Vilnius, archyvinė nuotrauka

Kultūros naktis Vilniuje: TOP 10 renginių

2357
(atnaujinta 22:18 2018.06.14)
Kultūros nakties metu Vilniuje vyks tikrai daug renginių, visų aplankyti nepavyks, todėl jūsų patogumui Sputnik Lietuva atrinko 10 tikrai dėmesio vertų įvykių

VILNIUS, birželio 14 — Sputnik. Jau šį penktadienį, birželio 15 dieną, sostinėje vyksiančiame kultūros ir meno festivalyje "Kultūros naktis" kiekvienas ras sau įdomių pasirodymų ir renginių. Visi renginiai yra nemokami, o programą galima rasti www.kulturosnaktis.lt.

"PANIRUS Į ELEKTRĄ"

Vilniaus dailės akademijos grafinio dizaino katedros studentai paruošė netikėtas ir įdomias interaktyvias instaliacijas, kurios bus eksponuojamos Energetikos ir technikos muziejuje, kur galima rasti Vilniaus elektrinės likučius.

Šiandien studentai kviečia prisiminti elektros ir šviesos svarbą ir pristato interaktyvias instaliacijas, kuriose susijungia įvairių materijų formos. Beklaidžiodami po muziejaus užkaborius panirsite į povandeninį pasaulį, stebėsite, kam mums reikalinga elektra, susidursite su savo baimėmis, galėsite paliesti šviesą ir išbandyti daugelį kitų projektų. Vienoje iš muziejaus erdvių vyks studentiškų trumpų filmų peržiūra.

Renginys vyks nuo 19 iki 22:30 Energetikos ir technikos muziejuje (Rinktinės g. 2). Daugiau informacijos galima rasti čia.

Interaktyvių instaliacijų paroda Panirus į elektrą
Interaktyvių instaliacijų paroda "Panirus į elektrą"

EKSKURSIJA PO INDUSTRINĮ NAUJAMIESČIO KVARTALĄ

Kultūros nakties metu lankytojų lauks net trys ekskursijos po "Open Gallery" erdves: dvi lietuvių kalba ir viena — anglų.  Kultūros nakties dalyviams gidai ne tik papasakos apie "Open Gallery" kūrinius, bet ir supažindins su jų kūrimo užkulisiais.

Šiuo metu "Open Gallery" galerijoje galima pamatyti net 9 didžiulius piešinius ant sienų, kurių autoriai ne tik lietuviai, bet ir užsieniečiai: "Perk up" iš Austrijos, Krista Kurilionok-Feigelovitz iš Lietuvos, "DirtyElmo" iš Švedijos, Guillaume Herr-Zekanowski iš Prancūzijos, austras "Boicut", ir lietuviai Linas Kutavičius, Linas Kaziulionis, Robertas Armonas bei menininkų duetas Jurgis Tarabilda ir Aistis Kavaliauskas.

Daugiau informacijos galima rasti čia.

Naktinė gatvės meno ekskursija
© Photo : Open Gallery
Naktinė gatvės meno ekskursija

"MENŲ SPAUSTUVĖ"

Kaip ir kasmet, "Menų spaustuvė" jungiasi prie Kultūros nakties programos ir kartu su rezidentais ir kitomis organizacijomis kviečia į renginius viduje ir lauke.

Nuo 18:00 iki 24:00 "Menų spaustuvėje" vyks klounų pasirodymai, šokio spektakliai, šviesos instaliacijos, lietuviškų trumpametražių filmų rodymas.

Papildomą informaciją bei renginių tvarkaraštį galima rasti čia.

Kultūros Naktis Menų spaustuvėje
© Photo : Menų spaustuvė
Kultūros Naktis Menų spaustuvėje

UŽUPIO MENO INKUBATORIUS

Užupio meno inkubatorius kviečia į "Kultūros naktį" — kultūrinę nemigą, skirtą dailės, kino, muzikos, perfomanso meno mėgėjams bei visiems kitiems svečiams, naujai atrasiantiems "Galerą" ant Vilnelės kranto (Užupio g. 2A).

Programą pradės Užupio meno inkubatoriaus rezidento iš Gruzijos George Gagoshidze tapybos darbų parodos atidarymas. Dar vienu ryškiu blyksniu taps šiuolaikinio šokio choreografo ir atlikėjo Niels Claes (Belgija) perfomansas "Gimimo žymė" ("Birthmark").

Ne mažiau intriguojantį pasirodymą pavadinimu "Nowhere" surengs tarpdisciplininės menininkės, choreografės ir atlikėjos Sakurako suburta butō šokio-teatro trupė "Okarukas". Kino estetai grožėsis prie Vincento Van Gogho gyvenimo prisiliesti leisiančia "Vincento meile" — pirmu pasaulyje tapytu pilnametražiu animaciniu filmu.

Galiausiai pačius vėlyviausius lankytojus pasitiks audioinstaliacija bei gyvos muzikos programa, neleisianti "Galeros" kiemui užsnūsti iki pat ankstyvo ryto. Daugiau informacijos galima rasti čia.

Užupio meno inkubatorius
Užupio meno inkubatorius

"BALKANAKTIS" HALĖS TURGUJE

Jau dešimtmetį Vilniuje vykstantis "Balkanaktis" kviečia šėlti su balkanų muzika netradicinėje vietoje — Vilniaus Halės turguje.  Šventiniame siautulyje pagrindine ašimi taps iš Švedijos Dalarna miesto atvykstantis "Tibble Transsibiriska" kolektyvas, kuris 2016 metais buvo apdovanotas prestižiniu Švedijos muzikiniu apdovanojimu "Dalecarlia Music Awards" geriausios "folk" muzikos kategorijoje.

Šis renginys — ne tik vieta, kur galėsite išgirsti gerą muziką, pagal ją pašokti, bet ir išgerti arbatos, atsipūsti kelionėje nuo objekto prie objekto. Koncertas vyks nuo 21:00 iki 02:00. Daugiau informacijos galima rasti čia.

Balkanaktis HALĖS Turguje
© Photo : Baltic Balkan
Balkanaktis HALĖS Turguje

SKAMBANTYS VALDOVŲ RŪMAI

Valdovų rūmuose, kaip ir kasmet, Jūsų laukia kultūriniai atradimai. Praleiskite naktį Valdovų rūmuose ir jų Didžiajame kieme, kupiname šviesų ir muzikos. Muziejuje galėsite aplankyti nuolatines ekspozicijas ir išvysti naujomis spalvomis pasipuošusius istorinius interjerus.

Muziejaus Didžiajame kieme turėsite galimybę pamatyti tiek jaunųjų talentų, tiek patyrusių atlikėjų, kurie vakarą pripildys muzikos ir šokio. Galėsite pasiklausyti įvairių muzikos variacijų nuo klasikos iki meditacinių garsų ir pasigrožėti flamenko bei moderniu šokiu. Renginys vyks nuo 18:00 iki 24:00.

KONCERTAS "3 CHORALINĖS EPOCHOS"

Kultūros naktyje galima bus išgirsti sakralinės muzikos istorinės raidos — trijų solidžių muzikinių epochų kaitą. Koncerte skambės grigališkojo choralo, daugiabalsio polifoninio giedojimo ir vargonų improvizacijos ta pačia tema. Dalyvauja: VU grigališkojo giedojimo mokykla Schola Cantorum Vilnensis ir kamerinis choras "Aidija", — dirigentas R. Gražinis, vargonininkas dr. Vidas Pinkevicius.

Koncertas vyks Šv. Jonų bažnyčioje (Šv. Jono g. 12) nuo 20:00 iki 21:00. Daugiau informacijos galima rasti čia.

Koncertas 3 choralinės epochos
Koncertas "3 choralinės epochos"

KULTŪROS NAKTIS VILNIAUS ROTUŠĖJE

Šiais metais Rotušė jungiasi prie Kultūros nakties programos ir kviečia vilniečius bei miesto svečius į daugiažanrį koncertą ant Rotušės laiptų. Jūsų laukia publikos numylėtieji akordeonistai "Subtilu Z", originalieji "NIKO", klasikos mėgėjų išsiilgtoji Vilniaus kamerinė opera ir menininkų, kūrėjų bei jiems prijaučiančiųjų dievinama grupė "Vandenynas". 

Koncertas vyks nuo 20:00 iki 02:00. Daugiau informacijos galima rasti čia.

"PRAEITIES KARALYSTĖ"

Šeimų erdvė — tai mini Kultūros nakties festivalis, skirtas visai šeimai. Tradiciškai šeštus metus iš eilės šis festivalis įsikurs jaukiame Bernardinų sode.

Šiais metais Šeimų erdvė virs "Praeities karalyste". O šios karalystės lankytojus kviesime tapti istorijos valdovais, atrasti save bei pažinti pasaulį. Įvairios kultūros bei meno edukacinės programos kvies įsisukti į nuostabų istorijos pasaulį bei išgirsti įdomių faktų apie praeitį. Šeimų erdvė virs puikia vieta visai šeimai, nes kiekvienas apsilankęs čia sau ras įdomios veiklos.

Renginys vyks nuo 18:00. Daugiau informacijos galima rasti čia.

"BŪTYBIŲ UŽUPIS"

"Būtybių Užupis" — tai užuominų žaidimas šeimai pagal Kotrynos Zylės lietuvių mitinių būtybių enciklopediją vaikams "DIDŽIOJI BŪTYBIŲ KNYGA". Tėvai su ikimokyklinukais ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikais kviečiami leistis į smagią kelionę po Vilniaus Užupį ir surasti ten pasislėpusias būtybes pagal žaidimo organizatorių pateiktą žemėlapį su užuominomis. Pirmosios 5 šeimos, įveikusios "Būtybių" maršrutą, gaus dovanų po knygą "DIDŽIOJI BŪTYBIŲ KNYGA". 

Žaidimo pradžia — 20:00 prie Užupio Angelo skulptūros (geru oru) arba knygyne "Keistoteka", Paupio g. 2 (blogu oru).  Daugiau informacijos galima rasti čia.

Užuominų žaidimas Būtybių Užupis
Užuominų žaidimas "Būtybių Užupis"

Kultūros naktis Vilniuje pradėta rengti nuo 2007 metų, siekiant sukurti naują kultūrinę tradiciją mieste. Trejus metus ši šventė buvo nacionalinės programos "Vilnius — Europos kultūros sostinė 2009" dalis. Kultūros nakties idėja — vieną naktį metuose užtvindyti miestų aikštes, skverus, parkus ir netikėčiausias erdves įvairias meno sritis pristatančiais projektais. Pakviesti žmones jaukiam, draugiškam ir demokratiškam naktinėjimui po duris atvėrusius miesto muziejus, galerijas, bažnyčias, koncertų sales, teatrus ir kūrybines dirbtuves.

2357
Tegai:
Kultūros naktis, Vilnius
Trakų pilis, archyvinė nuotrauka

Trakuose "Tautišką giesmę" kviečiama giedoti Galvės ežero

(atnaujinta 15:49 2020.07.06)
Norintys dalyvauti minėjime turi rasti laisvą ir patinkančią vandens transporto priemonę ir plaukti į Galvės ežero akvatoriją šalia Salos pilies, kur bus giedama "Tautiška giesmė"

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Liepos 6 dieną Trakų rajono savivaldybė kviečia kartu minėti Valstybės dieną ir giedoti "Tautišką giesmę" Galvės ežere.

Pirmadienį vakare Trakų pilyje po istoriko pranešimo apie Karaliaus Mindaugo laikų Lietuvą susirinkusiųjų lauks valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis "Mindaugas". Po spektaklio visi norintieji galės "Tautišką giesmę" giedoti iš Galvės ežero.

20 val. Galvės ežero pakrantėje (nuo Gelbėjimo stoties iki meno galerijos-laivo "Vytinė"), taip pat prieplaukoje prie Salos pilies, dalyvių lauks Kultūros sostinės logotipu pažymėtas vandens transportas (valtys, vandens dviračiai, laiveliai, laivai, jachtos), kuris minėjimo dalyvius plukdys nemokamai. 

Norintys plaukti ir dalyvauti minėjime nuo 20 val. turi rasti laisvą ir patinkančią vandens transporto priemonę ir 20:30 val. drauge su visais plaukti į Galvės ežero akvatoriją šalia Salos pilies, kur 21 val. bus giedama "Tautiška giesmė".

Šiandien Lietuvoje švenčiama Valstybės diena. Ši diena simboliškai laikoma pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo 1253 metais data. 

Dar šia tema
Su pliažu Lukiškių aikštėje ir be Vyčio: kokia Lietuva mini Valstybės dieną
Prezidentas ir premjeras sveikina Valstybės dienos proga
Valstybės dienos orai: po šilto savaitgalio orai atvės
Kompozitorius Ennio Morricone

Mirė kompozitorius Ennio Morricone

(atnaujinta 17:12 2020.07.06)
Prieš kelias dienas muzikantas susilaužė koją. Naktį į pirmadienį jis mirė Romos klinikoje

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Romoje būdamas 91 metų mirė garsus italų kompozitorius Ennio Morricone. Tai praneša italų leidinys "La Repubblica".

Morricone mirė pirmadienio vakarą Romos klinikoje "nuo kritimo padarinių". Prieš kelias dienas krisdamas jis susilaužė koją.

Композитор Эннио Мариконе
© AP Photo / Andrew Medichini
Kompozitorius Ennio Maricone

Ennio Morricone gimė 1928 metų lapkričio 10 dieną Romoje. Būdamas 12 metų jis įstojo į Šventosios Cecilijos konservatoriją, kur vėliau gavo tris diplomus — pučiamųjų, instrumentų ir kompozicijos klasėje.

Композитор Эннио Мариконе
© AFP 2020 / HEIKKI SAUKKOMAA
Kompozitorius Ennio Morricone

Morricone pradėjo rašyti muziką filmams 1961 metais. Jis išgarsėjo po to, kai dirbo prie filmų, kuriuos režisavo Sergio Leone, kuris buvo jo klasės draugas. Muzikantas taip pat dirbo su žinomais italų režisieriais, įskaitant Bernardo Bertolucci ir Pier Paolo Pasolini. Per visą gyvenimą jis parašė muziką daugiau nei 400 filmų ir televizijos serialų iš įvairių šalių.

Композитор Эннио Мариконе с призом Оскар
© AFP 2020 / ROBYN BECK
Kompozitorius Ennio Maricone su "Oskaru"

Kaip kompozitorius, Morricone šešis kartus buvo nominuotas Akademijos apdovanojimui. 2007 metais jis gavo "Oskarą" už puikų indėlį į kiną, antrąjį prizą, kurį 2016 metais gavo už muziką Quentino Tarantino filmui "Bjaurusis aštuntukas". Be to, jis yra laimėjęs kelis prestižinius apdovanojimus — "Auksinį gaublį", "BAFTA" ir kt.

Tegai:
mirtis
Temos:
Metų netektys — 2020
Dar šia tema
ULAC vadovas: COVID-19 gali sukelti diabetą sveikiems žmonėms
Sraigtasparnis Mi-2 sunkiai nusileido netoli Rostovo, yra aukų
Nord Stream-2 statybos

Vokietijos ekspertas įvertino Danijos sprendimą dėl "Nord Stream-2"

(atnaujinta 19:04 2020.07.06)
"Nord Stream-2" prisidės prie konkurencijos Europos rinkoje plėtojimo, o pigesnė dujų gamyba ir transportavimas "darys spaudimą Europos rinkos kainoms ir tokiu būdu palengvins vartotojų naštą", mano ekspertas

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Danijos sprendimą dėl "Nord Stream-2" baigimo galima pasveikinti, nes projektas garantuoja energijos tiekimą Europoje ir nulaiko dujų kainas, kas sumažins išlaidas galutiniam vartotojui, sakė Vokietijos ekspertas, Hamburgo pasaulio ekonomikos instituto tyrėjas Andrė Volfas (André Wolff).

"Aš asmeniškai pritariu [Danijos reguliuotojo sprendimui — Sputnik], nes bus pastatyta antroji šio dujotiekio atšaka, turiu omenyje "Nord Stream-2", ir atsiras dar viena alternatyva antžeminiam dujotiekiui. Man tai lemiamas punktas. Nors visiškai atsisakyti antžeminio tranzito negalima, tam yra naujas Rusijos ir Ukrainos susitarimas, tačiau Vakarų Europos ir Vokietijos požiūriu tai bus dar viena garantija neįsitraukti į Rusijos ir trečiųjų valstybių, susijusių su energijos tiekimu, ginčus", — sakė jis.

"Ekonominės vertės požiūriu, naujasis dujotiekis sumažins tranzito atstumą tarp didelių dujų telkinių ir dujų priėmimo stočių Vokietijoje, o tai, savaime suprantama, reikš mažesnes išlaidas Vakarų Europoje. Tikiuosi, kad perspektyvoje tai turės įtakos kainoms, kurias moka Vokietijos vartotojai ir vartotojai kitose Europos šalyse, kurios gauna tranzitines dujas iš Europos sistemos. Tai artimiausiais metais turės stabdantį poveikį kainoms", — mano ekspertas.

Jis pridūrė, kad Europos dujų rinka yra "iš esmės liberalizuota", todėl galima remtis tuo, kad "pasiūlos ir paklausos santykis lems išlaidas ateinančiais metais". "Nord Stream-2" prisidės prie konkurencijos Europos rinkoje plėtojimo, o pigesnė dujų gamyba ir transportavimas "darys spaudimą Europos rinkos kainoms ir tokiu būdu palengvins vartotojų naštą".

Projektas apima 55 milijardų kubinių metrų pajėgumų per metus dujotiekio tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jį įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vienu akcininku "Gazprom".

Partneriai Europoje — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — bendrai finansuoja projektą 50 %, tai yra, iki 950 milijonų eurų kiekvienas. JAV aktyviai priešinasi projektui. Gruodį JAV "Nord Stream-2" įvedė sankcijas, reikalaudamos iš kompanijų nedelsiant nutraukti dujotiekio tiesimą. Šveicarijos "Allseas" beveik iškart paskelbė apie darbų sustabdymą. Rusija ne kartą pabrėžė, kad projektas yra komercinis ir naudingas Europai.

"Gazprom" imasi priemonių baigti dujotiekio tiesimą ir tikisi, kad jis bus paleistas 2020 metų pabaigoje arba 2021 metų pradžioje. Šiuo metu nutiesta apie 94 % vamzdyno.

Tačiau birželio 4 dieną keletas senatorių, įskaitant įtakingą respublikoną Tedą Kruzą, pristatė JAV Senatui įstatymo projektą dėl naujų sankcijų "Nord Stream-2" atžvilgiu. Anot jų, sankcijos taikomos visiems statybose dalyvaujantiems laivams, tiems, kas palengvina šių laivų aprūpinimą, įmonėms, kurios teikia jiems draudimo ir uosto paslaugas, taip pat tiems, kurie išduoda pažymą pradėti eksploatuoti dujotiekį.

Tegai:
Danija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Vokietija atmetė JAV sankcijas prieš "Nord Stream-2"
Politologas: Lietuvos valdžia per daug pasitikėjo JAV BelAE klausimu
Staigus apsisukimas "Nord Stream-2": Vokietija grasina JAV atsakomosiomis sankcijomis