Užgavėnės Vilniuje

Užgavėnės: pagrindinės tradicijos ir papročiai. galima ir ko negalima daryti

(atnaujinta 14:45 2021.02.16)
Kiekvienais metais šventės data keičiasi priklausomai nuo to, kurią dieną bus švenčiamos Velykos. Šiemet Užgavėnės Lietuvoje bus švenčiamos vasario 16 dieną

Užgavėnės yra sena šventė, žinoma visose Europos šalyse, kuri švenčiama likus 46 dienoms iki Velykų. Jos paskirtis — išvyti žiemą, paskatinti greičiau ateiti pavasarį. Užgavėnių data kiekvienais metais keičiasi priklausomai nuo kilnojamos Velykų šventės dienos.

2021 metais Užgavėnės Lietuvoje bus švenčiamos vasario 16 dieną.

Užgavėnių šventė Lietuvoje yra žavi liaudiško humoro grožiu ir kūrybingumu. Tradiciškai šventės metu į gatves išeina persirengėliai. Persirengėliai vaizduoja tiek žmones, tiek mitines būtybes, gyvulius, paukščius. Ypač populiarūs personažai "čigonai", "velniai", "raganos", "giltinės", "ožiai".

На Масленицу люди одели традиционные литовские маски
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Persirengėliai Vilniaus gatvėse

Pagrindiniai šventės veikėjai nuo senų laikų yra Morė — žiemos pabaigos simbolis, riebus Lašininis — žiemos įsikūnijimas, tinginystės, apsileidimo, persivalgymo simbolis, ir plonas Kanapinis — pavasario įsikūnijimas, darbštumo, pasninko simbolis.

Užgavėnių metu būtinai vyksta Kanapinio ir Lašininio žūtbūtinė kova, kurioje Kanapinis visuomet nugali Lašininį ir taip paskelbia atėjusį pavasarį, Gavėnią, darbų pradžią ir tinginystės pabaigą.

Žiemos simbolis Morė — didelė moters iškamša, būtinai sudeginama šventės pabaigoje tam, kad vėliau atgimtų, o kartu su ja atsikratoma ir susikaupusio blogio, žiemos speigų, manoma, kad greičiau sužaliuos augmenija. Be to, sakoma, jog kartu su More sudega ir žmonių ydos, nuodėmės.

Чучело Зимы, которое сожгут на Масленицу
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Morė Vilniuje

Senovėje svarbiausias Užgavėnių patiekalas buvo mėsa arba šiupinys — riebus kruopų, mėsos ir bulvių mišinys. Blynai labiausiai su Užgavėnėmis siejamu patiekalu tapo pakankamai neseniai. Užgavėnių dieną reikia daug, riebiai ir sočiai valgyti, nes tikima, jog, jei per Užgavėnes sočiai prisivalgysi, tai sotus būsi visus metus.

© Sputnik . Андрей Богданов
Užgavėnių šventė Vilniuje

Nuo senų laikų lietuviai Užgavėnių metu daug dainavo, triukšmavo, linksminosi. Buvo tikima, kad triukšmas pažadins iš miego šalčio apgaubtą žemę — ir tada žiema užleis vietą pavasariui.

Egzistuoja prietaras, kad tas, kuris nešvęs Užgavėnių, "nesiilsės ištisus metus, o jo darbai nebus užbaigti".

Nepaisant to, kad Užgavėnių ištakos pagoniškos, ši šventė glaudžiai susieta su krikščionybe. Per Užgavėnes leidžiama paskutinį kartą gausiai ir riebiai pavalgyti, o jau kitą dieną prasideda Gavėnia, trunkanti iki Velykų — Kristaus prisikėlimo. Per Gavėnią skatinama pasninkauti, nevalgyti mėsos, laikytis rimties iki Kristaus prisikėlimo šventės.

Rusiškos Užgavėnės ir Blynų savaitė

Užgavėnės yra pagoniška šventė. Iš pradžių jos šventimas Rusijoje, anot kai kurių versijų, buvo susijęs su Saulės dievo Jarilos pašlovinimu, anot kitų versijų — "galvijų dievo" Veleso.

Празднование Масленицы, архивное фото
© AFP 2021 / MLADEN ANTONOV
Užgavėnės Rusijoje

Senovėje ši diena buvo viena iš tų, kurios padeda suvokti laiko eigą — metų laikų kaita apaugo daugybe ženklų ir ritualų. Užgavėnės buvo vienos iš jų — žmonės palydėdavo pasitraukančią žiemą ir sveikindavo pavasarį, tikėdamiesi greitos šilumos. Šventė visada buvo lydima ugnies — degantys laužai, ratai ir iškamšos buvo pagrindiniai Užgavėnių atributai ir Rusijoje karaliavusio saulės kulto aidai.

Po krikščionybės priėmimo Bažnyčia pašventino šią pagonišką šventę ir suteikė jai naują prasmę. Skirtingai nei Lietuvoje, Rusijoje Užgavėnės švenčiamos ne vieną dieną, o ištisą savaitę — Blynų savaitę. Blynų savaitė — tai paskutinis pasiruošimo Gavėniai etapas. Krikščioniškoje tradicijoje per blynų savaitę tikintieji turėtų priartėti prie visų įžeidimų atleidimo ir susitaikymo su artimaisiais, sakoma Bažnyčios tradicijoje.

Празднование Масленицы, архивное фото
© Pixabay / Nadya_Grunau
Blynai — pagrindinis Užgavėnių patiekalas

Senovėje Užgavėnės dar buvo vadinamos Sūrio savaite. Šią dieną buvo leidžiama valgyti tik pieno produktus ir žuvį, o mėsa buvo griežtai draudžiama.

Pagal tradiciją kiekviena Užgavėnių savaitės diena yra susijusi su tam tikromis apeigomis.

Pirmadienis — Užgavėnių susitikimas. Šią dieną buvo baigiama ruošti pramogas šventei ir buvo kepamas pirmasis blynas, kurį buvo įprasta atiduoti neturtingiems žmonėms.

Празднование Масленицы, архивное фото
© AFP 2021 / SERGEI GAPON
Užgavėnių minėjimas Rusijoje

Antradienį vykdavo pažintuvės. Trečiadienį žmonos motina kepė blynus ir vaišina jais žentą. Ketvirtadienį važinėjama rogutėmis. Penktadienį žentai kvietė žmonų motinas paragauti vaišių. Šeštadienis buvo skirtas vyro seserų susibūrimams.

Sekmadienį, kuris buvo vadinamas "atleidimo sekmadieniu", buvo įprasta prašyti atleidimo iš artimų giminaičių ir draugų už senas nuoskaudas. Taip pat šią dieną buvo sudeginama Užgavėnių iškamša — ši apeiga buvo susijusi su žiemos palydėjimu ir pavasario susitikimu.

Likę po iškamšos pelenai būdavo išbarstyti po laukus, kad metai būtų derlingi.

Празднование Масленицы, архивное фото
© AFP 2021 / VYACHESLAV OSELEDKO
Užgavėnių šventimas Rusijoje
Tegai:
tradicijos, Lietuva, šventė, Užgavėnės

Estijoje "Eurovizijos" atranką laimėjo Rusijos "Balso" dalyvis

(atnaujinta 14:10 2021.03.07)
Pernai Uku Suviste taip pat laimėjo atrankos konkursą, pristatęs dainą "What Love Is", parengtą bendradarbiaujant su Filipu Kirkorovu ir jo komanda

Dainininkas Uku Suviste, dalyvavęs septintajame šou "Golos" ("Balsas") Rusijoje sezone, atstovaus Estijai 2021 metais "Eurovizijos" konkurse su daina "The Lucky One", laimėjęs nacionalinį atrankos konkursą "Eesti Laul" ("Estijos daina"), praneša "ERR".

Pernai Suviste taip pat laimėjo atrankos konkursą, pristatęs dainą "What Love Is", parengtą bendradarbiaujant su Filipu Kirkorovu ir jo komanda. Tačiau "Eurovizijos" konkursas buvo atšauktas dėl pandemijos, todėl vieta nacionalinių varžybų pusfinalyje šiemet buvo užrezervuota Suviste.

"Finaliniame "Eesti Laul" konkurse dalyvavo 12 atlikėjų. Trys geriausi buvo nustatyti agal tarptautinės žiuri sprendimo ir žmonių balsavimo rezultatus. Trys artistai pateko į superfinalą... Žmonių balsavimo rezultatais, nugalėtoju buvo pripažintas Uku Suviste", — sakoma pranešime.

Naujas "Eurovizijos-2021" formatas: ko tikėtis iš konkurso šiemet >>

Suviste, gimęs 1982 metais Veru mieste, yra žinomas estų dainininkas, pianistas ir prodiuseris. Jis buvo kelių dainų konkursų gimtinėje nugalėtojas. 2010 metais dalyvavo tarptautiniame jaunųjų atlikėjų konkurse "Naujoji banga" Jūrmaloje, o 2018 metais — Rusijos konkurse "Balsas", patekęs į dainininkės Ani Lorak komandą.

Praėjusiais metais atšauktas "Eurovizijos" konkursas šiais metais vyks gegužės 18–22 dienomis Roterdamo "Ahoy" arenoje, dalyvaujant atlikėjams iš 41 šalies. Iš Lietuvos vyks grupė "The Roop", kuri  konkursui buvo atrinkta ir pernai.

Tegai:
muzika, Eurovizija-2021, Eurovizija, Rusija, Estija
Temos:
Dainų konkursas "Eurovizija 2021"
Dar šia tema
Įvardyta didingiausia daina Eurovizijos istorijoje
Lietuva nusprendė, kas atstovaus šaliai "Eurovizijoje 2021"
"Eurovizija" itališkai: žymi dainų šventė Sanreme
Džordžas Klūnis ir Džulija Roberts

Džordžas Klūnis ir Džulija Roberts vėl filmuosis kartu

(atnaujinta 19:21 2021.03.06)
Holivudo aktoriai, kartu suvaidinę trilogijoje apie "Oušeno draugus" ir kriminaliniame trileryje "Finansinis monstras", dabar atliks išsiskyrusių sutuoktinių vaidmenis romantinėje komedijoje

VILNIUS, kovo 7 — Sputnik. Žiniasklaida sužinojo, kad Holivudo aktoriai Džordžas Klūnis ir Džulija Roberts vėl filmuosis kartu. Kalbama apie romantinę komediją "Ticket to paradise" ("Bilietas į rojų"), kurią rengia Olas Parkeris, praneša "Deadline".

Anot leidinio, miuziklą "Mamma Mia! 2" (2018) nufilmavęs režisierius sukurs filmą kino studijoms "Universal Pictures" ir "Working Title Films". Tikimasi, kad filmas bus paruoštas jau šiais metais.

Romantinėje komedijoje Klūnis ir Roberts vaidins išsiskyrusius sutuoktinius. Herojai susivienija ir vyksta į Balio salą, kad neleistų savo dukrai padaryti lemtingą klaidą, kurią, jų nuomone, jie padarė prieš 25 metus.

Projektą prodiusuos Timas Bevanas, Erikas Felneris, kurie anksčiau dirbo su tokiais filmais kaip "Bridget Jones dienoraštis" (2001), "Stepheno Hawkingo visata" (2014) ir kitais, taip pat Sarah Harvey ir Deborah Balderstone.

Džulija Roberts ir Džordžas Klūnis kartu vaidino Steveno Soderbergho trilogijoje apie "Oušeno draugus", taip pat Džodžio Fosterio kriminaliniame trileryje "Finansinis monstras" (2016).

Tegai:
Holivudas, kinas, Džulija Roberts (Julia Roberts), Džordžas Klūnis (George Clooney)
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Prekybos centras Maxima

"Maxima" parduotuvės Lietuvoje pereina į pavasarinį darbo laiką

(atnaujinta 18:42 2021.03.07)
Prekybos tinklas pastebėjo, kad prasidėjus pavasariui klientai dažniau apsiperka vakare, ir pakeitė parduotuvių darbo laiką

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Lietuvoje nuo kovo 8 dienos ilginamas kai kurių "Maxima" parduotuvių darbo laikas, praneša prekybos tinklo spaudos tarnyba.

prekybos centre Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Maximos" komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė pažymėjo, kad darbo grafikas koreguojamas atsižvelgiant į pirkėjų poreikius, kad šviesėjant pavasario vakarams žmonės patogiai ir neskubėdami galėtų apsipirkti vėlesnėmis valandomis, kai pirkėjų srautai sumažėja.

Visą parą prieš karantiną Vilniuje ir Kaune veikusios "Maxima" parduotuvės darbo naktimis neatnaujins, tačiau dirbs iki vidurnakčio. 

Nuo kovo 8 dienos Kaune esanti "Maxima XX" parduotuvė (Jonavos g. 60) dirbs nuo 8:00 iki 24:00. Tai bus ilgiausiai Kaune dirbanti "Maxima" parduotuvė. 

"Maxima" parduotuvės, kurių darbo laikas pasikeitė:

 • Aukštadvaris — Vilniaus g. 15 — nuo 8:00 iki 21:00
 • Ignalina — Laisves pr. 63 — nuo 07:00 iki 21:00
 • Jurbarkas — Dariaus ir Gireno g. 66 — nuo 8:00 iki 21:00
 • Kaunas — Jonavos g. 60 — nuo 8:00 iki 00:00
 • Kupiškis — Vytauto g. 3 — nuo 07:00 iki 20:00
 • Marijampolė — Bažnyčios  g. 38 — nuo 8:00 iki 22:00
 • Molėtai — Amatų g. 3 — nuo 8:00 iki 21:00
 • Priekulė — Žirgų g. 41 — nuo 8:00 iki 22:00
 • Šilutė — Šojaus g. 2 — nuo 8:00 iki 21:00
 • Ukmergė — Anykščių g. 6-1 — nuo 07:00 iki 21:00
 • Vilnius — Beržų g. 2E — nuo 8:00 iki 22:00
 • Vilnius — Lakūnų g. 24A-2 — nuo 9:00 iki 21:00
 • Zarasai — Savanorių g. 18 — nuo 07:00 iki 21:00.

Susipažinti su "Maxima" parduotuvių darbo laikais galima tinklo tinklalapyje "Parduotuvių adresai ir darbo laikas".

Prekybos tinklas taip pat priminė, kad šv. Velykų sekmadienį, balandžio 4 d., parduotuvės nedirbs.

Anksčiau ekonomistai pažymėjo, kad pasikeitus apsipirkimo įpročiams, susijusiems su koronaviruso pandemija, parduotuvių tinklas "Maxima" gali išlaikyti savo dalį rinkoje 2021 metais dėl sumažėjusio pelningumo.

Tegai:
Lietuva, Maxima LT