Евро

Strasbūre susitarta dėl kitų metų ES biudžeto

19
(atnaujinta 19:11 2018.12.12)
Sutarimas dėl kitų metų ES išlaidų plano pasiektas tik po to, kai lapkričio 29 dieną Europos Komisija (EK) pateikė naują ES biudžeto projektą, nes dėl pirmojo EK pasiūlymo derybų šalims susitarti nepavyko

VILNIUS, gruodžio 12 — Sputnik. Šiandien Strasbūre plenarinio posėdžio metu Europos Parlamentui pritarus derybose su Taryba pasiektam politiniam kompromisui, buvo užbaigta 2019 metų Europos Sąjungos (ES) biudžeto priėmimo procedūra, praneša Finansų ministerija.

Sutarimas dėl kitų metų ES išlaidų plano pasiektas tik po to, kai lapkričio 29 dieną Europos Komisija (EK) pateikė naują ES biudžeto projektą, nes dėl pirmojo EK pasiūlymo derybų šalims susitarti nepavyko.

Kitąmet ES biudžeto įsipareigojimai, palyginti su 2018 metais, augs 3,2 proc. ir sieks 165,8 mlrd. eurų, o mokėjimai didės 2,4 proc. ir sudarys 148,2 mlrd. eurų.

Kaip įprastai ES biudžete didžiausia finansavimo dalis paskirstyta pagrindinėms sritims — ES ekonomikos augimo skatinimui ir užimtumo didinimui (20,5 mlrd. eurų), sanglaudos politikai (47,0 mlrd. eurų) ir žemės ūkiui (57,4 mlrd. eurų).

Atsižvelgiant į ES aktualias migracijos srautų valdymo, išorės sienų apsaugos problemas, Europos Parlamentas ir valstybės narės susitarė didinti finansavimą, skirtą saugumui užtikrinti, humanitarinei pagalbai trečiosioms šalims teikti, taip pat nuspręsta dalį ES biudžeto lėšų skirti Pabėgėlių Turkijoje rėmimo priemonei.

Lietuvai ypač aktualu, kad kitų metų ES biudžete ženkliai padidintas Europos infrastruktūros tinklų priemonės (CEF) finansavimas, nes šios programos lėšomis finansuojami svarbūs tarptautiniai transporto ir energetikos projektai (geležinkelio vėžės "Rail Baltica" tiesimas ir Baltijos valstybių elektros energijos sistemos sinchronizavimas su kontinentinės Europos tinklais).

2019 metų Lietuvos biudžete iš ES biudžeto gaunamos lėšos turėtų viršyti 2 mlrd. eurų. Daugiausia ES lėšų planuoja gauti iš struktūrinių fondų — 1 240,7 mln. eurų, Ignalinos AE uždarymo programai skirta 51,2 mln. eurų, žemės ūkiui — 756,9 mln. eurų, CEF — 80,1 mln. eurų, vidaus saugumui ir išorės sienų apsaugai — 54,0 mln. eurų.

19
Tegai:
ES biudžetas, Europos Komisija (EK), ES
Dar šia tema
Liberalai negailėjo kritikos Vyriausybės parengtam 2019 metų biudžetui
Siūloma skirti papildomų lėšų savivaldybėms ir pedagogų atlyginimams
Nuo kovo naujieji akcizai etilo alkoholiui: kiek pabrangs stiprieji gėrimai