Narikalos tvirtovės kompleksas Tbilisyje

Įvardytos pažeidžiamiausios Europos įžymybės

(atnaujinta 22:19 2021.01.04)
Kovą bus paskelbtas galutinis sąrašas, kuriame bus septynios pažeidžiamiausios lankytinos vietos Europoje, jos pirmą kartą gaus 10 tūkstančių eurų vertės ES dotacijas rekonstrukcijai

VILNIUS, sausio 3 — Sputnik. Europos visuomeninės organizacijos, užsiimančios kultūros paveldo išsaugojimu ir suvienytos į tinklą "Europa Nostra", įvardijo 12 pretendentų į 2021 metų pažeidžiamiausių Europos įžymybių statusą, praneša "EuroPulse".

Sąrašas sudaromas nuo 2013 metų. Tikslas — atkreipti dėmesį į mažai žinomus istorijos ir kultūros paminklus. 2021 metais jie pirmą kartą gaus 10 tūkstančių eurų vertės Europos Sąjungos dotacijas rekonstrukcijai.

Achensee geležinkelis Tirolyje. Vienintelis pasaulyje, kuriame iki šiol naudojama originali XIX amžiaus pabaigos įranga: nuo anglimi varomo lokomotyvo iki tiltų ir bėgių. Magistralę prižiūrinti įmonė bankrutavo 2020 metais dėl koronaviruso pandemijos.

Kino teatras "Modern Theatre" Sofijoje. Jis atsidarė 1908 metais ir iškart tapo kultūrinio gyvenimo centru. Tačiau nuo 2013 metų jame nerengiami renginiai. Įsikūręs istoriniame Bulgarijos sostinės kvartale, jis vėl galėtų tapti viešu regiono ir viso miesto traukos centru.

Кинотеатр Modern Theatre в Софии
Kino teatras "Modern Theatre" Sofijoje

Mirogojaus kapinės Zagrebe — populiari vieta, kurioje gausu neoklasikinės Europos architektūros ir skulptūros pavyzdžių. Jos buvo įtrauktos į nykstančių lankytinų vietų sąrašą dėl 5,5 balų žemės drebėjimo, įvykusio 2020 metų kovą. Daugelis marmurinių statinių ir paminklų buvo stipriai apgadinti, o lietūs dar labiau pablogino situaciją.

Мирогойское кладбище в Загребе
Mirogojaus kapinės Zagrebe

Sen Deni bažnyčia Aukštutinės Prancūzijos regione — seniausia Prancūzijos šiaurėje su XV–XIX amžių meno kūrinių kolekcija. Dėl nepakankamo finansavimo Sen Omero miesto, kuriame ji yra, valdžia negali atlikti restauravimo darbų, tad pastato stogas yra avarinės būklės.

Церковь Сен-Дени во французском регионе О-де-Франс
Sen Deni bažnyčia Aukštutinės Prancūzijos regione

Žaliųjų želdinių sistema Kelne atsidūrė pažeidžiamų lankytinų vietų sąraše, nes plečiantis pastatams gamtos zonų tampa vis mažiau. Tuo tarpu sistema buvo sukurta ir įdiegta 1920-aisiais, ji apėmė ir centrą, ir tuometinius priemiesčius.

Armėnų Zenobio rūmai Venecijoje buvo pastatyti XVII amžiuje ir stovėjo beveik pačioje miesto širdyje. 1851–1997 metais pastate veikė Murad-Rafaelian koledžas. Bet po švietimo įstaigos uždarymo pastatas sunyko.

Армянский дворец Зенобио в Венеции
Armėnų Zenobio rūmai Venecijoje

Penkios Egėjo jūros saloje esančios Kikladų salos — Kirera, Sikinas, Tenas, Amorgas ir Kimolas, kaip ir dar du šimtai mažesnių pietų Graikijoje, yra garsios dėl gražiausių kraštovaizdžių su jūra, kalvomis ir kalnais, žaluma ir tradicinėmis gyvenvietėmis, taip pat antikiniais statiniais. Dabar Graikijos Vyriausybė planuoja šiose vietose įrengti vėjo jėgaines. Viena vertus, jos taps "žaliosios" energijos šaltiniu salyno gyventojams, kita vertus, tokiu atveju bus pažeistas autentiškas kraštovaizdis.

Dar vienas sąraše esantis Italijos atstovas — Džiusti sodas Veronoje. Tai vienas seniausių viešųjų parkų Europoje, atidarytas nuo 1570-ųjų metų. Jame yra žalias labirintas, ilgaamžiai medžiai, o vasaros vakarais ten vyksta teatro pasirodymai po atviru dangumi. Šiemet Veroną užklupusi audra nuvertė trečdalį medžių ir sulaužė labirinto dalį.

Сад Джусти в Вероне
Džiusti sodas Veronoje

San Juan de Socueva bažnyčia ir atsiskyrėlių būstas Kantabrijoje buvo iškalti uoloje VII amžiaus pabaigoje. Nuo tada iki šios dienos ten vyksta pamaldos. Tačiau per šimtmečius vidaus apdaila sunyko, ypač tai tapo pastebima pastaraisiais metais, kai padidėjo turistų srautas.

Stačiatikių vienuolynas Vysokie Dečany Kosove iki šiol buvo vienas geriausiai išlikusių viduramžių statinių Europoje. Tačiau dabar jam gresia greitkelio tiesimas. Jis gali nusidriekti per vienuolyno žemes ir neatpažįstamai pakeisti aplinkinį kraštovaizdį, kurį kartu su pačiu vienuolynu saugo UNESCO.

Православный монастырь Высокие Дечаны в Косове
Stačiatikių vienuolynas Vysokie Dečany Kosove

Senasis Centrinio pašto pastatas Makedonijos sostinėje Skopjėje buvo įtrauktas į sąrašą, nes jis dar nebuvo atstatytas po niokojančio gaisro, įvykusio 2013 metais. Jis buvo pastatytas 1974 metais brutalizmo stiliumi ir stilizuotas kaip lotoso žiedas, kas simbolizuoja miesto atgimimą po 1964 metais ten įvykusio žemės drebėjimo.

Старое здание главного почтамта в столице Македонии Скопье
Senasis Centrinio pašto pastatas Makedonijos sostinėje Skopjėje

Narikalos tvirtovės kompleksas Tbilisyje yra vienas seniausių pastatų Gruzijoje (pirmieji žinomi paminėjimai datuojami IV a.). Tvirtovė atsirado Didžiajame šilko kelyje. Pastaraisiais metais citadelei reikalinga restauracija. Ypač po to, kai dėl naujo funikulieriaus ten ėmė atvažiuoti vis daugiau turistų.

Крепостной комплекс Нарикала в Тбилиси
Narikalos tvirtovės kompleksas Tbilisyje

Galutinis sąrašas, kuriame bus septynios pažeidžiamiausios lankytinos vietos Europoje, bus paskelbtas 2021 metų kovą.

Tegai:
turizmas, ES, įžymybės, Europa
Juozas Zikaras

Vyriausybė patvirtino Juozo Zikaro metų minėjimo planą

(atnaujinta 22:09 2021.01.20)
Šiemet sukanka 140 metų, kai gimė vienas pirmųjų profesionalių Lietuvos skulptorių Juozas Zikaras

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Vyriausybė trečiadienį patvirtino Juozo Zikaro metų minėjimo 2021 metais planą, praneša Kultūros ministerijos spaudos tarnyba.

Minėjimo plane numatyta, kad Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus organizuos Zikaro gimimo 140 metų sukakties renginius — koncertą ir audiovizualinės projekcijos "Juozo Zikaro kelias" pristatymą, parengs nuolatinę ekspoziciją "Juozas Zikaras — Laisvės kūrėjas". Panevėžio rajono savivaldybė kartu su Paįstrio kultūros centru šiai progai organizuos koncertą ir meninės skulptūrų kompozicijos "Zikaro žąsys" atidengimą. 

Minėjimo plane — Juozo Zikaro metams skirtos parodos, paskaitų ciklas, pranešimai konferencijose, "Poezijos pavasario" renginys Kaune "Zikarinės", ekskursijos, laidos, edukaciniai ir kiti renginiai.

Seimui 2021-uosius paskelbus Juozo Zikaro metais įvertinami išskirtiniai skulptoriaus darbai: nepriklausomos Lietuvos tapatybės ženklais tapę meno kūriniai — skulptūros "Laisvė" (šiemet pažymimas jos sukūrimo 100-metis) ir "Knygnešys", daugelio žymių valstybės veikėjų portretiniai biustai ir bareljefai (Jono Basanavičiaus, Simono Daukanto, Vinco Kudirkos, Antano Smetonos, Jono Šliūpo), paminklo "Žuvusiems už Lietuvos laisvę" bareljefas, 1928 m. Lietuvos nepriklausomybės, Vytauto Didžiojo, Juozo Tumo-Vaižganto medaliai, visų 1918–1940 m. litų monetų modeliai. 

Taip pat pabrėžiama Juozo Zikaro kūrybos, kurios pagrindinės temos — lietuvių tautos laisvės idealai, reikšmė visuomenės istorinei atminčiai ir tapatybei.

Tegai:
Lietuva, vyriausybė
Dženifer Lopez

Dženifer Lopez nusifilmavo paplūdimyje su bikiniu ir sujaudino gerbėjus

(atnaujinta 20:15 2021.01.07)
Interneto vartotojai pažymėjo, jog Holivudo aktorė ir dainininkė, būdama 51 metų, atrodo kaip deivė

VILNIUS, sausio 7 — Sputnik. Holivudo aktorė ir dainininkė Dženifer Lopez nusifilmavo Majamio paplūdimyje apsirengusi bikiniu ir sužavėjo gerbėjus savo figūra. Vaizdo įrašas buvo paskelbtas žvaigždės Instagram paskyroje.

Vaizdo įraše 51 metų Lopez pozuoja ryškiai raudonu bikiniu ir margu šilko chalatu su inicialais JLO nugaroje. Jos ausis puošė dideli žiedo pavidalo auskarai.

View this post on Instagram

A post shared by Jennifer Lopez (@jlo)

Patemptas pilvas ir lieknos aktorės kojos sujaudino socialinio tinklo vartotojus. "Deivė", "Mano meilė", "Oho! Karaliene, mes tave mylim", "Gražiausia moteris pasaulyje", — rašė jie komentaruose.

Kaip rašo "Daily Mail", vaizdo įrašas buvo nufilmuotas Floridos paplūdimyje.

Gruodį Dženifer Lopez nusidažė plaukus neįprasta spalva ir nustebino gerbėjus. Nuotraukoje, kurią savo Instagram paskyroje paskelbė stilistas Krisas Epltonas (Chris Appleton), dainininkė yra su violetiniais ir rausvais plaukais, apsirengusi futuristine sidabrine suknele su iškirpte. Jos akys padažytos šviesiai violetiniais šešėliais, o lūpos — rausvais lūpų dažais.

Tegai:
Jennifer Lopez
Google logotipas, archyvinė nuotrauka

"Google" pagrasino išjungti interneto paiešką Australijoje

(atnaujinta 10:32 2021.01.22)
Korporacija pareiškia, kad valdžios institucijų reikalavimas sumokėtų žiniasklaidai už jų naujienų turinio naudojimą, sunaikintų paieškos principus ir paieškos sistemų verslo modelį

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. "Google" pagrasino išjungti interneto paiešką Australijoje, kurios valdžia planuoja priimti įstatymus, kurie netinka įmonei, rašo "Sydney Morning Herald".

Australijos žiniasklaida kaltina "Google" ir "Facebook" uždirbant pelną jo sąskaita.

Australija rengia teisės aktus, kuriuose reikalaujama, kad technologijų gigantai derėtųsi su vietos leidėjais ir transliuotojais dėl turinio mokesčių. Jei nebus susitarta, kainą nustatys valstybės paskirtas arbitras.

"Išnagrinėję teisės aktus turime padaryti išvadą, kad nematome būdo, kaip šiuo atveju galėtume toliau teikti savo paslaugas Australijoje", — per klausymą Australijos Senate sakė Mel Silva, didžiausios pasaulyje interneto paieškos sistemos "Google" regioninis direktorė.

Australijos vyriausybės praėjusią vasarą pasiūlytas įstatymo projektas šiuo metu svarstomas šalies Senate. Priėmus šį įstatymą technologinės kompanijos (pirmame kodekso įgyvendinimo etape tai bus tik "Google" ir "Facebook") privalės mokėti Australijos žiniasklaidos priemonėms už naujienų turinio paskelbimą savo platformose.

"Tai nėra grėsmė, tai yra realybė", — pridūrė ji.

Pasak direktorės, įstatymo aktas susideda iš to, kad "Google" turės mokėti atskiroms žiniasklaidos priemonėms už nuorodas į jų naujienas paieškos rezultatuose ir jų kaupikliuose. Silva tai pavadino "slidžiu šlaitu", kuris sunaikins esamus paieškos sistemų verslo modelius.

Tuo pat metu korporacija siūlo alternatyvų šios problemos sprendimą: sudaryti sutartį su Australijos žiniasklaida remiantis "Google News Showcase" paslauga, apimančia mokėjimus už naujienų turinį. Bendrovė ketina per trejus metus investuoti 1,3 mlrd. JAV dolerių į problemos sprendimą.

Savo ruožtu ministras pirmininkas Skotas Morisonas pareiškė, kad vyriausybė neatsakys į grasinimus.

Facebook atstovas taip pat paskelbė galimybę blokuoti Australijos socialinio tinklo naujienų skiltį.

Tegai:
Australija, Facebook, Google
Dar šia tema
Google "įrašė" Putiną į populiarios frazės vertimą
Privatumo politika: nuo laisvės skleidėjų iki monstrų
Rusija turi išmokti pamoką, kurią Trampas praleido