Gazprom, archyvinė nuotrauka

Vyriausybė planuoja išieškoti "Gazpromo" baudą Lietuvos ribų

23
(atnaujinta 09:11 2017.12.20)
Kadangi Lietuvoje Rusijos koncernas neturi jokio turto, Vyriausybė spręs, kokias būdais galima išieškoti prieš trejus metus paskirtą baudą kitose ES valstybėse, kur "Gazprom" turi nuosavybę

VILNIUS, gruodžio 20 — Sputnik. Vyriausybė turi nuspręsti, kaip iš Rusijos koncerno "Gazprom" išieškoti prieš trejus metus skirtą 40 milijonų eurų baudą, praneša LRT.

"Teisingumo ministerija parengėveiksmų planą dėl baudos išieškojimo už Lietuvos ribų, nes Lietuvoje "Gazprom" neturi turto", — sakė ministerijos atstovė spaudai Jurgita Jacovskienė.

Konkurencijos taryba dujų koncerną nubaudė už tai, kad bendrovė neleido "Lietuvos energijos gamybai" pasirašyti sutarties dėl dujų tiekimo su kita įmone, o taip Rusijos koncernas pažeidė tarybos iškeltas sąlygas, kai "Gazpromui" buvo leista įsigyti "Lietuvos dujų" akcijų.

Gazprom, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Максим Блинов

2014 metų birželį Konkurencijos Taryba pripažino, kad "Gazprom", atsisakydamas derėtis su „Lietuvos energijos gamyba" (buvusia Lietuvos elektrine) dėl dujų mainų sutarties 2013-2015 metais, užkirto kelią įmonei pasirašyti sutartį su kita dujų tiekimo įmone ir taip pažeidė 2004 metais tarybos leidimo Rusijos koncernui įsigyti 34 proc. tuometinių „Lietuvos dujų" akcijų sąlygas.

Lietuvos iniciatyva EK tyrimą dėl "Gazprom" piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkoje pradėjo 2012 metais. Tyrimas pradėtas dėl galimų pažeidimų aštuoniose šalyse. 2015 metų balandį EK buvo pareiškusi, kad Rusijos dujų koncernas galėjo nustatyti nesąžiningas dujų kainas bei piktnaudžiauti savo padėtimi.

Ieškinį Stokholmo arbitražui dėl koncerno "Gazprom" taikytos nesąžiningos gamtinių dujų kainos Lietuva pateikė 2012 metais. 2016 metų birželį Stokholmio arbitražas atmetė Lietuvos reikalavimus atlyginti žalą.

Rusijos koncernas Lietuvoje neturi jokio turto, todėl įprastos priemonės negali būti taikomos. Pasak Teisingumo ministerijos, bus aiškinamasi, ar įmanoma bendradarbiauti su kitomis Europos valstybėmis, kur "Gazpromas" turi turto. Kitas svarstomas būdas — nuskaičiuoti už dujas pervedamas lėšas, tačiau „Gazpromas" dujas tiekia tik gavęs pinigų iš Lietuvos įmonių.

Šiuo metu už baudos išieškojimą atsakinga Mokesčių inspekcija.

23
Tegai:
bauda, Gazprom, Lietuva
Dar šia tema
"Gazprom": Baltijos šalys ir Lenkija permoka už SGD iš JAV
EK ir "Gazprom" veda derybas antimonopolinio ginčo byloje
Lietuva nesutinka su "Gazprom" įsipareigojimais Europos Komisijai
Politologas: "Gazprom" gali šantažuoti Lietuvos įmones
Discussion