Krokodilas Gena

Kaip tikrųjų buvo sukurti kultiniai sovietiniai animaciniai filmai

(atnaujinta 18:17 2020.11.01)
Prieš 128 metus prancūzas Émile'is Reynaud'as savo išrastame aparate paryžiečiams parodė "judančius paveiksliukus", kuriuos greitai pamėgo visas pasaulis

VILNIUS, lapkričio 1 — Sputnik. Tarptautinę animacijos dieną RIA Novosti autorė Olga Raspopova pasakoja, kodėl apgavo Fainą Ranevskają, kai įgarsino Freken Bok, kodėl naujasis Vilkas iš "Na, palauk!" virto "hipsteriu" ir kas ne taip japonų Čeburaškai.

"Raudonoji gėlelė" (1952)

Ar pastebėjote, kaip sklandžiai juda šio animacinio filmo veikėjai? Tarsi gyvi. Šis efektas buvo pasiektas dėl "eklero" metodo: aktoriai iš tikrųjų vaidino scenas, kurios buvo įrašytos į filmą, o po to visa tai buvo perkelta ant popieriaus naudojant rotoskopą. Pavyzdžiui, Vakaruose Disnėjaus "Snieguolė" ir jos princas buvo "atgaivinti", nors nykštukai jau buvo piešiami rankomis.

Кадр из мультфильма Аленький цветочек
© Союзмультфильм (1952)
Raudonoji gėlelė.

Nastenka buvo patikėta jaunajai aktorei Ninai Krachkovskajai. Žvėrį vaidinusiam aktoriui buvo užmestas chalatas, o ant nugaros vietoj kupros uždėta pagalvė.

2001 metais filmas "Raudonoji gėlelė" buvo įgarsintas iš naujo: daugelis žiūrovų nepriėmė savo mėgstamiausio animacinio filmo su naujais balsais.

Sparnuota frazė: "Tai štai, kokia tu — raudonoji gėlelė!"

Mikė Pūkuotukas (1969–1972)

Fiodoro Chitruko animacinis filmas pagal Aleksandro Milno knygą nebuvo rodomas užsienyje: išskirtines teises ekranizacijai nusipirko "Disnėjus", o sovietinė versija buvo laikoma neteisėta (tačiau dabar animatoriai iš JAV pripažįsta ją sėkmingesne nei amerikietiška).

Скриншот мультфильма Винни Пух
© Союзмультфильм (1969)
Mikė Pūkuotukas.

Kai vaidmuo buvo pasiūlytas Jevgenijui Leonovui, režisierius buvo nepatenkintas įrašu: aktoriaus balsas jam atrodė per žemas. Tada garso inžinierius Georgijus Martyniukas suprato: reikia tik pagreitinti įrašą. Dainos skambėjo ypač įdomiai, todėl ne veltui reperiai lokiuką laiko "savu" dėl būdingo "repavimo".

"Sparnuotoji" frazė: "Kur einam mes su Paršeliu — didžiulė paslaptis".

"Čeburaška" (1969–1983)

Šį pavasarį internete buvo paskelbtas Japonijoje sukurtas naujas animacinis filmas apie Geną ir Čeburašką, kuris nepatiko "Sojuzmultfilm". Vaizdo įrašas buvo pašalintas.

Tekančios saulės šalyje yra tikras Čeburaškos, kuris čia meiliai vadinamas Čebi, kultas.

Стенд с персонажами мультфильма Крокодил Гена и Чебурашка на выставке Нереальные герои, художники и персонажи Союзмультфильма
© Sputnik / Евгений Биятов
Stendas su animacinių filmų personažais Krokodilu Gena ir Čeburaška.

Yra juokinga teorija apie Čeburaškos "žydišką kilmę". Pirmiausia, gyvūnas, kaip įtariama, buvo nukopijuotas iš kino studijos "Sojuzmultfilm" dailininkės Rosalijos Zelmos. Antra, Draugystės namai su baltomis kolonomis panašūs į Maskvos choralinės sinagogos pastatą.

"Sparnuotoji" frazė: "Mokslas — nežinomas žvėris".

"Mažylis ir Karlsonas (1968, 1970)

Vienas pirmųjų produktų rodymo sovietinėje animacijoje pavyzdžių: epizode, kai vaikas kerta kelią, ant autobuso matomas užrašas "Air France". Taip menininkai bandė sukurti Europos miesto atmosferą.

Кадр из мультфильма Малыш и Карлсон
© Союзмультфильм (1968)
"Mažylis ir Karlsonas".

Pirmą kartą pamačiusi Freken Bok, Faina Ranevskaja įsižeidė, kad "namų darkytoja" pasirodė esanti toli nuo modelio standartų. Aktorė elgėsi blogai: ji nepaisė režisieriaus Boriso Stepancevo pastabų, pašaipiai vadindama jį "vaikeliu". O frazę "toks mielas", skirta išskrendančiam Karlsonui, esą iš viso atsisakė ištarti. Juk ji tai jau pasakė juostoje "Pavasaris", kur vaidino namų tvarkytoją, ir neketino vėl jos kartoti! Kai tik Ranevskaja išėjo iš studijos, redaktorė Raisa Fričinskaja įrašė šią frazę, bandydama pamėgdžioti aktorės balsą.

Nuo 2013 metų studija vedė derybas su Lindgren įpėdiniais dėl tęsinio, tačiau kol kas nėra leidimo.

"Brėmeno muzikantai" (1969, 1973)

Tai garsiausias animacinis miuziklas TSRS: garso takelis, išleistas kaip atskiras diskas, parduotas 28 milijonais egzempliorių. Pirmoje animacinio filmo dalyje, kurią parašė Vasilijus Livanovas ir jo draugas Jurijus Entinas, beveik visus vaidmenis įgarsino Olegas Anofrijevas, nors iš pradžių jie pakvietė kvartetą "Akord". Vėliau autoriai sugalvojo pakviesti Jurijų Nikuliną (Šuo), Andrejų Mironovą (Katinas) ir Olegą Jankovskė (Asilas), tačiau jie atsisakė įrašinėti naktį, o kito laiko nuolat užimtoje "Melodijos" studijoje nebuvo.

Кадр из мультфильма Бременские музыканты
© Союзмультфильм (1969)
Brėmeno muzikantai.

Filmas nulėmė sovietinės mados įvaizdį 70-ųjų pradžioje: raudoni megztiniai, kliošo kelnės ir laisva šukuosena. Taip pat ryškių spalvų mini suknelės, kurias dėvėjo princesė — beveik tokia pati buvo ir Jurijaus Entino nuotaka jų vestuvėse.

"Sparnuotoji" frazė: "Nieko nėr pasaulyje geresnio".

"Na, palauk!" (1969–1986)

2012 metais kelios žiniasklaidos priemonės paskelbė, kad animacinis serialas pagal naują įstatymą "Dėl vaikų apsaugos nuo žalingos informacijos" buvo pripažintas amoraliu. Tačiau valdžios pareigūnai greitai paneigė šiuos gandus, nors formaliai yra dėl ko skųstis: Vilkas rūko beveik kiekviename epizode, o Kiškis su savo skriaudiku elgiasi gana žiauriai (nors, žinoma, jis toli gražu nėra "Tomas ir Džeris"). "Iš tikrųjų animacinis filmas turi gilią prasmę: Kiškis yra sovietinės sistemos įsikūnijimas, teisingas, intravertas. O Vilkas yra tikras nutrūktgalvis rusiškas charakteris. Ir pirmasis nuolat laužo antrąjį", — aiškina Kirilas Polikarpovas.

Viačeslavas Kotenochkinas norėjo, kad Vilką įgarsintų Vladimiras Visockis, tačiau meno taryba tam nepritarė. Vaidmuo atiteko Anatolijui Papanovui. Pirmame epizode, kad įtikinamai pavaizduotų skęstantįjį, aktorius panaudojo kibirą vandens.

Новые серии Ну, погоди!
© Фото : Союзмультфильм
"Na, palauk!"

"Sparnuotoji" frazė: "Na, zuiki, palauk!"

"Ežiukas rūke" (1975)

Jurijaus Noršteino filosofinė pasaka, 2003 metais pripažinta geriausiu visų laikų animaciniu filmu, yra labiau suprantama suaugusiems. Meno taryboje aiškindamas šio darbo prasmę, režisierius citavo Dantės "Dieviškąją komediją": "Per vidurį gyvenimo kelionės. aš pakliuvau į baisiai tamsią girią".

Кадр из мультфильма Ежик в тумане
© Союзмультфильм (1975)
Ežiukas rūke.

Su nuostabiu kiekvieno animacinio filmo kadro grožiu nėra brangių specialiųjų efektų: viskas buvo sukurta iš parankinių priemonių. Vanduo tikras, o garsusis rūkas buvo pavaizduotas naudojant įprastą kopijavimo popierių.

Liudmila Petruševskaja palaiko legendą, kad jos profilis tapo Ežio prototipu, nors Noršteinas tai neigia.

"Ežiukas" yra žinomas ir mylimas užsienyje, jis paliko pėdsaką populiariojoje kultūroje. 

"Sparnuotoji" frazė: "Įdomu, — pagalvojo Ežiukas, — jei arklys eis miegoti, jis paskęs rūke?"

"Trejetas iš Rūgpienių kaimo" (1978, 1980, 1984)

Paukščiukas šiame animaciniame filme buvo kuriamas ilgiausiai: protingą paukštį sugalvojo bendromis pastangomis visa studija. Su dėdės Fiodoro tėvais buvo lengviau, tačiau pastebima, kad jie atrodo kaip pora iš "Mažylio ir Karlsono".

Кадр из мультфильма Трое из Простоквашино
© Союзмультфильм (1978)
"Trejetas iš Rūgpienių kaimo".

Čia yra keletas įdomių klaidų: pavyzdžiui, Matroskinas dirba siuvimo mašina kaip kairiarankis, kurių tada nebuvo. Be to, iš sniego traukiamas automobilio vairas buvo dešinėje — matyt, šis "Zaporožietis" buvo atvarytas iš Japonijos.

"Sparnuotoji" frazė: "Neteisingai, dėde Fiodorai, valgai sumuštinį".

"Varna iš plastilino" (1981)

Tam, kad būtų galima sukurti šios animacinės Krylovo pasakėčios parodijos personažus, prireikė 800 kilogramų plastilino, kurį reikėjo nudažyti, kad jis taptų ryškesnis.

Norėta uždrausti režisieriaus Aleksandro Tatarskio, kuris vėliau išleis "Pernykštį sniegą" (1983), režisūrą: kūrinys buvo laikomas "ideologiškai principingu".

Кадр из мультфильма Пластилиновая ворона
© Творческое объединение "Экран", 1981
"Varna iš plastilino".

Tačiau Eldaras Riazanovas pasiekė savo, reklamuodamas "Varną" ir rodydamas ją savo "Kino panoramoje". Ir ne veltui: vėliau animacinis filmas surinko 25 apdovanojimus, įskaitant tarptautinius. O to paties Tatarskio plastilino stiliaus buvo užsakyta ekrano užsklanda garsiojoje vaikų laidoje "Labanakt, vaikučiai!".

"Gyveno kartą šuo" (1982)

Norėdamas sukurti dešimties minučių animacinį filmą, režisierius Eduardas Nazarovas keletą mėnesių praleido Kijevo mokslų akademijos Etnografijos institute ir klausėsi senų folkloro įrašų.

Vilką įgarsinti turėjo Michailas Uljanovas, bet po to, kai jį įgarsino Armenas Džigarchanjanas, personažas buvo perpieštas: Nazarovas manė, kad jis neatitinka naujojo balso. Taigi, jie padarė Vilką panašų į kuprių iš filmo "Susitikimo vietos pakeisti negalima". Ne be provokacijų: tariamai Vilko pagrobto kūdikio atvaizdas vaikystėje buvo tarsi Nikitos Chruščiovo kopija. Tačiau cenzoriai to nepastebėjo ir išleido juostą. Tiesa, darbinis pavadinimas "Šuns gyvenimas" buvo pakeistas.

Кадр из мультфильма Эдуарда Назарова Жил-был пес
© Союзмультфильм
Кадр из мультфильма Эдуарда Назарова "Жил-был пес"

"Sparnuotoji" frazė: "Tuoj uždainuosiu!"

Norėtume padėkoti "Sojuzmultfilm" studijos mokslo konsultantui Georgijui Borodinui už pagalbą rengiant medžiagą.

Tegai:
animaciniai filmai
Kalėdinės dekoracijos

Kada stebėti Kalėdų eglių įžiebimus: sąrašas pagal miestus

(atnaujinta 15:25 2020.11.27)
Pagrindinė Lietuvos eglė Vilniaus Katedros aikštėje bus įžiebta šį šeštadienį, lapkričio 28 dieną

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Šį savaitgalį didžiuosiuose Lietuvos miestuose nušvis pirmosios Kalėdų eglės. Sputnik Lietuva sužinojo, kada vyks iškilmingos Kalėdinių švenčių pradžios ceremonijos ir kur bus galima jas stebėti.

Vilnius

Vilniaus Kalėdų eglė Katedros aikštėje įžiebiama šį šeštadienį, lapkričio 28 dieną. Ceremonija prasidės 17:30 ir bus transliuojama per televiziją. Tradiciškai, eglės puošybos idėja nebus atskleista iki pat iškilmingo momento. 

Gruodžio 5 dieną nušvis ir antroji eglė Rotušės aikštėje. Pasigrožėti žaliaskarėmis bus galima iki pat sausio 7 dienos.

Daugiau informacijos apie sostinės eglės įžiebimą — Vilniaus miesto savivaldybės interneto puslapyje. 

Подготовка Вильнюса к Рождеству и Новому Году
© Sputnik / Владислав Адамовский
Kalėdinės dekoracijos Vilniuje

Kaunas

Kauno Kalėdų eglė Rotušės aikštėje įžiebiama lapkričio 28 dieną, šeštadienį.

Eglutės įžiebimo renginys "Saldžios saldžios Kalėdos Kaune" prasidės 18:00 ir bus transliuojamas per televiziją.

Kauno gyventojų laukia ir fejerverkai. Žadama, jog eglės įžiebimo dieną jie plykstelės šešiose skirtingose miesto erdvėse.

Daugiau informacijos apie renginį — Kauno miesto savivaldybės interneto puslapyje.

Klaipėda

Klaipėdoje Kalėdų eglė ir šventinė instaliacija "Šiaurinė žvaigždė" Teatro aikštėje nušvis gruodžio 5 dieną 17:00. 

Žaliaskarės įžiebimą tiesiogiai iš Teatro aikštės miesto gyventojai kviečiami stebėti namuose per televiziją ir internetinėse platformose.

Šventinį vakarą klaipėdiečiai internetinės transliacijos metu išvys specialiai Klaipėdai dedikuotą šventinį koncertą su atlikėjų sveikinimais iš įvairių Lietuvos miestų.

Daugiau informacijos apie Klaipėdos žaliaskarės įžiebimą rasite čia

Šiauliai

Pagrindinė Šiaulių miesto eglė kartu su kitomis šviečiančiomis kalėdinėmis dekoracijomis nušvies Šiaulių Prisikėlimo aikštę. 

Kol kas informacijos, kada numatoma įžiebti šventinį medį, Šiaulių miesto savivaldybė kol kas nepateikia. Žadama, kad neužmirštas bus tradicinis naujametinis fejerverkas, tačiau ir jo vietos organizatoriai neatskleidžia.

Рождественская ель, архивное фото
© Photo : Vilnius
Kalėdinės eglutės

Daugiau informacijos apie šventes Šiauliuose — miesto savivaldybės interneto puslapyje.

Panevėžys

Šį šeštadienį žaliaskarė nušvis ir Panevėžyje.  Šiaurinės Laisvės aikštės dalyje 18.00 suspindės balta, elegantiška 18 metrų konstrukcinė eglė, kurios puošybai panaudota per 66 tūkst. šviesos diodų.

Šventinį renginį miesto gyventojai kviečiami stebėti tiesioginės transliacijos metu miesto savivaldybės Facebook paskyroje.  Daugiau informacijos — Panevėžio savivaldybės interneto puslapyje.

Alytus

Alytaus Kalėdų eglė Rotušės aikštėje sužibs pirmąjį žiemos šeštadienį, gruodžio 4 dieną. Siekiant išvengti masinių sūsibūrimų, tikslus renginio laikas neskelbiamas.

Nušvitus šventiniams Alytaus miesto eglutės žiburiams, bus paskelbtas Alytaus miesto savivaldybės mero Nerijaus Cesiulio ir Kalėdų Senelio sveikinimas. 

Pranešama, kad mieste šventinėmis girliandomis pasipuoš ne tik žaliaskarė, tūkstančiai lempučių  sužibs ant Rotušės aikštės medžių,  Dariaus ir Girėno gatvėje bei Senamiesčio skvere.

Daugiau apie žiemos švenčių pramogas mieste — Alytaus savivaldybės interneto puslapyje.

Mažeikiai

Mažeikių miesto žaliaskarę planuojama įžiebti gruodžio 4 dieną. 

Ne tik eglė, bet ir miesto puošybos elementai miesto gyventojus ir jo svečius turėtų džiuginti nuo gruodžio 4 iki kitų metų sausio 11 dienos. 

Daugiau apie šventes Mažeikiuose — savivaldybės interneto puslapyje. 

Елочные игрушки
Kalėdos

Jonava

Jonava švęsti pradės lapkričio 28 dieną, šeštadienį.

Pagrindinė gražuolė Jonavos Kalėdų eglė, kaip visuomet, puikuosis Sąjūdžio aikštėje, dar viena šventinė erdvė bus sukurta Joninių slėnyje.

Jonavos miesto centre esančiame Ramybės skvere Kalėdinių eglučių miestelis taip pat nušvis lapkričio 28 dieną.

Kalėdų eglės įžiebimo šventės vakarą, nuo 18:00 ant savivaldybės pastato Santarvės aikštėje  bus rodomos 3D vizualizacijos. 

Daugiau informacijos — Jonavos savivaldybės puslapyje.

Neringa

Neringos Kalėdų eglių įžiebimas vyks gruodžio 3 dieną, ketvirtadienį, 18:00 ir bus transliuojamas Neringos savivaldybės Facebook puslapyje. 

Nidoje ir Juodkrantėje nušvis medžiai, išryškinant jų kamienus ar šakas. Preiloje švytės baltų ženklai, Pervalkoje — jachtų formos.

Daugiau informacijos — Neringos savivaldybės puslapyje.

Palanga ir Šventoji

Gruodžio 5 dieną sužibs Palangos miesto eglė, išdygsianti Grafų Tiškevičių alėjos aikštėje. Šventosios Kalėdų eglė Jūros gatvės pėsčiųjų alėjoje taip pat bus įžiebta  gruodžio 5 dieną. 

Šventinių medžių įžiebimus bus galima stebėti tiesiogiai Palangos kultūros ir jaunimo centro Facebook puslapyje. 

Новгодняя Паланга
© Sputnik / Владислав Адамовский
Kalėdos Palangoje

Druskininkai

Druskininkų eglės įžiebimo ceremonija planuojama gruodžio 4 dieną, 17:00. 

Šventė iš Pramogų aikštės bus tiesiogiai transliuojama internetu, Druskininkų kultūros centro Facebook puslapyje. 

Anykščiai

Anykščių Kalėdų rezidencijos atidarymas ir pagrindinės miesto eglės įžiebimas vyks gruodžio 5 dieną, šeštadienį. 

Daugiau informacijos apie Kalėdas rasite Anykščių rajono savivaldybės tinklapyje.

Akmenė

Akmenės Kalėdų eglutės įžiebimo šventė "Raudonoji Kalėdų korida" Petravičiaus aikštėje vyks šį šeštadienį, lapkričio 28 dieną, 19:00. 

Renginio tiesioginę transliaciją miesto savivaldybė kviečia žiūrėti Naujosios Akmenės kultūros rūmų paskyroje Facebook. 

Visaginas

Visaginas pagrindinę miesto žaliaskarę centrinėje aikštėje įžiebsiantis jau šį penktadienį, lapkričio 27 dieną 17:00. 

Skirtingose Visagino vietose įsižiebs žiburiai, primindami apie artėjantį stebuklų metą. 

Daugiau informacijos apie renginį — Visagino savivaldybės puslapyje. 

Kėdainiai

Kėdainiai savo Kalėdų medį Didžiojoje Rinkos aikštėje įžiebs gruodžio 4 dieną, penktadienį. Tą dieną į aikštę atvyks ir Kalėdų Senelis it paskelbs švenčių pradžią. Jo keliones bus galima stebėti Kėdainių rajono savivaldybės Facebook paskyrose. 

Daugiau apie šventines linksmybes — Kėdainių rajono savivaldybės interneto puslapyje. 

Tegai:
Lietuva, Kalėdos
Temos:
Linksmų Kalėdų!
Grupė Metallica

Grupės "Metallica" labdaros koncertas surinko daugiau nei 1 mln dolerių

(atnaujinta 17:12 2020.11.26)
Pažymima, jog lėšos bus panaudotos labdaros fondo programoms paremti, o taip pat kovai su COVID-19 ir stichinėmis nelaimėmis

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Roko grupės "Metallica" labdaros koncertas, įrašytas grupės studijoje Kalifornijoje, padėjo surinkti 1,3 milijono dolerių, praneša "NME".

Koncertas įvyko lapkričio 14 dieną, ir visos surinktos lėšos buvo paaukotos grupės "All Within My Hands" labdaros organizacijai.

Lėšos bus panaudotos fondo programoms paremti, o taip pat kovai su COVID-19 ir stichinėmis nelaimėmis.

Grupė atliko aštuonias akustines dainas ir šešis elektroninius trekus. Pirmoje dalyje skambėjo perdainuotos "Deep Purple", Bobo Seegerio dainos, taip pat buvo "The house of the rising sun" ir dainų "Blackened" bei "Now that we dead" akustinės versijos.

"Jūsų pagalba yra labai svarbi, o mes labai džiaugiamės galėdami groti jums", — koncerto metu žiūrovams pasakė grupės lyderis James Hetfield.

Tegai:
COVID-19, labdara, koncertas, Metallica
Dar šia tema
Nėra pasirodymų — nėra verslo. Kaip viso pasaulio muzikantai išgyvena pandemiją
"Metallica" pripažinta sėkmingiausia gastroliuojančia grupe pasaulyje
Užlediję medeliai

Sinoptikai pasakojo, kokia bus pirmoji žiemos diena Lietuvoje

(atnaujinta 11:36 2020.11.29)
Kitą savaitę daugelyje rajonų numatomi krituliai, daugiausia sniegas, tačiau vėjas nebus labai stiprus

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Artimiausiomis dienomis Lietuvoje bus pastovi žemesnė nei nulinė temperatūra naktį, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. 

Anot sinoptikų, naktį į sekmadienį numatomi trumpalaikiai krituliai, galimas plikledis. Vėjas bus šiaurės rytų, 6–11 metrų per sekundę. Temperatūra svyruos nuo trijų laipsnių šalčio iki dviejų laipsnių. Dienos metu daugelyje rajonų snigs, vėjas bus šiaurės ir šiaurės rytų krypties, tylus. Numatoma nuo vieno šalčio iki keturių temperatūrų.

Pirmadienį taip pat prognozuojami krituliai, daugiausia snigs. Naktį daugelyje rajonų, o dieną — vietomis bus slidu. Naktį vėjas iš pietvakarių ir vakarų bus silpnas, o dieną — nuo 4 iki 9 metrų per sekundę vėjas. Naktį numatoma nuo -4 iki 1, dieną — nuo -1 iki 4 laipsnių šilumos.

Antradienio, gruodžio 1-osios naktį daugelyje regionų iškris krituliai, daugiausia silpnas sniegas. Dieną plikledis taip pat galimas daugelyje vietovių. Vėjas bus pietų, 6–11 metrų per sekundę. Naktį temperatūra svyruos nuo 3 laipsnių šalčio, o dieną — nuo -1 iki 4.

Trečiadienio naktį snigs, daugiausia rytiniuose regionuose. Daugelyje rajonų bus plikledis. Vėjas bus pietryčių, nuo 4 iki 9 metrų per sekundę. Naktį prognozuojama nuo 0 iki -5 laipsniai, dieną — -2 iki 2.

Ketvirtadienio vakarą gausių sniegų nenumatoma, tačiau vietomis bus ledo. Vėjas bus pietryčių, naktį 6–11 metrų per sekundę, o dieną sustiprės iki 8–11 metrų per sekundę. Sinoptikai naktį tikisi nuo 2 iki 7 laipsnių šalčio, o po pietų — nuo -1 iki 3 laipsnių šalčio.

Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
Lietuva, orai
Dar šia tema
Estijoje nufilmuotos pratybos, kuriose dalyvavo JAV specialiosios pajėgos
Lietuvos meteorologai papasakojo, kokių bėdų gali sukelti lijundra