Saulius Skvernelis

Sulaikyti "Gazprom": Lietuvos premjeras įvardijo SGD terminalo išpirkimo priežastį

59
(atnaujinta 19:40 2018.08.21)
Skvernelis pareiškė, kad dujų saugyklos išpirkimas padės išvengti dujų kainų didėjimo ir sumažinti išlaidas techninei priežiūrai

VILNIUS, rugpjūčio 21 — Sputnik. Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pareiškė, kad Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo išpirkimas padės sulaikyti "Gazprom" ir išvengti dujų kainos kilimo.

"Dabar mūsų uždavinys yra vienintelis — užtikrinti tolesnį stabilų gamtinių dujų tiekimą. Šiandien per terminalą tiekiama pusė visų suvartojamų gamtinių dujų Lietuvoje. Toliau labai svarbu, kad būtų išlaikytas spaudimas kainų monopolininkui, nes jeigu atsisakome terminalo ir jis išplaukia, tai "Gazprom" kainos gali kilti iki 20 procentų", — sakė Skvernelis interviu LRT Radijui.

Premjero teigimu, toks smarkus "mėlynojo kuro" brangimas gali sukelti 160 milijonų eurų nuostolių per metus iš valstybės biudžeto.

Be to, SGD terminalo išpirkimas padės Lietuvai sumažinti terminalo išlaikymo kaštus. Skvernelio manymu, priėmus sprendimą įsigyti terminalą ilgalaikėje perspektyvoje terminalo išlaikymo kaštus bus galima kasmet sumažinti 23 milijonais eurų.

Premjeras paminėjo, kad Lietuva į priekrantės ir kranto infrastruktūrą investavo 68 milijonus eurų. Jeigu terminalas išplauks, ta infrastruktūra lieka perteklinė ir niekam nereikalinga.

Skvernelis teigė, kad Vyriausybė tikisi padaryti terminalą regioniniu, ir tokiu būdu konkuruoti Baltijos jūros dujų rinkoje.

Anksčiau Vyriausybės Ekonominės infrastruktūros plėtros komisija priėmė sprendimą po 2024 metų iš Norvegijos bendrovės "Hoegh LNG" išpirkti laivą — suskystintų gamtinių dujų (SGD) saugyklą Klaipėdos terminale.

Komisijos teigimu, terminalo įsigijimas leis užtikrinti konkurencingas dujų kainas ir mažiausią SGD infrastruktūros išlaikymo kainą trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje.

Anksčiau valstybinė įmonė "Klaipėdos nafta" jau siūlė išpirkti tanklaivį. Dabar bendrovė kasmet moka apie 60 milijonų eurų Norvegijos terminalo savininkui.

Remiantis preliminariais duomenimis, išpirkimo suma gali būti 121-160 milijonų eurų.

59
Tegai:
suskystintos gamtinės dujos (SGD), SGD terminalas, Gazprom, Saulius Skvernelis, Lietuva
Dar šia tema
"Aukščiausio lygio "trolis"": kodėl Junkeris pažadėjo Trampui padidinti SGD pirkimus
"Know-how" dujų versle: kodėl Trampas pasiūlė ES statyti uostus SGD
Nekontroliuojamos SGD: "Gazprom" nebijo konkurencijos su JAV ES rinkoje
Stebuklai šalia: Lietuva pirks SGD iš JAV, nepaisydama logikos ir ekonomikos
Kaltinkite fiziką ir kainas: kodėl atėjimas į ES dujų rinką nenaudingas JAV