Televizoriaus pultas

Vis tiek žiūrės: režisieriai apie rusiškų filmų skaičiaus sumažinimą Lietuvoje

(atnaujinta 12:54 2020.01.30)
Žinomi Rusijos režisieriai sureagavo į žymiai sutrumpintą rusiškų filmų rodymo laiką televizijos kanaluose "Lietuvos rytas" ir "BTV"

VILNIUS, sausio 30 — Sputnik, Levas Ryžkovas. Populiarių šiuolaikinių rusiškų filmų "Vikingas" ir "Gelbėjimo sąjunga" režisierius Andrejus Kravčiukas atkreipė dėmesį į situacijos paradoksalumą: Lietuvoje, kur TSRS vertinama neigiamai tarp kita ko ir dėl cenzūros, atkartojama sovietinė apribojimų patirtis Rusijos filmų transliavimo atžvilgiu.

"TSRS laikais buvo taikomi apribojimai ir tiems Holivudo filmams, kuriuose nebuvo jokių ideologinių išpuolių ar raginimų daryti ardomuosius veiksmus TSRS atžvilgiu, — Sputnik Lietuva pasakė Andrejus Kravčiukas. — Šiuolaikiniuose Rusijos filmuose taip pat nėra jokio politinio maišto. Kinematografai paprastai bando įdomiai, protingai ir patraukliai papasakoti skirtingas istorijas".

Režisierius mano, kad liūdniausia šių Lietuvos televizijos kanalų vadovybės veiksmų pasekmė yra kultūrinių ryšių nutrūkimas: "Menas — tai idėjų ir emocijų mainai, todėl kultūrinis šalių dialogas yra labai svarbus. Kinas juk yra už politikos ribų".

Filmų "Šuns širdis", "Meistras ir Margarita" kūrėjas, Rusijos Valstybės Dūmos kultūros komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Vladimiras Bortka mano, kad Lietuvos televizijos kanalų vadovybės politika yra absurdiška.

"Rusiškus filmus galima žiūrėti internete tiek, kiek jums patinka. Taigi šie apribojimai yra neveiksmingi ir pasenę, — pasakė Vladimiras Bortka. — Be to, dabar ženkliai sumažėjo televizijos auditorija. Visi pereina prie interneto".

Anot režisieriaus, televizijos kanalų vadovybės veiksmai yra skirti dar labiau atskirti Lietuvos gyventojus nuo ryšių su Rusija ir savo istorijos.

Kaip viskas prasidėjo?

Dar visai neseniai televizijos kanalai "Lietuvos rytas" ir "BTV" rodė daugiausia rusiškų filmų. "Lietuvos ryto TV" kanale rusiški filmai užėmė iki 97 valandų per savaitę, o šį sezoną — tik 29. Rusijos produkcijos mažinimo tendencija atsirado pasikeitus kanalo savininkams. Naujasis televizijos bendrovės vadovas Audrius Siaurusavičius pareiškė, kad dabar eteryje rodoma anksčiau įsigyta rusiška produkcija, tačiau nemažai daliai serialų greitai baigsis licencijos galiojimas. Naujų filmų pirkti neketinama.

O oficialus "LNK" grupės, kuriai priklauso "BTV" kanalas, atstovas neneigė, kad rusiško turinio sumažinimas susijęs su geopolitinėmis priežastimis, o kanalo vadovybė žino, kad produkcija yra populiari tarp žiūrovų ir kad nemaža dalis auditorijos gali pereiti į Rusijos televizijos kanalus. Jų transliavimą respublikoje jau buvo bandoma apriboti. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) neseniai bandė apriboti televizijos kanalo "Rossija 24" transliavimą dėl Rusijos politiko Vladimiro Žirinovskio pasisakymų. Anksčiau "RTR-Planeta" kanalo transliavimas buvo sustabdytas vieneriems metams.

Tegai:
rusų kalba, televizija, Lietuva, Rusija
Dar šia tema
Rusijos delegacija ETPA iškels klausimą dėl Sputnik Estijos situacijos
Rusijos ambasada išjuokė Latvijos sprendimą nubausti "Rossija 24" transliuotojus
Zacharova: priemonės Rusijos žiniasklaidos atžvilgiu Baltijos šalyse yra represinės
Notre Dame po gaisro

Notre Dame rekonstrukcijai surinkta 830 milijonų eurų aukų

(atnaujinta 11:45 2021.04.15)
Pasak Prancūzijos kultūros ministrės, surinkta suma leis pradėti nuo gaisro nukentėjusios katedros restauraciją, Notre Dame planuojama vėl atidaryti 2024 metais

VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Prancūzijos kultūros ministrė Roselyne Bachelot pranešė, kad surinkta 830 milijonų eurų auka Notre Dame katedrai, kuri 2019 metais nukentėjo nuo gaisro, restauruoti.

"Buvo surinkta 830 milijonų eurų aukų, absoliučiai precedento neturinti suma. Žinoma, aš esu teisingo ir skaidraus šio fondo panaudojimo garantas", — pasakė Bachelot, atsakydama į klausimus Senate.

Ministrė pažymėjo, kad surinkta suma leis pradėti Notre Dame restauraciją.

Kultūros ministerijos vadovė patikino, kad Notre Dame vėl bus atidaryta 2024 metais.

Didžiausias istorijoje gaisras Notre Dame katedroje kilo 2019 metų balandžio 15 dieną. Ugnis apėmė atraminę konstrukciją, sugriuvo smailusis bokštas. Pats pastatas ir pagrindiniai meno kūriniai bei katedroje saugomos relikvijos išliko. Gaisras siejamas su restauravimo darbais. Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas paskelbė apie savo ketinimą atkurti Notre Dame per penkerius metus, nors daugelis ekspertų teigia, kad rekonstrukcija užtruks 10–15 metų.

Tegai:
Prancūzija, Notre Dame
Šveicarijos moneta su Einšteino portretu

Šveicarijos moneta su Einšteino portretu pripažinta mažiausia pasaulyje

(atnaujinta 11:04 2021.04.15)
Miniatiūrinė moneta buvo išleista 2020 metais, jos skersmuo — tik 2,96 milimetro, o svoris — 0,063 gramo

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Gineso rekordų knygos sudarytojai pripažino Šveicarijos auksinę monetą su fiziko Alberto Einšteino portretu mažiausia, pranešė šalies pinigų kalykla.

Moneta buvo išleista 2020 metais, jos skersmuo — tik 2,96 milimetro, o svoris — 0,063 gramo.

"Gineso rekordų knygoje auksinė ¼ franko moneta pripažinta mažiausia progine moneta pasaulyje. Nepaisant jos miniatiūrinio dydžio, monetos aversas ir reversas nukaldinti mašininiu būdu", — sakoma pranešime.

Monetos averse, be fiziko portreto, nurodomi išleidimo metai, reverse — nominalas, Šveicarijos kryžius ir konfederacijos pavadinimas.

Šiai monetai buvo pagaminta speciali pakuotė — su didinamaisiais stiklais ir lempa. Iš viso buvo išleisti 999 egzemplioriai, juos kolekcininkai iškart išpirko.

Tegai:
kolekcinės monetos, monetos, Šveicarija
Dar šia tema
Lietuvos bankas parodė 2 eurų proginę monetą, skirtą Aukštaitijai — video
Vyras pažiūrėjęs po kojomis rado beveik 1 mln. eurų
Baltarusis bandė įvežti į Lietuvą senovines aukso ir sidabro monetas
Neįprastas radinys mokytojos namuose padarė vyrą turtuoliu
Rusijos vėliava

Merkel, Makronas ir Zelenskis aptars santykius su Rusija

(atnaujinta 17:51 2021.04.15)
Anksčiau buvo pabrėžiama, kad Angela Merkel dalyvaus Zelenskio ir Makrono derybose virtualiąja forma

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Vokietijos kanclerė Angela Merkel kartu su Prancūzijos ir Ukrainos prezidentais Emanueliu Makronu ir Vladimiru Zelenskiu penktadienį, balandžio 16 dieną aptars padidėjusią įtampą su Rusija. Apie tai pranešė RIA Novosti, remdamasi agentūra AFP ir Eliziejaus rūmų pareiškimu.

Kaip pažymėta, tai įvyks Ukrainos lyderio vizito Paryžiuje metu. "Prezidentas Makronas priims Zelenskį papietauti, o po to abu turės vaizdo konferenciją su Angela Merkel", — sakoma pareiškime. Pokalbyje Makronas, Merkel ir Zelenskis palies eskalacijos riziką, kurią "sukels Rusijos kariuomenės koncentracija prie sienos su Ukraina".

Anksčiau buvo pranešta, kad Merkel dalyvaus Zelenskio ir Makrono derybose virtualiąja forma. Buvo pažymėta, kad tokiu būdu lyderių susitikimas vyks "Normandijos formatu", nedalyvaujant Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

Įtampa santykiuose tarp Rusijos ir Ukrainos, taip pat Vakarų šalių padidėjo dėl kovo pabaigoje paaštrėjusio konflikto Donbase. Kijevas, taip pat save vadinančios Donecko ir Luhansko liaudies respublikos, paskelbė apie apšaudymo, žvalgybinės veiklos ir karinės technikos judėjimo padidėjimą kontaktinės linijos srityje.

Vėliau Ukraina apkaltino Rusiją karinio buvimo regione stiprinimu. Ukrainos gynybos ministerija mano, kad Maskva pasienyje sutelkė reguliariosios armijos dalinius ir sustiprino milicijos mokymus. Atsakydamas į tai Kremlius pareiškė, kad Rusijos kariuomenė juda per jos teritoriją "tomis kryptimis, kuriomis ji mano esant reikalinga", taip pat paragino Kijevą "nutolti nuo karingos temos“" ir nutraukti provokacijas.

Tegai:
Vokietija, Prancūzija, Ukraina, Rusija