Prekybos centras, archyvinė nuotrauka

Ekonomistas atskleidė, kodėl Lietuvoje taip kyla kainos

47
(atnaujinta 16:49 2019.01.08)
Verslo mokyklos docentas teigia, kad lietuviai išleidžia daugiau, nei uždirba, o jeigu žmonės yra linkę išleisti savo pinigus, natūralu, kad atsiranda, kas nori juos pasiimti

VILNIUS, sausio 8 — Sputnik. Visi pokyčiai dėl kainų yra priešrinkiminis triukas, nes labai populiaru kovoti su priešu, kuris pats negali apsiginti, LRT Televizijos laidoje "Labas rytas, Lietuva" teigė Vilniaus universiteto (VU) Verslo mokyklos partnerystės docentas Marius Dubnikovas.

"Jeigu kausimės prieš įstaigas ar organizacijas, natūralu, kad kažkuri iš jų sakys, kad kritika yra visiškai neteisinga. Kautis prieš kainas reiškia kovoti su daiktu, kuris yra negyvas, o tokiu būdu lengva gauti eterio", — mano ekspertas.  

Dubnikovas paaiškino, kad kainą sudaro daug skirtingų komponentų, pirmiausia — žaliavų dalis. Anot jo, dažnai verslo atstovai nebūna iki galo atviri, kai, pavyzdžiui teigia, jog pabrango grūdai, todėl pabrango ir duona. Tačiau kalbant apie duonos kainą, tai grūdai sudaro tik apie 5–7 proc. jos kainos, visą kitą dalį sudaro žmonių rankų darbas, rinkodara, sudėjimas į lentynas, pakavimas, pervežimas, degalai ir visi kiti dalykai, teigia ekonomistas. Produktų kainos didėja, nes juos pagaminti kainuoja brangiau.

Pasak ekonomikos eksperto, Europoje yra vos keletas valstybių (Kipras ir Lietuva), kurių gyventojai išleidžia daugiau negu uždirba, o tai apie rinką atskleidžia kelis dalykus.

"Tai atskleidžia, kad egzistuoja tam tikras ekonomikos šešėlis, tačiau kartu ir tai, kad žmonės yra linkę išleisti savo pinigus. Jeigu žmonės yra linkę išleisti savo pinigus, natūralu, kad atsiranda, kas nori juos pasiimti. O juos pasiėmęs pardavėjas gali lengvai padidinti kainas", — supažindina jis.

Dubnikovas prognozuoja, kad šiais metais kainos vėl tik didės. Labiausiai turėtų brangti paslaugų sektorius, nes žmonių atlyginimams augant apie 6–7 proc., augs ir paslaugų kainos.

Anot VU Verslo mokyklos atstovo, nors lietuviai noriai išlaidauja, verta pradėti taupyti.

"Išgyvenome "ekonominę vasarą", galbūt išgyvename "ekonominį rudenį", tačiau visada ateina "ekonominė žiema". Tad jai reikia pasiruošti, pasitaupyti pinigų", — pataria jis.

47
Dar šia tema
Nekilnojamojo turto prognozė: kitais metais butai Vilniuje gali atpigti
Viešai skelbiama, kiek kainuoja maisto produktai prekybos tinkluose
Lietuvoje nerimaujama dėl galimo maisto produktų kainų kilimo
Išryškino skurdą: kodėl lietuviai nepatenkinti euru