Simono Kairio sveikinime.

Lietuvos politinis veikėjas, kalbininkas, filologijos pedagogas Arvydas Vidžiūnas pasveikino dailininką ir pasidalijo Antanavičiaus padaryto asambliažo nuotrauka.

Nuoširdžiausius sveikinimus jubiliatui siunčia kolegos, draugai ir artimieji.

Valentinas Antanavičius gimė 1936 metų gegužės 2 dieną Kušlikių kaime (Šakių apskr.). 1962 metais baigęs studijas Lietuvos valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija), pradėjo dėstyti M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje, nuo 1988 metų dėsto Vilniaus dailės akademijoje (nuo 1995 metų docentas). Nuo 1962 metų dalyvauja parodose; surengė virš 20 personalinių parodų. Nuo 1964 metų yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys.

1992 metais dailininkas buvo apdovanotas Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premija, 2006 metais — ordinu "Už nuopelnus Lietuvai" Riterio kryžiumi.

Dailininko kūrinių turi Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Tretjakovo galerija Maskvoje, Malborko pilies muziejus Lenkijoje, Zimmerli dailės muziejus JAV ir kiti.

Antanavičius sukūrė tapybos paveikslų, asambliažų, estampų, scenovaizdžių.

Dailėtyrininkas Alfonsas Andiuškevičius apie Antanavičiaus kūrybą rašė: "Raišku, lakoniška, paprasta. Antanavičius naudojasi asambliažo technika. Labai svarbus jos principas — perkelti objektą iš vienos sistemos į kitą taip, kad jis, šauniai funkcionuodamas naujojoje, vis dėlto primintų, iš kur yra paimtas; ir juo netikėtesnis šitas šuolis (t. y. nenuspėjamesnė naujoji sistema ir funkcijos), juo didesnis efektas".

Tegai:
menas, Lietuva
Sosnovskio barščiai, archyvinė nuotrauka

Vilniuje planuojama sunaikinti 99 proc. Sosnovskio barščių populiacijos

(atnaujinta 16:49 2021.05.08)
Šį pavasarį pradedamas įgyvendinti veiksmų planas, kuris itin efektyviai mažins šio augalo plotus, kovai su Sosnovskio barščiais skirta apie 94 tūkst. eurų

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Per 2 metus Vilniuje bus sunaikinta 99 proc. Sosnovskio barščių populiacijos, praneša spaudos tarnyba.

Kontroliuodama Sosnovskio barščių populiaciją Vilniaus teritorijose, savivaldybė ėmėsi naujo, kelis metus truksiančio, invazinio augalo gausos reguliavimo plano iki 2022-ųjų.

Iki šiol su Sosnovskio barščiais kovota priemonėmis, kurios šio invazinio augalo plitimą pristabdydavo, tačiau iki galo nesunaikindavo. 

Šį pavasarį pradedamas įgyvendinti visas veiksmų planas, kuris mažins šio augalo plotus itin efektyviai.

Sosnovskio barščių naikinimo plane – purškimas herbicidais, kasimas Verkių-Pavilnių parkų teritorijoje ir šalia vandens telkinių bei šienavimas.

Šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje Sosnovskio barščio populiacija aptinkama 18 ha teritorijoje (133 vietose), kur yra užfiksuoti plotai ar invaziniai augalai, tačiau šie plotai nuolat kinta. Teritorija yra urbanizuota, ją supa parkai, saugomos teritorijos, miškai, pievos bei atviri ūkiniu požiūriu nenaudojami plotai, kuriuose Sosnovskio barščiai gali nesunkiai plisti, todėl svarbu kuo skubiau kontroliuoti populiaciją ir neleisti jai išplisti į gretimus plotus. Purškimo darbai pradedami jau šį savaitgalį.

Iš Aplinkos ministerijos ir Savivaldybės biudžeto lėšų kovai su Sosnovskio barščiais skirta apie 94 tūkst. eurų.

Šį piktžolė ir invazinė rūšis yra paplitusi Baltijos šalyse, Baltarusijoje, Rusijoje, Ukrainoje ir Lenkijoje. Sosnovskio barščių sultyse yra medžiagos, kuri, patekusi ant odos (pavyzdžiui, žmogui ją palietus) ir paveikus saulės spinduliams, sukelia stiprius, net III laipsnio nudegimus.

Tegai:
Sosnovskio barščiai, Vilnius
Dar šia tema
Skirtos lėšos Sosnovskio barščiui naikinti