Obuoliai, archyvinė nuotrauka

Rudenį brangs vaisiai ir uogos

29
Dėl nepalankių oro sąlygų šiais metais blogas obuolių, kriušių, slyvų, vynogių, apelsinų ir kitų vaisių derlius

VILNIUS, rugpjūčio 28 — Sputnik. Obuolių nederlius Vokietijoje ir apelsinų PAR iškels pasaulinių kainų augimą, kartu su vaisiai brangs ir sultys, praneša "The Baltic course".

Blogiausias amžiaus ketvirčio derlius

Vokietijoje šiais metais įvyko obuolių nederlius.

"Yra ūkių, kurie surinks tik apie 10% nuo įprasto kiekio",- paskelbė Vokietijos valstiečių sąjungos prezidentas Jochimas Rukvidas.

Ekspertų nuomone, geriausiu atveju ūkininkai gali sulaukti tik 555 tūkstančių tonų. Tai sudaro 46% nuo pernai metų derliaus ir yra blogiausias rezultatas nuo 1991 metų.

Kiti taip pat nukentėjo

Beveik pusiau sumažėjo ir kriaušių derlius. Vyšnių šiais metais prinoko 45% mažiau, nei pernai. Žymiai blogesni, nei paprastai bus slyvų, juodųjų serbentų, mėlynių, aviečių ir vynuogių derliai.

Tai, visų pirma, įvyko dėl netikėtinų šalčių, kurie balandžio mėnesį užpuolė Vokietiją ir kai kurias kitas Europos šalis, kaip tik tuo metu, kai medžiai ir krūmai pradėjo žydėti.

Tai, kad vaisiai šiais metais labai nukentės, buvo aišku dar pavasarį. Tačiau Vokietijos valstiečių sąjunga iki paskutinio momento neatskleidė galutinės prognozės. Pastaruoju metu dalį derliaus Vokietijoje sunaikino stiprios liūtys ir kruša.

Tai ne labai stipriai paveiks Vokietijos prekybos tinklus: stambūs vokiečių tinklai perka reikalingą produkciją užsienyje.

Tiesa, dėl pavasarinio šalčio Eurpoje nukentėjo ne tik vokiečių ūkiai. ES obuolių derlius šiais metais sudarys 9 milijonų 343 tūkstančių tonų — 21% mažiau, nei pernai.

Tokioje situacijoje Vokietijos didmenininkams teks pirkti obuolius ne pas kaimynus, pavyzdžiui Lenkijoje, kuri yra didžiausia pasaulyje obuolių eksportuotoja,  bet ir Turkijoje, Naujojoje Zelandijoje arba Čili. Dėl to kainos parduotuvėse padidės.

Apelsinai ne paprasti, o auksiniai

Apelsinų kainoms didžiausią įtaką padarė nederlius kitoje šalyje — Pietų Afrikos Respublikoje. Ši šalis yra trečioji pasaulyje pagal apelsinų eksportą ir dėl sausros šiais metais pagal prognozes gali prarasti nuo 30 iki 50% derliaus.

Taigi ES šalims šį rudenį gresia obuolių ir apelsinų bei sulčių kainų augimas.

Lietuvoje sviestas dvigubai pigesnis nei Latvijoje >>

29
Tegai:
nederlius, blogas oras, derlius, kainų augimas, vaisiai, kainos, Europa
Dar šia tema
Lietuviai mėgsta apsipirkti turgavietėse šeštadieniais
Daržovių sezonas įsibėgėja: Lietuvoje prekaujama saugiais produktais
Į sveikatą: ministrai kviečia rinktis tai, kas užauginta šalia mūsų
Nord Stream-2

"Zurich" nekomentuoja pranešimų apie "Nord Stream-2" atsisakymą

(atnaujinta 13:04 2021.01.17)
Bendrovės atstovas pridūrė, kad, kaip ir anksčiau, "Ziurich" draudimo grupės pozicija išlieka nepakitusi: bendrovė turi išsamią įstatymų laikymosi sistemą ir yra įsipareigojusi visapusiškai laikytis visų taikomų sankcijų taisyklių

VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Šveicarijos draudimo bendrovė "Zurich Insurance Group" nekomentuoja žiniasklaidos pranešimų apie ketinimą atsisakyti draudimo statyti "Nord Stream-2" dėl JAV sankcijų grėsmės, RIA Novosti sakė bendrovės atstovas Tomas Bajeris. 

Anksčiau "Bloomberg", remdamasi informuotais šaltiniais, pranešė, kad "Ziurich Insurance Group" nustos drausti "Nord Stream-2" dujotiekio statybą dėl JAV sankcijų grėsmės. 

"Dėl konfidencialumo mes nekomentuojame jokių santykių su klientais", — atsakydamas į prašymą pakomentuoti žiniasklaidos pranešimą apie "Nord Stream-2" draudimą.

Jis taip pat pridūrė, kad, kaip ir anksčiau, "Ziurich" draudimo grupės pozicija išlieka nepakitusi: bendrovė turi išsamią įstatymų laikymosi sistemą ir yra įsipareigojusi visapusiškai laikytis visų taikomų sankcijų taisyklių.

Šią savaitę "Reuters", remdamasi šaltiniais, taip pat pranešė, kad sausio mėnesį JAV valstybės departamentas kelioms Europos įmonėms pranešė apie sankcijų riziką, kurią departamentas įtaria padėjęs Rusijai statyti "Nord Stream 2". Šaltinių teigimu, galimas projekto draudikas yra "Ziurich Insurance Group".

"Nord Stream-2"

"Nord Stream-2" numato dviejų vamzdyno linijų, kurių bendras pajėgumas sieks 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, statybas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, nes siekia tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES. Vašingtonas 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė sankcijas dujotiekiui ir tokiu būdu pristabdė statybas.

Klojimas atsinaujino 2020 metų gruodžio mėnesį, laivui "Fortūna" Vokietijos vandenyse nuklojus 2,6 km vamzdžių. Pasak projekto operatorės "Nord Stream 2 AG", maždaug 148 kilometrai iš bendro dviejų 460 kilometrų ilgio linijų liko nebaigti. Belieka pakloti 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse.

Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės kloti vamzdžius su "Fortūna" nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.

Tegai:
Vokietija, Nord Stream 2 AG, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Elektros tinklai

Lietuvos operatorius baigė vieną projekto etapų, norint išeiti BRELL

(atnaujinta 09:52 2021.01.17)
Pranešime tuo pačiu teigiama, kad vykdant projektą būtina nugriauti seną įrangą ir rekonstruoti skirstomąją įrangą

VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius "Litgrid" baigė dar vieną tinklo optimizavimo projekto etapą, skirtą Baltijos šalių energetinei sistemai sinchronizuoti su žemyninės Europos tinklais, praneša bendrovės spaudos tarnyba. 

Paskutinėmis praėjusių metų dienomis po rekonstrukcijos Utenos ir Ignalinos AE pastotėse buvo įjungti 330 kilovatų galios skirstytuvai. Praėjusią savaitę Utenoje taip pat buvo įjungtas autotransformatorius, o šią savaitę panašus įtaisas bus prijungtas ir Ignalinos AE pastotėje.

Projekto metu bus nugriauta sena įranga ir rekonstruoti 110 kilovatų skirstomieji įrenginiai. Projektą planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos.

"Šiaurės Rytų perdavimo tinklo mazgas vis dar glaudžiai susijęs su uždaryta Ignalinos atomine elektrine. Šiuo projektu siekiame šią perdavimo tinklo dalį pertvarkyti, pritaikyti veikimui atsijungus nuo IPS / UPS sistemos ir pradėjus darbą sinchroniniu režimu su kontinentinės Europos tinklais. Praėjusiais metais jau atlikome kelis labai svarbius veiksmus projekte: į Lietuvos elektros energetikos širdį Elektrėnuose perkėlėme ir sėkmingai paleidome valdomą šuntinį reaktorių bei atjungėme ir išardėme pirmąją iš 5 mus su Baltarusijos sistema jungusių elektros linijų", — teigė Gerda Krasauskė, "Litgrid" Strateginės infrastruktūros.

Viso Šiaurės rytų Lietuvos perdavimo tinklo optimizavimo projekto kaina yra 23,92 milijono eurų. Jo įgyvendinimas padidins ne tik energijos tiekimo patikimumą regione, bet ir sumažins tinklo išlaikymo išlaidas.

Pasitraukimas iš BRELL

Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atsijungti ir sinchronizuoti su Europos elektros sistema per Lenkiją — per jau pastatytą "LitPol Link" ir jūrų kabelį "Harmony Link". Tai planuojama padaryti iki 2025 metų.

Lietuvoje noras išeiti iš BRELL yra paaiškinamas noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, kurių tarifai neišvengiamai kils.

Tuo pačiu metu Maskva tikisi, kad net ir Baltijos šalims palikus BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.

Tegai:
Litgrid, Lietuva, BRELL
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL
Dar šia tema
Užfiksuotas staigus Rusijos anglies importo į Europą padidėjimas
Įvardytos dažniausios pradedančiųjų investuotojų klaidos
Kadras iš filmo Vienas namuose

Makolis Kalkinas palaikė idėją iškirpti epizodą su Trampu filmo "Vienas namuose"

(atnaujinta 16:48 2021.01.17)
Anksčiau Rusijos LDPR lyderis Vladimiras Žirinovskis pasisūlė pakeisti Trampą filme "Vienas namuose-2", pažymėdamas, kad filmavimo metu LDPR delegacija kaip tik lankėsi Niujorke

VILNIUS, sausio 17 — Sputnik.  Filmuose "Vienas namuose" ir "Vienas namuose 2" vaidinęs aktorius Makolis Kalkinas palaikė pasiūlymus redaguoti antrąją filmo dalį, siekiant pašalinti iš jos dabartinį JAV prezidentą Donaldą Trampą.

Vienas iš socialinio tinklo Twitter vartotojų paskelbė redaguotą filmo ištrauką, kurioje Trampo nėra viešbučio fojė.

​"Bravo! — pakomentavo aktorius tviteryje. Jis taip pat palaikė vartotoją, raginantį pateikti peticiją, kad D. Trampą "Vienas namuose" pakeistų 40-metis Makolis Kalkinas.

Socialinio tinklo vartotojai pasiūlė kitas galimybes: Trampo vietoje jie mato išrinktą JAV prezidentą Džo Bideną ir aktorių Keanu Reevesą.

Anksčiau Rusijos LDPR lyderis Vladimiras Žirinovskis pasisūlė pakeisti Trampą filme "Vienas namuose-2", pažymėdamas, kad filmavimo metu LDPR delegacija kaip tik lankėsi Niujorke.

Tegai:
Makolėjus Kalkinas, Donaldas Trampas