Danpower buveinė

"Danpower" gavo leidimą gaminti elektrą su skatinamuoju tarifu Kaune

30
(atnaujinta 15:43 2018.09.30)
Ginčas tarp Lietuvos ir Vokietijos kompanijos pasibaigė, todėl Lietuvos valstybinė energetikos inspekcija išdavė bendrovei naują leidimą

VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Lietuvos valstybinė energetikos inspekcija  išdavė Vokietijos bendrovei "Danpower" leidimą gaminti elektros energiją su skatinamuoju tarifu Kaune, praneša Energetikos ministerijos spaudos tarnyba.

Kauno elektrinė dabar 12 metų gaus 9,7 cento už kilovatvalandę (be PVM) tarifą, tuo metu vidutinė elektros energijos rinkos kaina yra 5,75 cento už kilovatvalandę.

Šiuo sprendimu įgyvendinami taikiame susitarime tarp Lietuvos valstybės ir Vokietijos investuotojo "Danpower" numatyti įsipareigojimai. Šiuo susitarimu siekiama taikiai užbaigti 2015 metais pradėtus teisminius ginčus.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pareiškė, kad Lietuva įgyvendino visus įsipareigojimus, kuriuos numatė taikos sutartis ir dabar kitai pusei liko padaryti paskutinius žingsnius.  

Šią savaitę "Danpower" atsisakius skundo apeliaciniame teisme ir baigus paskutinį teisminį ginčą,  "Danpower" yra įsipareigojusi atsisakyti pretenzijų dėl 35 mln. eurų bylos iškėlimo tarptautiniame arbitraže ir nutraukti bylą ES Bendrajame teisme.

"Danpower" gegužę, įgyvendindama taikų susitarimą, atsisakė 32 mln. vertės ieškinių dėl žalos valstybės atžvilgiu bei atsisakė teisių į Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) nutarimu suteiktą skatinamąjį tarifą Vilniaus kogeneracinei jėgainei.

Generalinė taikos sutartis buvo pasirašyta ir įsigaliojo 2018 metų gegužės 8 dieną.

Pagal taikos susitarimą Vokietijos kompanija taip pat yra numačiusi investuoti į šimtą elektromobilių pakrovimo stotelių Lietuvoje, kas prisidėtų prie elektromobilių plėtrai reikalingos infrastruktūros užtikrinimo.

Gegužės mėnesį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas įvertino dviejų esminių taikos sutarčių bylose dėl "Danpower" teisės į skatinamąjį tarifą, atitiktį viešajam interesui, imperatyviems teisės aktų reikalavimams ir trečiųjų šalių teisėms bei jas patvirtino. Pagal galiojančius teisės aktus ir minėtą VKEKK nutarimą, tai atkūrė "Danpower" teisę į skatinamąjį tarifą, kurį ji buvo laimėjusi viešo aukciono būdu 2013 metais.

30
Tegai:
energetika, Danpower, Energetikos ministerija, Vokietija, Kaunas, Lietuva
Dar šia tema
Verslas laimi, politikai pralaimi: kaip Rusijos SGD užkariaus Baltiją
Elektros kaina Lietuvoje ir Latvijoje nenustoja augti
Kuršių nerijoje baigti prisijungimo prie Rusijos energetikos sistemos darbai
Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Minskas Lietuvos atėmė visus kozirius Astravo AE klausimu

(atnaujinta 11:24 2020.06.02)
Vilnius neturi jokių reikšmingų argumentų prieš atominės elektrinės statybą, nes Baltarusija sėkmingai padarė viską, kad įrodytų visišką jos saugumą, įsitikinęs ekspertas Aleksejus Anpilogovas

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Baltarusija iš pat pradžių išlaikė visus būtinus ir net neprivalomus bandymus, kad įrodytų visišką savo branduolinės energetikos objekto saugumą, interviu Sputnik Lietuva sakė branduolinės energetikos ekspertas, mokslinių tyrimų ir pilietinių iniciatyvų plėtros fondo "Osnovanije" prezidentas Aleksejus Anpilogovas.

"Europos Sąjunga nebebus kinkoma dvišaliam Lietuvos ir Baltarusijos tvarkymui, nes Baltarusijos AE atitiko visus — net ir savanoriškus — sertifikatus, kuriuos numatė savanoriškos sutartys ir susitarimai, visų pirma Europos Sąjungoje. <...> Lietuva dabar neturi ES paramos Baltarusijos atominės elektrinės atžvilgiu... Galbūt kai kurie "žaliųjų" partijų politikai iškels savo įprastą kovos su branduoline energija darbotvarkę, tačiau Europos Komisijos lygiu nematysime jokių realių veiksmų", — pažymėjo Anpilogovas.

Kalbant apie Jungtines Valstijas, jos politizuos klausimą su Baltarusijos atomine elektrine, nes santykiai su Baltarusija kaip su valstybe yra gana sudėtingi. Vašingtonas taip pat supranta, kad branduolinis objektas yra svarbus Baltarusijai norint sukurti stiprią ekonomiką, o tai nėra įtraukta į JAV planus ir stipri šalis joms nereikalinga.

"Neatmetu galimybės, kad JAV imsis kokių nors oficialių protestų, tam tikri momentai bus nukreipti per kontroliuojamas [organizacijas], bet, vėlgi, tai prie nieko konkretaus neprives, nes JAV bendravimas su tarptautinėmis organizacijomis išgyvena sunkius laikus", — priminė Anpilogovas.

Į Baltarusijos atominę elektrinę atgabentas branduolinis kuras skatina Lietuvą aktyviau siekti maksimalaus statomos jėgainės "saugumo" ir susitarimų su kaimynais, kad joje pagaminta elektra nebūtų perkama. Taip Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos ir Laikinosios veiksmų dėl Astravo atominės elektrinės koordinavimo grupės posėdyje teigė užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius.

Anot viceministro, ES tikslas yra nuolat stebėti ir didinti spaudimą Minskui, kad būtų galima įgyvendinti streso testų rekomendacijas prieš pradedant objekto eksploataciją. Jis taip pat pridūrė, kad dvišalėmis derybomis su Baltarusija siekiama atidėti Baltarusijos AE paleidimą.

Be to, kaip pabrėžė Zananavičius, Lietuvai reikalinga Vašingtono parama.

Tegai:
Astravo AE, Lietuva, Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Laikas reikalauti kompensacijos už BelAE
Ekspertas paaiškino, kodėl nereikėtų bijoti atominės elektrinės statybų
Kovo 11-osios akto signataras paskelbė apie "Lietuvos pralaimėjimą" BelAE klausime
Laivas Akademik Čerskij

Įvardytas laivo, galinčio užbaigti "Nord Stream-2" statybą, savininkas

(atnaujinta 10:57 2020.06.02)
Anksčiau buvo žinoma informacija, kad laivą "Akademik Čerskij" eksploatuoja bendrovė "Gazprom flot"

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Laivas "Akademik Čerskij", galintis užbaigti tiesti "Nord Stream-2" dujotiekį, priklauso Samaros šiluminės energijos turtiniam fondui, praneša "RBK" su nuoroda į Rusijos tarptautinį laivų registrą.

Pažymima, kad anksčiau nebuvo informacijos apie vamzdžių klojimo laivo savininką, o bendrovė "Gazprom Flot" buvo vadinama jį eksploatuojančia kompanija.

Šių metų kovo 31 dienos duomenimis, Samaros šiluminės energijos turtinis fondas priklausė "Gazprom" grupei. Steigėjai tuo metu buvo "Gazprom teploenergo" (51 proc.) ir "Gazprom mežregiongaz Samara" (49 proc.). Abi bendrovės priklauso "Gazprom mežregiongaz" grupei.

"RBK" rašo, kad tokia struktūra leis sumažinti sankcijų rizikas, susijusias su laivo eksploatavimu. Leidinys pažymi, kad ribojamosios priemonės gali kelti grėsmę vamzdžių klojimo laivui, kuris užbaigs "Nord Stream-2" statybą. Kaip pareiškė advokatų kolegijos "Pen & Paper" Maskvos biuro vadovaujantis partneris Antonas Imenovas, jei buvo nuspręsta savininku padaryti Samaros šiluminės energijos turtinį fondą, tai būtent šiai organizacijai galimos JAV sankcijos yra mažiau pavojingos, tačiau pats laivas "Akademik Čerskij" gali būti jų paveiktas.

Vamzdžių klojimo laivą "Gazprom" įsigijo 2015 metais. "Akademik Čerskij" nuo 2016 metų buvo eksploatuojamas "Gazprom flot", o informacija apie tai bendrovės tinklalapyje buvo bent iki 2020 metų vasario, rašo laikraštis. Samaros šiluminės energijos turtinio fondo įstatinis kapitalas yra 123 milijonai rublių (1,58 milijono eurų). Pagrindinė veikla yra nekilnojamojo turto nuoma ir valdymas.

Anksčiau Rusijos Federacijos energetikos ministras Aleksandras Novakas pareiškė, kad vienas iš variantų, kas gali užbaigti statyti "Nord Stream-2", yra "Akademik Čerskij". Gegužės pradžioje vamzdžių klojimo laivas atkeliavo į Vokietijos Mukrano uostą, kur yra dujotiekio logistikos bazė.

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio vamzdynų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą. Jie bus nutiesti nuo Rusijos krantų iki Vokietijos palei Baltijos jūros dugną.

Kai kurios valstybės, ypač Ukraina ir JAV, nepritaria projektui. Kijevas baiminasi prarasti pajamas iš Rusijos dujų tranzito, o Vašingtonas yra suinteresuotas reklamuoti savo suskystintas dujas Europos rinkoje. Lietuva, Latvija, Lenkija savo ruožtu vamzdyną laiko "politiškai motyvuotu".

Praėjusių metų gruodį JAV įvedė sankcijas projektui, reikalaudamos, kad tiesimą vykdančios bendrovės nedelsiant nutrauktų statybas. Šveicarijos "Allseas" paskelbė sustabdanti vamzdžių klojimą. Gegužės mėnesį žiniasklaida pranešė, kad Vašingtonas rengia naujas ribojamąsias priemones dujotiekiui, kad užkirstų kelią jo paleidimui.

Tuo pat metu Maskva, taip pat Berlynas ir Viena ne kartą pabrėžė, kad "Nord Stream-2" yra išimtinai komercinis projektas ir skirtas pagerinti Europos valstybių energetinį saugumą. Norvegija taip pat rėmė statybas.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
dujotiekis, Gazprom, Rusija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Vokietija pakomentavo JAV grasinimus "Nord Stream-2"
Kremlius nepakeitė "Nord Stream-2" planų
Rusijos URM įvertino JAV pareiškimus apie sankcijas prieš "Nord Stream-2"