Kaliningado terminalas, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Lietuvai nederėtų lyginti SGD terminalų Rusijoje ir Klaipėdoje

84
(atnaujinta 17:21 2019.01.12)
Abu objektai skirti energijos tiekimo saugumui jų šalyse užtikrinti ir jie nepriklauso vienas nuo kito, sakė ekspertas Viačeslavas Kulaginas

VILNIUS, sausio 12 — Sputnik. Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pareiškė, kad Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas Kaliningrade nekelia grėsmės Lietuvos energetiniam saugumui.

Ministras pažymėjo, kad paleidus Kaliningrado įrenginį, Klaipėdos terminalo vertė "labai padidėjo". Tuo pačiu metu Vaičiūnas pažymėjo, kad jei bus sustabdytas dujų tiekimas į Kaliningradą per Lietuvą, daugiau nebus tiekimų ir į pačią valstybę.

Interviu Sputnik Lietuva Rusijos aukštosios ekonomikos mokyklos Pasaulio energetikos rinkų tyrimo centro direktorius Viačeslavas Kulaginas sakė, kad abu terminalai nėra tarpusavyje susiję ir reikalingi tik energetiniam saugumui užtikrinti.

"Nėra jokio ryšio tarp terminalo Kaliningrade ir Klaipėdoje, nes abu skirti užtikrinti tiekimo saugumą, jei iškyla problemų dėl pagrindinio maršruto. Abu terminalai eksploatuojami, ir abu terminalai atliks šį vaidmenį", — sakė ekspertas.

Pasak jo, jei Lietuvos valdžia nori užkrauti papildomas sąnaudas vartotojams, visi degalai gali būti pradėti tiekti per SGD terminalą.

"Žinoma, tiekimai per terminalus bus brangesni nei per dujotiekį, o tai vykdoma jau daugelį metų. <…> Tuo pačiu metu Baltijos šalims nereikia dabar perkrauti terminalo, nes yra tradicinis tiekimo šaltinis, į kurį dujos tiekiamos pigiau. Jei yra noras savo vartotojams primesti papildomų išlaidų — galima tai atlikti tokiu būdu. Jei nėra noro, galima naudoti jį kaip atsarginį šaltinį bet kokių problemų atveju. Kaip suprantu, Kaliningrado terminalas taip pat bus naudojamas nutraukus tiekimą, galbūt dėl techninių ar kitų problemų, susijusių su dujų tranzitu. Jei šių problemų nebus, dujotiekio maršrutas ekonominiu požiūriu bus patrauklesnis", — sakė Kulaginas.

84
Tegai:
SGD
Dar šia tema
"Gazprom": dujų tiekimas į Kaliningrado sritį nebepriklauso nuo Lietuvos
Kodėl Lietuva gąsdina save galimu elektros tiekimo iš Rusijos nutraukimu?
Ekspertas atskleidė dujų tranzito per Lietuvą į Kaliningradą perspektyvas