Dujotiekis, archyvinė nuotrauka.

Šveicarijos teismas panaikino "Gazprom" akcijų areštą projekte "Nord Stream-2 AG"

87
(atnaujinta 08:52 2019.01.18)
Ribojamosios priemonės Rusijos bendrovės aktyvams buvo nustatytos, kilus ginčui dėl tranzito sutarčių su "Naftogaz"

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Šveicarijos teismas nusprendė atšaukti sprendimą dėl "Gazprom" akcijų arešto projektuose "Nord Stream" ir "Nord Stream-2", praneša RIA Novosti.

Naftogaz, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виталий Белоусов

Paaiškėjo, kad šį trečiadienį Cugo kantono teismas atšaukė praėjusių metų gegužės mėnesį priimtą sprendimą, kuriame  įpareigojo Šveicariją taikyti apribojimus "Gazprom" akcijoms "Nord Stream AG" ir "Nord Stream-2 AG".

Kaip pažymėta bendrovės pranešime, Rusija ir toliau gins savo teises.

"Gazprom" turtas areštuotas pernai Ukrainos "Naftogaz", kuris Stokholmo arbitražo sprendimu ketina susigrąžinti 2,56 mlrd. dolerių, prašymu.

Tačiau iš tiesų laikinosios priemonės turėjo įtakos ne Rusijos bendrovės akcijoms, o "Gazprom" teisei pateikti reikalavimus "Nord Stream AG" ir "Nord Stream-2 AG".

Ginčas tarp "Gazprom" ir "Naftogaz"

Praėjusią žiemą Stokholmo prekybos rūmų arbitražas priėmė sprendimą byloje tarp Rusijos ir Ukrainos įmonių dėl dujų tranzito ir tiekimo sutarčių.

Elektros tiekimo linijos, archyvinė nuotrauka.
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Teismas iš dalies patenkino "Naftogaz" reikalavimus ir nurodė, kad Rusija privalo sumokėti 4,6 mlrd. JAV dolerių, tačiau atsižvelgdama į Kijevo nuolatinį kuro naudojimą, "Gazprom" turi sumokėti beveik pusę sumos — 2,56 mlrd. JAV dolerių. Rusijos bendrovė ginčijo šį sprendimą.

Po to Ukraina paskelbė, kad ketina atgauti pinigus prievarta, o Šveicarijoje, Nyderlanduose ir JK inicijavo "Gazprom" turto areštą.

Dabar Rusijos bendrovė siekia peržiūrėti Švedijos apeliacinio teismo sprendimą, kuris pakeitė ankstesnį sprendimą, užkirtusį kelią "Naftogaz" bandymams areštuoti "Gazprom" turtą. "Gazprom" taip pat kovoja dėl savo teisių Šveicarijoje, Nyderlanduose ir JK.

Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų
© Sputnik /
Europos šalių priklausomybė nuo Rusijos dujų

 

 

87
Tegai:
Ukrainos "Naftogaz", Rusija
Dar šia tema
Kijevas paskelbė apie grėsmę valstybės biudžetui dėl "Naftogaz" atlyginimų
"Gazprom": Rusijos SGD terminalas panaikino tranzito per Lietuvą rizikas
Ką norėjo pasakyti Rusija, "nutraukdama" dujų tranzitą per Lietuvą
Automobilių stovėjimo aikštelė Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje automobilių rinka krito beveik 40 procentų

(atnaujinta 09:37 2020.07.07)
Tačiau ankstesniais mėnesiais sumažėjimas buvo reikšmingesnis — balandį ir gegužę atitinkamai 67,3 ir 44 procentų

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Lietuvoje birželio mėnesį įregistruotų naujų automobilių skaičius sumažėjo 39,3 proc. iki 3003, praneša "AutoTyrimai", remdamiesi "Regitra" duomenimis pagal ES reglamentuotą metodiką 2020 metais.

Praėjusių metų birželį buvo įregistruota 4951 automobilis. Be to, nuosmukis nėra toks reikšmingas kaip šių metų balandį ir gegužę — atitinkamai 67,3 ir 44 procentai. Tačiau koronaviruso pandemijos padariniai vis dar daro įtaką rinkai.

Tuo tarpu birželio mėnesį labai išaugo reeksportuotų automobilių skaičius: mėnesio pabaigoje buvo išregistruota 718 naujų automobilių.

Asmeninių automobilių (M1) registracija sumažėjo 40,6 proc. iki 2697, o lengvųjų automobilių (N1) — 25,7 proc. iki 306 vnt. Jei kalbėsime apie atskiras dienas, sėkmingiausia buvo birželio 30 diena, kai buvo užregistruoti 293 automobiliai, o blogiausia — birželio 1 diena, registruojant 51 automobilį.

Tarp naujų automobilių birželio mėnesį Lietuvos rinkoje pirmavo "Fiat" (917), po jų sekė "Toyota" (425), "Volkswagen" (345), "Škoda" (220) ir "Renault" (175). Tarp prestižinių prekių ženklų yra "BMW" ir "Mercedes-Benz" (po 49 vienetus).

Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius Lietuvoje buvo įregistruoti 18 503 nauji lengvieji automobiliai. Tai yra 29,2 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Tegai:
rinka, automobiliai
Dar šia tema
Lietuvoje namų ūkių indėliai auga sparčiau nei skolinimasis
Lietuva vejasi Vakarų Europą tokiu greičiu, kad ši tuoj turės vytis Lietuvą
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Ekonomistas: Baltijos šalys turi rinktis išnykti ar normalizuoti santykius su Rusija

(atnaujinta 18:45 2020.07.06)
Dar prieš pandemiją Baltijos šalių ekonomika buvo labai silpna, o krizė labiausiai kenkia ne centrui, bet ES ekonomikos pakraščiams

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Darbo jėgos išstūmimas į Europos darbo rinką sužlugdys Baltijos šalių ekonomiką, todėl vienintelis būdas jas išgelbėti nuo degradacijos — atkurti ryšius su savo rytiniu kaimynu, mano ekspertas Aleksejus Zubecas.

Latvija ir Lietuva tapo ES lyderėmis pagal nedarbą, rašo RuBaltic.ru ekspertas Aleksandras Nosovičius, cituodamas "Eurostato" statistikos agentūros duomenis. Šių šalių ekonominis nuosmukis yra ypač ryškus, atsižvelgiant į tai, kad Baltijos šalys nuo koronaviruso pandemijos nukentėjo daug mažiau nei Vakarų ir Pietų Europos šalys, pažymi jis.

Anot Nosovičiaus, tai rodo, kad dar prieš pandemiją Baltijos šalių ekonomika buvo labai silpna, o krizė, pagal ekonomikos teorijas, labiausiai kenkia ne centrui, o ES ekonomikos pakraščiams.

Interviu Sputnik Lietuva Finansų universiteto prie Rusijos Federacijos vyriausybės Socialinių ir ekonominių tyrimų instituto direktorius Aleksejus Zubecas pažymėjo, kad Baltijos šalys turi rinktis — "išvyti" ekonomiškai aktyvius žmones dirbti į Europą ar užmegzti ryšius su Rusija. Be to, pirmasis atvejis gali sukelti ekonomikos žlugimą.

"Migracijos kelias, darbo jėgos išstūmimas į Europos darbo rinką yra kelias, kuris per artimiausius dešimt ar penkiolika metų gali privesti prie visų Baltijos šalių ekonomikų žlugimo. Po to šios šalys pereis prie Europos Sąjungos skiriamų subsidijų. ES paskirs šiek tiek pinigų pagrindinėms struktūroms paremti, tačiau ekonomika bus padauginta iš nulio, jei ten neliks ekonomiškai aktyvių gyventojų. Antrasis kelias — tai savo ekonomikos vystymas, tam reikia atkurti normalius santykius su Rusija, nes tiek Estija, tiek Latvija nėra reikalingos Europos Sąjungoje ekonominės plėtros prasme", — sakė jis.

Zubeсas pažymėjo, kad Rusija, skirtingai nei Europos šalys, turi ką pasiūlyti Baltijos šalims.

"Todėl vienintelis būdas išgelbėti ekonomiką nuo degradacijos yra atkurti santykius su Rusija. Jei Baltijos šalių vyriausybės teikia pirmenybę konfrontacijai su Rusija, tai reiškia, kad labai greitai šios valstybės ekonomiškai tiesiog išnyks iš pasaulio žemėlapio", — padarė išvadą jis.

Tegai:
Rusija, ekonomikos krizė, ekonomika, Baltijos šalys
Dar šia tema
Ekspertas: NATO galėjo nusilesti Turkijai dėl Baltijos gynybos plano
Polittechnologas: Baltijos šalys bijo, kad RT privers lietuvius ir latvius susimąstyti
Lietuvos URM Rusijai įteikė notą dėl naftos gavybos platformoje Baltijos jūroje

Savaitgalis Smolenske. pamatyti ir nusipirkti

(atnaujinta 12:07 2020.07.07)
Keturi šimtai kilometrų į pietvakarius nuo Maskvos (keturios valandos traukiniu) — ir jūs esate Smolenske. Miestas kartais vadinamas Rusijos skydu arba raktu į Maskvą — Sputnik Lietuva nuotraukose

Keturi šimtai kilometrų į pietvakarius nuo Maskvos (keturios valandos traukiniu) —ir jūs esate Smolenske. Miestas kartais vadinamas Rusijos skydu arba raktu į Maskvą — senovėje Smolenskas buvo pirmasis, kuris iš priešų smūgio patraukė į vakarus. Pasivaikščiojimas pylimais ir bokštais yra privaloma programos dalis turistams. Dienos metu galite pamatyti 900 metų senumo bažnyčias, nusipirkti dovanų "Vyazma" meduolius ir firmines kojines, o vakare klausytis džiazo.

 • © Sputnik / Ilya Pitalev

  Pagal vieną versiją, miestui vardas buvo suteiktas Smolnės upės vardu (senąją slavų kalba "černozem"). Kita versija, kad tai buvo didelis prekybos centras pakeliui "nuo varangiečių iki graikų". Manoma, kad čia buvo gaminama derva, kuri buvo naudojama valčių statybai.

 • © Sputnik / Ilya Pitalev

  Beveik visur galima pamatyti kalną su šventyklų kompleksu. Tvirtovės siena buvo pastatyta maždaug XVI amžiaus pabaigoje. Didžiąją jo dalį sunaikino 1812 metais iš Maskvos pasitraukę Napoleono kareiviai.

  "Nepamirškite vaikščioti per visą įtvirtinimo perimetrą (jis yra 6,5 ​​kilometro) —aukštyn ir žemyn nuo kalvų. Patirsite tuos pačius jausmus, kaip ir priešas, stovintis netoli Smolensko", — rekomenduoja gidė Natalija Michailovskaja. Tačiau reikia suskubti: 2021 metais planuojama restauruoti struktūrą.


 • © Sputnik / Oleg Mineev

  Visoje Smolensko tvirtovėje nebuvo nė vieno tapataus bokšto. Jų aukštį ir formą lėmė topografija. Iš 38 bokštų 18 išliko.

 • © Sputnik / Ilya Pitalev

  Uspenijės soboras už tvirtovės sienos buvo pastatytas XVII amžiaus pradžioje lenkų sunaikintos šventyklos vietoje. Bažnyčia, pastatyta XII amžiuje vadovaujant Vladimirui Monomachui, sugriuvo, kai besitraukiantys kariai susprogdino netoliese esančius parako sandėlius. Tačiau puošybos detalės buvo išsaugotos. Joje saugomos miesto globėjo — Šv. Smolensko Merkurijaus ir jo geležinių sandalų relikvijos.

 • © Sputnik / Yuriy Kaver

  Smolenske išliko trys XII a. Šventyklos — architektūros paminklai prieš mongolų laikus. Ir visi jie yra aktyvūs, sako gidė Svetlana Bičkova. Tai yra Petro ir Pauliaus bažnyčios ant Gorodankos, Jono teologo ir Mykolo Arkangelo (ji taip pat vadinama Svirskaja).

 • © Sputnik / Ilya Pitalev

  "Miestas yra vienas iš dešimties žaliausių Rusijoje. Parkai ir aikštės išdėstyti istoriniame centre, tvirtovės sienos viduje yra du sodai: Blonie ir Lopatinskis", — aiškina Svetlana Bičhkova. "Čia yra seniausias Smolensko paminklas, skirtas miesto gynybai 1812 metų kareiviams. Įkurta 1845 metais".

 • © Sputnik / Ilya Pitalev

  Oficialiai Blonie sodas dabar pavadintas Michailo Glinkos — Smolensko provincijos tėvynės — vardu. Bronzos skulptūra yra pirmasis paminklas kompozitoriui, ji buvo pastatyta 1885 metais. Parko centre yra muzikinis fontanas su pėsčiųjų takais aplink.

 • © Sputnik / Ilya Pitalev

  Prieš 15 metų prie tvirtovės sienos iškilo paminklas vaikams — fašistinių koncentracijos stovyklų kaliniams "Opalonnij cvetok". Didžiojo Tėvynės karo istorija skirta pavadinimo muziejui. "Ten jie parodys bet kokios eros ginklus ir papasakos, kaip jie buvo naudojami", — sako Natalija Michailovskaja. Net mieste verta aplankyti dailės galeriją, kurioje eksponuojamos XV – XVI amžiaus ikonos, Šiškino, Polenovo, Repino, Surikovo, Levitano, Vrubelio, Korovino, italų ir olandų tapytojų paveikslai.

 • © Sputnik / Ilya Pitalev

  "Architektūros mėgėjai turėtų apsilankyti Smolenske: čia yra eklektika, modernizmas, konstruktyvizmas. Pastatai buvo atstatyti po karo", — sako Michailovskaya. "Tačiau iš medinio pastato liko tik prisiminimai."

 • © Sputnik / Anton Denisov

  "Turistams rekomenduoju būtinai užsukti į Majakovskio barą — labai kameriniai, puikūs patiekalai, sezoniniais patiekalai ir desertai, tęsia Michailovskaja. — Šeštadienio vakarais vyksta džiazo koncertai. O austrių baras "Del Mar" yra, kaip sakoma, sava vieta. "Didelis vėžiagyvių pasirinkimas. Viskas yra šviežia, — pažymi Natalija. — Net jei pasijaustumėte kaip Julia Roberts (herojė iš "Gražuolės"), susipainioję nepažįstamų stalo įrankių akivaizdoje, jūs tikrai būsite išmokyti jais naudotis".


 • © Photo : Smolensky Terem

  Be magnetų, atvirukų, keramikos su vaizdu į miestą, iš Smolensko atvežti ir neįprasti suvenyrai. Pavyzdžiui, "Vyazma" imbierinių sausainių, kurie prieš revoliuciją buvo geriau žinomi nei "Tulos", kvapnusis medus ir riešutai su cukruotais vaisiais, žemės riešutais ar migdolais. "Puškinas rašė apie šį desertą: Maskva garsėja savo nuotakomis, kaip "Vyazma" — savo imbieriniais sausainiais", — priduria Bičkova. Smolensko saldumynai — tai vaisiai cukraus sirupe, daugiausia obuoliai ir kriaušės. Natūralus ir skanus produktas, paruoštas naudojant senas technologijas. Ir čia jie perka figą, zefyrą, šokoladą, į kurį įeina tik kakavos pupelės ir cukranendrių cukrus. Taip pat galite atsivežti ir briliantų — didžiausia deimantų perdirbimo įmonė yra įsikūrusi Smolenske, — sako Natalija Michailovskaja. Ir be viso to, nusipirk kojines. Vietinis trikotažo fabrikas taip pat gamina specialius gaminius — astronautams.Dar šia tema
Kinas "ant laiptelių": vasaros ekranizacijos po Liubarto tiltu Vilniuje
Provansas Kryme. Geriausios žydinčių levandų laukų nuotraukos pusiasalyje
Iškyla, kantri muzika ir maisto furgonėliai: Vilniuje vyko "amerikietiškos atostogos"