Irutė Vengalytė, archyvinė nuotrauka

Irutė Vengalytė: lietuvė su kasomis Rusijos scenoje

152
(atnaujinta 17:17 2019.02.08)
Rusijos liaudies artistė Irutė Vengalytė paauglystėje pabėgo iš namų, nes norėjo tapti aktore. Išsirinko Jaroslavlį, nes žemėlapyje šis Rusijos miestas buvo arčiausiai Vilniaus

VILNIUS, vasario 8 — Sputnik, Aleksejus Stefanovas. Teatro metai Rusijoje prasidėjo Sankt Peterburgo Tovstonogovo vardo Didžiojo dramos teatro (DDT) gastrolėmis Maskvoje. Daug apdovanojimų pelniusiame spektaklyje "Alisa" vieną iš vaidmenų atlieka Rusijos liaudies artistė Irutė Vengalytė. "Sputnik Lietuva" korespondentas prieš spektaklį susitiko su aktore.

Pabėgimas iš meilės menui

Irutė gimė šeimoje, niekaip nesusijusioje su teatru: tėtis Vytautas karininkas, mama Klavdija — inžinierė. Tačiau mergaitę viliojo scena — ji mokėsi muzikos mokykloje, lankydavo mokyklos dramos būrelį, sportavo, kaip pati sako, "labai veikli". Ir kartą susipakavo daiktus ir išvyko į Jaroslavlį stoti į teatro mokyklą.

"Neturėjau jokio tikslo važiuoti būtent į Jaroslavlį. Aš tiesiog sužinojau, kad yra dvi dramos mokyklos, į kurias galiu įstoti — vieną Jaroslavlyje, kitą Gorkyje, dabar tai yra Žemutinis Novgorodas. Pasiėmiau žemėlapį, liniuotę ir palyginau, kuris miestas arčiau Vilniaus. Jaroslavlis nugalėjo", — šypsosi Irutė Vengalytė.

Ji pabėgo iš namų — tuo metu jai buvo tik 14 metų ir 7 mėnesiai.

"Mama prieštaravo, tikėjosi, kad to nepadarysiu. Tėvas paprasčiausiai pasakė: "Turi galvą ant pečių, neprapuls"", — sako aktorė.

Viskas prasidėjo tuo, kad dėl neįprasto vardo ir pavardės žiūrėdami į klausimyną žmonės negalėjo suprasti, ar tai vaikinas, ar mergina. Tuomet Irutė pradėjo tris kartus raudonu pieštuku žymėti eilutę, kurioje buvo nurodyta lytis.

Ируте Венгалите в роли Королевы в спектакле Алиса режиссера Андрея Могучего, БДТ им. Товстоногова
© Sputnik / Dmitry Dubinsky
Spektaklis "Alisa"

"Painiojo dar ir dėl to, kad aš paruošiau "vyrišką repertuarą" — Puškino "Klastingumas", Pečiorino monologas. Pamenu, kaip po pirmojo turo iš kabineto išbėgo vaikinas, ketvirto kurso studentas, ir pradėjo šaukti: "Kur toji lietuvė su kasomis? Ją priėmė jau po pirmojo turo!" Ir pridūrė: "Sergejus Konstantinovičius (Tichonovas, dėstytojas — Sputnik) jau žino, kad ji vaidins jo diplominiame darbe, Ostrovskio "Snieguolė". Tačiau metai bėgo, o Snieguole aš taip ir netapau, vaidinau Mašą "Trijose seseryse"", — sako Irutė.

Tichonovas nedelsdamas įspėjo kitus studentus, kurie buvo vidutiniškai dešimčia metų vyresni: "Kad nuo Irutės galvos nė vienas plaukas nenukristų". Niekas nedrįso nepaklusti — kolegos studentai su ja elgėsi labai pagarbiai. Irutė didžiuojasi, kad studijavo kartu su tokiais aktoriais kaip Viktoras Gvozdickis, Andrejus Boltnevas, Tatjana Kuliš.

Ируте Венгалите в спектакле Гроза БДТ им. Товстоногова, архивное фото
© Photo : Пресс-служба БДТ им. Г.А. Товстоногова / С. Левшин
Spektaklis "Audra"

"Profesionalioje scenoje pradėjau vaidinti jau antrame kurse — mane paėmė į Fiodoro Volkovo Jaroslavlio akademinį teatrą. Trečiaisiais mokslo metais nuvažiavau į Vilnių, kur Dramos teatre trumpai viešpatavo Romanas Viktiukas, parodžiau jam dvi scenas, ir jis mane priėmė. Sakė: "Baigsite mokslus, atvažiuokite, mes lauksime". Bet likimas — susituokiau ir išvykau į Permę. Dešimt metų dirbau pas Ivaną Timofejevičų Bobyliovą Permės akademiniame dramos teatre. Iš ten aš persikėliau į Sankt Peterburgą kaip didelę patirtį turinti aktorė — jau buvau įkūnijusi 42 klasikinius vaidmenis", — prisimena Irutė Vengalytė.

Aš Rūta Viktorovna!

Į DDT Irutę ir jos vyrą Nikitą Andrejevičių Šurajevą, talentingą režisierių ir dramaturgą, 1988 metais pakvietė vyriausiasis DDT režisierius Georgijus Aleksandrovičius Tovstonogovas. Permės teatro gastrolėse Rygoje Irutę pastebėjo Dina Morisovna Švarc, Tovstonogovo draugė ir padėjėja.

"Dina Morisovna papasakojo apie mane Tovstonogovui, ir pirmas mūsų susitikimas buvo toks: "Pasirinkite savo vaidmenį debiutui viename iš mano spektaklių". Antras susitikimas: "Na, ką išsirinkote? Aš laukiu". Bet aš nieko neišsirinkau. Papasakojau trupės vadėjai Olgai Marlatovai: "Aš nenoriu taip pradėti". Ir ji atsakė: "Teisingai"".

Po metų Georgijus Tovstonogovas mirė, tačiau Irutė vis dėlto suvaidino jo spektaklyje pagal Gorkio "Dugne".

"Georgijaus Aleksandrovičiaus jau nebuvo, bet jis net iš ten, iš kažkur, vadovavo, juk tai buvo jo paskutinis spektaklis. Ir turėjau galimybę į jį patekti tik per vieną repeticiją. Manęs paklausė, ar aš galėčiau tai padaryti. Atsakiau, kad padarysiu viską, kas įmanoma. O ten vien įžymybės: Basilašvilis, Frejndlich, Strželčikas, Lebedevas, Lavrovas, Ivčenko, Kuznecovas, Kovelis, Makarova, Popova. Atėjau išmokusi visą tekstą, jie visi tai įvertino. Ir visi taip džiaugėmės, kad mes per vieną repeticiją viską padarėme. Taigi, aš įžengiau į spektaklį labai deramai, bet dėl viso pikto sūnui Prochorui pasakiau, kad kraunu lagaminą. Jei patirsiu nesėkmę, griebsiu daiktus, ir į traukinį — Rusija yra didelė. Bet viskas įvyko puikiai. Ir po spektaklio Lebedevas atėjo ir taip pasakė: "Mūsų, mūsų..."" — šypsosi Irutė.

Ируте Венгалите в спектакле Три толстяка БДТ им. Товстоногова, архивное фото
© Photo : Пресс-служба БДТ им. Г.А. Товстоногова / С. Левшин
Spektaklis "Trys storuliai"

Nuo tada aktorė dirba DDT. Tiesa, tik keli žmonės sugeba ištarti jos vardą ir tėvavardį. Tam tikru momentu aktorė paskelbė, kad jos vardas yra Rūta Viktorovna. "Trumpai ir aiškiai", — sako aktorė.

Tėvynės skonis

Lietuvoje Irutė Vengalytė turi didelę šeimą, kurią Irutė lanko gana dažnai. Lanko ir tėvų kapus.

"Turėjau gastroles Kaliningrade, ir viena diena buvo laisva, aš iškviečiau taksi ir nuvažiavau į kapines, pas tėvus. Kai tik kirtome Lietuvos sieną, pamačiau šiuos medžius su gandrais, užgniaužė širdį. Prisiminiau pionierių, komsomolo vaikystę, tėvą, senelį — "miško brolį", jis kiekvieną naktį ateidavo nakvoti, ir jei mano tėvas nebūtų tarnavęs kariuomenėje, visą mūsų šeimą būtų ištrėmę. Prisiminiau ir tai, kad, kai tėvą ištiko insultas, jis gulėjo 13 metų, ir mama, rusė Klava, prižiūrėjo jį", — prisimena Irutė.

Ируте Венгалите в спектакле Что делать БДТ им. Товстоногова, архивное фото
© Photo : Пресс-служба БДТ им. Г.А. Товстоногова / С. Левшин
Spektaklis "Ką daryti"

Aktorė turi du pasus, kurie jai suteikia teisę bet kuriuo metu nuskristi į Vilnių. Vos panorėjusi gali apsilankyti Naujosios Vilnios rajone, kur ji atvažiuodavo po mokslų, rausdavo lysves ir kramtydavo petražoles, kurias augino mama.

Ji didžiuojasi palaikydama šiltus, draugiškus santykius su Lietuvos konsulatu Sankt Peterburge ir asmeniškai su konsulu Dainiumi Numgaudžiu.

"Pasaulis yra labai mažas, ir aš džiaugiuosi galėdama pasakyti, kad mano gyslomis teka ir lietuviškas, ir rusiškas kraujas. Abi šalys man yra vienodai artimos", — sakė aktorė.

Народная артистка России Ируте Венгалите
© Sputnik / DMITRY DUBINSKY
Rusijos liaudies artistė Irutė Vengalytė
152
Tegai:
Rusija, aktorė, menas
Dar šia tema
Šalies vadovė pasveikino aktorę Vaivą Mainelytę jubiliejaus proga
Juozui Budraičiui – septyniasdešimt aštuoneri: pokalbis su knygininku ir fotografu
Aktorius Algimantas Masiulis
Aktorius Vladas Bagdonas švenčia 70-metį 
Kanų kino festivalis

Paaiškėjo, koks filmas atidarys Kanų kino festivalį

(atnaujinta 18:02 2021.04.20)
74-asis Kanų kino festivalis vyks liepos 6–17 dienomis. Žiuri ir konkurso programa bus paskelbta vėliau

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Prancūzų režisieriaus Leoso Karakso (Leos Carax) miuziklas "Anet" atidarys 74-ąjį Kanų kino festivalį, praneša "Deadline".

"Kiekvienas Leoso Karakso filmas — tai įvykis. Ir šis kūrinys išpildo visus lūkesčius! "Anet" — tai dovana, kurios tikisi kino, muzikos ir kultūros mylėtojai", — pasakė Kanų kino festivalio prezidentas Pjeras Leskiuras (Pierre Lescure).

Vaidmenis filme, kuris tapo pirmuoju Karakso projektu anglų kalba, atliko Marion Kotijar ir Adamas Draiveris (Adam Driver).

Filmo veiksmas vyksta šiuolaikiniame Los Andžele. Pagrindiniai veikėjai — "stendaperis" Henris (Draiveris) ir jo žmona, dainininkė En (Kotijar). Jie gyvena idealų gyvenimą, tačiau dukros Anet, kuri turi neįprastą talentą, gimimas pakeičia jų gyvenimą.

Garsi amerikiečių poproko grupė "Sparks" įrašė ne tik garso takelį filmui, bet ir dalyvavo kuriant scenarijų.

Premjera įvyks festivalyje liepos 6 dieną, filmas pasirodys ir Prancūzijos kino teatruose.

Ankstesnis Leoso Karakso filmas "Šventieji varikliai" ("Holly Motors") 2012 metais taip pat buvo pristatytas Kanuose. Tarp kitų režisieriaus darbų — "Vaikinas sutinka merginą" ("Boy Meets Girl"), "Pont Neuf meilužiai" ("The Lovers on the Bridge"), "Pola X".

Kanų kino festivalis turėtų vykti liepos 6–17 dienomis. Žiuri ir konkurso programa bus paskelbta vėliau.

Tegai:
kinas, Kanų festivalis
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
Paskelbta, kada vyks dėl koronaviruso pandemijos atidėtas Kanų kino festivalis
Klaipėda vaizdo įraše parodė buvusio kino teatro "naują gyvenimą"
Lietuvoje po kelių mėnesių neveikimo atsidarė prekybos centrai ir kino teatrai
Kadras iš serialo Sostų karai

"Sostų karų" kūrėjai užsiminė, kad gali naujo nufilmuoti šou finalą

(atnaujinta 09:37 2021.04.20)
Fantastinio serialo oficialioje Twitter paskyroje pasirodė paslaptingas įrašas, kuriame gerbėjai įžvelgė užuominą į finalinio sezono perdarymą

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Fantastinio serialo "Sostų karai" gerbėjai aktyviai diskutuoja apie paslaptingą įrašą, pasirodžiusį oficialioje "HBO" šou Twitter paskyroje.

​"Žiema artėja", — įrašas apsiriboja šia visiems gerbėjams pažįstama fraze.

Vartotojai iškart pasiūlė, kad šou prodiuseriai tokiu būdu užsiminė apie paskutinio, aštuntojo serialo sezono perdarymą. Finaliniai epizodai buvo išleisti beveik prieš dvejus metus ir sukėlė milijonų žiūrovų nepasitenkinimą.

Tačiau dabar, kai praėjo dešimt metų nuo pirmos labiausiai vertinto fantastinio šou serijos pasirodymo, gerbėjai tikisi, kad projekto kūrėjai perdarys ginčytiną pabaigą.

"Dieve, gal šis įrašas reiškia, kad jie perdaro praeitą sezoną", "Vaikinai, ar jūs pagaliau iš naujo nufilmavote aštuntąjį sezoną?", "Ateina finalo remeikas?" — komentuoja socialinių tinklų vartotojai.

Po finalinio epizodo pasirodymo 2019 metų gegužę, žiūrovai užgriuvo kritika scenaristus Deividą Beniofą (David Benioff) ir Danielį Bretą Vaisą (Daniel Brett Weiss). Gerbėjai netgi parengė peticiją, kuri surinko daugiau nei milijoną parašų, reikalaudami perdaryti finalą.

Vėliau apie tai pasisakė kanalo "HBO" direktorius Keisis Bloisas (Casey Bloys). Jo nuomone, paskutinis sezonas išėjo labai geras. "32  nominacijos "Emmy" apdovanojimui — aiškus įrodymas, kad mes viską padarėme teisingai", — pasakė Bloisas.

Tuomet šou kūrėjus palaikė ir pagrindinių vaidmenų atlikėjai. Aktorė Sofi Terner (Sophie Turner) (Sansa Stark) gerbėjų reikalavimus pavadino "nepagarbiais", o Kitas Haringtonas (Kit Harington) (Džonas Snou) pareiškė, kad visi, kam nepatinka finalas, gali "eiti į mišką".

Televizijos serialas "Sostų karai" buvo sukurtas pagal Džordžo Martino fantastinį ciklą "Ledo ir ugnies giesmė". Romanų ir serialo veiksmas vyksta dviejuose išgalvotuose žemynuose, kur kelios aristokratiškos šeimos varžosi dėl viešpatavimo septyniose Vesteroso karalystėse, o visai žmonijai tuo metu gresia sunaikinimas dėl anapusinių jėgų įsiveržimo.

Tegai:
"Sostų karai"
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
Džordžas Martinas pareiškė, kad "Sostų karai" galėjo turėti dar penkis sezonus
"Sostų karų" žvaigždės Kitas Haringtonas ir Rouz Lesli tapo tėvais
Televizijos kanalas "HBO" pažadėjo nufilmuoti "Sostų karų" priešistorę
Gerbėjai įvardijo populiariausias scenas seriale "Sostų karai"
"Sostų karų" kūrėjai filmuos naują serialą
Balandžio 21-oji

Kokia šiandien diena: balandžio 21-osios šventės

(atnaujinta 17:32 2021.04.20)
Šią dieną 1966 metais Hjustono (JAV) medikai atliko pirmąją pasaulyje dirbtinės širdies persodinimo operaciją

Balandžio 21-oji yra 111-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 254 dienos.

Šiandien saulė teka 06:06, leidžiasi 20:31, dienos ilgumas 14 val. 25 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Anzelmas, Konradas, Milgedas, Skalvė, Amalija, Arijus.

Sekretorės (biuro administratoriaus) diena

Sekretorės diena švenčiama trečiąjį balandžio trečiadienį.

1952 metais Amerikos verslininkas Haris F. Klemfusas savo įmonėje įsteigė Sekretorės dieną. Tokios šventės metu visos jo įmonės moterys būdavo išvaduojamos nuo varginančio rutininio darbo. Ši šventė po truputį paplito visame pasaulyje ir net tapo Administratorių profesine švente.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1563 metais mirė pirmosios lietuviškos knygos autorius Martynas Mažvydas.

1876 metais gimė Jurgis Narjauskas Kunigas, vertėjas, tautosakininkas, literatas. Mirė 1943 m.

2011 metais aukštaitijos siaurasis geležinkelis paskelbtas 2011 metų Kalmaro (Švedija) tarptautinio aplinkosaugos konkurso nugalėtoju.

Ši diena pasaulio istorijoje

1839 metais turkai užėmė Siriją.

1856 metais Australija tapo pirmąja pasaulio valstybe, įvedusia aštuonių valandų darbo dieną.

1898 metais JAV pripažino Kubos nepriklausomybę.

1910 metais mirė amerikiečių rašytojas Markas Tvenas — Samuelis Lenghornas Klemensas.

1926 metais gimė Anglijos karalienė (nuo 1952 m.) Elžbieta II.

1965 metais sulaukęs 72-jų metų amžiaus, mirė anglų mokslininkas, fizikas Edvardas Viktoras Epltonas, tyrinėjęs atmosferą ir 1947 m. gavęs Nobelio premiją už jonosferos atradimą.

1966 metais Hjustono (JAV) medikai atliko pirmąją pasaulyje dirbtinės širdies persodinimo operaciją.

1987 metais autobusų stotyje Kolombe (Šri Lanka) teroristai susprogdino bombą: teroristinio akto aukomis tapo 150 žmonių.

1997 metais pirmieji Kinijos armijos kareiviai įžengė į Honkongą, Kinijai ruošiantis perimti šią britų koloniją.

1998 metais Pietų Korėja atsisakė pretenzijų į kompensacijas iš Japonijos už seksualinį korėjiečių moterų išnaudojimą per II pasaulinį karą.

1999 metais per NATO bombardavimą visiškai sugriauta Jugoslavijos prezidento Slobodano Miloševičiaus rezidencija Belgrade.

2011 metais Kirgizijos parlamentas prieš rytinį posėdį paaukojo septynis avinus pievutėje prie Vyriausybės rūmų Biškeko centre, tikėdamasis nuvaryti šalin piktąsias dvasias, sėjančias nesantaiką ir kraujo liejimą.

2019 metais Šv. Velykų sekmadienį mirtininkams susisprogdinus keliose Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose, žuvo daugiau kaip 250 žmonių, dar apie 500 žmonių buvo sužeista.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai