Virtuvės įrankiai, archyvinė nuotrauka

Auksinių šakučių Lietuvos krašto apsaugos ministerija nebepirks

39
(atnaujinta 18:09 2017.06.29)
Seimas patvirtino naują Lietuvos krašto apsaugos ministerijos viešųjų pirkimų tvarką, kuri leis išvengti piktnaudžiavimo naudojant biudžeto lėnšas

VILNIUS, birželio 29 — Sputnik. Seimo nariai sutiko sukurti naują viešųjų pirkimų gynybos srityje agentūrą, kuri užsiims pirkimų planavimu. Nauja agentūra pradės veikti nuo 2018 metų sausio 1 dienos.

Savo veiklą agentūra koordinuos su gynybos štabu. Šita nauja karinė struktūra bus suformuota dabar esančio Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo pagrindu ir gaus beveik neribotus įgaliojimus visų Lietuvos ginkluotųjų pajėgų strateginio planavimo srityje.

Planuojama, kad jau 2018 metais nauja gynybos resursų agentūra kontroliuos 75% visų Krašto apsaugos ministerijos viešųjų pirkimų, o nuo 2019 metų agentūra bus atsakinga už 95% visų pirkimų.

Savo ruožtu, Krašto apsaugos ministerija privalės informuoti Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą apie bet kurį pirkimą, kurio suma viršys 20 milijonų eurų.

Priminkime, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) tiria sensacingą 2015 metais prekių įgijimo kariuomenei atvejį, kuris buvo pavadintas "auksinių šakučių skandalu".

Tada Lietuvos kariuomenė pirko įvairius virtuvės įrankius aštuoniskart brangiau, nei rinkoje.

Dėl kylančio "auksinių šakučių" skandalo krašto apsaugos ministras Juozas Olekas beveik neteko savo posto, tačiau parlamentarai dauguma balsų jį palaikė. 2015-2016 metų pirkimo dokumentus, susijusius su "Nota Bene",  patikrino specialioji audito komisija.

Po patikrinimo kariai kreipėsi į prokuratūrą, kuri ir pradėjo tyrimą. Apie tai, kad Lietuvos kariuomenė ketina reikalauti iš "Nota Bene" kompensacijos, buvo paskelbta rugsėjo pabaigoje. Įmonė atsisakė grąžinti pinigus.

"Nota Bene" per laikotarpį nuo 2006 metų laimėjo daugiau nei 50 Lietuvos kariuomenės paskelbtų įvairių dydžių konkursinių pirkimų bendrai sumai beveik 30 milijonų eurų. Be to, ši kompanija yra viena iš dešimties stambiausių Lietuvos kariuomenės tiekėjų.

Tyrimo metu bus siekiama išsiaiškinti, kodėl rengiant reikalavimus viešajam pirkimui, buvo nurodyta labai tiksli neesminės gertuvės priedo detalės specifikacija. Audito išvadoje nurodyta, kad funkciniu požiūriu toks konkrečių techninių specifikacijų reikalavimas nebuvo būtinas.

39
Tegai:
auksinės šakutės, piktnaudžiavimas, viešieji pirkimai, Krašto apsaugos ministerija (KAM), Seimas, Lietuva
Dar šia tema
Prezidentė siūlo KAM skaidriai naudoti skirtas lėšas
Nord Stream-2

Vokietijos URM griežtai atsakė į JAV grasinimus prieš "Nord Stream-2"  

(atnaujinta 18:57 2020.08.11)
Pabrėžiama, kad klausimas yra svarstomas ES viduje, kiek ekstrateritorinės sankcijos pažeidžia tarptautinę teisę

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Sprendimas, kur pirkti energiją, yra suverenus, niekas iš šalies negali diktuoti ES energetikos politikos, sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas, kalbėdamas apie JAV sankcijas prieš "Nord Stream-2", praneša RIA Novosti.

"Vokietijos vyriausybei transatlantiniai ryšiai daugelį metų buvo nepaprastai svarbūs — ir ne tik mums, bet ir visai Europai. Jie yra gilesni už bet kokią politinę situaciją. Tačiau vis dėlto turime pasakyti, kad sankcijos tarp partnerių tai neteisingas kelias, melagingas kelias. Galų gale tai yra mūsų suverenus sprendimas, iš ko mes pirksime energiją. Nė viena valstybė negali grėsmės keliu diktuoti ES energetikos politiką", — po derybų Maskvoje sakė spaudos konferencijoje Maasas su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

Jis pažymėjo, kad klausimas yra svarstomas ES viduje, kiek ekstrateritorinės sankcijos pažeidžia tarptautinę teisę. "Kalbėdamasis su Amerikos užsienio reikalų ministru [valstybės sekretoriumi — Sputnik] aiškiai išreiškiau šią poziciją", — sakė jis.

Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat apims išskirtines Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", OMV, "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — finansuoja pusę projekto, tai yra, iki 950 mln.

Projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas nori tiekti ES, taip pat Ukraina ir keletas Europos šalių. Vašingtonas gruodį įvedė sankcijas projektui, reikalaudamas jame dalyvaujančių bendrovių nedelsiant nutraukti statybas. "Swiss Allseas" beveik iškart pranešė apie savo darbų projekte sustabdymą.

Liepos mėnesį JAV valstybės departamentas paskelbė rekomendacijas pagal CAATSA (kovos su Amerikos priešininkais per sankcijas aktą), įskaitant "Nord Stream-2" ir antrąją "Turkish Stream" liniją. Šie veiksmai rizikuoja JAV sankcijomis investuoti ir atlikti kitus veiksmus, susijusius su Rusijos eksporto vamzdynais. Be to, liepą JAV Atstovų rūmai ir JAV Senatas patvirtino savo gynybos biudžeto 2021 metams variantus, kuriuose yra išplėstos sankcijos projektui.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"

Tegai:
JAV, Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Skvernelis: suvaldant antrąją bangą neplanuojama stabydyti ekonomikos ar atskirų sektorių
Liepą kainos Lietuvoje mažėjo 0,3 proc.: labiausiai pigo drabužiai ir avalynė
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Liepą kainos Lietuvoje mažėjo 0,3 proc.: labiausiai pigo drabužiai ir avalynė

(atnaujinta 19:14 2020.08.10)
Daugiausia įtakos turėjo elektros energijos, drabužių ir avalynės, daržovių, šilumos energijos, gamtinių dujų kainų sumažėjimas bei kuro, farmacijos prekių, medicinos paslaugų,  namų ūkio prekių, telefono paslaugų, tabako gaminių kainų padidėjimas

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Liepą, palyginti su birželiu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 0,3 proc., praneša Statistikos departamentas.

Daugiausia tam įtakos turėjo elektros energijos, drabužių ir avalynės, daržovių, šilumos energijos, gamtinių dujų kainų sumažėjimas bei kuro, farmacijos prekių, medicinos paslaugų,  namų ūkio prekių, telefono paslaugų, tabako gaminių kainų padidėjimas.

Vartojimo prekių kainos per mėnesį sumažėjo 0,7 proc., o paslaugų – padidėjo 0,6 proc. Dėl sezoninių nuolaidų daugiausiai sumažėjo drabužių ir avalynės kainos – 3,4 proc. Avalynė atpigo 5,3 proc., drabužiai – 2,8 proc.

Liepą, palyginti su birželiu, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų pokytį nulėmė elektros energijos (8 proc.), gamtinių dujų (18,4 proc.), šilumos energijos (5,5 proc.) kainų sumažėjimas.

Transporto prekių ir paslaugų kainos padidėjo 2,2 proc. Pokytį lėmė kuro ir tepalų (5,7 proc.) kainų padidėjimas. Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos sumažėjo 1,2 proc.

Labiausiai kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos: daugiausia sumažėjo trešnių, persikų, baltagūžių kopūstų, saldžiųjų paprikų kainos, bet padidėjo obuolių, svogūnų, morkų, apelsinų kainos. 

Statistikos departamento duomenimis, liepos metinė infliacija sudarė 1 proc.

Maisto produktų kainos Baltijos šalyse
© Sputnik /
Maisto produktų kainos Baltijos šalyse
Tegai:
Lietuva, kainos
Dar šia tema
Lietuva pasiekė rekordinį būsto nuomos kainų augimą ES
Paaiškinta, kodėl kainos kyla Lietuvoje, bet ne Estijoje ir Latvijoje
Kaip pasikeitė savaitinės dujų kainos Baltijos šalyse
Krepšinio kamuolys

Latvijos moksleiviams siūloma vykti į Lietuvą dėl fizinio lavinimo pamokų

(atnaujinta 17:45 2020.08.11)
Kol senojo dvaro salė yra atnaujinama vaikų reikmėms, jiems išduodami leidimai keliauti į Lietuvą kūno kultūros pamokoms

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Vecumniekų regiono mokyklos mokiniams gali tekti lankyti kūno kultūros pamokas kaimyninėje Lietuvoje, praneša "Zemgales reģionālā televīzija".

Skaistkalnės vidurinės mokyklos kūno kultūros pamokos iki šiol vyko buvusioje baronų Šenenbergo dvaro rūmų salėje — tačiau pastatas yra beveik dviejų amžių senumo ir nebegali atlaikyti tokios intensyvios apkrovos.

"Mes nebegalėjome užtikrinti vaikų saugumo", — sako mokyklos direktorė Svetlana Vaverniecė.

Vietos valdžia salės remontui skyrė 19,4 tūkst. eurų. Dabar patalpose atliekamas kosmetinis remontas, tačiau taip pat bus pakeista šildymo sistema ir atlikti kiti būtini darbai.

Tačiau kol vyksta renovacija, moksleiviams gali tekti vykti į Lietuvos Panevėžio rajoną į kūno kultūros pamokas. Vyksta derybos organizuoti sportinę veiklą šalia esančioje Lietuvos gimnazijoje.

"Bet tai labai apsunkins ugdymo procesą. Vaikai visada turi turėti leidimus ir visi turi būti aprūpinti asmens tapatybės kortelėmis", — aiškino direktorius.

Tai yra laikinas sprendimas — vis tiek reikia pastatyti naują sporto salę. Bet nors dėl projekto buvo susitarta jau seniai ir yra statybos leidimas, gimnazijos statyba užstrigo. Dėl biurokratinių neatitikimų iš šiems tikslams skirtų 100 tūkst. Eurų negrįžtamai prarasta 60 tūkst. Iš pradžių vietos valdžia negalėjo paimti paskolos iš valstybės iždo, o tada pavaduotojai nusprendė, kad skubesnis pertvarkyti Vecumniekų pradinę mokyklą.

Tegai:
sportas, fizinis aktyvumas, Lietuva, Latvija
Dar šia tema
Ekspertas: Baltarusijai visai nenaudinga gabenti naftą per Lietuvą
Papasakota apie aviacijos sektoriaus atsigavimo perspektyvas