Džonas Lenonas, archyvinė nuotrauka

Jubiliejus, kurio niekada nebus. Džonui Lenonui 80 metų

(atnaujinta 19:06 2020.10.09)
Tai, kad Džonui Lenonui būtų sukakę 80 metų, visiškai nesuvokiama. Jis — viena pagrindinių visos žmonijos rokenrolo ikonų, pranašas (tiek savo šalyje, tiek visose kitose), maištininkas, revoliucionierius

VILNIUS, spalio 9 — Sputnik. Mes gyvename keturiasdešimt metų be Džono Lenono, šiandien jam būtų 80 metų, tačiau amžiams liko tik pusė. Muzikos kritikas, žurnalistas ir pjesės apie išgalvotą Lenono ir Vysockio susitikimą "Kas atsitiko prie baseino" autorius Pavelas Surkovas RIA Novosti kalba apie Džono didybę ir tuos, be kurių jo sėkmė būtų neįmanoma.

Su gitara pragyvenimui neuždirbsi

Tai, kad Džonui Lenonui būtų 80 metų, visiškai nesuvokiama. Jis — viena pagrindinių visos žmonijos rokenrolo ikonų, pranašas (tiek savo šalyje, tiek visose kitose), maištininkas, revoliucionierius. O gyvenimo pabaigoje — kankinys. Tai yra kažkas visiškai trumpalaikio, nežemiško, o efemeras neturi žemiškų jubiliejų.

Sunkaus likimo berniukas iš Liverpulio. Motina mirė anksti, Džonas nepažinojo savo tėvo (Fredas Lenonas pasirodė tik tada, kai sūnus išgarsėjo). Džoną užaugino mamos sesuo teta Mimi, beprotiškai mylėjusi gauruotą išdykėlį, o jis, reikia pasakyti, nors ir išvesdavo ją iš pusiausvyros, bet ir švelniai elgėsi su ja. Kai "The Beatles" tapo žvaigždėmis, Džonas padovanojo savo tetai metalinę lentelę su jos žodžiais, kuriuos ji kartojo jam šimtą kartų per dieną: "Gitara nėra blogai, Džonai, bet tu negali iš jos pragyventi".

Žvelgiant į Lenono kūrybą iš beveik 50 metų senumo rokenrolo istorijos viršūnės, galima visiškai pagrįstai nustebti: na, iš tikrųjų, jo vokaliniai sugebėjimai yra vidutiniai, ir gitara jis groja šiaip sau, tik brazdindamas — kokia čia magija? Kur yra magija?

Lenonas, Makartnis ir ne tik

Lenono magija buvo jo neįtikėtinas paprastumas ir atvirumas. Kai dainavo "Rubber Soul" albume: "Aš esu žmogus iš niekur, aš sėdžiu Niekur žemėje, kuriu niekam nereikalingus planus", tai buvo suvokta kaip prisipažinimas.

Jam šalia visada reikėjo bendraminčio — žmogaus, su kuriuo jis galėtų vesti kūrybinį dialogą, bendrauti, ginčytis, tačiau tuo pačiu metu būti viename kūrybiniame procese. Ankstyvoje jaunystėje tai buvo jo draugas Stiuartas Satklifas (Stuart Sutcliffe), puikus menininkas, kurį Lenonas net pakvietė į pirmąją "The Beatles" grupę. Tačiau Stiuartas anksti mirė, o Polas Makartnis (Paul McCartney) ilgus metus užėmė kūrybinio partnerio ir draugo vietą. Ir tada pasirodė Yoko.

Kalėjimas. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Андрей Стенин

Nors daugumą "The Beatles" dainų kartu pasirašė "Lenonas - Makartnis", gerbėjai greitai pradėjo suprasti, kuris iš autorių slypi už tos ar kitos dainos. Lenono kūriniai visada buvo kupini poetinių žodžių (ne veltui jis taip mėgo Luiso Kerolio (Lewis Carroll) ir Edvardo Lyro (Edward Lear) kūrybą), įvairių abstrakcijų ir kūrybinių fantazijų.

Lenonas pirmasis iš visų "The Beatles" narių ryžosi kūrybiniams eksperimentams, vaidino filmuose ir išleido dvi istorijų knygas (absurdiškas, su savo nepaprastai juokingomis iliustracijomis). Na, tada jo gyvenime pasirodė Yoko Ono — ir mes pamatėme visiškai naują Lenoną.

Yoko Ono

Avangardistė ir neįtikėtino, netgi galima sakyti, pragariško patrauklumo moteris kartą ir visiems laikams užvaldė Lenono širdį. Apie ją bus įvairių gandų, kad būtent ji išskyrė grupę, kad ji supykdė Džoną ir Polą. Tiesą sakant, viskas buvo paprasčiau: Lenonas tiesiog paseno ir norėjo kitokių santykių. Kūrybiškų, žmogiškų — bet kitokių. Ir Yoko jam tai suteikė su kaupu.

Kartu su ja jie ima sunkiai kovoti už taiką, dalyvauja mitinguose, įrašo visą krūvą avangardinių įrašų (kurių, tiesą sakant, visiškai neįmanoma klausytis) ir galiausiai persikelia į Ameriką — iš kurios Džonas niekada negrįš. Ten jis randa naujus namus ir pagaliau tampa tikrai laimingas.

Tačiau senasis draugas Makartnis vėl atsidurs šalia likime: kai 70-ųjų viduryje kils nesutarimų tarp Yoko ir Džono, daug ką lems atsitiktinis susitikimas su Polu. Ilgamečiai draugai nusigers iki beprotybės ir net įrašys kelias dainas kartu (jos bus įtrauktos į garsųjį "bootleg'ą" "A Toot and a Snore"), o po to Makartnis imsis sutaikyti išsiskyrusią porą ir paskambins Yoko Niujorke. Ji pasakys: "Tiesiog perduokite Džonui ragelį". Po to Lenonas nusipirks atgalinį bilietą atgal ir grįš pas Yoko, kad nė akimirkai su ja nebesiskirtų.

Polas Makartnis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Ji padovanos jam sūnų Šoną, kuris dėl laimingo atsitiktinumo gims tą pačią dieną kaip ir jo tėvas. Džonas taip mylėjo kūdikį, kad penkeriems metams visiškai dingo iš muzikinio horizonto: jis tiesiog rūpinosi namais ir sūnumi, tapo rūpestingu tėvu. Makartnis periodiškai aplankydavo juos, jie net kalbėjo apie galimą "The Beatles" atgimimą, bet...

1980 metais Džonas ir Yoko netikėtai išleido naują albumą — "Double Fantasy", kuriame buvo kelios tikrai vertos dėmesio dainos. Džonas vėl pradėjo rašyti ir įrašinėti, atšventė 40-metį, tačiau maniako Marko Čepmeno (Mark Chapman) šūviai kartą ir visiems laikams nutraukė šios stebuklingos muzikinės pasakos tėkmę. Nuo tos akimirkos Džonas Lenonas išeina į amžinybę ir galiausiai tampa legenda.

Lenonas gyveno, Lenonas gyvena, Lenonas gyvens

Taip, jie vėl "susivienys" su "The Beatles" — kai Yoko perduos Polui Džono dainų juodraščius, o trys likę "The Beatles" nariai kartu baigs jas kurti. Iki šiol išleidžiama vis daugiau naujų Lenono dainų rinkinių, įskaitant įvairius archyvinius įrašus, kurie grąžina Džoną į populiariausiųjų sąrašų viršų. Jo sūnūs Šonas (Sean) ir Džulianas (Julian) yra gana geri muzikantai, ypač Šonas, paveldėjęs ne tik tėvo melodingumo dovaną, bet ir motinos verslumo dvasią ir tapęs labai stipriu muzikos prodiuseriu.

Tačiau Džono legenda yra su mumis iki šiol. Jo 80-metis yra priežastis prisiminti ir pasvajoti. Ir šiandien pasirodo dar viena Lenono hitų kolekcija. Apie jį išleidžiamos naujos knygos.

Visa tai byloja mums viena: gauruotasis berniukas iš Liverpulio, kuris kažkada buvo visiškai tikras, kad savo dainomis užkariaus visą pasaulį, pasiekė viską, ko norėjo. Jis yra muzikantas numeris vienas. Jis nėra tik pagrindinis rokenrolo žaidėjas. Jis pats yra dvidešimtojo amžiaus muzika. Jis yra Džonas Lenonas, ir tai viską pasako. Aštuoniasdešimt metų? Kas per skaičius, iš tikrųjų! Legendos neturi amžiaus.

Tegai:
Džonas Lenonas
Zombiai, archyvinė nuotrauka

Zombių apokalipsė Vilniaus centre: sostinėje vyks neįprastas bėgimas

(atnaujinta 18:58 2020.10.20)
Spalio 31 dieną Vilniaus centre vyks teatralizuotas bėgimas "Zombie Run", kuriame kviečiami dalyvauti aistringi bėgikai ir mėgėjai, kurių neišgąsdins zombiai

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Helovino šventės metu — spalio 31 dieną — pačiame Vilniaus centre vyks "Zombie Run" bėgimas, praneša miesto savivaldybė.

Dalyviai galės įveikti 3, 5 arba 10 km distancijas. Startas bus pačioje Vilniaus širdyje — Lukiškių aikštėje. Nuo jos dalyviai bėgs Gedimino prospektu iki Žvėryno, ten trasa tęsis Neries krantine, kol galiausiai visi grįš į Lukiškių aikštę.

Spalio 31 dieną teatralizuotoje trasoje bėgimas vyks visą dieną. Startuoti bus galima pasirinktu laiku nuo 12 iki 19:30 val. Tuo metu bus ribojamas žmonių srautas.

Трасса пробежки Zombie Run
© Photo : Vilnius
"Zombie Run" bėgimo trasa

Trasoje bus daug muzikos, dekoracijų, siaubo kambarys, lazerių labirintas, aktoriai ir zombių minia. Organizatoriai pabrėžia, kad šis bėgimas tinka visiems ir tam nereikia ypatingo pasiruošimo. Nestandartiniame bėgime žmonės galės dalyvauti su kasdiene sportine apranga.

Svarbu pažymėti, kad trasoje nebus uždaromos gatvės, todėl automobilių eismas taip pat nebus ribojamas. Dalyviams reikės bėgti šaligatviais, pėsčiųjų arba dviračių takais.

Prieš ir po bėgimo laiką bus galima leisti Zombių miestelyje, Lukiškių aikštėje vyks moliūgų paroda, partnerių erdvė, pramogos, išalkti neleis maisto furgonėlių erdvė, o po bėgimo visus džiugins unikalūs medaliai ir rėmėjų dovanos.

Kas negalės spalio 31 dieną atvykti į Vilniaus centrą, galės sudalyvauti virtualiame "Zombie Run" bėgime. Jis vyks spalio 30–31 dienomis. Dalyviams tinkamos visos atstumo ir laiko fiksavimo formos, t. y. aktyvumo programėlės, išmaniųjų laikrodžių nuotraukos ir pan. Svarbiausia, kad aiškiai būtų matomas įveiktas atstumas ir laikas. Nubėgtos distancijos duomenys turės būti įkelti į internetinio puslapio formą. Reikalavimų trasai nėra, tik atstumas turi būti lygus arba didesnis negu 3 km. Esant didesniam atstumui bus užskaitomas visas įkeltos treniruotės (bėgimo) laikas. Dalyvis, norintis įveikti nuotolį su dalyvio simboliniu numeriu, jį galės atsispausdinti savarankiškai.

Organizatoriai prisipažįsta, kad "Zombie Run" bėgimo idėja atkeliavo iš Vakarų. JAV per Helovino šventę dažnai vyksta "Zombie Run" arba "Halloween Run" bėgimai. Juose žmonės dalyvauja persirengę įvairiausiomis būtybėmis ir stengiasi pasipuošti kuo originaliau. Tikimasi, kad ir Vilniuje žmonės išsiskirs savo originalumu.

Bilietas į "Zombie Run" bėgimą kainuoja nuo 10,99 iki 14,99 eurų. Moksleiviams šis bėgimas yra nemokamas. Daugiau informacijos apie renginį galite rasti čia.

Tegai:
Vilnius, zombiai, Helovinas
Dar šia tema
Džeko žibintas ir Kruvinoji Merė: kaip Vilnius šventė Heloviną
Rudens lygiadienio Mėnulis: nufilmuota pirmoji spalio pilnatis

Kiškiai, veidrodžiai ir mediena: inovacijų ir dizaino paroda "ARCHzona" Vilniuje

(atnaujinta 12:13 2020.10.20)
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
Moderniausi ir neįprasčiausi Baltijos šalių dizainerių interjerai nustebino daugybę lankytojų. Išsamiau — Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje

Vilniuje, "Litexpo" centre, spalio 15–17 dienomis vyko tradicinė paroda, skirta inovacijoms, dizainui ir originaliems sprendimams baldų srityje, — "ARCHzona 2020".

Garsiausi architektai ir dizaineriai pristatė interjero dizaino naujoves.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Vienas iš "Litexpo" parodų centro paviljonų parodos lankytojus priėmė karantino sąlygomis.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  "ARCHzona" — specializuotas renginys architektams ir interjero dizaineriams, organizuojamas Pasaulinės architektų dienos proga.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Renginys vyko spalio 15–17 d. Jo durys buvo atidarytos nuo 10:00 iki 18:00.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Garsiausi baldų gamintojai ir dizaineriai pristatė savo aktualius gaminius ir naujoves.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Taip pat buvo pristatyta konkurso "Metų interjeras / Auksinė paletė'19" nugalėtojų ir geriausių darbų paroda.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Taip pat buvo galima pamatyti objektus iš parodos — Baltijos šalių jaunųjų architektų darbų konkurso "BAUA Award".

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Nuotraukoje: "Ąžuolo gilės" autorių mediniai interjero dirbiniai iš ąžuolo masyvo.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Baldų paroda naujovių ir dizaino srityje "ARCHzona 2020".

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Vienetiniai veidrodžiai pritraukė lankytojų dėmesį.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Parodoje taip pat buvo rodomi filmai ir reportažai architektūros ir interjero dizaino tema.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Parodos lankytojai galėjo susipažinti su geriausiais ne tik butų, bet ir privačių namų interjero planavimo projektais.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Vienas iš parodoje pristatytų interjero darbų, autorė — Eglė Mieliauskienė.

 • Мебельная выставка инноваций и дизайна ARCH ZONA 2020
  © Sputnik/ Владислав Адамовский

  Nuotraukoje: dekoro daiktai, dizainerių darbai iš stiklo.

Tegai:
Lietuva, Vilnius, paroda, dizaino objektai
Dar šia tema
Architektūrinė naujovė Vilniuje: vietoj automobilių — "keliaujantys kiemeliai"
Paskirti papildomi 2 mln. eurų inovatyviems dizaino sprendimams įgyvendinti
NATO technika Rukloje

Ekspertas: Baltijos regione numatomas rimtas NATO kariuomenės pasirengimas

(atnaujinta 20:17 2020.10.20)
Artimiausiu metu Šiaurės Atlanto aljanso karinis buvimas Baltijos šalyse pastiprės, mano ekspertas Vladimiras Kozinas

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Estijos ministras pirmininkas Juris Ratas susitikime Lenkijos prezidentu Andžejumi Duda pažymėjo Lenkijos ir JAV sudaryto susitarimo dėl išplėsto karinio buvimo svarbą, pranešė portalas ERR.

Pasak Rato, šis susitarimas atveria galimybes sustiprinti JAV karinį buvimą Lenkijoje, taip pat suteikia vilties, kad Amerikos karinis buvimas Baltijos šalyse taps labiau matomas.

Rusijos Federacijos karo mokslų akademijos narys korespondentas, MGIMO karinių-politinių tyrimų centro ekspertas Vladimiras Kozinas interviu Sputnik Lietuva teigė, kad amerikiečių bombonešiai ne kartą leidosi Baltijos šalių aerodromuose.

"Baltijos šalių oro patruliavimo operacija tęsiasi Latvijos, Lietuvos ir Estijos padangėje, kur taip pat dalyvauja vidutinio nuotolio, dvejopos paskirties orlaiviai, kurie taip pat gali gabenti įprastus branduolinius ginklus oro bombų pavidalu. Šiose valstybėse jau seniai įkurtos NATO vadovybės ir štabo struktūros, todėl aš asmeniškai neabejoju, kad toks dalyvavimas pastiprės", — sakė jis, pažymėdamas, kad tai vyksta tiek šalia Kaliningrado srities, tiek prie Baltarusijos sienų.

"Apskritai, Baltijos regione ir Baltijos jūroje, ir Europos šiaurėje yra planuojama labai rimta Aljanso karinio pasirengimo banga, visa tai vykdoma aktyviai, vienašališkai ir po išgalvotų priežasčių priedanga", — apibendrino jis.

NATO nuolat didina karinį kontingentą šalia Rusijos sienų. Baltijos šalys aktyviai sudaro didelio masto gynybos sutartis su JAV, paaiškindamos tai "Rusijos grėsme", nors Maskva ne kartą neigė šiuos kaltinimus.

NATO Europoje: plėtros istorija
© Sputnik
NATO Europoje: plėtros istorija
Tegai:
NATO, Baltijos šalys
Dar šia tema
NATO sąjungininkai rengia Vokietijos ir JAV karą
Pranckietis: krizė Baltarusijoje patvirtina NATO atgrasymo būtinybę
Lietuvoje prasidėjo NATO bataliono pratybos
RF Gynybos ministerija: NATO siekia sunaikinti karinį Rusijos ir Baltarusijos aljansą 
Medvedevas paskelbė apie NATO bandymus apriboti Rusijos veiklą Arktyje