Ruginė duona, archyvinė nuotrauka.

Dėl sausros gali kilti maisto produktų kainos

31
(atnaujinta 08:57 2018.08.09)
Grūdų augintojai ir žemės ūkio ministras tvirtina, kad grūdų dalis duonos ir mėsos produkcijoje nežymi, tad ir kainos, jei ir didės, tai nežymiai

VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik.  Sausra brangina grūdus, dėl to kai kurie gamintojai jau svarsto kelti maisto produktų kainas, rašo LRT.

Tačiau grūdų augintojai ir žemės ūkio ministras tvirtina, kad grūdų dalis duonos ir mėsos produkcijoje nežymi, tad ir kainos, jei ir didės, tai nežymiai.

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako, kad vyriausybė padės grūdų augintojams viskuo, kuo galės, tačiau valdžia įspėja, kad nesilaikyti sutarčių galės tik tie, kurie iš tikrųjų įrodys, kad nukentėjo nuo sausros.

Pasak Surplio, jeigu ūkininkas ateis pas produkcijos pirkėją ir sakys, kad dėl sausros aš tau grūdų neparduosiu, tegul jis ginasi teisme, įrodinėja, kad tikrai jis atsidūrė force majeure (nepaprastos aplinkybės – Sputnik) aplinkybėse, nes valstybė padės tik tiems, kurie ištiktųjų dėl sausros patyrė nuostolių. O ne dėl to, kad sugalvojo vėliau gudriau parduoti grūdus.

Ūkininkams auginantiems javus paskutiniai metai buvo sudėtingi. 2017 metais laukus užtvindė liūtys, 2018 metais – marino sausra. Grūdų augintojai sako, kad dėl tokių orų derlius sumenko trečdaliu, o kai kur ir daugiau.

Javų trūksta visoje Europoje ir Azijoje. Dėl to Lietuvoje per pastarąsias tris savaites grūdų supirkimo kainos šoktelėjo aukštyn — žieminių kviečių kaina biržoje yra pašokusi nuo 155 eurų pavasarį iki šiandieninių beveik 220 eurų už toną. Pasak grūdų perdirbėjų, toks pabrangimas paveiks beveik visų maisto produktų kainas.

Sausra, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Кондратюк

Grūdų augintojai nesutinka, kad dėl brangstančių grūdų gali kilti tiek duonos gaminių, tiek mėsos produkcijos kainos. Tokius gamintojų svarstymus jie vadina spekuliacijomis.

Dėl Lietuvoje užsitęsusios sausros, numatoma prikulti mažiau nei rekordiniais metais, apie 5,5 mln. tonų grūdų.

Praėjusių metų pabaigoje dėl stiprių liūčių ūkininkai negalėjo laiku surinkti derliaus. Dėl šios priežasties Lietuvos žemės ūkio sektorius patyrė apie 40 mln. eurų nuostolių.

Europos Komisijos Lietuvai nuo liūčių ir potvynių nukentėjusiems ūkininkams skyrė 9 mln. 120 tūkst. eurų kompensaciją.

31
Tegai:
sausra, grūdai, kainos, Lietuva
Dar šia tema
Paukštiena Lietuvoje gali brangti
Pirmoji grūdų partija atvyko į Lietuvą iš Krasnojarsko krašto
Lietuva ketina eksportuoti grūdus į Bangladešą