Ignalinos atominė elektrinė, archyvinė nuotrauka

Ignalinos AE nereikalingą turtą parduoda elektroniniu būdu

64
Dabar fiziniai ir juridiniai asmenys galės dalyvauti IAE rengiamuose aukcionuose nuotoliniu būdu

VILNIUS, vasario 24 — Sputnik. Siekiant efektyvinti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) nereikalingo turto pardavimų procesą, vasarį įmonėje pradėjo veikti elektroninių aukcionų sistema, praneša IAE spaudos tarnyba.

Planuojama, kad didžiausia IAE organizuojamų aukcionų dalis bus vykdoma elektroniniu būdu, juose parduodant įmonei nereikalingą arba netinkamą naudoti turtą, kuris susikaupia vykdant eksploatavimo nutraukimo darbus.

Sistema sudarys sąlygas tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims nuotoliniu būdu dalyvauti IAE rengiamuose aukcionuose. Tokiu būdu siekiama užtikrinti nereikalingo arba netinkamo naudoti turto pardavimo efektyvų procesą, generuoti didesnes pajamas, užkertant kelią galimiems susitarimams dėl kainų tarp aukcionų dalyvių.

Taip pat tai sudomins daugiau potencialių klientų dalyvauti rengiamuose aukcionuose, suteikiant galimybę parduodamą turtą įvertinti virtualioje erdvėje, nevykstant į apžiūrą ir nepatiriant papildomų finansinių ir laiko sąnaudų. 

"Šiuolaikinių technologijų amžiuje panašių sistemų įdiegimas kitose įstaigose, kurios vykdo prekių pardavimus, pasiteisina bei suteikia daugiau skaidrumo turto pardavimo procesui", — sakė IAE generalinis direktorius Darius Janulevičius.

Janulevičiaus teigimu,  elektroninių aukcionų sistema padės IAE sklandžiau ir efektyviau vykdyti IAE eksploatavimo nutraukimo procese susikaupusių metalo ir kitų detalių realizaciją eliminuojant galimas rizikas, kurios egzistuoja vykdant viešuosius aukcionus įprastu būdu.

"Daugiau asmenų ir įmonių turės galimybę dalyvauti IAE vykdomuose aukcionuose, įsigyti jiems reikiamas prekes ir didesnės konkurencijos dėka IAE galės gauti didesnes pajamas", — pridūrė generalinis direktorius.

2016 metais IAE surengė 36 aukcionus įmonei nereikalingam turtui parduoti. Pardavusi virš keturių tūkstančių tonų įvairių metalų įmonė uždirbo 1,22 milijono eurų, iš kito turto pardavimo — 0,53 milijono eurų papildomų pajamų.

IAE veiklos pasikeitimas

Įmonės veikla pasikeitė 2009 metais gruodžio 31 dieną, kai buvo sustabdytas antrasis energijos blokas.

Siekiant įgyvendinti perėjimą iš įmonės veiklos funkcinio valdymo į projektinį valdymą, 2015 metais buvo įkurta projektų valdymo tarnyba. Tais pačiais metais įkurtas veiklos planavimo ir finansų departamentas, padėjęs atskirti veiklos planavimo ir kontrolės funkcijas nuo veiklos vykdymo funkcijos.

2016 metais IAE įsigaliojo nauji pakeitimai, susiję su išmontavimo proceso pertvarkymu. Išmontavimo proceso planavimo ir kontrolės funkcijos buvo atskirtos nuo išmontavimo veiklos vykdymo, nes tai padės optimizuoti ir efektyvinti išmontavimo proceso veiklos įgyvendinimą.

64
Tegai:
elektroninių aukcionų sistema, atominė elektrinė, Ignalinos atominė elektrinė (IAE), Ignalina
Dar šia tema
Ignalinos AE nuosekliai vykdo Europos komisijos rekomendacijas
Ignalinos AE 2016-aisiais papildomai uždirbo beveik 2 mln eurų
Ignalinos atominėje elektrinėje išmontuota 25% visos įrangos
VIlniaus oro uostas, archyvinė nuotrauka

Nuledinimo projektui Vilniaus oro uoste skirta apie 3,5 mln. eurų ES fondo lėšų

(atnaujinta 12:35 2020.12.03)
Įgyvendinus projektą, sostinės oro uoste bus pasirūpinta mažesne aplinkos tarša bei saugesniu orlaivių manevravimu, bendra nuledinimo projekto vertė siekia 8,5 mln. eurų

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Skirtas finansavimas orlaivių nuledinimo projektui Vilniaus oro uoste, praneša Susisiekimo ministerija.

Kitais metais Vilniaus oro uoste planuojama sumontuoti naujus dirvožemio ir gruntinių vandenų taršos prevencijai skirtus valymo įrenginius, pagerinti ledo tirpdymo medžiagų tvarkymą bei įrengti nuotekų surinkimo stebėjimo sistemas. Šiam projektui Susisiekimo ministerija skiria ES fondo lėšas.

Pranešama, kad įgyvendinus projektą sostinės oro uoste bus pasirūpinta ne tik mažesne aplinkos tarša, bet ir saugesniu orlaivių manevravimu: nuledinimo aikštelės bus arčiau pakilimo tako, todėl sutrumpės laikas nuo procedūros atlikimo pabaigos iki lėktuvo pakilimo, bus sunaudojama mažiau nuledinimo procese naudojamų medžiagų ir efektyviau užtikrinamos geresnės orlaivio aerodinaminės savybės. Taip pat lėktuvams rečiau kils poreikis pakartotinai atlikti nuledinimo procedūrą.

Nuledinimo procedūrų metu susidariusios nuotekos bus išvalomos prieš išleidžiant į miesto nuotekų surinkimo sistemas.

Bendra projekto vertė 8,56 mln. eurų, ES Sanglaudos fondo lėšos 3,49 mln. eurų.

Rugsėjo mėnesį Susisiekimo ministerija skyrė per 12 milijonų ES fondo lėšų Vilniaus oro uosto rekonstrukcijos darbams.

Šiomis lėšomis numatoma rekonstruoti "A" ir "B" riedėjimo takus, įrengiant naujus signalinius žiburius, patobulinti gruntinių vandenų ir nuotekų surinkimo sistemas. Be to, už skirtas lėšas bus išplėstas šiaurinis peronas, kuriame šalia kilimo tūpimo tako atsiras naujos 8 orlaivių stovėjimo aikštelės. Taip pat numatoma pailginti ir išplatinti orlaivių riedėjimo F taką, pratęsiant jį kartu įrengti paviršinių nuotekų tinklus, drenažą, LED žiburių sistemas. Numatoma įrengti dar vieną, naują orlaivių riedėjimo Z taką.

Tegai:
ES finansavimas, Vilniaus oro uostas
Dar šia tema
Ispanijos oro uoste užsidegė "British Airways" keleivinis lėktuvas — video
Nufilmuotas Tu-22M3 skrydis nepalankiomis oro sąlygomis
Viename iš Rusijos oro uostų rastas krepšys su padidėjusia fonine radiacija
Lietuvos oro uostai prisijungia prie tarptautinės COVID-19 saugumo chartijos
Nord Stream-2 dujotiekio statyba, Riugeno sala, Vokietija, archyvinė nuotrauka

Ar pasiteisins Vokietijos "Nord Stream-2" išsaugojimo gudrybė?

(atnaujinta 12:33 2020.12.03)
Berlynas vis ieško būdų, kaip apeiti JAV sankcijas "Nord Stream-2" statybose dalyvaujančioms įmonėms, šį kartą nuspręsta kurti aplinkosaugos fondą

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Berlynas vėl svarsto, kaip išvengti sankcijų "Nord Stream-2" projektui: šį kartą kalbama apie specialaus aplinkosaugos fondo sukūrimą. Tikimasi, kad tai padės apeiti Amerikos apribojimus ir saugiai užbaigti dujotiekio statybą. Ar tai pasiteisins, aiškinosi RIA Novosti autorė Sofija Melničuk. 

Fondas padės

"Taip Manuela Švezig nori pergudrauti JAV vyriausybę", — rašoma Vokietijos laikraščio "Bild" antraštėje. Apie sudėtingą regiono vadovybės planą žurnalistai sužinojo iš neįvardytų šaltinių.

Anot jų, organizacija "Klimato apsaugos fondas MV" ("StiftungKlimaschutz MV") pasirodys artimiausiomis dienomis. Įmonė spręs tik su dujotiekiu susiejusius klausimus, o pats "Putino vamzdis" (taip dujotiekis vadinamas laikraštyje) bus pristatytas kaip Meklenburgo-Vakarų Pomeranijos "svarbus aplinkos apsaugos objektas".

Vokietijos įmonės, kurioms gresia sankcijos, perduos savo paslaugas fondo valdymui, o jis jas nukreips į dujotiekio statybą. Taigi, nė viena įmonė nedirbs tiesiogiai su Rusijos projektu ir joms nebus taikomos ribojamosios priemonės.

Federalinės žemės Energetikos, infrastruktūros ir skaitmeninimo ministerija kol kas nekomentavo publikacijos.

Atsisakymas atsisakyti

Tai nėra pirmoji vokiečių iniciatyva padėti "Nord Stream". Rugsėjo mėnesį Vokietijos vyriausybė pasiūlė JAV pastatyti amerikiečių suskystintų gamtinių dujų (SGD) saugyklas Brunsbiutelio ir Vilhelmshaveno uostuose. Vokietijos valdžia tam skyrė apie milijardą dolerių, pranešė laikraštis "Die Zeit". Mainais Vašingtonas pritartų dujotiekio atidavimui eksploatuoti.

Neilgai trukus JAV Senatas pareikalavo papildomų sankcijų įmonėms Zasnico mieste, Riugeno saloje. Ten Rusijos projekto logistikos bazė — Mukrano uostas, kurį aptarnauja "Fährhafen Sassnitz". Burmistras Frankas Kraftas piktinosi: tai pažeidė tarptautinę teisę ir grasino darbo vietų praradimais. Jis tvirtino, kad Europa neturėtų leisti kištis į savo reikalus.

Niekas nebaudė miesto už užsispyrimą, tačiau nebuvo įgyvendintas ir terminalų, skirtų Amerikos SGD, projektas. Už juos Vilhelmshavene atsakinga bendrovė "Uniper" persigalvojo, pranešė AP. Rinkos žaidėjai tiesiog nenorėjo pirkti suskystintų dujų.

Tačiau jie visiškai neatsisako SGD saugyklų Vokietijoje. Vokietijos ekonomikos ministerijos atstovė Annika Einhorn sakė, kad apskritai vyriausybė palankiai vertina iniciatyvas, kurios "dar labiau paįvairins dujų infrastruktūrą".

Sankcijos ar nuolankumas

Tuo tarpu JAV sankcijos verčia įmones pasitraukti iš projekto. Lapkričio pabaigoje apie tai pranešė norvegų "Det Norske Veritas — GermanischerLloyd" (DNV GL), kuri dalyvavo tikrinant, ar darbai ir dokumentai atitinka standartus. Pasibaigus statyboms ji turėjo išduoti pažymėjimą.

"Mes manome, kad DNV GL veiklai dėl laivų, aptarnaujančių "Nord Stream-2" projektą, įrangos tikrinimo yra taikomos sankcijos. Todėl DNV GL nustojo teikti paslaugas, kurioms taikoma PEESA", — paaiškino bendrovės atstovas.

PEESA yra Valstybės departamento paskelbtas Europos energetinio saugumo apsaugos aktas.

Vis dėlto tokios iniciatyvos kaip regioninio aplinkos fondo sukūrimas vargu ar suteiks įmonėms pasitikėjimo. "Jūs galite padaryti viską, išlieka efektyvumo klausimas", — sakė Rusijos tarptautinių reikalų tarybos programos direktorius Ivanas Timofejevas.

Tiek Vokietijos vyriausybė, tiek ES toliau diskutuoja apie antrinių sankcijų pavojų. Platesnę darbotvarkę, išskyrus "Nord Stream-2", diskutuoja, pavyzdžiui, Iranas. Tačiau kol kas nėra aišku, kaip tiksliai "Klimato apsaugos fondas MV" padės Rusijos dujotiekiui.

"Amerikiečiai sugeba blokuoti šį fondą, įtraukti jį į juodąjį sąrašą, taikydami sankcijas", — sako ekspertas. Jo nuomone, pirmiausia reikia suprasti, pagal kokią schemą veiks organizacija, ir pamatyti įstatyminius dokumentus.

"Be to, baudžiamoji byla Jungtinėse Valstijose gali būti iškelta prieš fondą, jei Teisingumo departamentas įtaria, kad pasitelkę jį jie nori išvengti ribojamųjų priemonių, — aiškina Timofejevas. — Pagal įstatymą, sąmoningas priešinimasis sankcijų režimui gresia iki 20 metų kalėjimo. Taigi, yra rizika. Bet kokiu atveju, ši idėja yra šakėmis ant vandens parašyta".

Dvi kėdės Vokietijai

Politikai pasirengę apgaudinėti, kad apeitų sankcijas ir diversifikuotų tiekimą, tačiau įmonės nenori rizikuoti. "Vokietija sėdi ant dviejų kėdžių. Viena vertus, yra ekonominio bendradarbiavimo su Rytais nauda. Kita vertus, yra "didysis brolis" iš Vašingtono, turintis didelę lobistinę įtaką", — pokalbyje su RIA Novosti sakė Rusijos mokslų akademijos Europos instituto Germanistikos centro pagrindinis mokslininkas Aleksandras Kamkinas.

Verslui naudingas stabilus pigių dujų tiekimas per "Nord Stream-2". "Dujos, kaip sakoma, yra ne tik vertingas kailis, bet ir svarbi žaliava chemijos pramonei. Ir tai, savo ruožtu, yra reikšminga pramonė Vokietijai, — aiškina jis. — Tačiau politinė klasė, CDU ir SPD partijos daugiau dėmesio skiria transatlantiniams santykiams ir Vašingtono nuomonė politiniam elitui yra lemiama".

Europa laukia Džo Baideno prisijungimo prie Baltųjų rūmų. Demokratas pasiryžęs atkurti ryšius — yra vilties, kad jis bus jautresnis partnerių siekiams.

Baideno valdomas globalizacijos vektorius tikrai sustiprės, mano Aleksandras Kamkinas. "Tačiau pirmenybė bus teikiama viršvalstybinėms struktūroms, — priduria jis. — Nors "Nord Stream-2" yra orientuotas į Europos, o ne transatlantinius interesus, tai prieštarauja Amerikos tiekėjų interesams. Todėl konkurencija bent jau sustiprės, o JAV sankcijų spaudimas toliau veiks".

Ekspertai sutaria, kad nereikia laukti ribojamųjų priemonių sušvelninimo. Vokietijos valdžios institucijoms teks laviruoti: čia tikslingos iniciatyvos įvairinti tiekimą, siekiant patenkinti importuotojus, ir fondų "visų labui" kūrimas. Tačiau kliūtys Rusijos dujotiekiui kol kas neišnyks.

Tegai:
JAV, Vokietija, Rusija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Курицы

Lenkijoje nustatytas dar vienas paukščių gripo protrūkis

(atnaujinta 15:07 2020.12.03)
Aplink ligos židinį nustatytos būtinosios apsaugos ir stebėsenos zonos, ūkyje pradėti paukščių gaišinimo, valymo ir dezinfekavimo darbai

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Trečiadienį naujas didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) paukščių gripo protrūkis nustatytas Lenkijos Sedlcės apskrityje įsikūrusiame komercinių paukščių ūkyje, kuriame laikyta daugiau kaip 117 tūkst. mėsinių kalakutų, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Audinės, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Андрей Александров

VMVT duomenimis, tai jau antras toks didelis nuo šios ligos nukentėjęs Lenkijos paukštininkystės ūkis per pastarąją savaitę. Dėl viruso šiemet šalyje sunaikinta daugiau kaip 1,6 mln. paukščių.

Pranešama, kad ši liga patvirtinta staiga nugaišus daugiau nei tūkstančiui laikomų paukščių ir ištyrus jų gaišenų mėginius. Lenkijos veterinarijos specialistai jau ėmėsi visų būtinų priemonių, kad virusas neišplistų iš ūkio, o gyvi paukščiai, paukštiena ar šalutiniai gyvūniniai produktai iš protrūkio vietos nepatektų į rinką.

Aplink ligos židinį nustatytos būtinosios apsaugos ir stebėsenos zonos, ūkyje pradėti paukščių gaišinimo, valymo ir dezinfekavimo darbai. Taip pat vykdomas epizootinis tyrimas, aiškinantis, kaip virusas pateko į ūkį. Tai jau 34 didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkis, patvirtintas Lenkijos naminių paukščių laikymo vietose 2020 metais.

Tegai:
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), paukščių gripas, Lenkija
Dar šia tema
Lietuvoje įvertinta didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkio rizika
Patarta, į ką atkreipti dėmesį perkant šviežią žuvį
Didelio atgarsio sulaukę tyrimai dėl nelegalių augintinių veisėjų pasiekė teismą