Elektros laidai, archyvinė nuotrauka

Lietuva įžvelgia "šantažą" dėl geresnio Rusijos pasirengimo nutraukti BRELL

59
(atnaujinta 10:05 2019.01.11)
Lietuvos energetikos ministerijos vadovas teigė, kad visos šalys yra suinteresuotos sklandžiai išjungti su Rusija sujungtus elektros tinklus

VILNIUS, sausio 11 — Sputnik. Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pareiškė, kad Baltijos šalys techniškai pasirengusios Kaliningrado srityje gegužės 24–26 dieną suplanuotam izoliuotam sistemos bandymui, kad nebūtų vadinamojo "blackout", arba sistemos išjungimo, sakė ministras interviu "Žinių radijui".

"Mūsų tikslas užtikrinti pasirengimą visiems atvejams. Techniškai pasirengę, kad nebūtų vadinamojo "blackout", sistemos išjungimo. Tam nuolat dirbame. Dėl saugumo — galiu tą užtikrinti", — sakė ministras.

Pasak ministerijos vadovo, Kaliningrado srities autonomija verčia neatidėti elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais.

"Viena vertus, gerai, kad jie ruošia savo infrastruktūrą, kita vertus, labai aišku tai, kad mes turime tą planą, kurį turime sudarę ir negalime vėluoti, jį reikia įgyvendinti, kad užtikrintume savo saugumą", — teigė Vaičiūnas.

Anot ministro, Rusijai pasirengus desinchronizacijai ir atsijungus pirmai, tai galėtų tapti geopolitinio šantažo įrankiu ir priemone. Vis dėlto jis pabrėžė, kad visos pusės suinteresuotos, jog nebūtų "siurprizų sistemoje". O nuo jų esą apsaugo tai, kad sinchronizacijos su Europa projektas yra europinis. Be to, teigė Vaičiūnas, Europos Komisija palaiko dialogą su Rusija dėl šio projekto.

Ministras pabrėžė, kad visa iniciatyva už šio techninio dialogo įgyvendinimą priklauso Europos Komisijai. Būtent Komisija atsako už dialogą su Rusija desinchronizacijos procese — tai esminis geopolitinis garantas, kad šitas išsiskyrimas būtų civilizuotas ir saugus.

Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacija

Rusija atlieka darbus Kaliningrado srityje dėl Lietuvos pasitraukimo iš energetikos žiedo BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija). Baltijos šalių sinchronizacija su Europos energetikos sistema turėtų būti įgyvendinta iki 2025 metų.

Pernai, spalio mėnesį, Baltijos šalių elektros tinklų operatoriai pateikė bendrą paraišką Europos Komisijai, kad gautų finansavimą pirmajam regiono sinchronizacijos su kontinentine Europa etapui. Projektas kainuos milijardą eurų.

Kai kurie ekspertai mano, kad po Lietuvos išėjimo iš BRELL, šalis turės tik energijos tiekimus iš Lenkijos per elektros jungtį "NordBalt", kuri veikia su sutrikimais.

59
Tegai:
Žygimantas Vaičiūnas, Rusija, BRELL, Lietuvos pasitraukimas iš BRELL
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (64)
Dar šia tema
Elektros energijos perdavimo tinklui modernizuoti bus skirta beveik 3 mln eurų
Gegužę bus bandoma atskirti Kaliningrado srities ir Baltijos šalių energetikos sistemas
Baltijos šalys išsigando išmokėjimų Maskvai už dažnio reguliavimą elektros tinkluose