Žmogus bibliotekoje

Malonu leisti laiką, nemokamas internetas: lietuvių požiūris į biblioteką

(atnaujinta 09:46 2020.02.09)
Apklausa parodė, kad bibliotekos prisideda prie visuomenės skaitmeninės atskirties problemų sprendimo, padeda žmonėms spręsti jų kasdienes problemas, skatina naujų produktų ir paslaugų atsiradimą kaimo vietovėse ir mažesniuose miesteliuose

VILNIUS, vasario 9 — Sputnik. Naujausias tyrimas atskleidė per dešimtmetį įvykusius pokyčius Lietuvos bibliotekose. Tyrimų rezultatus pristatė Kultūros ministerijos spaudos tarnyba.

Tyrimą atliko kompanija "Kantar" bendradarbiaudama su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka. Buvo apklausti 4668 penkiolikos metų ir vyresni bibliotekų lankytojai.

Tyrimo rezultatai atskleidė, jog bibliotekos prisideda prie visuomenės skaitmeninės atskirties problemų sprendimo, padeda žmonėms spręsti jų kasdienes problemas, skatina naujų produktų ir paslaugų atsiradimą kaimo vietovėse ir mažesniuose miesteliuose.

Lietuvos viešųjų bibliotekų įvertinimas
Lietuvos viešųjų bibliotekų įvertinimas

Apklaustieji biblioteką dažniausiai supranta kaip vietą, kurioje malonu leisti laiką ir kurioje dirba kvalifikuoti specialistai, suteikiantys profesionalią pagalbą. Palyginti su 2009 metais, išaugo bibliotekininko svarba, pasikeitė jo vaidmuo — bibliotekininkas tapo konsultantu ir vienu svarbiausių motyvų, skatinančių naudotis bibliotekos paslaugomis (pokytis nuo 22 proc. išaugo iki 46 proc.).

Bibliotekų teikiamas paslaugas lankytojai vertina labai gerai (bendro vertinimo vidurkis siekia 9,5 iš 10). Net 93 proc. lankytojų rekomenduotų bibliotekoje apsilankyti savo šeimos nariams ar draugams.

Didžioji dalis (85 proc.) respondentų bibliotekose apsilanko bent kartą per mėnesį. Net 99 proc. bibliotekų teikia galimybę naudotis nemokamu internetu (2009 metais tokių buvo 53 proc.).

Tyrimo metu nustatyta, kad naudojimasis biblioteka daro didelę įtaką gebėjimui kritiškai vertinti visuomenės pokyčius (vidurkis 7,2 iš 10). Apklausos dalyviai teigė, kad naudojimasis internetu bibliotekoje teigiamai veikia jų socialinį gyvenimą, padeda įgyti žinių bei įgūdžių, pritaikomų darbinėje ar mokslo veikloje. 8 proc. apklausoje dalyvavusiųjų nurodė, kad galimybė naudotis bibliotekos internetu jiems padėjo susirasti darbą, taigi bent 373 asmenims biblioteka padėjo įsilieti į darbo rinką ar joje išsilaikyti.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 1240 viešųjų bibliotekų. Beveik 1000 jų yra kaimo vietovėse. Vidutiniškai viena biblioteka tenka 2254 gyventojams. Kiekvienas šalies gyventojas viešojoje bibliotekoje per metus apsilanko vidutiniškai tris kartus.

Tegai:
biblioteka, Lietuva
Dar šia tema
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kviečia į skaitymus su šunimi
Į Kauno paplūdimius sugrįžo bibliotekos po atviru dangumi
Trakuose įrengta "knygų šašlyko" instaliacija sukėlė visuomenės pasipiktinimą
Klaipėdos savivaldybė parodė Kanto bibliotekos filialą
Lietuvoje įvardytos gražiausios 2019 metų knygos