Lietuvos Respublikos Seimas, archyvinė nuotrauka

Seimas numato mažinti mokestinę naštą įmonėms

16
(atnaujinta 09:09 2018.06.01)
Seimas svarstys Energetikos įstatymo pakeitimus dėl mokestinės naštos įmonėms mažinimo

VILNIUS, birželio 1 — Sputnik. Seimas pradėjo svarstyti Energetikos įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis siekiama gerinti sąlygas verslui — elektros energiją intensyviai naudojančioms įmonėms mažinti mokestinę naštą, taikant diferencijuotą viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) elektros energetikos sektoriuje kainą, rašoma Seimo pranešime spaudai.

Todėl Seimas svarstys Energetikos įstatymo pakeitimus dėl mokestinės naštos įmonėms mažinimo.

Pasak energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno, už elektros energijos kiekį, viršijantį vieną gigavatvalandę elektros energijos, už praėjusius kalendorinius metus įmonės galėtų susigrąžinti 85 procentus sumokėtos VIAP kainos dalies, susijusios su elektros energijos gamyba, naudojant atsinaujinančius energijos išteklius, šios elektros energijos balansavimu ir jos centralizuota prekyba.

Kaip skelbia Energetikos ministerija, įmonės, kuriose nebūtų įdiegtos geriausios energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonės, turėtų įsipareigoti šias priemones diegti, investuodamos ne mažiau kaip 75 procentus nuo susigrąžintos sumos. Šia lengvata galėtų pasinaudoti tiek jau veikiančios, tiek naujai investavusios energijai imlios pramonės įmonės.

Šiuo metu Lietuva netaiko lengvatų pramonei, veikiančiai intensyviai elektros energiją naudojančiose pramonės šakose. Todėl konkuruodama dėl tiesioginių užsienio investicijų Lietuva yra mažiau patraukli nei kitos regiono valstybės, kurios tokią lengvatą taiko, pavyzdžiui, Lenkija, Rumunija, Čekija ar Latvija.

Įstatymų pataisomis siekiama sudaryti sąlygas pagreitinti ir supaprastinti prijungimo prie elektros ir gamtinių dujų tinklų procedūrą. Tokia galimybe galėtų pasinaudoti tie elektros skirstomojo tinklo vartotojai, kurių elektros įrenginių galia yra didesnė kaip 250 kilovatų, o dujų sistemos pajėgumai lygūs ar viršija 40 megavatvalandžių per valandą, taip pat elektros vartotojai (ne mažesnės kaip 10 megavatų (MW) galios) galėtų patys organizuoti prisijungimą prie elektros tinklų.

Teisės aktų pakeitimais siūloma stambiems elektros energijos vartotojams sudaryti galimybę tiesiogiai prisijungti prie elektros perdavimo tinklo. Anot Energetikos ministerijos, tokia galimybe galės pasinaudoti tie vartotojai, kurių įrenginių galia yra ne mažesnė nei 10 MW ir kurie įsipareigos 10 metų nemažinti galios ir tiek pat laiko mokėti galios mokestį.

Teikiamos pataisos taip pat leistų atsisakyti didžiosios dalies Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) patikrinimų ir pažymų išdavimo, prijungiant naujų vartotojų įrenginius prie tinklų. Pagal siūlomą naują tvarką atestuotos įmonės ir asmenys, įrengdami elektros ir gamtinių dujų energetikos įrenginius, privalės užtikrinti jų techninę saugą — pastarąją dalį iki šiol kontroliavo VEI.

Pritarus šiam projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Ekonomikos komitete.

16
Tegai:
energetika, Seimas, Lietuva
Dar šia tema
Pagrindinės mokesčių mokėtojų teisės pristatytos viename sąraše
Finansų ministerija: Ukrainos mokesčių ir muitų sistemą stiprins Lietuvos ekspertai
"Apple" sumokės Airijai 13 milijardų dolerių mokesčių
Mokesčių inspekcija pranešimais primins gyventojams apie mokėtinus mokesčius
Kaip pasikeis mokesčiai 2017 metais